Een ander lid merkt op, dat hij het niet wensche- lijk oordeelt, de markten te verplaatsen. Men moet ze laten waar ze zich gevormd hebben. Bovendien meent, hij dat Vrijdags slechts een klein deel op den Hof door landbouw-producten ingenomen wordt, con ander klein deel door de tuinbouw producten, en het grootste gedeelte door winkeltjes. Door het bouwen van hallen zal men den aanvoer van land- en tuinbouw-producten niet vermeerderen. Misschien zou men wat voor de boter- en eier markt kunnen doen door iets daarvoor te bouwen op de plaats van het oude stadhuis of een ander bestaand gebouw te verbouwen, doch de markt moet niet verplaatst worden naar een ander stads deel. Een ander lid merkt op: er is zoo juist gëfcegd «maak den omtrek koopkrachtig en wij zullen er van profiteeren"dit is juist gezien, doch ik wensch dat men mij aantoont dat men door het stellen van marktgebouwen den omtrek koopkrachtig maakt. Indien wij verbetering aanbrengen, dan moet dit in het belang der Gemeente of der burgerij zijnzoolang dit niet duidelijk blijkt, kan ik niet voor de uitgaven stemmen. Wij moeten geen markten verplaatsen zoolang zij, die ter markt gaan, het niet wenschen. Dit lid merkt nog op, dat zoo juist gezegd is dat er in den toon der briefwisseling iets onaan genaams is geweest. Dit is hem wèl opgevallen in de stukken die van «Handel en Nijverheid" uit gingen, doch hij gelooft niet, dat men dien onaan- genamen toon in de stukken, die van Burgemeester en Wethouders uitgegaan zijn, zal kunnen vinden; spreker toont dit door voorbeelden aan. Verder merkt hij op. dat het volbouwen van den Hof in strijd zou zijn met alle tegenwoordige beginsels van stedenbouw. Het heffen van marktgelden zou een dwaasheid zijn. Spreker is in het algemeen vóór verbetering van het marktwezen, maar men moet eerst goed weten hoe men dat doen wil. Een ander lid vestigt de aandacht op Putten. Daar werd vroeger nooit marktgeld geheven; kort geleden eischte het Gemeentebestuur, dat alle op- koopers te samen 25 gulden huur voor een klein gebouwtje, waar markt gehouden werd, zouden betalen; dezen wilden dit bedrag niet betalen, doch boden aan 10 gulden te betalendit wilde het Gemeentebestuur niet doenthans huren deze op- koopers een stal, en het markthuisje staat onge bruikt. Ook te Hilversum deed zich ongeveer het zelfde voor en ook te Utrecht heeft het heffen van markt geld de markt achteruit doen gaan. Het heffen van marktgeld hier zou dus onverstandig zijn Hot vestigen van mijnen is volgens een der leden nadeelig voor de stad de groothandelaars komen dan even hun inkoopen doen en verlaten terstond de stad weer zonder dat de winkeliers er eeniger- mate voordeel van hebbenmen moet juist de kleine handelaartjes en de boerinnen uit den omtrek trekken, die na de markt gaan winkelen. Een lid stelt voor, de groentenmarkt op den Hof te brengen, en de rommelmarkt op de Groenmarkt. Verschillende leden zijn hier tegen; juist de rom melmarkt trekt menschenbovendien, wat natuur lijk ontslaat, moet men niet kunstmatig wijzigen. Een ander lid merkt op, dat zoo de Varkens- markt te zonnig is men dit terrein kan bepooten. Vele leden zijn hier tegen in verband met het advies van den Boerenbond. Verd jr merkt een lid nog op, dat de botermarkt haast geen reden van bestaan meer heeft; slechts voor de eiermarkt zou het een en ander gedaan kunnen worden. Het lid, dat de plannen van aHandel en Nijver heid," het eerst verdedigde, merkt op dat de eier- prijzen hier in de Gemeente hoog zijn; hoe beter gelegenheid de boeren voor hun afzet krijgen, des te meer zullen zij komen zij zullen tevens best een klein marktgeld willen betalen Wat de groentenmarkt betreft de handelaars komen hier niet, omdat de groenten die hier te koop worden aangeboden toch direct verlept zijn, als zij een paar uur op de heete steenen gelegen hebben. Er is reeds sprake van, dat er een ge legenheid vlak bij het spoorwegstation gemaakt zal worden; dan heeft de stad er volstrekt geen voordeel meer van en zal alles direct van het platteland naar het station gaan. Alle Gemeenten waar inlichtingen gevraagd zijn, hebben bericht dat verbetering van hot marktwezen grooteren aan voer ten gevolge had. Dit lid betreurt den onaangenamen toon der correspondentie. Sommige leden merken op, dat als de eieren hier werkelijk duurder waren, de boeren wel hier zouden komen als zij er hun voordeel in zagen doch men moet wel overwegen, dat men slechts boeren uit een kring van een bepaalde grootte trekken kan en dat men door marktgebouwen niet mak9n zal, dat boeren van nog verder afgelegen plaatsen zullen komen. Verder wordt nog opge merkt, dat thans alhier groenten geïmporteerd worden, niet g e xporteerd. De vraag is slechis: is de grond in de buurt van Amersfoort van dien aard. dat tuinbouw daar kan uitgeoefend worden. Is dit zoo dan moet «Handel en Nijverheid" trachten te bewerken, dat deze tak van landbouw meer beoefend wordt. Een lid merkt nog op, dat «Handel en Nijverheid" wenscht een markt-commissie, benoemd door den Gemeenteraad Hoe zal die commissie iets kunnen uitwerken daar zij dan geen middelen zal hebben om groote dingen te ondernomen. Hierna stelt de Voorzitter voor, over de conclu sies van Hurgemeester en Wethouders, strekkende tot afwijzende beschikking op het adres van «Han del en Nijverheid", te stemmen. Zij worden aangenomen met zes tegen éen stem. Daarna wordt de vergadering gesloten. De Rapporteur D. RUYS. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeelings-vergaderinge», gehou den op 9 en iO Maart. Barak. Naar aanleiding van de verschillende uitgespro ken wenschen ten opzichte van de concept-veror dening, regelende de opname en verpeging van lijders aan eene besmettelijke ziekte in de barak, stellen wij ons voor, te zijner tijd een nieuw-ont- werp bij u in te dienen. Politie. De wenschelijkheid, bepleit in de 2e Afdeeling om de 3e klasse (nieuwe categorie) die tot heden een salaris van f475—f525 (maximum in 6 jaar) geniet, te doen vervallen en de agenten, die thans dien rang bekleeden, in de 2e klasse op te nemen, wordt door ons erkend. Hierdoor wordt voor de belangl ebbenden bereikt, dat het aanvangs-salaris belangrijk verbeterd wordt en voor de Gemeente zal het gevolg zijn, dat bij eventueele vacatures, ten gevolge van het hoogere aanvangs-salaris, een betere keuze zal mogelijk zijn uit een grooter aantal sollicitanten. Dit laatste is een zeer belangrijk voordeeluit de jongste agenten worden de hoo gere rangen aangevuld; het is daarom van belang, bij eerste aanstelling een keuze te kunnen doen uit personen, die eene zoodanige ontwikkeling hebben, dat zij voor de hoogere rangen geschikt zijn Wij kunnen ons derhalve zeer goed vereeni gen met de opheffing van de 3e klasse, voorzoover dit de agenten van de nieuwe categorie betreft. In plaats van alle jaarwedden met f25 te ver- hoogen, zooals de 2e Afdeeling in overweging geeft, stellen wij, in het belang van het personeel voor, het maximum voor de agenten 2e klasse f 50 hooger te bepalen. Hun jaarwedde zal dan be dragen f550 (minimum) tot f650 (maximum) te bereiken door 4 drie jaarlijksche verhoogingen van f25, tertvijl de jaarwedde thans bedraagt f525 (mininum) tot f600 (maximum) te bereiken in 10 jaren. Als gevolg van deze verbetering zullen 'dan de jaarwedden van de agenten le klasse, den hoofd agent en den Adjunct-inspecteur van politie met f50 verhoogd moeten worden, zoodat deze jaar wedden zullen bedragen voor de agenten le klasse f 650 f 700. voor den hoofdagent f 700 f 750. voor den Adjunct-inspecteur f 800 f 900. Wat betreft de opmerkingen betreffende de zoo genaamde nachtwakers (agenten 3e klasse oude categorie) zij er aan herinnerd, dat bij Raads besluit van 23 September 1902 besloten is, geen nieuwe titularissen aan te stellen en bij vacatures de plaatsen te doen aanvullen door benoemingen van gewone agenten. Wij er kennende wenschelijkheid de zoogenaamde nachtwakers, zoo mogelijk, spoedig te doen vervangen door agenten. De tegenwoordige titularissen oefenen grooten- deels betrekkingen of ambachten uit, die hen des daags in beslag nemen en waardoor van hen niet geëischt kan worden, dat zij zich des nachts met hart en ziel wijden aan de uitoefening van politie diensten en daarvoor dan ook niet geschikt zijn. Wij achten het evenwel met het oog op de be langen van de betrokkenen niet wenschenlijk, thans hunne betrekking reeds op te heffen; in plaats van hun gedurende eenige jaren wachtgeld te geven, achten wij het beter hen in hunne betrekking te handhaven,opdat zij naar andore werkzaamheden kunnen zoekenals tijdstip stellen wij U voor te bepalen 1 Januari 1911 en, met ingang van dien datum, de betrekking van agent 3e klasse, oude categorie, op te heffen zoodat aan hen, die op die datum nog in die betrekking in functie zijn, eer vol ontslag zal gegeven worden wegens opheffing der betrekking. Het komt ons daarbij billijk voor aan hen. die op dat tijdstip meer dan 15 jaren dienst gedaan hebben, een pensioen te geven, be rekend overeenkomstig de bepalingen der Pen sioenverordening en aan de andere titularissen de tot heden gestorte pensioensbijdragen terug te geven en voortaan geen pensioensbijdragen van hen in te vorderen. Op grond van het bovenstaande adviseeren wij thans, voor deze titularissen geen verhooging van jaarwedde te bepalen. Twee concept-besluiten, waarin deze denkbeelden den belichaamd zijn, gelieve U hierbij aan te treffen. Marktwezen. Wij meenen naar onze vroegere rapporten be treffende het marktwezen te kunnen verwijzen ten einde onze zienswijze in deze te doen kennen en achten ons, na de zeer uitvoerige behandeling in de afdeelingen, van nadere beschouwingen ont slagen. Om de door ons aangevoerde redenen en mede wegens de in de afdeelingen aangevoerde motie ven meenen wij inwilliging van het verzoek van «Handel en Nijverheid" niet te mogen bevorderen. Het komt ons nutteloos voor, de beslissing op het adres uit te stelleneen zeer zorgvuldig on derzoek heeft thans plaats gehad. Afwijzing van het verzoek sluit geenszins uit, dat bij veranderde omstandigheden nadere verzoeken of voorstellen, overwogen zullen worden. Ook ons college ver klaart zich ten deze diligent, evenals ten opzichte van andere aangelegenheden, waarvan de behar tiging aan het Gemeentebestuur is opgedragen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. De concept-besluiten zijn van dezen inhoud De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wet houders van 19 Maart 1908, Afdeeling I, No. 424; BESLUIT vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der «Verorde ning, regelende de inrichting der plaatselijke politie", vastgesteld bij Raadsbesluit van 23 September 1902, gewijzigd bij Raadsbesluiten van 31 Januari 1905, 29 Mei 1906 en 30 October 1906. Artikel 1. In art. 1 der bovengenoemde Verordening wordt in plaats van „19 agenten van politie der 2e klasse gelezen„21 agenten van politie der 2e klasse" in plaats van 9 agenten van politie der 3e klasse gelezen>7 agenten van politie der 3e klasse". Art. 2. Art. 4 der bovengemelde Verordening wordt gelezen «De jaarwedde der ambtenaren, in deze Veror dening genoemd, wordt bepaald als volgt: van den Inspecteur op een minimum van f 1000 en een maximum van f 1300 van den Adjunct-inspecteur op een minimum van f800 en een maximum van f900; van den Hoofd-agent op een minimum van f 700 en een maximum van f 750 van eiken agent van politie der le klasse op een minimum van f650 en een maximum van f700; van eiken agent van politie der 2e klasse op een minimum van f 550 en een maximum van f 650 van eiken agent van politie der 3e klasse oude categorie op f325. De bezoldiging van bovengenoemde ambtenaren kan, bij gebleken ijver en geschiktheid, na inge wonnen rapport van den Commissaris van Politie, op het maximum gebracht worden roet inachtne ming van de volgende regeling de jaarwedde van den Inspecteur na drie jaren dienst op f1100, na 6 jaren dienst op f 1200, en na 9 jaren dienst op f1300; de jaarwedde van den Adjunct-inspecteur na twee jaren dienst op f 850 en na vijf jaren dienst op f 900 de jaarwedde van den Hoofd-agent na drie jaren dienst op f 725 en na zes jaren dienst op f 750 de jaarwedde vac eiken agent van politie der le klasse na drie jaren dienst opf 675 en na zes jaren dienst op f700; de jaarwedde van eiken agent van politie der

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 7