Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ds. K. F. Sparnaay, uit Arnhem, hoopt aanstaanden Zondagochtend balt elf voor te gaan in de Remonstrantsche kerk hier. Indien het gister door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot heffing van recht n op effecten wet wordt, dan blijven aandeelen in preinieleeningen belaft met een zegelrecht van 1 percent komen binnenlandsche pandbrieven, die belast wareD met 1 per mille, op 21,'8 per mille komen alle andere stukken op 4 per mille wat voor builenlandsche effecten een ver booging van 1 per mille en voor binneulaud- sche effecten (niet-pandbrieven) een verhoo- ging met '2 p.m. beteekent. En aangezien voor pandbrieven bovendien oen recht van inschrijving wordt voldaan van |t/2 p. m., komen ze in totaal op gelijken voet met all" andere stukken. Tot Watergraaf van het Heemraadschap »De Eem, beken en aankleven van dien" is bij Kon. besluit herbenoemd rar. W. H. de Beaufort, te Leusden. Luitenant G. A. van Hulsteyn, van bet le regiment veld-artillerie, zal deelnemen aan de schermwedstrijden, welke van 2Juli tot t Augustus te Üstende worden gehouden on te Londen deelnemen aan den personeelen welstryd sabel. Luitenant A. V. Buys, thans gedetacheerd bij de Koloniale reserve, wordt voor ten hoogste vijf jaar gedetacheerd bij het Oost- Indisch leger. De heer J. W. Dückiueester is aan de Ryks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap na verdedi ging van stellingende heer J. F. Wefers Bettink legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het doctoraal- examen Geneeskundeen de heer D. W. C. J. Meiners slaagde aan de Technische hoo- geschool te Delft bij het examen voor can- didaat-civiel ingenieur. Men schrijft van hier aan »De Tijd" dat het tekort aan vrijwilligers bij het wapen der cavalerie zóo groot is. dat het eskadron ordonnansen, dat tot nu toe uitsluitend uit vrijwilligers bestond, in October a.s. door militie zal worden gecompleteerd, hetgeen sedert de oprichting van dat eskadron, in 1881, nog niet heelt plaats gevonden. Meldden we vroeger reeds, dat Venloo en Roermond als "avalerie-gurnizoen zouden worden opgeschreven zij stonden in niet al te besten reuk, vooral hij hen die vanuit Amersfoort zoo heel snel Amsterdam of Den Hicg konden bereiken thans wordt be richt, dat de staf n twee eskadrons van het 2e regiment huzaren uit Venloo te Bre da en de eskadrons uit Roermond te Tilburg in garnizoen zullen komen. De Algemeene vergadering van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren zal van 15 tot 17 Augustus worden gehouden te Breda en weer worden besloten met den gebruikelijken schietwedstrijd. Een zeer belangrijke étalage is wel die in tiet kleeiiugmagazijn van den heet' L. Houbaer, aan de Larigustraul, waar ook hij, die geen gelegenheid heeft fabrieken te bezoeken, kan zien boe een hoed wo'-dt gemaakt. De verschillende fasen welke het konijnen haar doorloopt eer het als up-to-date vilten hoedje iu dun handel wordt gebracht, liggen er voor ieder te kijk in de rechter-vitrine, terwyl flinke photo's de wording verduide lijken. Ondanks het dreigende weder was er Dinsdagavond zeer veel publiek in bet Plant soen bij het eerste concert der „Amers- foortsche Muziek-vereenigiog". Wel een bewijs, dat men belang stelt in die uitvoeringen. Jammer echter, dat vooral de jongeren niet wat minder looperi, zelfs krijgertje spelen. Doch dat zal ook hier wel beter worden. Men wil weten, dat, nu de gelegenheid zóo bijzonder mooi is, de stifmuziek van het 5e regiment infanterie daar ter plaatse eeu paar dubbeltjes-concerten zal geven, in den trant der volks-concarten van Meiigel- berg's orkest, welke óok zoo boven verwach ting hebben gepakt. Zeer hopen we, dat het plan wordt ver wezenlijkt, want niets veredelt zóo als goede muziek. By gunstig weer, zal morgenavond op het terrat van «Amiritiu" woiden gegeven het concert, dat we nog te goed hebben en Zon dagavond het tweede concert volgens den rooster voor dezen zomerheide door de stafmuzi»*k van het öu regiment infanterie. De liofliebbery-tooneelgezelscbappen »Otis genoegen", en «Door L spanning, Uitspan ning" hebben besloten zich te vereenigen onder den naam „Kon. goedgekeurde tou- ueei vereeriiging sÖn® genoegen" te Ameis fonrf. Hut Pestuur bestaat uit de heerenC. J. van Lunn, Voorzitter; W. Drenth, Secreta- is; G. Pullen, Penningmeester; .1. Koekoek, Commissaris. De heer A. Maas zal ook hier de regie voeren. Bij een op bet terrein aan de Paulus Buis-laan gehouden oefenspel tussehen de korfbal clubs „Hygiëa" en »Lotos" won eerst genoemde roet 4 1. In den te Utrecht van 7 tot 15 Juni ge houden Nationalen kegelwedstrijd ter viering \an het eenjarig bestaan van den lltrecht- schen Kegelbond werden o. a. de volgende prijzen behaald Korpswedslrijd (le prijs met 175 punten Enschede) 10de pr. groote verguld zilveren medaille, middellijn 55 m.M. U., D. I., te Amersfoort, 154 p.; 18de pr., groote verguld zilveren medaille, middellijn 52 m.M., Houdt Plank, Amersfoort, 151 p. Personeel (le pr. J. Beckering, Rotter dam, 41 p.), 4e pi. G. H. J. Bonnier, Amers foort, 38 p- De heer Beckering behaalde den Isten prijs Vrije baan, f300, met vijf negens. De prijsuitreiking heeft aanstaanden Zater dagavond plaats in de pauze van het feest- concert, dat met een groot bal wordt be sloten. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van „Volksonder wijs" werd besproken de beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, 19 Juli te Zwolle te houden. De afgevaardigde der afdeeling zal voor de vacature, in het Bondsbestuur ontstaan door het periodiek aftreden van den heer G. A. C. van Goor, stemmen op dr. E. vau de Stadt, te Zaandam. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergade ring werd gekozen de heer A. Bommel; als zijn plaatsvervanger ds. J. L. F. de Meijere. Tot Bestuurslid werd in de vacature, ont staan door het bedanken om drukke bezig heden door den heer M. L. Celosse, gekozen de heer A. Veen. Op uitnoodigiog der plaatselijke afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap zal Volksonderwijs met haar samenwerken om, zoo eenigszins mogelijk nog vóór de zomer- vacanti", ook hier te doen bespreken het brandend vraagstuk der achterlijke kinderen. Om dit wel alle ouders belangstelling inboe zemend onderwerp eens beter te behandelen dan te hooi en te gras in couranten en tijd schriftartikelen kan geschieden, zal de heer H. J. Schreuder, van „Klein Warnsborn" by Arnhem, stellig een specialist op dit gebied, worden uitgenoodigd, hier te komen spreken. Te meer is dit van belang nu het Gemeente bestuur ook hier de zaak ter hand vri' nemen; immers B. en W. hebben tot de Hoofden der scholen een circulaire gericht over deze materie. Zal er iets gedaan worden dan moet dit geschieden eer de Gemeente-begrooting wordt ontworpen en is het dus geraden, niet te wachten tot het najaar, doch een zomer avond te wijden aan deze zoo belangrijke zaak. D" lezing zal vermoedelijk plaats hebbeu einde Juni of begin Juli in de groote zaal der sociëteit »Vereeniging". Gevraagd werd of Volksonderwijs ook hier niet den stoot kan en zelfs dient te geven tot bevordering van getrouw schoolbezoek. M n weet nie' net zekerheid te zeggen of de Leerplichtwet het schoolverzuim wel zoo vermindert als wel mogelijk is en noodzake lijk voor do kinderen, die in de Lagere school al het onderwijs ontvangen, dat zij in heel hun leven genieten. Erkend werd, dat vooral nier armoede menig ouder aanleiding geeft, de kinderen te vroeg van school te houden om hen te doen mee-verdienen. Doch om dit te keuren, wordt elders de belangstelling der kinderen voor de sshool aaugekweekt door eenvoudige pn weinig kostbare school feestjes, waaraan allen kunnen deelnemen, die in den loop van een jaar ten hoogste 3, 4 of 6 maal verzuimdende maatstaf wordt zoo mild mogelijk toegepast. De vergadering ging in principe mee met het besprokene, dat later andermaal in be handeling komt. Ook werd gevraagd of Volksonderwijs niet op eenige wijze kan bewerken, dat school plichtige kinderen vóór schooltijd niet en veelal voor hen te zwaren arbeid verrichten tengevolge waarvan zy moe tor school komen en dikwijls gedurende het onderwijs inslaap allen. Dit zal evenzeer in een volgende vergade ring weder ter sprake worden gebracht. De temperatuur van het water is in de Zwemschool was hedenochtend 64 graden Fahrenheit, Weer heeft een drietaljongelieden het diploma als geoefend zwemmer verworven. Een bewoner der St. Andriesstraat was gister niet weinig verrast toon hQ, by zijn pas uiigebioede kuikens er een zag meteen dubbel stel pootjes. Het lot van dil viervoeterfje in de vogel wereld zal wei zijn, als zonderlinge speling der natuur te worden bewaard in een flesch sterkwater. Het bijzonder zware weder, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag \*>edde en zoo heel veel onheilen heeft veroorzaakt, heeft in stad en omtrek geen ongevallen van ernstigen uard aangericht. Uit den regenmeter hier werd gisteroch tend niet minder dan 13.2 m.M. neerslag afgetapt, tegen een gemiddelden regenval van 6 m.M. in de voorgaande dagen. Het Meteorologisch instituut te De Bilt schreef omtrent dit onweder: Onder de talrijke zware ouweders die het voorjaar van 1908 kenmerkten, zal dat van den afgeloopen nacht waarschijnlijk een van de hevigste blijken. Buitengewoon talrijk en krachtig waren de electrische verschijnselen; schrijver dezes, even na 12 uur per rijtuig uit Utrecht naar De Bilt terugkeerende, telde, alleen langs het fort rijdende, reeds 40 malen weerlicht en bliksem. Nauwkeurige berichten over den omvang der bui in het gebeele land zullen eerst heden en morgen binnenkomen; de opteekening der zeifregistreerende instru menten aan De Bilt zijn echter op zich zelf reeds dé moeite waan! beschreven te wor den. De barometer, reeds deo geheelen dag onrustig, steeg omstreeks half 12 in den nacht in een kwartier tijds 2 m.M., terwijl in den zelfden tijd 10 m.M. regen vieldeze bui werd ingeleid met een windstoot die 17 Meter per seconde (dat, is volle stormkracht) bereikte. Daar een tweede onweersdépressie ons land nog niet geheel voorbijtrok, is de afkoeling na de bui op het oogenblik alleen in het Westen bemerkbaar. Vooral in het Zuiden en Oosten des lands, waar reeds van Dinsdagochtend onweer werd gemeld, schijnt de bui hevig te zijn geweest. Maastricht meldde hedenmorgen 39 m.M. regen. Ver moedelijk zullen nadere mededeelingen om trent dit onweder volgen. Men zij gewaarschuwd voor twee donker uitziende vrouwen van vreemde nationaliteit, die enkele dagen te Hilversum rondzwierven eri bij verschillende winkeliers hun slag tracht ten te slaan door de lade te lichten en in- koopen te doen, terwijl ze voorgaven, het geld reeds op de toonbauk te hebben gelegd. Reeds zijn een paar winkeliers de dupe geworden van deze sluwe oplichtsters, die In de richting Amersfoort zijn verdwenen. Een voor een beladen houtwagen gespan, neu paard bracht vanmiddag heel wat con sternatie in de Arnhemschestraat. Het schrok voor in de zon schitterende beelden van een draaiorgel, dat gelukkig niet werd bewerkt, en maakte zulke kapriolen, dat het op een der stoepen te land kwam, geen vingerbreed van de groote winkelruiten. Toen het geval was afgeloopen, bleek het leraoen een danigen deuk te hebben gekre gen, doch was overigens geen schade aange richt. Aan adviezen, vooral van hen, die geen vinger hadden uitgestoken, geen gebrek. Wie gisteravond in de Langestraat eeu zilveren dames-horloge heeft gevonden, wordt beleefd verzocht, daarvan aangifte te doen aan het Commissariaat van politie. De werkman die zijn jas, welke hy even aan een hek had neergehangen en die door kwajongens is weggenomen, kwijt is, kati die aan dat bureau terugkrijgenwaar ook een dames-ceintuur als gevonden isgedepon- neerd. Zandkorrels maken den berg, oogenblikken de eeuwigheid, even schijnbaar onbeteeke- nende kleinigheden ons leven. "U"it den, omtrek. Burgemeester en Wethouders van Harder wijk hebben thans eervol ontslag verleend aan den heer B. Goosens, den tot Raadslid gekozen opperbrandmeester die voor het leven benoemd heette, met dankbetuiging voor de diensten in dat ambt aan de Ge meente bewozen. De heer Goosens werd heden als Raadslid geïnstalleerd. Te Harderwijk zouden twee bataljons in fanterie uit Gouda en Geertruidenberg in garnizoen komen en dan behuoren tot het 9e regiment infanterie. Met ingang van gister .s brigadier W. Krijkamp te Hoevelaken, die na>r Doorn werd overgeplaatst, vervangen door brigadier T. Versteeg, uit Doorn. Ook te Zeist-Driebergen is thans opgericht een onderafdueling der V. P. N., aanvanke lijk met 30 leden. He park van »Het Loo" is weder toegan kelijk op Zondag en Woensdag. De toegang wordt slechts verleend om 9, 10, 11, 2, 3, 4 en 5 uur. Wie tusscbentyds komt, moet wachten. Bij den Gemeenteruad van Rotterdam is bericht ingekomen van Gedeputeerde Stalen waarin wordt medegedeeld, dat deze de be slissing hebben opgeschort ten aanzien van het Raadsbesluit, waarbij een drietal onder wijzeressen wegens buwelyk zyn ontslagen. Al jaren lang is het onzijdig gebigd v»n Moresnet een twistappel geweest tussehen Duitschland en België. Thans verneemt het „Handelsblad van Antwerpeu", dat, dankzij ernstige diplomatieke onderhandelingen, men eindelijk tot een oplossing is gekomen. Men heeft een schikking getroffen, waarbij liet dorp aan Duitschland komt en al het overige aan België. Een 29-tal hoogleerareu en leeraren hebben zich bereid verklaard, in Nutsdepartemon- ten leergangen te leideu over bijzondere studievakken, waaruit de methode, welke bij het wetenschappelijk onderzoek wordt gevolgd het be»t kan worden gekend en begrepen en leiding te geven aan de behandeling voor ontwikkelde, ofschoon niet speciaal voorbe reide toehoorders, van enkele wijsgeerige ot wetenschappelijke vraagstukken, die van waarde zijn voorde praetijk van het maat schappelijk leven. Beoogd wordt, niet opper vlakkige kennis aan te brengen maar inzicht en methode van wetenschappelijk onderzoek en liefde voor belanglooze studie te bevor deren. In Engeland bestaat die „University ex tension" al lang; ze heeft veel bijgedragen tot de algemeene ontwikkeling. In de mededeelinsen van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" is opgenomen als »varia" de volgende behartenswaar ligc anecdote Benjamin Franklin nam gedurende eenige dagen uit zijn werkkamer een werkman waar, die altijd opgewekt bleek en voor ieder een vriendelijk woord had Op zekeren dag begon hij met eeu gesprek en vroeg naar het geheim van deze voort durende opgewektheid. „Wel'', antwoordde de man, „dat is geen geheim. Ik ben een gelukkig mensch want ik heb een allerbeste vrouw. Wanneer ik 's morgens naar mijn werk ga, dan geelt zij mij altyd een vriendelijk, opwekkeud woord en, met haar afscheidszoen, haar zegen mede. En als ik 's avonds van het work thuis kom, dan komt zij mij tegen met vriendelijken lach en hartelijk welkom, liet eten staat gereed. Ook heeft zij gedurende myn afwezigheid meestal liet een ot ander gedaan, dat mij genoegen doet." „Gijmoogt wol dankbaar zijn", zei Frank lin, »voor zulk een beste vrouw. Och! dat de vrouwen wisten welk een invloed ten goede zij op haar man kunnen uitoefenen, hoe zij dienshart gelukkig en vroolyk kunnen maken en houden, hoe zij hem kunnen binden aan het vriendelijk tehuis, dat zij hun bereiden". Een dokter gaf het volgende middel om rimpels te doen verdwynen. 50 Gram zoete amandelolie, 15 Gr. rozen water, 12 Gr. walschot, 5 Gr. benzoë-tinctuur en 3 Gr. fijne aluin. Met het goed dooreeugewreven mengsel moet het geluat 's avonds worden ingewre ven. 't ls te probeeren. In de Parijsche Academie van Wetenschap pen heeft Poincaré mededeeling gedaan van een uitvinding van den ingenieur Devaux- Charbonnel, die een middel schijnt te hebben gevonden om geluidsgolven te photografeeren. Op die manier zou men kunnen bereiken, dat een telefonische mededeeling gedurende e afwezigheid van don opgeschelde op een geprepareerde strook werd gephofografeerd, zoodat men Imar later zou kunnen aflezen. Geen burger weet hoe een soldaat aan den kost komt, pleegt men wel te zeggen; maar zóo als 't is toegegaan in oen kamp by Buffalo, natuurlijk in Amerika, zullen de soldaatjes wel weinig in hun was komen. Maandagnacht overviel een wervelstorm het kamp en ook de tent van den kwartier meester werd ondersteboven geblazen. Van den aanwezigen geldvoorraad werd -5 00) dollar in papier door den wind ge pakt en door het kamp verstrooid. Ofschoon het niet ontbrak aan ijverige zoekers, is vari dat geld nagenoeg niets terug gevonden. Uit Milwaukee wordt gemeld, dat de heer C. J. Meyer, vroeger president van den Chicago and North Westurn Ruirload en eens million- nair, thans van geheel zijn fortuin hero >fd op /7-jarigen leeftijd verzocht heelt om in een plaatselijk armenhuis te worden opge nomen. r Geneeskracht van groenten. Spinazie werkt rechtstreeks en voorduelig op de nieren Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt bijzonder op het zenuwstel sel en bestrijdt de zenuwkoortsen. Tomaten zijn goed voor de lever. Rapen geven eetlust. Salade en komkommers verfrisschen. Look prikkelt den bloedsomloop en wikt de vorming van speeksel en maagsap o». Ajuin versterkt hot spijsverteringskanaal Alsem versterkt den bloedsomloop. Donderblaren verdrijven keelontsteking en waterkanker van hut taudvleesch. De jasmijn bestrijdt de maagkrampen. Kaarsjeskruid verzacht nier en ingewands- pyn.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2