Herexamen Wiskunde, Quaker O aJs AANBESTEDING- Ingezonden. „Afzonderlijk onderwijs voor achterlijke kinderen". Advertentién Industrie- en Huishoudschool. FLEHITE KAMER PENSION Reisbelasting. aanbesteden: LIJNZAADKOEKEN het echter, dat reeds vele eeuwen eerder door bet Heinelscbe Rijk een expeditie is uitgevonden met bet doel, Mexico en Cali fornia tot het Roeddhisrae te bekeeren. Een oude Cbineesche kroniek spreekt uit voerig van het groote land, dat 6500 mijlen ten Oosten van China ligt en een lengte heeft van 3250 mijlen. De oude stuk ken geven het den naam van Fusang en Fu- sio. In de archieven der dynastie Lyang be vindt zich een uitvoerige reisbeschrijving, die in 502 werd geschreven door den Cbi- neeschen priester Hui Sen. waarin deze ver telt, hoe in 458 vijf Boeddhistische priesters zich naar Fusan inscheepten om daar de Boeddhistische leer te prediken. Alle bijzon derheden over het klimaat, de dieren, de planten, over de openbare gebruiken geven een aauscbouwelijk en trouw beeld van Me xico. Aan den anderen kant spreekt de volks overlevering der Mexicanen van een man, die uit verre onbekende landen tot hen kwam en een nieuwe moraal leerde. In bet dorp Madalena bevindt zich nog heden een standbeeld, dat ter eere van den vreem den priester werd opgericht. De Mexicaan- sche geestelijken droegen den naam »ama" en het is niet onwaarschijnlijk, dat dit een verbastering is van den naam Lama, die de Tibethaansche Boeddhistenpriesters en ook de geestelijken in noordelgk China droegen. In Mexico kan men in verschillende deelen de onbedrieglijke sporen van de Chineesche beschaving waarnemen. Te Compeacht heeft men het beeld van een Brahmaan gevonden, in zijn volle nrdekleediug. In Palerqui vindt men een met gekruiste beenen zittenden Boeddha op een troon, die door twee leeuwen gedragen wordt en men vond daarbij tevens een olifantckop. Noch do leeuw, noch de oli fant hebben bij de Mexicuansche fauna be hoord. De kennis deter dieren kon slechts uit Azië tot de inboorlingen komen. Door dit alles wint de ontdekking van Amerika door de Chineezen meer en meer aan waar schijnlijkheid. Tijd naar omstandigheden. Des zomers verslapen we een deel van den kostelijken daglicht-tijd, wat men in Engeland wel jam mer vindt. Daarom is daar nu een »daglieht- besparingsbond" opgericht Het doel van dit verbond is reeds in een wetsontwerp geformuleerd. Men wil op eiken Zondag in April de klokwijzers telkens 20 minuten vooruitzetten, waardoor op 't eind der maand heel Engeland viermaal twintig, zegge tachtig minuten vroeger van 't bed zou komen. Zuivere winst van dag licht, die tachtig minuten. Dat voordeel zou behouden blijven tot September. Dan zou de dag weer even geleidelijk eiken Zondag 20 minuten worden ingekort. Een commissie uit het Lagerhuis heeft rapport uitgebracht en is er voor. Er zijn evenwel bedenkingen, zooals storing in den post en treindienst, vooral met het buiten land en ook storing in Beurszakenmaar de voordeelen wegen toch zwaarder. De commi sie vindt echter dat geleidelijk win nen en later weer teruggeven van viermaal twintig minuten te omslachtig. Ze wou 't maar opeens doen en dan niet tachtig, maar zestig minuten, precies een uur. De vooruitzetting der klokwjjzers met een vol uur zou geschieden om twee uur 's mor gens op den derden Zondag in Aprilen de achteruitzetting, wederom met een vol uur, oni twee uur 's ochtends op den derden Zon dag ic September. Wat het Engelsche parlement besluiten zal En het Engelsche volk, als 't ontwerp mocht worden aangenomen? Werking van het verbod om sterkedrank te verkoopen.In deD Staat Kansas (Noord- Amerika) is sedert Mei 1881 een wet in werking, waarbij alle verkoop van sterke drank als misdaad, dus strafbaar wordt be schouwd. „Dit verbod tegen den alkohol (zegt het blad „Phare du Havre") heeft het pauperisme tot een minimum doen dalen. De Staat Kansas heeft op een bevolking van ruim anderhalf millioen inwoners slechts 1500 personen, die In liefdadigheids ge stichten worden verpleegd. In 87 van de 108 districten zijn geen personen, die onder stand genieten. Het geheele subsidie van den Staat voor verpleging beloopt niet meer dan 350 duizend gulden. Het aantal mis drijven is sedert het alkohnlverbod tot op meer dan de helft verminderd, en de 35 gevangenissen, die in Kansas zyu, zijn bijna alle leeg; ook is het aantal diefstallen de helft minder dan voorheen. In vele districten hebben de rechtbanken soms verscheidene maanden achtereen geen enkele strafzaak te behandelen. De arbeiders in den Kansas-Staat zijn de best gevoede, de best gekleede en de best betaalde van de geheele wereld." Misschien is deze beschrijving van den Staat Kansas een weinig sterk gekleurd maar dai hier stof tot ernstig nadenken geboden wordt aan ieder dien het heil van Néerlauds volk ter harte gaat, zal zeker wel niemand betwijfelen. Niet minder dan 1255 plaatsjes in den Amerikaanschen Staac Illinois hebben ?ich uitgesproken over de vraagverbod van drankverkoop of niet? En 1053 daarvan antwoordden: Weg er mee Binnen 30 dagen zullen dientenge volge circa 1500 drinkgelegenheden gesloten worden In den Staat Michigan werd per county (graafschap) gestemd. In 10 van de 14 coun ties, die aan de volkstemming deelnamen, werd de kroeg verbannen. In Nebraska is van de Gemeenten, die tot nog toe „nat'' waren daardoor de helft drooggelegd. lu Colorado sloten 17 plaatsen de kroegen en bierhuizen; in Wisconsin waar veel Duitsche bierdrinkers wonen 23. Amerika is wel eens genoemd »het land der onbegrensde onmogelijkheden"maar zooveel is toch zeker, dat wat velen voor onmogelijk houden, n.l. deD drank uit de wereld te verbannen, in Amerika toch wel degelijk mogelijk schijnt te zijn. Nederland mag zich wel haasten om niet al te zeer achter te komen Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst met, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt niet teruggeven. Geachte Redactie, Het Nederlandsche Jongelings-verbond (Be schermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden) wenscht landgenooten, die zich in 't buitenland moeten gaan vestigen, den weg in den vreemde eenigszins gemakkelijk te maken door hun een vriendenkring te wijzen, die hen met alle welwillendheid zal ontvan gen. Chr. Jongelings-vereenigingen op vele plaatsen hebben zich bereid verklaard, aan komenden landverhuizers, over wie ons Ver bond inlichtingen verschaft, behulpzaam te zijn. Wie dus familie-leden of vrienden heeft, welke zich naar 't buitenland zullen begeven, wijze hen op 't adres der Commissie voor deze zaak, waar ook gaarne alle mededee- lingen aangaande bedoelde personen worden ingewacht. Zij, die naar Noord-Amerika gaan wenden zich bij voorkeur tot ilen heer W. Wagenaar, Goudschestraat 3D te Rotterdam, bij wien tevens introductie-brieven voor Amerikaan- sche Chr. Jongelings-vereenigingen en verdere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Voor Zuid-Amerika is 't adres bij den heer J. Pb. Marmelstein, Reyer Anslostraat 28 te Amsterdam. De commissie voornoemd J. Ph. MARMELSTEIN, Reyer Anslostraat 28, Amsterdam. W. LIOTARD, Stationsweg 3, Rotterdam. W. WAGENAAR, Goudschestraat 30, Rotterdam. P. van den AKKER, Delftscbepoortplein 7, Rotternam. J. HOOGWERF, Gorredijk (Fr.). J. H. TIMMER, Heiligerlee (Gron.). aat u door de Pink Pillen een vol maakte spysvertering weergeven. Niet alleen zullen zy u goed uwe spyzen doen verteren, maar zy zullen u ook eetlust voor een volgenden maaltyd geven. Nu moet gy niet ge- looven dat om een goede spysverte ring te hebben, een voortdurend ge bruik der Pink Pillen noodig is. Neen. Gy neemt de Pink Pillen alleen gedurende eenige dagen, en dezen zyn voldoende om uw maag te herstellen en te versterken. Prijs f 1.75 de doos, f9.00 per 0 doozen Verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Groote Markt 7 te Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland. Voor Amersfoort en omstreken bij A. van de WEG, drogist, Langestraat 23, en J. van den HOOFF. drogist, Langestraat 107 en verder bij verschillende aphothekers en alle goede dro gisten. Het namaaksel der Pinkpil- len heeft nog nooit iemand(WplJ ikk"#») genezen. Afbeelding der doos: Z4TRKDI«/IVOID II JULI, te half acht, za de heer A. J. SCHREUDER, directeur van het inediach-paedagogisch instituut „Klein Warns bom" bij Arnhem, in „DE AREND" spreker optreden met het onderwerp Toegang vrij. Het Bestuur: Afdeeling Amersfoort „Volksonderwijs". Afdeeling Amersfoort e.o. v/h N. O. G. Getrouwd Th. van de WAAL Sophie J. J. BLOM. De Heer en Mevrouw Van de WAAL—Blom betuigen, mede namens wederzijdsche familie, hunnen harte- 1 ijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Neerlangbroek Amersfoort 5) Juli 1908. Gedurende de maanden JULI en AUGUS TUS tegen zeer billijke vergoeding lessen te verkrijgen in de WISKUNDE. Brieven onder letter C. R. Bureau (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Met SEPTEMBER vangen de volgende car- BUBsen aan: 1. Hulp in de huishouding (leeftijd 16 jaar). 2. Voorbereidende klasse B (leeftijd J4 jaar). 3. Koken, strijken, costuumnaaien (voor dames). 1. idem, In avondlessen (voor dienstboden). Ainmelding bij de Directrice op de spreekuren, nieuw Schoolgebouw, Beekesteinsche laan, HET BESTUUR OiMlheiriliiimlitf (Museum is <1sr I ij k s ie bezichtigen voor iiiei-le«t«»ii a IO cent. Kosteloos des Dinsdag van 10 tot 12 en van ll/2 tot 8 uur. Een bejaarde juffrouw, P. G., vraagt een ongemeubileerde gelijkvloers, met middagmaalomtrek Herv. kerk. Brieven met opgaaf van conditiën onder motto „Kamer" aan het bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. I Bij den ondergeteekende verschijnt §J iederen Woensdag: De Hollandsche Lelie 3 Weekblad oor Jonge Dames 5 l onder Hoofdredactie q van Jonkvrouwe ANNA de SAV0RNIN LOHMAN. 3 De Hollandsche Lelie" is het eenigst ui Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin- i gen. Let hierop voor uwe advertentie. 3 Prijs per jaarg. f 4.50, fr. p. p. f5.25.2 Proefnummers gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. 5 Gevraagd in bet Gooi of om- trek Amersfoort voor 2 dames, éen SLAAPKAMER, van 21 tot 29 Augustus, per persoon en per dag A f2. Brieven onder letters T. G. aan den boekh. R. SINIA, Delfzijl. LAMAISON BOUWER Co. (Muizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. Quaker Oats kost slechts een derde deel van den prijs, dien men voor dezelfde hoeveelheid vleesch betalen moet, en heeft een veel hoogere voedingswaarde. Alleen in pakken. Er zijn onder de minvermogenden velen voor wie een verblyf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid eeu onschatbare weldaad zon zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend verzoek, baar van bun reisgeld éen galden of moer te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daar onder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor ben zoo gewenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige jare werden op deze wijze435 personen gebolpenenr eeds hebben velen zich ook dit jaar weer aange meld. Iedeie gift onder het motto sReisbe- lasting" wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. mej. D. A. S1DDRË. mevr. GRONEMAN—Doornbos. mevr. B»re*>e Van 1TTERSUM Stroeve. mevr. RL1JSCH LEHMAN de LEHNSFELD— Van Lanschot Hubrecht. mevr. KNOPPERS— Van Eijbergen. Amersfoort, Mei 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS i van AMERSFOORT zullen op Dinsdag 21 Juli 1908, des voormiddags te elf uren, ten Baadhnize publiek Het bouwen van een Politie postgebouwtje aan denSoes- terstraai weg nabij de Nieuwe begraafplaats te Amersfoort- Het bestek met de teekening is ter Ge- I meente-secretarie op franco aanvraag ver- j krijgbaar a f0.60; bij franco toezending 2 cent meer. j Inlichtingen op bet bureau aan den Ge- l meente-architecl, alle werkdagen van 10 I tot 12 uur. i AanwijzigiDg volgens datum en uur in het bestek vermeld. WESSANEN LAAN. WORMERVEER. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw Vee met de zuivere mnrwe merk de „Ster", en W L uitmuntend door hoog eiwit- en vetgehalte U grootste voedingswaarde EERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEGEN GOUDEN MEDAILLES.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3