Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. »zulke raenschen zyn, maar in do eerste hötels-restaurant hunno vergaderingen hou den, zelfs in «Hötel Neuf". Later vertel ik misschien nog wel eens verdor. J. KNOPPERS W. Kin. We namen bovenstaand ariikel uit de »M. B.," over, omdat hot veel waars bevat en wijl het zoo aantrekkelijk es vlot geschre ven is. Maar met een enkel woord willen we er toch even bijvoegen dat er ook te Amster dam, even als elders tusschen de nWijze- mannen" wel Klazemaonen en consorten zullen aangetroffen worden en dat niet alleen in onze hoofdstad >de Wyzemannen" het grootst iD aantal zullen zyn. Wij gelooveu, dat in onzen tyd van stre ven naar steeds meerdere ontwikkeling, ook de winkelier te dien opzichte het «excel sior" tot zijn devies kiest. Tenminste in onze gemeente wil ons dat zoo torschynen, waar wij daarvan zoo menig resultaat zien. Red. W egenverbetering. «Geen stof of modder meer op onze we gen» heet het nu weer in onze technische bladen. Het is al zoo dikwijls gezegd, dat we het nieuwtje aannemen onder benefice van in ventaris maar toch kan het zijn nut hebben, er de aandacht van autoriteiten op te ves tigen. Uit Engeland wordt thans melding gemaakt van een Tarmacadam. Naar het woord te oordeelon, is het een teerlaag over een ge- macadamiseerden weg. Is dit het ge rui, dan willen we al aanteekenen, dat proeven, daar mee door de Gemeente Nijmegen genomen, niet aan de verwachting hebben voldaan. Misschien echter is het iets anders. In Engeland heet het althans na verschillende proeven bewezen, dat de tarmacwegen met bun goede eigenschappen de stof- en mod- derplaag voorgoed doen verdwijnen. Wegevcn dus de bijzonderheden erover zooals we ze aantreffen. Üe tarmacwegen geven in onderhoud op de ihans bestaande stofwegen een groot voordeel, omdat men het jaarlijksch opbren- fen van nieuwe steenslag of grint bespaart. >e wegeD, eenmaal goed in orde, dat wil zeggen, volgens dit systeem gemaakt of veranderd, zijn dubbel zoo lang bestand als de thans bestaande macadam- en grintwegen. De wegen blijven liggeD, vlak en ondar de ztlfde tonrondte, zonder sporen van voer tuigen of paarden, waardoor zelfs bij voort durend nat weer de wegen bereid-en begaan baar blijven. Ze zijn onmiddellijk droog door dat het water niet in de bestanddeelen kan doordringen en met reebt van een water dichten weg gesproken kan worden. Tevens komen deze wegen op de eerste plaats den voetganger ten goede, omdat van stolafwerpi n geen sprake is, hetgeen zeer zeker de tuberculose-bestrijders met genoe gen zullen vernemenpaarden worden het zware trekken ontnomen, omdat geen bergen stof meer aanwezig zyn en de wagens of rytuigen als vanzelf over de harde opper vlakte rolloD, zoowel des zomers als in den winter, daar weergesteldheid hoegenaamd geen invloed op den weg heeft. De moeite van het rein houden, is zeer gering, wat zear gemakkelijk is af te leiden uit bet bovenstaande. Rijks- en provinciale wegen die nu bij regeuachtigen tijd, vooral des wiuters, zoo goed als onbereid- en onbegaanbaar zijn, worden op zeer voordeelige wijze in orde gebracht, a.w.z. absoluut stofvrijde te ma ken kosten worden spoedig goedgemaakt door de besparing op de kosten van het ge ringe onderhoud. Het stofprobleem is dus opgelost, niet door teerbesproeiiug of bestrijking of andere onvoldoende tijdroovende en kostbare mid delen, maar door »taruiac". In Engeland werden reeds meer dan 800000 M2 gemaakt en is men voortdurend aan bet uitbreiden. KENNISGEVING. Het «U. N.» van Zaterdag bevat twee berichten. Het eerste luidt als volgt: «Verschillende buitenlandsche bladen had den gisteren een Reutor-tolegram uit Apel doorn, waarin werd gemeld dat H. M. de Koningin binnenkort een blijde gebeurtenis verwacht.» Het tweede meldt: «Men seint ons uit Den Haag: Uit goede bror. vernemen we dat bet Reuter-telegrara aan de buitenlandsche bla den, waarin wordt gemeld dat H. M. de Koningin een blydc gebeurtenis tegemoet ziet, onjuist is.» Geduputeerde Staten hebben in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten verklaard in de gemeente Apeldoorn den Elspeter weg van het afsluit hek bij Wiesel tot de grens der gemeente Ermelo, den ElspeetApeldoornscben weg. EenigeD tijd geleden deelden wij mede dat een loteling te 's-Hertogenbosch bij den Militiraad als reden van vrijstelling bg de militie had opgegeven »broederdienst", doch dat de Militieraad, en later in hooger beroep, Gedeputeerde Staten die reden ongegrond hadden verklaard, omdat de bedoelde broe der, als naar de landweer overgegaan zijnde, daarbij tbans niet meer in dienst was, maar als deserteur was afgevoerd; dat zoowel de Militieraad als Ged. Staten van oordeel wa ren dat van een broeder die als deserteur was afgevoerd niet kon gezegd wordeD dat hij uit den dienst was »outslagen", zooals art. 48 sub 2c «Ier Militiewet uischt, dat van die beslissing van Ged. Staten zoowel de Commissaris der Koningin in deze provincie als bedoelde loteling vernietiging vroegen aan H. M. de Koningin. Thans is bij koninklijk besluit van 27 Juli j.l. no. 34 voormeld besluit van Gede puteerde Staten vernietigd en de loteling alsnog van den dienst by de militie vrijge steld. Bij gezegd kon. besluit is uitgemaakt dat oveigaDg naar de landweer gelijk staat met ontslag uit den dienst, als bij art. 48 sub2c der Militiewet bedoeld, ook voor hen, die vallen onder de overgangsbepaling van art. 3 der wet van 1901 Stbl. no 159. (Nbr.) Bij Kon. Besluit is de non-activiteit van den len luitenant der veldartillerie F. W. Diemont van de artillerie andermaal verlengd met drie maanden, dus tot 9 December Bij ministerieele beschikking is bepaald dal de miliciens van de lichting 1906, sedert 1 October vao dat jaar onder de wapenen by de bereden artillerie, 26 September a.s. in het genot van onbepaald verlof moeten worden gesteld. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zon dagochtend met gevolg, bestaande uit freule van de Poll, baronesse van Ittersum en graaf van Liraburg Stirum de godsdienst oefening by in de Ned. Hervormde Kerk te Soest onder gehoor van ds. W. J. Meiners, alhier. De Eerw. heer A. Hamers werd Zondag in de Metropolitaankerk te Utrecht tot Priester gewyd. Te Deventer is in den ouderdom van 67 jaren overleden de oud-kapitein der artillerie H. J. C. Verwey. Te Bussum is in de ouderdom van bijna El jaar overleden jbr.P. Sibergh, die in 1900, als opvolger van kapitein Geel, hier de func tie bekleedde van kapitein plaatselijk adju dant, tot 1 Sept. 1905, om toen den dienst met pensioen te verlaten. Den 22en Augustus hoopt H. Korndewal overweg-wachter Sraallepad, den dag te her denken, waarop hij 25 jaar in dienst is bij der H. Y. S. M. BURGEMEESTER cd WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT brengen ter elgemeene kennis, dat bij hun besluit rail heden, ingevolge »rt. 8 dor HINDERWET, aan C. van OMMEREN wonondo albior, vergunning la verleend tot de oprichting van eene hseteluohteve», onder voorwaarden dat de bestaaodo schoorsteen pijp worde verhoogd en opgemetseld tot 0.80 M. boven de nok van het dak en dan worde voorsien van een verglaaad aardenscboorateenpot met dito kap; verder dat deae schoorsteenpijp met ijwren zwieping aan de kap worde bevestigd, in bol per- oeel aan de Langcstraat Wijk F No..18, kadastraal bekend Gomeente Amersfoort Soctie E. No. 302. Amersfoort, 18 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. O. 8TENFERT KBOESE. «Hollen of stilstaan", heet het in de spraak makende gemeente en dan gelooven we, dal het dit jaar hier op 31 Augustus «hollen'' zul wezen, wat feestvieren betreft, als ten minste hl de plannen daartoe verwezenlijkt zullen worden. De jeugd vooral heeft tie beste voornemens en menig dienstmeisje zal dezer dagen wel door een extra-schelletje uit haar keuken worden geroepen. En, al plooit ze de lippen reeds tot een ietwat nijdig: »drommel8che jongens, willen jelui weleeus heengaan; we doen er niet aan,'' zoodra ze al zoo'n hoop je van die dreumessen op de stoep ziet staan, als een hunner haar echter vleit: „toe, ga binnen maar eens wat vragen voor de eerepoort voor de koningin," dan bezwykt ze in negen van de tien gevallen voor den aandrang van dan leuken deugniet! 't Is een onschuldig vermaakhet houdt de kinderen in dezen vacantiatijd van erger af en met een paar centen bezorgt ge ze uren bezigheid. En mooi ot niet, bont of eentonig, als 't 31 Augustus is, en de vlaggen wapperen uit elk huis, het heerlyke zonnetje schijnt, het klokkenspel laat zich hooren, dan ziet het o, zoo aardig uit, als men daar gaat tusschen tal van eerepoorten. In de traditoneele Oranjebuurt, de Haag, weert men zich dapper. Naar verluidt, zal er een slot verryzen, waaruit Z. K. H. Prins Hendrik, voorgesteld door een bekend buurt bewoner, plechtig zal «gehaald" worden ten einde, geëscorteerd door gevolg en muzikan ten, zich aan te sluiten bij den optocht. Hoe het zij, in elk geval zal Amersfoort ditmaal ook feest vieren en dat juichen we van harte toe Enzoo van zelf komen we tot het verzoek, dat zoo in de lijn ligt, n.l. dit: geelt allen, die personeel houdt, hetzij voor uw zaak, hetzij voor uw huishouden, uw onderge schikten zooveel ge slechts kunt, den middag van 31 Augustus zoo niet geheel, dan toch grootendeels vrij. Wij zouden zells zeggen laat er een beweging in den lande komen om dien dag als 't ware tot een Zondag, tot een geheel vrijen dag te verklaren! Wat zou er tegen zijn? Maar nu het nog niet zoover is, nu hopen wij dat elke ondergeschikte, zoo man als vrouw, een zoo ruim mogelijk verlof krijge dien dag By de aanbesteding van een te bouwen, nieuwe Gereformeerde Kerk en toren te Gorinchem was de laagste inschrijver de heer W. van Genderen alhier voor f 291,090. Hel werk is aan hem gegund. In sommige bladen vinden wij vermeld dat de inschrijvingssom f50.000 bedraagt. De rechte weg moge al de beste zyn, een ieder wijkt er wel eens van af met of zon der zyn wil. Maar van ochtend deed het paard, gespannen voor het voertuig van den vrachtryder G. dat zoo al met z'n eigen, dan toch zeker tegen den wil van den eigenaar. Want 't gaf dezen en in de Utrechtsche straat heel wat onrust eu drukte, toen het dier daar op hol sloeg, den wagen ratelend en slingerend achter zich sleepen.l, den ver boden plantsoenweg in, het. telefoonhuisje langs Vlak onder de muziektent van Amicitia stond do deserteur stil. Werd hij tot bezin ning gebracht van zijn roekeloos opzet door het troepje spelende kinderen in zijn onmid dellijke nabijheid of begreep hij, dat de menscb toch ten slotte overwinnaar blijft in een kamploop, waar er éen staat tegenover bela gers van alle zijden Hoe 't ook zij, een paar minuten later draafde onze rebel goedmoedig weer z'n gewoon gangetje En de Utrechtsche straat en omgeving waren weer in ruste Een politiek gevaar. Een Belgisch vak blad heeft voor eenige jaren het gevaar ge schetst, dat de kiezers van alle partyen, behalve de wegblijverspartij, bedreigt van de zy le vnn het potlood, dat in de kiescel ter hunner beschikking hangt, en dat, al» het zijn scherpte verliest, door de kiozers achtereenvolgens wordt bevochtigd. Ter voorkoming van booze gevolgen werd aan bevolen in de cel een waarschuwing op te hangen, dat men op de geschetste wijze ziekten t'o.a. tuberculose) kan overbrengen, en voortseen mes en een met carbol be vochtigd vloeiblok bij de stemgereedschap- pen te voegen. Ook kon men, in plaats met potlood, met houtskool den uitverkorene doen aanwijzen, en zoodoende de analyse van den volkswil laDgs den drogen in plaats van langs den natten weg doen geschieden. We plaatsen dit stukje, overgenomen uit «Moleschot» met opzet onder «stadsnieuws» om bet moer onder de aandacht te doen vallen, omdat het zulks wel verdient. De kleine voorbehoedmiddelen zijn, dunkt ons, licht te nemen. Tot de spoorwegongelukken behoort ook menige ontmoeting in een coupé. De onuitputtelijke vindingrijkheid der Parij- ache mode specialiteiten heeft de dameswereld met een hoogst eigenaardige nieuwigheid verrijkt. Het heeft er veel van weg of de lederen ifitrus- ting der chauffeurs den stoot gegeven heeft aan de nieuwste mode, namelijkeen lederen dames- coBtuum. Deze costuum8 gelijken echter in geen enkel opzicht op de grove, zware automobieljassen, doch bestaan uit een kunstig bewerkte, lichte lederstof die in haar prachtvolle bewerking veel weg heeft van znde. Het spreekt vanzelf dat deze stof alleen 'voor de kostbare damestoilet!en zal worden ge bezigd en door schoon stikwerk, paarlenversiering etc. zal men trachten, den eersten tegenzin voor 't lederen coBtuum te overwinnen. Het zal dus niet lang duren of men zal opdeParijsche boutevards en in de theaters de zachtkleurige toiletten van el&Rtisch leder kunnen bewonderen. Een beslist feit is het echter, dat ia het &,s. seizoen zoowel de mouwen als de rokken der toi letten z66 nauw zullen zijn dat ze de bewegingen min of meer moeten belemmeren. Doeuillet, een voornaam huis te Parijs, lanceert een model on. derrok, waarin aan de binnenzijde de kousenop houders gehecht zyn, om zoodoende de voorbaan van de rok tegen de beenen aan te drukken. Deheeren Pisuisse en Blokzijl, journalisten-lied jeszangers, zullen Zaterdag 29 dezer van Amster dam via Genua naar Nederl. Oost-Indië vertrek ken. Wij Nederlanders hebben in het buiten land den naam van het zindelykste volk der aarde te zijn wat de zindelykheid op onze huizen en straten betreft wel te ver staan. Men zal dan ook vreemd opkyken bij bet lezen van de volgende regelen (aan het dagboek van een explorateur opNieuw- Gninea, gelijk het „Bat. Nbl.» dit geeft,ont leend) waarin verhaald wordt, hoe Papoea's aan een troepje Nederlandsche onderzoekers een lesje gaven ii. de zindelijkheid. Hoe «vuil», zoo lezen wij, ook de eerste indruk is, dien de Papoea maakt, de grond, de bodem in zijn buizen en kampongs is zindelijk. Al het vuil wordt opgeveegd eu weggebracht of verbrand. Beschamend voor ons was het, toen we, na in een verlaten kampong gebivakeerd te hebben en 's morgens in de haast weer op getrokken te zijn, eenige dagen later in de kampong terugkeereode er de bewoners aan troffen. Alles was netjes opgeruimd en men wees ons op een grooten hoop vuil, als of men, zacht verwijtend, zeggen wildedat is van jelui». Op. welke wijze het spaar- en rabatzegel- stelsel in DuitscLland, in den boezem van onderlinge rabat-en spaarzegel-vereenigingen beoordeeld wordt, blijkt wel uit het volgende versje, gezongen op een feest van rabat- en spaarzegel-vereenigiog. „Zehn Prozent, die schlagt man auf, Gibt für fünfe Marke drauf, Und das Publikum wie toll Leekt und klebt Sparbücher voll I" M. B. Aan de Londensche bladen wordt gemeld, dat door een werkman tusschen Machadorp en Belfast in Zuid Amerika een schat baar goud van f250 000 waarde ontdekt is. De schat moet tij lens den boerenoorlog in den grond verborgen zijn. De Regeering krijgt twee derden, de werkman de rest van de vondst. Dienstmeisje: Waarom zegt u mij op? Werk ik niet genoeg? Rentenier: Jawel; maar je laat mij te veel bijdragen aan de uitgaveu voor het leger. Te Halberstadt overleed een negenjarig meisje aan de gevolgen van een ongeluk bij het diabolo-spel. Zij viel bij het spel in een stok van dit speeltuig, dat in haar voor hoofd drong. Er had een bloeduitstorting in de hersenen plaats en het kind stierf onder hevige pijnen. Reeds sinds eenige jaren bestaan op en kele plekken, op stations enz. automaten, waardoor men zich tegen eeu koperstuk era ongevallenverzekering voor dien dag kan koopeu. Het gebrek van deze nuttige uitvinding bestond daarin, dat de polis slechts voor éen dag en niet persoonlyk, dus on- overdraagbaitr, kon verschaft worden. Kort geleden is het een Engelschen uitvinder ge lukt, een automaat te maken, die aan deze onvolmaaktheden tegemoet komt. Door het inwerpen van een penny komt een klein pot lood te voorschijn, waarmede men zijn naam in een gelijktijdige vrijkomende opening, schrijft; hierop drukt men op een hefuoom, de opening sluit zich en door een andere spleet verschijnt de verzekeringspolis met het onderschrift en de juiste tydsvermelding. Deze automaat zou voor groote fabrieken en werkplaatsen van groote beteekenis kun nen worden. ln één enkele strafzitting van het Kanton gerecht le Rotterdam waren onlangs als over tuigingsstukken van drankwetovertredingen aanwezig: 4 groote manden, volgepakt met llesschen met verschillende soorten drank 4 vaten, 226 heele 80 halve llesschen bier; 16 tienliter-kr.7 bemande llesschen en 40 lles schen jenever; 7 llesschen siroop van punch 8 llesschen cognac3 lleeschen jenever op citroenschillen 9 flesscben boerenjongens 32 kogelfleschjes gevuld met limonade; 22 gevulde spuitwaterllesschen, gemarineerde haring, 3 koperen bierpompeneen groot aantal bier- en drankglazen, benevens 2 kast planken. Ook lagen er een aantal maten en gewichten, alles door de politie in beslag ge nomen Dat kon al een aardigen herberginventa- ris vormen. De dood in het water vonden gedurende de jaren 189599 in Noord Brabant 621 of 11,75 op de 100,000 inw.Gelderland 732 of 13,70; Noord-Hol land 2108 of 23,47, Zuid-Holland 2300 of 22,23; Zeeland 343 of 11,22 Utrecht 459 of 19,60; Friesland 746 of 22,08, Overiiael 421 of 13,58Groningen 578 of 20,28, Drenthe 223 of 16,09,; Limburg 294 of 1069: op 100,000 inwoners.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2