Stadsnieuws. op een vak-opleiding, die ook hun den etrijd om bet bestaan minder zwaar zou maken, die het komend geslacht ten zegen zou 2ijn. Naast hem willen we aan ae eerste plaats thans gedenken het Bestuur der vereeniging „Amersloortsche Industrie- en Huishoudschool" tu de beBtuurdster en het onderwijzend perso neel dier school. Bij de stichting der vereeniging reeds is ge wezen op de voorbeelden elders en gezegd hoe zeer noodig het wa6, aanstonds goed te begin nen, in een flink, ruim gebouw; hoe verbazend duur het was en hoe slecht voor het onderwijs om zich te behelpen. Toch werden geruimen tyd de lessen gegeven en alle arbeid verricht in een complex van voor het doel absoluut ongeschikte huurhuizen aan de Vianden-straat. Hoeveel moeite het heeft gekost voor het Be stuur en het i leerwijzend personeel om het onderwijs töch zoo goed te doen zijn en bijna ieder ingezetene van Amersfoort heeft er zich meermalen van kunnen overtuigen hoe uitste kend dat waskan niet onder woorden gebracht. Een woord van hartelijken dank voor al die zorgen, al die opofferingen vinde hier echter een plaats. De Sturm und Drangperiode der school is thans voorbij. Geen wonder, dat als teeken van vreugde heden de vlag wappert van het nieuwe schoolgebouw, dat dezen middag met eenige plechtigheid wer in gebruik genomen. Daartoe hadden zich in een zeer groote tent, die tijdelijk in den tuin was opgeslagen, ver- cenigd tal van autoriteiten en genoodigdeu, onder wie we opmerkten het Dagelijkack Bestuur der Gemeente, leden van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad en veel anderen, door den Voorzitter in zijn openingsrede genoemd. Nadat oen koor, saamgesteld uit de leerlingen der school en onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken, een welkomstlied had gezongen, en daarvoor hartelijk was toegejuicht, deed de Secretaris des Bestuurs, de heer F. VVesseling, voorlezing van eenige brieven waaruit bleek, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Commissaris der Koningin in de provincie U- trecht en de Gedeputeerde Staten van dat ge west verhinderd waren, gevolg tc geven aan de uitnoodiging tot bijwoning der opening van het schoolgebouw. De huidige Voorzitter des Bestuurs, de heer Theod. Sanders, nam nu het woord en zeide ongeveer Het is mij een groote eer en bijzonder aange naam het welkom te mogen toeroepen in naam van het Bestuur en het onderwijzend personeel, nadat de leerlingen U hebben toegezongen, aan U allen, Burgemeester, Wethouders Raadsleden leden van burgerlijke en Provinciale Staten, militaire autoriteiten, Bestuur der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Inspecteurs van het Middelbaar on derlijs, Voorzitter van dc Balije van Utrecht van de ridderlijke Duitsche Orde, leden der Com- missiën vanToezicht op het Middelbaar cn het La ger onderwijs, directrices van andere scholen die zich wijden aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd, aandeelhouders en leden der vereeniging. Dames en Heeren! We zijn U allen dankbaar dat ge naar hier zijt willen komen om met ons getuige te zijn van de feestelijke opening van dit gebouw, een gebeurtenis van symbolische be- teekenis voor ons en voorzeker niet zonder gewicht in de geschiedenis van Amersfoort. Want, waar reeds Bedert jaren voorzien was in het vakon derwijs der jongens, bleef hier het den meisjes tot 1905 onthouden. Dat dat niet zoo mocht blijven, werd reeds in 1902 ingezien toen eenige vooruitstrevende mannen, op initiatief van den heer G. J. Buys, de eerste stappen deden. Het waren de heeren J. van der Horst Bruyn, C. J. F. Prins, H. W. van Ksveld, D. Gerritsen, G. J. Buys, N. E. Rost en F. Wesseling die het initiatief namen om over te gaan tot de oprich ting van een Industrie- en Huishoudschool. Den 18 December werd besloten tot de op richting, toen ir. een vergadering groote sympa thie voor het denkbeeld werd aan den dag ge legd en vele leden toetraden. Een voorloopig bestuur werd gekozen1 April 1903 werd op de Statuten de Koninklijke goedkeuring ver kregen. Ken eeresaluut zij aan de stichters dezer school op heden gebracht. Want de gedachte, die hen bezielde, was goed en groot. Zij voelden samen met vele anderen in het land, met hun hart en hun verstand, dat de economische ontwikke ling der maatschappij in de laatste honderd jaar, door de reusachtige toepassing van de na tuurkrachten stoom en electriciteit in de meer en meer tot volmaking gebrachte werktuigen, de piaats der vrouw geheel veranderd bad, dat haar werkkring in huis geheel ondermijnd waB, dat wanneer de meisjes het elementaire Lager onderwijs hadden genoten zij, in buis terug gekeerd, daar niet meer konden vinden den gere gelde», nuttigen, stalenden arbeid uit den tijd onzer grootmoeders en overgrootmoeders, van wie Schiller zong: Und drinnen waltet die züchtige Hauafrau, Und füllet mit Schatzen die duftenden Laden, Und dreht um die schnürrende Spindel den Faden, Undsammelt irn reïchlich geglattetenSchrein, Die schimmernde Wolle, den schneelichteu Lein, Und füget zurn Guten den Glanz und der Schiminer, Und rubet nimmer. Toen werd meerendeels thuis alles verricht, de wasch gedaan en gestreken, ingemaakt, brood gebakken, bier gebrouwcD, gesponnen en gewe ven, eigen kleeren gemaakt. Maar met de jaren is dit alles veranderd, geheel gewijzigd. De in- duBtrio heeft zich gaandeweg meesier gemaakt van den eonen tak van bet huiselijk bedrijf na den anderen, zoodul wanneer de meisjes van school thuis komen, zy ieder decennium h.jir taak meer ingekrompen vinden en er eindelijk hot „rubet nimmer" van Schiller voor velen was geworden het „ruhet immer". De veredelende, stalende arbeid was verdwenen, zoo niet gehee' dan toch grootendeels. Was het dan wonder, dat vooruitziende gees ten reeds vroeg hebben uitgezien, niet alleen naar nieuwe velden van arbeid voor de vrouw, maar ook naar wetenschappelijke ontwikkeling, betere voorbereiding der vrouw voor het huis houden, om haar daar, naast of in de plaats der nieuwe industrie, de oude taak opnieuw te doen opvatten, maar nu beter toegerust dan vroeger Dat its een goed en edel doel, vooruitstrevend en conservatief beide in de beste beteekenis dier woorden. In Engeland deed Mary Wolstone- craft haar stem reeds hooren in den zelfden tijd toen in Duitscbland, in Schiller's tijd, nog alles bij het oude was gebleven. Maar ook hier te lande dagteekent de gezonde beweging tot hoo ger opvoering der opleiding van de vrouw reeds van langen tijd. De onrijpe beweging, nu veertig jasr geleden begonnen door Mina Kruseman en Eliee Baart, laat ik hier onbesproken. Maar tegelijk daar mede begon ook een beter en gezonder streven om de vrouw beter in staat te stellen haar taak als vrouw en als moeder te vervullen in de zoo gewijzigde omstandigheden. Als baanbreekater trad daar bij vooral op den voorgrond freule Jeltje de Boscn Kemper, een naam, die hier te Amersfoort, ook door haar zuster een goeden klank heeft. Zij heeft haar leven lang geijverd voor vrouwelijk teeken-, handwerk- en industrie-onderwijB en toen haar streven hier zegevierde, toen de noodzakelijk heid bleek van de oprichting van Huishoud scholen naast de reeds in de groote steden opgerichte Industrie-scholen voor meisjes, heeft zij zich ook dezen tak van onderwijs aange trokken. en nadat in 1S88 de Kookscholen in Den Haag en 1891 te Amsterdam waren opge richt, verrees enkele jaren later, in 1895, zonder subsidie, het groote gebouw der Huishoud school op het Zandpad te Amsterdam. Z mder subsidie werd deze tot s and gebracht door par ticulier initiatief en geldmiddelen. Het was een daad van moed en overtuiging, waarbij weer freule De Bosch Kemper, met enkele vermogen de vrienden, op den voorgrond trad. Reeds in de eerste helft der vorige eeuw ver wachtte Engelaud's groote econoom J. Stuart Mill heilrijke gevolgen voor de geheele moderne moderne maatschappij van de industrieele en dociele zelfstandigheid der vrouw. Hier te lande was het wellicht meer dan iemand anders freule Jeltje de Bosch Kemper, me deze beweging hier niet alleen wist te verwekken maar tevens in goede, veilige banen te leiden. Ik stel U voor uw sympathie voor haar, die thans in ons midden is, te doen blijken door een krachtig applaus. (Applaus. Een ruiker wordt haar aangeboden). Dames en heeren. Naast het werk der pio nieren op ieder gebied blijft er nog een ruim veld van arbeid, niet minder nuttig en noodig voor anderen, ook voor ons. Wanneer het uit gestrooide zaad heeft wortel geschoteD, moet de akker verder bewerkt worden om vruchten te kunnen dragen. Het werk moet worden uitgebreid, zoo veel zijdig mogelijk. Het vakouderwii9 der vrouwe lijke jeugd moet niet beperkt blijven tot de groote steden en de hoogere standen, die het onderwijs der kinderen zelf kunnen betalen; neen, hel moet worden uitgebreid tot zooveel mogelijk alle standeD en tot zooveel mogelijk alle deelen des lands. Want al zijn de toestanden in de lagere stan den geheel andere dan de daar even geschetste bij de hoogere, toch is ook hier goed vakonder wijs bij de meisjes niet minder noodig dan daar. Om slechts een paar voorbeelden te noemen: In de kennis der voedingswaarde heeft de we tenschap in de laatste tientallen van jaren zeer groote vorderingen gemaakt. Is het niet een eerste eisch der rechtvaardigheid, deze kennis ook aan de vrouwen uit het volk bij te brengen De ijverige Directrice opende verleden jaar daarom ook reeds een cursus voor zulk onder wijs voor huismoeders. En vraagi de dienstbode niet een betere oplei ding dan haar gewoonlijk buiten de school ten deel kan vallen Deze voorbeelden mogen volstaan. En om dat doel te bereiken, schieten parti culiere krachten te kort moeten de bestu rende lichamen medebeven hun moreelen en financieelen steun naast de particuliere. Maar het vertrouwen is'ook hier niet opeens gekomenmen heeft eens willen zien, wat de nieuwe vereeniging „Amersloortsche Industrie- en Huishoudschool" kon, hoe ze haar werk zou aanpakken. Daarvoor was het begin moeilijk, met krappe geldmiddelen en ondoelmatige be huizing in 5 kleine huisjes in de Hendrik van ViaDdenstraat. Het is geen gemakkelijke taak geweest, gedurende de afgeloopen jaren de zaak gaande te houden, waar het bestuur steeds te worstelen had met de ontoereikende geldmid delen en volkomen onvoldoende behuizing. Hel bestuur kan daarom tot nu toe het bestaan der school slechts als van tijdelijken aard beschou wen en heeft zelfs geen vrijheid gevonden, het onderwijzend personeel, leerareBsen en leeraren, een vaste aanstelling te geven. Ja, sterker nog, wij waren verplicht ten deele de hulp van on bezoldigde leerkrachten aan te nemen. Bijzon- deren dank komt hiervoor toe aan de dames A. Baas, M. Ëunnik en H. Storm van Leeuwen en aan de heeren P. van den Hoofl, E. J. Pey- rot, <y. J. F. Prins, dr. W. van Schothorst, W. A. van den Bovenkamp, M. Kamerling en last not least A. Bommel, die ook nu nog, uitliefde voor de schooi, onbezoldigd wil blijven. Zij heb ben allen: poyé de leur piraonne. Aan hen allen onzen hartelijken dank. Na deze uiteenzetting van de benarde tijden door ons beleefd tijden van onzekerheid voor het bestuur der school zal men zich kunnen voorstellen, da', de opening dezer school werkelijk een feest is; niet alleen om het gebouw, maar ook omdat ze voor ons beteekent het veroveren eener vaste positie van het vakonderwijs voor meisjes in deze Gemeente. In die moeilyke tijden der geboorte verdient bijzonder vermeld te worden de steun van het Departement Amersfoort van hetNut",dat ons in siaat stelde toen reeds dit terrein te koopen en ons ook verder financieel steunde, waartegen over onze vereeniging de verplichting op zich nam de Fröbelschool ovar te nemen en ir stand te houdon. Zoo kwam het, dat beide scholen, Fröbelschool en Industrie- en Huishoudschool, vereenigd werden, in de eerste jaren zich ont wikkelden en samen opgroeiden tot een aanvan kelijk gezond geheel. Maar toen wij bij de autoriteiten aanklopten voor het verhoogd subsidie, noodig voor de Btich- ting van dit gebouw, waren zoowel Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort als de Re geering van oordeel, dat de vereeniging niet langer kon gehandhaafd worden. Het scheiden was pijnlijk, vooral voor hen, die vreesden, dat de 'l Fröbelschool het leven zou kosten. Maar de amputatie der Siameesche tweeling de inspecteur De Groot bleek een bekwaam ope rateur is zóo goed volbracht, dat beide ver- eenigingen nu vrij van elkander gescheiden kunnen leven en bloeien, zooals ieder kan zien, die de Beekesteinsohe laan doorwandelt en de beide flinke gebouwen daar naast elkander ziet staan. Nadat het verhoogd subsidie door de Regee ring reeds op de Begrooting voor 1907 geplaatst was, volgeden Gemeentebestuur en Provinciale Staten resp. 25 Juni en 9 Juli. De aanbesteding bad 24 Augustus plaats, zoo dat do school einde 19C7 reeds gedeeltelijk in gebruik kon worden genomen en nu eindelijk in het begin dezer maan i in zijn geheel. De plannen, in hoofdlijnen van den heer P. Doorn voorloopig vastgesteld, werden vooral om het gewyzigde terrein, geheel omgewerkt, 200dat een zoo goed als geheel nieuw plan werd gevolgd. Den architect E. P. J. Smith komt lof en hulde toe voor de uitstekende wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld, geholpen door den opzichter Hoogevest; ook aan de aannemers, de heeren Van Eybergen Zn., die een flink stuk werk leverden, samen met hun werklieden. De goede orde werd geen oogenblik verstoord, er werd geen misbruik van sterkedrank gemaakt, terwijl geen ernstige ongevallen voorkwamen. De firma Wolter Dros zorgde voor de verwarming en de ventilatie en de firma Fortmann Hehen- kaïnp voor het stoöëerwerk. Alles is tot stand gebracht binnen de grenzen der beschikbare geldmiddelen. Met vermijding van alles wat luxe is, is getreefd naar aolied en degelijk, practisch en hygiënisch werk. Dames en heeren. Na de enkele grepen, die ik mocht gaven van het vakonderwijs voor vrou wen in het algemeen en van de geschiedenis de zer school in het bijzonder, rest mij nog den dank van het Bestnur uit te spreken voor het groote vertrouwen in ons gesteld, aan het Ge meentebestuur, de Provinciale Staten en de Re- geeriug, door de bevordering van een zoo belang rijke tak van onderwijs in onze banden te stel len. Maar niet minder aan de aandeelhouders en verder aan de Inspecteurs De Groot en Foc- kens voor de royale en onbekrompen wijze, waar op zij hun toezicht hebben uitgeoefend. Een en ander zou onmogelijk zijn geweest, wan neer de school niet zulk een uitstekende rij van leerkrachten had bezeten in de aan haar verbon den dames en heeren, onder leiding van de di rectrice mej. De Holi, die de school in de wei nige jaren van haar bestaan onder alle stan den, van den hoogsten tot den laagsten, popu lair wisten te maken in den goeden zin des woords, door de bevolking de vruchten te laten zien van goed en degelijk vakonderwijs, niet alleen aan de vrouwelijke jeugd maar zelfs aan de huismoeders. Ik ben overtuigd, dat het ge heele personeel met het Bestuur hierin eenstem mig is, dat wij slechts aan het begin staan van onze taak, dat ook hier geldt: wien veel gege ven is, van dien zal ook veel geëisoht kunnen worden. Ik durf hier de belofte afleggen, datleerares- sen en bestuur gezamelijk zullen streven, de school in dit nieuwe gebouw steeks meer te doen beantwoorden aan het doel: de ontwikke ling der vrouwelijke jeugd. Niet alleen voor Amersfoort, maar ook ie er plaats voor hen, die van buiten komen. Het Gemeentebesuur van Amersfoort heeft door ruime opvatting van zijn taak steeds er naar gestreefd en is er grootendeels ook in geslaagd om het onderwijs in deze Gemeente op ieder ge bied aan hooge eischen te doen beantwoorden gedachtig aan de spreuk van Confucius„Doet wel dengeen die bij. u wonen, en zij die verre zijn, zullen tot u komen". Dat ook deze school aan dat schoon e doel haar deel steeds meer en meer moge bijdragen is,ik ben er zeker van, ons aller wensch. Zij zal dan, behalve voor het directe doel harer stichting ook indirect iets kunnen bijdra gen tot den bloei der Gemeente. Een langdurig applaus volgde. De Burgemeester nam vervolgens het woord. Spr. zeide, dat weinigen wellicht betei weten dan het college van Burgemeester en Wethouders met hoe zeer veel moeite het plan tot Btichting der vereeniging en bouw dezer school tot uitvoering is gebracht. Nochtans is dit fraaie gebouw thans verrezen als monument voor het volhardingsvermogen van het Bestuur, waaraan spr. welverdiende hulde wilde bren gen namens het college van B. en W., daarbij den wensch uitend, dat het gebouw in ieder opzicht het doel der vereeniging zou mogen bevorderen en dat het uitstekende onderwijB onder de krachtige leiding der zoo bekwame Directrice zou mogen zijn tot zegen van Amers foort (applans). De heer Koekens, Inspecteur van het rnid- delbaur onderwijs meer spiciaal beiast met het toezicht op de Industrie- en huishoudscholen, meende, dat het BeBtuur thans wel zeer voldaan moet wezen over zijn rusteloos pogen men kan wel iets ontwerpen, doch niet steeds ten einde brengen; wie dat mag beleven, heeft een heerliyk moment. De Voorzitter heeft gewag gemaakt van de financiën der school. Spr. wil doen opmerken, dat dit is het teere punt van al deze scholen; de uitgaven nemen toe, naarmate de school meer ingang vindt in alle kringen der burgerij en dan juist wil 't wel eens gebeuren, dat zij, die de school hielpen stichten, denken dat de school hun financieele hulp niet meer zoo noo dig heeft. Daarom hoopt spr. dat de offer vaardigheid van purtioulieren, zoowel als auto riteiten, hier steeds groot zal blijven en gelij ken tred zal houden met het zich steeds uit breidend onder wy s. De Voorzitter bracht lof aau het onderwijzend personeel, ook het onbezoldigde. Spr. wil berin neren, dat juist het personeel aan deze scholen zoo uiterst karig wordt bezoldigd. Meer dan el ders is echter bier de arbeider zy'n loon waard, want dikwijlB worden cursussen gehouden niet hen, die reeds huisvrouw zijn in de avonduren, dus nadat het personeel reeds een inspannende dagtaak vervulde. Spr. hoopt dan ook, ciat Amersfoort hiermee rekening zul houden. Spr. besloot met den wensch, dat in de harten der leerlingen iets zal blijven van dezen gedenk- waardigen dag en dat zij zullen beseften, dat deze school hen staalde voor den dikwijls moei lijken strijd om het bestaan. (Applaus). Teu slotte dankte de Voozitter de spre kers en vervolgens den heer Vau Aaken, die zijn talenten beschikbaar stelde en mej. M. C. 1'. Heyligers die den melodieusen zang begeleidde en bood haar een bouquet aau (applaus). Geleerd door het gedrang dat wel iu andere huishoudscholen ontstond bij de bezichtiging op den openingsdag, waardoor te veel over het hoofd wordt gezien, verzocht spr. de genoodigden uit Amersfoort, het gebouw Woensdag of Don derdag in oogenschouw te willen nemen, op dat de autoriteiten en de genoodigden van el ders thans beter alles zouden kunnen bezichtigen. Het koor sloot de bijeenkomst door het zin gen van drie coupletten van het „Wien Neer- landsch Bloed". In het volgende nummer hopan we een be schrijving te geven van het gebouw, dat morgen en Donderdugmiddag van 2 tot 5 voor genoo digden en daarna voor anderen te bezichtigen is. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat de Be- grooting der Gemeente voor 1909, met Memo rie van Toelichting, is gedrukt en ter Secretarie verkrijgbaar iB geBteld voor f5.per stel. Amersfoort. 14 September 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Het is heden juist 25 jaar geleden, dat do gelegen'eid werd opengesteld om zich te doen inschrijven als leerlinge der Meisjes school le soort. Zij werd geopend den 16 October 1883 met 67 leerlingen. Hoofd der school was toen mej. Delincee. Van het toemalig personeel is nog slechts aan de school verbonden mej. M. NL van Mill, die 1 October 1883 werd benoéqd en 8 October daaraanvolgende in functie trad en dus 8 October aanstaande haar zilveren jubilee aan de school zal mogen ber denken. Tot onderwyzeres aan de school voorChr. nationaal onderwijs is benoemd mej. H. W. J. Buyen van Weelderen. Ook de agenten vari politie D. Talma en T. Beek slaagden bij het examen voor het politie-diploma. Mr. A. A. baron Van der Feltz, sedert Augustus 11)06 substituut-officier van justi tie by de 'Arrondisseraents-rechtbank te U- treebt, is benoemd tot officier van justitie bij de Rechtbank te Roermond. Ook kapitein J. Dorré, van bet Instructie- bataljon, maakt de najaars-oefeningen van het 5e regiment infanterie mee. Gistermiddag kwamen per extra-trein hier aan het le en het '2e bataljon van het 9e regiment infanterie uit Leeuwarden en het 3e lataljon uit Groningen Zy werden aan het station hier opge wacht door de staf muziek van het 5e regi ment infanterie, dat ben een eind weegs begeleidde naar de Legerplaats bij Zeist, wuarhean het 4e bataljon uit Utrecht mar cheerde. Het regiment zal daar kampeeren en o.a. manoeuveeren tegen het garnizoen uit Amers- fooit; aanstaanden Maandagnacht zelfs een groote nachtelijke oefening. Luitenant A. Josophus Jitta, van het 2e regiment vesting-arli'lerie te Amsterdam, wordt 1 October overgeplaatst bij het le regiment veld-artilleric hi*r. De Directeur-generaal, der posterijen en Iclegraphio noodigt belanghebbenden drin gend uit om op de adreszydc van de brie ven en andere stukken, bestemd voor de militairen die van 14 tot en met 23 Sep-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2