Stadsnieuws. dat rtjien er op uit deu grond. Niet om de uiterlijke welsprekendheid te beoefenen, die 8choone gave vau A polio, maar om hard te schreeuwen. Zy schreeuwen zoo luid, dat zij elkander niet verstaan kunnen, eu uiet hooren hoe de andere schreeuwt, zoodat zij allen meenen groot gelijk te hebben. Maar net hardste schreeuwen zy als er soms een dienst van hen wordt gevergd ten behoeve vau het vaderland. Dut toch achten zy iets gauschelijk ongeoorloofd. Hun stem organen zyn dan ook ontwikkeld ten koste van bun varder lichaam. Slap zyn zij verder naar lichaam en zielalleen ze schreeuwen heel hard. En de dienst van Ares, de eer van vrije mannen, verfoeien en vreezen zij. Want dan ontbreekt hun de tijd tot oele- ningen in het schreeuwen, en vele van hun ouders schreeuwen met hen mee. Zoo geschiedt het, dat vau de oefening in den wapenhandel niet veel komt bij dit bar- burouvolkje. Slecht een klein deel oefent zich een weinig, in naam de meesten kyken toe eu oefenen zich in 't schreeuwen. En dan moet die oetening heel korf worden, nauwe lijks een derde van die hunner buren, by wie alle jonge mannen steeds gereed zijn de wapenen te hunteeren en die bovendien toch reeds tienmaal sterker zyn in getal. Zy stapelen hun zwaarden in fraaie maga zijnen, en verwachten, da in nood die zelf wel zullen gaan vechten en zich belasten met de zorg om den vijand te verdrijven. Eens was er een hoofd, wien de schrik om het hurt sloeg door hun geschreeuw, on dit hoofd was nog wel een man van het kruch- tigstu materiaal gesmeed een man van staal noemde hy zich. En hij beloofde bun plich ten te verminderen, wat er ook met het vaderland moebt gebeuren. Hij schafte een deel der wapenoefeningen al. Zoo werd verscheidene maanden lang het land zonder bewaking gelaten; alleen de aanvoerders bleven over. En de wapenen lagen te roes ten in de magazijnen, den eersten den besten vyand ten buit, want er was niemand die er naar keek. Maar de jonge mannen juichten. En nog meer juichten degenen, die de maatschappelijke orde wilden omverwerpen. Want in dat barbarenland zijn er altyd on tevredenen. Zy verlangen minder arbeid en meer loon. Zy wenschen. dat de Staat hen van brood zal voorzien. Alles wenschen zij van deu Staat, omdat hun d* energie en de yver ontbreken om zelf de handen uit de mouw te steken. Zy benijden hen, die dit wel doen en door eigen kracht tot welstand weten te geraken. Zij benyden ook allen wien het lot gunstig was. Groot in r.antal zyn zy niet, nauwelijks éen op de zevunhon- dei dmaar door luidruchtigheid en woelig heid pogen zy het te doen voorkoken ol zij een machtig deel van het volt uit.naken. Want in dit barbarenland is niets >n booger aanzien dan een luide stem. Het is vol' on 11 onverschillig wat iemand roept, of het. - huid is of logen, als hy maar luid, heel ho.J roept. Zoo tracht de een den ander te over schreeuwen, en die het luidste schreeuwt, beeft het spel gewonnen. Fenige jaren geleden was bet aan dat kleine hoopje bijna gelukt de staat vau zaken omver te werpen. Maar aan het hoold van het land stond toen eon man, die zich niet door hun luid geschreeuw schrik liet aaDjagen en hen met wapengeweld dwong zich rustig te houden. Niet dat de wapenen legen ben zyn gebruikt; zoodra zy zagen dat bet ernst was, en daarvoor, zoo nooaig, niet zou zyn teruggedeinsd, sloeg hun de schrik om het hart. Want zij konden wel geweldig hard schreeuwen, maar zeer weiuig doen. Geen wonder dus, dat die schreeuwers den mm van staal topjuichten. Er lagen wel wapenen te verroesten in de magazijnen, maar er was niemand om ze le dragen. Doch de Areopagus zond den man van staal weg en een ander trad op in zyn plaats. En die andere deed precies het zelfde als zyn voorganger, en liet den Staat even weer loos als hij. Toen werd de Areopagus hoos eu zo d ook dezen bewindvoerder terug naar zijn penaten .;ii mot. hem de anderen, die hem ic-teund hadden. Geweldig was het geschreeuw dut oprees uit de kelen van hen die den staat wilden omverwerpen. Maar het haatte ditmaal niet. Toen trad er een ander bewindvoerder op in het barbarenland. Hy wil telkens een deel der jonge m innen zich laten oefenen ia den wapen handel. Di mogen gedurende dien tyd met schreeuwen, althans niet zeer Juid. En men zegt in dat barbarenland, dat de oefening om zich te onthouden van schreeuwen nog veel meer waard is dan die in de behandeling van het zwaard. En zoo zul er steeds een deel gereed staan, dat de wapenen draagt. Of vuri de oefening om ze te gebruiken op die wijze veel terecht komt, daarover loopen de meeningen uiteen. Zoo tobt men voort bij dat barbaren volkje; de een breekt af wut zijn voorganger heeft opgebouwd. En zoo blyft men steeds even ver. POSTERIJEN. De Directeur van bet Postkantoor alhier brengt onder de aandacht van het publiek, dat hot aantal verzoeken tot nazending van brieven, enz. in sommige tijdvakken van het jaar, vooral in het reisseizoen, zoodanige» oinvang heeft verkregen, dat, hoezeer door den dienst der Posterijen alles in het werk wordt gesteld om daaraan met de meeste nauwkeurigheid uitvoering te geven, het niet mogelijk is, steeds vergissingen te voor komen. Aan belanghebbenden wordt daarom be leefd aanbevolen, zelf, buiten de postadmini stratie om, maatregelen te treffen, waardoor bezorging aan een tijdelijk adres of een ver anderd adres is verzekerd. De Directeur voornoemd, R. DE STOPPELAAR BLIJDESTEIJN. Sedert t Juli is ingevoerd een tarief voor verzending van draadluoze telegrammen naar op zee varende schepen, die van radio-tele grafische inrichtingen zyn voorzien. Werkgevers in verzekeringsplichtige be drijven worden herinnerd aan bun verplich ting om voor 15 Juli de loonlijst over het eerste halfjaar 1908 in te zenden bij de Rijks verzekeringsbank. My de godsdienstoefening in de kerk aan de Langegracht werd Zondagochtend een bankbiljet van f 100 gecollecteerd, waarbij een briefje was gevoegd om de helft af tp dragen aan de zusterkerk op den Zuidsingel. De Algemeene synode der Ned. Hervormde kerk, 15 Juli te houden, zal worden bijge woond door den heer W. Kleber, ouderling te Amersfoort. Als weger-meter voor den graanhandel zyn gister door den Burgemeester beëedigd W. van Doorn en K. van Doorn. De plaatsvervanger, die bij ontstentenis van een hunner zal optreden, is nog niet benoemd. Rij Kon. besluit is toegekend als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eere-penning voor mensclilievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan W. L. Al berts, huzaar van het 4de regiment huzaren, gedetacheerd bij de rij- en hoefsraidac.hool, wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een drenkeling uit de Flierbeek, op 7 Mei 19U8. Aan de Kon. Militaire Academie zyn o.a. bevorderd de cadet der artillei ie h. t. I. A. L. de Stoppelaar Blydesteijn van het 2e naar het 3e studiejaar en de cadet der artillerie b. t. J. W' Doorman van het le naar het 2e studiejaar. Aan den Hoofdcursus zijn o.a. bevorderd van het le naar het 2e studiejaar de ser geanten W. P. J. Harmsen S. Veldmeijer en A. Willod Versprille, van de fanterie h. t. L, en H. C, Abuys, Cb. E. Boode, C. F. P. D. van der Vecht, C. E. Nieuwlund en J. Pb. Wisseman, van de infanterie O. I. Leger. Krachtens gewijzigd voorschrift is de cur sus voor opleiding tot den officiersrang voor de 4e divisie van het veldleger ge estigd bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. Bij het Zaterdag en gister gehouden toe- latiugs-examen voor de eerste klasse der Hoogere Burgerschool zijn van de 61 candi- daten er 49 toegelaten, terwijl aar, 2 een voortgezet examen is toegestaan. Toegelaten zijn: Clasine J. C. van Andel, L. G. M. Baas Becking, A. J. F. de Boer, Cornelia M. H. J. Boom, G. A. M. L. P. Brandenburg van der Gronden ('s-Graven- hugo), Sophia L. Hilling, II. A. Coster, D. A. van Dalen (Busstim), N. A. A. van Dijk, J W. 1". Doornhos, A. van Dorrnolen, Adri ans F. C. Entzinger, Pietje G. Geerts (Buss.) E. J. Hilling (Buss.) Th. F. L. von liom- hracht, J. J. Jurrissen (Buss.), Theodora C. M. van der Kauij, M. I\ Kokje (Lenmer), D. van Kolfschoten, R. Koudys, W. A, J. Maarleveld, C. H. K. Mabler, L. C. E. Mahler, P. G. E. Meijer, W. I), van Mourik (Buss.), II. A. Muozebroek, J. Oosterhuis (Appel), J. Roggeveen (Ihiss.), K. H. Schonehoom (Buss.), 1). A. SchiPii'ler, CorneliaScliwftrze, (Buss.), J. G. la Seur (Muss.), A. J. van der Sluys, W. Spencer Elce (Veenend.), Heintje do Weert (Nykerk), J. Terpstra, J. E. F. A. Alberdingk Thijm (Baarn), A. van den Tol (Baarn), R. Troulder, Angelina J. Ph. Vermaas (Buss.), Geertruida R. de Vries, E P. van der Wal (Veenend.) D. J. Wever (Finster- wolde), F. C. de Ruiiicr de Wildt, E. Willem- styu, J. W. C. Wolterbeek, N. L. Wijtner (Zeist), K. Zeevat (Buss.) en N. J. Zylstra. De uitslag voor de hoogere klassen wordt morgen bekend. Het Noorderlicht toch is een optisch-mag- netisch verschijnsel, dat bijna altijd wordt vergezeld van goed waarneembare magneti sche storingen. Zulke storingen nu zyn in de bewuste nachten niet aangeteekend door de daarvoor aan het Instituut aanwezige zelf- registreerendc toestellen. Volkomen zekerheid bestaat echter niet, daar het een zeer enkele maal voorkomt, dat Noorderlicht wordt waargenomen, ofschoon de magnetische storing uitblijft. Waar gedurende de laatste jaren zooveel pogingen worden aangewend om belang stelling te wekken voor achterlijke leerlingen eu reeds enkele inrich'ingen voor hen zijn geopend, mag het zeker toegejuicht worden, dat ook te Amersfoort de aandacht wordt gevestigd op kinderen, die door hun minder goede geestvermogens uiet alleen ongeschikt zyn om het gewone onderwijs te volgen, maar bovendien remmend werken op het onderwijs, dat ze tegelijk inct andere leer lingen moeten ontvangen. Wie meer iu bijzonderheden omtrent het afzonderlijk onderwijs voor die leerlingen wenscht te worden ingelicht, verzuimo niet •Zat' rdagavond te hall acht de bespreking bij te wonen in »Üo Arend," waar een ter zake zoo zeer bevoegde als de heer A. J.Schreu- der, directeur van het mediscli-paedagogiseh instituut «Klein Warnsborn" bij Arnhem, dit belangrijk onderwerp zal behandelen on waar alle belangstellenden welkom zijn. De Deventer kunstschilders G- W. Ker steling eu F. van der Beid eu de Kopen* haagsche journalist M. Jensen, die m t een woonwagen thans door ons land trekken en met den verkoop van schetsen en prentkaar ten en af eu toe zingen hun kostje ophalen, tijn gister hier gepasseerd, komeud van Doorn, vanwaar ze hun vehikei hadden ge trokken en voortgeduwd. De A. N. W. B. neeft weer een maatregel genomen om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Hoewel de Motor- en rijwielwet duidelijk voorschrijft, dat door de gebruikers van pu blieke wegen steeds rechts moet worden uitgeweken, wordt toch maar al te dikwijls nog gezondigd tegen de bepaling en dit, niettegenstaande de moderne snelle vervoer- middellen, als rywiel, motorrijwiel en auto mobiel, een strikte nakoming van deze be paling hoogst gewenscht maken in het be lang van de veiligheid op de publieke wegen. Met het doel, een betere naleving van dit voorschrift te verkrijgen, heelt het Bestuur van deu A. N. W. B. neite flinke blauwe borden doen maken, 58 c.M. lang en 24c.M.hoog Deze borden zijn giatis ter beschikking van alle Gemeentebesturen die zich willen verplichten het door haar verlangde aantal op eigen kusten doelmatig te doen aanbren gen langs publieke wegeu. Iq een schrijven aan de Burgemeesters wordt in het algemeen belang medewerking verzocht. Aan den heer J. C. Redelé, te Dordrecht, kan het gewenschte aantal bor- denworden aangevraagd. Bij gunstig weer zal een groot aantal wielrijderessen en wielrijders aanstaanden Zondag van hier een tocht maken naar de Vecht. Tot Utrecht gaat bet per locaaltje en vandaar per rijwiel naar Slangevecht. In de zwemschool zyn weer vijf diploma's als geoefend zwemmer uitgereikt kunnen worden. Van zwemmen gesproken luitenant H. Ludwig, van het 5e regiment infanterie, heeft den IJsel van Zwolle tot Kampen, een afstand van 15 K. M., afgezwommen in 3 uur 15 minuten. Ten overslaan vai had gisterochtend ien bojw architect VV. Salomons plaats de aanbesteding De gunning is in beraad gehouden. De aannemers achtten het bijna ondoen- lyk, het werk op tijd gereed te hebben;en kelen kunnen verklaarden onomwonden de boete van f10 per dag voor te late opleve ring op de inscgryvingssom te hebben gelegd. Het ligt in de bedoeling, nog dit najaar en ruiterfeest te geven. De politie geleidde beden weder een arm lastig" krankzinnige naar Utrecht, waarbeen zij ook een gesignaleerde, dien zij hier aan hield, overbracht. Beleefdheid kost niets en toch kan men er zooveel voor koopen. TTit dea omtrek. Ter gelegenheid van den vyftigsten ver- ja rdag vin H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Paarn, zal vanwege de Oranje-commissie, iu samenwerking met de Verfrauiings-commissie, een groote verlich ting plaats hebben van de voornaamste lanen en straten van het dorp. Met het oog hierop worden de ingezetenen uitgennndigd, zooveel mogelijk hun villa's en tuinen te verlichten, opdat dan een schitterend geheel kan ver kregen worden. Het voorioopig programma der Oranje-commissie bevat bovendien een bloemencorso en een zanguitvoering op het Brinkplein. Het feest zal worden gehouden op Maandag 3 Augustus. B. en W. van Banieveld hebben de af- (Icelingen der overdekte eiermarkt aldaar voor den tijd van éen jaar verhuurd als volgt: no. 1 aan W. Budding, te Ederveen, voor f15no. 2 aan H. van Bruggen, te Barneveld, voor l'22; 110. 3 aan G. Staal, te Nykerk, voor f24; en uos. 4—10 aan Gebr. Van Ree, te Amerongen, voor f82. De heer P. J. Mulder, arts te Leiden heeft zijn benoeming tot Gemeente-genees' heer van Eemnos niet aangenomen. De commissie m zake de Rijks-Hoogere Burgerschool te Harderwijk zal morgenmid dag door den Minister van Binnenlandsche zaken in audiëntie worden ontvangen. Zaterdagmiddag is te Hilversum overleden de kunstschilder Authonius Brouwer,schep per van het bekende doek «Jeruzalem en Golgotha", dat in het Panorama te Amster dam te zien is. De ontslapene, die ook vele andere reli- gieuse schilderijen gemaakt heeft, vierde het voiige jaar onder tallooze blijken van be- lanhstelling zijn 80sten verjaardag. De telegraaf-afdeeling van het regiment genie-troepen heeft gisterochtend de kamp van Zeist betrekken. Het trailitioneele feest in de Legerplaats zal gegeven worden op 20 Juli. De Haagsche kroniekschrijver van de »N. Gr. Crl". meldt, dat Z. K. H. Prins Hen drik een langdurig bezoek aan Nederlundscb- Indië zal brengen. Natuurlijk zal men geneigd zyn, dit langs den gebruikelijke» weg te ontkennen, zegt »ij, maar ik ben zoo vrij, daartegenover met besliste zekerheid mede te deelen, dat Ma rine en Koloniën reeds geruimen tijd voor bereidende maatregelen voor dit bezoek van den Prins aan onze Koloniën hebben geno men en dat slechts op bericht van Z. K. 11. over het tijdstip van zijn reis wordt gewacht. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat de gebeur tenissen iu Indië de reisplannen eenigsziDS zullen vertragen. Wellicht is de Prins reeds aan het einde van het jaar aan de overzijde van den Oceaan. Volgens bet Meteorologisch Instituut te De Rilt was het luchtverschijnsel in de nachten van verleden week Dinsdag en Woensdag hoogstwaarschijnlijk geen Noorderlicht. ten voor de renbaan op „Bokhoven." De renbaan zelf wordt 10 M. breed en zal een lengte hebben vun 800 M. Haar lange as is 316, haar kort" as 129 M. Aanbestoed werden thans tribune met buffet, rechterstoel, muziektent,, vier entree- gebouwtjes, rijwieltent, vier urinoirs oneen closet-gebouwtje, benevens 600 M. schutting aan de zijde van den straatweg en 1700 M. afrastering der renbaan. De tribune wordt 32 M. lang en 7.50 M. diep en krijgt vijf rijen zitplaatsen; het buf fet heeft een diepte van 7.50 M. bij een lengte van 8 M.; de rijwielbewaarplaats zal 20 M. breed 8.50 M. diep worden de stal, lang 34 en diep 9 M., krij '.2 boxes en evenveel gewone paardepmatsen en wordt achter de tribune geplaatst. Het (hans aanbestede moet uiterlijkl Sep tember aanstaande worden opgeleverd. Er waren 11 inschrijvingen en wel van de heerenJ. M. van Veen, te Amersfoort, f10935; J. van Harpen, aldaar f 10873 G. C. Blanken, aldaar, f10534; H. Keizer, aldaar (10450; Mosierdman Van Es, aldaar, f 10360; G. van den Boogaard, te Leusden, f 10 280; T. fl. van Hoogevest, te Arners- fooi t, f 10 228; W. van Achterbergh, aldaar, f10125; Lensing Van de Vijzel, f9995; Jac. Beek, te Hilversum, f9870; en G. Was- sjnk, te Amersfoort, f9160. Volgens het aUlr. Dbld." zijn er plannen laats na uuuosstMitig 1809 of t'.MOW Utrecht «mtmtoon- efschilltttniegetimmer- ,s organiseereu, waarop uitsluitend nzendingi-n zullen worden toegelaten industrieën in de provincie Utrecht. Het ini tiatief iu deze is genomen door de Utrecht* sche Vereetiiging tot bevordering van vreem delingenverkeer. Zij riep, ter bespreking van een en ander, de bestuurderen van de Kamer van Koophandel, van de Handelssociëteit, van de Handelsvereeniging en van de Maatschap pij van Nijverheid ter vergadering bijeen, ten einde over bet denkbeeld van gedachten te wisselen en verkreeg alle mtdeweiking. Voor de betrekking van concierge der in September a.s. te openen Ambachtsschool te Schiedam, jaarwedde van f500 en vrije woning, hebben zich 1165 sollicitanten aan gemeld. Aan een Engelsch natuurkundig tijdschrift deed een lezer de volgende merkwaardige vraag: »De Atlantische Oo aan is op vele plaatsen ongeveer 6','j K.M. diep; zal een steen, die op de plaats van de grootste diepte geworpen wordt, tot op'den bodem zinken De Redactie beeft een antwoord op die vraag gegeven, waarin >.y meedeelt, dat elk vast lichaam van meer dun microskopische grootte met toenemende snelheid in een vloeistof moet zinken, zoolang zyn uichtheid die der vloeistof overtreft. Nu neemt de dichtheid van het zeewater ten gevolge van den druk langzamerhand

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2