Augustus 1908. Donderdag 13 57e Jaargang. No. 7544. Reis exemplaren. Feuilleton. De zwarte kleerenmand. Binnenland. COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdeus hun uitste- digheid zich verzekeren. Een juist inzicht. Het „Bat. Nwsbl." schrijft: Herhaaldelijk i9 door ons en'anderen gepleit voor regeeringsmaatregelen in het belang van het vreemdelingenverkeer. En niet van regeeringsmaatregelen al leen ook van deu handel in zijn gehee- len omvang, dient een krachtige actie uit te gaan om vreemde reizigers her waarts te lokken. Hoe grooter de stroom van reizigers, hoe meer geld er onder talrijke klassen van menschen komt. och, iedereen ziet het voordeel by een weinig nadenken dadelyk in. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de regeering, het wach ten op particulier initiatief moede ge worden, de zaak zelf ter hand heeft ge nomen. Zy is met verschillende personen die bij toeneming van het vreemdelin genverkeer dadelijk belang hebben, de directies van stoomvaart-maatschappyen e.a., in overleg getreden, en gaf daarbij te kennen, bereid te zijn tot financieelen steun, mits de handel zich bereid ver klaarde om een zekere waarborgsom bij een te brengen. Deze bereidverklaring is gegeven en nu is in wording een ver- eeniging tot bevordering van hetvreera- delingenverkeer, met medewerking der regeering. Het doel der vereeniging zal allereerst zijn de oprichting vau een bu reau waar vreemdelingen alle mogelijke inlichtingen omtrent de reisgelegen heden in Indië kunnen bekomen. Dat bureau zal voorloopig gevestigd zijn iu het hotel des lndes. Later zal het bureau zich ook de reclame in binneu- en buitenland aantrekken. Wij juichen de totstandkoming van dit bureau vau harte toe, omdat er werke- Naar ARTHUR GRIFFITS. 1.) De chefs van Wharry's particulier informatie- en naspeurini<8bureau sprak tot den heer Gerald Digby, die kwam solliciteeren naar een plaats bij deze inrichting „U bevalt mjj wel, meneer, om de ronde waarheid te zeggen maar wy gaan niet gaarne enkel op inlichtingen af. Om zeker te zijn, dat u voor het werk deugt, dient u een proefstuk te leveren. Is u daartoe bereid?" „Zeker," antwooordde Digby, een jongmensch van goede familie, die zich voor deze betekking had aangemeld, omdat hem geen andere uitweg bleef. „Wij zullen", vervolgde de chef, „'t u ge makkelijk genoeg maken. U krijgt .carte blanche" en alle onkosten worden vergoed. Wij verlangen niet anderB daD dat g\j slaagt. En Scheurt dat, dan kunt ge zeker zijn van een enoeming." „Wat moet ik dan doen of althans trach ten te doen? lyk veel goeds uit kan voortspruiten. Indien men nagaat wat elders op dit ge bied wordt gedaan, in Nieuw Zeeland byv., zal men beseffen hoezeer men hier tot dusver ten achter is gebleven. Om maar éen staaltje te noemenhet verlies in Japan alleen in het jongste reisseizoen geleden tengevolge van het verminderd vreemdelingenverkeer, voortspruitende uit de gespannen verhouding met Amerika, wordt geschat op niet minder dan twin tig millioen yen". Tot zoover het Indisch pers-orgaan. Het getuigt voorzeker van juist inzicht der Indische regeering om deze zaak ter hand te nemen en met haar sterken arm te steunen. De Gemeente als drankbe strijdster. Ten gevolge van hef aanzienlijk drank misbruik in de nabjjheid der ijzergieterij „Vulkaansoord" te Doetinchem bly- ken9 opgave van den inspecteur der di recte belastingen enz. te Doetinchem, werd over het jaar 1907 in de verschil lende vergunningen om de fabriek 8405 Liter gedistilleerd verkocht, d. i. ruim 1/3 van het totaal debiet in de Gemeente heeft de Gemeenteraad van Ambt-Doetin chem besloten een grens om de fabriek te bepalen binnen welke geen vergunningen mogen worden verleend. Het gold hier, voorzoover we weten, een initiatief. Het stelsel vau cordontrekken rondom een centrum van drankmisbruik is nog ge heel nieuw in Nederland. Het tydschrift „Sobriëtas" stelt dezen maatregel van Doetiuchem als een navol genswaardig voorbeeld. Als decyfersder inspectie toch juist zyn iets waaraan wy allerminst twijfelen zien wij niet in waarom de Gemeenteraad niet van zijn bevoegdheid gebruik zou mogen, neen moeten maken en handelend optreden, betoogt het blad. „Gelukkig begint zoo zoetjesaan, ook in plattelandsgemeente raden, het besef door te dringen, dat so ciale politiek ook iets voor deze colleges is zoodat wy de daad van Doetinchem's vroede vaderen als een poging in de goe de richting met vreugde begroeten". De heer V. Eyndhoven deelt in het- De chef vertelde hem nu, dat de hulp van Wharry's bureau was ingeroepen om op bet spoor te komen van hotoldieven, die er hun werk van maakten, in verschillende Engelsche badplaatsen kleine voorwerpen van waaide te stelen, welke de reizigers niet in bewaring gaven bij den hotelhouder. Hun optreden had een verklaarbare ongerustheid veroorzaakt. „En er is geen enkele aanwijzing?" vroeg Digby. „Niet veel. Wij weten alleen, dat or een zwarte mand in 't spel is, zooals de dames wei gebruiken om hare kleeren op reis in te bergen. Overal waar de dieven „gewerkt" hebben, is die mand gezien". „Is er wat bijzonders aan dat voorwerp?" „Neen't is een gewone vierkante mand, met zwart wasdoek of zeildoek bekleed, maar bui- tengewooa groot". „Dus er zijn zeker vrouwen bij?" „Dat vermoeden wij ook: vrouwen, die zich goed voordoen, zoodat men geen wantrouwen tegen haar opvat, llelnos zyn er zoovele dames, die een zwarte kltcreumand meevoeren. Wy hebben al een paar keer een valsch spoor ge volgd. Wilt gij 't nu eens probeeren Misschien lukt het proefstuk"- Digby had er niets tegen, en nog dien zelfden midaag ging hy op den trein naar Scawfell, waar hy in 't Spa-hotel zijne nasporingen moest beginnen, 't Was een afgelegen badplaatsje, een zelfde tijdschrift een staaltje mede van wat een ander gemeentebestuur, n.l. van de vrjje stad Hamburg, voor de drank bestrijding over heeft. „In 1893 werd door Senaat en Burger schap (le en 2e Kamer ongeveer) aan de Orde der Goede Tempelieren een stuk grond ter waarde van 48 000 M. voor de bagatel van 8000 M. afgestaan, ten einde op deze wjjze de Orde iu staat te stellen aldaar een eigen gebouw te stich ten. Of de resultaten gunstig waren, blykt voldoend uit het tweede feit, dat beide bestuurslichamen in 1907 aan de zelfde Orde een stuk bouwterrein in een ander stadsdeel voor den halven prjjs afstonden, en bovendien 7500 M. subsidie gaven om zoodoende de stichting van een 2e vereenigingsgebouw mogelyk te maken. Den 19 Februari jl. werd door beide be sturen met algemeene stemmen zonder de bat besloten vijf jaar lang aan de bouw commissie der Goede Tempelieren jaar lijks 4000 M subsidie te verleenen. Dat maakt dus in een goede 5 jaar de som van ongeveer 70 000 M. Die Hamburgsche kooplieden weten toch wel, waar ze hun geld moeten plaat sen. „Zy hebben een kapitaal uitgezet, dat met de jaren hooge rente zal op brengen voor heel de stad in den vorm van meer ordelykheid, meer welvaart, verhoogd weerstandsvermogen, minder criminaliteit, meer redelykheid en plichts besef', besluit de schryver. Tot verbetöi'iug van den misstand, dat vele ouders van natuurlijke kinderen in ge breke blijven, tot de erkenning daarvan over te gaan, heeft de Voogdijraad te Zwolle zich gewend tot de gemeentebesturen binnen zjjn arrondissement, ten einde pogingen iu het weck te stellen die erkenning te bovorderen. Voorgesteld wordt de.n weg te volgt n, dien de Voogdijraad te Amsterdam reeds met vee! oucces bewandelt. BÜ de aangifte van geboorte van een niet erkend natuurlijk kiud, zal de ambte naar van den Burgelijken Stand de moe der schriftelijk uitnoodigen tot de erken ning over te gaun. Dit verzoek zal herhaald worden indien de moeder de erkenning achterwege lauthelpt ook die tweede waar- paar uur van 't spoor af, en hy kwam pas oven voor het diner aan. Digby wilde, om geen onnoodig opzien te baron, plaats nemen aan het benedeneind dor tafel, maar hij ontwaarde tot zijn schrik, dat hij de eenige mun in het gezelschap was. 't Waren allen dames, echtgenooton of verwanten van heoren. die enkel van don Zaterdag tot don Maandag konden komen. Veel kans om op den achtergrond te blijven, was er dus voor den adspirant-detoctire niet. Natuurlijk sprak hij met de dames aan zijne beide zijden; ze waren beide de moeite waird. beiden aantrekkelijke verschijningen, al vorm den ze oen sterk contrast. De eene was blond, groot en flink, de andere eon kleine brunette, een meisje byna nog. De groote, blonde vrouw wus gohcol in 't zwart, blijkbaar weduwenrouwze schoon on geveer dertig jaar, on haar kalm glimlachend gelaat getuigde van bijna vergeten leed. 't Jonge meisje was opgewekt en levendig zy nam hem dadelijk in verhoor. Waar kwam hy vandaan? Bleef hij lang? Hiold hij van fietsen, van tennissen, van golf? Was hy artist? Het meisje (haar moedor, oen goedige, oude datne mot sneeuwwit haar, noemde haar Sara) babbelde onophoudelijk door. De „weduwe", dio door het personeel mot groote ondersoheiding behandeld werd, sprak weinig, mur bleef deelnemend glimlachen, BUREAU KORTEGRAGHT9 Postbus 9. Telephoon 19. schuwing niot, dan zul de moeder vanwege den Voogdijraad bezocht worden, ten einde haar to bewegen alsnog tot die erkenning over te gaan. Gobloken is toch, dat vaak de erkenning achterwege blijft, omdat de moeders onbe kend z(jn met dit instituut en de rechtsge volgen daarvan Diet weten. Zoolang echter een natuurlijk kind niet is erkend, bestaan er volgens de wet hoe genaamd geen burgeiyke betrekkingen tusschen dat kind en zijn vader of moeder, zoodat het voor het natuurlijk kind van het hoogste belang is, dat die erkenning plaats vindt. Het is dan ook te wenschen, merkt de «Zw. Ct.» op, dat de gemeentebesturen in deze roet don Voogd ij raud medewerken, op dat en dat moet dan ook do wensch zijn van den Minister van Justitie deze nieuwe maatregelen ten goede mogen komen aan de lotsverbetering van de natuurlyke kin deren, die toch al vaak een moeilijken atrjjd hebben te v ieren voor het beslaap. De invoering vun den nieuwen wetteljj- ken tyd zal te Dinxperloo wellicht meer dan ergons elders tot verwarring aanleiding geven. Wjj hebben namelijk oen plaatse lijken tjjd, welke precies een half uur later dan spoortjjd is en een half uur vroeger dan Pruisische Ijld. Dit is indertijd aldus ingericht ter wille van de vele arbeiders, die vun hier op de Pruisische fabrieken werken on op deze wijze het beat den tijd kunnen berekenen. Velen hunner hebben zelfs twee klokken met do beide tyden. Wordt nu weer de Amsterdamsche tjjd in gevoerd, dan zal bet verschil met Pruisen 40 miuuton worden, hetgeen, vooral in het begin, stellig aanleiding zal geven tot veel vergissingen en moeilijkheden. Dit is wel mogelijk, maar zal toch de invoering van den uniformen tijd wel niet tegenhouden. Naar het „Centr." vernoemt, bestaan er ernstige plannen om in 1918, ter herinne ring aan het herstel onzer onafhankelijkheid in 1813, een Wereldtentoonstelling te orga- niseeren in de hoofdstad of in de residentie. Roods is men bezig commissies en sub commissies te formeeren. De gasfabrieken te Amsterdam zijn 10 jaar in gemeentobeheer. Het «Hbld.s noemt naar aanleiding duuivan dc volgende cijfers: Het personeel steeg in dien tijd van 800 tot 2U72, bet loonbedrag van f 631000 tot t 672 ÜU0, het aantal per jaar geleverde ku bieke meters gas van 31 millioen tol 84 millioen, het aantal gasmotors van 2500 op 96 000, waarbjj hot aantal muntgas meters van 916 op 51 847. onder melodieus gedruisch van de juwoelen, waarmee zij overladen was. Toon hy na hot diner in de gelagkamer een E raatje ging maken, bracht men hem op de oogte. De dame beetto mevrouw Versturine; zo was zoo lief en royaal en zoo gemakkelijk to bedienrn, hoowel ze bepaald heel rijk moest zijn. Menocr zou zeker do prachtige ringen, die ze droeg, wel opgemerkt hebben En die donkere, levendige damo en haar mama? Dat waren bepaald buitenlandersze haddon tenminste zoo'n vreemden naamGuer rero. Maar de oude vrouw was een echte Engelsche, eon goede ziel, ondanks haar nage maakte kant en valsche juweolon. Want coht kondon die niet zyn; de Guerreros woonden op do bovenste verdieping en verteerden bijna niets behalve het gowono pension. Do belangstelling voor 8ara Guerrero, welke plotseling by hem was ontstaan, belette Gerald Digby niet, zyne oogen te laton gaan over de andore gasten. Kr waren nog oen dosyn dames, maar geon enkele, dio iets bizondors had. Hjj vond ook spoedig, dat «ij onmogelijk iots ge meen konden hebbon mot do zaak. waarvoor hy gekomen waswant reeds daags na «ijn komst ontdekte hy een groote, zwarte mand, do gozochto mand misschien, in een hoekje van den corridor der dorde verdieping. (wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1