Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. mee ze verdedigd oi bestreden zijn, uit in woordenrijkheid en lengte, Zou het geen overweging verdienen om op rijkskosten (dat spreekt van zelf) aan elk Nederlander, die meerderjarig wordt, een duidelijk gesteld, in gewone taal geschreven «kort begrip» uit te reiken van ai die wet telijke bepalingen waarmee hij (of zij) zeker in auuraking komt. Laten wij ook in dit geval eens een voor beeld Demen aan Zwitserland. Daar toch zullen van het nieuw Burgerlijk Wetboek 8000,000 exemplaren gedrukt worden en aan elk mannelijk ingezetene boven de jaren des onderscbeids vrouwen en meisjes over treden de wet nooit! gratis eeu exem plaar thuis gezonden worden. Zie, zegt bet Wbl. voor bet Recht, dat was nu net iets voor ons land om ni te volgen. Bij ons blijft de groute menigte met den inhoud onzer wetteu onbekend, zelfs dan wanneer de bepalingen haar onmiddel- iijk, men zou kunnen zeggen, dagelijks aan gaan. Zou er geen aanleiding bestaan, van over heidswege de bekendheid met dergelijke wetten te bevorderen vraagt ook dit blad. Nu rijn de wetsartikelen in hun duisteren vorm echter voor menigeen vrijwel onver staanbaar. Maar groot nut zou men doen door een voor ieder duidelijke samenvatting van den hoofdinhoud van de wetten koste loos verkrijgbaar te stellen, of nog beter we herhalen het naar Zwitsersch voor beeld, aan ieder thuis te sturen. Verlies op het Grootboek. Zeker zal niet iedereen vermoeden of we- tfcu, dat ook inschrijvingen op het Groot boek aan verlies onderhevig zijn. Toch schrijft de heer N. van Zaane onlangs aan de #Nieuwe Rott. Cf." „Ouders, voogden, erllaters en executeurs- testamentair wordt met allen aandrang aan- eraden, geen gelden voor minderjarige kin eren te beleggen of te doen beleggen op het Grootboek. «Een contante som van f 1328.74 in 1904 festort, is kort geleden terugbetaald met|. 1069.25. In mijn geval waren de kinderen over wie ik toeziende voogd was en ten be hoeve van wie de belegging had plaats ge had, overleden. Doch neemt eens aan dat de kinderen nog in leven waren geweest en de uitkeering aan hen had moeten ge schieden met f 1069.25 of 20pCr. minder aan de erflater voor hen had besterad en ach tergelatenEn dat, waar men zich ter wille van de dus geheeten soliditeit der beleg ging, met een uiterst lage rente tevreden had gesteld. slkvind het eenvoudig en absurditeit dat de Wetgever een vorm van beleggen voor minderjarige kinderen voorschrijft, die, ge tuige bovenstaand geval, bij een lage rente, in onzekerheid menig erkend, onzekere be- leggingswjjze verre overtreft. Een vorm van beleggeD, die solide mag heeteD, rnaar 't tevens mogelijk maakt om in korten tyd, bij een terugloopende koers, 20 pCt. op het geld te verspelen. En waar een onwille keurig verlies van 20 pCt. mogelijk is, waar om zou daar geen verlies van 30, 40 van 50 pCt. en meer mogelijk zijn De Wetgever regelt tot in bijzonderheden de zekerheid van den eigendom der minderjarige kinde ren, edoch, schiijft tevens een wijze van be leggen voor, die wegens haar ul te gemak kelijke koersfluctuaties eiken gezonden waar borg mist. »En zoo overtuigd schijnt wel ieder dat een inschrijving op het Grcotboek boven verdenking solide en veilig is voor de kin deren, dat z-'lfs in myn geval een hoogst intelligent en v. rtrouwbaar handelsman, mees ter lu de rechten tevens, die executeur-tes tamentair was en de ge den op het Groot boek had belegd, mij in 1894 te goeder trouw op mijn desbetreffende vraag ant woordde „wees gerust, het kapitaal in kwestie blijft onveranderd tot aan het eind van het vruchtgebruik". Niet te weten, dat de waarde van het kapitaal ettelijke jaren later, maar even met 20 pCt. verminderd zou zijn Vandaar mijn waarschuwing, in het be lang der minderjarigu kinderen". Bij resolutie van don minister van Finan ciën is bepaald, dat kasregisters en derge lijke machine?, geplaatst in winkels, om het betaalde bedrag aan te geven, niet kunnen gerekend worden te hooi en tot de stufléering van bet winkelvertrek, vermits zij niet ge acht kunnen worden te dienen tot «gebruik en versiering" van dat vertrek. «Het Volk" deelt omtrent de plannen van minister Talma inzake de afschalflng van den bakkersnachtarbeid rnede, dat het plan zou zijn, van 95 uur den nachtarbeid te verbieden, behalve des Zaterdags of andere aan een rustdag voorafgaando dageo. I>e vraag of ook des Maandags en op andere dagen na een rustdag larger arbeid moet toegestaan, alsmede het toeslaan van uitzon deringen voor den proeftijd van éen jaar op het nachtarbeidverbod ook voor patroons, zou de minister willen opdragen aan speciale Kamers, bestaande uit een gelijk aantal bakkerspatroons en bakkersgez dleD, met een door de regeering te benoemen voorzitter. Gedurende maand Juli zijn bij de onder- afdeeling van Koloniale Roserve te Harde- wijk 107 man aangenomen voor den koloni alen militairen dienst, w. o. 8 vreemdelingen en 16 van andere korpsen overgenomen. Naar Oost Indië vjrtrok een detachement sterk 63 oodecolficiereu en miudi-ren. Uit Oost ludië keerden terug 9 miliciens die met groot verlof huiswaarts -keerden. Dat wij in ons land eerstdaags de duur ste tramlijn der wereld bezitten, zal niet ieder bekend zij». Onderstaande geelt daar van een duidelijk beeld. De rWtnsche tram- - lijn RotterdamDen HaagScheve/linden, welke op 1 October in exploitatie zal wor den genomen, zal aan liet bouwen van weg, viaducten, stations, en*, een bedrag van 15 a 16 millioen guldens hebben gekost. Wan neer men die cijfers vergelijkt met de aan- legkosten dei' Rotterilamscho Tramwegmaat- schappy voor haar net over de Zuid-Holl. en Zeeuwsche eilanden van 250 K.M., met tul van onteigeningen, i root 8 4 9 millioen, dan kan men zich een beeld v u-men van de hooge kosten der 24 K.M. lange lijn van Rotterdam naar het Keuihaus te Scheve- ningen. (Ned.) Mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, geeft in „Het Vaderland" de volgende verklaring van een dezer dagen door den Haagschen briefschrijver van de „Arnhemscbe Courant" gemaakte opmerking omtrent het feit, dat sedert 1902 volgens de „Statistiek van den loop der bevolking van Nederland" jaarlijks geregeld meer huwende vrouwen dan hu wende mannen worden vermeld: „In tegenstelling met vroegere jaren, toen in de Nederlandsche bevolkingsstatistiek wer den verantwoord alle personen, die binnen de grenzen des lands werden geboren, stier ven of huwden, onverschillig of zij in ons land of in den vreemde woonden, worden sedert 1902 slechts geboekt de demographi- sche verschijnselen, die plaats viuden onder de personeD, die in Nederland wertelijke woonplaats hebben, Wordt nu in ons land eeu huwelijk gesloteD, waarvar. een der par tijen niet in Nederland woont, dan wordt ook in de Nederlandsche bevolkingsstati- tiek slechts één der beide gehuwden, nl. die in Nederland wonende, verantwoordde. En aangezien in den regel meer Nederlandsche vrouwen met mannen uit den vreemde (waar onder ook de koloniën) huwen, dan Neder landsche mannen met vrouwen uit hel bui tenland, moet het aantal huwende Neder landsche vrouwen in den regel grooter zyn dan dat der huwende Nederlandsche man nen. Het tegenovergestelde zou, hoewel niet waarschijnlijk, natuurlijk ook kunnen voorkomen. Ten einde voor het vervolg misverstand zooveel mogelijk te voorkomen, zal in de jaarcijfers een desbetreffende aan- teekening worden opgenomen." B. en W. van Amsterdam hebben in hun vergadering de begrooting voor 1909 vast gesteld, zooals zij die aan den Ruad zuilen aanbiedeu Het eindcijfer bedraagt bijna 32 millioen, d. i. ruim een half millioen nv er dan de begroeting voor 1908. De heer P. E. Staverman legde met goed ge volg het Staatsexamen al tot toelating aan do faculteit der godgeleerdheid. De heer J. H. Radntnakers, onderwijzer aan de schooi aan de Beekstraat, is als zoo danig benoemd aan school No 8 te Nijmegen. De heer H. v. d. Rijii oud-leerling van de H. B. S. hier, slaagde voor het eindexamen H. B. 8. te Nijmegen. Aan mejuffrouw E. L. Klerk de Reus alhier is het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met heisysteem«Sto'ze-Wéry» verstrekt. De detacheering van de cadetten der K. M. If A. bij de korpsen van het leger zal dit jaar eindigen op 15 September, met dieu ver stande, dat de cadetten op dien datum de korpsen, waarbij ze zijn gedetacheerd ge weest, zullen verlaten. Door het 5e reg. infanterie zullen van 14 tot 24 September oefeningen in de omstre ken van Amersfoort gehouden worden. Zondag had in 't caté »De Arend" rlejaar- lijksche algemeen» vergadering plaats van de Herstellingsoord Vereeuiging 1835—190.". Nadat de Voorzitter de heer C. Th. van Spankeren de aanwezigen welkom had ge heeten, stemde de vergadering ouder luid applaus in om H.M. de Koningin-Moeder een telegram ter gelukwenscliing te zenden, waarop gisteren ochtend een telegrafische dankbetuiging van H.M. werd ontvangen. De Vcreeniging gaat zoowel in ledental als wat betreft haar financieels toestand vooruit, 'n Bewijs daarvan is, dat waar zij l Januari 1908 2000 leden en 160 dona teurs telde, dit aanta' nu reeds gestegen is tot 3458 leden en J'^4 donateurs. Op den huize #Dekenaat" te Vorden, zijn reeds 6 patiënten in behandeling. De ontvangsten bedroegen tot 1 Januari 1908 f1037.1072de uitgaven beliepen f1093.62 terwyl een kleine f80 nog te innen valt. De H. IJ. S. heeft een hypotheek geuomen van f 10 000 37j in »de Dekenaat". Tot bestuursleden werden gekozen de heer Morel alhier en Blancken te Amsterdam en herkozen de heeren Schulpen, Dekker en D« Kat, allen te Amsterdam. Nadut van gedachten gewisseld is geworden naar aanleiding van 't voorstel Tit-1 oin langs de Betuwelijn Hink propaganda te maken, stelde de vicc-voorzitter voor den heer van Spankeren, die zooveel deed om de vereeui ging tot bloei te brengen, het eere-voor- zilterschap aan te bieden, een hulde, waar van de heer Van Spankeren echter niets weten wilde, daar hij, hart voor de goede zaak als hy heeft, liever een functie bekleedt, die hem werk geeft. Maar gaarne nam hij daarentegen een an der bewijs van hulde aan, hem door den vice- voorzitter namens de vereenigiog aangebo den n.l. zijn in crayon teekeniDg uitgevoerd portret. Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de vergadering, die om 12 uur een aanvang nam, om halt vier gesloten. Op 11 Februari 1858 plaatsten B. en W. dezer gemeente een advertentie in de Amers- foortsche courant, waarin zij meedeelden, voornemens te zyn 8 Maart d, a. v. in 't openbaar en bij uitschrijving aan te beste den „de straatverlichting in de gemeente Amersfoort doormid del van loopend gaz uit de steen- kol e n." In de vergadering van den gemeente raad, op 3 Augustus 1858, dus gisteren juist 50 jaar geledeD, gepresideerd door den toen- maligen burgemeester, den heer A. G. Wijers, werd uiet op één na algemoene stemmen besloten, de voorloopige concessie te ver- leenen voor den tijd van 25 jaar aan den heer P. H. Pelletier te AspereD. De concessionaris zou ontvangen de som van f4500 'sjaars, met bepaling, dat er zou de worden aangebracht 205 lantaarns binnen en 30 buiten de stad, waaronder hoogstens 60 candalabres, brandende gedurende 1400 uren 'sjaars met een vlam van 6 Ned. duim breed en 5 hoog. In de vergadering echter van 24 Sept. d. a. v. kwam in behandeling een verzoek van den heer Pelletier, waarbij hij tegelijk met de heeren v. d. Berkhof, Koops, Duijf- jes en Dentz te Utrecht verzocht de conces sie van de casleverantie thans definitief te verleeuen aan hen allen gezamelyk, waartoe met op éen na algemeeue stemmen werd besloten. Op Maandagmiddag 14 Maart 1859 werd door den burgemeester de eerste pyp gelegd van bet buizennel, waarby door hem en de concessionarissen toespraken werden gehou den, waarna allen zich vereenigden aan een collation, door concessionarissen het Dagelijksch Bestuur en den leden van den gemeenteraad aangeboden. En Woensdagavond 17 Aug. 1859 «schit terden voor 't eerst de gaz-vlamtnen binnen Amer8loort's aloude muren». Ten Raadhuize waren B. W. en de gemeenteraadsleden met de concessionarissen bijeen gikorneu en klokke negen werd «de gaz-illumioatie (het wapen der gemeente) aan het front van het stadhuis aangestoken, waarna de autoriteiten in afdeelingeu wan delingen foor de gemeente maakten tor bezichtiging der gaz-verlichtiBg.*' De heeren J. ven de Horst Bruyn en A. M. Tromp van Holst, resp. Voorzitter en commissaris van de „Vereoniging tot bev. v. Vreemdelingenverkeer" zullen op de alge- rneeno vergadering te Veendam deafdeeling hier vertegenwoordigen. De afdeeling Amersfoort van de K. N. B. van Üud-Onderoflicieren houdt heden avond een ledenvergadering. Naar aanleiding van de ontslagname van mr. L. van Lier te Utrecht als lid van den geraeenteriad, waardoor z'jn wethouders- zetel ook vacant komt schrijft de St. Crt liet komt ons voor dat de hper mr. dr. W. A. van Zijst een goede kans heeft den heer Van Lier als wethouder op te volgen. Aan het wethouderschap worden in een groute gemeente als Utrecht steeds zwaar dere eischen gesteld. De heer Van Zijst is een der Raadslede» die we in staat achten het wethouders-ambt naar behoort n waar te neraeu." Mr. C. C. van Helsdingen Jr., thans te Lei den, is bestemd voor den Indischen dienst om tc worden benoemd tot ambtenuar bij de rechtorlyke macht. 't Is qok komkommertijd, ook wat politie zaken betreft. Tenminste het rapport ver meldt niets. Beter kan het ol niet. Menigeen waant zich groot, omdat hij jn 't gevolg van een groot man is. Hoe meer nul- len er achter 't cijfer komen, hoe grooter het wordt maar de nullen blijven nullen Gaarne verleenen we aan het onderstaande een plaatsje De afd Amersfoort van de Chr. Nat. Werk. mansbond liet deze week een iateekenly^t bij hun leden rondgaan voor de Wed. J. Vet. kamper werd f 42,70 ct. opgehaald, die de Wed. ter hand werden gesteld. De Clip. Nat. Werkmansbond hoopt dat dit een aanmoediging mocht zijn voor de leden van de Ned. Hervormde gemeente. N. B. Het bestuur houd zich aanbevolen voor verdere giften. Namens liet bestuur de Secretaris G. L. van Plateringen Muurhuizen No. 8. Voorstanders van den achturigeu werkdag zouden zeker hun haren te berge voelen rijzen, als ze hoorden van de enorme tijden, gedurende welke sommige menschenaanéén stuk gewerkt hebben. Zoo wordt van Napoleon I verhaald, dat by, voor zijn vertrek naar Boulogne, dertig uren achtereen werkte met zijn ministers. Hij gebruikte gedurende dien tijd maar twee zeer bescheiden maaltijden en eeuige koppen koffie. Zeker secretaris der admiraliteit had door een toeval eenige lysten met opgaven verloren, die hij alleen weer kon samenstel len. De man werkte er onafgebroken twee en vijftig uren aan en 'l schjjnt, dat de voeding een hoofdrol speelt bij zulke buiten gewone krachtsinspanningen hij gebruikte water wat hein zeker niet arm zal heb ben gemaakt! lichte spijzen, wijn en krachtig vleeschnat. Ook de Russische koeriers doen fabelach tige dingen op dit gebied. Een van hen moet een reis naar Madrid, waarheen by met depêches gezonden was, in 12 dagen hebben afgelegd, waarbij hij zich slechts vier uren te Madrid heeft opgehouden. Deze man leefde in dien tijd van wijn en bouillon en zou, naar zijn eigen verklaring, de reis niet heb ben kunnen volbrengen, zoo hy zwaarder voedsel tot zicb genomen had. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat na zoo'n krachttoer de menschen ook eenige dagen van volkomen rust kregeD. «Ik heb altijd onaangename dingen weten te vergeten. Ik heb trachten te leeren aan gename dingen te zeggen. Ik heb niet ai te veel van mijn vrienden verwacht. Ik heb mijn zenuwen altijd probeeren te bedwingen en ik heb nooit toegestaan dat andere men schen merkten, dat ik ze had. Ik heb altijd myn best gedaan, allen arbeid, dien ik te verrichten bad, prettig te vinden". Deze woorden zeide, naar het »Hbld." me dedeelde een 80-jarige dame, die, ondanks beur witten haren, niemand dien leeftijd had durven geven. Sigaren, zegt de „Südd. Tabaksztg." zijn evenals menschen uiterst moeilijk te behan delen en o^zoo gauw gekwetstzij zijn als huisvrouwenals ze al te veel uitgaan dan deugen ze niet. Mannen beoordeelen sigaren juist zooals zij het (te vrouwen meestal doen: naar de buitenkant: binnenin zit dikwijls de beste tabak, maar die wordt om bet dekblad zeer dikwijls versmaad. Een sigaar gelykt hierin ook op een vrouw die zich respec teert: als men de grens overschrydt krijgt men onaangenaamheden. De sigaar is voorts als een geliefdehaar gloed verflauwt en houdt geheel op to branden zoodra de man zijn aantrekkingskracht verliest. En sigaren en menschen ze worden in hun prilste jeugd ingewikkeld. Er is éen verschil van betee- kenisde sigaar komt uit de kist als ze zal gebruikt worden, de meDsch er eerst in als zijn kracht gebruikt is. Hun lol is tenminste weer gelijk, zo worden tol asch. Een boer, die een officieel formulier moest invullen, plaatste in de bescbryving van zijn persoon achter het woord «geslacht" (in plaats m. of v.) seen varken". De Russische postadministratie te Odessa heeft een eigenaardigen maatregel genomen ten behoeve der arbeidersbevolking. Op zon- en feestdagen worden naar de voornamelijk door arbeiders bewoonde stads wijken postrytuigen gezonden, die ingericht zyn als een postkantoor en waarin verschei dene postbeambten werkzaam zijn. De be ambten verleenen hun hulp voor het schry- ven der adressen op brieveD, nemen tegen ontvangbewys postwissels en blieven met geld aan, en verrichten al de verdere dien- sien. Ieder wielryder, die op Duitsch grondge bied door honden wordt aangevallen of ge hinderd, is Yolgens uitspraak van bei Reichs-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2