Augustus 1908. Zaterdag 22 57e Jaargang. No. 7548. Reis exemplaren. Feuilleton. Het detective-paar aan 't werk COMMIT. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. voeren een soort vergunningsstelsel voor de bewoners van woonwagens en woonschepen; in zekeren zin dus een toepassing in het ge- heele Ryk van den alleszins lofwaardigen maatregel, door den Comtnissarris der Ko ningin in Gelderland voor die Provincie be reids getroffen. Dat zal zeker er toe meewerken, het kwaad te bestrijden, doch de kwaal dient naar mijn meeuing meer in den grond aangetast. En dit kan, zelfs zonder groote uitgaven. Ons land is aangewezen op landbouw en veeteelt. Als we de paar mijnen in het Zuiden des lands wegdenken, moet het zelfs geheel uit landbouw en tffeeteelt zijn belang rijkste inkomsten trekken. Van den transito handel als andere hoofdbron van bestaan zwijg ik thans. Welnu en hier kom ik tot beantwoor ding van mijn vraag: «Wat kan er gedaan worden in het belang van den landbouw en de landlooperij» De Staat leide de land 1 o o p e r s op tot land bouwers. Wie een woonwagen of een woonschip heeft gezien, zal erkennen dat de bewoners waarlijk niet voor hun genoegen dit noma den leven lyden, doch noodgedrongen in ge stage onrust voorttrekken, met zekere vrees ontvangen door de plattelandsbewoners, dik wijls opgejaagd door Ryks- en Gemeente politie. Hoe komen ze tut dat ellendige leven Het antwoord is niet ver te zoeken. Werkloos geraakt, hetzij door eigen toe doen, of buiten hun schuld, en daardoor zonder eigen dak, verlieten dn meesten hun ner de steden en gingen zij bedelend het land door om ten slotte zooveel bij een te gareu, dat zij een woon wagentje zich kon den aanschaffen, dat het schamel huisraad herbergt en bij zeer slecht weer tevens dient als schuilplaats bij dag of nacht. Men kunt ze, die wagentjes op twee dikwijls ongelijksoortige wielen, getrokken door een mageren hond, het hoofd des gezins en de oudste kinderenhet toonbeeld van ellende. Hoe diep de menschen ook gezonken zijn, schier geen enkele is er, die niet gaarne voor goed zou worden verlost van een zóo treu rig bestaan. De jongeD, die tijdens »le Delftsche rnas- kerade-feesten uit den woonwagen wegliep en de politie bad en smeekte, toch vooral niet te wordeo teruggezonden aan zijn ou ders, staat in deze waarlijk niet alleen. In den eersten lijd wellicht zal men en kelen vindeD, die zich niet kunnen" gewen nen aan een geregeld levendoch in ieder geval zou men de kinderen kunnen redden; in hun belang en tot welzijn van den Staat beide, de kinderen, die thans nauwelijks ander onderwijs ontvangen dan in bedelen en in het zooveel mogelijk straffeloos plegen van kleine diefstallen. Langs onze spoorwegen deze comum- catie-middelen bij uitnemendheid strek ken zich uit hectaren by hectaren heide grond, die nu bijna renteloos daarliggen en er om vragen, ontgonnen te worden. Onze Hoogere Landbouwschool kan wed ijveren met de beste in het buitenland; onze landbouw-leeraars zijn de mannen, die kunnen adviseeren welke hulp (kunstmest stoffen moeten aangewend en indien het Rijk deze zaak ter hand neemt, kan bet wonderen verrichten juist door zijn uitstekend korps ambtenaren. Ik zou wenscheo, dat het Rijk een deel der heiden langs een der spoor wegen aanwees voor een proef, mits op uitgebreide schaal wij Nederlanders ple gen wel eens iets te zeer in 't klein te be proeven met heide-outginning. Eenigermate zou daarbij dienen gevolgd het bekende Elmira-systeem ook om te voorko- me nde geweldige administratie-kosten, welke Rijks-ondernemingen plegen aan te kleven. Zeer in 't kort komt (lit hierop neer. Het Rijk stelt het terrein beschikbaar en benoemt een Directeur, die geen land bouwkundige behoeft te zijn, ja zelfs bij voorkeur geen vakman moet wezen, doch een organisator en een man, die hart heeft voor dezen arbeid, die geduld heeft om deze aan bandeloosheid gewende lieden te leeren, dat geregelde arbeid hen voert tot een verzekerd bestaan, waarin hun ijver zelfs hen tot welstaud kan brengen. Hij worde bijgestaan door een landbouw kundige, die zorgt voor de doelmatige be mesting van den woesten grond, en ee- nige landbouwers, die de iaudloopers leeren spitten, ploegen en oogsten. Er zijn menschen te over die een helder hoofd paren aan een warm hart voor hun medemenschen, die een groot organiseerend talent hebben en zeer gaarne hun zeer uit nemende krachtm willen geven voor het hier zeer terloops geschetste, die gaarne hun verder leven zullen wijden aan het wederophelfen der landloopers, omdat zy weten, daardoor nuttigen arbeid te verrich ten. Er zijn jonge landbouwkundigen, volkomen Aan onze abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen-of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelyke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook uiet-geabonneerden kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van de „Atnersfoortscbe Courant" tijdens hun uitste- digheid zich verzekeren. LANDLOOPERIJ. Met zeer veel belangstelling nam ik kennis van hetgeen in de «Amersfoorlsche Courant» van 15 dezer werd meegedeeld naar aanlei ding van het verslag der Staats-commissie in zake de landlooperij, ingesteld bij Kon. besluit van 22 September 1903, want inder daad geldt het hier een zaak van zeergroot belang. 't Zij mij echter vergund eenige opmerkin gen te maken. Ik zou geueigd zijn, de vraag van de Gel- dersch Overijselsche Maatschappij van Land bouw eenigszins anders te lezen. Haar vraag, luidende; tWat kan er gedaan worden in het belang van den landbouwer ter bestry- ding van de landlooperij» enzoovoort, zou ik willen lezen: „Wat kan er gedaan wor den in het belang van den landbouw en de landlooperij". We kennen de kwaal en weten nu èn door het onderzoek der bovengenoemde St8ats-commissie èa door de maatregelen van den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland welke afmetingen deze sociale hinder van lieverlede heeft aange nomen. Terecht wordt zij genoemd een plaag voor het platteland en een kwaal, even oud als het platteland zelf. Terecht wordt er op gewezen, welk gevaar in allerlei vorm deze vermomde bedelaars brengen voor de stre ken, die zij bezoekenniet alleen door hun driest optreden, hun strooperijen een zachter woord voordiefstallen hun on derlinge twisten, welke maar al te dikwijls eindigen met verwondingen en zells manslag; maar ook door het gevaar, dat ze brengen uit hygiënisch oogpunt, overbrengers als ze op vele wijzen zyn van besmettelijke ziekten. Volgens het in genoemd nummer meegedeel de weuscht de Staats-commissie te doen in- Naar ARTHUR GRIFFITHS. 2). Ik hoop, dat ge u vergistMaar ik word oud en kan niet meer op mij-zelven passen. dat heeft u aan dat andere zaakje gezien. Veronder steld datik zou haast er aan denken, mij terug te trekken: ik waag er eenheelesom aan maar de winst de winst Oom Pop scheen zijne gasten geheel vergeten, terwijl hij voor zich het yoor en tegen opsomde geslingerd tusschen vrees en de zucht om iets te winnen. De conclusie was, dat hij besloot 't maar te wagen. Het paueeltje van Filippo Lippi werd zijn eigendom 'of liever: het gemeenschappelijk eigendom van hem en Straker voor den hoogen prijs van 357.500 francs. De jongelui keerden een paar dagen later naar Londen terug; er was spoedig weer werk aan den winkel. Daags na hun thuiskomst meldden ze zich bij hun chef, den heer Beeke aan, en in 't kantoor vonden ze. meneer Yeo, die als een beeld der wanhoop in een stoel gedoken zat en niets kon uitbrengen dan „Die schurk U weet, geloof ik. al iets van de geschiedeni af, zei Becke; tenminste, dat heb ik uit de woorden van den ouden man begrepen, 't Is over dat schilderijtje van Filippo Lippi. Thuis gekomen met zijn kostbaren koop, bemerkte hij dat 't niet de echte is, maar waardelooze na maak. Merkte hij dat niet, eer hij ging bieden? O, dat was het echte, daarvan is hij over tuigd, evenals alle deskundigen. De verwisseling heeft later plaats gehad. Dus de copie is voor het echte stuk in de plaats gesmokkeld? vroeg Digby. Ja, dat vermoedt meneer Yeo. Wie nam het paneel mee na de verkooping? vroeg Sara direct aan den ouden man. Ik ik alleen I 't Bleef bij mij in 't hotel en op reis. Ik heb 't niet uit mijn gezicht ge had behalve eens Ah! riep Sara; wanneer was dat? Te Amiens. We reisden samen, Strakerenik, in een gereserveerde coupéte Amiens stapte ik even uit om wat te gebruiken aan 't buffet en liet hem met 't stuk alleen. Merkte u niets, toen u weer in de coupé sta pte? WeineenDe doos, waarin 't kostelijke stuk geborgen was, lag op dezelfde plaats, op 't zelfde kussen. Hoe zou ik iets vermoeden De schurk moet een tweede doos gehad hebben, met de copie er in. 't Was op die manier gemakkelijk, ze te ruilen. Maar Straker was uw compagnon, merkte Digby op hoe verklaart u zijn handelwijze O, hij had nog niets betaaldZijn deel van de koopsom moest ik aftrekken bij den verkoop dat was de voorwaarde; hij zou zich daarvoor belasten met de zaakhij wist een kooperO, 't is een schurk 1 Hij zal wel een praatje vinden om zich er uit te reddenhij heeft 't maar een paar jaar to bewaren tot ik dood ben, wat niet zoo lang meer zal duren! en dan maakt hij een brillante zaak 1 't Zal niet lang du ren ik overleef dit niet Kom, kom, oude heer, troostte Sara, niet zoo mismoedig. Ik ben er ook nog! Vertel ver der: wanneer ontdekte u het bedrog? Pas een uurtje geleden, toen ik de brandkast opende, waarin ik het had gelegd. Ik wilde 't nog eens bekijken, enkel voor mijn plezier en toen merkte ik het! Heeft u Straker al gewaarschuwd? Neen, nog niet. O, dat is goed, zei Sara; laat hem zoo lang mogelijk in 't duister. We moeten eerst uitvisschen, hoe de copie in de wereld is ge komen. l)at iets voor jou, Gerald; ga naar Parys terug en zoek in de schilderswereld; in het Quartier Latin zijn er honderden, die den kost verdienen met copieën maken. Ik zal mij zeiven voordoen als een zeer be- geerig dienaar der kunst. Dat is best. Meneer Yeo zal zeker op geen kosten zien. Als je den schuldige vindt, tracht dan van hem te weten te komen, wat je kunt. !)e hoofdzaak is, dat de medeplichtigheid van Straker wordt uitgemaakt. Helpt dat ons aan 't echte stuk klaagde Pop. Ik denk aan mijn goede geld... Dat weet ik nog niet zei Sara kalm msar 't is in elk geval 't eerste, wat we doen moe ten. A propos, waar is uw copie? Is daaraan niets te vinden, dat ons op 't spoor kan bren gen-'' Heeft u 't paneei hier? 't Is bij mij thuis; u mag het komen zien, u mag het hebben, u mug het in 't vuur gooien, als u wilt I riep de oude man boos. Dan gaan we met u mee, besliste Sara. Waar BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. bereid om het te Wageningen geleerde toe te passen ten bate van deze zoo zeer mis deelde». Er zyn landbouwers die, liever dan in de Nieuwe wereld hun geluk te beproeven, geneigd zijn om in deze landboaw-kolonie een steeds beter wordend bestaan te ver werven. Door de ervaringen, opgedaan bij de ont ginningen der «Nederlandscbe Heide-Maat- sehappij» en door de «Maatschappij van Weldadigheid» kunnen vele fouten worden vermeden. En bovenal zijn de Jaarverslagen der El- mira-stiebting daar om als juist voorbeeld van goede heide-ontginuing en uitstekend ingeriebten landbouw in korten tijd goede resuliaten te bebaleD. Zoo beginne men niet met kostbare hui zen te bouwen kostbaar vooral door het moeten doen aanvoeren der bouw-materialen doch late in den eersten tijd de ex-land- loopers wonen in hun woonwagens. Van lieverlede bouwen zij zeiven wel op het hun toegewezen stuk heide een huisje, dat later kan worden vergroot en desnoods zeer comfortabel ingerieht. Goed opgezet zal, in 't klein begonnen, zulk een ontginning even goed slagen als in Amerika en even snel het aanschaffen van groote landbouw-werktuigen wettigen als in de Nieuwe wereld het geval was. Wat oordeelkuudige ontginning vermag toont .lie bij de halte Dolderscheweg van de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij. Het is mijn stellige overtuiging, dat deze wijze van arbeidsverschaffing aan de land loopers den landbouw en daardoor de ge meenschap zeer ten goede zal komen en ik meen zelfs, dat dit de eenige weg is om het platteland voorgoed te verlossen van de plaag der landlooperij. Den on willigen doch die zullen er op den duur weinig zyn, al is 't althans in den aanvang vrij zeker dat menigesn, vanjongs- gewend aan het zwervend leven, allicht zal vervallen tot recidive make men het leven zuur door hen meer nog dan tot dus ver ouder politietoezicht te stellen. Zij kun nen in de door mij bedoelde ontginning een behoorlijk bestaan vinden en zullen al ras er de voorkeur aan geven mee te wer ken boven een zeer onzeker, zeer afmattend, en zeer vermoeiend nomaden-levei:. Frederiks. Zeist, 21 Aug. 1908. hangt Straker uit? Is hij nog te Londen? Ja, hij logeert in Bloomsbury. Hij schreef mij gister, dat de kooper, die hij op 't oog had, een schatrijke man uit Newyork, van Doren, eerst over veertien dagen hier" zou komen. Die zal nooit komenlet op mijne woorden, zei Sara; Straker zal naar New York gaan met het schilderij I Dat zal hij nietschreeuwde oom Pop. Ik laat hem arresteeren Daar komt u niet verder mee; bij zal zeggen, dat u al dien tijd het paneeltje hadt en 't nog hebt. Wat kan- u bewijzen van de verwisseling Neen, 't geval is nog niet ryp voor een politie zaak. Dus, Gerald, jij gaat naar Parijs, en ik blijf hier Siraker in 't oog houden. Hoe wil je dat doen? Ik ga met mama kamers nemen in 't zelfde pension, waar hij is. Heeft u even een pen en inkt? Dan schrijf ik dadelijk aan mama. Zoo zette het kloeke dametje terstond alles in beweging. Allereerst vergezelde zij met Gerald den ouden koopman naar Wardourstreet, waar ze de valsche Filippo Lippi aan een nauwkeurig onderzoek onderwierpen. Kijk nu eens I riep Sara plotseling uit, ter wijl ze met een loupe op het stukje tuurde. Wat 'n ezelDie was zoo trotsch op zijn werk. dat^ hijniet kou nalaten het te onderteekonen. Yeo kwam nieuwsgierig naderbij ooi zich te overtuigen. En jawel, in een hoek stonden, in den vorm van een driehoek, drie D's. Dat iB tenminste ietszei Gerald. Zie dien meneer D. D. D. maar gauw te krij gen, vermaande Sara. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1