Stadsnieuws. de totale passavenpbrenest In 1907 bedroeg f6225.60 tegen f6288.70 in het vort* jaar. Aan mest werd ontvangen f 107.44, d.i. 4 cent per dag en per paard; in 1900: 1104.28. De reclnmi' in d>- rijtuigen en up de dienst regelingen bracht op i 490.21*, tegen f310.50 in 1906. Het werd vastgesteld. Aan de orde was het rapport der Commissie, welke de r-k<ning en verun'wording ovar 1907 heeft na. zien. De heer Van der Plnnk rapporteerde,dat het financieel beheer keurig in urde was bevon den en «telde voor, den Penningmeester decharge te verleenen, ouder dankbetuiging voor zijn keurig beheer. De rekening werd hierop goedgekeurd z. h. at. Aan de orde was de benoeming der financi eels commissie voor 1908. Herkozen werden de heeren J. van der Plank en J. W. Middelburg en gekozen in de plaats van den heer P. vau der Mark., die niet meer in aanmerking wenscbte te komen, de heer G. J. Slothouwer. De heer A. M. Tromp van Holst las hierop het volgende plan tot uitbreiding van den dienst Geleid door de uitbreiding van de Gemeente vooral naar de richting van den Amersfoortschen Berg, waar eene categorie inwoners gevestigd is, die, indien een vervoermiddel bestond, dat het zoogenaamde Bergkwartier verbindt met de kom der Gemeente, daar zeker in ruime mate mee gebaat en gediend zou zijn en daarvan ge bruik maken, heeft een punt van overweging uitgemaakt en het be-tuur der A.T.M. de vraag doen overwegen hoe dezz verbinding le verkrij gen zou zijn. De tram, haar'tegenwoordigen weg volgend, verbindt het station met de stad e.o. naar ondanks de invoering van het 5 cents-tarief blijven nog velen verstoken van het genot van gebruik der tram, aangezien zij in wijken wonen die ver van de trambaan verwijderd zijn. Een veelvuldiger heen- en weerrijden der trams zou dezen per sonen dus niet baten, zoolang niet. d« bedoelde wijken mede worden aangedaan. Zulks zou mo gelijk zyn met een dienst, die de volgende straten aandoet: Stationsplein, Oldenbarneveld- laan of Regentesselaan, Utrechtscheweg, Berg straat, Arnbem8cbe weg en Arnberuschestraat, Varkensmarkt en vandaar eventueel de Singels rond en weder naar het station gaand langs Utrechtscoestraat, en Utrechtscheweg, over den Vlasnkkerweg. De beslaande trambaan te verleggen en uit te breiden, zou te veel geld kosten, dan dat een proef zou mogen worden aanbevolen. Met een omnibus zou echter een proefneming zeer goed te nemen zijn, temeer daar aan een dergelijk vervoerovddel bet voordeel is ver- bondeu, dat desnoodig de route kan worden ge wijzigd. Wellicht zou een weg van het Station, langs Regentesselaan, Utrechtscheweg en dan aanslui tend op de bestaande ba.m ook aanbeveling verdienen hoewel dan andere wijken buiten de cotumunatie liggen, die bij de losse route zijn inbegrepen. Voor voorloopige kosten, aan een proefneming verbonden, mag men rekeneneen omnibus f200, twee paurden met tuigen f 1000, terwijl twee man persooneel zouden noodig zijn. De exploitatie zou dan kosten: loon 2 X f6 X 52 is f624; onderhoud paarden 2 X 365 X f 1.15 f839.50, afschrijving paarden 10 pCt flOO. afschrijving omnibus 10 pCt. f20.— tn zamen f 1563.50. Om dit bedrag bijeen te krijgen, zouden moe ten worden vervoerd, tegen een utiilbmi-tsrief van 5 cent per ri!'/s X 15835 31 670 pas sagiers per jaar of gemiddeld -'7 per dag. De tram, rijdend door de oude stad en de ge- heele Berg wijk buiten haar gebied luiende liggen, vervoert dagelijks 250 tot 350 passagiers, verdeeld over m--er dan 75 ritten per dag. Van den Amersfoortschen berg naar d-- stad en om gekeerd is echter een grooter vervoer te ver wachten en bij wijze van proef zou de bedoelde omnibus kunnen rijden op uren, waarop daar aan de grootste behoefte bestaat, n.l. bij net aan- en uitgaan der scholen en in de namiddaguren. In dat geval zou éen span paarden den dienst kuunen waarnemen. De heer Van der Plank: Een definitief besluit is thans niet te nemen, doch ik zou liet Bestuur in overweging willen geven, den omni bus te konpen. In geen geval is zoo'n koopje een ernstige strop. De heer Sin ui ge: Daarvoor voel ik zeer veel. Lap.t ons eens aannemen, dut het bedrag niet kan worden bijeengebracht en de omnibus dus weer moet worden vercochtwat is het dan dog of daaraan eens een f50 wordt verloren. De V o o r z i 11 e rDe heer Van der Plank stelt dus voor, het Bestuur te machtigen dien omnibus te koopen als het dit geraden acht. Dit voorstel wordt aangenomen mst alge- meeno stemmen. Do (gewon»-) Algemeene vergadering wordt hierop gesloten. De Buitengewone algemeene vergadering wordt dadelijk hierna geopend. De Voorzitter: Deze vergadering is ge convoceerd omdat de Minister beeft geweigerd goed te keuren de wijziging in de Statuton, aan gebracht door de vergadering van 13 April. In hoofdzaak heeft Z. Exc. bezwaar tegen het toe voegen van twee leden-garanten, die geen aandeel houders behoeven te zijn, aan het Bestuur der Vennootschap omdat die toevoeging in strijd ïb met art. 44 Wetboek van Koophandel, dal be paalt, dat het Bestuur moet woden gekozen door en uit de Vennooten. Ik herinner, dut vooreen wijziging der Statuien aanwezig moet zijn een achtste van het maat schappelijk kapitaal, dus X 40000 of föOOO, terwijl ik constateer dat aanwezig is f6375. De vergadering is dus wettelijk saamgeateld. De nu weder omgewerkte Statuten worden artikelsgewijze gelezen en goedgekeurd met al gemeene stemmen. De Koninklijke bewilliging zal worden aangevraagd. Daar by de nu volgende rondvraag niemand bet woord verlangde, werd hierop de vergadering gesloten. KENNIS «EVINC Vlcariebeurzen. BURGEMEERTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat, blijkens mcdedeeling van heeren Curatoren van de Rijks- unive-'teit te Utrecht, met ingang van 1 Sep tember 1908 eene VicariebeurB van deSint-Joris kerk alhier beschikbaar kornt; Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren een request (gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken) in te zenden b\i heeren Curatoren van de Rijks-universiteit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amersfoort hebben genoten, worden uitgenoodigd, zich tevens schriftelijk te wenden tot Burgemeester en Wet houders van Amersfoort. Amersfoort, 15 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 't Schijnt er, naar de berekeningen aan het Departement van Financiën, slecht voor te staan met de uitzichten van 's Rijks zil- veroogst in 1909. Van den Rijksschatbewaar der is aan ons Departement een schrijven ingekomen, waarbij wordt bericht, dat onze bureau's zich allemaal stiptelijk hebben te onl houden van verhuoging van Begrootings- posten voor 1909, want, dat Financiën niet in staat is, daarvoor geld te vinden. De Vermogensbelasting, die ongeveer 8 mili- oenopbrengt, zal door de Amerikaaosche ader lating waurschyulyk niet onbeduidend lager zijn te ramenmaar ook van de Bedrijfs belasting (7 miliioen) wordt, wegens den ge- drukten toestand in alleilei vakken, aanzienlijk minder verwacht En bet zelf le is natuurlijk bet gevul met andere middelen, die met wel vaart en vertier verband houden. Aldus de H tagsche Crt.", die dit uit door gaans welingelichte bron heeft. Mejuffrouw A. C. H. van der Nagel, se dert 8 November 1901 onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool tiier, is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de School voor Meeruitgebreid Lager Onderwijs te Brommen. Zij was nuinin r een op de voordracht. De heer P. de Groot, Hoofd der school voor Chr. nationaal onderwijs, heelt aange nomen de benoeming tot Hoofd der Chr. school voor meeruitgebreiij Lager onderwijs te Groningen. Mr. P. L. Baud et is uit rond 600 sollici tanten benoemd tol administrateur der Maat schappij tof. opvoeding in het gezin vm weezee en andere minderjarigen (doorgangs huis „Zandbergen"). Met ingang van gister is toegekend de titulaire rane vim seigeani aan de cadetten J. J. J'. Beernink, M. R. A. Dischoff van Heemskerck, J. J. Pels Rijeken en A. J. de istoppelaar Blijde- steijn eu die van korporaal aan de cadetten W. II. Doorman C. A. J. Kroeze, allen van de Kon. Militaire Academie te Breda. l)o officier van gqzood.ieid le kltsse J. Nord, 'hans ic Assen, is bevorderd tot diri- geerend officier van gezondheid 3e klasse (majoor). Kapitein J. F. H. Kalff, van den staf der bereden artillerie, vroeger hier in garnizoen, is in zijn utng overgeplaatst hij don Gene nden stuf. Aan boord van 14. M. nieuw pantserschip «Jacob van Heemskorok" zijn o. a.geplaatst kapitein-luitenant ter zee J. Albarda en luitenaot-ter-zee 2e klasse J. C. M. Wurn- sinck eerstgenoemde als eerste officier. Tut den Hoofdcursus to Kampen zijn toe gelaten de volgende sergeanten van het Oost-Indische leger: B. C. Volke, H. W. Ver haar en, A. J. L. 'ie Groot, O. H. Asch- moneit en R. van Seidlitz Kurzbacb, ter op leiding tot oflicier der infanterie, en H. Jonker, tot officier der militaire administratie. Zij zullen weder by het 5e regiment in fanterie worden gedetacheerd. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het voorbereidend militair onderricht zal de aanmelding tot deelneming aan dit onder* richt, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den 1ste» Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt. bü den comman- deerende-officier der infanterie of der ves ting-artillerie; b. in do overige plaatsen bij den Burge meester der Gemeente. Be loeide commandeereiid-nffioioren en Burgemeesters zenden voor ef op 1 Juli aan dei» Inspecteur der infanterie oen staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten alle verzoe- ken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aautoonen, dal -/.ij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, rneenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke -.anmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onder richt deelnamen. De collecte voor het Fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht I 62.49s. Zegge een schrijve even twee eu zestig gulden. In een Gemeente van rond 24000 inwo ners en eun groote garnizoensplaats als Amers foort. Ook de volgende week is de zwemschool op de daarvoor vroeger aangegeven uren ter bezichtiging voor hen, die er kennis mee willen maken. De temperatuur van het water, sedert Maandag 59, was hedenochtend 58 graden Fahrenheit. Ter viering van het eenjarig bestaanva» den Utrechtschen kegelbond wordt van 5 tot 15 Juni in «Buitenlust" te Utrecht een groot nationaal concours gehouden. De clou der Boodsfeesten van den A. N. VV. B. zal zijn een ommegang op 18 Juli te Haarlem te houden eu voorstellende «het toerisme door alle eeuwen". Vehikels uit alle tijd^p, van den Egypti sche wagen uit 1^00 voor onze jaartelling tot de meest moderne auto, zullen in den stoet voorkomen. Dat kan hoogst belangrijk worden. Men zie het jongste nummer van »De Kampioen". Voor het huldeblijk aan dien Bond, dat den leden ten goede komt, is thans ingeko men f2217.37. Deze maand kan men nog bijdragen in zenden. De 30 000 leden zijn er ook nog niet, of schoon /eer velen zich, zeker met h°i oog op de grootsche feesten, aanmeldden. Geweldig is de belangstelling voor den kampioenswedstrijd tusschen het Haagsc.be Quick en U. D. uit Deventer, morgen te Amsterdam te spelen. De zitplaatsen waren gister reeds alle ge nomen. Het eerste elftal van H. V. C. gaat morgen naar Utrecht om deel te nemen aan den eersieD der serie-wedstrijden, uitgeschreven door «Velocitas". Van 10 tot 11 speelt het tegen het eerste van Velox. Moge het om 4 uur kunnen deelnemen aan den eindwertstiijd. 't Is wel jammet, dat de jeugdige tooneel- vereeniging van de Amersfoortsche Vrijwil lige Brandweer zoo laat in 't seizoen de goede gedachte heelt gekregen, een voor stelling te geven ten bate van «Liefdadig heid", want de vel>- moeite welke haar leden zich getroostten, zal wel niet geheel beloond zijn. Wel aan applaus, want terecht viel haar dit ten deel; doch aan klinkende munt, en daarom was het 4p<Ue doen, zal wel niet bereikt zijn, wat men gehoopt had. De zaal was slechts half gevuld. Wat te meer jammer was omdat de too- neelstukjes en de duetten en solo-voordrach ten werkelijk zeer verdienstelijk werden ge speeld en ten gehoore gebracht. Men verzoekt ons het volgende op te nemen In de 25e algemeene vergadering van den Bond voor leerlingen der Bdgische athenea, van 23 tot 26 April te Gent gehouden, en waar aan vele gymnasiasten uit Nederland deel namen, werd zoowel van Nederland<rho als van Belgische zijd« de wensch uitgesproken, ook in ons land een algen eenen Bond van Gymnasiasten op te richten. In een verga dering, Zondag 3 Mei in Den Haag door gymnasiasten uit verschillende steden ge houden, werd tot oprichting van zulk een voorloopige regelingscommissie samengesteld. In de eerste plaats zou het doel van zulk een pangyronasialen bond zijn, de gymna siasten uit de verschillende steden nader tot elkander te brengen, zoodat zij, later student geworden, niet meer als vreemden tegen over elkaar staan. Evenals in België zou ook hier bijv. jaarlijks een bijeenkomst van de leden kunnen gehouden worden, die dan «enige dagen zou kunnen duren en waar door vanzöl(z«kereverhroederingzou ontstaan. Dat zulk een bijeenkomst in de practijk voor uitvoering vatbaar is, heeft het Congres te Gunt bewezen, waar een vier.tal dagen zeer nuttig en aangenaam werd doorgebracht. Dit doel zou ook bereikt worden door ge meenschappelijke uitstapjes, voetreisjes, het oprichten van een zomerkamp, enz. Ten tweede zou door zulk een onderlinge aan eensluiting het letterkundig leven onder gymnasiasten sterk kunnen worden bevorderd, vooral in kleinere plaatsen. Nadere inlichtingen geelt de heer W. I-. Wéry, Secretaris van het voorloopig Dage- lijksch b-stuur, Columbusstraai 235, Den Haag. Het Bestuur der onlangs opgerichte gym- nastiek-vereeniging Wilhelmina", onderaf- deeling van de Chr. Jongelings-vereeniging Ps. 119:9, is thans saamgesteld als volgt: W. A. Floor, Voorzitter; Jac. Kroes, Secre taris; B. M. Kramer, Penningmeester; J. W. K'-rling cn R. van Drie, Commissarissen. De Nederlandsche Bond voor vrouwenkies" recht houdt morgen zijn oerste Jattrvergnde" ring in hotel »l)t* witte brug" bij Scheve* ningen. Dinsdagavond wordt hier een vergadering gehouden van de Vereeniging voor levens- en pensioensverzekering van spoor-en tram wegpersoneel. De Algemeene Voorzitter der vereeniging, de heer G. J. Bosch, uit Amsterdam, zul in leiden het, onderwerp levensverzekering voor spoorwegpersoneel. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 240 Kilo fabneksboter onder Rijks-keuraan de markt 1100 Kilo boeren- boter. De prjjzen aan de mijn liepen van f1.l2 tot f 1. 6; aan de mirkt van f 1.10 tot f 1.25. Bij de gister gehouden aanbesteding van vleesch en spek ten behoeve van bet garni zoen, thans voor de militaire slachterij te Kampen, werd ingeschreven als volgt voor rund vleesch door de heeren Van Dijk, le Kampen, f 0.688; M. Kalf, te Amsterdam, f 0.679; en G. W. Zand voort, le Leiijden, f 0.667; voor gerookt spek door de heeren Smei- tink, te Amersfoort, f0.57Griffioen, te Bussum, 10.549; Frankenmöllcr, te Amster- ilunr, f 0.539; en Gregoi'ius, te Amersfoort, f0.53 alles per Kilo. Gegund onder het, gewone voorbehoud. Het aansteken der lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moet deze week ten 8.15 uur geschieden. De recherche uit Amsterdam zoc'it. giste'1 ook hier een 18 jarig jongmensch van goeden huize, dat voor de cargadoors-firma, bij welke hy in dienstbetrekking was, gisteroch tend bij de Kas-vereeniging een cheque van 165000 op de Deli-maatschappij had geïnd co met dit geld spoorloos was verdwenen. Hij is inmiddels aangehouden te Scheve- ningon. Van het, geld had hij slechts acht gulden z ek gemaakt. Wilskracht is machtiger dan genie en heeft veel minder teleurstelling en gevaar te trot- soeren. Geen schitterend talent wordt ver mocht om te slagen, maar wèl een vast besluit. Uit den omtrek. De onbezoldigd Rijks-veld wachter H. Bon leeft twee jongens van 14 en 16 jaar uit Utrecht betrapt, die by hot station De Rilt k' ien op de rails van den locaaispoorweg naar Baarn legde». Al zeer dikwijls kreeg hol locaaltje op die lijn schokken, 't Zal nu wel uit zijn. Als veldwachter der afdeeling Gooi- en Kernland van de Nederl. vereeniging voor lierenbeschei ming maakte hij proces-verbaal op tegen voerlieden die, in dienst en op last Van hun patroons, «Irie voor een wagen be spannen paarden een veel te zware» last hout deden trekken door lossen grond. Geconsta teerd werd, dat de wielen van den wagen 30 e.M. io den grond wegzakten en de paar- d«n, die tot 25 c.M. in het mulle zand waad den, na elke 5 Meter totaal waren uitgeput. Een der paarden werd bovendien aan de borst gewend. De „Standaard" bericht, dat de onthulling van hot monument voor dr. Schaeptnan, dut verrijst aan den Dricbcrgschen straatweg voor hot Seminaria te Rjjsenburg, omstreeks midden Juni zal plaats hebben. In 't geheel hebben naar de betrekking van concierge van hot nieuwe Raadhuis te Zeist gesolliciteerd 232 personen. Een Zestigtal is uitgenoodigd. in persoon zich te komen presenteeren. Inhoud .Wereldkroniek" (0 Mei: Zi-e meisjes in een hoedendoosoen cinemato- Iaafuuc. Uit het leven der honigbij. westelijke viaduct te Amsterdam, liet laatste woord van Trap.ini. Do honden- J-nto,instelling te Amsterdam. De nieuw benoemde Gouverneur van Suriname, mr. D. rock. Uit schouwburg en concertzaal. Kroniek vm de week. Personalia. li» de dagen die komen zullen voor de lucht scheepvaart. Humor en luim.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2