15 September TROONREDE. De heden in de vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-generaal uilgesproken troonrede vungt aan met de eenvoudige mededeeling, dat de Koniogin tot haar leedwezen verhin derd is, in het midden der Staten-generaal te verschenen en aan het Kabinet heeft op gedragen, deze zitting te openen. Geconstateerd wordt, dat in de vriend schappelijke verhouding tot de Regeering van Venezuela storing is gekomeu, naar welker vreedzame opheffing gestreefd wordt. De betrekking tot de overige buitenland- scho Mogendheden is bij voortduring van den meest vriendschappelijke!! aard. In het moederlaud en de koloniën is veel, dat tot erkentelijkheid stemtnochtans zijn er ook eenigemiDder gunstige verschijnselen. De toestand van landbouw en tuinbouw en veeteelt is over het algemeen bevredi gend; het gevaar van mond- en klauwzeer is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede door moei lijkheden op de geldmarkt, de toestand van bundel en nijverheid. Scheepvaart en ver keer waren in enkele Nederlandsche havens dit jaar geringer dan in 1907, waardoor het scheepvaartbedrijf, bijzonder de algemeene vrachtvaart, onbevredigende uitkomsten heeft gegeven. Door deze oorzaken trof in meer dan éen Gemeente werkloosheid een deel der arbei dende bevolking. Herinnerd wordt aan de door de Regeering diep betreurde ongeregeldheden op Suma tra's westkust ten gevolge der belastingin voering en aan de schade welke Curasao ondervindt door de verstoring van het ver keer met Venezuela. De toestand der Lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij voorstellen tot uitgaven en vordert, afgezien van hetgeen later noodig zal zijn voor uitvoering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen worden aangeboden wets ontwerpen tol herziening en verhooging van het successierecht en invoering eener aige- meene Inkomstenbelasting met kapitaalbe lasting als aanvulling ter vervanging van de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting. Ter voorziening van het tekort op hel volgend dienstjaar zal worden voorgesteld heffing van een matig aantal opcenten op de Vermogens- en de Bedrijlsbelasting en tot verhooging van de accijus op 't gedistilleerd waarvan de op brengst in de toekomst zal kunnen strekken tot equivalent der verlaging van de sui keraccijns Aangekondigd worden ontwerpen tot her ziening der wetgeving op deNaamlooze Ven nootschappen, de wijziging van het Zeerecht, tot herziening van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien der verplichting tot schadever goeding wegens onrechtmatige daad, tot re geling der aansprakelijkheid voor schade door automobielen, lot gedeeltelijke herzie ning van het eerste boek van het Wetboek van Strafrecht, tot regeling der Banken van leeniog, tot toekenning van pensioen aan weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier van zee- en laudmacht, tot wijziging van het militaire onderwys, tot herziening der Wet op het veeartsenij- kuudig Staatstoezicht en de veeartseDijkun dige politie, tot beperking van Zondags- en nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf en eenige voorstellen tot herziening der Onge vallenwet. In overweging zijn plannen tot verbe tering der Maas tusschen Siut Audries en Hedikbuizen zoomede van den Gelderschen IJsel. Medegedeeld wordt, dat het bezoek van den Gouveneur-generaal van Nederlaudsch ïudië aan Aljeh leidde tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar en een dui- delijken weg heeft aangewezen tot bevredi ging van Atjeh. Met inroeping van Gods zegen op den ar beid der Kamer, verklaarde Minister Heemskerk, die de Troonrede voorlas, in naam der Koningin de zitting der Staten generaal geopend. Gewisselde stukken. Onder dagteekening van 14 September is door den heer C. J. Plomp het volgen de voorstel ingediend bij den Raad de zer Gemeente Conform het standpunt door mij inge nomen bij de behandeling van het verslag omtrent de nachtwakers, in de afdeelingen en in de openbare vergadering, stel ik voor. zoowel met het oog op de m. i. minder juiste wijze van handelen tegen over de betrokken personen alsmede op definancieele gevolgen voor de Gemeente a het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen b. de agenten 3e klasse te doen deelen in de verhooging van salarissen en hunne jaarwedde dus vanaf 1 Januari 1909 te brengen op f350 's jaars. B. en W. stellen den Raad voor, inge volge het Raadsbesluit van 29 October 1907, aan Geputeerde Staten van Utrecht te verzoeken, de jaarwedde van den Ge meente-ontvanger met ingang van 1 Ja nuari 1909 te willen verhoogen met f 250. In hun voorstel zeggen B. en W., dat sedert de laatste vaststelling van het salaris, in November 1903, de werkzaam heden belangrijk zijn uitgebreid. Zoo is het aantal mandaten van 1903 tot 1907 geklommen van 2370 tot 3020 het aantal aanslagen in de Inkomstenbelasting van 2490 tot 3254 dat van de Straatbelasting van 3501 tot 3811. Bovendien heeft een onderzoek naar de jaarwedde-regeling in andere Gemeenten van ongeveer den zelf den omvang als Amersfoort geleerd, dat een verhooging van de huidige jaarwedde zeer billijk is te achten. B. en W. stellen den Raad voor, de jaarwedde van den Gemeente-archivaris te verhoogen met f 100. Zij achten een dergelijke belooning billijk in verband met de diensten, die deze ambtenaar bewijst. Niet alleen is hij wekelijks eenige middagen op 't archief werkzaam waarbij dan tevens de be zoekers van het archief doorhem worden geholpen maar ook worden veelal op andere uren door den tegenwoordigen titularis werkzaamheden ten dienste van het archief verricht. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet van f 250 te verleenen in ver band met de toelage aan den ambtenaar, met de vervolging in belastingzaken be last. De toelage, laatstelijk vastgesteld den 31 October 1905, wordt slechts uitgekeerd als de ambtenaar met goed gevolg is werkzaam geweest. Door dit besluit is slechts gedeeltelijk verbetering bereikt, schrijven B. en W. en zij vervolgen Indien inderdaad de toelage den ambte naar, met de vervolging belast, geheel ten goede kwam, zou deze belooning met de vervolgingskosten, die eveneens te zijnen bate zijn, voldoende zijn te achten voor de werkzaamheden, die de tegenwoordige titularis persoonlijk ver richten kan. De ondervinding heeft evenwel aange toond, dat deze ambtenaar een belang rijk deel van zijn toelage aan eenige personen, die hem behulpzaam zijn, moet uitkeeren, indien de noodige werkzaam heden op behoorlijke wijze verricht zullen worden. De werkzaamheden, die niet zoo belang rijk zijn, dat zij éen ambtenaar vorderen, die hierin zijn hoofdbetrekking vindt, zijn evenwel te uitgebreid om goed ver richt te kunnen worden, indien zij uitslui tend uitgevoerd moeten worden dooreen ambtenaar, die daarnaast zijn hoofdbe trekking moet vervullen. Onder deze omstandigheden heeft de tegenwoordige titularis reeds eenigen tijd een gedeelte van zijn salaris aan ande ren uitgekeerd. Wij oordeelen, dat op de beste en te vens goedkoopste wijze hierin voorzien kan worden door ons college een crediet te geven ten bedrage van f250, dat door ons kan worden besteed voor bezoldiging van hen, die den vervolgings-ambtenaar behulpzaam zijn. Ons college kan jaar lijks naar den aard der werkzaamheden dan beoordeelen tot welk bedrag en op welke wijze de gevraagde f250 uitge geven zal worden. Den 29 Augustus, deden B. en W. het volgende voorstel aan den Raad. Van de zijde van de Brandweer werd bij ons college aangedrongen op den aankoop van een mechanische brandlad der. De hoogte van verschillende huizen, in latere jaren gebouwd, is oorzaak, dat het thans in gebruik zijnde materiaal niet meer voldoende is. Zoowel voor het red den van personen uit hooge huizen als vcor het water geven in een brandend perceel, is een dergelijke ladder zeer ge- wenscht. Op zeer voldoende wijze kan in het thans gevoelde gebrek voorzien worden door aankoop van een ladder, ter hoogte van 18 M., welke hoogte nog met enkele Meters vermeerderd kan worden door het gebruik van een zoogenaamde steeklad- der. Een dergelijke ladder is bij de firma Geesink te Weesp te verkrijgen voor den prijs van f1200. Èn volgens het rapport van den Gemeente-architect en den Opperbrandmeester, die een lad der in de fabriek bezichtigd hebben, èn volgens de inlichtingen van eenige Ge meente-besturen is het fabricaat zeer aan te bevelen. De ladder kan in ingeschoven toestand gemakkelijk door 3 a 4 man voortbewogen wordende opstelling en het uit- of op schuiven kan in circa 5 minuten door 2 man zonder opvallende inspanning ge schieden. Een dergelijke ladder zal in de oude stad bewaard moeten worden in een ge bouw, waarvóór de noodige ruimte is om met het toestel te draaien. Een zeer doelmatige plaats achten wij een schuur, bij den ingang van de oude begraafplaatsaldaar is voldoende ruimte voor het in- en uitrijden, terwijl de plaats door de Hellestraat onmiddellijk met het centrum van de stad is verbonden. Volgens berekening van den Architect kan het schuurtje naast het westelijk ge bouwtje aan de oude begraafplaats voor het beoogde doel in steen verbouwd wor den de totale kosten van de bewaar plaats worden geraamd op f600. Wij hebben ons, alvorens een voorstel bij U in te dienen, ervan overtuigd, of vergunning verkregen zou worden tot het bouwen op de begraafplaats. Deze ver gunning is door de Gedeputeerde Staten van Utrecht verleend. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons te mach tigen tot aankoop van een mechanischs brandladder en tot inrichting van een bewaarplaats overeenkomstig het boven staande. Onder dagteekening van 8 September schreven B. en W. aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij weer aan te bieden het adres van het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tu berculose te Amersfoort, daarbij verzoe kende het streven der Vereeniging met een geldelijke subsidie te willen steunen in de toelichting op het adres wordt een som van f500 gevraagd. Te motiveeren, waarom het doel van adressante in hooge mate de sympathie van ons college heeft, mag overbodig heeten. Ook meenen wij ons ontslagen te mo gen achten van een betoog, dat steun aan een Vereeniging die het genoemde doel nastreeft, op den weg der Gemeente ligt; de strijd, die de Vereeniging aan wil binden, zal ongetwijfeld in hooge mate ten goede komen aan de volksgezond heid, welker behartiging mede een taak van het Gemeentebestuur is. Onder deze omstandigheden betreuren wij het, U niet te mogen voorstellen, de gevraagde subsidie van f500. toe te kennen. De ontwerp-begrooting voor 1909 toont evenwel duidelijk aan, dat een der gelijke uitgaaf niet gewenscht is. Door hooger bedrag dan f250.— toe te staan, worden de voor Onvoorziene uitgaven beschikbare gelden te zeer ver minderd. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer U in overweging te ge ven, aan adressante tot wederopzeggens een subsidie van f 250.— toe te staan, on der de voorwaarde: <f Jaarlijks wordt den Raad een verslag, rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar toegezonden.» Aan den Raad is verzonden een Nota van Burgemeester en Wethouders, be- hoorende bij de Memorie van toelichting op de Gemeente-begrooting voor 1907, aan welke het volgende is ontleend. Onder aanbieding van de ontwerp- begrooting van Uitgaven en Ontvang sten voor 1909 met Memorie van Toe lichting, hebben wij de eer nog het vol gende onder uwe aandacht te brengen. De ontvangsten en uitgaven voor 1909 worden geraamd op f 710 798.6972- De gewone ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f589 483.6972, de buitengewone ontvangsten en uit gaven op f21 315. Het eindcijfer der begrooting voor 1908 bedroeg f614 058.04, verdeeld voor ge wone en buitengewone ontvangsten en uitgaven in f558 852.12 en f55 195.92. Hieruit blijkt dus, dat de gewone uit- faven gestegen zijn met f589 483.6972 558 852.12 f SOeSl.ö?1^. De hoogere uitgaven en de lagere ont vangsten bedragen tezamen f36 848.795 f2 730.78 f39 579.575 Niettegenstaande deze hoogere uitga ven en mindere ontvangsten is het mo gelijk geweest, de Begrooting voor 1909 sluitende te maken zonder verhooging der belastingen. Openiug van het nieuwe gebouw der Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool Het moet heden een gelukkige dag zijn voor den heer Buijs- Hij toch is de man, die, na gezorgd te heb ben, dat ook te Amersfoort tot stand kwam een inrichting voor ambachtsonderwijs voor jongens, niet rustto dan nadat zijn groot organiseerend talent hier óok heeft doen oprichten een am bachtsschool voor meisjesde Industrie- en Huis houdschool. Met een enkel woord slechts willen we her inneren aan de weinige medewerking, ja de tegenwerking die hij ondervond, te grooter om dat zij in stilte wsrd uitgeoefend. Doch hij hield voet bij stuk en vond op den duur meer meewerking van hen die met hem wilden beseffen, dat ook de meisjes recht hadden

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1