Dinsdag 16 Juni 1908. No, 7517. 57e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORTSCIE COURANT. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19 Wie zich met, ingang van 1 Juli op dit blad abonneert, ontvangt de tot dien datnm verschijnende nummers KOSTELOOS. Pensioen toor weduwen en veezen van gepensioneerde onderofficieren en minderen. Van de rond 60 gepensionneerde militairen hier ter stede woonden 20 de vergadering bij, welke gisteravond in „De Arend" werd gehouden bovendien hadden 14, die om eene of andere reden niet konden aanwezig zyn, schriftelijk instemming betuigd met het plan, zoodat met een 34-tal leden ook de vierde afdeeling kon worden gesticht. Tegen half negen opende de beer A. H a s- s i n g de bijeenkomst en verzocht, du pre- sentie-lijst te teekenen. De heer L. J. Kr ook kreeg hierna het woord om doel en strekking uiteen te zetten en zeide ongeveer Den Isten Februari 11. vergaderden te Arnhem eenige gepensionneerde onderoffi cieren ter bespreking van de vraag of niet thans het tijdstip is aangebroken om te trach ten, ook voor de weduwen en do weezen van gepensionneerde militairen beneden den rang van oificier Rijks-pensioen te verkrij gen. De aanleiding hiertoe was bet feil, dat de beweging tot het verkrijgen van Rijks-pen sioen voor weduwen en weezen van actief dienende onderofficieren en minderen thans in zoodanig stadium is gekomen, dat biuneu overzienbaren tijd met grond mag worden verwacht, dat dit Ryks-penhioen werkelijk zal worden verleend. Zoo ooit dan vond men het nu wel den meest geschikten tijd om een petitie op touw te zetten ten einde te trachten, in hot even tueel op te richten pensioenfonds óok te doen opnemen de weduwen en weezen der gepensiouneerden. Er werd een Bestuur benoemd, met op dracht, het besprokene met alle gepaste middelen te helpen verwezenlijken. Algemeen*is men zóo doordrongen van het groote nut van dezen maatregel, dat zich reeds in andere plaatsen eveneens af- deelingen hebben gevormd. By eventueele oprichting ook van een af- deeling Amersfoort is het de bedoeling, dat een Bestuur wordt gekozen uit de meest, der zake kundigen, welk Bestuur in corres pondentie treedt met de overige afdeelingen, waarna uit deze een permanente commissie wordt gekozen, welke de zaak propageert en afwikkelt. Op die wijze zal het niet moeilijk zyn, eeds binnen weinige maanden een petitie met 20000 handteekeningen dit is het aantal gepensionneerden, die hiervoor in de termen vallen in heel het land aan de Regeering to verzenden. Aan hen, die ingevolge art. 2 punt 6 der Pensioenwet 1902 het leger verlieten, zy meegedeeld, dat zij door hun pensionneering niet meer behooren tot het vrywillig die nend gedeelte van het leger en dus het eventueel Rijks-pensioen voor hun weduwen en weezen niet van kracht is. De Staats commissie, welke belast was met het onder zoek naar de mogelijkheid om Rykspensioen te verleeoen aan landsverdedigers beneden den rang van officier heeft in haar Zeer lijvig rapport niet opgenomen hen die ingevolge art. 2 punt 6 der Pensioenwet 1902 den dienst verlieten. Om deze redenen hebben zy, die de ver gadering te Amersfoort belegden (de heeren A. Hassing, L. J Krook od N. O. van de Stadl) niet aanstonds gehoor gegeven aan ile roepstem van Arnhem, doch eerst eens degelyk geïnformeerd hoe het zou gaan met hen die gebruik maken vau de Pen sioenwet 1902. Do heer [lassing: Wenscht iemand nadere inlichtingen Zoo niet, dan zullen we 't ei voor houden, dat ieder do toelich ting heeft begrepen. Aan de ome is thans het oprichten eener afdeeling. Indien alle aanwezigen toetreden, dan wordt die afdeeling opgericht met een goede dertig leden, want de veertien heeren, die een kaartje of brief zonden, zyn allen daar mee ingenomen. Wil men stemmen over de oprichting Zoo niet dan zullen we 't beschouwen, (lat de vierde afdeeling is opgericht (applaus). De contributie is slechts 15 cent per kwartaal, by vooruitbetaling te innen. Veel vergaderingen zullen uiet worden gehoudenslechts als er belangrijke mede- deelingen zijn te doen, zul de afdeeling worden opgeroepen. Thans moeten we overgaan tot. het kiezen van een Bestuur, dat de functiën onderling verdeelt. Voörloopig kan dat Bostunr bestaan 84.) Maar begreep xy dan niet, dat die aarzeling beelemaul niet beleefd was en den landraad licht kon krenken? „Je hebt gelyk, Constance. Het zal wel losloopen en misschien nog wel gemakkelijker dan 'k op dit oogenblik denk." En zoo werd dan allee afgesproken. H< t was nu halftwee; men zou om drie uur wegrijden en kon tegen zes uur thuis zijn. Dan wilde de laudraad den baron zijn paarden en stal laten zien en daarna zou gedineerd worden. De graaf en de gravin zouden er dan zijn en wanueor dezon 'savonds terugreden, zou do landraad de andoren met de auto tbuis brengen. „Kinderen, dat wordt heerlijk." riep Alexa, „We zullen ons snel kleeden." Maar plotseling zeide zij „Hoe moet dat nu gaan We kunnen toch niet in ons gewone costuum aan tafel komen en in ons dinertoiiet gaan autoöndat gaat tooh ook niet." „Daaraan heb ik gedacht," zeide de landraad, dio Verheugd was over de vrooljjke opgewektheid vnn het lieva meisje. „Ik heb er met mijn zuBter over gesproken en die vraaRt vriendelijk, dat, do dames zoo blijven als zijn. Het is ook geen groot diner, maar een vrij, zoowat geïmproviseerd samenzijn. Zoo iets pleegt ook gewoonlijk het aangenaamste en vroolykste te worden." De dames gaven hom gelijk en gingen weg om zityh te kleeden. uit .lrie loden. De heer J. B u s q u 8 t Sr.Ik wensch in overweging te geven, de heeren, die den vnorloopigen arbeid verrichtten en reeds zeer veel werk deden, by acclamatie ta benoe men. Waarom andoren te benoemen, waar deze heeren reeds geheel zich hebben inge werkt (applaus). De heer Hassing: Ondor dankbetuiging voor het vertrouwen aanvaarden wij gaarne de benoeming. De functïen worden verdeeld als volgtA. Hassing, Voorzitter L. J. Krook, Secretaris; N. Q. van de Studt, Penningmees ter. De heer Krook: We verzoeken mach tiging, by uitbreiding der werkzaamheden, ons twee Commissarissen toe te voegen (applaus). Da beer Hassing: Ons eerste werk zal zyn, ons in verbinding te stellen met de afdeelingen te Arnhem, Den Bosch (welke reeds zeer sterk is) en Qoudu. Door uw madewerking hopen we te vinden don rech ten weg, die leidt naar het doel. De heer Krook: De naam zal zynaf deeling Amersfoort der Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen der landmacht tot verkrijging van pensioen voor hun weduwen en weezen". Die van het O. I. leger ressorteeren onder Kolonitio, die van de zeemacht onder Marine. Spr. vervolgt ongeveer Is in den regel het programma van werk zaamheden voor een nieuw op te richten vereeniging een van de moeilijkste punten voor het Bestuur, ook bier was dit het geval, doch bovenal gaf het opsporen der adressen van gepensionneerden veel arbeids. Door groote eensgezindheid in het voorloopig comité werd deze moeilijkheid evenwel spoedig overwonnen. Daar thans een Bestuur is gekozen, dat alles in liet werk zal stellen om verband te zoeken en te onderhouden met alle afdeelin gen iu Nederland, roept liet ook in uw medewerking en vertrouwt het op uw waar- (leering en oen welwillende beoordeeling van zijn arbeid. U stelde vertrouwen in ons en beweest dat door ons tot uw Bestuur te kiezen; wy hopen, dat vertrouwen nimmer te beschamen en zuilen al het mogelyke doen om u op waardige wyze te vertegenwoordigen on krachtig uw belangen, die ook de onze zyn, voor te staan. Doch wij hebben uw vertrouwen zoor noo- dighebben wy dat niet ten volle, dan zul onze kracht verslappen en ons werk niet vruchtdragend zijn. AiOxa was vuur on vlam voor het plan on in haar opwinding kon zy eerst niets vindon van de dingen die zy noodig had, m.eindelijk was ze dan toch gerend „Hoe ver ben jy, Dagmar? Ben je ook niet heel erg blij?" „Of dat nu zoo heel erg is. weet ik niet: misschien kan de dag nog wel gezellig worden. Wanneer er maar een paar andere heeren Man tafel waren. We zitten zeker twee uur aan tafeldie geïmproviseerde diners van den landraad zyn bjj fynproevèrs nog meer geliefd dan andere en om weer met don baron samen te zyn. „Wat heb je toch tegen hom Hy is zoo net als wie ook, verstandig en beschaafd," „En is in zyn civiel beroep paardenhandelaar en africhter, want ik weet heil zeker, dat b(j ook paar den verkoopt." „En papa verkoopt koeion en varkens en heeft bij niet verleden jaar zyn beide harddravers ver kocht on hoel voel pleister gehad van dal mooie zaakje „Dat is toch heel wat anders. „Dat is precies het zelfde," verdedigde Alexa zich en den baron, „want hy is volstrekt niet wat men onder eon paardenhandehmr verstaat, dat weet je even goed als ik en ik vind bet veel eervoller, dat hy geld verdient dan dat hy zicb door rykefamilio iaat onderhouden of schulden maakt. Dagmar monsterde zich nog eens m den spiegel. „Wat dat laatste bi treft, geel ik je nntunrly k gelyk, teminsto voor zoover het aohuldenmaken betreft, maar overigens verschillen wo van meaning. Maai' laten we er niet over pratenik vind het vervelend, altijd den zelfden tafelheor te hebben. „Verheug je, dat je tenminsto den baron hebt en wanneer hy jou zoo onaangenaam la, dan zal ik me wel met hem bezig houden. Ik mag boni heel graag en nu je er toon over «preekt, wil ik Je Zooaven is u reeds herinnerd, dat de ttyd niet ver meer is waurop de weduwen en weezen van actief dienende militairen bene den den rang van officier van Rjjkswego pensioen bekomen. Uw Bestuur maakt zicb echter geen illusie, dut deze gunstige bepa ling ook maar zoo voetstoots zal ten doel vallen uuti de weduwen en weozen van bon, die voor bot in werking treden der wot reeds zijn gepensionneera of aan hen, die reeds weduwen zyn, waardoor aan alle deze daan alt zyn ge- een even groot onrecht wordt aangedaan ala 1877 i pensionneerd. aan hen die vóór de wet van 1 wol zeggen dut ik vind, dat jo hora soms beloedigt". „Jo bent werkelijk nog een kind, Alexn." Zj wilde er nog nan toevoegen, dat. de landrand haar wel zóo in beslag zou nemen, dat zy geun tyd had zich mot iets of iemand anders te bemoeien, want ook haar was ito verandering in zyn gedrag uiet omgaan; zy had óok 1 cgropen dat hy werknmakto van Alexa on zy meende ook te weten, dat haar zuster ander» over hem dachi dan vroeger. Wanneer zy daarover met Alexa niet sprak on ook nu haar tueening onderdrukte, dan geschiedde dit niet uit onverschilligheid tegen haar zuster, runur integendeel uit eon gevoel van zusterlijke liefde: zU wilde haar door onnutte en voorbarige vragen niet verlogen maken ea do in hot hart van haar zuster opkomende liefde niet op onbeschoiden wyze aan liet daglicht brengen. Eindelijk waren *y klaar on kwamen op het ploin, waar do heeren ben reeds wachtten. „Maar baron, wat «iet u or uit?" zeide Alexs, terwijl Dagmar deed alsof zy van de ondergane ver andering niet bemerkte. „l)o landraad beeft, mij daar juiat geschikt gemaakt vonr eon automobioltooht, gravin. I' staat een der gelijke kuur te wachten." „Om 's hemelswil niet." Afwerend strekte i(j do handen uit toen do landraad met een nutobril, een donkerblauwe sluier en een lang' stofmantel naderde. Want in 't vertrouwen, dat de tocht zou doorgaan, bad by dat alles maar al vast meegebracht. Ten slotte gaf zy loe en Het zich door den land raad helpen, lerwjjl de baron Dagmar behulpzaam was. Kon oogenblik werd er nog gekheid gemaakt, •oen zeide de landraad: „Wanner do baron on gravin Dagmar op de achterste bank willon gaan zitten, dan nonion gravin Alexa en ik voorin plaat». Dat zal beter zyn vanwege de gewiubUverdeeling, waarop het by oen auto meer aankomt dan men Laat ons cr dus reeds op voorbereid wezen dat bet plicht is, zooveel mogelijk te ver zachten het leed en de groote miskenning, welke deze vrouwen van militairen opnieuw hebben te doorworstelen en laat ons ons voornomen, hen met kracht ter zyde te staan ook door het intijds indienen van een petitie met 20000 baodteekeoiogen. Daarvoor roe pen wy de krachtige medewerking in van allen wier weduwen of weozen niet zyn verzorgd. Nog een woordje van opwekking voor de tragen, die liever gemakkelijk langs gebaande wogen kuieren dun zich eenige moeite te getroosten om tot hot doel te geraken. Laat toch hun overweging: «het zal buiten mijn steun en medewerking wel in orde komeu® hen niet weerhouden, mee te werken. Zulk eeu lauwheid doet elke poging om verbete ring to brengen van den aanvang af mis lukken. Het is noodig, dat allen medestrijden opdat het denkbeeld worde verwezenlijkt. Destryd mag niet te licht geacht worden. Hot grootsch en "edel doel is een zwaren strijd waard en de overwinning zal lo grooter zyn. Ontmoediging, wanhoop, vertwyfeliug bly- ven verre van onseendrachtig moeten we strüden en gansch onverwacht zal in dien stryd het beeld worden onthuld, dat we reeds van verre begroetenhet pensioen voor onze weduwen en onze weezeu door den Staat. Ik wil hier horhalen wat do Voorzitter van 'Handel en Ny verheid'" in de jongste maand vergadering dier vereeniging herinnerde, oameltyk hot wyze woord van dr. A. Kuyper »Qy moet zelf do handen uit do mouwen steken, zelf de handeu aan den ploeg slaan en dan eerst kan de Regeering u nelpeo". (Applaus). Jn, gijzelt' moot willen, allen moet g(j tooi ion, dat gy wilt: niemand mag van verre blijven staan waar hot («Mi zijn weduwe en weezen. Daarom, verzet er uw bozigheden desnoods voor, doch woont trouw de verga- wel denkt". „Uitstekend", soldo du baron. Maar aangezien Alex# on Dagmar in gewicht maar heel weinig verschilden, son het het zelfde gewenst zijn wanueor Dsgmnr naast den landraad waa gaan zittendeze moest du* wel een andere reden hebben vnor dit voorstel. Dat die or waa on waarin die be stond, loonde de landraad door zijn vorlegenheid zoo duideiyw, dat ook Alexa het begreep. Ken minuut later vertrok do auto en uit deopon duur van den paardenstal zag do kooisior Fredertk hom met gebalde vuisten na„Broek je hals" zeide hy, „meur als jo blieft alleen en niet de gravinnen. En do baron ook niet. Dat wil nu landraad zyn en maakt self de wogen onveilig! En dat heeft nu voor- treliyke paiirden in den stal sn gebruikt so niet!" Nog eens dreigdo hy met zijn vuist, toen begon bjj weer aan zyn werk maar telken» bromde by weer zoo iets van „paardenbrul". Do anderon vermoedden in het minst niet met welke grimmige gedschton Froderlk hou uitgeleide dood. Ku dut wna maar goed ook, want andora waren du damoa misschien nog hanger geworden dan zo nu ul waren, Zoodra er op don weg een wagen aankwam of een wlnlrijJer zich in de verte vertoonde of een kind ergens -ver den weg liep, riep Alexa: „Oiu 'a hemelswil dat geeft eeu ongeluk. Daar botsen we tegon op". Maar het gaf geen ongeluk. Niet alleen de land raad, maar ook de chauffeur, die op du breede tree plank nad plaats genomen, gaven duidelijk signalen zoodat alios bytyds kon uitwykvn en du landraad bewees oen zoo kalm en bedaard bestuurder te zyn, dat Alexa'» angst spoedig goheel verdwenen was en tj) van hot ulouwe genoot, „Toe, nog wat suoller! Hemel,wati»datheeriyk". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1