Stadsnieuws. Gemengd nieuws. De gemeenteraad van Maastricht heeft een voor die gemeente gewichtig besluit ge nomen. Het heeft n.l. met 13 tegen 7 stem men besloten dat de keuring van het vleesch in het siedelyk slachthuis aldaar welke door de slagers werd betaald, voortaan ten laste der gemeente zal komen. De schorsing der Statenzitting in Zuid-Hol land tot gisteren omdat den vorigen Woens dagavond een lid ontbrak aan het getal ver- eischt om te mogen beraadslagen of stemmen, kost aan de provinciale kas pl.m. f 1000 aan reis-, verblijtkosten enz. voor het houden dezer vergadering. Het Statenlid dat de stemming, die de on voltalligheid aan het licht bracht, uitlokte, had het aanbod gedaan die kosten in de pro vinciale kas terug te storten, maar van die royale aanbieding is geen gebruik gemaakt. Op de postwissel-bewijzen kwam tot voor eeuigen tijd de volgende humoristische zin snede voor: »De belanghebbenden hebben er dus zorg vuldig voor te waken, dat zij (sic) niet in verkeerde handen komen." Bedoeld was natuurlek: dat de postwissels .niet in verkeerde handen komen. Die fraai-Hollandscbe zinsnede is nu ech ter in de nieuwe formulieren, welke sinds eenigïn tijd in omloop zijn, verbeterd. Voorts zal, naar men verneemt, in een nieu we uitgave van postwisselformulieivn de be rekening van het recht door den afzonder verschuldigd, wat duidelijker worden gemaakt. In andere landen kent ,men reeds vrou welijke predikkanten. In ons land staat nu de vraag of eene vrouw als predikant mag optreden, ook aan de orde te komen. Door een paar belangstellende leden der Ned. Herv. kerk te Zeist en Breda, is het v.ïrzoek gericht tot de Synode, dat hunne dochters mogen ingeschreven worden in het Album der kerkelijke hoogleeraren en toe gelaten tot de kerkelijke examens. In een toelichting wordt gewezen op het kerkelijke leven, op de .onmogelijkheid, dat predikan ten in vele gemeenten naar eisch hun taak kunnen vervullen, op de geschiktheid der der vrouw voor de Evaugliebediening, voor- ui voor het herdelijke werk en aan het ziek bed. Dit punt stuat thans op de agenda om door de nu bijeengekomen synode te worden behandeld. De coraissL' leden van het rapport is in hare zienswijze verdeeld. De minderheid is voor toestemming, de meerderheid acht,dat aan de vrouw, als zijnde eene andere dan de man, principieel de bevoegdheid tot bet herders- en leei aarsambt moet worden ont houden. Er zal bij de behandeling over dit gewichtig punt nog wel een en ander wor den gezegd. Naar de Amst. correspondent aan de N. R. (Jt. vernoemt, zullen B. en W. der Hoofd stad aan den Gemeenteraad voorstellen om de begrooting voor 19U9 sluitend te maken door eene belangrijke vermeerdering vau de personeele belasting verhooging van het straatgeld en van de Bsursbeiastiog. Een niet onbelangrijk besluit werd gis teren door de Synode der Ned. Herv. Kerk genomen. Is in het algemeen het stemrecht in de Ned. Herv. Kerk reeds zoo ruim mo gelijk geregeld, voorloopig werd aange nomen nog eene bestaande beperking weg te nemen. De class, vergadering van Dord recht had op voorstel van dr. J. Schokking, pred. en lid van de Tweede Karner aldaar aan de Synode verzocht uit art. 3* vau het Alg. Regl. de woorden te laten vervallen, waurdoor «bedeelden» van de uitoeteniug van stemrecht ziju uitgesloten, wijl «dez-. bepaling in strijd is mei de eerste begin selen der barmhartigheid». De coram, van rapport, waarvoor prof. Cannegieter optreedt, stelt voor dit verzoek af te wyzen. Zij acht de bepaling in art. 3* een maatregel van ordebedeelden zijn men- scheu die door omstandigheden onvrij zijn, die niet zichzelf kuunen zijndaarom is schorsing van stembevoegdheid noodig. Het is juist de barmhartigheid hen te helpen uit moeilijke positie, waarin zij dan soms verkceren. Deze conclusie werd door ver schillende sprekers bestreden, vooral door de heeren Wyland, Steenbeek, Adriaui en Scbriecke, verdedigd door de heeren Ellens, v. Geyteribeek, Fviei stra en prof. Cannegieter. De bestryders wyzen er op, dat het hier een stemrecht io over geestelijke, niet stoffelijke dingen. Het is hard, indien belangstellende personen, op hoogen leeftijd misschien armlastig gewor den, bovon dit leed dan ook nog het loed van verlies van bun stembevoegdheid moe ten dragen. Men acht de pressie van diakenen up de armen niet erger dan van werkgevers en grondeigenaars op hun onderhoorigen en huurders. Wil men daartegen iets doen, clan is invoering van het couloirstelscl aan bevelingswaardig. De schrapping van de bedoelde woorden moge niet dringend zijn, nu zy gevraagd wordt, is zij principieel {oed te keuren. Met 10 tegen 7 stemmen wordt in laalslbedoel'Jen zin besloten, en zal dus dit vooi-8tel aan de kerk ter beoordeeling worden voorgelegd. Het bestuur der Rijks-Verzekeringsbank heeft aan de agenten der Bank de volgende circulaire gericht „Nu het eenige malen is voorgekomen, dat een uwer in de plaats zijner inwoning candidaat is gesteld bij een Gemeenteraads verkiezing, zien wij ons verplicht, ten einde u teleurstelling te bespareu, u mede te deelen, dat wij eventueel geen toestemming zullen kunnen verleenen tot het bekleeden van bet lidmaatschap van een Gemeente raad door een agent der Ryksverzekerings- bank, omdat het door hem uit te oefenen toezicht zou kunnen lijden door het waar nemen van bedoeld lidmaatschap". Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat, in verband met de belangen van den dienst by de .groote spoorwegmaatschappen, dj invoering van don wettelijken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kunnen plaats hebben. De parade, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal Maandag 3 Augustus worden gehouden om 1*2 uur op de Regentesselaan. De parade wordt gecommandeerd door lui tenant-kolonel W. H. Piepers, terwijl de honneurs bewezen worden aan don generaal majoor J. H. A. Nierstrasz. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft den burgemeesters van zijn gewest bij rondschrijven medege deeld, dat d minister van Oorlog den in specteur der infanterie bevelen heeft gegeven om in den vervolge geen voorberei lend militair onderricht meer te doen geven in die gemeenten, waar dat onJericht zou moeten plaats hebben in verg.tnniogs- of verlofslo kalen. Tijlensde afwezigheid van den commissa ris van politie, van 3 lot 1 Au^usluszullen diens fuuctiëu worden waargenomen door den inspecteur den heer Postbuma. Bij het 1e regimeut huzaren is tot 2e lui tenant benoemd de kadet jhr. F. Beelaerts van Blokland en bij het le regiment veld artillerie de kadet G. le Heux. Gedurende de afwezigheid van den luite nant-kolonel f.g. plaatselijk commandant J H. vjrtv cV Burg zal het commando worden waargenomen door den kolonel L. W. van Hoek van 31 dezer tot en met 7 Augustus. Aan het eindexamen H. B. S. 5 j trigen cursus in de provincie Utrecht, dat alhier wordt gehouden, namen voor de 3e groep, 19 candidaten deel. Geslaagd zijn: L. Adam, J. B. Bloemendaal, Wilba Dorre- stem, W. G, de Haas, H. van Hoorn en An nette J. H. Kam, van de H.B.S, te Amers foort A. J. Beversluis J. R. Beversluis, C. J. Bai lee, A. J. Doorman, P. H. Knubbout, S. Wes- selink en I. A. Wijsenbeek van de R.H.B.S. te Utrecht; H. F. Grondijs, Wilna Hamburger, D. M. Hoogland, A. Kuijer, en B. 1. Vis, van de gem. H.B.S. te Utrecht. Afgewezen één kandidaat. Heden is bet 25 jaar geleden, dat de Nieuwe Remonstranlsche kerk alhier op plechtige wijze werd ingewijd. Het bedehuis, waarvan de plannen ont worpen werden door den heer H. W. Kam, werd gebouwd door de heer J. B. F. Len sing, zoo lezen we o.m. in het nummer van 31 Juli 1883 van ons blad. »Teveos werd ook het nieuwe Orgel in gebruik genor, en, dat men geheel door vrij willige bijdragen heeft kunnen aanknopen. Een dameskoor voerde een cantante uit, waarvan de tekst door ds. Kalff geschreven was". Het „Kruisverbond" hield Dinsdagavond zijn balljaarlyksche vergadering. Daarin bleek dat de vereenigiog, die 112 leden telt in bloei toeneemt, terwijl ook de rekening en verantwoording een batig saldo, al is het niet groot, aanwijst lieden middag om twee uur was het de beurt van de Amersfooi tscbeMuziekvereni ging om te Baarn op hefr concours proeven van haar kunnen afteleggen. Van de week gaf de staf van het 5e reg. inf. alhier in de legerplaats bij Zeist een concert, dal door den kolonel comman- duDt, P. Kleinhens van bet regiment aan de ofiicieren, onderofficieren en minderen werd aangeboden in den electrisch verlich ten tuin. Programma van het concert, dat morgen avond door het 8tafmuziekkorp3 5e reg. inf. directeur de heer G. Bikkers, op het terras van «Amiuitia" gegeven wordt. I. Unter der FriedenBflajtgo, M»r8ch NowowiÈaki. 2. Ouverture „Mmnnpliaft an Bord" Suppé. 3. Herbctweuen, Walser WalUteufel. 4. FanUnir «un der Oper „Oavaleri* Runticana"Mascagoi. 6. Ouverture „Frau Luna". Linck. 6. Fantaisie „Le* Saliimbanque»" öanne. 7. Ein Ab-na io Toledo Bclirueliog. Serenade, b. Tam. 8. Muaikaliaches Aklicn Uuterneii- men, Uroaaea Potpourri Coaradi. Don Weeskinderen van het Burgerwees huis, (Zuidsingel) werd deze week een paar prettige dagen bereid. Het begon reeds Maandagochtend om 7 uur met den juarlijkscbon rytoer, welke zich ditmaal uitstrekte, over de Pyramide naar Utrecht en van daai naar Bussum. Eerst 's avonds om elf uur keerden allen in opgewekte stemming terug. En gisteren werd er niet minder genoten door de kinderen, die niet den vader en de moeder, benevens de naaijuffrouw, door den heer en mevrouw Sanders op «het Stort" genoodigd waren, 't Was een echt genoege- gelyke middag voor groot en klein, -lie zich de overvloedig geboden ververschingen goed lieten smaken. De lyd vloog om onder allerlei spelen en eu we zijn overtuigd, dat de kinderen nog heel lang spreken zullen over de pret op dien raooien zomermiddag. Hedenochtend tegen twaalf uur werd een veertienjarig meisje door een bestelgoederen- wagen van de H. IJ. S. op de Korte Gracht aangereden. Ze werd bij de dames HSrtel binnengedragen, waar arts Morren consta teerde, dat ze geen letsel bekomen scheen te hebben, zoodat ze weldra huiswaarts kon keeren. Omtrent den onder leiding van den le luit. J. H. C. P. Brandt, v.m bet 4e reg. inf., door de miliiaire wielrijders van 10 tot 15 Augustus te houden oefeningstocht, is het volgende bepaald 10 Augustus. Afmarsch u'.t Leilen naar Loeuenvan ('aar, in vereenigmg met de wielrijders van het 7e reg. inf. uit Amster dam, oefening tegen de wielryders van het 5e reg, van dit wapen uit Amersfoort. Na afloop der oefening keeren de wiel ryders uit Amsterdam naar hun garnizoen terug. Vredesmarsch in vereeniging met de wiel rijders van het 5e reg. inf. naar Amersfi ort en aldaar overnachten. 11 Augustus. In vereeniging met de wiel rijders uit Amersfoort velddienstoefening te gen een detachement cavalerie uit Deventer. Na afloop der oefeningen zullen beideafdee- lingen wielrijders aldaar overnachten. 12 Augustus. Beideafdeelingeu wielrijders velddienstoefening tegen de wielrijders van het 8e en lie reg. inf. resp. uit Arnhem en Nijmegen. Na afloop der oefening gaan de wielryders uit Amersfoort en Ainhem naar hun garnizoen terug; de wielrijders van het 4e reg. inf. gaan met die van het 11e reg. inf. naar Nymegen, alwaar wordt overnacht. 13 Augustus. Marsch van Nymegen, via Ede naar Amersfoort, oef'euing tegen een compagnie infanterie uit dat garnizoen en aldaar overnachten. 14 Augustus. Vredesmarsch (af'standsrit) van Amersfoort via Amsterdam-Monnikendam, Edam naar Alkmaar; aldaar overnachten. 13 Augustus. Nachtmarsch Alkmaar-Haar lem Leiden. Het buitengoed „Kampoord", metbybe- hoorend bouwland, gelegeu aan den straat weg naar Utrecht nabij de z.g. tweede lol, werd gistenmiddag in ».le Zwaan" ten over staan van notaris Johs. Knoppers geveild en opgehouden voor f14050. Gevonden voorwerpen, een ceintuur twee lepeltjes. Wanneer 't in een buisgezin aan't noodig- ste ontbreekt, dan heeft daaraan niet zelden de weelde schuld. Een aardige kijk op de bescbavings- en zedengeschiedenis in de achttiende eeuw geelt 't oorspronkelijke edict van den bis schop v. Puderborn, dagteekenend uit het jaar 1781 (23 November) dat handelt over lier verbi d vau kofïiegeb'iuik. 'l Toont aan, dat de «goede, oude tijd" in dat opzicht minder goed was dan de huidige. 't Koftiegebruik werd toenmaals slechts toegestaan aan burgemeesters vao groote plaatsen. Alsook aan rechters, advocaten, professoren, medici, apothekers, conducteurs, postdirecteuren, hotelhouders, voorts aan al len, die van hun rente konden leven. Maar aan al deze personen was 't verboden hun dienst personeel koffie le laten drinken. Werd dit verbod overtredeu, dun werden deze lieden voor een bedrag van ongeveer twintig gul den beboet. Aan alle personen, die niet on der de bovengenoemde bevoorrechte rubriek vielen, was 't ten strengste verboden zich aan 't gebruik van koflie over tegeven. De straf bestond by overtreding van dit verbod in enkele dagen of weken tucht huisstraf. Door den commissuris van politie te Hil versum bS hot volgende, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende scbryven ontvan gen: Me beer ik heb een ond werk s jaszo En blave kiel En hoed lige late in een winkel Maar ik ben vreemd Texel laan En Kan het niet meer vinden houwt het maar op beroo als bet bij u komt Geef u Mijn bericht in een Mane vortuurwinkel as zeblief ik woon P. r. d. Gande Zadel strop dende Kouinsberg(?) Ter verduidelijking diene, dat de geleerde schryver, die in eene noordelijke gemeente van onze provincie woont, te H. heeft ver toefd, in een manufacturenwinkel is geweest, en daar een oud werkjasje, e?n blauwe kiel en een hoed heeft laten liggen. De laatste zin van de briefkaart is vermoedelijk een nadere aanduiding van 'smans beioep of woonplaats. In het Vad. lezen we het volgende inge zonden stuk »De Kurhaus-bezoekster te Scbeveningen, die in uw courant te velde trekt tegen de hinderlijke monsterhoeden harer sekse-ge- nooten, scbijnt mij meer poëtisch te zyn aangelegd dan practised, en Eva's doch- teren slechts te kennen. Haar voorstel zal niet tot het gewenschte doel leiden. Stel eens voor, dat een ijdele vrouw (ver geef mij dit pleonasme) baar monsterhoed zou afschaffen voor een prijs! Dat doet ze immers tot geen prijs I Men moet hierbij bomoepatisch te werk gaan en ydelheid bestrijden met ydelheid. Hierbij het recept: De directeuren van publieke vermakelijk heden hebben slechts te annonceeren«Ge durende de voorstelling is het alleen aan de oudere dames geoorloofd, haar hoeden op te houden," et le tour est fait. Zij spelen dadelijk chapeaux bas. Welke dame toch zou willen worden ge rekend tot de «oudere dames?" De toeneming der bevolking loopt in de verschillende landen van Europa zeer uiteen. »Cosmo;>" geeft een nieuwe statistiek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in Frankryk. nl. de gemiddelde cijfers over het tijdperk 1881—1890. Per 10,000 inwoners zijn die getallen als volgt: Servië, 174, Saksen 147, Noorwegen 140, Pruisen 138, Nederland 137, Finland 132, Denemarken 131, Rumenië 127, Enge land 123, Üuitsche Rijk 125, Zweden 115, Hongarije 111, Italië 106, België 98, Beyeren 98, Portugal 96, Oostenrijk 95, Zwitserland 82, Elzas-Lotharingen 75, Ierland 51, Span je 51, en Fraukryk 12.3. In deze rubriek maakt Fraukrijk een al lerongelukkigst figuur. Zelfs de beide landen, die nè. Frankrijk, met betrekking tot het vermeerderen dei- bevolking het slechtst staan, Spanje en ler- laud, hebben i og een viermaal hooger cijfer dan Frankrijk. Men heeft in Üuitschland opgemerkt dat Let stol van de wegen de aard vlooien doodt die de koolplanten opvreten. Auto's jagen veel stof op, zooals bekend is. Nu heeft meu langs beide zijden van de Keulscbe heerbaan, waar vele auto's passeeren, duizenden kool- planten gepoot, die nu geen last hebben van de aardvlooien. Dit is nu dus eens iets op de credietzyde van hel automobielverkeer. Prof. Landowzy beeft een zeer uitvoerige studie medegedeeld aan de Academie de Mé- deciue over het veelvuldig voorkomen van tuberculose bij werklieden in wasscherijen, in de voorsteden van Parijs. Sommige vau di.ze plaatsen zijn ware broeinesten van de ziekte geworden. Het eenige middel tot ver betering zou zijn de verplichte ontsmetting van bel waschgoed der lyders aan tubercu lose, en daartoe kan men alleen geraken door de verplichte aangifte der ziektegeval len. Peze conclusies werden in de discussie aanvaard, maar er werd toch ook op gewezen, dat het misbruik van alcohol, dat onder deze werklieden zeer verbreid is, een rol kan spelen. De oudste man van New-York is Rabbi Trager. Een reporter van een tabaksblad zocht hem laatst op en vroeg hem naar eenige bijzonderheden uit zyn leven. „Ik ben 103 jaar oud, zei de Rabi,en ge boren te Wilna in Rusland. Ik heb in Pu- lestina gewoond, Turkije, Oostenrijk en Duitschland bereisd vóór ik in de Vereenigde Staten kwam. Ik rook altijd en wandel veel tot myn honderdste jaar maakte ik reeds eene wandeling van een paar uur. Zoolang ik leef en my berinuereu kan, heb ik tabak gerookt en tot op heden rook ik nog ver scheidene pijpen daags. Soms sta ik midden in den nacht op om eene pijp op te steken En dan beweren anti-tabakkers nog, dat een rooker gedoemd is vroeg te stervcti. Een ander sprekend voorbeeld is het vol gende Sarah o'Rrien vierde laatst haar I02den verjaaardag. De oude dame zag er werkelijk uitstekend uit en zy schrijft dit toe aan tiet tabaksgebruik. Gedurende 77 jaren beeft zy trouw gerookt. Toen hare bekenden,alle maal oudjes, haar kwamen feliciteeran, zei ze: «Meisjes, joluitjes moest 'smorgens cone pyp rookeo, in plaats van zwarte koffie drinken. Je wordt nooit flinke vrouwen, als je geen pyp rookt». De jongste van de aanwezige «meisjes# was 65 jaar. Spoorwegwagens voor kinderen zyn in den laatsteu tyd op verschillende lynon der Araerikaan8che spoorwegen in dienst gesteld.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2