Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. alles wat zich in het huis bevindt, ook op bet eigendom van den jongen man, die, van geen kwaad bewust, vroolyk zijn reis ver volgt. Geen hulp of voorzorg had kunnen baten, geen remedie voor het kwaad. Immers (want alles wat de wet zegt is recht) wie kan wettig en overt nigend bewij zen dat de huurder eigenaar is? Alle acten en verklaringen kunnen op al- spraak berusten of bedrog zijn. De beroofde (want dat is hij) kan door een proces zijn goed trachten terug te krij gen, hij kan door getuigen doen staven, dat stuk oor stuk zijn eigendom is; maar wan neer zal dat proces beginnenhoe lang zal het duren, wat zal het kosten, boe talloos vele getuigen zullen er moeten zijn Hier zoude men eene menigte vraagteekens moeten zetten. Inderdaad, het is niet anders: de wet spreekt duidelijk en van het beslag is niets uitgesloten, onverschillig wie de eigenaar is. Men zou zeggeneen paar wetsartikelen zijn gauw aangenomen (by de algemeene spoorwegstaking kwam er per extra-treiu wet) maar wie dat in dezen mocht verwach ten, rekent verkeerd. Dat wacht tot de geheele wet herzien wordt, en wie weet te berekenen hoelang het ui dare* eer we een ministerie hebbeu, dat zoo iets aandurft Maar treurig is bet, dat de huurder in dezen zonder eenige bescherming wordt ge laten. Er is eene leemte in de wet en dat be hoorde veranderd te worden. Een andere is de »Concurrence deloyale". Waar is dienaangaande iets bepaald? Men mag schelden op oneerlijke concur rentie, maar ze gestraft krijgen kan men niet. De een adverteert»De b.?ste koffie koopt men by A.", zijn buurman adverteert «de goedkoopste en beste schoenen verkoopt B.", of: zuivere thee, echte natuurboter koopt men alleen bij C." Elders wordt gesproken over 20 filialen, hoewel er drie zijn of geen enkelemaan den lang prijkte in vele couranten de af beelding van een reusachtige fabriek in melk en boteren de fabriek bestond niet. Vergelyken we de strengheid waarmede kleine overtredingen worden vervolgd kleed uitkloppen na bepaalden tijd, paard enkele minuten onbeheerd laten staan en alle klei ne overtredingen waartoe Drankwet, Leer plichtwet, Ongevallenwet enz. aanleiding geven, dan baart het verwoudering, dat op oneerlijke concurrentie geenerlei straf gesteld is. Er zijn bier dingen, die vaak den gang van zaken belemmeren, maar zij die zoo graag op Holland schelden en vertellen dat alles hier zoo langzaam gaat, mogen eens bedenken, dat de wet, die toestaat dat een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw trouwt, twintigmaal door bet Lager huis in Eugeland is aangenomen en negen tien maal door het Hoogerhuis verworpen is. Werkelijk, zooals het hier gaat, gaat het overal. De Minister van Bui'enlandscbe Zaken brengt ter kennis van hen die naar Canada zouden willen emigreeron, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren landbouwers, die eene hofstede kunnen beta len of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders gedurende dit seizoen geen vraag meer. (»St. Ct.") Voor bet transportbedrijf tusschen Duitsch- land en Nederland is het personeel alleen daar aan de ongevallenverzekering onder worpen, waar het Bedrijf is gevestigd of', indien er filialen of agentschappen van een bedrijf in het andere land worden gevestigd, slechts daar, waar da hoofdzetel is. Deze bepaling geldt niet alleen voor het transport bedrijf op watei wegen, maar ook voor het rijdend personeel op spoor- en tramwegen. Elk land beeft vroeg ot laat geld moeten leenen om zyn staatsbemoeiingen gaande te kunnen houden. Hoe solider het land, hoe hooger zulk een staatsleening staat geprysd op de effectenmarkt. Nu kan in den tegen- woordigen tijd niemand de volle 100 pCt. halen, maar de een blijft er heel wat meer beneden de ander. Een klein staaltje van vergelijking. Op hetzelfde tijdstip, nu eenige maanden ge leden, stond België 3 pet. 95,55 pet. Fr&ukryk 94.55 Ned. Werk. Scnuld 87.35 Duitscblarid 81.55 Het groote en machtige Duitschland moet het wat staatssolidlteit betreft, dus leelijk laten zitten tegen het kleine België met zijn krachtige en bloeiende industrie. Tarwyl de budgetten van de meeste andere Staten slechts met moeite sluiteude kunnen worden gemaakt, vertoont de Bel gische Staatsbegrooting steeds aanzienlijke overschotten. Zoo staat hot nu al 23 jaren achtereen, en zal bet óok zelfs voor 1908 wezen, ten spijt van de algemeene crisis. De directie der Neder). Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal ziet zich ge noodzaakt wegens slapte in zaken voortdu rend menscben uit de afdeeling wagenraa- kerij te outslaan. Den melkkoopers te Zaandam is de ver plichting opgelegd, aparte melkkamers in te richten. Zulks geschiedde met het oog op de volksgezondheid, welke eischt, dat melk bewaard wordt op plaatsen, waar geen men scben wonen eti waar de kans tot opneming van schadelijke stoffen alzoo geringer is. Genoemde melkverkoopers vroegen intrek king dier bepaling, doch B. en W.adviseer- en ernstig, dit verzoek van de hand to wijzen. Volgens de accijnsen is het hoofdelijk ver bruik in Nederland ruim 8 Liter gedistil leerd van 50 pCt. Ic den handel wordt gebracht gedistilleerd van hoogstens gemiddeld 35 pCt. dus hoofdelijk verbruik is ruim 11 Liter van 35 pCt. Sla even de statistiek van het Ministerie van Financiën op en reken na, als 't u blieft! 1 Liter kost minstens fl.25. Iedereen in Nederland, mannen en vrou wen, jongens en meisjes, zuigelingen en grijs aards, zieken en gevangenen, iedereen ge bruikt dus gemiddeld per jaar voor 11 maal fl.25 is f 13.75. Goed, is 't niet? Ons land heeft 5100000 zielen, die ver drinken dus per jaar een bedrag van 5100 000 maal 113.75 is ruim f70000000. Reken even na, als 't u blieft! Hoofdelijk verbruik van bier is in Neder land 87 Liter. Onderscheid twee soorten 1. de lagere biertn a 5 cent per glas. 2. de geïmporteerde bieren A 15 cent per glas. Stel, dat van de 1ste soort tweemaal zoo veel wordt gedronken als van de 2e soort. Stel verder 1 glas is 7a Liter, dan kosten 1 Liter lager bier 10 cent en 1 Liter geïmporteerd bier 30 cent, dan worden er gebruikt: 2 Liter lager bier voor 20 cent tegen 1 Liter geïmporteerd bier voor 30 cent, maakt 3 Liter voor 50 cent, dus 1 Liter kost gemiddeld 1672 cent. Hoofdelyk verbruik is 87 Liter, dus per hoofd wordt opgedronken voor 87 maal 167a cent is f 14.35. Eerst narekenen Aan bier wordt opgedronken voor: 5100 000 maal f 14.35 is ruim f73000000. AaD wyn wordt opgedronken voor ruim f9000000. Deze 3 uitkomsten optellen In Nederland wordt, naar een berekeniDg van den propa gandist F. U. Schmidt, opgedronken per jaar voor ruim f150 000 000. Bij hot narekenen dient er vooral op gelet te worden, of er niet eenige nullen te veel zijn genomen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Direeieur van 's Rijks directe belastingen, enz. ie Utrecht executoor "er- klaard kohier No. 2 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1908/1909 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier isierha dgesield aan wien ieder verplicht is, zyneo aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke pluatsen aangeplakt te Amersfoort den 8. Auxvstus 1908. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, loco-Br. Bij Kon. Besluit is ds D. P. M. Gras- winckel te Utrecht, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen met de praedicaten van jonkheer en jonk vrouw in den Nederlandschen adel verheven. Bij Kon. Besluit is de heer J. M. de Haas, arts, voor den tijd van 5 jaar benoemd lot reserve-officier van gezondneid der 2e klasse. H. M. de Koninginfc-Moeder deed de com missie voor Kerkbouw, ten behoeve van het op te richten bedehuis aan den Soesterweg toekomen een gift van f200. De Amersf. Kerkbode deelt mede, dat de bidstond ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal plaats vinden in de avondgodsdienstoefening van 30 Au gustus. Woldra zal aangevuugeu worden met het bouwen van de eenvoudige kosterswouiug met catechiseer- en vergaderlokalen, welke deel uitmaken van het plan voor den bouw van de kerk aan den Soesterweg om in al- wachting, dat het volgend jaar de Generule Kas een gunstige beslissing omtrent de aau- vrage nopens subsidie zal genomen hebben, dan het kerkgebouw zelf, op te richten. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het verlangen der predikanten om zoo spoedig mogelijk, naar zij hopen zelfs nog deze winter, aan te vangen met het houden van godsdienstoefeningen, enz. ook in deze wijk, zoo ontleenen wij aan de Amersf. Kerk bode. De jaarlijksche bedevaart van Broederschap van L. Vrouw van Kevelaar uit Amers foort en omliggende Parochiën zal plaats hebben Maandag Dinsdag en Woensdag, 24, 25 en 26 Augustus. Mejuffrouw A. Baas alhier legde te 's Gra- venbage met gunstig gevolg het examen bandteekenen l.o. af. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus de sergeanten A. Floor. J. P. Briët, P. J. H. de Roos en H. H. B. Top, van den cursus van bet 5e reg. infanterie. Bij het wapen der infanterie ontbraken op 1 Augustus nog 38 sergeants, 80 korp.- fouriers en 658 korporaalsdeze cijfers wa ren 1 Juli j.l. respectievelijk 52, 82 en 639. Maandag zal het 35 jaar geleden zijn dat W. H. v. d. Riet bij de firma J. van Vol- leuhoven alhier in betrekking trad. Uit de ontwerp-winterdienstregeling van de H. IJ. S. M. blijkt o.m., dat een nieuwe sneltrein van Amsterdam naar Berlyu is is ingelegd, die des avonds 8.33 van Amsterdam vertrekt. Deze trein stopt in ons land alleen te Amersfoort, Almelo en Hengelo. Tot dus verre stopten alle D.-treinen ook te Deven ter. Bij de hippische feesten te Woerden, werd bij het groot concours van spring paarden gereden door heerrijders, den 5den prijs behaald door luitenant H. J. van Rys- sen met »Mary« en een eervolle vermel ding door luitenant 11. Mathon, met „Held» alhier. In de Sauts coupés, gereden door heer- rijders erlangden luitenants H. Mathon en H. J. v. Rijssen, R. Wilsom resp. den eersten, tweeden en vierden prijs, terwijl luiten. R. Wilson met «de Hengst» in hot spring con cours van jachtpaarden enz. een eervolle vermelding ten deel viel. Heden avond houdt de Kamer van Koop handel een openbare algemeene vergadering. De Vereeniging Handel en Nijverheid zal Vrijdagavond l4 Augustus haar gewone maandvergadering houden. Iemand, die nog zes maanden gevangenis straf moest ondergaan en dacht deze te kunnen ontduiken, werd echter door de politie aangehouden en naar Utrecht over gebracht. Gevonden voorwerpenmedaillon met portretjes, een beurs en een rozenkrans. Rechthebbenden vervoegen zich aan het politiebureau. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting was hedenmorgen 66 graden F. Aan de Centrale Botermijn werden aan gevoerd 2780 K.G. boter. Hoogste prijs fi.28Laagste prijs f108; middenprys f 1.21. Er zijn ketens van goud, als men ze van verre ziet, van lood als men ze draagt, van ijzer als men ze wil verbreken. «Twee vriendiunen» zonden ds. Vunderink nog f4.50 voor de wed. J. Vetkamp. In een vergadering van eigenaars van ko lenmijnen in de Borinage te Bergen werd be sloten om, met het oog op de vermeerdering der voorraden, den prijs van alle soorten ko len met fr. 1 te verminderen, terwijl tevens bet loon van alle werklieden met 4 pCt. werd verminderd. Zur B o r ufswahl. Ein Handwerk soil der Bub nicht treiben, Denn dazu ist er viel zu gut; Er kanti so wunderniedlich schreiben, 1st ein so feines junges Blut. Nur ja kein Handwerk! Gott bowahre Das gilt ja beute nicht für fein! Und wann icbs rnir vom Munde spare, Es muss scbon »etwas Bess'r* sein. Das ist der wunde Punkt der Zeiten, Ein jeder will aufs hohe Pferd; Ein jeder will sich nobel kleiden. Doch niemand seinen Schneider ehrt. Der Hande Arbeit geht zu schanden, Der Arbeidsbluse schamt man sich, Das racbt sich noch invielen Landen, Dus racht sich ein mal hitterlich. In Korea mogen weduwen niet hertrou wen. Hoe jong zij ook mogen wezen, al waren zij ook slechts ééne maand getrouwd geweest, zy mogen nooit een tweeden man nemen. Het baden in zee, dat tegenwoordig als iets j van zelfsprekende wordt beschouwd was voor honderd jaar nog heel zeldzaam en merkwaar dig. Ten bewijze daarvan vertelt een Fran- sche courant het volgende: In 1806 verscheeu te Dieppe een dame uit Parys, die op voorschrift van haar dokter zee- baden moest nemen. Toen zy voor de eerste maal met behulp van een oppasser in het wa ter ging, stond geheel Dieppe op stelteD.De meeste vrouwen schreiden, orndatz^ geloofden, dat het tweetal zich wilde verdrinken. Ze' smeekten haar mannen de ongelukkigen van den dood te redden en riepen de hulp der politie in Een heer vroeg, toen bij de baden den z>ag, in ailen ernst, of ze door een dollen hond waren gebeten, terwijl een ander de da me voor krankzinnig hield. Een oude, gepen sioneerde officier, die met rijn zoon in Dieppe vertoefde, was nog het meest ontsteld. De ou de h'. er verklaarde met verontwaardiging, dat hij het niet zou overleven, als zijn zoon' geen hand uitstak, om aan dit „schandelyk en afschuwelijk gedrag" een einde te makeu' De gewoonte om elkaar op den len April beet te nemen dateert, naar men aanneemt, van het einde der zestiende eeuw. Toen in 1564 het jaar ophield om in April te beginnen werd de gewoonte van het geven van nieuwjaarsgeschenken ook van 1 April naar 4 Januari verschoven. Vele personen echler, die de nieuwe tijdregeling veinsden te vergeten zonden voor de grap aan hunne bekenden op 1 April gelukwenschen en ca- deaux. Langzamerhand namen deze verkeerde geschenken een ironisch karakter aan en daar in April de zon het zodiacaal teeken der Visschen verlaat noemde men ze April-vis- schen». De gewoonte is bij bijna alle volken in gebruik. De Franschen spreken van poisson d'Avril, de Italianen noemen het Pascal' 1'Aprils en de Duitschers Den April schicken. Gewetensvraag. Ze bad olie klas sen van dQ lagere school doorloopen en moeder vond, dat zij nu maar een lich ten dienst moest zoeken. Dan kon ook zij, de dertienjarige, iets verdienen en moeder, die het niet ruim had, een beetje tegemoet komen. En die dienst was spoedig gevon den. Ais meisje voor alles, als «daghitje», kwam zij te Groningen in betrekking. In den eersten tijd gevoelde zij zich niet erg thuis in de voor haar vreemde omgeving. Er was in die groote huishouding zooveel dat zij nooit bad gezien. Maar zij gaf haar heldere bruine kijkers goed de kost eu al spoedig werd zij zich van het gewicht van haar taak bewust. Zij hielp de groote meid dapper mee bij het «kamers doea# er» zwaaide als een sehepter den stofdoek. 7ij geloofde zich reeds volleerd. Zij was ook nog maar dertien jaar oud. Maar tocli zou in baar 'n verrassing wachten. Dezer dagen kreeg zij de vereerende op dracht na het eteu de tatei af te ruimen. En terwijl zij beel voorzichtig het tafelgerei op de dienbak plaatste, viel haar oogplot- seling op een glimmeriden notenkraker. Zoo'n ding had zij in haar loopbaan van •daghitje" nog nooit gezien. Zij waagde niet het vreemde instrument aan te raken en liet het eenzaam op het witte tafellaken liggen. Jn de keuken gekomen, vroeg zij echter ter stond met iets angstig geheimzinnigs in haar stemmetje aan de gioote meid: »Zeg Antje, trokt mevrouw zich de kiezen en tanden zelf?...." (N. Cr. Ct. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 19 Juli. Evang. Luthersche ketk. Voorin. 10 uur, de heer F. G. Lagers, Em. pred. uit Velp. Remonstrantsche kerk. V'oorm. 1072 uur, ds. Hooykaas. Gerelorrn. kerk (Langegracht). Voorrn. 10 uur, prof. dr. W. Geesink, Hoog!, a/d Vrije Universiteit. 'sAvonds 572 uur, prof. dr. W. Geesink. Gerelorm. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Zijlstra, uit Hoogeveen. 'sAvonds Si/j uur, ds. Zijlstra. V rije Gereform. gemeente Voorm 9 72 uur, de heer G. D. Bartb, uit 's Gravendeel, 's Avonds 5 uur, de heer Barth. Cbr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. '3 Avonds 57i uur, godsdienstoefening. Burger lijke Stand van Amersfoort. Van 30 Juli tot 5 Augustus 1908. GEBOREN. Eppolena Klasina Wilbina, dochter van Laurens Houttuin en Antje Schot. Cor nelia, d. van Bart van Loenen en Petro- nella Schut. Johannes Hermanus, zoon van Piet Jacobs en Johanna vanNimwegen. Mario Cornells, z. van Abraham Cornelis Christiaan Planije en Maria Cornelia Slot boom. Martha, d. van Hendrik van 't Hoog en Geer ruida ZwieseryiPetrus Albertus Dominicus, z. van Peter de Wilde en Alijda van der Liuden. ONDESlRÜUWD. Arie van den EshofenAntjo van Doorn.—

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2