Binnenland. Stadsnieuws. zij zijn de schrik der bevolkingzij stelen als ravenhet komt voor, dat zij uit hand wagens, welke zij op eenzame wegen aan treft an, alle waren wegnemen. Voor dit nomadenvolk, zegt de commissie, moeten niet zelden de Gemeentekassen wor den aangesproken, wat een groote geldelijke last is voor arme plattelandsgemeenten. In de noodzakelijkste behoeften van deze lieden moet wel van gemeentewege worden voorzien. Heeft vermeerdering van gezin in woonwa gens of woonschepen plaats, dan ontbreken meestal de noodigste zakenbreekt het rad van den wagen, dan moet het wel worden gerepareerdzinkt het woonschip, dan moet het wel worden gelicht, natuurlijkopkosten der Gemeente, waar het ongeval plaats vond. Sterft het paard, dan moet er voor een nieuw worden gecollecteerd en dient het Gemeente bestuur het ontbrekende aan te vullen. Want doet het dit niet, dan blijven voortdurend, althans zeker voorloopig, deze armlastige lieden in de Gemeente en kost het haar nog meer. Niet altijd is het even gemakkelijk, dit bedelvolk uit de Gemeente te verwyderen Het is voorgekomen, dat de bewoner van een woonwagen de raderen van zijn wagen afnam en die verstopte, den wagen op den berm van den weg plaatste en als inwoner der Gemeente onderstand verzocht voor zich en zijn gezin. Met moeito werden de raderen opgespoord en weder aan den wageu beves tigd en werd het gezin met zijn woonwagen over de grenzen der Gemeente gebracht. Doch, al beijveren de Gemeentebesturen zich, hst snel doortrekken te bevorderen, aan den buurman te schenken hetgeen zij zelf liefst zoo spoedig mogeljjk kwijt willen zijn, hierdoor wordt het euvel niet wegge nomen, doch slechts verplaatst. Audere middelen zullen moeten worden aangewend om dit maatschappelijk kwaad tegen te gaan; de Rijkswetgever zal hier dienen in te grijpen èn voor de veiligheid, èn in het belang der ongelukkige kinderen, die in ondeugd en onwel endheid opgroeien en dikwijls reeds vroegtijdig met den straf rechter kennismaken. Toevallig vernamen wij dezer dagen, ter wijl wij door de bosschen van den zuide lijken Veluw-zoom wandelden, van een sur- veilleerenden veldwachter, dat het aantal doortrekkende woonwagens zeer sterk was verminderd, sedert de Commissaris der Koningin in Gelderland had voorgeschreven, dat van eiken woonwagen, welke een Ge meente passeerde of daar verblijf wenschte te houden, nauwkeurig moesten worden op gegeven de namen en het aantal der per sonen, het beroep enz. enz. De «papieren> moeten vertoond wordeu en vooral moet worden medegedeeld waarheen de reis gaat. Het doen van deze mededeelingen scheen den meesten niet te bevallen, zoodat zij dan maar liever buiten de provincie bleven. In verband hiermede is het nu wel van belang op te merken, dat de meerbedoelde Staatscommissie ongeveer in gelijken zin ad viseert, als in Gelderland nu reeds in prak tijk is gebracht. De Staatscommissie wenscht de invoering van een vergunningsstelsel. Ieder, Nederlander dan wel vreemdeling, kan, indien hij haar schriftelijk aanvraagt aau den Commissaris der Koniogin in de provincie, waar hij woont of woonplaats heeft gekozen, een vergunniDg krijgen, indien hij zelf en zijn woonwagen of woonschip vol doen aan eeuige gestelde eischen. Vooral zal er op moeten worden gelet of de aanvrager een behoorlijk middel van be staan heeft of althans dit aanneemlijk maakt. Deze ei3ch is noodzakelijk, omdat zij, die geen behoorlijk middel van bestaan hebben, noodwendig zuilen moeten leven op kosten van 't publiek en waarschijnlijk totbedelarij zullen vervalleo. De vergunning wordt ingetrokken, zoodra de bewouers zich aan bedelarij of strafbare handelingen schuldig maken. Het nieuwe postwetje. De „Staatscourant" bevat de Wet van den 23. Juli 1908 (StbJ. no. 238) houdende wijziging en aanvulling der Wet vau den 15. April 1891 (Stbl. no. 87) tot regeling der brievenposterij, gewijzigd en aan gevuld by de Wet van den 31. December 1906 (Stbl. no. 358), waarby e.m. wordt bepaald, dat: „Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbe taling, voor elke briefkaart 2*/2 cent; voor el- ken anderen brief: van een gewicht van met meer dan 20 Gram 5 cent, boven 20 tot en met 2U0 Gram 10 ce.it, boven 200 tot en met 500 Gram 15 cent, en voorts voor elk meerdergewicht van 500 Gram of een gedeelte van 500 Gram 5 cent daar boven; behoudens dat het port van een brief van een ge wicht van niet meer dan 200 Gram, te bestellen binnen den kring van het post of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief kaart iy, cent; voor eiken anderenbrief van niet meer dan 20 Gram 8 cent, boven 20 tot en met 200 Gram 5 cent. „Het port der gedrukte stukken bedraagt Voor gewicht tot en met 500 Gram 1 cent. per 50 Gram of gedeelte 50 Gram boven 500 tot en met 750 Gram 12ya cent, boven 750 tot en met 1000 Gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 Gram of gedeelte van 1000 Gram 2'/2 cent daarboven. „Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exem plaar voor een gewicht van niet meer dan 55 Gram x/2 cent, boven 55 tot en met 150 Gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 Gram of van een gedeelte van 50 Gram y2 cent daarboven." Deze wet treedt in werking opeen nader te bepalen dag. Wat men bij beschadiging van spoorweg rijtuigen moet betalen. De S.S. heeft haar tarief vastgesteld als volgtvoor het breken van glasruiten is verschuldigd, in alle gewone rijtuigen (geen locaalrytuigen of vierassige doorgangsrytui- gen) voor een ruit in een le klasse coupé f2.50, in een 2e kl. f2 en in een 3e kl. f 1.50in locaalrijtuigen voor e.n groot.) ruit in een 2e kl. coupé f 4 en voor een andere f2; in doorgangsrijtuigen voor een groote ruit in den zijgang f5 en voor een andere 12.50; in tramrijtuigen voor een groote ruit f 5 en voor een andere f 2.50. Voor andere beschadigingen, als het scheu ren van gordijnen, enz., benevens voor het onrein maken van de rijtuigen wordt de te heffen schadevergoeding door den hoofdcon ducteur of den stationschei bepaald. De bedoelde bedragen moeten onmiddellijk worden voldaan bij weigering wordt pro cesverbaal opgemaakt. Reeds lang wenschten de vijftien verschil lende Rijks-iuspucteurs der spoorwegdien sten, welke onder den Raad van Toezicht ressorteeren, onderling meer voeling met elkander te houden en meer eenheid te heb ben in hun gedragslijn, deze diensten be treffende. Hun verhouding onder elkander bestond tot heden slechts door briefwisse ling, hetgeen hun bureau-werkzaamheden onnoodig vermeerdert. Voortaan zullen zij op geregelde tijden onderling conferenties met elkander hebben. Hun eerste vergadering zal worden ge houden te Utrecht op Woensdag 26 Augus tus a.s. De Velser pout. Men schrijft uit Velsen aan bet «N. v. d. Dag» «Van bevoegde en goed ingelichte zyde wordt medegedeeld dat besloten is de veel besproken Velser pont te doen vervangen door een vaste brug. «Nadere bijzonderheden kunnen nog niet worden verstrekt». Nog eens de Nouvlinder. Het heeft zoo den schijn of de gevreesde nonvlinder alleen maar een plaag is voor onze denneubosschen, of de rups van dezen vlinder niets anders lust dan deouenaaldeu. Maar zóo eentonig is het menu toch niet., Naast denne-, verorberen de rupsen ook sparrenaalden, eten de bladeren van berken, beuken, eiken en vallen ook onze ooft- boomeo aan. De fruitboombezitters in de geteisterde streken zullen dus verstandig doen huu ooftboomen nauwkeurig te inspecteeren en goed toe le zien of op de stammen en dikke takken vlinders zitten^ Dan, den kop innijpen en medenemen om op de lijken de crematie toe te passen of ze in den grond te stoppen. Hoe vuiler du stammen zijn, hoe meer mossen er op zitten, des te schooner gele genheid voor de vrouwelijke non-vlinder om daaronder de eieren af te zetten, wat ze dan ook trouw doen, voorzien als zij zijn van een legboor om daarmede de eieren »onder duk" te brengen. Overdag zitten de vlinders tegen de stam men, zoodat het niet zoo heel moeilyk zal zijn ze te bemachtigen, want de wijfjes, en dat zijn nu de boosdoensters, zijn traag en laten zich zonder moeite van den stam nemen. Voor het oogenblik is vangen van de vlinders het wachtwoord. Wat er verder gedaan moet worden in 't aanstaande voorjaar, a's uit de eitjes de rupsjes kruipen, doet er nu uiet toewij wilden thans maar even mededeelen, dat de non-vlinder óok een vijand is vau onze vruchtboomen. De fruitboomen betrekke men dus óok onder de inspectie! Aldus het »N. v. d. D." Hier zy bijgevoegd, dat aan de afdeeling Landbouw vau hot Departement kosteloos een fraai geïllustreerde brochure over den nonvlindur verkrijgbaar is. Een andere, niet minder geduchte vyand van het hout is de moeldauwzwam. Het zal velen ongetwyfeld zijn opgevallen, dat de eiken, en vooral de jonge loten van het hakhout over het goheele land dit jaar zetr sterk zijn aingetast door een ziekte die aan de bludereu een wit aanzien geeft Deze ziekte is de z.g. meeldauw", veroor zaakt door een der meeldauwzwamn en, of Erysipbeëen. Welke soort het is, kan nog niet worden uitgemaakt, daar de organen, welke voor het bepalen van de soort noodig zyn, eerst later in het jaar ontstaan. Overi gens is de naam van meeldauwzwam, die tot dusverre hier le laude hut meest op eiken voorkomt, «Phyltaetinia suiTulta", deze leeft ook op vele ardere lm fhoutsoorten. Prof. dr. Riisema Bos zal naar den soort naam een nader onderzoek instellen. Gewoonlijk zijn de meeldauwzwammen voor de houtsoorten weinig schadelijk, doch zulks kan er dit jaar niet van gezegd wor den, aangezien de ziekte ongetwijfeld een meer of minder ernstige belemmering van den groei der eiken tengevolge heeft. Waar de ziekte in kweekerijen optreedt, zal zij te bestrijden zijn door besproeiing der jonge eiken met Bordeausche pap. Bij beplantingen zal dit middel ongetwijfeld ook helpen, doch het zal in de meeste gevallen wel le kostbaar worden om daarbij aige- raeene toepassing vinden. De Directie der Ned. Heidemaatschappij verstrekt gaarne nadere inlichtingen (adres Nieuwe gracht 94 te Utrecht). KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor ver klaard kohier No. 8 van de Fersoneele Belastiug over het dienstjaar 1908 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is Ier hand gesteld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 15. Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, loco-Br. Ds. W. H. Stenfert Kroese te Rotterdam, hoopt morgenochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Ter gelegenheid van bet voltooien der nieuwgebouwde R. K. kerk in het Soester- wegkwanier zal hedenavond een plechtige dankdienst plaats hebben in de Elleboogskerk waarbij zal voorgaan kapelaan H. Akkermaus. Pastoor L. A. F. X. Fock mag heden den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Hedenmiddag bood een commissie uit de parochianen den jubilaris als huldeblijk een som gelds aan, welk geschenk slechts weid aanvaard onder beding dat het der kerkten goede zal komen. De commissie bestond uit de heeren E. Botti, A. Hamers, C. W. C. Hehenkamp, M. W. F. J. Jong, A. H. Van Kalken, T. C. V. ter Maat, J. Meeuwsen, H. Nefkens, M. Ramselaar en C. M. M. Vermolen. De jaarlijksche bedevaart naar Kevelaer zal dit jaar voor de parochiën in Eemland en op de Veluwe plaats hebben op 24, 25 en 26 Augustus. De Bedevaartgangers uit Amersfoort ver trekken Maandag 24 dezer per extra trein des ochtends te 7,40 en keeren Woensdag avond te 6.46 terug. De Burgemeester is van verlof terugge keerd en zal Maandag zijn ambtsbezigheden hervatten. Bij Kon. besluit is benoemd tot Hoofd inspecteur van den arbeid, met den per soonlijken titel van Directeur-generaal van den arbeid, de heer H. A. van IJsselsteijn, adjunct-directeur van gemeentewerken te Rotterdam. In den ouderdom van bijna 79 jaar over leed hier gister do heer H. Peerlkarap, die onder meer zich verdienstelijk maakte als Secretaris-Boekhouder van «Liefdadigheid" in de eetste juren van het bestuur dier nuttige vereeniging en ook op andere wijze zijn gaven van geest en hart wydde aan de openbare zaak. Er valt een jongen in 't water, Je haalt hem er dadelijk uit. Je Zondagsche pale is bedorven. „En daarmee is het afgeloopen", schreef een rijmelaar. Dat het niet altijd zoo prozaïsch afloopt, werd hier gistermiddag bewezen toen aan den huzaar B. L. Albert, .'an het 4e regi ment huzaren, gedetacheerd bij de Rij- en hoefsrnidschool, werd uitgereikt tie bronzen eere-penning voor menschlievendhulpbetoon wegens de door hem op 7 Mei met luvens- Jevaar verrichte redding van den 3-jarigen W. J. Doeleman uit den Flierbeek achter de Kazerne voor bereden wapens. Naast de nieuwe manege voor de Rijschool was daartoe onder bevel van kapitein U. N. J. Doornbos opgesteld het vry sterke eska dron, saamgesteld uit de hij de Ry sell ooi en de Iloefsmidschool gedetacheerdonde niet- ingedeelde officieren op den rechter, en on derofficieren op den linkervleugel. Nadat ritmeester E. W. baron Van dor Capellen, waarnemend Directeur der Rij- en hoefsrnidschool, op het terrein gekomen was en het detachement ann hem was gepresen teerd, werd huzaar Albers voorgeroepen. Opperwachtmeester Van der Laan deed nu voorlezing van het Kon. besluit van 2 Juli waarbij de eerepenning met loffelijk getuigschrift werd toegekend aanden Hinken militair die, toen hij het zoontje van opper- wuohler Doeleman in gevaar zag, zich geen oogenblik bedacht, doch, zich zeiven in gevaar begevend, het geluk mocht smuken het knaapje nog levend aan zijn zeer ontstelde ouders terug te geven. Na de medaille op de borst van Albers te hebben vastgehecht, zeide ritmeester Van der Capellen ongeveer: Huzaar Albers, het is mij een groote eer geweest, deze eerepenuing aan u te mogen uitreiken. Uw daad, aan allen bekend eu door allen op hoogun prijs gesteld, heeft getoond, dat gij het hart op de ware plaats hebt en dat uw officieren en uw kameraden in tijd van gevaar op u kunnen vertrouwen. Gy hebt het geluk gehad, een kind le mogen redden eu zeker weet de vader, hier tegenwoordig, het best wat dat zeggen wil. De eerepeuning, U door H. M. onze geëer biedigde Koningin geschonken, is een kost bare onderscheiding, welke ieder toont, hoe H. M. Iliuke daden weet op prijs te stellen. Wij allen hopen, dat gij dat sieraad lang zult mogen dragen en dut die eerepenuing U een voortdurende aausporing zal zijn om te allen tijde eervol uw plicht te doen. Ik wensch U hartelijk geluk met de U te beurt gevallen koninklijke onderscheiding". Albers mocht vervolgeus de gelukwenscheo in ontvangst nemen van de officieren en van opperwachtmeester Doeleman en diens zoon tje. Er trilde iets in de mondhoeken van den flinken huzaar, toen het aanvallige knaapje, in een aardig matrozenpakje gestoken, zijn redder onbeschroomd en hartelijk dankte. 't Was een plechtigheid, die niet naliet grooten indruk tJ maken. De heer H. W. Tick, benoemd onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort, behaalde de hoofdakte. In het geïllustreerd weekblad »De Prins" komt. voor een afbeelding, moment-opname, van ritmeester M. Groudhout op het oogen blik waarop hij een bindernis neemt bij het concours hippique te Nijmegen. De heer J. L. Rauh slaagde bij het ver gelijkend examen voor toelating als cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda en is voorloopig in aanmerking gebracht voor artillerie hier te lande. Men schrijft uit Harmeien aan het »Hdbld." Nu gebleken is, dat de zoo gewensohte en noodige medewerking niet kan worden verkregen voor het ontwerp-paardentram Harmeien - Utrecht van den spoorweg ingenieur J. A. Krieger te Amersfoort en medewerking wel in uitzicht is gesteld voor een vervoermiddel met mechanische kracht voortbewogen, heeft de heer Krieger een stoomtramplan ontworpen dat Harmeien Montfoort en Usselstein met Utrecht verbindt. Het voornemen van den heer Krieger is, dit plan in oen eerstdaags te houden confe rentie met belangstellenden nader te ont vouwen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren herkomstig van de Kon. Militaire Academie, de weiden hedenochtend beëedigd eu in functie gesteld. De bij het 1e regiment veld-artillerie nieuwbenoemde luitenant G. W. le Heux werd hedenochtend beëedigd op de heide bij het reservoir -Ier Waterleiding-maat schappij. Ook de batterijen uit Utrecht woonde de plechtigheid bij. Evenals vorige jaren zal ook dezen winter een landbouw-wintercursus worden gehouden voor het gaanizoen te Amersfoort indirn zich teu minste 12 miliciens ter deelneming aanmelden. De lessen, die einde Februari moeten zijn afgeloopen, worden ton getale van tien, ieder van twee achtereen volgende avonduren, gegeven op data te bepalen door dengarni- zoens-commandant in overleg met den Rijks- landbouwleeraar, in wiens ambtsgebied de cursus gehouden wordt. Evenals de vereeniging Handel en Ny ver heid" heeft nu ook Vreerodelingenverkeer- een medaille beschikbaar gesteld voor de „üranje-vereeniging", welke zelve eon derde medaille aanboQd. Deze medailles zijn beschikbaar gesteld voor de mooist uitkomende groepen in den optocht op 31 Augustus. Tot uiterlijk Maandagavond kan men zich bij het Bestuur dor Oranje-vereeniging nog aanmelden om deel te nemen aan den optocht, die thans zeer veel medewerking en belang stelling ondervindt.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2