Stadsnieuws. Ingezonden. plichtten f 30 000 bijeen te brengen zij geeft thans 160 000 per jaar uit, een groter be drag dan waarover de Koninklijke bibliotheek te 's-Gravenbage met de vier Universiteits bibliotheken samen te besch'kken hebben. Toch is er bier te lande eenige vooruit gang te bespeuren Dordrecht, Groningen, Leeuwarden, Rotterdam en Den Haag hebben hun openbare leeszalen die 't echter moeten stellen met evenveel maal honderd gulden subsidie die ale bnitenlandsche boekerijen met tienduizenden g; ldens. Eü deze leeszalen hebben groot nut, want zij houden de menschen uit café en her berg en zijn van grooten invloed op stu derenden. Laatstelijk is dit ingezien te Zutfen, waar de Gemeente twee lokalen heschikbaar stelde. Spr. zou wenscben, dat dit goede voorbeeld werd gevolgd te Amersfoort, waar de voormalige school aan de Koestraat een prachtige gelegenheid biedteen zeer groot voordeel als men ziet naar Amsterdam waar men geen goede gelegenheid kan vinden. Welk bezwaar is er, vraagt Spr., dat de Ge meente die zelfs aan een muziekgezelschap subsidie verleent, geen steun zou geveu aan de wakkere mannen, die een leeszaal willen, inrichten. Waar hier reeds een kern van boeken is, in eigendom bij verscnillende vereenigingen en instellingen, zou men daar de goede boe ken kunnen samenbrengen ten gebruike en tot welzijn van iedereen. Een tweede middel om den zin voor goede lectuurs te verbeteren, biedt de Wereldbiblio theek, nu drie jaar geleden gesticht door den beer L. Simons, die beter is dan Roelant's Klassiek en letterkundig pantheon, beter dan Sijthoff's edities, goedkooper nog dan Rek- lam'- Universal Bibliotheek en waardoor reeu; is bereikt, dat goede vertalingen in ons land kuunen verschijnen. Zij heeft tbansöOOÜ abonné's. In voorbereiding is een pracht-editie van Potgieter's »Rijks-museum" welke on danks de vele afbeeldingen, enz. compleet slechts veertig cent zal kosten, .terwijl de editie-Verweij nog fl.23 kost. Na de nu volgende pauze, waarin de pa pieren en linnen bandjes en de circulaires der Wereldbibliotheek werden in oogeu- sebouw genomen, bepleitte de heerTiepede noodzakelijkheid ook voor ons land om zich aan te sluiten bij de Berner-conventie opdat het auteursrecht worde geëerbiedigd en ein digde met de hoop uit te spreken, dat ook bier een openbajo leeszaal mocht worden geopend, dat men geen slechte vertalingen meer zou lezen en dat men zich zou abon- neeren op de Wereld-bibliotheek. Bij denu volgende gedachten wisseling werd de inleider door de heeren Oosterman en Frederiks op enkele onjuistheden gewezen en werd ouder meor herinnerd, dat bet Lees museum (indertijd aan de Bergstraat) al spoedig weer moed gesloten bij gebrek aan belangstelling en dat in het gebouw der Toynbee-vereeniging een openbare leeszaal is met een goede kinderbibliotheek, van weike vrij veel wordt gpbruik gemaak'. een der vooroefeningen, bij daglicht en zonne^ schijn, de 12 Kilometer voor den Marathon loop af in 1 uur, 1 minuut en 1 seconde luitenant Van Rijssen legde den zelfden af stand at in «ruuning dress" doch bij nacht en tijdens onweer en regen, in 1 uur, 14 minuten en 59 seconden. Mejuffrouw J. E. van der Waals, leerlinge der Cbr. Normaalschool hier, behaalde de akte voor onderwijzeres. Aau de overgangs-examens der Kon. Mili taire Academic hebben o.a. voldaan de cadet ten C. A. J. Kroeze, en C. F. A. de Bruijn van bet. Ie studiejaar en J. J. P. Beerninck, M. R. A. Bischoff van Heemskerek, D. A. Camerling Helmolt en J. J. Pels Rijcken van bet 2e studiejaar. De heer T. E. J. Koene is te Velp, w hij meer dan 30 jaar pastoor was, overleden. Voor dien was hij kapelaan aan de kerk vau O. L. Vr. Hemelvaart, aan de Elleboog, hier. Door het kies-college der Ned. Hervormde gemeente is gistei herkozen tot ouderling de beei N. Veis H«'ijn en zijn als zoodanig gekozen de beeren J. Klink en J. L. van Apeldoorn. Tot diaken is herkozen de beer H. van Ommeren, terwijl als zoodanig gekozen zijn de beeren B. van 't Eind en H. Noorman. Nadat onlangs in de Pers het denkbeeld werd geopperd tot bet oprichten van een ondersteuningsfonds voor alle Rijksambtena ren met als einddoel een eigen hersiel- lingsoor I kwamen bij den voorsteller vele sympathiebetuigingen in. Zondag 21 dezer zal te Utrecht eeu ver gadering worden gehouden, waai- discussiën over de weriscbelijkheid en mogelijkheid van de oprichting van een dergelijk fonds zullen worden ingeleid door den beer U. van Kei de, Inspecteur der directe belastingen, te Harder wijk. Mejuffrouw A. v. V. te Amersfoort 't is »Dc Telegraaf'' «lie het aldus meedeelt heeft aan de Weosuiricbtiug te Neerbosch 13000 gelegateerd. Ritmee&ier jhr. E. W. von Wrangel aul' Lindenbergi adjudant van bet le regiment huzaren, wordt gedurende een maand gede- tacheerd by het 2e regiment guides van bel Belgische leger en za. Dinsdag naar Brussel vertrekken. Het porlret van don hoofd-agent van poli tie J. P. je Jager, die Juni zijn 30-jarig dienst feest vierde, is opgenomen indo»Ned. Illustratie1'. Lui'enant C. S. Sixma baron Van Heem stra, vuu bet eskadron erdonnansen, en lui tenant H. J. van JRijssen, gedetacheerd by de Rijschool, zullen binnenkort naar Londen vertrekken om daar deel te nemen uan de Olympi.cbe spelen. Luitenant baron Van Heemstra legde, by Aan kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozen burg is eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, terwijl hij is benoemd tot reserve kapitein bij het 1e regiment veld-artillerie. Men zegt, dat bij zich weder hier metter woon zou vestigen, hetgeen dan zeker ten goede z il komen aan de paardensportfeeslen op »Birkboven". Mr. C. C. van Helsdiugen Jr. slaagde thaus ook by het examen voor den ludischen rechterlijken dienst. Zijn broeder de heer F. W. C. van Hels diugen zal Tweeden Pinksterdag voorgaan bij do godsdienstoefening in de Gerefor meerde kerk aan den Zuidsingel hier. Gister passeerden hier weer drie wereld wandelaars, die al wandeleutl reclame maken voor eeu kleedingmagazijn te Rotterdam en waarvan er een slechts éen gezond been beeft. Van bier ging bet over Ede en Nijmegen naar Emmerik, van daar langs den Rijn tot Mainz en dan over Weenen, Praag, Buka- rest, Sofia, door eeu deel van RuslaDd naar Perzië, Afghanistan, China en Japan. Vau Yokohama beslaat het plan over te varen naar San Francisco en dau over St. Louis en Chicago dwars door Amerika naar New- York te trekken, vanwaar eventueel de terug reis per Holland-Amerik»lijn naar Rotterdam zal worden aanvaard. Ot zij 't zeven jaren, waarop «le reis wordt gesteld, zullen volhouden en daardoor ieder f2000 verdienen? Ze zien veel; maar nog geen gulden daags is toch wel weinig voor de ontberingen, die /ij zich toch óok zullen moeien getroosten. Aanstaauden Zuterria.j 13 dezer zal bet 2e regiment veld-artiilerie hier doormachee- ren op zijn marsch van Zeist en Soest, waar de twee afdeelingen nachtkwartier houden, naar de legerplaats bij Oldebroek. Om tot een wijziging in de organisatie der muzikanten bij tiet leger te geraken, is dooi den Minister van Oorlog bepaald, dat niemand als muzikant of met de bedoeling om zoo genaamd bij de muziek geëmpioyeerd te worden, mag worden aangenomen dan met bijzondere machtiging van het Departement van Oorlog. Denkt men wel om de lezing, hedenavond half negen in »Amieitia" te houden door dr. W. J. van Gorkom over de moderne wijze van bestrijding der tuberculose als volks ziekte. En -lonkt ook om de busjes van „Reisbo- lasting" als ge «oor uw genoegen gedureude de Pinksterdagen cp reis gaat. Veel kleintjes maken een groote. Er is een kleine, doch veel beteekenende wijziging gebracht in het bijwonen op Twee den Pinksterdag van de wedstrijden in het stenografeeren volgens bet stelsel-Groote. De och tend wedstrijden zyn niet toeganke lijk voor bet publiekde midd.igwedstrijden wel. De commissie van beoordeeling meende, dat te groote belangstelling wellicht te ver moeiend zou kunnen werken op hen, die deelnemen aan de wedstrijden. Men zie de advertentie in dit iiiiraiDe'. Slechts zij aan ivio invitatie-kaarten g e- z inden zijn, hebben, ook toegang tot de ociitendbijeenkomst. Het »Hdbld." ontving nog bet volgende ter aanvulling van zijn ook door ons over genomen verslag der vergadering van de „Maatschappij tot opvoeding m het huisge zin van weezen en an tore minderjarigen" (doorgangsbuis Zandbergen) Nadat de afgetreden bestuursleden en eenige der gewone loden vertrokken waren, verxoobt de beer J. M. Vis, lid van de commissie tot bet nazien van rekening en verantwoording over bot aigeloopen jaar. gesteund door de beeren F. Bartolotti Rynders, J. P. Zolner (Utrecht), ds. Schuurama (Weatzaan) en dr. L. M. J, Stoel (Bergen op Zoom) «Ie aandacht van de nou talrijk aanwezige leden. Na uiteenzetting boe de belangen der Maatschappij door vergaderingen als deze ge»cbftad worden en hoe zij, die het wel met baar meenen, geroepen zijn om voor die be langen te waken en in eeu nieuw bestuur te voor zien, werd door een "dertigtal leden oen verzoek geteekeud tot bet belcggeu vuu een nieuwe verga dering ter verkiezing van een nieuw bestuur. Wordt aan deze uitnoodiging niet voldaan door het oude bestuur, dat geacht wordt de onvermijde lijke functies waar tn nemen tot een nieuw bestuur gekozen is, dan voorzien de Statuten in deze moei lijkheid. Het Jaarverslag der Oudheidkundige ver- eeniging sFlehite" is thans in druk ver schenen. Wat de belangrijkste gebeurtenissen in het genootschap betreft, deze zijn reeds meege deeld in het verslag der vergadering van 22 Januari. De aanwinsten van bet Museum, die 20 pagina's druks beslaan, kan men beter nagaan in de zoo bezienswaardige verzameling. De bijlagen bevatten de beschrijving van een bokaal en twee familie-penningen van bet geslacht Scbeltus en de jaarlijksche ge? bouwen kroniek, alle van de hand des heeren W. Crooekewit W.Az., eu een beschrijving van een derde stokje van Johan van Oldebarneveld, door den beer Bern. J. M. de Bont. De heer H. B. Hehenkamp heeft ontslag genomen als Bestuurslid van de vereeniging »Hundel en Nijverheid". In zijn Dundeniagivoud gehouden ver gadering is het Bestuur der plaatselijke af- deeling van den Ned. Bond voor vrouwen kiesrecht saamgest'dd ais volgtmejuffrouw A. Heer ma vnr Voss, Presidentede heer 1. M. J. Hoog, ice-presidentmevrouw Ed, van VollenhovenVan Rood, Secretares; mevrouw A. vau Weezei ErreDsKiepe, Penningmeesteres; en de beer R. G. Rijkens. Het Amersfoortsch Vrijwilligerskorps neemt morgen deel aan den provincialen schietwedstrijd te Ui recht. De heeren Pisuisse eu Blokzijl zullen Dinsdagavond in »Velaers''te Baarn optreden. Donderdag de derde en laatste soirée te Utrecht. Duarna nog eenige soiree's te Amsterdam en dan naar de Noordelijke Provinciën. Wat fraaie boutade zou De Genestet nu hebben kunnen schrijven over het weer. Donderdagmiddag om 3 uur wees de thermometer van den beer Groenhuizen 88 g aden, gistermiddag 62 graden en heden middag 58 graden. Geen wonder dan ook, dat gister een buitenman, die deze 26 graden verschil in éen etmaal toch wel wat erg vond, by den beer Houbaer een stevige winterjas kocht en die met 1' 32 hard geld betaalde. Een winterjas in Juni. 't Teekent. De temperatuur van het water in de zwem school was gisterochtenu 72 en hedenorhtend 67 graden. Voor het huldeblijk aan het Dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. is tot 1 Juni ingekomen 13Ü3.'.58. Van sport gesproken, denken zij, die ge durende de Pinksterdagen r.aar Amsterdam gaan, er wel aan, dat het Ned. Gymnastiek Verbond zijn 40 jarig bestaan daar vie''t door een vierdaagsch gjmnastiekfeest, waai bij o.a. morgen en Dinsdag de oefeningen en wedstrijden voor militairen worden gehouden. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 5100 Kilo onder Rijks-conirole. De prijs liep van f 1.05 tot f 1.13. Het aansteken der lantaarns van rijwielen en auto's moet volgende week geschieden uiterlijk te 8.40. Door de politie is hier gister aungehouden Cb. P., die nog 14 dagen tegoed bad wegens diefstal in vereeniging. Zij is naar Utrecht overgebracht en daar ingesloten. In onze jeug l verlangen wij uaar geluk in onzen ouderdom naar vrede. IJlt den omtrek. H. M. de Koningin Moeder is gisteravond rond 5 uur van Haar reis naar Zweden te Baarn teruggekeerd. Ter ontvangst waren aan het station de Commissaris der Koningin in deze Provincie en de Burgemeester van Baarn. Het Baarnsch fanfare-korps Crescendo" beeft de vereerende uitnoodiging ontvangen, dezen zomer een concert te komen geven te Arnhem. De heer J. A. Kwasl, Directeur der Arn- hemsche Orkest Vereeniging en Voorzitter der jury van den hier op Hemelvaartsdag gehouden wedstrijd, bezorgde het korps die ouderscheiding. Bij de Woensdag te Raarti gehouden ver- koopirig derstoumtimmerfabriek „Kernland" te Baarn werd het fabrieksgebouw opgehouden voor f 7900, bet terrein met de loodsen voor f2500, het woonhuis voor i'2500 en het kan toor voor f2000. Slechts een deel van de machinerieën en den inventaris werd ver kocht. Te Harderwijk werd onlangs tot lid van den Raad gekoze.n de heer B. Goosens. In zyu jongste vergadering besioot da Ruud, na onderzoek der geloofsbrieven, tot toelating van dien heer. De Burgemeester echter heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend, met het ver zoek, hel besluit van den Raad niet goed te, keuren, daar de heer Goosens bij zijn ver kiezing npperbrandmeester was, voor welke functie de gekozene nu bedankte. De Burgemeester is van meening, dat de benoeming tot opperbrandmeester voor het leven geschiedt en er dus van bedanken geen sprake kan zijn. Niet te Putten, doch te Nunspeet werd heden door de architecten L. A. van Essen en H. van Zeggeren het |kunstzaaltje »Arti" geopend met een zeer bezienswaardige ten toonstelling van photo's, gemaakt bij de opening der tramlijn Nunspeet—Zwolle. Tot tijdelyk onderwijzeres aan de open bare lagere school in de Kerkebuurt te Soest is benoemd mej. Gaastra, te Baarn. De Rechtbank te Utrecht, heden uitspraak doende in de Zeister moordzaak, veroordeelde: T. van Ee (eisch levenslang) tot twintig jaar, H. van Vaalen (eisch 20 jaar) tot twaalf jaar, H. Kors (eisch 10 jaar en 8 maanden) tot zes jaar en Johannes Overhorst (eisch 10 jaar en 8 maanden) tot acht jaar, allen met altrek der vonrloopige hechtenis, sedert 17 November 1907. Het opnemen van Ingezonden Btukben bewijst niet dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan met geplaatst wordt niet teruggeven. Het zal U wellicht niet onbekend zijn, dat op het oogenblik door «len Ministervan Oorlog, in de definitieve Oorlogsbegrooting is medegedeeld, dat een wetsontwerp, rege lende de invoering van een Rijkspensioen voor weduwen en vveezen van n ilitairen beneden den rang van officier zijn voltooiing nadert. Bij de bestaande onzekerheid of ook de weduwen en weezen vau reeds gepension- neerde onderofficieren en minderenvan de gunstige bepalingen van dit wetsontwerp zullen kunnen partij trekken, zijn elders reeds etappen gedaan om een actie van be langhebbenden te dezer zake in het leven te roepen en voor de behartiging hunner eventueel na te laten betrekkingen werk dadig op te treden. Daar zij vertrouwen, dat deze zaak even eens op uwe besliste belangstelling zal mogen rekenen, wenscben eenige gepeusiooneerden U door deze uit te noodigeii tot een ver gadering, te houden op Maandag 15 Juni e.k. ten 8 uur in „De Arend" om daar over de in deze te volgen gedragslijn van gedachten te wisselen. VV'aar het hier geldt een heiligen plicht, de verzorging zijner allernaasten, zal het overbodig mogen worden geacht tot trouwe opkomst aan te sporen. Namens andere gepensioneerden. A. HASSING. L. J. KROÜK. Amerfoort, 6 Juni 1908. P.S. Die niet ter vergadering aanwezig kan zijn, wordt beleefd uitgenoodigd, als blijk van belangstelling zijn naamkaartje te zenden. N.B. Om op deze vergadering te komen, ehoeft men geen lid van deri Bond te zijn. Burgerlijke Stand van Ainersioort. Van 28 Mei tot 3 Juni 1908 GEBOREN i Klaasje dochter van Teunis Bouw en Grietje Timmerman. Hointje. dochter van Aart van 't Net en Hendrika Hoenderdaal. Maria Geertruida, d. van Hermanns van der Heijden en Cornelia de Grool. Jan netje, d. van Evert Jan Kuijt en Authonia Boekhorst. Meindert, z van Dirk Talma eu Maarije Boom. Theodora Johanna, d. van Willem Loman on Gerritje van Loenen, Johanna d. van Jan David van Vee- nendaal en Jannigje Blankestijn. Aaltje d. van Hendrik van Veen en Cornelia Gij- teiibeek. Jan Cornelis z, van Jan Hendrik in t Veld eu Margaretha Adriuua van Es. Johannes Arnoldusz. van Gerrit Wilhelm Jekel en Johanna Hendrika Engel GETROUWDK Hendrik van Eldert en Grietje Lijnsveld. Antonius Slot en Johanna Alijda Brouwer. Martinus Wourdman en Everarda Ma ria Brouwer. Joseph Johannes Kraaijkamp en Hendnna Sophia Wendelgelst Gerrit Gijshertus Hageruan en Johanna Vogelzang, i .,1' cus van Rooeijn en Johanna Hen drika h'iksbergen. - Cornelis Jan van Deu- lekurn en Sara Petrouella Burger. Alber- tiu ijzermanen Geertruida Bloemendal. Barend van Zanten en Anna Cornelia van Gastel. OVERLEDEN Een als levenloos aangegeven kina van

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2