Nieuw Parijs BRONWATEREN E.Br^ndsm^ BOSCH Co., Amsterdam. Reisbelasting. Advertentiën LOUIS KLEIN Hzn., Eau de Cologne de drie hoela's, welke by op P. H. uitbracht» Na het uitreiken der prijzen deelde de heer Otto mede, dat het doel van het con cours is geweest, elk jaar hier zoo'n schiet wedstrijd te doen houden en reeds goed vertrouwen te hebben, dat volgend jaar een zustorvereeniging tot het derde concours het initiatief zou nemen. Na de pauze weer voordrachten en als slotnummer een zeer geanimeerd bal, dat tot bij vyven duurde. De temperatuur van het water in de zwem school was hedenochtend 64 graden Fahren heit. Een zevental jongelieden legde met goed gevolg hun proeven af. Bij de gister door den Intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de leve ring der aardappelen ten behoeve van de soldaten-menages te Amersfoort gedurende het tijdvak van 16 Juli tot 31 October was minste der zes inschrijvers de heer A. Wa genaar met f 1.83 per Hectoliter. De heer L. Kames is ook na ziinzoo ern stige ziekte de vischventers te glad af. Gis terochtend heeft hij weer een ton pekelha ring van M. S. afgekeurd, die niet door eeD keurbriefje was gedokt. De politie zorgde er voor, dat het gevaar- ijke goedje onbruikbaar werd gemaakt. Voor de eigenaars zijii aan het Commis sariaat van politie terug te krijgen een lor gnet en een huzaren kwartiermuts. Een gesignaleerde, die nog drie dagen tegoed had en wegens dronkenschap werd opgeborgen, is daarna aangehouden en naar Utrecht gebracht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister W. W., wegens diefstal van konynen tot drie maandenTh. H., wegens weder- spannigheid tegen een beambte in functie (een onderofficier) tot éen maan!; Gr. E., wegens wederspannigheid tegen een agent van politie (het weigeren, zijn naam op te geven) tot veertien dagenen P.N. en diens knecht, wegens het eigen rechter zijn, on derscheidenlijk tot f8 of twaalf dagen en f5 of acht dagen. Het is verstandig, vele dingen te onder zoeken maar nog verstandiger ia het, bij tijds te erkennen, dat wij eerder onze eigen grenzen bereiken dan die der dingen welke wij willen onderzoeken. T7it den omtrek. In liet vijfde Jaarverslag van de Rijks-com missie voor de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, waarop we al eens meer wezen, wordt onder meer u.ivoe- rig melding gemaakt van een vondst op den berg Hoborst onder Leusden, van ouds „de heilige berg" genaamd, waar door bisschop Ansfried in 1006 een klooster werd gesticht. Wanneer die kloostergebouwen verdweneD, is onbekend de herinnering aan bet klooster echter bleef leven. Het verslag spreekt nu van een bijzondere verrassing, toen de commissie van den heer F. A. Vening Meinesz, zoon van den bewoner van het huis Heiligen berg", de mededeeling ontving, dat hu, by een opgraving in den berg, overblijfselen van het klooster meende gevonden te hebben. De berg heeft thans een tamelijk dicht beplant plateau, ongeveer in den vorm van een lang gerekt ovaal. In bet Noordelijk uiteinde van dit ovaal werden op verschillende plaatsen gaten gegraven, die leidden tot de ontdekking van een tegelvloer, bedekkend een rechthoek van omstreeks 5 X M,, terwijl ook op een enkel punt een stuk van de deze ruimte omsluitende muren was bloot gelegd. Bij bet graven waren in verschillende grondlagen blijkbaar was het terrein reeds vroeger omwoeld kleine stukken tufsteen gevonden en enkele brokken van baksteen metselwerk, aan stukken tufsteen verbonden, voorts een paar zeer kleine en sterk-ver- weerde fragmenten van gekleurd glas, op een waarvan een gothisch-gestyleerd blaadje met breede omtrekken en harceering ge brandschilderd was. De tegelvloer, door den intelligenten op graver in teekening gebracht, bestaat uit de bekende geglazuurde middeleeuwsche tegel tjes. Zij zjjn gelegd in regelmatige figuren, die groote overeenkomst vertoonen met die van den voor eenige jaren in de Abdy te Middelburg gevonden dertiende eeuwscben tegelvoer. De aan wy zingen doen vermoeden, dat bet bier gevonden deel van het klooster niet ouder is dan de dertiende eeuw. Of aan de vondst nog grooter beteekenis valt te hech ten, zal eerst blijken, wanneer bet thans ge fouilleerde terrein geheel is ontgraven, ln- tusschen, al werd Diet meer gevonden dan eenige aanwyzing van den plattegrond van het klooster, dan zou dit resultaat reeds zeer belangryk zijn. Daarom zegt het verslag is het te hopen, dat de wakkere onder- lonkers hun zoo succesvol begonnen werk zullen voortzetten. Omstreeks 1 uur in den nacht van Zater- op Zondag ontstond brand vermoed Wordt door een petroleumlampje in de dienstboden- kamer in het militair Herstellingsoord bij de kamp van Millingen. Toen het onheil ontdekt werd, bad het vuur reeds zulk een uitbreiding verkregen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel, te meer omdat er geen water aanwezig is. Het gebouw, dat van binnen grootendeels van hout is opgetrokken, brandde geheel uit. Ook al het in het gebouw aanwezige ging in de vlammen op; er was nog gele genheid de brandkast uit de tweede verdieping te werpen. De zieken 18 in getal het personeel en kolonel Knel, wien met 1 Juli eervol ontslag is verleend en die tijdelijk iu het Herstellingsooid woonde, konden zich met moeite redden, zoodat geen persoonlijke ongellukken zijn te betreureD. De verpleegden zijn Zondag naar de verschillende garnizoens- bospitalen getransporteerd. Omtrent de bezwaren, die opgeworpen zijn tegen de toelating van den heer Goosens als lid van den Raad der Gemeente Harder wijk deelt de «Hard. Crt." mee, dat van Gedeputeerde Staten bericht is gekomen, dat zy het lidmaatschap van den Raad niet onvereenigbaar achten met de functie van brandmeester, tengevolge waarvan de heer Goosens Donderdag zal wordep geïnstalleerd. Voor toelating tot de Hoogere Burgerschool te Hilversum hebben zich 44 candidaten aan- aangemeld. Brigadier-titulair der Ryksveldwacht W. Krijkamp is van Hoevelaken overgeplaatst naar Doorn, Den laalsten tijd liepen er geruchten dat ook «Spanderswoud" voor het publiek gesloten zou worden. Dit is niet bet geval, zegt decHilv. Crt."; wel zal waarschijnlijk een klein gedeelte aan de openbare wandoling worden onttrok ken, nl. het gedeelte achter bet huis tot aan den Wilbelminaboom bij den grintweg naar Bantam en verder de laan van 's-Graveland langs bet buis, doch voorloopig, tenminste dezen zomer, geschiedt ook dit uog niet. De heer G. Nysen, Hoofd der openbareLa- gere school te Stouten burg, zal 21 Juli veertig jaar als zoodanig in functie zijn. De .Staatscourant" voor heden bevat het Kon. besluit waarbij, met vernietiging van het •lesbetreffende besluit van Gedeputeerde Sta ten vaD Nuord-Brabant, bevolen wordt dat dr. J. A. H. van den Brink alsnog als lid van den Raad der Gemeente Breda zal worden toege laten. Dr. Van den Brink werd 19 Juli 1907 bij herstemming als Raadslid gekozen. Thans merken zijn tegenstanders op, dat hij toch geen zitting kan nemen. Immers hij ver toont zich nog steeds in geestelijk gewaad en een geestelijk -nag geen Raadslid zyn. Niet alleen het bevolkingscijfer is te Am sterdam aan het dalen, maar nu ook het cijfer der teiefoon-abonnés het zonk in Mei van 8276 op 8262. Voorts zijn de inkomsten van de tram tot dusver in dit jaar al f58000 ten achter bij het vorig jaar; de styging van het aantal passagiers is niet voldoende geweest om tegen de tariefverlaging op te wegen. De hoofdstad gevoelt de economische malaise wel bijzonder sterk, schrijft «De Tijd". Volgens dr. Franz Winterstein zijn de vol gende hoofdtalen als volgt over de aarde verbreidhet Cbineesch over 400 millioen raenschen, het Engelscb over 200, het Rus sisch over 100, liet Hindostansch over 100, het Duitsch over 87, het Arabisch over 55, het Fransch over 47, het Japansch over 46, het Spaansch over 45, hetltaliaanschover38, het Maleisch over 38, het Turkscb over 23, het Hongaarsch over 22, bet Nederlandsch over 9, en het Portugeesch over 4 millioen menscben. VICTORIA11 cent BITTERWATER18»/, cent APOLLINARIS 12 V1CHYWATER26 EMSERWATER16 FACHINGEN12 enz., alles per heele flesch of kruik. Verkrijgbaar bjjAphotheker W. A. van den BOVEN KAMP, Amersfoort. BnrgerlUke Stand van Amersfoort. Van 4 Juni tot 10 Juni 1908. Een vriendelyke hand zond ons bet jong ste nummer van het «Pharmaceutisch Week blad" waarin het volgende als waar gebeurd wordt meegedeeld .Meneer" vertelde mijn bezosker »ik geloof nu tóch, dat het met die boter niet in orde is. Ik betaal mijn boterboer altijd voor de beste natuurboter en bij zegt, dat ik die ook krijg, maar 't is zulk akelig bocht als ik het met andere boter vergelijk, dat ik heusch een beetje bang ga worden of hij me soms bedriegt. Ik weet wel, je mag vau je evenmenscb geen kwaad denkeD, maar vroe ger heb ik toch ook al eens suspicie gehad. Weet u waarom? Omdat hij altyd die na tuurboter brengt in potjes, waarop slaat: Margarine. Hy zegt, dat zyn klanten daar nooit ovet klagen, en dat bij het alleen doet omdat het zulke handige potjes zyn en hij indertijd een partijtje goedkoop gekocht heeft. Ik vertrouwde d;«t niet erg, maar toen zei m'n vrouw«Maar man, wat kan 't jou nou toch schelen in welk soort potjes hy ons 4e boter brengtals bet maar na tuurboter is." Vragehoe moeten eeu Boterwet en een openbare botercontrole ingericht zyu, die zóo naieve koopurs beschermt tegen zulke slimme verkoopers? GEBOREN Cornells Antonius, zoon van Willem Wels en Petronella van Hoeijen. Gerrit, z. van Arie van Barreveld en Theodora Wilhel- mina Jekel. Antje, d. van Jacobus Jag- tenberg en Cilia Boensma. Anton, z. van Johannes van der Hart en Hermina Ebing. ONDERTROUWD Adrianus Henricus Jacobus Maria Schel- lekens en Theresia Catbarina Maria Jose- phiua Adam. Georgius Eversea en Elisabeth Heere. Hendrik Jacob van Rijssen en Carmencita Irene Marie baronnesse Van Boecop. GETROUWD: Nicolaas van den Berg en Bartje van Eykelenburg. Leendert Mathissen en Naatje Mertz. Jacques Désiré Wery en Clasina Lablans. Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groenhuijsen. Joseph Johannes Kraaykamp en Hendrina Sophia Wendelgelst. Gerrit Gijsbertus Hage- man en Jobanna Vogelzang. OVERLEDEN Gerrit Hof, 40 jaar, echtg. van Aagje Terluin. Geertruida van den Bongaarda 11 mnd. Jannigje van Kooten, 56j., wed., Louwinus van Daal. Gerardus Cornells Kolyn, 9 mnd. Johannes Everardus Pele- grinus Huurdeman, 5 mnd. Gerrit An tonie Hienekamp, 4 j. Simon Cornelia Brizee, 79 j., ongeb. Er zyn onder de minvermogen Ii' n voor wie een verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid een onschatbare weldaad zon zyn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, bet dringend verzoek, haar van hun reisgeld éen gulden of meer te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daar onder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige jare werden op deze wijze 435 personen gebolpen enreeds hebben velen zich ook dit jaar weer aange meld. Iedeie gift onder het motto «Reisbe lasting" wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. mej. D. A. SJDDRË. mevr. GRONEMANDoornbos. mevr. Barbae Van 1TTER8UM— Stroeve. mevr. RUIJSCH LEHMAN de LEHNSFELD— Van Lanschot Hubrecht. mevr. KNOPPERS— Van Eijbkrqen. Ameisfoort, Mei 1908. Heden overleed in den ouder dom van bijna 71 jaar onze beste Man en Vader, de WelEdelGestrenge heer L. J. SOUMAN, gep. Kapitein der Inf. Wed. L. J. SOUMAN- C. G. de Vries. Maria H. J. SOUMAN. Amersfoort, 13 Juni 1908. pianostemmer en reparateur Drieringenstraat 3. Pension J. van GOOR, LANGESTRAAT 83, (boven Compagnie Lyonnaise) Gemenb. eg ongemenb. Kamers TE HUUR, DINER i f 0.80, f 1.00, fl.25, aan huis bezorgen zonder prijs verhooging. en ONTBIJT a (1.25. Beleefd aanbevelend Langestraat 37. CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, WILHEIMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel: het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid ofin-blanco het incasseeren van handelspapier; het ontvangeD van gelden a déposito en rekening-courant. Port De waarde van goede melkproducten be staat hierin, dat ze zuiver, smakelijk en duurzaam zyn. Alleen Amersfortn's melkproducten, flesschenmelk, room er karnemelk) voldoen aan die hoogs eischc Boter (Rijks-controle) i 1.40 per Kilo. Aan oude en jonge mannen M M<U>|« m n4Wi pu Edn&rd Bendt, Irmtclviti. Amersfeortsch Wissel- en Effectenkantoor voorheen W. CROOCKEWIT W.A.zn. KORTEGRACHT 7. AS8URANTIÊN, EFFECTEN, CREDIETEN, FROLON G ATIÈN, COUPON8, VREEMD GELD, DEPOSITO. WISSELS. Inlichtingen omtrent den verkoop worden verstrekt door den heer H. BOERWINKEL, Utrechtsche straat. Agent voor Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3