Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Daarentegen daalde de gasprijs van 9 op 7 cent. Ook den hardnekkigsten tegenstander van het gemeentelijk bedriji'swezen moeten deze nuchtere cijfers iets te zeggen hebben. Het bezit van een groote rivier is nogal duur. In den laatste 50 jaren gaf Nederland voor onderhoud van den Ryn ruim 33 mil- lioen gulden uit, of f1266 voor eiken Meter oeverlengte. Duitschland gaf in dien tijd 42 millioen, of voor eiken Meter f1175. Volgens den Brusselscben berichtgever van den Figaro" voert de Hollandsch-Belgische commissie onderhandelingen met den Minis ter van Waterstaat over een verlaging van het posttarief tusschen beide landen tot vyf cent en een evenredige vermindering van het tarief voor couranten en drucwerken. Mejuffrouw A. F. Sanders alhier behaalde te 's-Gravenhage de acte Engelsch L. O. De heer J. W. van Melle alhier legde met gunstig gevolg het examen in 't Fransch L. af, terwij! mejuffrouw E. G. P. Morak, mede van hier, die zelfde acte verwierf. Mej. M. C. van Hilten legde met gunstig gevolg af het examen voor deakte Fransche taal, Lager onderwijs. De heer B. J. J. Weijkamp,thans te Baarn, behaalde de hoofd-akte. Te Harderwijk wera gister de tijding ont vangen, dat de heer C. W. Bauling, oud adjudant bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort en na zijn pen sioen adminstra- teur der militaire verplegiugsinrichtingen te Harderwijk en sedert kort in gelijke betrek king te 's-Hertogerboscb, in laatstgenoemde plaats plotseling is overleden. De heer H. Eek, thans adjudant-vnandel- drager bij het Amersl'oortscb Vrijwilligers Korps, is bij Kon. besluit benoemd tot 2e luitenant bij dat korps. De beëediging van de bij bet 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren, her- kon stig van de Kon. Militaire Academie te Breda, zal plaats hebben aanstaanden Zater dagochtend te half elf. Tot reserve 2e luitenant bij de artillerie in het lSde landweerdistrict (Amersfoort) is benoemd de reserve sergeaDt-raajoor E. Bunschoten, van het 1e regiment vesting artillerie. Reserve 2e luitenant J. G. Henkelman van de infanterie in het 18de district is overgeplaatst naar het 15ds (Harderwijk). Tot reserve 2e luitenant-kwartiermeester in het 35ste district (Rotterdam) k benoemd de reserve adjudant-onderofiiuer kwartier meester J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, vroeger van het 5e regiment infanterie. Door het Bestuur der Maatschappij tot opvoeding in het gezin van weezen en an dere minderjarigen (doorgangsbuis »Zand- bergen") zijn benoemd tot vader en moeder in het doorgangshuis de heer L. Nahuysen en echtgenoote, te Hellevoetsluis. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat de hoofdprijs 2e klasse Nederlandsche Staats-loterij der N.V. »De Tijdgeest" is ge vallen te Purmerend. De nonvlinder. In het laatst verschenen nummer van Eigen Haard" komt een d u i d e 1 ij k e afbeeldii g en korte beschrij ving voor van den tegenwoordig zoo veel besproken nonvlmder. Dit zal er toe bijdra gen, dezen vijand der dennenbosschen meer bekend te maken en daardoor de bestrijding te vergemakkelijken. In de »N. R. Ct." doet een inzender het volgend middel aan de hand om den ge- vreesden nonvlinder algemeen bekend te maken: »De RegeeriDg late, in den vorm der be kende Verkade's-pluatjes, plaatjes drukken, waarop in kleuren nonvlitiders, rups en eie ren zijn afgebeeldze verspreide die oDder scboolleerlingen. Ongeveer 25 jaar geleden is op de zelfde wyze de toei maals zoo gevreesde Colorado kever met goed gevolg bestreden". Het zij intusschen herinnerd, dat reeds in 1906 vanwege het St iats-boschbeheer een zeer duidelijke afbeelding van den nonvlin der, echter zonder larven of pop, is in 't licht gegeven op de bekende plaat, die toen aan alle scholen, enz. is toegezonden. De ,Sticht8che Crt." weet mee te deelen, dat een paar dagen geleden by de familie hier bericht is ontvangen van wachtmeester Van de Klashorst, die, belast metdecantine van het le regiment huzaren hier, eeuige gelden niet verantwoordde en daarop deser teerde. Volgens dien briet zou bij zijn uitgeweken naar Noord-Amerika. Volgens een brief van den heer Max Blokzijl, een der ook hier welke bekende straatzangers-jourialisten, aan den heer Van Loon, redacteur van »De Hofstad", is met vrij groote zekerheid te zoggen, dal hij on de heer Pisuisse te Amsterdam een »caba- ret" zullen oprichten. Twee maanden gele ien reeds werd hun Fransch kapitaal aaugebo- don een Amsterdamsch aanbod, waaraan zij waarschijnlijk de voorkeur zullen geven, is pas een week oud. Er wordt nog bijgevoegd, dat zij er niet aan denken een „carbaret canaille" uit Mont- martre, of een al te deftig »Roland-von- Berlin" te imiteeren. Aanpassen aan den volksaard, met veel oorspronkelijk Hoi- landscb en weinig, maar goed import, niet al te laag eenheids-entree en oen geurtje van deftigheid. Aan de Centrale botermjjn werden aan gevoerd 2080 Kilo boter. Hoogste prijs f 1,31. Laagste prijs f117. Middelprys f126. De boetedoeningen, die de wereld ziel, zijn niet de zwaarste. TJit den omtrek. Dinsdagavond tegen tienen werden ver scheiden gasverbruikers te Nijkerk weinig aangenaam verrast door het geheel of ge deeltelijk uitdooven van het licht. 't Duurde gelukkig niet lang, doch te lang om in den smaak te vallen. 't Geval schijnt zijn oorzaak te vinden in het blusschen der automatische zelfootbran- ders. Een ander motief om ze niet in te voeren. Twee heeren zijn Dinsdag van Weesp naar Muiden gezwommen. 't Is 50 minut gaans; de zwemmers deden er anderhalf uur over. Het station voor draadlnoze telegrafie in de Legerplaats bij Zeist wordt in den loop van deze maand opgeheven. Het was trouwens slechts een meer uit gebreide proef. Andrew Carnegie, die, gelijk zoovele andere millionairs, als een arme jongen zijn loop baan is begonnen, heeft onlangs in een toe spraak aan een feestmaal der leden van het militair telegraafkorps uit den Amerikaan- schen burgeroorlog" het een en ander ver teld uit den tijd, toen hij een joniz besteller was aan het telegraafkantoor te Pittsburg. Op zekeren avond aau 't eind van de maand kreeg hij niet, als gewoonlijk, zijn geld uitbetaald tegelijk met de andere be stellers. De kassier zeide hem, dat hij moest wachten, lotdat de anderen weg waren. Hij dacht niet anders of hij zou zijn ont slag krijgen. Hoe zou hij dan zijn vuder en moeder onder de oegen kunnen komen Maar toen de kassier alleen met hem was, zeide hij: »Andy, wij hebben opgemerkt, dat je werk meer waard is dan dat van de an dere joogens. Inplaats van 11.25 dollar krijg je voortaan 13.59 dollar". »lk snelde van het kantoor naar buis", zoo verhaalde Carnegie, »zoo gauw als ik maar kon loopen". •Spreek me niet van millionairs! Al de millioenen, die ik verdiend heb te zamen, hebben mij niet zoo gelukkig gemaakt als die opslag van 2.25 dollar per maand. .Toen ik in het huisje kwam waar wij woonden Vader, Moeder, mijn broertje en ik, gaf ik aan Moeder als gewoonlijk de f 11.25 dollar en dien avond in het bed ver telde ik aan mijn broertje Tom het groote geheim. «Toen wy den volgenden morgen, Zondag, samen aan 't ontbijt zaten, zei ik: >Moeder, ik heb nog iets voor u", gaf haar de 2.25 dollar en vertelde baar boe ik daaraan kwam. Vader en zij waren dolblij met het geluk, dat mij te beurt viel. Maar daarop zeioe zij, als een echte moeder, dat ik het verdiende, en toen kwamen de waterlanders. Kameraden, ik ben in armoede geboren en ik zou een gezegende herinnering mij ner jeugd niet willen ruilen voor die van den rijksten millionairszoon, die ooit heeft bestaan. Wat weet hij van Vader of Moeder? Dat zijn maar namen voor hem. ,lk heb liever een j mgen, wiens moeder zijn kindermeid, naaister, waschvrouw, keu kenmeid, onderwijzeres, engel en heilige, al les tegeiyk is geweest en wiens vader hem ot leidsman, voorbeeld en vriend was. Geen bedienden er tusschen. Dat zyn jongens, die het 't verst brengen in de wereld. «Er zijn menscben, die meenen, dat ar moede een treurige last is en dat rijkdom gelukkig maakt. Maar wat weten zy er van Zij kennen maar éen zijde van de zaak en phantaseeren de andere. Ik heb ze beide doorleefd en ik weel, dat er inrykdomzeer weinig is wat het geluk der raenschheid kan verhoogen, boven en behalve de kl ine ge makkeu des levens. Lachende millionairs z|in zeldzaam. Mijn ervaring is, dat rymlom iemand het lachen kan verloeren.v De «Ansiohts' arte» is niet zoo jong als men tot dusver dacht, maar dateert, volgens den «Collection neur des timbres p o s t e», reeds uit het begin der 18e eeuw. Te Augsburg werd destijds een correspondentie- kaart met plaa'jes bezorgd, die met het pro pagandistische doel was verstuurd, de Lu- thersche inwoners van Augsburg tot groo- tere samenwerking aan te manen. De kaarten vertoonden beeltenissen van Gus- taaf Adolf die Augsburg een tijdlang be schermde, en waren met spreuken versierd. Prof. Paul Rörai r, te Greifswalde, heeft op het oogheelkundige congres te Heidelberg mededeeliug gedaan van een door hem be dachte geneeswijze van de grauwe of ouder don sstaar. De oogartsen stonden tot nu toe machteloos tegenover zulke troebelingen. Zij kunnen wel operatief te werk gaan, maar niet een eenmaal ontstane troobeliog van de lens doen verdwijnen, of haar stui- leo. Prof. Rümer ging uit van een stand punt, dat de troebeliug van de lens, even als andere verouderingsverschijnselen, door specifieke celvergiffen (cytotoxinen), die in het verouderende lichaam zelf gevormd worden, verooi zaakt worden. Lukt het nu, zulke vergiften onschadelijk te maken, dan kan de voortgang van het kwaad gestuit worden en aan de natuur overgelaten wor den, het reeds ontstane euvel weer goed te maken. Prof. Römer heeft daarom een groot aantal staarlijders behandeld met een mid del, dat zij door den mond innemen. Het middel is op bijzondere wijze van dierlijk.? lenzen gemaakt. Het eiwit van dierlijke lenzen gelijkt volkomen op dat van men- scbelijke lenzen. De behandeling is nog maar kort toegepast, en daarom past voor behoud ten aanzien van hare uitkomsten. Maar in verschillende gevallen heeft men er toch reeds een merkbare beterschap mee bereikt, die de patiënten ook bij zichzelf kondeo waarnemen. Iu andere gevallen is le voortgang van de troebeliug ten minste gestuit. Bij geen enkelen patiënt bleek eenig nadeelig gevolg van het middel. Het middel was volstrekt werkeloos bij andere vormen van staar dan de ouderdoms- staar en toonde zooioende metterdaad een specifiek middel te zijn. Toen EdisoD, de beroemde uitvinder, nog een zeer kleine jongen was, zat de zucht tot onderzoeken en proeven-neraen er reeds bij hem in. F.ens waren er op het erf van zijn vader jonge ganzen. De kleine Al moest natuurlijk precies weten waar die vandaan kwamen en zijn vader vertelde hem hoe de groote gans eieren had gelegd en in een warm nest daarop had zitten broeden, totdat de gansjes uit de eieren waren gekomen. Het knaapje luisterde aandachtig en scheen vol daanalthans bij vioeg niets meer. Eenige dagen later was Al weg en nergens te vinden. Men zocht en zocht, maar tever geefs, totdat eindelijk een der knechts den knaap in een donkeren hoek van een schuur vond. Hy had er een soort van nest gemaakt en eenige kippen- en duiveneieren ar in neergelegd. Daar zat hij nu ineengedoken op te broeden, in de hoop, dat er kuikentjes en kleine duiven uit zouden komen. Hij vond liet alles behalve aangenaam, dat de knecht hem in dat werk had gestoord. Zijn moeder wist hem echter te beduiden, dat alleen vogels op die manier eieren kon den uitbroeden. Al berustte toen daarin en zag van verdere dergelijke proefnemingen af. Rooken. Vreemdelingen, die ons land 'nebben bezocht, vertellen steeds als merk waardigheid, dat hier zoo bijzonder vee' ge rookt wordt; bijna iedere, n die zij op straat tegenkwamen, hulde zich in geurige rook wolken uit pijp of sigaar. Een hijzonder mar kant voorbeeld zouden zij daarbij kunnen aanhalen, als zij den droeven stoet hadden gezien, dis onlangs door de stad Groningen trok. Voorop ging een begrafenisdienaar, een kinderlijkje op zijn armen naar de reeds zoo vroege laatste rustplaats dragend, en daar achter een drietal mannen. Twee hunner waren reeds vrij bejaard. Tusschen hen in ging een jongere man, naar 't scheen de treurende vader, breedgerinden flambard achteloos op situeren werkkop, beste plunje aan enzijn verdriet aan een extra sigaar verzettend. Een hoogst zonderlinge vertoouing, zelfs voor ons dampende en tahakzuigende laag- landers, zegt de »Pr. Gr. Ct.". Zie watdewetverscluli vooradvocaat en zetter: Hy houdtzich aan dengeest, ikhoudmijaan de letter; Hy legt do letter uit, ik leg de lettor in; Hij klopt er guldens uit, tny brengt ze klein ge- win. De „Lokal-Anzeiger» meldt, dat de Wur- tombergers iri Berlijn ijveren voor de uitgilte van een Zeppelin-postzegel mei een frankeer- waarde van 10 pfenning, die aan het loket van de postkantoren voor 20 pfenning verkrijgbaar zon zijn. I)e 10 pfenning, die men teveel be taalt, zouden in iiei groote fonds voor Zeppe lin kotnen, ledereen weet dat het leven, dat toch niet het hoogste goed is, het meest verzekerd wordt. Het kostbaarste is het leven der koningeD wier verzekeringspremies dan natuurlijk ook het hoogste zijn. Mondini schrijft in de „Corriere della Sera", dat de Duitsche keizer 't hoogst verzekerd' is, nl. voor 25 millioen; daarop volgt geen koning, maar de zoon van den Amerikaan- schen milliardair Wanemaker, die voor 22 millioen verzekerd is, vervolgens do Tsaar voor 20, de Tsarine voor 6 millioen. Koning Edward was, toen bij nog kroonprins was voor 12Va millioen verzekerd, toen hij ko ning werd steeg bij natuurlijk belangrijk in waarde, en wel tol. 18y2 milliuen, en daar mee steeg teveus de verzekeringspremie. Koning Oscar van Zweden was slechts voor 800 000 francs verzekerd. Een potlood-crisis. Onder de vele crisis sen, die tegenwoordig aan de orde zijn, is er ook e9u potloodcrisis. De cederboom geeft, zooals men _weet, bet hout voor de goede putlooden. Hêt is voornamelijk hierom bij uitstek voor dit do. 1 geschikt, omdat het zich laat suijden zonder te splijten. E11 nu begint er langzamerhand gebivk aan ceder hout te komen. De oude boomen zijn geveld en de nieuwe aan planting is niet voldoende om in de behoeften te voorzien. Gelukkig laat het menschelijk vernuft0113 ook hier weer niet in den steek. Er is reeds een Duitsche maatschappij opgericht, dia potlooden in den handel brengt, waarbij het hout vervangen is door saamgeperst aard appelmeel Ze moeten zeer goed voldoenalleen zjja ze iets zwaarder dan de houten potlooden. Gemoedelijk. Toen onlangs Raadsver gadering zou worden gehouden in de ge meente Echteld, nabij Tiel, waren slechts drie van de zeven raadsleden aanwezig. De voorzitter, de Burgemeester, opent de vergadering. De drie aanwezige raadsleden zwijgen. De secretaris maakt den voorzitter attent op het bepaalde by artikel 48 der Gemeen tewet, n.l. dat de Raad niet mug beraadsla gen of besluiten, zoo niet de grootste helft van het bij art. 4 (derzelf.le wet) bepaald getal leden tegenwoordig is. De vooizittor: «Dat is niits, dan laten we er naderhand nog maar een bijteekenen op tie presentielijst». In deze vergadering werd een voordracht opgemaakt, bedoeld bij art. 7 der Zetterswet, een onderwijzeres ontslag verleend, enz. (Vad.), 388ste Staatsloterij Tweede klasse. Trekking van 11—13 Augustus 1908, (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30: 515 528 866 885 895 1606 1612 7855 7866 7869 7888 9007 9009 9038 9046 9047 9049 9055 103011032010329 10330 10137 12007 12012 1202413763 13768 13775 13787 13793 18892 18912 18935 en 18938. Te samen 3i prijzen. De derde klasse trekt van 24—27 Augus tus 1908. Slechte Maag. Genezing van een landbonwer. De heer Jan van Beek te Prinsenhage, bij Breda, landbouwer, beklaagde zich Bedert lang over zijnslechte maag en zijn slechte spijsver tering. Zijne werkzaamheden op het land dwon gen hem tot een regelmatigen en gestadigen arbeid, en sedert eenigen tijd gevoelde hij zich overmatig vermoeid en was hij genoodzaakt herhaalde malen zijn dringend werk op te geven. Deze groote vermoeienis kwam voort uit den toestand van zwakte waarin zijn maag verkeerde, die, ten gevolge van haar slechte weming ten slotte niet meer kon voldoen aan de behoeften zijner voeding en het herstel zijner krachten. De heer Van Beek i3 63 jaar oud, en op dien leeftijd is eeu toestand van voortdurende ver moeienis en van gebrek in de voeding lastig on zells gevaarlijk, Hy had reeds meerdero genees middelen zonder succes beproefd en geheel en al teleurgesteld vroeg hij zich af hoe hij wel zijn volhardenden slechten gezondheidstoestand zou kunnen veranderen. De Pink Pillen hebben hom daartoe het middel geleverd. De beer Jan van Beek heeft de Pink Pillen gebruikt en eeni gen tijd daarna nam hij waar dat zijn spijsver tering reeds verbeterd washij had veel meer wil van zijn voedsel dat veel gemakkelijker werd opgenomen dan te voren. Zoodra do Pink Pillen hare weldoende werking op de maag van don heer Jan van Beek doden gevoelen, is dezo zelf cr veel beter gaar. uitzien, zijue kraohten zijn teruggekomen en hij heeft zijn werk zonder ver moeienis kunnen doen. Na een betrekkelijk korte behandeling is hij geheel en al genezen. Wij kunnen niet te zeer de behandeling met de Pink Pillen aanbevelen aan alle personen die door maagkwalen geplaagd worden. De Pink Pillen werken niet als een spijeverterend gistmiddel

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2