Sram:^aTihr£sH? 5SS£.-.bk£=S rrirBoud on pt sr den Hof is daarvoor als aangewezen het terrein van het oude Stadhuis. Ren markthal te dier plaatse zal blijken geen sta in den weg te zijn. Het marktplein herkrijgt daarmee zijn oorspron kelijke afmeting. Voor het Havik zou overkluizing van het Z. O. gedeelte tusschen 't Sluisje en de brug Bloemendalsche binnenpoort, ten einde dfiür een marktplaats te vinden, tevens een werkelijke verbetering zijn van d'.t onooglijk en dood stads gedeelte. Het N. W. fraai beplante einde van deze gracht te bestemmen voor marktplaats, al is het dan niet voor varkens, zou toch een jammer zijn. Dan ia het eveneens schaduwrijke stille Zand meer geschikt. Verplaatsing van de vischmarkt naar een der toegangen van de door schoolgebouwen al over dadig bezette openbare wandelplaats zou deze nog meer ontsieren. Is de vischverkoop aan de Langestraat hinderlijk voor het verkeer, dan is de Oude Vischmarkt zeker meer geschikt daarvoor dan de hoogerop gelegen St. Jorisbrug en om geving. Beantwoordt de voor varkensmarkt bestemde plaats niet aan de eischen, dan is de Beestenmarkt als daarvoor aangewezen. Heffing van marktgeld ter dekking van kosten van de aan te brengen verbeteringen in het marktwezen is zeker billijk en uitvoerbaar. Een lid wenscht als zijn opinie over de zaak het volgende mede te deelen. De zaak is begon nen 3 jaar geleden toen er een verzoek inkwam van eenige personen buiten de Gemeente woon achtig, gesteund door eenige kleine handelaars uit de Gemeentein dit verzoek werd op het bouwen van markthallen aangedrongen. Er zijn toen twee plannen gemaakt, een van f 25000 en een van f35 000; wegens de hooge kosten kwam hier niets van. Daar deze zaak hem interesseerde, ging hij sinds dien tijd steeds eens op de markt kijkenhet is hem opgevallen, dat de botermarkt steeds kleiner werd en dat de eierverkoopers, die zulks wenschten, op de Botermarkt een plaats vonden om hun handel te drijven. Grootendeels ech ter koopen de kooplui de eieren op straat, en gebrui ken niet eens de Botermarkt er voor. Zij zullen dit blijven doen, ook al zijn er marktgebouwen. Hoe ging het te Hilversum De botermarkt was in het huis van Jan de Jongde Gemeente wilde daarom een betere inrichting maken, bouwde een boterhaldeze werd niet gebruikt en werd veranderd in een spuitenhuis en than6 is zij af gebroken. Aangaande de Varkensmarkt wenscht hij op te merken, dat reeds 350 jaar geleden daar varkens markt gehouden werdzouden dan nu ineens de 20ste eeuwsche varkens niet meer tegen de zon kunnen Men wil de varkensmarkt verplaat sen naar het Havik, en dan al het vuil de gracht in spuiten wij kunnen dit veel beter, zooals thans geschiedt, door de Reiniging laten ophalen. Dan wordt voorgesteld marktgeld op levens middelen te heffenterecht heeft de Raad reeds tweemaal besloten dit niet te doen. Het is voor onze stad noodzakelijk, dat groenten en dergelijke levensmiddelen aangevoerd worden wordt er marktgeld geheven dan zullen wij de boeren van de markt drijven. Een ander lid is het volkomen met den vorigen spreker eensbovendien wenscht hij nog op te merken, dat wanneer er groote markthallen ge bouwd worden dit groote kosten zal mede brengen deze kosten zullen niet betaald worden door de boeren die er komen, doch de inwoners zullen deze kosten moeten dragen, en er niet naar even redigheid voordeel van trekken. Een lid wijst nog op Bunschoten, waar een afslaghuisje voor de visch werd verbouwd. In het begin werd het gebruikt, thans is het te koop en de vischverkoop geschiedt weder evenals vroeger op den aanlegsteiger dadelijk bij het lossen. Men kan de toestanden niet wijzigen door markthallen de dames, die op den Berg wonen, zullen niet op de markt hun groenten komen koopen. Het lid, dat de voorstellen van Handel en Nij verheid verdedigt, komt op tegen de bewering dat H. N. zou wenschen, dat het Havik na gebruik als varkensmarkt schoon gespoten zou moeten worden en alles de gracht in zou moeten gaan. Verder zegt hij dat. waar de boerenstand de varkensmarkt niet verplaatst wil hebben, hij daar niet verder op zal aandringen. De eiermarkt moet echter volgens zijn meening verbeterd worden. Verder meent hij, dat de omstreken floreeren moetendit kan bewerkt worden door de markt- comroissie, door den Raad aangesteld. De leden der afdeeling begrijpen niet, waarom de Rand een dergelijke commissie moet benoemen en vragen waarom Handel en Nijverheid zelf dit laatste niet onder handen neemt. Het lid, dat de plannen van H. N. verdedigt, zegt dat die commissie meer invloed zal hebben als de Raad haar benoemt. Het meerendeel der overige leden ziet dit niet in en zouden verder gaarne van den verdediger vernemen hoe hij kan aantoonen, dat het bouwen van markthallen het in cultuur brengen van de streek rondom Amersfoort ten gevolge zal hebben. Toen de verdediger niet overtuigend aantoonde, dat dit het gevolg zou zijn, stelde de Voorzitter voor de conclusies van het voorstel van B. en W. strekkende tot afwijzende beschikking op het adres van Handel en Nijverheid in stemming te brengen. Dit geschiedt. Zij worden aangenomen met 6 tegen 1 stem, terwijl een lid der afdeeling zich van stemmen onthield Hierna werd de vergadering gesloten. De Rapporteur H. KROES. Vergadering van de tweede afdeeling van den Raad op Dinsdag iO Maart i908, des namiddags te half acht. Aanwezig de Voorzitter, M. L. Celo9se, en de leden, de heeren H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst. C. J. Plomp, D. Gerritsen, D. Rüyb, A. H. van Kalken en S. J. van Duinen, benevens de Burgemeester en de Gemeente-Secretaris. De vergadering wordt geopend. Tot Rapporteur wordt benoemd de heer D. Ruys. De Voorzitter wenscht af te wijken van de volgorde der agenda en eerst de concept-verorde ning regelende de opname in de barak te behan delen dit geschiedt. Barak. Bij de behandeling van art. 4 maakt een van de leden de opmerking, dat de redactie van de artikelen 4 en 5 alinea 1 niet met elkaar in over eenstemming zijn, daar in art. 4 gesproken wordt van voeding en verpleging" en in art 5 van «verpleging", terwijl hier eveneens de voeding en verpleging bedoeld wordt. De afdeeling is het met deze opmerking eens en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, de redactie van art. 5 in overeenstemming met die van art. 4 te brengen. v Bij de behandeling van de tarieven in art. 5 achten meerdere leden die niet juist. Zij wenschen tarieven met meer onderscheidingen te hebben, zoodat er bijv. bij elke klasse van aanslag reeds verschil in tarief is. Zij zijn ook van oordeel, dat delagere klassen vrij moeten zijn. De afdeeling kan zich met deze opmerking ver eenigen en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, in dien zin een wijziging in de tarieven te brengen. Bij de behandeling van dit artikel vraagt een der leden hoe het met de betaling der verpleeg- kosten voor een dienstbode zal gaan, zoodra het Arbeidscontract is ingevoerd. Toen medegedeeld werd, dat dan de werkgever zes weken verpleegkosten zal moeten betalen, tenzij volgens het contract de dienstbetrekking reeds eerder eindigt, in welk geval de verplichting tot betalen der verpleegkosten ook op dat tijd stip zal eindigen, meenden eenige leden, dat het wenschelijk was, in deze verordening de bepaling op te nemen, dat voor een in de barak verpleegde dienstbode overeenkomstig de bovenbedoelde be paling van het Arbeidscontract door den werkgever betaald zal moeten worden, tot een maximum van zes weken, na welk tijdstip de verdere verpleging in ieder geval voor kosten van de Gemeente zal geschieden. Het doel hiervan is, te voorkomen, dat zij, die zich meer door de voorschriften der moraliteit dan die der wet laten leiden, en hierdoor gedreven, zich verplicht zouden zien ook verder voor de verpleegkosten hunner dienstboden te zorgen, zich daardoor grooter geldelijke offers zouden moeten getroosten dan zij die zich slechts streng aan de wettelijke bepalingen hielden. De afdeeling vereenigt zich met dit gevoelen en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, een redactie in dien zin te ontwerpen. Bij artikel 5 alinea 5 wordt de vraag gesteld hoe de berekening der te betalen verpleegkosten gemaakt zal worden voor jongens die bij leeraren in huis zijn en wier ouders niet in de Gemeente woonachtig zijn. De afdeoling wenscht, dat dit nader in dit arti kel behaald zal worden. Bij de behandeling van artikel 6 merkt een der leden op, dat niet duidelijk is uitgedrukt wie tot betaling der verpleegkosten verplicht is. De afdeeling is het hiermede eens en verzoekt aan Burgemeester en Wethouders, de redactie zoodanig te wijzigen, dat dit er duidelijk uit blijkt. Adres agenten van politie. Aan de orde komt het adres der agenten van politie. De Burgemeester deelt mede, dat het college van Burgemeester en Wethouders voornemens is, aan den Raad voor to stellen de tractementen van alle lagere politie-beambten toten met dat van den ad'junct-inspecteur zoowel wat aanvangs-salaris als-maximum salaris betreft, met f 25 te verhoogen. Deze verhooging heeft echter geen betrekking op de nachtwachten, daar het het doGl is, dezen lang zamerhand op te heffen. Een lid geeft als zijn meening te kennen, dat de salarieering der politie-agenten alhier veel te laag is; er zijn er die bepaald armoede lijden. Een ander lid meent, dat de aanvangs-salarissen en over het algemeen die der agenten derde klasse te laag zijn; hierdoor geschiedt het, dat alle flinke, jonge agenten trachten zoo spoedig mogelijk eenan- dere betrekking te krijgen en wij hier met de minder goede blijven zittenhij stelt daarom voor, de agenten 3e klasse af te schaffen, alle agenten dadelijk 2e klasse te maken, en bovendion alle salarissen met 25 gulden te verhoogen. Een lid wenscht ook de nachtwachten in de ver hooging te doen deelen. Een ander lid meent, dat het wenschelijk is een fatalen termijn te bepalen waarop het geheele korps nachtwachten opgeheven moet zijn. Ten slotte besluit de afdeeling aan Burgemeester en Wethouders voor te stellen, te overwegen of het niet wenschelijk zou zijn, den rang van agent derde klasse te doen vervallen en ze allen tot agent tweede klasse te makenen overigens alle aan- vangs- en maximum-bedragen der salarissen tot en met dat van den adjunct-inspecteur met 25 gulden te verhoogen en ook de nachtwachten in deze verhooging te doen deelen. Marktwezen. Aan de orde komt het adres van «Handel en Nijverheid" omtrent het marktwezen en de daarbij gewisselde stukken. Een der leden zegt: Reeds jaren geloden heeft men zich met deze zaak beziggehouden«Handel en Nijverheid" heeft haar slechts weder in beweging gebracht. Al het voor en tegen is van alle zijden bekekenik wensch daarom thans niet weder elk punt opnieuw te verdedigen slechts wensch ik te constateeren, dat iedere winkelier er belang bij heeft, dat de omgeving van Amersfoort zoo koop krachtig mogelijk is. Naar mijne meening zal men dit zeer kunnen bevorderen door het marktwezen te verbeteren. Daarom acht ik het tot stand komen der plannen van «Handel en Nijverheid" van zeer groot belang voor de Gemeente. Eon ander lid doelt mede, dat hij de stukken indertijd gelezen heeft en die thans herlezen heeft, en nog niet weet wat hij zeggen moet. De toestand is slecht en er moet wat gedaan wordenhij is tegen het lapmiddel, dat Burgemeester en Wet houders aan de hand doen. Een feit is dat in weerwil van de slechte toestanden de omgeving van Amersfoort vooruit gaat; de boeren worden meer ontw.kkeld, maar er moot nog meer gedaan worden om de omgeving vooruit te brengen en pro ductief te maken en dit doel moeten wij op alle ma- nwren trachten te bereiken. Een ander lid zegt, dat hij den toon der stuk ken, die gewisseld zijn, niet goed vindt; er werden onaangenaamheden in gezegddit schaadde de goede zaak, die er het onderwerp van was- dit Ta8! T u Verï0lg "a«elate" worden. Hel he- «waar van Burgemeester en Wethouders, dat het Havik vervuden zal wanneer aldaar varkensmarkt gehouden en na afloop daarvan de straat schoon gespoten wordt, is geen onoverkomelijk beswaar™ plaatsen AmêrsLrt^ «Ik?'voorstel'danTa" m8' °en b",,Mld ui'«6' gedaan moei worden.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 6