Stadsnieuws. door- deringen by opdat wij samen goed kunnen overleggen. (Jw Bestuur zalyverig zyn,doch bet moet kunnen rekenen op uw hulp en uw steun (applaus). De heer Hassing: Verlangt iemand nog inlichtingen? Zoo met, keurt de vergadering dan goed, dat de contributie wordt geïnd fer quite atie? Zoo ja, dan zal de eerste witantie worden aangeboden in Juli. De heer B u s q u e tAla Bere-vooriitter der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bona van oud-onderofficieren wensch ik het Bestuur te danken voor zijn initiatief en den Secretaris voor al den arbeid dien hij reeds verrichtte (applaus). Tevens wensch ik het Bestuur alle succes op zijn pogen (applaus). De heer K r o o k Onder de aanwezigen zijn er zeker die hebben gedacht aan het teit, dat bjj de latere Pensioenwetten geeu terugwerkende kracht is verleend voor hen die werden gepensioneerd vóór 1877. Daar door is door den heer Zeiler opgericht de bekende vereeniging, waarvan ook een af deeling is gevestigd te Amersfoort, wier Voorzitter is de heer Busquet. Welnu aan de meesten wordt uitgekeerd een bedrag hooger dan hun pensioen zou hebben beloo- pen en de vereeniging krygt reeds f15 000 Ryks-subsidie. Evenwel het aantal leden sterft uit en juist daarom is thans de tijd guDStig, het voorbeeld te volgen. Doch wees er ook op voorbereid, dat, als het weduwen- pensioen wordt toegestaan, gy enkele per centen van uw eigen pensioen zult moeten missen, hetgeen intusschen is een quaestie van later zorg. De heer Busquet: Toen ik 29 jaar geleden hier de afdeeling oprichtte, waren hier oud-ODderofficiereu van de Rijdende artillerie, versierd met het Metalen Kruis, enkelen met eervolle vermelding. Dezen hadden een pensioen van f75. zegge vijf en zeventig gulden, per jaar. Ik acht mij gelukkig, dat ik wat voor hen kon doen, al was 't oolc weinig; want eerst van lieverlede heeft de afdeeling zicb uitge breid en werd zij gesteund door olficieren en onderofficieren en ook burger-donateurs. Door de yverige bemoeiingen van den heer Zyler, die den toenmaligen Referendaris van het Departement, van Oorlog, den late- teren Raad-adviseur Klijn, wist te winnen, werd meewerking verkregen van Oorlog en is het Rijks-subsidie thans reeds gestegen tot f 15 000. Ken oud-officier van gezond heid te Bergen-op-Zoom legateerde f50000 vrij van successie. In elke garnizoenplaats wordt thans ijverig gewerkt. Als gezegd, overlijden vele trekkenden, betgeen den overlevenden ten goede komt, zoodat thans een gepensionneerd soldaat al f100, een gepeDsionneerd onderofficier f 120 of f 110 by slag op zijn pensioen ontvaDgt, terwijl aan bun weduwen per jaar driemaal f30 en in een strengen winter nog wel eens f 10 extra kan worden uitgekeerd. Van klein begonnen, heelt deze vereeni- giDg dit ai.ds reeds bewerktmoge de nu gestichte vereenigiDg ook zooveel kunnen bereiken. Hot is echter mijn besliste overtuiging, dat nimmer door de Regeering terugwerkende kracht zal worden verleend en wel omdat nooit is gecontribueerd. Vooral door de nieuwe Pensioenwet, welke reeds pensioen geeft na 16 en 20-jarigen dienst, zullen de kosten voor weduwen- en weezenpensioen enorm zijn. Doch als de beweging krachtig en de samen werking goed is, kan er wellicht een flink subsidie worden verkregen van het Rijk en dan zou al zeer voel gewonnen zijn. De heer Krook: Vooral in 1903 en 1904 heeft eon zeer groot aantal onderofficieren den dienst met pensioen verlaten, met pen sioentjes van f200 tot f280. Thans zyn ze nog jong en hebben zij burgerbetrekkingen gekregen; doch ook voor hen komt de 65- of 70-jarige ouderdom. Bijna allen bereiken deze gezonde en sterke menschen hooge leef tijden zoo zijn er in den Bond zeven van 90 tot 95 jaar, velen van 85 tot 90 en nog veel meer van 75 tot 80. De heer M a n s eToen ik in dienst was, is opgericht bet fonds-Francken en De Meester waarin ieder moest bijdragen; het werd eenvoudig ingehouden op het tracte- mont. Ik betaal daaraan nu reeds 31 jaar. Hoe zal dit nu gaan? De heer Krook: Dit is ook overwogen te Den Bosch en terecht is daar meegedeeld, dal dit fonds moet blyven bestaan, ook al kornt er Rijks pensioen, omdat men er voor bijdroeg. Toch is dat fonds niet op deugdolijken basis gebouwd, omdat er geen reserve-kapi taal is gevormd en het dus reeds van den aaovang sukkelen werd. De Staat subsidieert dit fouas met f 10 000, doch alleen behoeftige weduwen trekken er van en juist van dezen zeggen de Bondsafdeelingen Amsterdam en Den Haag: f deze weduwen verdwijnen in do donkerste achterbuurten». Drie weduwen van kapelmeesters trekken negen en dertig gul den in een geheel jaar. Dit bewyst wel alles. De heer Hassing: Het bestuur stelt voor, half September weer te vergaderen. Daardoor worden ook kosten vermeden en heeft hel Bestuur tyd, overal inlichtingen te vragen eu beslagen ten ys te komen. Het hoopt dan met veel goede mededeelingen te kunnen komen. De vergadering uoemt nog eenige namen van gepensionneerden en neemt op zich, bij hen die niet aanwezig waren, pro paganda te maken, óok onder de gepeusi- onneerde korporaals en soldaten. De heer Hassing: Alvorens te sluiten, breng ik hartelyk dank aan den heer Bur gemeester, die toestond, dat adressen werden verstrekt van gepensionneerden zonder dat daarvoor rechten werden geheven. Ik dank ook de Pers voor haar tegenwoordigheid en roep baar medewerking in. Met dank Yoor het aandachtig gehoor der aanwezigen sluit ik deze eerste vergadering die, naar ik hoop, rijke vruchten moge brengen voor onze weduwen en weezen. H. M. de Koningin wordt Zaterdag op «Soestdijk" verwacht. De Minister van Oorlog heeft eeD wets ontwerp ingediend, strekkende om de Militie- wet aldus te wijzigen, dat de opkomst der militie bij de onbereden wapens in twee ploegen mogelijk zal worden. De bedoeling is met de infanterie te beginnen. Voortaan zouden dan 15 Maart 4000 achtmaanders opkomeD, 31 Mei alle viermaanders en 30 Sep tember wederom 4000 achtmaanders. De extra diensttijd van bet blijvend gedeelte wordt van vier op twee maanden verkort. De Minister verzekert, dat aldus, zoowel voor deugdelijke kader-opleiding als voor cor- vées en wachtdiensten, alsook voor herstel en handhaving van orde en rust voor de mobilisatie steeds voldoende manschappen onder de wapens zijn. Het voornemen bestaat, ook voor de zee militie de oefeningen voortaan in twee tijd perken te doen plaats hebbeo. Luitenant-kolonel C. M. A. Douglas, inten dant der 4e divisie van het veldlegeris geplaatst op de lijst van sollicitanten voor de vervulling van de vacature in de Algemeepe Rekenkamer. Mej. H. M. S. J. de Hol], Directrice der Araersfoortsche industrie- en huishoudschool, is benoemd tot lid der examen-commissie voor huiiboudonderwys en wel voor de vakken koken en voedingsleer en huishoudkunde. De heer Abdul Rivai, vroeger hier woon achtig, is aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam bevorderd tot arts. Brigadier-majoor E. Tuinstra is met ingang van 16 Juui overgeplaatst van Amersfoort naar De Cocksdorp op Texel en hier vervan gen door brigadier W. Jongepier uit Weesp. Het 4e eskadron van het le regiment huzaren zal van 4 tot 17 Augustus en Sep tember veertien dagen manoeuvreeren in den omtrek van Amersfoort, terwijl het geheele le regiment versterkt door de 4e eskadrons van het 2e en het 4e regiment van 18 tot 25 Au gustus in do omgeving van Amersfoort mi- noeuvres zal houden. Luitenant-kolonel L. baron Van Hogen- dorp, commandant der 2e afdeeling le regi ment veld-artillerie, zal van 22 tot 27 Juni deelnemen aan de kader-manoeuvres bij Assen. Paardenarts 2e klasse W. H. Klerk de Reus wordt van 29 Juni tot 11 Juli belast met den vétérinairen dienst in de leger plaats bij Oldebroek. Kapitein U. N. J, Doornbos, van het le regiment veld-artillerie, vervangt kapitein C. G. Preuijt als vorderings-commissaris in het district Amersfoort, terwijl paardenarts H. W. Klerk de Reus kapitein A. F. Singels vervangt als plaatsvervangend vorderings commissaris Bij de wedstrijden te Breda behaalde Zondag «Gentleman Joe", van luitenant W. L. van Weideren baron Rengers, den eersten prijs als best officiers dienstpaard «Wheel", van luitenant H. W. C. E. Ma- thon, den vijfden prijs in bet spring-concours. Bij den Zondag te Utrecht voortgezetten Provincialen schietwedstrijd werd de stand voor korpswedstrijd: (1. Wilhelmina, Utrecht, 25 treffers 239 punten) 4. Voor Koningin en Vaderland, Amersfoort, 25 Ir. 226 p. 5 Prins Hendiik, Amersfoort, 25 tr, 21 lp.; 8 VrijwilJigerskorpB, Amersfoort, 25 tr. 197 p. Aanstaanden Zondag einde. Als Jupiter Pluvius niet blijft aanhouden, geeft de Amersfoortsche Muziek-vereeniging hedenavond een concert in de tent in het Plantsoen. Het Bestuur der Onderofficiers-zangver- eeniging heeft de mannen-zaugvereenigingen te en om Amersfoort uitgenoodigd, op 31 Augustus een aubade te brengen op «Het Loo", indien H. M. dit toestaat. Na de quaestie der vliogende winkels kwam Donderdagavond in de vergadering van «Handel en Nyverheid" om 10 uur aan de orde het tweede punt der agenda, de Inge komen stukkeu. Deze waren een antwoord van de Ned. Centraal Spoor- Weg-maatschappy op het verzoek, in de vorige vergadering gedaan om wijziging der dienstregeling. .Tot ons leedwezen kan niet worden voldaan aan het verzoek" schrijft de Maatschappij een schrijven van den beer H. B. Henen- kamp, waarin hy om voortdurende ongesteld heid moet bedanken als bestuarslid. De Voorzitter zegt, dat vooral de aanleiding hem zeer smart. van den Middenstandsbond nota's en rap porten over vakopleiding. Zy worden ter inzage voor de leden ter lezing gelegd in het kantoor der vereeniging, Van Aach van Wyck straat 1. De Voorzitter zegt, dat niet alles even belangrijk is en niet alle antwoorden bevatten hetgeen de Bond vroegzoo zou ook ,H. N." hebben kunnen berichten, dat te Amersfoort zijn een Ambachtsschool, een Industrieschool, een Herhalingsschool en dat de vereeniging zelve had een handels cursus, doch dit heeft slechts weinig te maken met het onderzoek. Van den Middenstandsbond drie punten, welke het Bondsbestuur gaarne zou wenschen aanbangig te maken, a.i. niet besproken te zien, op het eerstkomende congres, te Dordrecht te nouden en welcredietwezen voor ambachtsDijverenhet noodzakelijke voor klein-nijveren om kennis te nemen van nieuwe vindingen en de wijze om zich deze het billijkst aan te schaffen. De Bond en de Maatschappij voor Nijverheid willen hiertoe de banden ineenslaanen ten derde wijziging der Wet op de coöperatieve ver- eenigingen, waarover een advies zal worden gevraagd aan prof. mr. Josephus Jitfa. Aan de orde waren de medededeelingen: De Voorzitter zegtMij is officieus meegedeeld dat de medaille, door H. N. uitgeloofd voor den hier op Hemelvaartsdag gehouden muziekwadstrijd is ten deel geval len aau de tAmersfoortsche Muziekvereeni- ging". Officieel wordt daaromtrent beslist in de Julivergadering van den Bond van harmonie- en fanfare-korpsen. De medaillle, voor den Stenografenbond »Groote" beschikbaar gesteld, viel tendeci aan den heer N. A. Janssen, stenograaf bij de Kamers der State:i-generaal. Een aardige bijzonderheid over dien wedstrijd wil ik hier nog even meedeelen. Aan den wedstrijd in het stenografisch opnemen gedurende tien minuten van 250 lettergrepen per minuut nam deel een joiigmensch, dat slechts vier maanden het stelsel-Groote beoefent. Ook bij las vrij vlot het stenogram terugwel een bewijs voor het practiscbe van het sys teem. In de bladen heeft gestaan de oproeping van den Burgemeester van hen, die zich op de Kie zerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken willen doen plaatsen en daarvan aangifte moeten doen ter Secretarie vóór 1 Juli. Aan het einde des jaars treden pe riodiek af de heeren H. C. van Dam, H. Meur&ing en S. J. van DuineD. In een der vergaderingen van de Kamer heeft de heer Van Dam reeds gezegd, zich niet meer be schikbaar te stellen. Ook ik, verruigt de heer Van Duinen, wensch niet voor een herbe noeming in aanmerking te komen mijn be sluit staat vry vast. Middenstanders die kiesgerechtigd zijo, raad ik aan, zich vóór Juli alsnog ter Ge- meeDte-secietarie aau te geven. Wie reeds op de lijst voorkomt, blijft er op, natuurJyk behoudens de gevallen bij rechterlijke uit spraak, enz. Er zyn hier nog vele kiesge rechtigd, die niet op deze lijst voorkomen. Tot zoover de mededeeling van het Bestuur. Heeft een van de leden wellicht iets mee te deelsnf De heer E g g i n kDe Voorzitter neef t ter sprake gebracht den muziek wedstrijd ik heb eeD8 nagegaan, welke medailles aan de deelnemende korpsen zijn geschonkenik zeg niet door hen behaald, doch aan hen ge< schonken. Waar blijven de medailles, die te veel zijn uitgeloofd? De Voorzitter heeft gesproken van een schryve» van de Hollaodsche IJzeren Spoor weg Maatschappij. Ik heb óok gerequesteerd, doch aan den Minister en een uitvoeriger antwoord ontvangen. De Voorzitter: Wij correspondeerden niet met de H. IJ. S. M., doch met de N. C. S. De heer Egg ink: O, dank u. Dit bad ik niet verstaan; maar het antwoord- was te voorzien. De Voorzitter: Ik moet nu toch waar schuwen tegen uw manier van behandeling der zaken, welke ik niet kan toelaten. U was de eenige die zich tegen het toe kennen dor medaille aan den muziekbond verklaarde; de vergadering besliste geheel anders, met op éen na algeraeene stemmen. En in plaats, dat u zich neerlegt by dit besluit, gaat u deze zaak uitvoerig in plaat selijke bladen bespreken. Dat kan niet door den beugel. Als men alleen staat in zyn meening on die k tortetè travers doordrijft, dan lykt dat veel op een: zie je, jelui weten van geen snars van en ik alleen ne de zaken goed in. Dat is de eigenliefde te zeer op den spits dryven. Wat het verzoek aan de.N. C. S. betreft heb ik in de vorige vergadering gezegd, dat, als we geen succes kregen op onze vraag, we precies even ver waren en de heer Oos terveen zeide nog dan is 't wellicht good voor 't vervolg. Wij wisten even goad aU u, dat de N. C. S. haar dienstregeling maar niet zoo holderdebolder verandert. De heer Eggink: De heer Van Ede stemde ook tegen de medaille. De Voorzitter: Pardon, u verbist zich; de uotulen wijzen uit, dat alleen u tegen stemde. De heer Eggink: Ik kon geen gehoor geven aan een zoo onzinnig verzoek. De Voorzitter: Wat slaat u weer De heer Eggtnk: Ik kan me nog met begrijpen, dat de heele vergadering is kun nen meegaan met het voorstel. De Voorzitter: Dat is wat anders dat komt omdat u zoo verbazend hoogstaat en alle overigen zoo verschrikkelijk laag. Het maakt intusschen een zonderlingen indruk als men zoo te vuur en te kaars Dapraat als men in de minderheid is gebleven. De heer Eggink: Ik schreef naar aan leiding van hetgeen de bladen schreven. De heer H. Smit (Lavendelstraat)Laat ons de zaak nu toch laten rusten. Zou het niet gewenscht zijn, M. de V., nu reeds aan de N. C. S. te verzoeken, rekening te houden met den D-trein De Voorzitter: Ik acht bet beter, te wachten tot bet eerste ontwerp van den winterdienet bekend wordt. De beer Van der Meiden: De heer Eggink heeft, bij al het kwaad dat bij stichtte, toch ook iets goed gedaan. We loeren al thans uit het antwoord vao den Minister, dat de D-trein no. 238 van Rotterdam naar Amsterdam toegankelijk is gesteld zonder bijbetaling. Dit geeft ook goede hoop, dat ook het zelfde zal te verkrijgen zijn voor den D-trein Amersfoort Utrecht. Ik wensch dit althans nu óok te verzoeken. De heer Eggink: Daar ben ik sterk vóór. Nadat een lid nog heeft meegedeeld, dat bij werd beboet met fl. 50 en betaling van het enkelvoudig traject omdat hij van het station Amersfoort paar de halte Koppel plaats nam in een N. C. S.-trein met een H. IJ. S. M. kaartje en hem was duidelijk gemaakt, dat hij bad plaats genomen in een trein zonder voorzien te zijn van een geldig vervoerbiljet, werd de vergadering omstreeks half elf gesloten. Hier is gesticht een afdeeling van de Ned- Zondagsschool-vereeniging. De Zondagsscholen hier ter plaatse tellen samen een 1800 leerlingen. De 6 Juni bier opgerichte Vereeniging tot bestrijding in het huisgezin van tuber culose zal aanstaanden Zaterdagavond ver gaderen tot definitieve atichting der vereeni ging en tot het samenstellen van een Be stuur. Zaterdagavond had in #De Arend" de uit- deeling plaats van de prijzen, behaald in het stedelijk schietconcours door .Prius Hendrik" uitgeschreven en hier op Pinkstermaandag gehouden. Haar Voorzitter, de heer J. J. Otto, sprak het welkom uit en verheugde zich over de drukke opkomst en de belangstelling in dit eerste concours, dat een zoo uitstekend ver loop heeft gehad. Dames-leden van de tooneel-vereeniging der A. V. B., die belangloos haar medewer king had toegezegd voor dezen feestavond zongen nu hoogst verdienstelijk eenige soli en duo's, zóo goed, dat na het laatste num mer zelfs viermaal moest worden gehaald. Toen kwam het groote nummer, de uit reiking der prijzen, door den Voorzitter. In den reeds meegedeelden uitslag is slechts deze verandering gekomen, dat, door het beschikbaar stellen van nog twee kunstvoor werpen, ook aan de heeren Otto en A. E, Blok een prijs kon worden toegekend in de afdeeling vaste baan geweer. De eerste prijs, een zilveren medaille, ge- gechonken door den Commissaris der Konin gin, is toegekend aan de vereenigiDg «Voor Koningin en Vaderland'". Den tweeden prijs, een verguld zilveren medaille, aangeboden door deD Burgemeester van Amersfoort, ver wierf de vereeniging .Prins Hendrik", die te Utrecht en te Hilversum reeds twee bronzen medailles won. De derde prijs, zilveren medailles aangeboden door de Of ficieren-shciet- voreeniging, werd gewonnen door •Broeder schap". De zilveren medaille, aangeboden door kapitein A. Hoger vorst, Eere-voorzitter van »Prins Hendrik", werd als eersten prys toegekend aan het le regiment veld-artillerie. De door .Broederschap" aangeboden zilveren medaille viel als tweeden korps prijs-revolver ten doel aan het e6kadro» ordonnancen. Het »Amerafoortscb Vrijwilligerskorps" won de zilveren medaille van den heer H. Meursing. De heer D. van Buuren stelde bet eere- kruis door hem verworven in den eere- wedstryd geweer, disponibel als eereprys of koningsprys voor »Prins Hendrik". De heer W. van Achterbergh bracht, bij het in ont vangst nemen van zijn prijs, hulde aan de pas twee jaar bestaande schietvereeniging, die een zoo uitstekend voorbereid feest gaf en heel de zaal stemde enthusiast in met

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2