Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. vergunningen, de «bijzondere jrgunningen" van artikel 63, die, n' ar het getuigenis van den Hollandschen inspecteur, >aeri bron van ourechtmatigen verkoop zyn geworden". «De Yerkoop op booten gaat ongestoord voort" bericht de inspecteur in het Noorden. Het blad concludeert: De nieuwe wet althans dezen indruk wekken de drio verslagen nagenoeg even sterk op dreigt een ernstige mislukking te worden. Maar voornaan ste werking be staat hierin, dat het kwaad zich verplaatst, en minder openlijk aan den dag treedt, in stee van gebreideld te worden. Neemt niettegenstaande de drankgewoonte af, dan heeft dit plaats ondanks de wet en haar gebrekkige toepassing, dank zjj de onaf- ebroken werkzaamheid der drankbestrijders- 'reenigingen, hetgeen opnieuw bewijst, dat wet op het gebied der drankbestrijding hts betrekkelijk weinig invloed ten goede uitoefeneoen. Het is een oude waarheid toch die de inspecteur uit het Zuiden terecht aan het slot van zyn verslag nog eens naar voren bracht»het zyn in de eerste plaats de zedelijke middelen, die het kwaad der drinkgewoonten moeten temperen, vermin deren, uitroeien". H. M. de Koningin-Moeder komt morgen ochtend per rijtuig van Soestdyk" aan het station hier en zjI te 10.50 naar «Het Loo" vertrekken om 's avonds terug te keeren. Het Bestuur der Ned. Automobiel Club heeft zich gewend tot de Eerste Kamer der Staten-generaal met het verzoek om de voor gestelde eu door de Tweede Kamer bereids aangenomen wijzigingen in de Motor- en rywielwet niet aan te nemen eu vertrouwen te sti Hen in artikel 15 dier wet, dat het mid del aan de hand doet om roekelooze bestuur ders te straffen en te wilhn bedenken, dat het gevaar, dat bestreden moet worden, niet zoozeer ligt in de snelheid zelf, als wel in onvoorzichtigheid van den bestuurder, welke onvoorzichtigheid niet door iaag gestelde snelheidsmaxiraa, doch door toepassing van artikel 12 der wet behoort te worden be streden. De chef-telefoniste der Ned. Bell Telefoon maatschappij bier verzoekt ons, lezeressen en lezers die aangesloten zyn by het plaat selijk ne! te willen wyzeu op letter d der handleiding, voorkomende op bladz. 9 van den gids, waarbij wordt verzocht, niet den naam, doch het nummer te noemen van den- geen met wien men wenscht te spreken. Mr. dr. J. G. Slentert Kroese, die reeds hot Arbeidscontract bewerkte voor de be- ke id<- Sohuurronn's editie, zal nu voor den uitgever W. E. J. TjeCnk Willink, te ZwoIIp, ook de andere Nederlandscbe Staatswetten in die ui'gaaf verzorgt®. Aangezien de Regeering en de Staten dei- provincie Utrecht de voorkeur geven aan de bevordering der tot stand koming van stoom tramwegen in het Zuid-westen van Utrecht van minder locaal karaktei dan de ontwor pen paardetram Montfoort—Linschoten— Woerden, voor welke in de zomerzittingder Staten van Utrecht een bijdrage in do aau- legkosten uit de Provinciale fondsen werd geweigerd, heeft ingenieur A. J. Krieger con cessie aangevraagd voor een stoomtramver- binding Utrechtstation Harraelen met een zylak van De Meern naar MonToo. ten even- tueele uitbreiding naar IJselstein(een Utrecht- sche Zuidwester Tramweg). Zyn aauvraag voor een paardespoorweg van Utrecht naar Harmeien is bierdoor nog niet veivalleD, daar het in zijn bedoeling lig», bet nieuwe project Utrecht—Harmelen, met zijtak Montioort enz., dubbel te bewer ken, dat is als stoomtram en als paardetram. De heer A. Roozeodaal, wiens benoeming als opvolger vtQ den beer A. FJedderus tot leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool we in het vorige nummer meedeelden, is gekozen uit 78 sollicitamen en was ge liplomeerd bouwkundig opzichter te Enkhuizen. Kapitein D. M. E. «Ie Ridder, Jhans van bet regiment grenadiers en jagers, is bevor derd tot majoor by het 7e regiment infan terie. Luitenant G. J. L. Zimmerm-inn, van gedetacheerd uit Curasao in Nederland teruggekeer d, is iugedeeld by het 5e le- giment infanterie en komt einde .-.ugustus hier in garnizoen. Tot nog toe bemoeit de Regeering zich ten op'.icbte van het zuivelwezen uitsluitend met het officieel lichaam, dat verbetering in de Nederlandscbe zuivelindustrie voor staat, de Nederlandsche Federatieve Zuivel- boud. Thans wonschen ook de Nederlandsche zuivelfabrikanten zich te organbeeren. Zij zullen daartoe 20 Juli te Amsterdam oprich ten een Nationale vereeniging van zuivel fabrikanten. In de Jaarvergadering der Ned. melk hy giënische vereengiop, te Nijmegen gehouden, werd een voordracht gehouden over de be paling van vuil in melk uu werden ver schillende mJthoden daarvan besproken. De beste methode achtte de inleider die van Werner, waarby de melk gefiltreerd wordt door een te voren nauwkeurig gewo gen filter. Een andere methode berust op de eigen schap van ra- lk, een methyleen-blauw-oplos- siug te ontkleuren. Hoe sneller de ontkleu ring plaats heeft, des te vuiler is de melk. Gaat de ontkleuring in enkele minuten,din bevat de melk ongeveer 100 millioen bac teriën per kub. c. M. en is zy ongeschikt voor het gebruik. Is de tijd der ontkleuring ongeveer een uur, dan is de melk nog te vuil om door zuigelingen gebruikt te worden. Een geschikte methode voor de practyk, die weinig tijd kost, is het liltreen-n door een dun watje (de nieuwe Gerbersche me thode). Inleider eindigde met tc zoggen, dat melk boeren belmoren to weten, dat vuile melk niet meer schoon te maken is, eu dat zui vere melk alleen kan verkregen worden door inetjschoonebjanden te melken uit een schoone uier en door het speenkanaal, dat altyd vol bactiriën zit, voorat' met eenige melkstralen te reinigen. In den allegorischen optocht op aanstaanden Koninginnedag zullen öok voorkomen olf paartjes, voorstellende de elf provinciën, in de provinciale kleederdracht. Ook «Het gevleugelde wiel" wij.lt eenige woorden van lof aan de geïllustreerde prys- courant van de accumulatoren-fabrieken van den heer L. G. Ponne, bier. Heden kwam hier per stoomboot aan de volledige insttllatie voor een fabriek van gloeikousjes, welke zal worden gevestigd in de fabriek buiten de Kamppocrt. Ah het weer, da: wel geheel en ai van de wijs is, het toelaat, zal de stafmuziek van het 5ü regiment infanterie aanstaanden Zon dagavond een concert geven op het terras van Amicitia en de Amersfoortsche Muziek- vereeniging aanstaanden Dinsdagavond in de tent op bet Plantsoen. De goedkoope trein, welke de H. IJ. S. M. Sister deed loopen, bracht 33 tweede en 219 erde klasse reizigers naar Arnhem. Het «Hdbld." heeft onlangs, kort voor do laatste vergadering van de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin (doorgangshuis «Zandbergen") uiteengezet welk belang gemoeid was met een groote opkomst der leden op die vergadering. Het blad stelde in het licht de grieven welke tegen >len directeur dezer Maatschappij waren ingebracht, om duidelijk te maken, dat het bestuur behoorde te worden gesteund in zijn pogingen om weer baas te worden in bet aan zyn zorgen toevertrouwd buis. Thans heeft de directeur, de heer Woud stra, tegen de Redactie een aanklacht inge diend wegens beltediging. We ontvingen het Jaarverslag over 1907 van de Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde- ot verlaten kinderen (doorgangshuis Bussum). Wat de afdeeling Amersfoort betrett, wordt daarin uit den aard der zaak niets anders medegedeeld dan ter jaarvergadering reeds is vermeld. Versterking der vaste geld middelen van de afdeeling wordt dringend noodig geacht en daartoe wekt hel verslag in welgekozen bewoordingen op. De belangstelling voor het kamp der Ned. Weerbaarheid te Laren is dit jaar grooter dan anders. Dezen zomer zal het kamp door ruim 200 manschappen betrokken worden; het aantal deelnemers bedroeg verleden jaar 70. De onlangs opgerichte afdeeling cavalerie- weermacht zal voor het eerst het kamp be trekken hiervoor zijn 12 deelnemers. Door don circus Corty-Althoff is voor f250 gedurende acht dagen in September gehuurd het terrein aan de Regenlesselaan achter hotel «Bellevue", waar verleden jaar de circus Oscar Carré stond. Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 2040 Kilo fahrieksboter. De prys liep van f 1.25 tot f1.30. De straatmaker J. Vetkamp, wonende Leusderweg, die onder Oldebroek werk te verrichten had en den nacht doorbracht in een hooiberg, is Dinsdagnacht doodgebleven. Hij laat een weduwe met 7 kiodereu onver zorgd na. De politie geleidde weder een minderjarige in de richting Leeuwarden en bracht ander maal een armlastige krankzinnige naar Cou- dewater. De krankzinnige vrouw, die verleden week daarheen werd gebracht, is kort na aankomst in het gesticht overleden. Een wys man weerlegt meer met zwygei dan met zeggen. Wegen9 uitstedigheid zal de Commissaris der KoniDgin in deze Provincie aanstaanden Zaterdag geen audiëntie verleenen. TTit don omtrek. i De jacht op klein wild in de provincie Gelderland wordt geopend Zaterdag '29 Au gustus, die op hazen en fuzanten op Zaterdag 26 September. Het door den Gemeenteraad van Baarn vastgestelde primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908/1909, bedraagt f 28 707.40, verdeeld over 1397 aangeslagenen. Daar het percentage bedraagt 0.8 pCt., is het totaal belastbaar inkomen f3595900. Men scrhyft uit Baarn: De laatste dagen vnu Juli beloven veel muziek. Behalve de verschillende nummers, die de aan het concours deelnemende ver- eenigingen hebben uit te voeren, krijgen we nog een drietal avondconcerten en wel Dinsdag 28 Juli door „Crescendo" van Baarn, directeur de heer J. 11. van Dapperen; Woensdag 29 Juli „Aurterdamscbe Weer baarheid", directeur de lieer F. van Diepen beek; Donderdag 30 Juli „Stedelijk Orkest" uit Hauileui, directeur de neer Kriens. Het feestterrein zal 's avonds electrisch worden verlicht. Ook Oud-Bussem zal, dank zy de balda digheid van het publiek, wel voor de wan deling gesloten worden. De zijpaden zijn reeds afgesloten voor wielrijders. Naar „het Ccntruui" meldt, is de vereeni- tot stichting van R. K. herstellingsoorden, die zich ook tot het Bestuur van Harderwijk had gericht met het verzoek om eenige H.A. bosebgrond te kunnen aankoopen tot het stichten vaa O'-u sanatorium, thans over gegaan tot definitieven aankoop van een uitgestrekt terrein, groot 147 H.A. tusscheu deo straatweg van Nijmegen naar Groesbeek en de Spoorlyn Nijmegen—Mook. Te Harderwijk is een Oranje-vereeniging opgericht. Het Tehuis voor drankzuchtige vrouwen aan don Hoogen Naarderweg by Hilversum wordt te klein. Nog dezen zomer wordt bet verlaten en wordt het gebouw „Eben Haëzer", in het Noordsche Boscbje aldaar, voor dat doel in gebruik genomen. Wel een treurig bericht. De te Oudewater verslagens in wie men de weduwe Jut meende te herkennen, blijkt te zyn Anna Derogé. Het „Haarl. Dbld." deelt mee, dat Chris tina Goedvolk te Haarlem woont. De brand, die Zondag in 't Soesterveen de nieuwe boerenwoning van W. indeasch legde, is niet ontstaan door bet hemelvuur, want er is geconstateerd dat hy uitbrak tien minuten voor de onweersbui zicli ontlastte. Denkelijk is uij veroorzaakt doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Gistermiddag had in het Departement van Justitie te 's-öravenhage plaats de aanbeste ding voor de verbouwing der tuchtschool te Zeist, tot Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes. De raming was f80 680. Er waren 29 inschrijvers; de hoogste be- somde f89989, de minste 176 890. Aanstaanden Dinsdag zal door het regi ment genietroepen in het kamp bij Zeist eon groot militair sportfeest worden ge houden. Te 9 uur Voetbalwedstrijd. Te 10% uur Korfbalwedstrijdt. Te 1 unr wedsrtyden in1 Tonsteken. 2. Kamp op den boegspriet. 3. Hmderniswed- loop. 4. Estafettenloop. 5. Bi vak-kook wed strijd. 6. Kruiwagenwedstryd. 7. Touwtrekken. 8. Slegslaan. 9. graafwedstryd. Gedurende de wedstrijden zal het muziek korps zich op het fiestterrein doen hooren. Het avondfeest vangt aan te 7 uur met een groot concert-variéeby de cantines van onderofficieren en manschappen, voorts fan tastische verlichting van tuin en cantines en tot slot to 10 uur een groot schitterend vuurwerk. Voor bezoekers op dien dag wordt in herinnering gebracht, dan men vryen toe gang tol bet kamp kan bekomen, doch onder behoorlijke geleid» van aldaar kampeerende militairen. moet verdienen, naar een dergelijk pandjes huis. Een liefdadige dame, wie het geval ver teld wordt, stelt haar in staat, het pand te lossen. Hoe groot evenwel was haar ontsteltenis en verontwaardiging toen zy vernam, dat de naaimachine reads verkocht was. En er was niets aan te doen dan een ci viele actie tot schadevergoeding maar wie kan daartoe overgaan. Men zij dus op zijn hoede!1 Moedermelk op ilesschen, Aan het kinder-hospitaal te Kiel maakt men ter voe ding der verpleegd wordende zuigelingen, gebruik vau de moedermelk der vrouwen, die zich tegen 30 cent per keer 2 a 3 maal daags een halve Liter melk laten aftappen. Ook is aan die inrichting een vaste huis- min verbonden, die door de zelfde kunstbe werking t.n circa 3% Liter moedermelk levert. De aldus van v irschillende vrouwen verkregen melk wordt onder elkander ge mengd en aldus aan de kinderen aangeboden, die blijkens een mededeeliug in de «Münche- ner M< diz. Wochnnsclir." van 23 Juni er wonderwel bij gecijun. De kleeren makeu de vrouw. In „Pear sons Magazine" wordt een poging gedaan, met voorbeelden aan te toonen, dat de schoon heid van ile Eurtpeesche vrouw in den loop van de laatste eeuwen niet is verminderd. Daartoe ging bet tijdschrift als volgt te werk het plaatste naast elkaar de repro ducties van beroemde schoonheden van de peuspel van verschillende kunstenaars uit de achltiende eeuw, en verkleedt dan die zelfde vrouwen in de toiletten van heden. De ver gelijking is allercurieust. Daar is eerst Emma Hamilton doorRom- ney als bacchante geschilderddaarnaast wöi'dt de zelfde dame vertoond, gekapt met modernen hoed. Hy is een vulgair prentje uit het een of andere modejournaal gewor den Dit voorbeeld zoude kunnen gelden als bewijs tegen onze moderne vrouwenmodes. Lady Louise Manners, geschilderd door Hupptier, wordt dan afgebeeld in een wijdt ti aulomaiitel, en, aldus gehuld in een staligo plooiige kleedy, wint deze dame zelfs in be valligheid. Eu nog sterker gaat de vrouwenschoonhei 1 er op vooruit, wanneer men de schoonheden nit de zestiende eeuw neem> en ze in plaats van haar npged.rkteu, gependen Spaanschen dracht, een modern kleed aantrekt. Dan zyn een Maria van Lotharingen en een koningin Elisabeth van Engeland werkelijk beauté's, wien de laatste Parijsche modes allerbekoor lijkst kleeden. En dan blijkt tevens, dat zelfs op moote vrouwen eenigszins toepasselijk, is dat de kleeren ook haar maken. In no. 4 van »Weg met den woeker" le zen we By bet brengen van panden inde»huizen van verkóop met reebt van wederinkoop" doet men afstand van zyn goed. Men heeft wel het recht, binnen den ge stelden termijn het pand in te lossen als het er nog is. Ter verduidelijking Een naaister brengt, geen raad meer we tende, baar machine, waarmede zy den kost Theodoor vod Thien, die jaren lang aijn leven sleet in de wijnkelders van de firma Rejan te New-York, heeftopeens een briefje (huis gekregen, waarin de mededeeling, dat hij met xyn broeder Auguat erfgenaam is geworden van zes millioen dollar en een graventitel. Een eu aoder wordt hem na gelaten door zyn vader, die al in 1866 over leed. De zaak zit aldus in elkaar: Graaf von Thien verloor in dat jaar by Norfolk zijn leven by een schipbreuk, doch de Duitsche regeoring weigerde tot nu toe een overly- densacte af te geven. Eerst thans is de dood van graat Von Thien officieel bewezen, zoo dat daarna de sedert by na een halve eeuw aardig aangedikte erfenis op de zoons kan overgaan. Theodoor en August hebben, in afwach ting van de bljjde tijding, beel wat geschar reld, meestentijds als keilnerTheodoor was o. a. bij zyn tante te Parys in dienst, doch werd door deze beminnelijke dame op straat gezet. Toen ging bij naar Amerika. Thans is ook de tante daarheen, om neef lief inet zijn geld terug te balen. Hot opnemen »»n Iugeiouden «tukken hewys met, dat do Kedactio «leeds onvoorwaardelijk instemt me» den inhoud. Kopy van Ingesonden stukken, al dan niet geplaaUt wordt niet teruggeven. Geachte Redactie, De Commissie van toezient op het Middel baar onderwijs verzoekt U beleefd, het on derstaande te willen opüemen in uwe courant van heden. Naar aanleiding van het Ingezonden stuk in uwe courant van Dinsdag 14 Juli j.L, waarin gemeld werd, dat een zoontje van een der ingezetenen alben niet kon geplaatst worden wegens plaatsgebrek aan de Hoogere Burgerschool alhier, deelt de Commissie van toezicht op bet Middelbaar onderwijs mede, dat die bewering niet waar is. De Secretaris, BISCHOFF. Amersfoort, 16 Juli 1908.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2