Ingezonden. Laatste berichten. Sun lid wai het alet geheel eeua met het adres vun het N. 0. G., doch wilde wel steunen het goed< er in, dat zwaarder weegt dm het minder goede. De Voorzitter deelde mee, dai hij persoon lijk ook er voor was, Bteun te verleenen. Wij Siellen or prijs op, dai uit onze vereeniging een Biera worde gelioord, zonder dat echter in détails worde ge. reden. Met al jemeene stemmen werd besloten, het adres tt i eunen. De Voorzitter sielde hierop voor de verdere gewone werkzaamheden te verdagen. Waar ce werd besloten. Hierop werd de vergadering gesloten. In de grootc zaal van do socioteit «Ver eeniging" werd gisteravond onder voorzitting van den neer D. Gerritsen gehouden de 14de Ja: u-vergadering der werklieden-vereeniging „Onderlinge Hulp", welke werd bjjgewootnl door den opi'ichter-Eerevoorzitter, den heer J. O. J. Pels Rjjcken, 11 Bestuursleden en Commissarissou en 1)8 leden. De V o o r z i 11 o r deelde na het wel komstwoord mede, dat de bijeenkomst was gewijd aan het 14e boekjaar eu constateerde tot zijn genoegen, dat de Eerevoorzitter haar bijwoonde. Het veertiende jaar is zeer zeker voor di? werklieden geen aangenaam jaar geweest, omdat vrijwel in alle vakken ma laise hcc.sohtemaar toch mag met vreugde geconstalooid, dit van de bijna 260 leden van O. II. er sleeh s zeven werkloos zijn geweest. Spr. constateert dit met gioot genoegen omdat hij die geeu werk heeft, gauwer zich ziek gevoelt dan degeen, die wel kan arbeiden. Ondanks de malaise en het slechte vooijaar met zijn vele zieken is 1907 financieel niet slecht geweest voor de verifnniging. De kas is betrekkelijk on veranderd, terwijl de uitgaven slechts een f20 meer hebber bedragen dan de ontvang sten. Met vreugde mag geconstateerd, dat, dank zij de bijdragen van belangstellenden, de vereeniging, die zichzelve bedruipt, er financieel goed voor slaat, hetgeen wel een groole geruststelling is voor de leden. Helling rijke zaken zijn niet voorgevallen. Slechts toen in het najaar grootp slapte viiu werk kwam, heeft de Omier-voorzittpr, de heer J. van Wessum, het Bestuur daarop opmerkzaam gemaakt en dit trachte een werkluozen-vereeijiging te stichten om hen te helpen, die broodeloos waren. In korten tijd is die vereeniging tot. stand gebracht en de buraerij heelt ten vollen bewezen, dat zij veel gevoelt voor den werkman. Spr. wilde eenige cijfers noemen,aangaande de vereeniging zelve. De ontvangsten bestouden uitbatig saldo f563.69, borgtochten en rente f55.49; con tributie!) 6') leden le klasse f4.2(>, 10445 leden 2e klasse f 1044.50, 1957 3e klasse f 293.55colleciieve verzekering tram f52.80, bijslag oudereleden 1'6.50, bijdragen begun stigers I'88.00, rente Rijks Postspaarbank f 12.05, rente f 1000 N. W. S. ad 21/s pCt f24.75, rente I 1000 N. W. S. ad 3 p.Ct f30.00 totaal f 2186.53. De uitgaven bedroegenuitkeeringen le klasse nihil, idem 2e klasse f 1000.436, idem 3e klas;e f 303.18; salrissen f 124.62, terug betalingen I 1.30 samen f 1429.55. Er dus een bate van f755.97 zoodat liet totaal bezit met de certificaten N. W. S. is f2401.60. Uit leze dorre cijfers hoort men, dat de vereeniging weer vóóruit ging. De commissie, welke de rekening en ver antwoording nazag, brachi hulde aan den Penningmeester, jhr. 8. M. vun Reygersberg Versluis, voor zjjn deugdelijk en uitstekend beheer. Gaarne wilde spr. zich daarbij aan sluiten en den Penningmeester, die niet ter vergudi ring kon komen, hartelijk dank zeggen (applaus.) Mum ook den Secretaris, der heer L. van Achter jergh, wilde spr. namens de vereeui- giug danken. Penningmeester en Secretaris hebben in deze vereeniging enorm veel werk en met vreugd kon spr. nu zeggen dat het aan het Bestuur gelukt is, den heer Van Achterhergh als Secrelaris to behouden. Moge dit nog jareiilm g het geval zijn (applaus). Het Bestuur heelt liet financieel beheer bereids goedgekeurd; de vergadering vereen- nigdo zich daarmee. Aan de orde was de vervulling van vier vacatur is in bet Bestuur, drie wegens periodiek aftreden, eén door overlijden van deri heer Lokhor-i, wiens nagedachtenis de Voorzitter eerde. Herkozen worden de heeren J. van Wossura met 102 on P. Nefkens en dr. H. W. Schreuder ieder met 100 stemmen; gekozen werd in de vacatuit-Lokhorst de heer C. Hol met 98 stemnu n. Aan den orde was het kiezen ven drie geeuwi! 'eer den tot nazien van het financieel behec over 1'08. Herkozen werden do beerei, A. M. Tromp van Holst on B. van de Victor, terwijl in de plaats van dan heer C. lol werd gekozen de heer Groeriestein Bij ce nu volgende rondvra gzcideee n 1 i d t:i -t goed begrepen te hebben wat do Voorztier zeide omtrent een werkloozcnkas. De Voorzitter herinnerde, dat. na een lezing van den Eerevoorzitter over werkloozenkassen «Onderlinge# Hulp den eersten stoot heeft gegeven om ook hier zoo'n kas tot stand te brengen, zoo mogelijk met steun van Gemeentewege. Met tevre- denheid kan teruggezien op de tot dusver bereikte resulaten. Hierop werd de vergadering gesloten. De ver eniging van irum-garanten zal 6 April vergaderen. Bij de gister gehouden Halfvasten-paar denmarkt werden aangevoerd 340 paarden 80 hitten en 30 veulens. Luxe paarden golden vai: 1450 tol f550, werkpaarden van f150 tot f400, paarden voor de slachtbank van f 60 tot f 100, veulens van 1140 tot f220 en hitten van f9 tot 1 225. Er waren enkele buitenlandsche kooplui. De handel was redelijk vlug. Op de heden gehouden veemarkt werden aangevoerd: 2 pinken,die 1'50en f80golden; 8 vaarzen, {'130 a f190; 6 melkkoeien 1160 a t200, en 8 kalfkoeien flCO en f225. Het schynt nog ri.et algemeen bekend, dat het verbod voor veevervöer is ingetrokken. De heer G. A. Blanken was mot f14250 en f750 minste der acht inschrijvers bij de gister te Nijkerk gehouden aanbesteding voor het bouwen van een kerk met toren in het Nijkerkerveen voor rekening van den heer A. van Dijkhuizen. De hoogste besomde f 18200 en f1525 voor de massa, hei metsel-, timmer- en verfwerk. Door de politie werd een minderjarige die te Utrecht rondzwierf overgenomen en naar zijn ouders te Zwolle geleid. De Rechtbank te Utrecht eischte tegen W. Vverdacht van kippendiefstallen, bij herhaling gepleegd, zes maanden en veroor deelde A. van de B. die hier een rijwiel lantaarn van een onbeheerd staande fiets wegnam tot een maand gevangenisstraf. Veel van de bitterste ellende van den racnscti spruit voort uit noodlottige gewoonte steeds in de toekomst te zien en niet televen in het volle leven van den dag zelve. Het opnemen van Ingezonden atuklcen bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt Diet teruggeven. Geachte Redactie, Mag ik u nog even om een klein plaatsje verzoeken in uw blad, als antwoord op uw noot onder mijn Ingezonden stuk, voorko mende in uw blad dd. 26 Maart j.l. Het lust mij niet, over de bewuste zaak verder uit te weiden alleen wenschte ik even op te merken, dat toen wij 19 Maart 1908 schreven, de grondige reden, die belette uit voering te geven aan het besluit van den Raad dd. 28 Augustus 1906, aan mij, den bett ukken persoon, totaainiet wus bekend, om de eenvoudige roden dal reeds 14 Maart 1908 de gronden vrij van hypotheek waren. Thans schrijver: wij 28 Maart 1908, dus 14 dagen later, en van toebereidselen voor de verbetering is nog geen spoor te bomerken. U dankend voor de verleende plaats, Hoogachtend L. J. Hontelé. Amersfoort, 28 Maart 1908 We bebben hieraan slechts toe te voegen, dat we in ons naschrift omtrent het punt, dat inzender hier aanhaalt, verwezen naar de gewisselde Raadstukken.—Red. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken we U, ook het volgende, zoo mogelijk, nog in uw blad op te u men. Amersfoort, 30 Maart 1908. De Pers-commissie der afdeeling Amers foort en omstreken van den Bond van Ned. onderwijzers heeft onderstaand adres aan den Ruad der Gemeenle verzonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen do afd. Amersfoort en omstreken van den «Bond van Ned. Onderwijzers" (goedgekeurd by Kon. besluit van 22 Maart 1890, no 28) dat zij met belangstelling heeft vernomen •le voorstellen van Burgemeester en Wet houders betreffende wijziging der Verorde ning op salarisrc-geling van het onderwijzend personeel der openbare Lagere scholen dat zij het evenwel betreurt: lo. dat het maximum niet wordt verhoogd 2o. dat du wouinghuur niet wordt uitge keerd, zoowei aan ongehuwden als gehuwden, zoowel aan mannelijke als vrouwelijke leer krachten 3o. dat het artikel, regelende de tegemoet koming van de pensioenbijdrage onveranderd wordt gelaten 4o. dut het tijdstip van in werking trediDg der gewijzigde verordening niet samenvalt, met deu datum, waarop de vermeerderde Kijksbijdinge voor de Gemeente ingaat; redenen, waarom adressante, onder verwij zing naar de bijgaande Memorie van toelich ting uw college verzoekt, de voorstellen alsnog zoo te wijzigen, dat aan bovenbe doelde bezwaren worde tegemoet gekomen. Hetwelk doende, enz. Geachte Redactie, Met de plaatsing van het volgende in uw i blad zoudt u mij zeer verplichten. De door Burgemeester en Wethouders i voorgestelde salarrregeling moge min of meer ten goede komen aan de jongere onder wijzen, de oudere zyn er door teleurgesteld, aange- zien zij niet in het minst in een betere positie j komen. Ik wil aannemen, dat de Gemeente finan- ciën geen zware uilgaven toelaten doch had men ten minste voor het bezit der hooldacte j f' 25 meer gegeven, zoo ook voor de tege- i muetkoming in de huishuur, en had men de verhoogingen in plaats van na 30 en 35 jaar toegekeud bijv. na 20 en 25 jaar, dan geloof ik, ware er veel ontevredenhei I weggenomen en het zou naar mjjnschatting van de Gemeente slechts een meerdere uitgave eiscben van f 1500 1800. Met de meeste achting. Ivan Spiegel. Amersfoort, 29 Maart 1908. Geachte Redactie Wil ons nog een kleine ruimte toestaan, om enkele woorden te zeggen naar aanlei ding van hetgeen de heer I. van Spiegel wellicht heden onder de rubriek slogezonden stukken" in uw blad schrijft. Het doet ons een waar genoegen, hier le kunnen opkomen tegen het streven van personen, die, het belang van de onderwijzers en van 't onder wijs in het algemeen ter zijde stellende, zich niet ontzien, om openlijk voor den dag te komen mot hunne wonsehen, die in den regel nies anders beoogen dan eigen voordeel. Mijnheer Van Spiegel Dat uw begecrige vragen om salaris verhooging in geen onkel opzicht te rechtvaardigen zijn, behoeven we zeker niet meer aan te toouen, evenmin, (lal ze van hoogst égoistische strekking zijn. Wy zijn van dusdanige lapmiddelen om eigen beurs te spekken, niet gediend en vertrouwen, dat ook de leden van den Raad er niet de minste notitie van zullen nemen Wij, leden van den Bond van Ned. onder wijzers, strijden voor een voldoend salaris voor allen, nu speciaal voor verhooging van het maximum, ook voor U De T jrscommissie v. d. Aid Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. Ond Amersfoort, 30 Maart 1908. Permanent comité loor de onderlinge Landbonw-Ongevailenverzekering. In de te Utrecht gehouden aigemeene ver gadering onder leiding van den heer K. Czu. de Boer, lid der Tweede Kamer, werden allereerst als nieuwe leden geinstalleerd de heeien: mr. W. J. baron Van Dedem van do Rollecate, Nieuwleusen, voor do Over- ijselsche Muatsehapp») van Landbouw; E.G. Mulder, Sappemeer, voor den Veenkoloniale!) BoerenbondG. van Dijk, te Naaldwijken Chrs. Oortman Gerlings.te Hoorn voor den Nederlandschen Tuinbouwbond G. baron De Senarclens de Grancy, te Vucht, en C. van Noordt, te Boskoop, voorde Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Ter vervaugiug van den heer F. Wiersma die wegens drukke bezigheden bedankt had, werd de Friesche Maatschappij van Landbouw vertegenwoordigd door haar Voorzitter, dr. E. van Weideren baron Rengers. Medegedeeld werd, dat thans aangesloten zijn 7 provinciale Landbouw-maatschappijen 1 Boerenbond en 2 Tuinbouw-organisuties, die over hi t geheele land werken. Door den Secretaris werd een uitvoerig verslag zijner werkzaamheden in het afge- loopen half jaar uitgebracht. Hieruit bleek o.m., dat de correspondentie over de toe treding van verschillende andere landbouw organisaties nog niet geheel algeloopen is. Naar aanleiding van een vroeger ook in de dagbladen gepubliceerd stuk van het Perma nent comité, waarin o.m. voorkwam «dat het bij de siudio van de Landbouw-'üngevallen- vorzekeriug een punt van overweging zou uitmaken of de eventueel te vormen onder linge landbouw-organisatie al of niet deel zou moeten uitmaken van of alt hans iu eenige verbinding zou moeten staan tot de onderlinge industrieele organisatie met name de «Centrale Werkgevers-Risico-Bank" was een zeer uit voerig schrijven ingekomen van het college van Commissarissen der »Gentrale Werk gevers-Risico-Bank". Jn dit schrijven wordt o. m. gemeld «Onze directie en met haar ons college van Commissarissen is, na nadere nauwgezette overwegiug, tot de overtuiging gekomen, dat, hoezeer er ook reden zijn, die ei voor zouden pleiten, dat ter zake van de onderlioge ougevallun-verzekeriiig landbouw en industrie in éen organisatie samengaat), 'toch de eigenaardige bouw onzer organisatie en do zeer verschillende eischen, wuaraan een zelfde organisatie ten opzichte èo van den landbouw èn van de industrie z.iu moe ten v oldoen, het ons thans wenscheljjkei doen schijnen, dal èn landbouw èn industrie in dit opzicht hun eigen organisatie vormen en de Landbouwongovallen-verzekering der halve geen speciale afdeeling van de „Cen- trjile Warkgevojs-RUicfl-Bank" uitmake, Na eenige discussie over den inhoud van dit schrijven werd op voorstel van den Voor zitter besloten, thans van het werkprogramma van het comilé af te voeren de stadie over de vraag of aansluiting bij do Centraio Werk gevers-Risico-Bank voor den landbouw al of niet gewenscht is. lutusschen meldde de Voorzitter met genoe gen dat in den bovenaangehanlden brief ook nog' staat vermeld: «dat het college van commissarissen en de directie van de Cen trale Werkgevers-Risico-Bank by voortduring bereid zullen zijn, desgewenscht het Perma nent comilé met raad en daad te steunen bij de studie en eventueele stichting eener Onderlinge Landbouw- Ongevallen-Verzeke- "Ten einde het veelv. ldig samenroepen van het Permanent comité eenigszins la beperken, vooral ook met het oog op de afdoening van de gewone loopende zaken, werd besloten een Dagelijkse!) bestuur in te stellen en werden tot leden daarvan gekozen de hecron K. Czn. de Boer, Voorzitter, mr. H, J. Doude van Troostwijk, G. baron De Seiiarclens de Grancy, deze laat9te als vertegenwoordiger van den Tuinbouw, en P. Teunissen als Secretaris. Een zeer belangrijke discussie ontstond over de vraag op welke wjjze het ingediende wetsontwerp op de Landbouw-Ougevallenver zekering zou zijn te verbeteren en hoe afgescheiden van het aanhangige ontwerp de Laiulbouw-Ongevallenverzekering eenvou dig en practiscb zou zjjn te regelen. Aan het Dagelyksch bestuur werd opge dragen, hieraan in het bijzonder zjjn uandacht te wijden. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Boerenbond heeft aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid en aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal adressen gezonden, waarin wordt aangedron gen op niet-aanneming van het door don vorigen Minister ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet, voor en aleer eerst nauwkeurig is nagegaan of geen bezuiniging op de administratiekosten van de Rijks-Verzekeringsbank kan worden verkre gen. Het Hoofdbestuur wijst er op, dat de risico-overdracht dient te worden bevorderd, terwijl juist de voorgestelde verhooging der administratiekosten die overdracht bemoei lijken, zoo niet geheel onmogelijk maken zal. Verder wordt opgemerkt, dat de niet te loochenen vijandige gezindheid der landbou wende bevolking tegenover de komende Landbouw-ongevallenwet zou worden ver zacht, indien de administratiekosten der Ryks-Verzekeringsbank niet van hun onder linge verzekeringsvereenigingen gevorderd of althans tot een minimum gereduceerd worden. De Nationale zangwedstrjjd van de lieder tafel «Haarlem's Zanggenot" zal plaats hebben op 14 November voor mannen en op 22 November voor gemengde koren. Er zijn prachtige prijzen. De Secretaris, de heer W. J. Korte, te Haarlem, geeft gaarne nadere inlichtingen Maatact pplj tot Bevordarlng der Toonkmt. Afdeeling IJAARN. Vrijdag 3 April y Liederen voor gemend koor van c® Niels W. Gade, Ad. Jensen en F. Mendelssohn Bartboldy, en soli, i Leden met éen dame. I Afdeeling ZEIST, Dinsdag 7 April Die wilden Schwane, SchickBallied, Dsb Singenthal. Leden met éen dame. Afdeeling AMSTERDAM. Zondag 12 April (half twee) Matlbaus-Pnssion. Leden met éen dame. 387e STAATSLOTERIJ. Eerste Klasse. Trekking van 30 Maart 1908. (500 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O: LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20 121 123 1474 2611 8520 8535 8537 893< 10473 10474 1048' 145291909019112 19114 19702 19706. Te zumen 17 prjjzen. Men seint ons: De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot versterking vun het blijvend gedeelte aangeuomeD met 32 tegen 11 steramen.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 6