Stadsnieuws. wel eens een sigaar van vader kry^en zonder dat hy 't weet; in den tyd, waarin weons- zelven ol zoo gewichtig en de menscheü, die we met onze waanwijsheid en alwetend heid vervelen, ons o I zoo'n blaag vinden. Eindelyk hoort men den goeden raad„je mocht je wel eens laten scheren" en met zekeren trotsch stapt men dan den „salon de coiffure" in een Hollander praat im mers niet van „scheerwinkel" en wordt ietwat boos als do barbier, na het gebiedend »scheeren", leukweg vraagt: „waar meneer". Dat «meneer" vergoedt weer wat 'sraans familiariteit en we onderwerpen ons maar half verheugd voor de eerste maal aan de kunstbewerking, die veelal den zelfden in druk maakt nis de eerste sigaar, den zuren appel waar je doorheen moet bijten om een „heer" te kuunen worden. Dien eersten gang vergeetuiemand, evenmin als de droeve gewaarwording, die alzoo spoe dig zekerheid wordt, dat de vyf haren op zeven gelederen 't nooit zullen breDgen tot een eenigszins toonbaren baard. Een beid wil dan nog wel eens neuzen in do advertentie-bijbladen van Duitscbe illu straties, waarin beloftevolle mededeelingen worden gedaan over Barterzeugers en der gelijke, probeert zelfs kippenmest en petro leum en loopt een tijdje lang ongeschoren rond tot zyn vader hem eindelijk aanraadt wat meer zorg aan zijn uiterlyk te besteden en zich eens te laten bijwerken, 't Eind van 't lied is ook voor hem een steeds geregel der bezoek aan den barbier. En voor allen die hun baard niet kunnen laten staan, is de niet te loochenen ervaring, dat, willeD ze er toonbaar uitzien, ze telkens meer per week door den figaro onder handen moeten wordeD genomen, dan wel zicbzelven vaker dienen te schereD. Dit laatste vooral beeft zijn bezwaren. Velen herinneren uit hun jeugd zich nog wel het plechtig oogenblik, dat de barbier kwam. De kinderen moesten zich dan stil houden opdat er geen bloedstorting plaats had en telkens was 't beele huis in rep en roer omdat het water niet warm genoeg of het kwastje niet bij de hand was. Die van deD lateren tijd kennen strikt genomen den «scheerder» niet, den man die *s ochtends de eerste nieuwtjes bracht en ge woonlijk beter bleek ingelicht dan thans menig ochtendblad die ook de huis-haar- kunstenaar was en met zóo veel overtuiging kon beweren, dat de jongeheer niet stil had gezeten als hij diens baardos tot een onmis- kenbnren waterval had verknipt, dat niemand zijn woord in twijfel durfde trekken, en die meer dan eenig ander verstand had van ka- naries-wkken en wat dies meer zij. Als zoo hetl veel zyn ze nagenoeg geheel verdrongen door de luxueus ingerichte salons voor scheren en haarsnijden of zooals in een Gelderscbe gemeente, sedert kort gai ni- zoensplaats «coupé de barbe et rasé». Maar ook dezen kleeft het groote euvel aan. dat er niet altijd het water op de ver- eischte temperatuur is, dat de zeep nog steeds met het kwastje uit den pot moet ge nomen en tot schuim op hei gelaat gewre- ven. Hoe goed die zeep ook is, toch veroor zaakt ze, vooral by een harden baard, een dikwyis pynlyke operatie, die bet «steentje» en «vinaigre, meneer?» wel wat verzachten, doch niet geheel wegnemen. Thans is er iets uitgevonden, dat dit schry- nen absoluut onmogelijk maakt. De wel wereldberoemde Franpois Haby, de man v n »Es ist erreicht", de Berlynscbe Hof-friseur, heeft een nieuw scbeermiddel in deD handel gebracht waarmee zeker zeer velen heel gaarne zullen kennismaken. Het maakt scheerzeep, kwast, water en zeepbakje overbodig en is overal zeer gemak- kelyk to gebruiken, op reis, op manoeuvre, in buis, enz. Het is bovendien zeer hygië nisch, omdat het niet met een op den duur ODZindelyken scheerkwast, doch met de vlak ke hand op het gelaat wordt gebracht. Het scheer mes olyft veel langer scherp; zelfs de stug&te baard wordt zacht door het opbren gen van bet scbeermiddelmaar boveual wordt het gelaat veler schooner en heeft men niet het dikwyis heel pijnlijke gevoel na het scheeren. Het middel heet „Wach auf" en is sedert eeoigen tijd in alle goede scheerwinkels te koop, hetzy in tubes, hetzij in flink groote zinken doozen met schroefsluiting, beide le- !;eu den prfos van 1 M. 50, of naar de Hol- and8cbe markt een guldeD, niet duurder dus dan de andere potten scheerzeep In een oogwenk kan men hetWach auf" op het gelaat brongenuit wry ven, als by zeepschuim, behoeft niet en veel is al even min noodig, vooral niet by het nascbeereD. Na het scheeren behoeft men het gelaat niet af te wasschen, doch kan men het afwrijven met den handdoek. Het is volstrekt niet het beroemde »zalfje", dat gevaarlijke meogsel van piment, doode- kop, enz. waarmee in een der stadswijken van Amsterdam hier en daar nog wordt gewerkt, doch voor de huid absoluut gevaar loos. Dat het een zeer goed middel is, bewij zen wel de namaaksels, die onder verschil lende namen reeds in den handel zyn of schoon »Wach auf" nog van slechts jongen datum is. We hebben gemeend deze noviteit, welke ons proefondervindelijk gebleken is zeer goed te zyn, eens onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen. Haarlem8che Frans. Gisterochtend negen uur konden we het volgende bulletin verspeiden „Frans Rosier, de beruchte in- eD uitbre ker Haarlemsche Frans, is hedennacht we der ontvlucht uit het krankzinnigengesticht te Medemblik. Men wilde hem op bet laat ste oogenblik grypen; doch te vergeefs. Ge heel Noord-Holland wordt door de beste rechercheurs afgespeurd." Men weet, dat hij, ua kort te voren een vergeefscho poging daartoe gedaan te heb ben, ook in aen nacht van 19 Februari 1906 uit dat gesticht ontvluchtte en, na veel uieuwe diefstallen en inbraken te hebben gepleegd, o.a. te Gouda, den 6 Maart d.a.v. te Utrecht weder werd gearresteerd. Van andere zijde wordt gemeld Rosier heeft, naar men meent, reeds lang zijn vlucht voorbereid. Vermoedelijk heeft bij verscheidene mede- verpleegden in den arm genomen voor de ten uitvoer brenging van zijn plan. Donderdagavond was er feest in het ge sticht te Medjmblik. By het wegbrengen der verpleegden maakten eenige verpleegden twist met de verplegers, blykbaar met het doel de aandacht der verplegers af te leiden om Rosier zijn vlucht mogelyk te maken. Rosier zag zyn kans schoon en verbrak een ruit. Een verpleger greep hem by de jas. Rosier trok echter zijn jas uit en ver dween in do duisternis. Vóór het gesticht is hij een gracht van 120 M. overgezwommen. Eerst heeft hij daartoe zijn kleeren uitge trokken, welke men aan den rand van het water vond. Gedeeltelijk ontkleed is hij by een arbeider binnen gedrongen en heeft bij een pak kieeren gestolen. Deze heeft hij aan getrokken en toen zijn vlucht voortgezet. Bij zijn ontvluchting heeft hij zich verwond; er zijn namelijk bloedsporen gevonden. In het gesticht droeg hij een rooden kne vel en puntbaard, die thans natuurlijk zal veranderd zijn. Hy is thans 34 jaar, rossig blond, 1.67 M. lang en beeft een moeder vlekje op de rechter bovenlip. Herinneren we nog even, dat bij reeds als schooljongen zijn makkers bestal, opzijn 14de jaar zijn eerste zes maanden gevange nisstraf kreeg en met zeer korte tusschen- poozen tot zijn 31ste iaar bijna voortdurend in de cel zat, samen 14, jaar om vervolgens wegens afdreiging te Haarlem tot 12 jaar en voor een ander feit tot 6 jaar tuchthuis straf te worden veroordeel 1. Hij hield zich toeD krankzinnig en werd te Medem blik ingesloten,waar hij nog steeds kunstmatig werd gevoed. Voor den Doopsgezinden kring bier hoopt morgenochtend te half elf voor te gaan ds. A. de Jong, uit Noordhorn, Blijkens bet tweede ODtwerp winterdieust- regeliog der Centraal-spoorwegen is een be langrijke wijziging te wachten. Tal van trei nen zijn aangegeven als niet ie zullen rijden op Zondagen of op Zon- en feestdagen beide. Bijv. vervallen de middagsneltreinen van Uirechl naar Zwolle en omgekeerd, Luitenaot-kolonel W. H. Piepers, comman dant van het le regiment huzaren, dineerde Donderdag ten paleize »Soestdijk". Aanstaanden Maandag vertrekt de eerste der acht agenten van politie hier, welke dit jaar deelnemen aan het exameD tot verkry- giog van bet politie-Jiploma. De nieuwe cursus van het Herhalingson- derwys is aangevangen met 65 leerlingen, waarvan 31 nieuwe. Het eigen gebouw der Amersfoortsche in dustrie- en huishoudschool zal Woensdag 16 dezer op eenigszins plechtige wijze wor den in gebruik genomen- Als goede winterboden kondigen de hee- ren J. de Lange en Th. P. A. Klaassen by advertentiën in dit nummer de hervatting hun ner dans-cui-sussen aan. Het 5e regiment infanterie, door het on der de wapenen zyn voor herhalingsoefenin gen op flinke sterkte, maakte hedeo een marsch in de richting Nykerk en kwam daar bij eens weer door de oude stad, zoodat ve len zich vergastten aan het steeds aardige gezicht van een marcheerend regiment met zyu muziek. Voor het deelnemen aan de manoeuvres welke onder de leidiDg van generaal-inajoor J. de Waal, volgens zijn nieuwer titel inspec teur der bereden artillerie, van 7 tot en met 12 September a.s. wordeD gehouden, mar- cheeren Maandag de regimentsstaf van het le regiment veld-artillerie onder kolonel A. van Seters en de staf van de 2e afdeeling onder luitenant-kolonel L. baron Van Hogen- dorp naar Wageningen, alwaar de troepen worden ingekwartierd, terwyl de 6de bat tery, onder bevel van kapitein V. A. Bloem, ter sterkte van 3 officieren, 89 onderofficie ren en minderen, 96 paarden, 4 vuurmon den od 6 caissons naar Bennekom zullen mar- cheeren, waar een kantonnement zal worden betrokken. Luitenant W. J. D. Havelaar, van het le regiment veld-artillerie hier, wordt 1 Octo ber overgeplaatst naar Utrecht By gunstig weder zal de stafmuziek vaQ 6e regiment infanterie morgenavond be1 laatste concert in dit seizoen geven op hef terras van vAmicitia" en daarbij het volgen de programma ten gehoore brengen 1. „Liebesinsal", marsoh Lincke. 2. O iverture „Raymond" Thomas. 3. „Freuet euch des Lebens", Walter Strauss. 4. Fantasie über das Lied „O, bitl' euoh liebe Vögelein" Wijsman. 5. Ouverture „Das goldene Kreus" Brüll. 6. Trois danses espsgnoles Moskowski. 7. a. „Panis angelicas" Frtncke. b. „Rendez vous", intermeiso Aletter. 8. „Hommage it Meyerbeer" Seidel. Van verschillende zijden vroeg men ons welke kaartjes het Amersfoortsch Drank- weer Comité toch op Konnioginnedag heeft uitgegeven. We maakien er met een enkel woord gewag van, meenend, dat ieder ze wel zou hebben gezien. De voorzijde draagt de blauwe streep der drankbestrijders en dezen tekst: AMER8FOORT. 2e Klasse. HEENREIS naar de kroeg via altijd te vroeg. TERUGREIS als vrachtgoed via SPIJT naar ZELFVERWIJT. Op den achterkant der vier kaartjes, die in ons bezit kwameo, zijn de volgende be- hartenswaardige lessen gedrukt Wilt gy eeu feestdag prettig vieren, Laat de drank in U niet tieren. DAn slechts viert gy waardig feest Als gij beMer blijft van geest. A. D. C. 't Eerste slokje, 't minst geacht, Heeft menigeen ten val gebracht. Gij die dit leest weest wijs en knap Wacht U voor den eersten stap A. D. C. Geen ankers of touwen Weerhouden het vergif. Maar wel flinke vrouwen, Die kunnen het grit. A. D. C. Vrouwen en Meisjes, strydt allen verstandig mede tegen de drinkgewoonten't Is ook Uw eigen belang. Amf. Drankw. Comité. De vereeniging Vergunning" vergaderde Donderdagavond om andermaal te spreken over haar verzoek aan deD Raad dezer Ge meente, ten vorigen jare verzondeo, tot vast stelling van een uniform sluitingsuur voor alle verguoniogeD. Besloten werd, zich andermaal tot den Raad te wenden met het verzoek een voor- allen gelijk sluitingsuur vast te stellen. De vereeniging «Handel en Nyverheid" zal aanstaanden Donderdagavond baar gewone maandvergadering houden. Behalve het verslag omtrent het jongste MiddenstaDdcongres en de in de vorige ver gadering aaogebouden bespreking over bet octrooi-wezeo komt onder meer aan de orde een voorstel om ook in deze vereeniging le doen bespreken bet Arbeidscontract. Men schryft van hier aan het »U. N.": De Algemeene patroonsvereeniging alhier had reeds een arbeidscontract geformuleerd, waarin o.a. geen loonsuitkeering zou ge schieden bij ziekte of gedwongen verzuim. Dit contract werd overgenomen uit Amster dam, waar de federatie van vakvereenigin- gen er in had toegestemdeen verhooging van er uurloon wasechter te Amsterdam mee gepaard gegaan, waardoor een verzekering tegen deze loonderving door de werklieden zeiven als het ware kon worden vergoed. Eerst na de vaststelling door de Algemeene patroonsvereeniging te Amersfoort werd ge confereerd met de vakvereenigingen. Zooals te begrypen is, hapten deze niet toe. Thans tracht ds. Vunderink de toenade ring te bevorderen, door dit contract te besprekeu. Woensdag geschiedde dit voorde drie Chr. werklieden-vereenigingen, Donderdag trad hij op voor de Chr. patroonsvereeniging »Boaz." Als gevolg van eene vrije, openhartige bespreking was het resultaat met de verga derde werklieden, dat een commissie is ge vormd van drie personen om te trachten met de patroons de zaken van het Arbeids contract in het goede spoor te leiden. Patri monium, R. K. Volksbond en Chr. Nat. Werk- mausBond zullen daarvoor elk een vakman aanwijzen. De geachte inleider wees in den loop van den avond op het gewicht, dat, by invoering van genoemd contract, de Kamers van Ar beid krijgen. Neoltje Lokerse zal weldra hier weer als spreekster optreden. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 8275 en Vrijdag 4360 Kilo fa- brieksboter onder Ryks-cor*roleaan de markt gisteren 1100 Kilo boerenboter. De prys aan de mijn was f 1.05 tot fl.25, aan de markt fl.15 tot fl.30. De heer P. Boks was met f4725 minste der 6 inschrijvers voor het|pitvoereo eener buitengewone bestrating van den Rijksweg- HarderwykKaterveer, behoorende lot de Rijks groote wegen in de provincie Gelder land (raming f5000). Bij de gister door den commandeerenden officier van het le regiment huzaren gehou den aanbesteding v^or de levering van fou- rage en turfstrooisel voor de paarden van de troepen iD dit garnizoen, voor het tijd vak van 1 November 1908—31 October 1909, kwamen in 7 biljetten. Laagste inschrijvers voor Amersfoort wa ren de heer Const. Reijers, te Arnhem, met de volgende prijzen per 10 K. G.hooi 47, stroo 18 en haver 85 centen H. Koetsier, te Arnhem, met f0.84 cent per 100 K. G. turfstrooisel. Het aansteken der lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week ten 7,10 uur geschieden. Naar het poliue-bureau werd gister in zwaar beschonken toestand vervoerd een 60- jarige spiritusdrinkster. Het treurige transport, dat op een hand wagen geschiedde, had nog veel bekijks. Aan het bureau van politie is voor den eigenaar terug te bekomen een portemon- naie met nogal veel geld. TJit den omtrek. Wegens het regenachtige weder en den hoogen waterstand is de Najaarsschouw van het Heemraadschap »De rivier de Eem, be ken en aankleven van dien" veertien dagen uitgesteld. De schouwen zullen nu worden gehouden op 23, 24 en 25 September. De anli-sociaal-democratische vereeniging van Ncderlandsch spoorwegpersoneel „Recht en Plicht", welke o.a. aao den Doldersehen- weg heide-ontginniDgen deed, heeft bij de Rechtbank te Utrecht surséance van beta ling aangevraagd, op welk verzoek 25 Sep tember zal worden beslist. De tweede huisvliji-tentoonstelling der af deeling Baarn van den Volksbond tegen drankmisbruik zal in April 1909 plaats heb ben. Deelnemers kunnen zyn ingezetenen der Gemeenun Baiiro, Soest, Eemnes, De Vuur- sche en Buuschoten. Id verband met deze tentoonstelling zal vanwege die afdeeling in den aanstaanden winter een cursus worden gehouden ter be oefening van huisvlyt. De kommies der Rijks-belastingen J. E. Brons is met ingang van 16 September over geplaatst van Bunschoten naar Maastricht. Het Bestuur verzoekt ons mee te deelen, dat het sanatorium «Sonnevanck", bij Har derwijk, uitgaande van de Vereeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tuberculose-lijders, 8 Otober a.s. voor patiënten zal worden ge opend. De geneesheer-directeur dr. J. Hekman, wiens adres tot 1 October te Zuidbroek, daarna te Harderwijk is, zal gaarne alle gewenschte inlichtingen verschaffen. De verleden Zondag door het Postkantoor Hilversum verzonden poststukken droegen alle het dagsterapel 33 Augustus 1908. Een weelde voor verzamelaars. Door de marechaussee is gister te Veenen- daal op heeterdaad betrapt en aangehouden V. d. B., vroeger te Leusden, sedert kort ODtslagen uit de gevangenis waar hy twee jaar doorbracht wegens een hier niet te noemen zelfde misdrijf, Te Soesterberg is ingebroken en gestolen bij den.Rijksveldwachter. De vermoedelijke dader is reeds in arrest, doch ontkent alle schuld. De openbare meening iwyfelt byna altyd aan een goede daad, maar nooit aan een slechte.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2