Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. komende ellende een eind te maken Hoe zal men zoo goed mogelijk waarborg krijgen voor de verzekerden liet antwoord is, dat Staatstoezicht, zoo niet alles, dan toch zeer veel in dezen zal kunnen vsrbetereu. In Frankrijk en Engeland bestaat zulk Staatstoezicht. In Engeland faculiatief, d. w. z. de ver- eeniging, die zich niet aan dat toezicht on derwerpt, is daarin vrij maar ieder begrijpt dat het fonds, dat zich onttrekt, al dadelijk zich zelf in min of meer verdacht licht stelt. Hier te lande zou zulk een controle o.a. gebaseerd kunnen zijn op de volgende basis: a. Aan het departement van Justitie worde een afzonderlijk bureau voor de be grafenisfondsen ingesteld, aan het hoofd waarvan staat een inspecteur. b. Jaarlijks worden door do fondsen als hoedanig alleen werkzaam kunnen zijn naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingeu en andere vereenigingen die rechtspersoonlijkheid bezitten (natuurlijke personen zullen niet meer het begrafenis- bedrijf mogen uitoefenen) aan dat Bu reau ingezonden de rekening en verant woording cn de balans, eeD staat der bezit tingen en een opgaaf van het aantal leden, met de verzekerde bedragen enz. c. Den inspecteur van het Bureau worde het recht verleend, zich tot de rechtbank te wenden met het verzoek, aan deskundigen een onderzoek op te dragen naar den toe stand van eenig, hem verdacht voorkomend fonds. Natuurlijk zijn deze slechts grove trekken en zouden vele aanvullingen gewenscht zijn. Om er maar een te noemenhet niet royeeren dan een bepaalden tyd na schrif telijke aanmaning eDZ. Blijkens dit alles en nog meerdere, hier niet ontvouwde redenen, zou het zeer wen- schelijk zijn als een en ander bij de Wet geregeld werd. N. v. U. De Londensche correspondent van de Arnb. Crt. schrijft o. m. aan zijn blad Het physiek leven der Engelsche natie wordt hier op 't oogenblik ook nog al druk besproken. Vooreerst in verband met de wet tegen het gebruiken van kinderen beneden de 16 jaar vóór en na de schooluren, de zoogenaamde half-timers. Wie zich heeft aan gewend nog al vroeg op te staan en tegen 6 uur bij den weg te zijn hier nog al een tamelijk algemeene gewoonte ziet de melkwagens rondrijden en op elk een kleinen jongen, die de melkkannetje:; bij de huizen op de stoep neerzet, waar ze veilig blyveu staan, tot de dienstboden die staan hier ook al vroeg op ze naar binnen halen. Iets later op den morgen ziet men andere kleine jongens huis aan huis de couranten rondbrengen, die ze ook maar op de stoep gooien. Nu dien ik er by te vertellen, dat in een huishonden waar verschillende abooien» zijn, de keukenmeid in den regel de stoep «doet>, bel en klopper poetst, welk werk ze zorgt tegen een uur of zeven achter den rug te hebben. De melk en de courant blijven dus nooit zoo heel lang onbeheerd. Doch, om nu weer by mijn schapen te komen, dit werk van die kleine jongens mag nu niet meer en er zijn dezer dagen speciale inspecteurs aangesteld, die tusschen half 6 en 9 uur 's morgens de straten zullen door- loopen. Diezelfde inspecteurs muelen ook 's avonds tusschen 8 en 9 uur de barbiers winkels alluopen, want daar wordt dat kleine goedje ook veel gebruikt om de klanten in te zeepen. Het is trouwens niet overbodig dat men zorgt dat het jeugdig Britieudom wat sterker wordt. De medische commissie die een rap port heelt uitgebracht over de tegenwoor dige recruten klaagt ten minste steen en been. Naar men weet beslaat het geheele staande leger hier uit vrijwilligersdienst plicht kent men niet. Sommige officieren zijn vcor dienstplicht, doch de meesten er tegen. Zooals eeu bekend generaal dezer dagen in e£ti rede uiteenzette, is het groote bezwaar tegen dienstplicht dat het een grooten gel- delijken last op de schouders der armen legt. De dienstplichtige toch trekt nergens eenige soldij, die der moeite waard is. Voor de jon gelui uit de gezeten burgerij doet die soldij er natuurlijk niets toevoor den jeugdigen werkman is het verplicht dienen evenwel een belangrijke vermindering van inkomsten. De vrijwilliger daarentegen krygt een soldij, die zoowat overeenkomt met den gemiddelden Joinstandaard. Nu is of het gros van jongens dat dienst neemt sterk achteruitgegaan, óf het is een nog minder soort dan vroeger, uit nog lager laag der nnatscbappü die zich tegenwoordig aanbiedt. De jongens zijn slap, slecht gevoed, drinken en bovenal, dit is het ergste volgens de commissie wat wel ieder verstandig mensch met haar eens zal wezen rooken ze sigaretten. De sigaret verwoest zoo het zenuwleven en tast het geheele gestel zoo aan dat men alles zou willen ducn orn er paal en perk aan-te stellen. Niet minderdan twee |aar heelt men noodig om zulk een recruut tot eenigszius geschikt materiaal te maken, waaruit men met eenige kans van slagen een soldaat van zessen klaar kan maken. En dat is nog vaak te kortwant do jon gens laten het drinken en sigaret rooken niet; dal behoort niet bij de vaderlandsliefde dezer jeugdige krygers en landsverdedigers. En nu iets dat de journalistiek zelve be treft en waarover alle journalisten het druk hebben. In Weenen heeft iemand een soort schrijf-zet stereolypmachine uitgevouden. Men kan dan zijne kopij als eene schrijfma chine, door op toetsen te tikken, gereed ma ken. Doch de letters drukken zich niet af op papier, doch in een matrijs, zonals die voor het s'ereotypeeren wordt gebruikt. Is dan de kopij gereed, dan is die matrijs het ook en de stereotypeur kan er d delijk zijn metaal ingieten en de plaat naar de druk kerij zenden. Gelijk wij vroeger mededeelden, was ds. Norel, predikant te Hiudeloopen, door burg. en wetb. dier gemeente aangesteld tot brand wacht. Daar hij meende te behooren tot de categorie van personen, die volgens de Hin- delooper brand weerverordening, van persoon lijke diensten voor de brandweer zijn vrijge steld, t. w. zij, die plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hen ver hinderen de genoemde persoonlijke diensten te verleenen, vroeg hij, na zonder succes tut burg. en wetb. te hebben gericht een verzoek om ontheffing, aan Ged. Staten van Friesland of hij inderdaad niet tot die categorie van personen behoorde. Ged. Staten hebben daarop aan ds.N. me degedeeld, dat het niet bohoort tot hun be voegdheden, om officieele uitleggingen te ge ven van bepalingen van door gemeenteraden vastgestelde strafverordeningen en dat die taak wel in de eerste plaats aan de met de uitvoering dier verordeningen belaste autori teit burgemeester en wethouders en den burgemeester en vervolgens aan de rech terlijke macht is opgedragen, zoodat zij geen termen konden vinden, om de tot hen ge richte vraag te beantwoorden. Er bestaan ernstige vermoedens, dat van de vacantiekaarten voor werklieden wederom op uitgebreide schaal misbruik wordt gemaakt. Aio den anderen kant schijnt bet personeel de ter zake gegeven voorschriften Diet steeds op te volgen. Daarom wordt in herinneriüg f;ebracht dat van een vacantiekaart voor werk- ieden slechts raogeD gebruik maken de op de kaart genoemde arbeider en met hem zijn echtgenoote en hunne kinderen beneden 15 jaar, terwijl indien vóór den op de kaart ver melden naam het woord .mejuffrouw" of „mej." geplaatst is, van deze kaart slechts mogen gebruik maken de arbeidster en met haar kinderen beneden 15 jaar. Wordt in strijd gehandeld met een van de in boven vermelde instructie genoemde be palingen, dan wordt steeds de wvk. ingetrok ken en tegen den houder proces-verbaal opge maakt. In geen geval en -der geenerlei voor wendsel mag bij overtreding de kaart in het bezit van den reiziger worden gelaten. Te Gouda, Amsterdam, en Utrecht werden over tredingen geconstateerd het betrokkeD per soneel wordt daarvoor eene bijzondere grati ficatie uitgekeerd. („(J. D.") Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in Sep tember 1ÜU8, is benoemd de heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoe velaken, lid van die Kamer. Bij Koninklijk Besluit is den te luitenant van de artillerie H. A. van Zwijndregt eervol 0ntslag uit den militairen dienst verleend. Z. K. H. de Prins der Nederlanden kwam hedenmiddag hall twee per auto door deze Gemeente op zijn bezoek van Het Loo aan Soestdijk. Ue adsistent-militair apotheker E. Jonker, die met ingang van morgen tot 22 dezer wordt gedetacheerd bij het Militair hospitaal te Vl ssingén, wordt 1 October overgeplaatst Daar Utrecht. Een „occasional" schrijft odb: De feestavond ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, gegeven in het Tehuis voor Militairen (Heekstraat 3), waarover wij in ons blad van Donderdag j. 1. spraken, kan als zeer goed geslaagd te zijn, worden beschouwd. Zelfs vele militairen van het 9e Regiment Infanterie, die het z. g. voorkamp vormen in de Legerplaats bij Zeist waren herwaarts geko men om medo een genoeglijken avond door te brengen. De zalen, welke door de werkelijk fraaie versiering reeds eenige dagen te voren door vele burgers, die belang stellen in den soldaat, waren bezocht, konden te half acht weinig personen meer bevatten Na het zingen van I's. 118: 12, gevolgd door een heilbede voor onB dierbaar Vorstenhuis, werd door don voorzitter der Reciteor-vereeni- gitig „Oefent U„ do vergadering geopend, waarna de huisvader roet enkele hartelyke woorden de aanwezigen welkom heette den wensch daarbij uitende, dat alle aanwezigen een aangenamen avond mochten doorbrengen. Het eerste nummer van het programma „De Ne^erlandsche Vlag" waarbij eenige bengaalsche vuurwerken werden ontstoken, zette het feest goed in. 't Zou ons te ver voeren, uitvoerig het pro gramma te beschrijven. Met enkele woorden kunnen we zeggen, dat alles naar wensch en genoegen is verloopen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat een collecte, tot dekking der nog loopende kosten voor een nieuw orgel, dat reeds in ge bruik is, ruim 17 gulden opbracht. Eenig tuinvuurwerk in de pauze ontstoken, bracht bovendien een aangename afwisseling, waarbij het zingen der volksliederen de stem ming zeer zeker verhoogde. Onnoodig is het haast te zeggen, dat allen wel voldaan huiswaarts keerden, helder van hoofd en blijde in 't genjoed, wetende dezen feestdag op gepaste wijze te hebbeu gevierd. Een woord van dank aan huisvader en huis moeder it» niet misplaatst voor de vele versna peringen aan de bezoekers aangeboden. Met een ,,'k Wil U, O! God, mijn dank be talen, U prijzen in mijn avondlied" behoorde deze avond tot höt verleden, en zal zeker voor hen, die aan het einde van deze maand wederom met groot verlof vertrekken, een aangename herinnering zijn. Niettegenstaande de eens zeer goed be kend staaude zangvereeniging <Wilb«dmina> van het eskadron ordonnansen reeds lang tot het verleden behoort en het meerendeel der leden het Eskadron hebben verlaten, was het toch den wachtmeester-trompetter Vriesema gelukt eenige korporaals en huzaren van het eskadron te vereenigen, met wie hij de omgeviDg van de kazerne vau de be reden wapens duor een generale reveille op Koningin's jaardag reeds in den vroegen ochtend verraste. Na voor de hoofdpoort der kazerne eenige nummers ten beste te hebben gegeven, mar cheerde het kleine, maar flinke troepje naar de Ruiterstraat, waar eveneens fanfares en feestliederen weerklookeD. Op den terugweg naar de kazerne was de belangstelling groot en werden de fanfares en de vroolyke zang met ingenomenheid be groet door de bewoners van de omliggende straten en lanen, die ijÜDgs uit hun wonin gen kwamen snellen. 't Was een aardig plan, dat met opge wektheid en lust uitgevoerd werd en vol komen slaagde. In de afgeloopen maand Augustus 1908 werden door de Amersfoortsche Tramweg- maatschappij 13348 betalende passagiers ver voerd en bedroeg de passage opbrengst f 688.10, de totale inkomsten waren f 696.78, de dag kilometer opbrengst was f12.481/2. In de zelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 4931U; f696.70; f578.07 en 112.65. Naar het »Hbl," mededeelt, heeft de mi nister van Oorlog aan den inspecteurs dei- wapens en hoofden van dienstvakkon het volgende geschreven Donderdag 20 Aug. j.l. is bij mij ter au diëntie verschenen een adjudant-onderoffi- cier-kwartiermeester van een der regimen ten infanterie. Op mijn vraag, met welk doel bij ter audiëntie kwam, gaf deze onder officier mij tenantwoord, dat hy mij wenschte te spreken over de ontwerp-nieuwe-soldij- regeling. Ik heb aan bedoelden adjudant-onderoffi cier daarop doen kennen, dat ik niet bereid was, om zijn beschouwingen ovor dit wets ontwerp aan te hooren, hem daarbij tevens doende opmerken, dat ik mij niet kon be grijpen, dat bij voor zulk een doel op au diëntie kwam. Hij gaf toeu als zijn meening te kennen, dat hij als staatsburger het reebt had tot hetgeen hij deed, waarop ik hem heb geantwoord, dat ik zijn rechten als staatsburger volkomen eerbiedigde, dat hij gebruik kon maken van art. 4 van het Re glement op den Inwendigen dienst der in fanterie, doch dat ik van hem mondeling over bet door hem bedoelde onderwerp niets wilde hooren. Het zou mogelijk kun nen zijn, dat ook andere onderofficieren of dat ook korporaals en soldaten ter audiëntie zouden willen komen met een gelijk doel. Ten einde dien militairen reiskosten en teleurstelling te besparen, acht ik bet niet ondienstig, dat aan hen, die daarvoor verlof vragen, worde medegedeeld, dat ik niet be reid ben, hen voor zulke besprekingen toe te laten, omdat, als ik den eenen militair voor zulk een doel zou ontvangen ik dit, om billyk te blyven, aan een ander niet zou mogen weigeren, en waar zou op deze wijze bet. eind zyn, gesteld al, dat voor zulke au diënties tijd beschikbaar zou zijn. Ook zonder dat de betrokkenen mij mon deling in keunis stellen met hun wenschun enz, hebben zij alle gelegenheid om te zor gen dat deze onder mijn aandacht worden gebracht. Art. 4 luidt: Krachtens art. 8 van de Grondwet heeft ieder, dut oolc ieder militair, het recht otn verzoeken, miis schriftelijk, aan de bevoeKde macht in te dienen. Aan het bureau van politie is voor de rechthebbende terug te bokomen een zilveren medaillon met twee portretjes, Sedert eergister wordt te Busaura een proef genomen met vervroegde winkelslui ting en wel 's avonds te 9 uur, behalve 's Zaterdagsavonds. Aan de proef, welke twee maanden zal duren, nemen 65 firma's deel. En de negenuurs-sluiting te Amersfoort? Zij, die iets doen willen, dat beter is dan goed, brengen somtijds iels te weeg, dat erger is dan kwaad. W. Scott. E. Th. Witte schrijit in „Buiten": »Het geval heeft zich te Parijs voorgedaan, dat de markies de Beauharnais weigerde de rekening te betalen van den blooraenhande- laar Depouchellt- voor de aan mevrouw de markiezin geleverde balbouquetten. Deze re kening bedroeg 15,000 francs. Bij bet gevoerde proces bleek dat de markie zin midden in den winter niet tevreden was met bouquetten van viooltjes of rozen, doch dat zij telkens haar kamenier zond met een staaltje van haar toilet eu dat dan de heer Depouchelle moest zorgen de daarbij pussen de bloemen le verschaffen. Zoo ontving hij eens liet staal van een heliotroopkleurige ja pon, waarby hij een bouquet van hyacinten moest leveren. Drie uur reed hij Parijs rond, alvorens bij voldoende bloemen van deze kleur bijeen had. Een andermaal moest hij een cein- ture van mosrozen vervaardigen, dat bij een rose toilet behoorde. Ten oinde debenoodig- de rozen te krijgen, moest hij zelf naar Nice reizen om ze te kunnen uitzoeken. Een vol genden keer kreeg hy l et staal van een Ja- pansch kleed, en heeft hij een aantal bloe men van orchideeën en anthuriums moeten gebruiken om een bouquet samen te stelleD, dat daarby paste. Het mooiste was, dat de markiezin voor den rechter verklaarde, dat zij steeds zaer tevreden met haar1 leverancier geweest was, en dat het slechts een gril vaa haar echtge noot was de rekening uiet te willen betalen. Een directeur van een machinefabriek te Dresden moet een uitvinding hebbeu gedaan, die voor de weefnijverheid van groote betee- kenis zou zijn, door een van-zelf-werkenden spoelwisselaar te bedenken. Met dit werk tuig zou het mogelijk zijn, dat een werkman tegelijkertyd verscheidene weefstoelen be diende. Naar »De Bode", het orgaan van den Bond van Nederl. Onderw;jzers meldt, zou ter gelegenheid van hei 39 Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres, een kuDst- avond in den Schouwburg te Leiden gege ven worden en daarby een tafereel vertoond worden uit het beleg van Leiden. Nu had men uitgenoodigd, om »de hongerende me nigte" voor te stelleude «Tocneelvereeni- ging van Onderwijzers Bij het groote belang dat een stad met druk verkeer heeft hij een plaveisel der strateo dat zoo weinig mogelyk gedruisch veroorzaakt, mag men wel eenige belang stelling verwachten voor een uitvinding, die een vernuftig Amerikaan in toepassing heeft gebracht om dit vraagstuk te helpen oplossen. In plaats van de n et steenen of keien geplavende straten heeft men al pla veisel van hout, asphalt of geperst papier daarbij komt nu ook z. g. »gras-plaveisel." Langs de kusten van den Atlantischen Oce aan worden ontzettend groote hoeveolheden strandgras gevonden, dat, met het oog op het hoog gehalte aan kiezelzuren dat het be vat, uitmuntend voor het doel geschikt is. Het wordt bewerkt" met verschillende soor ten aardhars, pek en olie, en na behoorlijke vermenging, wordt het geheel aan een ver bazend sterke drukking onderworijen en zoo in blokjes van 52 c. M. lengte en 6 c. M. dikte geperst. Bij de aanwending van deze blokjes voor het doel waarvoor zij door ijze ren krammetjes aan elkaar bevestigd. Deze »steenen" van gias zijn zeer veer krachtig, slijten heel weinig en zijn niet on derhevig aan den invloed van warmte of koude. Bovendien voldoen zij ook uitstekend aan de behoefte: zoo weinig mogelijk ge druisch veroorzaken. In streke waar men geen zeegras heeft kan, naar men zegt, stroo er voor in de plaats worden genomen eu mat evenveel succes. Gedurende 1907 zyn in hot Instituut Pas teur te Purys 786 personen behandeld we gens dollehondsbeet, waarvan 3 (0.28 pet.) stierven. Zij werden verdeeld in 3 rubrieken: le. zy, die gebeten waren door bonden, die gedurende het leven en na den dood door inenting van hot verlengde merg op andere honden aan hondsdolheid bleken te lyden 2e. zy, die gebeten waren door honden, van wie do hondsdolheid door het altust van een veearts bleek3e. zy, die door vermoe delijk dolle honden waren gebeten. Ook werden de patiënten ingedeeld naar de plaats, waar zij gebeten waren. Volgens de nationaliteiten wurou de go- beton personen: 1 uit België, 16 uit Neder-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2