Binnenland. Stadsnieuws. gedeeld en ik moet eerlijk zeggen, al waren er meer, dan waren haar kinaeren nog lang niet aan de beurt, ze bebooren tot ae zeer betrekkelijk welgestelden. 'En daar barst ze los: „O God, meneer, 't is geen leven. Wat moet ik begiünen, wat moet ik beginnen als ik die kaarten niet hebEn daar valt met mijn man niet te Ëraten, als die driftig is, is ie als bozeten. n dat slaat en dat vloekt, en voor de buren meneer, den zeggen ze dat is nou dat vrouw tje! dat binue nou dio knappe kindertjes! Gister zitten we te eten on ae kleme jongen zit zoo stil to kyken. Op eens zeitiezoo stil: Vader, zeit ie, ik geloof, dat ik die kaart niet krijg. En daar valt me die man in eenen in een drift en smijt zoo z'n bord tegen de grond. Wat! jij die kaart niet krijgen, waar ie zoo over opgeschept heb, dat je zoogoed eerde, as der morgenochtend die kaart niet is, voor allebei een, slaan ik de heele boel kort en klein, 6laan ik de heele. »En o. meneer! geen oog heb ik dicht gedaan de beele nacht. En 't is dan alle maal mijn schuld en ik heb alles gedaan En tegen de kinderen zeit iegeen slag hoeve jullie de heele vacantie voor der uit te voeren, geen boodschap zal je voor der doen, en jü zal de kinderen derlui schoenen poetsen en dan die brutale mond van je eigen kit deren. Niks, niks doen ze voor mo en.o, God, hoe moet ik morgen die Zon dag ingaan I Hebt u geen kaarten Ik heb geen kaarten. Tot werkelijke wanhoop van 't arme fat soenlijke brave vrouwtje, die haar knokkels staat stuk te bijten, ik kan ze niet geven. «Maar weest u nu maar bedaard, als die drift van uw man wat gezakt. »0, meneer, u kent 'm niet, u moest es weten. en uw kinderen, maak u daar niet ongerust over weet u nog wel, dat ik 'm verleden jaar zoo koest heb gekregen Dat zal ik weer op dezelfde manier doen". „O meneer, die jongen!... als ik maar kik, dat ik naar u toe zal gaan. •Dat moet ook dat komt nu ook wel in orde. Ik beloof u, dat bij in de vacantie wel boodschappen voor u zal doen. Eu de juffrouw, wa*.r Neeltje zit, zal 't metNeeltje wel klaar spelen. Is uw man thuis?" »Niet voor vanavond zes uur." Ik zal u een brief laten brengen voor uw man. Hoe kan die man nu toch zoo onver standig doen Met een beetje hoop en veel dankbaar heid gaat moeder M.naar huis. In de klas treft me de scbuwe blik van Dirk, als ik aan den onderwijzer vraagt of ik Dirk even apart mag hebben. Ik heb invloed op Dirk, dat weot ik. Straf heelt bij nooit van me gehadook nu valt er geen hard woord, evenmin als verleden jaar, toen ik hem zoo een kwartiertje apart heb gehad, met de deur dicht. Maar t is voor Dirk een kwaad kwartiertje, een béej kwasd kwartiertje. Ik weet zeker, dat hij liever een driftbui van vader heeft. Een dergelijk kwartiertje beleeft Neeltje bij de juffrouw. En als ze om twaalf uur stil samen naar buis gaan zijn ze minder bang voor vaders drift dan voor moeders tranen. Beiden hebben ze een papier bij zich. Op het eene staat bovenaan: «Hoe Dirk in de vacantie heeft opgepast". Daaronder is bet papier in drie vertikale vakken verdeeld met de opschriften, goed, redelijk, slechten de datums van 25 Juli tot 17 Augustus. Neeltje heelt ook zoo'n papier, en brengt ook een brief voor vader thuis. Eer ik de school uit ben, laat moeder nog bedanken. Als mei mg u eigen vacantiereisje niet alles in 't honderd liep, giug ik vanavond om zes uur toch nog naar vader M. De vacantie is om en ik ben de beele geschiedenis vergeten. Maar Dirk sc-uift me zijn papier in de band, en ik ben er weer geheel in. Ik kyk hem eerst eens aan, hij krijgt tranen in de oogen. Ik lees: 20 Juli, goet, 27 Juli goet, 28 Juli goet, goet, goet, goet tot en met 17 Augustus. Bravo, Dirk. Nu praten we maar een paar minuten. De jongen schreit van dank baarheid en ik sterk hem voor de toe komst al vrees ik als we 't volgend jaar van elkaar gaanMaar ik zal bem in 't oog houden. En op den achterkant van 't papiertje lees ik Geachte Men Heer barielgk dank voor alles wat u voor myn Sedaao beeft ik het vrede in huis gehat oor u biief aan rnjjn Man co Kinaeren beben zich voor beeldig gedragen ik ben u zoo dankbaar zie niet naar de veel fouten ik bep niets gelert. Met achting uwe D. W. A. M. .-O Neeltjes papier behelst eveneensgoot, goet, goel. goet en een dankbetuiging aan de juffrouw. De juffrouw en ik vinden bet aangenaam. Ter navoigiug aanbevolen. Hoofd O. L. S. Amsterdam, 22 Augustus. Flesschentrekkers. Vennootschap Nat. Crediet- en Hy potheek-Instelling. Weer een nieuwe llesschentrekkerslirma kunnen wij thans aan de openbaarheid prijs Seven, 't Is de «Vennootschap Nationale Cre- iet* ou Hypotheek-Jnstelliug," gevestigd te 's Gravenbage. Een onzer stadgenooten is er in geloopeu ziehier, zyn wedervaren in korte trekken weergegeven. In verschillende bladen had hg een annonce gelezen, waarin werd aangekondigd, dat geld verkrijgbaar werd gesteld zonder borg, hypo theek enz., brieven Box 165, Den Haag. Deze annonce trok zoozeer zijn aandacht, dat by er'op schreef en f 500 aanvroeg, zon der borgstelling. Daarop ontving bij een cir culaire, die ieder sterveling verdacht zal voor komen, mits hg niet al te goed van vertrou wen is of te vluchtig leest. In deze circulaire toch is geen adres ver meld, doch alleen het correspondentie-adres Box 165, 's Gravenhage. Eod volledige naam komt er niet op voor, wel als telegramadres Porte, Haag, en een onderteekening zonder voorletters. Tevens staat er op gedrukt „Tele- phoon interc." zonder bijvoeging vannummer. Overigens wordt er geweldig hoog in opge geven van de groote zaken der onderneming. De circul dre zelve is gedrukt, terwijl de cüfers met de schrijfmachine zijn iDgevuld. We ontleenen eraan«Blijkbaar uw schrij ven verlangd (met een d) u een geldleening ten bedrage van 500 gulden. De navolgende voorwaarden zijn daarvoor in hoofdzaak in acht te nemen De reute bedraagt 5 procent 's jaars. De ailossing bedraagt minstens 50 gulden per 3 maanden. Zonder aflossing geschiedt de te rugbetaling van het geheele bedrag in ééns na 3 jaren of nader overeen te komen. Voor informatie- of portokosten moet wor den gestort tien gulden, welk bedrag u per postwissel, voorzieu van het adres: «Natio nale Crediet-Instelling, Box 165, 's-Graven- hage» ten onzen kantore gelieve in te zenden. Onmiddellijk na ontvangst daarvan wordt u een aanvraagoiljet ter invulling toegezon den en uw aanvraag met den M E E S T E N SPOED behandeld». Onze stadgenoot zond de tien gulden en ontving een aanvraagbiljet, dat hjj met de meeste nauwkeurigheid invulde en terug zond. In plaats echter van de verwachte fLOO, kwameen brief met verzoek, om nog f15 te zenden. «Wij hebben de eer» zoo schreef men «u beleefd te verzoeken voor ver dere kosten in zaken uw aanvraag, vijftien gulden, per inliggende wissel, ten onzen kantore in te zenden, en deelen u mede dat binnen enkele dagen, na ontvangst daarvan, uw aanvraag is afgewikkeld. Na inzending der f 15 zijn geen kosten meer aan ons verschuldigd (sic Hoogachtend, Vennootschap Nat. Crediet- eu Hyp.-Insteling, De directeuren, DE LA PORTE Zn. Vermeld moet nog worden, dat ook op dit briefpapier wel stond «kantoor geopend van 10—3 uur», doch niet waar dit kantoor gevestigd is I Bij dezen brief was een geheel gereed gemaakte postwissel gevoegd, waarbij de af zender alleen maar het geld had te stortenThans kwam onze stadgeuoot de zaak verdacht voor. Edoch noch politie, noch justitie kunnen daar iets tegen doen, wijl de f10 (en indien later de f15 gezon den zyn, de f25) den «directeuren» der hypotheekbank nog niet wettelijk ver plichten aan den aanvraag te voldoen. Alleen een tijdige waarschuwing kan hier baten waaraan wij bij dezen voldoen. Toch i9 de vraag nog gewettigd, of er niets te doen is tegen het op dergelijke wijze misbrnik maken van een postbox 1 We geven bovenstaande, overgenomen uit «de Telegraaf», opzettelijk een piaats in ons blad, omdat ook wij die adv. opnamen. Ken ieder zy dus gewaarschuwd. De wet op het arbeidscontract bevat twee- ci'Iei soort bepalingen. Ten eerste bepalingen die de wetgever zoo noodzakelijk achtte, dat afwijking daarvan niet geoorloofd is (dwingend recht.) Ten tweede bepalingen, die alleen gelden, wanneer werkgever en arbeider niet iets anders zijn overeengekomen, bepalingen dus, waarvan partijen kunnen afwijken (aanvul lend recht.) De gemeente en andere lichamen, die be palingen over arbeidsvoorwaarden in hunne bestekken plegen op te nemen, zullen heb ben te overwegen of de wet op het arbeids contract niet aanleiding geelt die besteks- bepalingen te herzien, en vooral of niel verschillende beoslii gen, die de wet als «aanvullend recht" geeft niet voor de aan nemers tot «dwingend recht" moeten woi- den. St. Crt. Rotterdam van het De berichtgever »Hbld." meldt: Het is bekend, dat de belangrijke tekor ten, die de Rijksverzekeringsbank tot dusver heeft opgeleverd, voor een deel ook worden toegeschreven aan het feit, dat bet bedrijf van het laden en lossen van schepen meer onge vallen heeft opgeleverd dan waarop gerekend scheen te zyn, zoodat de uitkeeriagen de ontvangst aan premies zeer aanzienlijk boe ten te overtreffen. Zij, die dit bedrijf uitoefenen hebben dat gisteren en heden kunnen ondervinden nu zij van de Rijksverzekeringsbank het besluit hebben ontvangeD, hetwelk kun kennis geeft, dat hun bedrijf van de 14e in de 18e klasse wordt gebracht, terwijl het percentage, dat tot dusverre 8.9 precent bedroeg, is ver hoogd tot niet minder dan 2D/2 procent. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er oogenblikkelyk onder de werkgevers agitatie heerschten dat de Rijksverzekerings bank, die in hun beoordeeling toch reeds niet hoog stond, ditmaal op geen milde kri tiek kan rekenen. Volgens mededeeling van de directie van den Landbouw aangaande de ziekten van den veestapel over de maand Juli blijkt, dat er weinig reden tot klagen is. Sedert 20 Juli zijn er geen gevallen van mond- en klauw zeer te constateeren. Aan milt vuur waren 23 dieren lijdende, nl. 4 in Noord-Brabant, 5 in Gelderland, 4 in Friesland, 2 inOverijsel, 1 in Groningen en 7 in Limburg. De overi ge provinciën waren geheel vrij. Aan schurft leden in Friesland en Drente, ieder 32 scha pen. De vlekziekte bij varkens kwam in Zuid Holland en Friesland resp. bij 113 en 101 dieren voorin de overige gewesten, behal ve Utrecht, Overijsef en Limburg, slechts by enkele dieren. Van de overge besmettelijke ziekten waren de gevallen niet noemenswaar dig in aantal. Behalve het voorrecht van een bijzonder goeden vruchtstand, geeft ook de veestapel redenen tot tevredenheid. Door den concierge van de R.H. B. School te Utrecht, is aan de ouders der leerlingen een circulaire gezonden, waarin hij zich aanbeveelt als leverancier van rijwielen en als reparateur Het bestuur der Utrechtsche Handelsvereniging heeft zich over die aan bieding tot den Minisster van Binnenland- sc.he Zaken gewend en er op gewezon dat dit oneerlyke concurrentie is, omdat 1. reparatiën aan rijwielen onder school tijd worden gedaan 2. de concierge een gratis herstelplaats heelt in Ryks schoolgebouw 3. dat zij bij de ouders de meening moet vestigen dat hun kinderen voorkomender zullen worden geholpen bij schoolaangele- genheden, indien ze d9n concierge ter wille zyn 4. de lasten die handelaren in dit vak moetan opbrengen, niet door den concierge worden gedragen. Conclusie van het adres is, dat de ver- eeniging den Minister verzoekt dezen toe stand met te willen doen bestendigen. M. B. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij is be paald, dat aan gehuwd personeel in vasten dienst der Maatschappij vrij vervoer wordt verleend op de door de Maatschappij ge ëxploiteerde lijneo, van brandstoften en aard- appaleD voor huishoudelijk gebruik. Twee jaren geleden werd de gemeente Den Haag universeele erfgename van een nalatenschap van 3ljt ton van freule Sirte- ma van Grovestins. De Haagsche briefschrijver van het „Nieuws" schrijft daarover o.a. Uitvoerig hebben we deze week bericht gekregen aangaande de nalatenschap, waar van onze gemeente twee jaren geleden uni verseel erfgename werd. Het batig saldo dier nalatenschap van freule Sirtema van Grove stins beloopt ongeveer 3'/2 ton; misschien wel 4. Maar toch zou ik myn lezers aanraden, wanneer zij op «lie wy/.e universeel erfge naam van zulk een vermogen kunnen wor den, dit niet te aanvaardeo, en verklaar ik me nu, waarom onze Raad het destyds zoo koeltjes aannam, zonder een woord van dank. Immers na aftrek van f2400 'sjaars voor de vier administrateuren, door de erflaatster erfelijk aangewezen met recht tot coöptatie bij uitsterven van de mannelijke ljjnen, zal uit het lator beschikbaar komende bedrag van ongeveer f12 000 'sjaars steun moeten worden verleend aan niet-vermo- gende ouders, weduwen, schraal bezoldigde predikanten, kerkgenootschappen, hy voor keur Protostantsche, gestichten, gemeenten, provinciëu ot welke instellingen ook, die hulp noodig hebben, plaHtsen die door rampen getroffen worden, noodlijdende kerkgenoot schappen, enz, alios ter vrjje beslissing van administrateuren. Alleen wanneer dezen telkens over oen tijdvak van 10 jaren, iets van de inkomsten hebben overgehouden, zullen Burg. en Wetli. bevoegd zijn dat saldo in de gemeentekas te storten. En voor dat bitter schrale loon, dat m den regel wel met een 0 zal zijn te boeken, moet onze gemeente zich belasten met het toezicht op het beheer, althans op de rekening, en eenige andere bemoeiingen meer. Wie zou op die voorwaarden nominaal erfgenaam en nog wel universeel van een vermogen van 4 ton willen zyn? De heer E. M. Jaarsma, vroeger 40 jaren geleden te Sneek een klein fabriekje van haarden en brandkasten drijvend, thans een van onze groote industrieelen, viert beden zyn veertigjarig jubileum. 'Op dezen datum werd in tegenwoordig heid van B. en W. van Sneek een wel geslaagde proef genomen met de eerste, door den heer Jaarsma vervaardigde brand kast. Vóór dien tijd had hij smidsvak geleerd te Harlingeo, waarna hij zich eerst nog in het ijzergieten en dryven bekwaamde, vóór dat hij werkte in de labneken van Coquerill te Seraing in België. Als een bewijs van zyn activiteit dient nog vermeld, dat bij op zyn 18e jaar (1863) de akte voor wiskunde, waarvoor hij bizon deren aanleg bezat, behaalde. Die eerste brandkast is de eerste geweest van een lange reeks steeds volmaakter wor dende zusterswant niet alleen moest de heer Jaarsma kampen met het vuur, doch had hij rekening te houden met de voort durend knapper wordende inbrekers, die slechts door de all3rvernuftigste verweer middelen in bedwang konden gehouden wor den. Tal van attesten iu den loop der jaren verkregen, zyn even zoovele bewijzen voor de soliditeit zijner voortreffelijke brandkasten. Was de heer Jaarsma met éeD knecht begonnen, al spoedig verkreeg zijn fabrikaat zulk een goeden naam, dat bij zyn fabriek moest vergrooten, die vóór eenige jaren ver plaatst werd naar Hilversum. Daar werken thans een groot aantal bekwame ambachts lieden, wier uitmuntende onderlinge verhou ding met de Patroons, een voorbeeld moge genoemd worden voor alle industrieën in Nederland. De nieuwe fabriek staat onder leiding zjjner drie zoons, waarvan de oudste meer speciaal voor het technische, de tweede voor het commercieele en administratieve en de joDgste voor het artistieke gedeelte zorg dragen een trio, dat het zeer lastig heeft gemaakt voor het beruchte Amsterdamsche trio. Dat de nieuwe fabriek allermodernst is ingericht, spreekt van zelf met zulke direc teuren cn ook met hunne medewerking is door de werklieden een onderling zieken en ouderdoms-pensioenfouds opgericht. Op initiatief van hun oog steeds onder- nemenden vader, zijn thans ook in het bui tenland filialen opgericht. De weleerw. heer Hooglucht, tot dusverre assistent aan de Parochie H. Franciscus Xaverius (kerk Zand) is benoemd tot kape lan als opvolger van de zeereerw. heer W. J- Grümmelt. Door den Burgemeester, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, is een groote verguld ziivere medaille ter beschikking gesteld voor do Oranje vereeniging als prijs voor den mooist versierden reclame-wagen in den op tocht, op Koningin's jaardag te houden, ter wijl het bestuur van de eerewacht te paard een verguld ziivere medaille heeft geschon ken van de mooist versierde dogcart. Ds. G. W. C. Vunderink zal 3 September voor de plaatselijke afdeeling alhier, van de Christelijke patroousvereeniging «Boaz» op treden ter nadere bespreking vun het ont werp arbeidscontract, zooals dit door de Al- gemeene patroonsvereeniging is ontworpen en vastgesteld. Ook de federatie van Cristelyke werklie den zal tezelfdertijd een vergadering beleg gen, waar bovengenoemd contract zal be- sprokon worden. Te 's-Gravenhage slaagden de dames E. A. Maassen en B. C. M. Woudenberg voor de hoofd-acte. Door de Handelsvereniging «Noord-Hol land" is een schrijven tot de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatscbappy gericht, waarin aan de hand van eenige détails verzocht wordt van de treinen 212 D en 241 D weder gewone sneltroinen te maken, resp. de toeslagen van 30 ets, en 60 ets. weder in te trekken, of door het inleg gen van gewone sneltreinen de reizigers wederom in de gelegenheid to stellen zonder betaling van een toeslag, hunne verschillende correspondeerende treinen te kunnen be reiken. Dit schryven werd uitvoering behandeld in de laatste vergadering van de K. v. K. alhier en daarom laten we hier volgen het antwoord van de H. IJ. S. M. daarop «Naar aanleiding van het schrijven uwer

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2