Donderdag 25 April 1908. No. 7496. 57e Jaargang. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. B(j regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, otlicieële- en onteigenings- ailvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT f. Postbus 9. Telephone 10 GEWI8SELUE STUKKEN. Burgemeester en Wethouders deden onder dag- teekening van 30 Maart het volgende voorstel aan den Raad Bij uw besluit van '20 Augustus 1907, No. 280, werd uitgesproken, dat eene wijziging der Veror dening, houdende bepalingen in acht te nomen bij het overdragen aan do Gemeente van straten of wegen, of gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd, in den zin als door ons aan gegeven is in ons rapport van 15 Augustus 1907, Af deeling I, no. 1165, wenschelijk is en werden wij uitgenoodigd, voorstellen tot wijziging dier verordening in te dienen. Ter vervulling van die opdracht hebben wij de eer u de hierbijgaande concept-verordening ter overweging aan te biedenbij de uitwerking is gebleken, dat het doelmatiger is, eene nieuwe ver ordening vast te stellen, dan de thans geldende te wijzigen. Aanleiding tot de bovengenoemde uitnoodiging was de vraag of bij overname van gronden, be stemd voor straten of wegen, door de belang hebbenden de geraamde kosten moeten worden gestort, waarna de goheele risico voor de Gemeente zal zijn, dan wel of de risico tot na geheele uit voering van het werk voor rekening van den adressant zal blijven, zoodat hij ten slotte slechts de werkelijke kosten zal betalen, in beide ge vallen vermeerderd met de storting voor onderhoud. De geldende verordening omhelst hot eerste standpunt. Wij schreven in ons rapport van 15 Augustus: „In plaats van deze regeling kan nu bepaald wor den, dat de belanghebbende zich moet verbinden, de werkelijke kosten, zoodra deze vastgesteld kun nen worden, aan de Gemeente te zullen vergoeden en voor de nakoming dezer verplichting een zeker bedrag, hetzij in gold, hetzij in waardevolle papieren als pand moet deponeeren. Het zal daarbij aan beveling verdienen, het bedrag van hetpand naar een zekere verhouding hooger te stellen dan de geraamde kosten, opdat de mogelijkheid vermeden worde, dat de Gemeente schade zal lijden indien de werkelijke kosten de geraamde overtreffen. De 20 pCt. van de kosten van hardmaking. die gestort worden ter gemoetkoming in de kosten van eerste onderhoud, zullen dan evenwel berekend moeten worden naar do geraamde kosten der hardmaking, niet naar die waarvoor, bij aanbe steding, de hardmaking aangenomen wordt. „Immers, het geval zal zich, bij wijziging dezer verordening in bovenstaanden zin, vermoedelijk dikwijls voordoen, dat de oorspronkelijke adres sant zelf inschrijft voor het hardmaken der wegen en wel indien hij gaarne het werk zelf wil uitvoeren voor een som, die benoden de w e r- k e 1 ij k e kosten zal zijn. Nadeel voor hem brengt een te lage inschrijving niet mede, immers als het hardmaken van den weg voor weinig gold aangenomen wordt, behoeft hij als oorspronke lijk adressant tot overname der wegen ook slechts weinig aan de Gemeente te betalen. «Wenscht hij dus, dat bij de publieke aanbeste ding hein het werk wordt opgedragen, dan zal hij zonder eenig nadeel, voor een te lagen prijs kunnen inschrijven. »Het springt evenwel in het oog, dat de 20 pCt., die voor onderhoud gestort moet worden, niet naar een som bepaald mag worden, die om de aangegeven reden dikwijls niet de juisto kosten van hardmaking zal aangeven". In du thans aangeboden verordening is deze regeling uitgewerkt. In art. 4 is de verplichting voor den overdrager vastgelegd tot betaling van de kosten. Art. 5 stelt vast, voor welke werken deze ver plichting geldt. Art. 6 bepaalt op welke wijze de overdrager of voorloopig betalen kan, of een pand moet depo neeren. Artt. 7 en 8 regelen de definitieve afrekening. Wij vermoeden, dat de aangehaalde artikelen geen verdere toelichting behoeven. Slechts zij nog op gemerkt, dat het, indien do aanvrager gold gooft, en geen effecten bf andore geldswaardige papieren, aanbevoling verdient, dit geld niet to boschouwen als oen pand, maar als een voorloopige betaling, behoudens latere afrekeningvandaar hot "verschil in do redactie tusschen do le en de 2e zinsmede van art. 6 onder a. In deze verordening hebben wij uitdrukkelijk onderscheid gemaakt tusschen terreinen die nog geen openbare verkeersweg waren (art. 2 en vol gende) en reeds bestaande openbare verkeerswegen (art. 13). De bepalingen betreffende de eerste categorie zijn wel nimmer door U op do tweede toegepast, al werd in de verordening geen onder scheid gemaakt; het komt ons toch juister voor, het onderscheid ook in de verordening vast te leggen. Nog kan hot van belang zijn, op art. 12 de aandacht to vestigen. Een bepaling van dezelfde strekking bevatte art. 3 oud. In zeker opzicht is dit artikel overbodig, de beteekenis van eene ver ordening als deze toch is geen andere, dan dat door U zelf een richtsnoer wordt vastgesteld, waarnaar in bepaalde gevallen gehandeld zal wor den, zonder dat hierdoor evenwel de bevoegdheid voor U verloren gaat, hiervan af te wijken. De verordening zal daarbij tevens voor belangheb benden eene aanwijzing zijn van do eischen, die uwe vergadering in den regel stelt voor overname van terreinen, voor den aanleg van openbare verkeerswegen bestemd. Om deze reden is een bepaling, als vervat in art. 12 zooal overbodig, dan toch iu ieder geval zeer wenschelijk. lie Commissie van Wetgeving is omtrent het ontwerp gehoord en vereemgt er zich mede. De concept-verordening is van dezen inhoud Artikel 1. Indien de eigenaar van een openbaren ver keersweg of van een terrein, dat hij bestemd heeft voor openbaren verkeersweg, wenscht dien weg of dat terrein aan do Gemeente in eigendom over te dragen, richt hij een daartoe strekkend verzoek aan den Gameenteraad. Artikel 2. Indien tot overname van een terrein, nog geen openbare verkeersweg zijnde, besloten wordt, wor den de artikelen 3 tot 11 in acht genomen. Artikel 3. De eigendom der terreinen moet kosteloos aan de Gemeente overgedragen worden, onbezwaard en vrij van alle lasten en erfdienstbaarheden. De overdragende eigenaar moet zich verbinden de Gemeente te zullen vrijwaren voor allo kosten, schaden, en interessen, welke uit het bestaan van hypothekaire inschrijvingen, lasten of erfdienst baarheden voor de Gemeente mochtbu voortvloeien. Een certificaat van onbezwaardheid moet de eigenaar vóór de onderteekeni: .- der akte van overdracht overleggen, De overdrager moet deze verplichting op zijne erfgenamen en andere rechtverkrijgenden over dragen. Artikel 4. I)e overdragende eigenaar is verplicht, op de wijze en order de voorwaarden in de artt. 6, 7 en 8 genoemd, te betalen alle kosten van den aan leg van den verkeersweg, met bijbehoorende werken, nader omschreven in art. 5 benovens de eventueel door Burgemeester en Wethouders vast te stellen bijrekening van kosten en voorts 20 pCt. van de geraamde hosten van de hardmaking van den verkeersweg, ter gemoetkoming in de kosten van het oerste onderhoud. Artikel 5. Bij hot besluit waarbij tot overname dor terrei nen besloten wordt, wordt tevens de raming der kosten van aanleg van don verkeersweg, met bij behoorende werken, vastgesteld. De raming omvat de kosten van a ophooging en op peil brongen van het terrein b verharding; c gasleiding en straatverlichting d rioleering; e brandkranon f garantie der waterleiding g andere werken, die door den Gemeenteraad naar aanleiding van den aanleg van don vorkeors- weg voorgeschreven worden h toezicht op de uitvoering der werken. Artikel 6, De overdragende eigenaar is binnen voortion dagen nadat net besluit te zijner konnis is go- bracht, verplicht, schriftelijk aan Burgomooster en Wethouders mede te doelen, of hij de voorwaarden, in hot besluit gesteld, aanvaardt. Indien hij do voorwaarden aanvaardt, is hij binnen veertien dagen na het inzeilden zijner verklaring verplicht; u öf in handen en ten kantore van den Ge meente-ontvanger in geld te storten het bedrag van do raming, vastgesteld volgens art 5, tot betaling, van de kosten der in art 5 gonoemde werken en van de eventueele bijroker,ing, behou dens nadere verrekening öf in handen van Burgemeester en Wethouders aan de Gemeente een pand te geven, bestaande iu effecten of andore geldswaardige papieren ter beoordeeling en ten genoego van Burgomoostor on Wethouders tot een bedrag, dat 10 pCt hooger is dan de raming, vastgesteld volgens art 5, welk pand zal strekken tot vorzokening van de betaling der in art. 5 genoemde werken en van de evontueele bij reken ing; b in handen en ten kantore van den Gemeente ontvanger in geld te storten 20 pCt van de ge raamde kosten van hardmaking Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, op schriftelijk verzoek van don overdragenden eige naar de in lid. on 2 gonoemdo termijnen van 14 dagen beide ten hoogste tweemaal met voortien dagen te verlengen. Indien de overdragende eigenaar volgens het 2e lid onder a een pand heeft gogoven, is hij bö eventueele daling van do waarde der effocton of ander geldswaardige papieren, verplicht opeersto aanzegging van Burgemeester en Wethouders zijn pand te verhoogen tot 10 pCt boven do raming van de kosten der in art. 5 genoemde werken en van de eventueele bijrekening Artikel 7. Zoodra het bodrag van de werkelijke kosten van de werken en van de eventueele bijrekening vastgesteld is, wordt dit door Burgomoostor en Wethouders aan don over dragenden eigenaar schriftelijk opgegeven. Indien de overdragende eigenaar volgena art. 6, 2e lid onder a botanld hooft, zal terstond de afrekening plaats hebben het eventueel te veel betaalde zal worden, teruggegeven hot eventueel te weinig betaalde zal binnen drie dagen door don overdragenden eigonaar aangozuiverd moeten worden. Indien de overdragende eigenaar volgens art 6, 2e lid onder a effecten of andere geldswaardige papieren in pand heeft gegeven, zal hij binnen veertien dagen, na ontvangBt van de in lid 1 van dit artikel bedoelde kennisgeving, het daarin ge noemde bedrag ten kantore en in handen van den Gemeente ontvanger moeten betalen Indien de betaling niet binnen den bepaalden tijd heeft plaats gehad, zullen Burgemeester en Wethouders het recht hebben, zonder sommatie het pand volgens art. 1201 van het Burgerlijk Wetboek te doen ver- koopen ton einde uit de opbrengst hot in lid 1 van dit artikel genoemde bedrag met de rente en kosten te verhalen. Do door Burgemeester en Wethouders vast te stellen berekening van de werkelijke kosten en de eventueele bijrekening zullen door den overdra genden eigonaar als juist orkend worden, behou dens zijne bevoegdheid zich n& de afrekening op den Gemeenteraad te beroepen. Artikel 8. Op de tijdstippen, waarop volgens het voor do uitvooring dor werken vaat te stellen bestek de termijnen van betaling voldaan moeten worden, ia de overdragende eigenaar, die volgens art. 6 2o lid onder a oon pand gegeven heeft, ver plicht in handen en ten kantore van den Ge meente-ontvanger die termijnen te betalen Een doel der ui pand gegeven waarden, zooveel moge lijk ten nedrage van den betaalden tormijn. zal door Burgemeester en Wethouders na betaling teruggegeven worden. Kosten op deze handelingen vallende, komen ten laste van den overdragenden eigenaar. Artikel 9. De beoordeeling of boeten die den aannemer opgelegd zijn. geheel of gedeeltelijk kwijtgescholden zullen worden blijft aan den Gemeenteraad, zoodat elke inmenging van de zijde van den overdragen den eigenaar is buitengesloten. Bij de borokoning van do werkelijke kosten worden kwijtgescholden boeten hieronder begrepen. Artikel 10. Indien de overdragende eigenaar aan zijne verplichtingen, omschreven in art. 6 niet binnen de voorgeschreven termijnen voldoet, verliest het besluit tot overname zijn kracht an wordtdoaan vrage als vervallon beschouwd.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1