Stadsnieuws. bietigeo gij, de vertegenwoordigers van bet Christelijk gezag; gy, de meesters, erkend en gemachtigd door de dienar.in van <le kerk do laatste overblijfselen van geloof en zedelijkheid door to plegen de grootste mis daden de leugen, de valschbeid, de marte ling in al haar graden en de afschuwelijkste van alle misdrijven, den moord. En nietéen moord op zichzelf, maar ontelbare moorden, die gij denkt te rechtvaardigen met aanha ling van den eenen of anderen regel, door u zelf neergeschreven in de domme en leugen achtige boeken, die gij zelf noemt heilig schenners die ge zijt! de wet. „Ge zegt. dat gti zóo de rust herstelt, maar 't is duidelijk, dat go de rust niet kunt her stellen dan door te voldoen aan de recht vaardigheid, dan door den wensch te ver vullen van heel Rusland's landbouwende be volking, door den eigendom op den grond af te schaffen. Men brengt geen raenschen tot rust door ze te martelen, gevangen te zetten, te verbannen en door vrouwen en kinderen op te hangen. „Wat dan? vraagt ge mij. Hoe dan een einde te maken aan al de ongerechtigheden die gepleegd worden „Het antwoord is zeer eenvoudig: houdt op met wat ge doet. Zelfs als niemand wist boe men anders bet volk tot rust moest brengen, dan nog is het meer dan duidelijk, dat hetgeen men juist niet moet doen om het tot rust te brengen datgene is wat gij doet. «Wat ge doet, doet ge niet voor het volk, maar voor uzelf, om de positie te blijven behouden die gij bekleedt, die gij ten on rechte als bevoorrecht beschouwt, maar die in waarheid ellendig en afschuwhjk is. Ge zegt, dat hetgeen de revolutionnairen doen afschuwelijk is; ik ben het met u eens, en het is meer dan dat, het is dom; maar zoo mis dadig en dom als die hommen, die mijnen, die moorden en diefstallen zijn, zij zijn toch nog altijd bij lange na niet zóo misdadig en dom als hetgeen gij doet.» En dan komt Tolstoi met zijn jubileums bekentenis voor den dag. «Al wat gy doet, z*gt gij, geschiedt in den naam van het algemeen welzijn, de rust en de veiligheid van Ruslands inwouers. Als dat zoo is, dan geschiedt het ook voor m ij. Voor mij dus wordt bet volk in ellende en armoede gehouden, beroofd, van zijn eerste recht: den grond te benutten. Voor mij ont trekt men 500 000 jonge raenschen aan het gezonde buitenleven, kleedt ze in uniformen en leert ze hun Daasten te dooden. Voor mij die zoogenaamde dienaars van het Evangelie, die valsche priesters, wier eerste plicht het is, het ware Christendom te verduisteren en te doen ontaarden! Voor mij dio ver banningen, die honderdduizenden, die door Rusland zwerven en naar werk zoeken, die aan typhus of scheurbuik omkomen in ge vangenis of vesting. Voor mij het lijden vaD ouders en echtgenooteu der verbannenen, gevangenen en gehangenen! Voor mij ry zen die galgen met goedgezeepte koorden, waar aan men vrouwen, kinderen en boeren op hangt". Maar Tolstcl geeft toe, dat als die gruwel daden niet gebeurden, dat dan de van alles beroofde menigte hein 2\jn ruime kamer zijn kleeren, alles zou ontuemenby profi teert dus werkelijk van die gruweldaden. En in wanhoop roept hy uit: „Ik kan het niet meer uithouden. Ik moei mij bevryden van dien afschuwelijkeu last; ik ten minste kan op die manier niet meer leven. Daarom schrijf ik deze regels, opdat een van twee dingen gebeuren mogeöf men zal ophouden met die onmenschlijkheden, of ik zal er geen deel meer aan hebben. Als ik in de gevangenis zit, zal ik niet meer het denkbeeld hebben, dat dieafschuwelijkheden in mijn belang geschieden. Misschien zelfs maar dat is zoo goed, dat ik het bijna niet durf droomrn zal men ook ora mijn hoofd een zak doen, zooals bij die twaalf boeren, om de bank onder mij weg to trek ken, zoo, dat het gewicht van mijn eigen lichaam om myn bals bet goedgezeepte touw toetrekt". En met een oproep aan al zijn medemen- 3cben om de Goddelijke liefde, de liefde tot den naaste, indachtig te zjjn, om te denken aan bet leven hiernamaals, sluit de bijkans tachtigjarige zijn wanhoopskreet. Blykena het Voorloopig verslag der Eerste Kamer werd algemeen de wenscbelykheid eener wijziging der Motor- en Rywielwet erkend. Vrij algemeen werd toegejuicht de aan de Gemeentebesturen toegekende be voegdheid om voor wegen binnen bebouwde kommen een snelheid te bepalen en vele leden vereenigden zich in dit verband met de snelheidsbeperking totlOK.M. Zij wensch- ten echter, ter voorkoming vau ongelukken, bovendien de mogelijkheid van strenger be straffing van den bestuurder in den zin van dadelyke oplegging van hechtenis, verbeurd verklaring van de auto bij veroordeeling en een byzondere regeling der civielrechtelijke aansprakelijkheid, waarby de bestuurder ol eigenaar van het motorrijtuig afwezigheid van schuld zal hebben te bewijzen. Vele leden wenschten voorts een bek waam- heidsonderzoek voor den bestuurder en een internationale regeling van rijbewijzen, zoomede afdoende maatregelen tegen de stofplaug. Een aantal leden, zich met deze beschou wingen vereenigend, hadden bezwaar tegen een snelheidsbeperking tot 10 K.M., waar zij slijtage voor de auto's en verspreiding van stank vreesden. Andere leden konden zich met het wets ontwerp niet vereenigen, dat zij eeD uitvloei sel noemden van het thans overheerschend streven om alle kwalen der maatschappij door wetten te willen opheffen, althans verbeteren. Zij vreezen van de thans voorgestelde regeling meer ongelukken en belemmering van hot auto-verkeer. Zeer vele leden wenschten verhooging van de belasting op de automobielen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wenscht een regeling te treffen om aan den nachtarbeid in het bakkersbedrijf een einde te maken, zoowel voor patroons als voor gezellen. De Minister heeft aan de Commissarissen der Koningin, aan de Bur- gemeest us en de Inspecteurs van den arbeid opgedragen deze aangelegenheid te onder zoeken en hoopt spoedig een wetsontwerp in te dienen. De beer J. C. J. Pels RijckeD, inspecteur der registratie en domeinen hier, is benoemd tot bewaaider van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzeu te Groningen. De beer K. van d -r Burg is benoemd tot curator voor de provincie Utrecht der Na tionale vereeniging voor Gereformeerd voor bereidend onderwijs te Kampen. In de te Utrecht gehouden Algemeene vergadering dier vereeniging, welke thans 34 afdeelingen en 1500 leden telt, werd dai.k gebracht aan ds. A. M. Donner voor hot vele, dat hij voor de vereeniging deed. Mej. Marie L. Boekelmau, verwierf aan de llasgsehe Industrieschool (Vau Diemensfraat) thans ook bet diploma lingeries. De heer C. Ockhuisen, die vroeger reeds zulk een vleiend getuigenis mocht ontvan gen van dr. Aliinson over bet bruinbrood naar diens systeem door bem bereid, mocht gister alleronverwachtst een bezoek van den dokter ontvangen, die alles in ongeuschouw nam en nu den heer Ockhuisen ook mach tigde, mee te deelen, dat ook de bakkerij aan alle oischen voldoet. Bij de Tweede Kamer is ÏDgediend een wetsontwerp betrekkelijk de soldij herziening der onderofficieren. Op 19 Augustus wordt bij Amersloort weer een dokters-manoeuvre gehouden. De miliciens die, ingevolge de bepaling van den Minister vun Oorlog, ter versterking van het blijvend gedeplte voor den tijd van vier maanden tegen een premie van f 120 onder de wapenen zijD, zullen Zaterdag 25 Ju i weder met groot-verlof vertrekken. De Inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat aan. kaderreservisten een onafgebroken vervulling van den werkelijken dienst van 8 maanden kan worden toegestaan, mits niet wordt ie kort gedaan aan bet begiDScl, dat bet overwegende deel van den oefeningstyd vah tusschen 1 Mei en 1 October. Op grond biervan zal de opkomst moeten vallen in het tijdvak van omstreeks Februari tot omstreeks Mei, moetende evenwel een onafgebroken dienstvervulling uitzondering blijven. Het concert by gunstig weer morgenavond door de stafmuziek van bet 5e regiment infanterie op bet terras van Amicilia te geven, zal te kwart voor achten aanvangen. Het programma luidt 1. Marohe des petis soldata, Ganne. 2. Ouverture „Egmond" Beethoven. 8. Ab der scbönen biauen Donau, Walzer, Strauss 4. Grande Jantaisie sur des motifs de l'opéra „Koméo et Juliette", Gounod. 5. Ouverture „Banditenstreische", Suppé. 6. Ballet égyptien, Luigini. 7. a. Meditation sur ie Ier Prélude de Bach Gounod B Toreador et Andalouse, Rubinstein. ie Meistersinger vou Berlin, grosses Portpourri.Lincke. Het programma vuu bet concert, Dins dagavond 8 uur door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging in bet Plantsoen te geven, luidt 1. Les Amazones, marsch G. Lobman. 2. Ouverture Elvira J. Werkman. 8. Aspirations, wals C. Tiebergbien. 4. FautaiBie Faust arr. Kessels. 5. Ouverture Marie Henriette L. Montaygae. G. Adieu Bourgogne F. Morgue. (Verpliobt nummer voor het concours te Baaru 80 Juli). 7. Sourire d'avril, wals Deprat. 8. Poutpourri populaire No. 6 G. Renaud. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van het plaatselijk Nuts-depar- temeDt bracht, na bet ongewijzigd vaststellen der notulen van 23 April, de Voorzitter, de heer J. C. van der Meer, hulde aan zyn voorganger ds. J. L. F. de Meijere^voor diens leiding der vergaderingen en dank voorden ijver waarmee deze in het belang van het Departement heeft gearbeid. Ds. De Meijeie bracht vriendelijk dank voor die woorden en verklaarde dat hij, zooveel als in zijn v irmogen was, belang zou bly ver. stellen in het Departement en sprak dan wensch uit, dat de heer Vun der Meer bij periodiek altreden do zelfde aangename her inneringen aan h»*t Departement zou mogen hebben als spr. heeft. De heer P. var\ den HooffAz. rapporteerde namens de commissie welke het financieel beheer nazag, dat dit in de beste orde is bevonden en stelde voor, den Penningmees ter décharge te verleenen. Hetgeen ge schiedde. De Begrooting voor het nieuwe vereeni- gingsjaar werd hierna gelezen en vastge steld op f3891.225 in ontvangst en uitgaaf met een post Onvoorzien van 1301. Wel is het batig saldo van de vorige rekening een goede f 1200, doch niet mag vergeten, dat nog moet betaald een gedeelte van den bouw der Fröbelschool. Verhooging der contributie door toeneming van bet ledental is dus zeer noodig. De heer P. J. Frederiks vroeg ontslag als lid der commissie voor de Volksbibliotheek; hij werd vervaDgen door dr. Ph. H, Peyrot. De vergadering werd hierop gesloten. De R. K. Timtnerliudeuvereeniging »St. Joseph", alhier, die zich afgescheiden heeft van den R. K. Volksbond en dientengevolge door den Aartsbisschop van Utrecht niet meer als R. K. vakvereeniging wordt erkend, is op grond daarvan door het R. K. Tim merlieden-secretariaat in Nederland niet meer als aangesloten vakvereeniging erkend. De Besturen der Cbr. vak-organisaties en werkliedenverenigingen vergaderden Don derdag om een Chr. bureau voor arbeidsrecht op te richten met bet oog op het weldra invoeren van bet Arbeidscontract. Ds. G. VV. C. Vunderink wees op het groote nut van zulk een bureau, waarbij zich aansloten de plaatselijke afdeelingen van R. K. Volksbond, Patrimonium, den Chr. Nat. Werkmans Bond, het Chr. spoor- en tramwegpersoneel en de Chr. Tiramerlieclen- bond. In de commissie van voorbereiding wer den gekozen de beerenD. Meester, C. van Zwol L. Kerkhof, J. Beus en H* Voortman. De F. N. Z. zal 18 Augustus te 's-Herto- geubosch vergadeien. Ondanks het dreigende weder peddelden gisterochtend een 25-tal wielryders, die met de eerste treinen uit bet Noorden hier waren aangekomen, onder leiding van -len heer C. J. van der Plank, bondsconsul te Assen, van hier naar Haarlem. Dat daar heel wat wielrijders samenstroo- men, blykt wel hieruit, dat niet minder dan 2300 coupon-boekjes zijn aangevraagd, tegen 12UÖ verleden jaar. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 2950 Kilo labrieksboter onder Rijks-controle. De prijs liep van f l.27 tot f 1.34. Het aansteken der lantaarns van ry wielen motorrijwielen eu auto's moet volgende week te 8.50 geschieden. Nog altijd schijnen er te zijn, die het be staan der Motor- en rywielwet niet keuueD, of doen alsof ze daarvan niets weten. Daarom wordt ous verzocht, er nogmaals op te wyzen, dat rechts houden en links vooi by tijden verplichtend is. üok mag men er wel eens aan denken, dat bij 't gubru.k vun caoutcboucen rijtuig banden aan het tuig der paarden een goed klinkende bel moet bevestigd zyn. Door de politie bier zijn op last van den procureur-generaal te Arnhem drie miuder- j jarige kinderen, die met bun moeder hier vertoefden, naar Arnhem overgebracht en ter beschikking gesteld vau den Voogdijraad aldaar. Een misslag erkennen, is het bewys, dat ge vandaag wyzer zyt dan ge gisteren waart. Uit dan omtrek. Wegens de gestadige uitbreiding der Ge meente Barueveld, zal daar weldra nog een Ryks-veldwacbter worden gestationneerd. Te Soesterberg overleed jhr. L. Rutgers van Rozenburg, die zitting bad iu verschil lende polderbesturen, doch vooral bekend is als ruiter en paardenvriend. Volgens „Het Ceutrum" heeft de Regee ring by de voortgezette onderhandelingen met de Ned. Buurtspoorweg Maatachappy in zake het in een electriscbe lijn omzetteuvan don paardeu tramweg Utrecht De Bilt Zeist de voor die Maatschappij onaanneem- iyke voorwaarden laten vallen eu is tenge volge daarvan een overeenkomst verkregen. Met 1 Augustus I9ü9 zal, indien verder niets daartusschen komt, de lyn met elec- trisohe kracht geëxploiteerd worden. Donderdag is te Zeist geopend een photo- grapbi.-tentoonstelling, welke tot 25 dezer te bezichtigen is eu werd ingericht door Vreemdelingenverkeer aldaar. Er zijn een goede honderd inzendingen en er is wtrk zoowel van beroepsphotogra- fen nis van amateurs. Bij de Ned. Hervormde kerk waren op 1 Juli jL 133 predikants|)!a:itsan vacant, of 3 meer dan op 1 Januari 1908, en wel in Gelderland 12, Zuid-Hollund 26, Noord-Hol land 20, Zeeland 11, Utrecht 3, Friesland 21, Overijsel 11, Groningen 13, Noord-Brabant 9, Limburg 1 en Drente 6 plaatsen. Thans zijn nog 55 candidaten beroepbaar. Ondanks de veelbewogenheid van bet laatste parlementaire jaar en de daaruit gevolgde extra vacantie, heeft de Tweede Kamer toch met onverdroten, nog niet overtroffen yver gewerkt, hetgeen blij t en zal uit volgende cijfers. Zij hield in het jaar 1907—08 nemen we de sloizitting in September a.s. er gemaks halve maar vast by niet minder dan 105 vergaderingen overdag, benevens 9 avondzittingen. Het aantal bladzijden der Handelingen bedraagt 2336, welke te samen een reus achtig boekdeel vormen. Het Hoofdbestuur en het Bestuurder afd. Rotterdam van hei Ned. Onderw. Genoot schap hebben zich tot de Koningin gewend met het verzoek tot. vernietiging van de besluiten van den Rotterdamschen Gemeente raad, waarbij wegens het aangaan van een huwelijk drie onderwijzeressen bij het open baar Lager onderwijs werden ontslagen, en van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die deze besluiten hebben goedgekeurd. In een uitvoerige Memorie van toelichting, bij bet verzoekschrift gevoegd, betoogen adres santen, dat deze besluiten zijn in strijd met de Wet op hot Lager onderwijs en met het algemeen belang Inhoud „Wereldkroniek" 18 Juli: Het concours-bippique te 's-Gravenhage. Het internationaal handels- en scheepvaartfeest te Rotterdam (19 afbeeldingen). Kroniek van de week. Personalia. Caricaturen uit bet buitenland. Stoomvaart berichten. Opgave agentschap Alex Mackintosh Co. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Het s.s. „Grotius" van Batavia naar Amster dam arriveerde 17 Juli te Lissabon. Het s.s. „Koning Willem I" van Batavia naar Amsterdam vertrok 16 Juli van Batavia. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Juli. Evang. Luthersche keik. Voorm. 10 uur, de heer G. Munier, te Deventer. Reraonstrantsche kerk. Voorm. IO1/2 uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 'sAvonds 5*/a uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, prof. dr. A. G. Honig, te Kampen. 'sAvonds 51/j uur, prof. Dr. Honig. Vrije Gereform. gemeente Voorm. 91/2 uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Cbr. Gereformeerde gemeente. Voorm 98/4 uur, godsdienstoefening. 'sAvonds 5i/4 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort. Van 9 tot 16 Juli 1908. GEBOREN Judina, d. van Reinier Heere en Judina Muller. Christina, d. van Gerrit Adam en Christina Abelmao. Wouter, z. van Ren- ger van de Kamp en Aaltje Baggel. Wil lem, z. van Hijmen van Surksum en Beertje van den Brink. Gerritje, d. van Hendrik van der Scheer en Lamraerdina Palm. Wilhelminu Jeannette Cornelia Helena, d. van Cornelis van Nieuwenhuizen en Wilhel mina de Gans. Herman, z. van Joseph Uding en Aalbertje van Beek. Elisabeth Helena Johanna, d. van Dirk Veis Heyn en Elisabeth Albertina Ackerman. Johanna Cornelia, d. van Franciscus Teuthof en Jo hanna Cornelia Brinkman. Anna Marga- retha, d. van Gerrit van de Wetering en Catbarioa Ros. Gerritje, d. van Antoon Mattys Verheul en Kiasina Antoinetta Groot- battavee. Johanna, d. van Simon Sleeking er» Johanna de Wit. Cornelia, d, vanJan Booman en Jobanna Gerarda Bella&rt. Hermanus, z. van Barnardus de Wit en Elisabeth Oostveen. Gerritje d. van Hel- mart de Mots en Willemyutje van 't Boven eind. ONDERTROUWD Cornelis Gerardus de Vries en Johanna van Laar. Adrianus Laseur en Maria Bosboom. GETROUWD: Theodorus vau de Waal eft Sophia Johanna Jacobu Blom. Gideon Boekenoogen en Johanna Poort. Justus Jacobus van Dyk en Jacoba van Eijkelenburg. Jan da Valk en Geertrui Haseman. OVERLEDEN Jacobus Vermey, 80 j., wedD. van Theodora

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2