Donderdag 17 September 1908. No. 7559. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. Tante Marie. UITGAVE firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 45 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegracht 9 Postbus 9. Telephoon 19, Wie zich met 1 Octo ber wenscht te doen inschrij ven als abonné ontvangt de tot dien datnm verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT; Gelet op een adres van de Weduwe J. A. de VRIES om vergunning tot het oprichten eener stoommachine, dienende tot het koken van vernis in het perceel, alhier gelegen aan de Valkestraat No. 34, kadastraal sectie E. No. 2020; Overwegende, dat den 20 Augustus 1908 ten Raadbuize de gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij artikel h der Hinderwet vóór den 20 September 1908 over het verzoek zal moeten worden be slist Overwegende evenwel, dat het onderzoek, dat de beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoo ver is gevorderd, dat het voor genoemden 20 September zal zijn geëindigd Gelet op het bepaalde bij het 2e lid van ar tikel 8 der genoemde wet: besluiten de beslissing over het in het hoofd dezes vermelde verzoek te verdagen. Amersfoort, 15 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESRER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat het register van inschrijving over het jaar 1908 en de alphabetische naamlijst, bevattende de inge schrevenen voor de Nationale Militie voor 1909, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur, ter Secretarie voor een ieder ter lezing „Neen, als ik thuis ben, hoeft het ook niet", verontschuldigde zij zich. Een gedachte schoot meteen door haar hoofdhoe lang nog zou ze er zijn om Jenny van school te halen Kom, gauw nu even naar boven en dan kof fiezetten, zeide zij bedrijvig; haar engagement scheen vergeten. Van der Horst bleef alleen. Over zijn gelaat kwam strakheid en het voorhoofd trok zich samende kogel was door de kerk, Marie had zich verloofd. Had hij het anders kunnen ver wachten En Marie boven in haar kamer, met bevende lippen: het wel en wee van zijn kinderen, of Lientje Geursen Jenny van school haalde of zijzulke dingen interesseerden hem, maar aan haar mededeeling had hij te nauwer nood eenige aandacht gewijd. Wat raakte hem haar engage ment Verlangend om van haar ontslagen te raken, geen kwestie vanZe mocht er zijn of weggaan, het was hem alles het zelfde.Eerst had zij zich verheugd; zóo vroeg kwam hij anders nooit van het bureaubad de belang stelling hem naar huis gedreven, belangstelling in het antwoord, dat zij Frits Wevers gegeven hftd? t_ J A „Ja, ik kom I" riep zij. Trut had tweemaal geklopt. Natuurlijk weer net een of ander over de huishouding, ergerde zij zich. Zij mochten wel oom zeggen, maar die heer was eigenlijk hun oom nog niet. Dan moesten tante Marie en hij bij oma in de stad eerst nog naar het stadhuis rijden iu een koets met twee paarden en een koetsier met blomme op zyn borst, had Trui gezegd. Trui had zelf ook ra de stad gewoond, daarom wist zij dat allemaal liggen, binnen welken tijd bij den heer Com missaris der Koningin in deze provincie bezwa ren kunnen worden iagebracht door middel van een door de noodige Dewijsstukken gestaafd ver zoekschrift, op ongezegeld papier in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 17 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. JAARMARKT. BUGERMEESTBR en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter openbare kennis, dat de Kermis of jaarmarkt zal aanvangen op Maandag, den 26 October a.s. en eindigen den 31 October d.a.v. des avonds ten elf uren. Marskramers en liedjeszangers worden niet toegelaten. De loting voor staanplaatsen van Kramen uil geschieden op Woensdag, den 21 October a.s. ten Raadhuize des voormiddagB ten elf uren, ten overstaan van hun college. Amersfoort, 17 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Voor Staatspensioen! Door den Bond voor Staatspensionneering is onderstaand adres verzcuddn aan alle Gemeenteraden van Nederland; EdelAcbtbare heeren, Ingevolge besluit van de Algemeene ver gadering van den Bond voor Staatspension- neering, gehouden 8 Juli 1908 te Tiel, is door genoemden Bond een adres gericht aan H. M. de Koningin, welk adres en de hierbij behoorende Memorie van toelichting onder uw aandacht wordt gebracht. Tevens werd besloten, aan alle Gemeente besturen het verzoek te richten, dit adres te willen steunen door een adres van adhae- sie aan H. M. de Koningin. Aldus de mededeeling van kleinen Max aan Van der Horst. „Bloemen" verbeterde sijn zusje met een moederlijk airtje. „Blomme", volhardde Max, ln weerwil van zjjn gemoedelijkheid zich somtijds geprikkeld voelende tot verzet. Trui had 6ok „blomme" gezegd. „Toch moet het „bloemen" zijn, hield Jenny voet bij stukbloemen, dat weet je zelf óok heel goed 1.Trui zegt wel meer rare woorden; ze zegt ook koppie en bakkie." Max gaf zich gewonnen; het onderwerp zelf interesseerde hem het meest. Vooral ook die geheimzinnige oom, die nog geen oom was en die met tante Marie naar het stadhuis zou rijden in dat tooveroord, waar Sint-Nicolaaa bij oma voor Jenny en hem altijd zooveel mooier dingen biacht dan er te Spanhoven in de winkels te xoop lagen. „Wat gaan ze in dat stad huib doen vroeg hij, de twee lettergrepen van het woord los van elkaar uitsprekende. „Trouwen", antwoordde Jenny kort, onder haar mislukkende pogingen om met een in de keuken gevonden eindje touwtje te springen. Max keek met open mond naar haar; blijk baar begreep hij er niets van. „Trouwen, wat is dat „Trouwe is trouwe, zei Trui, die juist met een handvol messen in de kamer kwam. Hoe kan je nou zoo'n kind uitlegge, wat trouwe is Maar even later had Max toch een nadere toelichting van haar beet: „Tante Marie en die oom gingen dan samen in een huis wonen." „Waar?" De vraag kwam van Jenny. Ja, dat wist Trui nog niet. Eén gek kan meer vrage, dan tien beantwoorden kunnen, debiteerde ze en passant. Maar het zal wel ver weg zijn, luidde de ondoordachte veronderstelling. Tante Marie niet meer bij hen en zóo ver weg, dat hij niet bij haar kon komen; natuur lijk greep het Max geweldig aan en werd tantes eigen tnsschenkomst vereischt om hem tot be daren te brengen. En tante Marie beet zich Weshalve wij uwen Raad eerbiedig ver zoeken, uw adhsesie aan dit adres wel te willen verleenen. Arnhem, September 1908. MEMORIE VAN TOELICHTING. Het adres aan H. M. de Koningin luidt als volgt Aan H. M. de Koningin der Nederlanden. Mevrouw, De Bond voor Staatspensionneeriug, goed gekeurd hij Kon. besluit van 27 September 1902, No 15, Stbl. 240 en gewijzigd 7 Augus tus 1907, No. 73,Stbl.202, ten doel hebbende het tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoo wel vrouwen als man nen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit dc opbrengst van bestaandeu of nog te heffen belastingen in algemeene vergadering bijeen te Tiel, den 8 Juli 1908; brengt met verschuldigden eerbied onder Uwer Majesteits aandacht, dat de Algemeene vergadering van genoem den Bond eenerzijds leedwezen betuigt, dat bet destijds door uwer Majesteits Minister Veegens ingediende wetsontwerp op ouder- domspensionoeeriog andermaal niet heeft geleid tot een Wet, waardoor in den ouder- domsnood van zoovele duizenden uwer on derdanen wordt voorzienanderzijds daarover verheugd is, omdat dit wetsontwerp gebaseerd was op premiebetaling door loon- trekkenden en werkgevers, waardoor zoovele oude menschen, die niet in loontrekkende dienst waren (waaronder duizenden vrouwen) alle menschen, voor wie in gelijke mate ou- domspeossioen als het hoogstnoodige moet worden beschouwd, zouden buitengesloten zijn geworden dat de Bond voor Staatspensonneering, verdeeld in 247 afdeeliDgen met plm. 22000 leden en eveneens plm. 22 000 leden in de 66 en bloc aangesloten Bonden en landelijke vereenigingen, meent, dat een wet op ouder- i domspensioen eerst dan e. a zegen voor uw j even later op de lip met de berusting beoogen- de verzekering, die zij nog van Trui opgevan gen had„Och kom, malle jongen, je tante zou toch maar gebleven zijn tot juffrouw Lief- trink weer beter was I" Trui dus óok alHet geheim, dat het met Trui en baar zoo goed ging? Eenig en alleen de wetenschap, dat zij daar slechts voor tijdelijk was 1 En 's middags aan tafel. Van der Horst, die zich anders nooit met de huishoudelijke aangelegenheden bemoeide en wat het eten be trof voor zichzelf haar nog geen enkelen wenk gegeven had, vroeg, of zij zou zorgen dat het Zondag met den maaltijd geheel in orde was. Het gemeste kalf moest geslacht, dacht Marie den verlossenden bruidegom hulde betoond I Maar hijzelf moest er geen laat van hebben, luidde het een paar dagen later driftig ir haar, toen haar zwager tot haar kwam met het slecht verkapte voorstel, of hij met Jenny en Max apart zou eten of dut hij na de voorstelling aan haar aanstaande dien dag verder met de kin deren zou uitgaan. xlad men het ooit dwazer en ongepaster ge hoord „Het allerbeste zal zijn, dat ik Frita verzoek, Zondag hier niet te komen", bracht zij er snel en opgewonden uit, en zichzelf niet vertrouwend, verliet zij ijlings de kamer. Maar toeu zij wat later weer te voorschijn kwam, met de oogen nog rood van het schrei en, wist Van der Horst er een wending aan te geven. Wezenlijkzij had hem verkeerd be grepen, en ofschoon zjj slechts half, of juister gezegd, in het geheel niet overtuigd was, werd het reeds geschreven briefje aan Frits niet ver zonden. "Wers vond Van der Horsteen flink mensch, we. wat stil en afgetrokken, doch daar had hij ook het uiterlijk van maar wat leek hij nog jong, heel wat jonger dan hij gedacht had, ver klaarde Marie's galant. Haar zuster was toch immers ouder geweest dan zij en ook uit een ander huwelfjk? „Of zuster? Eigenlijk in het geheel geen familie", zeide hij half voor zich heen. land en volk zal kunnen zijn, als aan alle Nederlanders het recht wordt toegekend op een gelijk ouderdomspensioen en als alle Ne derlanders in de kosten daarvan naar hun draagkracht zullen hebben bij te dragen dat de Algemeene vergadering met groote belangstelling heeft kennis genomen van het Engelsche wetsontwerp op ouderdomspen sioen, waarin eveneens wordt gehuldigd het recht op zulk een pensioen zonder premie betaling, welk ontwerp, hoewel beperkt, toch mag geacht worden te zijn een stap in de richting van een algeraeene Staatspension- neering, ten gunste waarvan in het Engel sche Parlement, in het voorjaar van 1906, met algemeene stemmen een motie werd aange nomen dat de Algemeene vergadering daarom uwe Majesteit met allen eeibied dringend vraagt om spoedig ook bij uwe Regeering een wetsontwerp aanhangig te maken, waar bij aan alle Nederlanders, zonder premiebe taling, het recht wordt toegekend op een gelyk Staatspensioen, en wanneer aan dit verzoek niet terstond en ten volle gevolg kan worden gegeven, dat de Algemeene ver gadering dan Uwer Majesteits aandacht ves tigt op het in Engeland aangenomen wets ontwerp als een overgangsmaatregel tot het door den Bond voor Staatspensionneering beoogde doel. Onder eerbiedige aanbieding van de door Uwe Majesteit goedgekeurde Statuten van den Bond zfjo wij van Uwe Majesteit de dienstwillige Dienaren, Namens de Algemeene Vergadering: A. Groenendaal C.Jzn.. te Tiel, Voorzitter. A. Voorbrood, te Arnhem, Secretaris. Een onbetwistbare waarheid raag het ge acht worden, dat in iedere Gemeente een meer of minder groot aantal oude menschen te vinden is, dat niet meer io staat is in eigen onderhoud te voorzien en voor een goed deel ook op kosten van de Gemeente onderhouden moet worden. Voor zeer vele Gemeenten is het onder- „Neen, beaamde Marie, zonder opzet ook in haar volgende woorden geen rechtstreeksch ant woord gevend op zijn eerste vraag; haar vader had haar en mijn moeder had mij, toen zij sa men trouwden; maar toen Bertha en ik bij elkander kwamen, was ik nog heel klein en zij is altyd zoo lief voor mij geweest, dat ik het nooit anders beschouwd heb, dan dat zij wer kelijk mijn zuster was". Jenny en Max vonden Frits Wevers wat een lieven oom, naar de betuiging van Max echter voornamelijk omdat de oom goed en wel ver trokken was. zonder tante Marie mee te nemen. Tydens ae ontboezemingen van de kinderen viel Marie's blik op hun vader; maar het ge laat vaD Van der Horst teekende instemming noch afkeuring en ook de volgende dagen liet zijn oordeel zich wachten. Maar weldra kwam de volle zekerheid, dacht zij bitter; haar zwa ger kon Wevers niet uitstaan en evenzeer als hij reeds sedert eenigen tijd er op uit was ge weest haar weg te krijgen, was het thans zijn streven om te zijnent een tweede bezoek van Frits te voorkomen. „Daar het voor jou nu zaak is, zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan, heb ik aan juf frouw Lieftrink geschreven en gevraagd, hoe het met haar gezondheid staal'zeide hij geheel onverwacht en zonder eenige aanleiding. Voor Marie een oogenblik van versuftheid maar toen verspreidde zich over haar gelaat een donkere gloed. „Of zij beter is of niet, ik ga van de week nog wegbruisebte zij op. Van der Horst schrikte van haar heftigheid. Verlangend om weg te komen? overpeinsde hij wat later. Neen, het was iets anders ge weest. Maar beter zóo, beter dat zij boos was dan de uitdrukking, die hij in haar oogen had gezien, toen Jenny in haar gevoel van meer derheid hem verteld had van haar verdriet van Max over tantes vertrek en dat die malle jon- gen toch zoo gek gedaan had, zich aan tante had vastgeklemd, alsof zij op het zelfde oogen blik reeds van hem weg zou gaan. (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1