Zaterdag 28 Maart 1908. mm No 7485. 57e Jaargang. FouilieiDon. FIRMA A. H. VAN GLEEFF u» A M EltSFOOKT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 1.15. Advertentiën 1G l-egels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aLonnement reductie, waarvan tarief' op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advortentiön per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naai- plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en I evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. BUREAU KCRTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vnn AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, bretu.'t ter kennis van de iugezetene dat (te Raad dezer Gemeente zal vergaderen op WOENSDAG den 1 April aanstaande, des nnmiddaga te half twee ura. Arnursfoort, 20 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Nationale Militie. Oproeping van Verlofgangers in werkelijken dienst. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT maakt bekend, dat de iu deze Gemeente geves tigde verlofganger Dirk OCKHUTSEN van de lichting 1902, behoorendo tot bet korps torped'sten, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, bij doze in werkelijken dienst wordt opgeroepeu tegen 6 April 1908 ter garnizoensplaats Brtelle. Do op eroepen verlofganger zal zorg dragen, dat bij zich op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van zijn verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij zijn vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleediug en uitrus- ling, bij zijn korps aanmeldt, en wel des namiddags v6or vier uur, of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doeulyk daarna Zy, 'lie binnen bot Rijk woonplaats hebben, be hoeven hun reis ni<M eerder aan te vangen dan op den dag, voor de opkomst bepaald. Hei is in het algemeen wenschelijk, du de opgo- roepenen zich op den laatsten dag voor mm vertrek naar het korps, des voormiddags tussohen 10 en 12 uur tor Genieeiiie-secreiaiie aanmelden, voorzien vnn^ hun zakboekje, ton einde, zoo noodig, in hot bezit te worden gesteld van de vereischte vervoer- bewjjzeu en passagebiljetten en tot het desgeweusobt in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en (evens om, zoo zy dit gewen.olit neten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. i/e verlof, angers tohier, voor de laatste maal met groot-verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en iu wier zakboekje aanwezig i9 een op wit pipier gedrukt en met rooden inkt ingevdld vervoerbewys, behoeven zich niet ter Gemeente-secretarie aan te melden, doolt begeven zich rechtstreeks naar het slation vim vertrek en stelleu aldaar hun zakboekje ter hand aan den stalionsbeembte, met de uitgifte van plaats bewijzen belast. De verlofgangers behooren er op iudaciuig te zijn, dat bun bet zakboekje wordt teiuggegeven, alsmede dn strook vau het vervoer wijs, nnugezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, dit', noewel hun reis aanvangende per f poor- of tramweg, een gedeelto van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van den of meer veren moeten gebruik ranken, moe ten zAh steeds naar de Gemceiuo-secretario begeven ot hut in outvangst nemen vau de vereisor-e v ir- voorbevvijzen en paasagebiljetten. Het is noodig, zich ten ruimte' een half uur vóór bet vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis ge- ■cbie't binnen bet Rijk, hoeft de verlofganger, die niet woorit in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op eon daggeld vau f0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeente-secretarie te vragen nan hem, die het in zijn woonplaats niet beeft ontvangen, wordt bel na aankomst by bel korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging vau eone op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Ge meente-secretarie blijkeD. Geldt bet verlofgangers, aan wie wegens onvermogen een ougezegelde ver- klari .g is afgegevi-n, dau kan deze aldus, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aun wie, in verband met eeu vorige oproeping in wer kelijken dienst, door den zelfden geneeskundige reeds een verklaring is uitgereikt, dau ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niel- gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na bun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aau deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zouder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zioh strafschuldig. Het iviet-onivangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geensziDS van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, vermeeneu iu de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovengenoemden wer kelyken dienst of van eene geldelijke vergoe ding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe by voorkeur ongeveer zes weken voor hunne opkomst aan de Koningin to doen. Dat verzoek kun op on gezegeld papier worden geschreven en moet recht streeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Fran keering is niet noodig. Wenscht men alleen voor ten geldelijke vergoeding in aanmerking-te komen, dan kan deze hij ongezegeld en ongefrankeerd verzoek schrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzon derlijke publicatie betrekkelijk „kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeente-secretarie, eiken werkdag tussohen 10 en 12 uur voormiddags. Amersfoort, 26 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Het Groene Kruis. 12.) „Waarop sloeg uw vraag at raks vroeg Ale xu, terwijl zij er dadelijk aan toevoegde „maar wanneer u mijn Lady niet goed vindt, wanneer u aanmerkingen hebt op dat dier, dan hebt u liet eons, on vooral bij mij verkorven niet waar Lady?" Mn met een liefkozende beweging sloeg zij haar arm om den huls van het paard, dat zijn kop naar haar toeboog. Do baron maakte een komische beweging „Hoe zou ik het durven wagen wat u hut liefsto is, niet good te vinden; maar in ernst, Lady ia een uitstekend paardhet heeft alleen deze fout, dat liet niet geschikt is voor een dame. Ik heb het tt niet dadelijk den eersten dug willen zeggen, maar Lady heeft een te korten hals en is daardoor niet geschikt voor een dameszadel. De schouders zijn niet sterk genoog en zakken wat te veel door. Ja, het is moeilijk voor een dame een passend paard te vindon." Alexa ko verschrikt. „U zult mij toch myu Lady niet willen afnemen „Voorloonig ni:*t, gravin, maar wanneer liet mee schik ti dan in liet onvermijdelijke. U rijdt geen paard ter wille van Lady, maar om de edele kunst van het rijden zelf en ten slotto Onder voorzitting van ds. De Meijere werd Donderdagavond in „Ons Huis" de derde Jaar vergadering van bovengenoemde verceniging gehouden. Na een woord van welkom te hebben gespro ken, zeide de Voorzitter, dat hij niet wilde vooruitloopen op het Jaarverslag, doelt wol ouder zeer grooten dank wilde constateeren, dat ook 1907 voor de vereeniging hoogst gunstig is geweest. De Secretaris, de heer H. Tromp van Holst, las hierop de notulen der 5e ledenverga dering, van 28 Maart 1907, die ongewijzigd werden gearresteerd, onder bijzonderen dank voor de uitvoerige en nauwkeurige redactie. De Secretaris bracht vervolgens het vol gende Jaarverslag uit. Na afloop van het derde jaar gedurende het welk „Het Groene Kruis" te Amersfoort bestaat, is het mij weder een aangename taak, verslag uit te brengen omtrent den toestand en de werkzaamheden der vereeniging. Hierbij mag worden gewaagd van flinken vooruitgang en grooten bloei. Het aantal leden steeg van 1300 bij den aan vang van het jaar tot 1500 op 31 December 1907enkelen vielen af wegens vertrek of om andere redenen; zeer velen echter traden als lid toe, zoodat niet alleen het aantal leden grooter werd, maar ook ongeveer f 200 meer aan contributie werd geïnd dan over 1906. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat verschillende instellingen de vereeniging door een jaarlijksche bijdrage steunen, terwijl de Gemeente een jaarlijksch subsidie geeft. De toestand der financiën mag gunstig worden genoemd; de eischen echter zijn enorm gestegen, zoodat vooral onder deze omstandigheden de Penningmeester onzer vereeniging, in zijn streven om zuinig huis te houden, niet genoeg gewaar deerd kan worden. Van de gelegenheid tot baden in de Amers- foortsche Bad- eu Zweminrichting, tegen betaling van 10 cent per bad, werd weder meer gebruik gemaakt; 500 kaartjes, die ook aan het Wijkge- bouw verkrijgbaar zijn, werden uitgegeven. In het eind van 1907 werd weder een baker cursus gehouden, waarvan arts M. Kamerling, evenals den vorigen keer, de leiding op zich nam. Deze cursus, waaraan 14 dames deelnamen, duurde bij den aanvang van 1908 nog voort. Dr. Grtmemau verklaarde zich weder bereid tot het leiden van een cursus voor Eerste hulp tyj ongelukken, welke, uitgaande van het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel hier door tusschenkomst der vereeniging werd. gegeven. Het Gemeentebestuur stond tot dit doel welwillend het gebruik van een lokaal in de Hoogere Burgerschool af. Aan dien cursus werd door 24 personen deelgenomen. De wijkverpleging blijft in een dringende be hoefte voorzien in 1907 werden 4893 bezoeken afgelegd, waarvan 168 bij stadspatiënten. Dadelijk nadat het Wijkgebouw in gebruik was genomen, behandelden de verpleegsters de loopende pa tiënten, voorzoover zulks mogelijk was, in de behandelkamer van het gebouwin korten tijd reeds een groot aantal. Sedert 30 October, den dag waarop de behandelkamer van het wijkge bouw in gebruik kwam, tot en met 31 Deeember werd op do kliniek 554 maal hulp verleend aan loopende patiënten. Nu eu dan werden wegens genoten verpleging giften ontvangen door de vereeniging. Sedert het magazijn werd overgebracht naar het gebouw, kwam de geheele inventaris onder beheer der verpleegsters. Zij geven de artikelen uit en nemen ze ook weder in ontvangst. Indien alle gebruikers de artikelen dadelijk nagemaakt gebruik terugzonden en onbeschadigd inlever den, dan zou iu de eerste plaats de vernieuwing is het paard toch maar het middel tot bet doel en niet het doel zelf." „Kijk toch uit, Heinrlch," klonk plotseling Dagmur's stem. I)c baron, die met den rug naar hattr had gestaan om Alexa de fouten van hattr paard te tonnen, draaide zich snel om. /Dagmar had zich op het paard laten helpen eu was bij uitgevallen daar het dier, „Old Fellow", een kleine zijsprong maakte, terwijl zij nog bezig was met het schikken van haar rijkleed. „Iu 't vervolg help ik do darues in het zadel" zeide de baron lol de beide stalknechts, „denk daarom", en zich tot Dagmar wendende, zeide hij. „Het is boter, gravin, dat u, zoodra u zit, de I rechter knie om den knop legt, dan dat u eerst i uw rok recht trekt. Dat kunt n later altijd nog doen en in 't vervolg zal ik dat doen." liet standje was gerechtvaardigd. Was Dagmar dadelijk goed gaan zitten, dan had de oover- I wachte beweging van het paard haar niet bijna doen vallen. Toch lag haar een tegenspraak op I de lippen tuaur zij zweeg Waarom tegenspreken, waarom hem toonen, dat z|jn woorden haar niet geheel onverschillig waren. De baron tilde Alexa op hot paard; toen zond hij de beide stalknechts weg. „Je kunt gaan, maar een van jullie beiden blijft buiten staan om direct bij de hand te zijn wanneer ik je noodig heb." Men oogeitblik daarna was de baron met de beide dames alleen. I „Wanneer de dames nu eens, zouden willen ryden, dan zou ik hen zeor dankbaar zijn. Doet en ook het onderhoud van het materieel min der kostbaar zijn. Velen echter beschadigen de artikelen door onverstand of onachtzaamheid, z6o zelfs, dat ze vaak onbruikbaar worden. Dit heeft vooral veelvuldig plaats met ijsblazen en windringen, die evenals de gummi-artikelen in het algemeen de grootste uitgaven blijven eischen. Velen ook houden de artikelen veel langer dan noodig is, en ondanks het toezenden van her inneringen aan de gebruikers zag de magaziin- bewaarder ze niet terugbrengen. Volgens artikel 19b van het Regiemend zal boete worden gehe ven voor eiken dag dien een artikel langer wordt gehouden dan noodig is. Sedert 1 Januari 1908 is dus ingesteld, dat wanneer een herin nering voor terugzending van een voorwerp is gezonden en deze onbeantwoord blijft, een week Tater een boete van f 0.70 moet wordeD voldaan. Het ie jammer, dat de toepassing van dit arti kel is noodig geblekenhet Bestuur heeft nog altijd geaarzeld, streng in dezen op te treden, maar gebrek aan cöoperatiegeest maakte zulks noodig. Hoe zou een vereeniging al deze zuinig kunnen huishouden en nuttig werken voor haar leden, wanneer de artikelen ongebruikt bij de leden verspreid liggen, terwijl andere aanvragers aan het magazijn zouden moeten worden afge wezen wegens tekort an voorwerpen die ze juist noodig hebben? Er werden 818 uitleeningen gedaan, tegen 625 in het vorig jaar. Het meest werden aan gevraagd ondersteken, windringen, thermome ters en ijsblazen. De gewichtigste gebeurtenis gedurende het algeloopen jaar ie de stichting van een eigen wijkgebouwde hoop, in bet vorig verslag uit gesproken, is verwezenlijkt. In den aanvang vau het vorig jaar namen de plannen vaster vorm aan en meende het Bestuur, dat de vereeniging Dog meer aan haar doel zou kunnen beantwoor den wanneer ze een gebouw bezat, waarin de verpleegsters zouden kunnen werken* en waar bet maguzijn onder haar toezicht zou zijn onder gebracht. Tot dat oogenbltk had de vereeniging van de Gemeente de beschikking over de lokalen in het voormalig Schutterijgebouw. Aangezien de Schutterij werd opgeheven, bestond de moge lijkheid, dat de Gemeente aan dit gebouw een andere bestemming zou geven, en ook om deze reden diende in de toekomst te worden gezien. De Penningmeester spande zich voor de uit voering der plannen en heeft ze uitgevoerd op een wijze, die allen lof verdient. Aangerien de beschikbare kasgelden niet voldoende waren om de bouwkosten te bestrijden, stelden enkele meerendeels bestuursleden, het onbrekende tegen matige rente beschikbaar en mocht de vereeni ging zich ook verheugen in de ontvangst van een gift ineens voor den bouw. Op 17 October was het gebouw voltooid en kon het door den Voorzitter in tegenwoordigheid van den Burgemeester en den Raad der Gemeente en vrn andeie autoriteiten en genoodigdeu wor den ingewijd en ter bezichtiging gesteldenkelen dagen later voor de leden. Kort daarop werd het in gebruik genomen, voorzien van enkele noodige u nu alsof ik er niet bij ben. Probeer geen kunstjes, die u nog niet goed kent, maar rijdt zooals u gewend is. Aangezien ik nog niet het voorrecht had u te zien rijden, moet ik mij eerst een oordeel vormen, hoever u het in deze sport gebracht hebt." Dagmar bemerkte het opnieuw in de kunst van veinzen had zij een waardigen partner ge vonden. Menigeen zou de woorden „nog niet" met een eigenaardigen klemtoon gezegd heb ben om daardoor den laatsten twijfel weg te nemen of zij elkaar toch al wel niet eens ont moet hadden, maar hij zeide die woorden vol komen kalm. „Dus wannéér ik u verzoeken mag. Gravin Daguiar rechts en gravin Alexa links." Beide dames begonnen te rijden en midden in de manege, die met veel kosten was ingericht en voor het doel uitstekend was, stond de baron, geen oog van de amazones af. De graaf had er bij willen zyn, de gravin had dat passender gevonden, maar de baron had er zioh tegen verzet en verzocht, met de dames alleen te mogen zijn. Iedere derde stoort, iedere toeschouwer leidt vooral in de eerste lessen de opmerkzaamheid van den rijder van het paard en die van den onderwijzer van zijn leerlingen af De graaf had hom gelijk gegeven, maar toch niet aan de gravin gezegd, dat bij niet aanwezig z >u zyn. Waarom ook? Hij was immers zijn eigen baas en kon doen wat hij verkoos. „Dames, geen kunsten," zeide de baron toen Dagmar daarmee wilde beginnen, „gewone En- gelsche en Duitscho draf, dan daurtusschen door een kleine galop, overgaan van den eenen in den anderen stap, dut is voorloopig voldoende. Het rustig houden van de paarden is alles. Ik weet niet of u vroeger in den circus Renz deschool- rijdster Filles gezien hebt. Die speelde het klaar, het paard van stilstaande in draf of galop te doen gaan." „Ik heb haar gezien," riep Alexa, tegelijk haar paard een ongemotiveerden ruk gevend. „Men spreekt bij het rijden alleen met den mond, niet met de handen, gravin. Die moeten steeds stil houden worden, aantrekken, toegeven, maar alleen met de viugers, niet met de geheele hand en vóór alle dingen niet met den geheelen arm of het bovenlicuaam." Wel een half uur stond hij als stil, maar aan dachtig toeschouwer. Geen woord van lof of blaam kwam over zyn lippen, zoodat beiden benieuwd waren naar zijn oordeel toen hij „halt" commundeerde. Zelf# Dagmar was nieuwsgierig wat hij zou hebben aan te merken, wan; dat hij niets te prijzen zou hebben, was haar duidelijk. „Ik weet niet, dames." zeiiehij„of u bij uw piuuo-ouderwij* wel eens opgemerkt hebt, dat iedere onderwijzer de methode van zyn voor ganger afbreekt er dan zegt: wij moeten weer van voren aan beginnen. En dat maakt hjj ook dan aanuaemlijk wanneer de voorganger een genie en hij zelf een stumper is. leder heeft zo i zijn eigen methode, die hij alleen voor de goede houdt; het gaat daarmee eenigszins als met den godsdienst: ieder heeft zijn eigen geloof." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1