Binnenland. Stadsnieuws. houd van ouden van dagen een drukkende last, vooral financieel maar niet minder mo reel de moreele achteruitgang, die het ge volg is van arraoedo en bedeeling, zal zeer taker door UEdelAchtb. worden erkend. Een ouderdomsverzekering nu, met voor afgaande verplichte premiebetaling, zooals reeds meermalen in navolging van het Duitsche Pensioenstelsel is voorgesteld, kwam naar onze mooning gelukkig niet tot etmd, omdat daardoor op onrechtvaardige en ondoelmatige wyze shchts een gedeelte der oude menschon zou worden geholpen en bovendien het aantal ambtenaren voor een pensioen verzekering met verplichte premie betaling onevenredig groot zou worden, waarvoor ten bewijze kan strekken het Duitsche Pensioenstelsel en de Ongevallen wet hier te lande. Wanneer daarentegen naar het beginsel van den Bond, in de richting waarvan ook in Engeland een Wet op ouderdomspensioen zoo goed als gereed gekomen is, alle inge zetenen des Rijks in het genot worden ge steld van een vaste lijfrente (Staatspensioen) dan zal in de eersto plaats niemana buiten gesloten worden van het recht op pensioen, die daaraan inderdaad behoefte heeft, zon der het vaak grievend onderzoek naar meer dere of mindere hulpbehoevendheid, maar wordt ook vermeden het in 't leven roepen van een kostbaar korps van ambtenaren, die de kosten van pensionneering evenals die der ongevallen, zoo onnoodig groot maakt. En bovendien meerdere vrede zal er door recht op pensioen komen in de huisgezinnen in uwe Gemeente meerdere welvaart zal daarvan voor iedere Gemeente het gevolg zijn door verhooging der koopkracht veel geld zal vrü komen voor noodige en nuttige werken, die nu achterwege moeten blijven wegens gebrek aan do daarvoor noolige fondsen. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Stiatspensionneering vertrouwt, dat uw Raad genegen zal zijn, de zaak der Algemeene Ouderdomspensionneering tot een onderwerp van bespreking te maken in uwe vergade ring en hoopt, dat het gevolg daarvan zal zjjn, dat uw Raad instemming zal betuigen met het door den Bond voor Staatspension- neering daartoe strekkend, aan H. M. de Koningin verzonden adre3. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering A. Groenendaal C.Jzn., Voorzitter. A. Voorbrood, Secretaris. Het Hoofdbestuur doet een beroep op de Besturen der Bondsaldeelingen en allen, die bet driogende van Ouderdomsverzorging inzien, om mede te werken, dat bovenstaand adres in de Raadsvergaderingen wordt be handeld. Wie meer van die Bond wenscht te weten, zich opgewekt voelt om aan zijn propaganda mede te werken, opdat Neder land spoedig verlost worde van broodsgebrek op den ouden dag, wonde zich tot het Secre tariaat, A. Voorbrood, lid van den Ge meenteraad, Arnhem. Rechtspositie Gemeente-ambtenaren. Eeu zaak, treurig v.orden betrokken amb tenaar, m.iar niet minder verontrustend voor alle Gemeente-arabteoai er, is wel de ontslac- quaestie van den Secretaris, tevens Burge meester, van Broek in Waterland. Op 10 December 1907 werd de betrokkene, de heer W., door een ernstige ongesteldheid (beroerte) getroffen. Op 5 Februari 1908, d. i. nog geen 2 maanden later, kreeg me vrouw W. een briefje van beide Wethou ders, waarin haar werd verzocht vóórhaar echtgenoot ontslag aan te vragen als Socretaiis. Door mevrouw W. werd aan dit verzoek natuurlyk geen gevolg gegeven zij was daartoe volgens de wet onbevoegd. Van deze zaak werd na dien tyd niets meer vernomen, totdat op 2*2 Maart 1908 een Koninklijk besluit wer.d medegedeeld, waarin het aan den heer J. E. T. W., Bur gemeester van Broek in Waterland, als Sec retaris dier Gemeente verleend ontslag werd goedgekeurd. Weldra bleek, dat het goedgekeurde ont slag waBgenomen in geheime raadszitting. Door een commissie (Voorzitter en Secreta ris) uit bet bestuur der afd. Noord-Holland van den „Ned. bond van Gemeente-ambtena ren', werd een onderzoek te Broek in Wa terland ingesteld, waar o.m. van den loco-bur gemeester werd vernomen, dat het ontslag in geheime zitting was genomen om daarme de de famiiie van den heer W. de gele- geuheid te ontnemen bare bezwa ren tegen dit ontslag by de Kroon i n t e il i e n c n IDe zelfde commissie had een onderhoud met deD minister van Binnoiilandsche zaken. Hierbij bleek wel, dat Z.Exc. een dusdanige handelwyze niet goed keurde, maar overigens bad het onderhoud voor den betrokken ambtenaar geen bevre digend verloop. Dat wel eens met de rechtspositie Ier amb tenaren vreemd wordt rondgesprongen, was aan de Gemeente-airibteoarpn uit vroegere voorvallen niet onbekendmaar een derge lijk staaltje had zeker wel niemand hunner verwacht. Met spanning wordt door de Gemeente-amb tenaren uitgezien of wellicht nog eenig licht over deze zoo duistere zaak zal schynen. Gewisselde stukken. Troonrede en opening Industrieschool zijn oorzaak geweest, dat in het vorige nummer allerlei berichten geen plaatsje konden vinden. Erger is 't. dat ook van de met den Raad gewisselde stukken oen gedeelte bleef staan. Daarom volgt het laatst ver- molde stuk hier zooals het geplaatst had behooren te worden. Aan den Raad is verzonden een Nota van Burgemeester en Wethouders, be- hoorende bij de Memorie van toelichting op de Gemeonte-begrooting voor 1907, aan welke het volgende is ontleend. Onder aanbieding van de ontwerp- begrooting van Uitgaven en Ontvang sten voor 1909 met Memorie van Toe lichting, hebben wij de eer nog het vol gende -onder uwe aandacht te brengen. De ontvangsten en uitgaven voor 1909 worden geraamd op f 710 798.697a. De gewone ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f589 483.69V2, de buitengewone ontvangsten en uit gaven op f21 315. Het eindcijfer der begrooting voor 1908 bedroeg f614 058.04, verdeeld voor ge wone en buitengewone ontvangsten en uitgaven in f 558 852.12 en f 55 195.92. Hieruit blijkt dus, dat de gewone uit gaven gestegen zijn met f 589 483.6972 f558 852.12 f 30681.571/,. De hoogere uitgaven en de lagere ont vangsten bedragen to zamen f 36 848.79® -f f2 730.78 f39 579.57®. Niettegenstaande deze hoogere uitga ven en mindere ontvangsten is het mo gelijk geweest, de Begrooting voor 1909 sluitende te maken zonder verhooging der belastingen. De hoogere ontvangsten en de lagere uitgaven bedragen f 83 094.51 -f- f 4 587.96 f 37 682.47. Het totaal bedrag, dat voor Onvoorziene uitgavon beschikbaar blijft, zou derhalve f 39 579.75» - f 37 682.47 f 1897.10® lager moeten zijn dan voor 1908. In werkelijk heid is het f436.61 lager. Dit verschil is te verklaren uit de verwaarloozing van de verschillen, kleiner dan f 100. Op zich zelf mag het zeker een ver blijdend verschijnsel zijn, dat ook deze begrooting sluitend gemaakt is zonder be- lastingverhooging ondanks de in 1908 genomen besluiten betreffende de salaris verbetering voor het onderwijzend perso neel en de politie, de uitbreiding van het personeel bii den fabricage-dienst, de uitbreiding der Hoogere Burgerschool, de uitbreiding van personeel op verschillende lagere scholen, de verbetering van het kruispunt aan den Arnhemschen weg, ver bouwing Birkhoven, enz. Wij vertrouwen, dat genoegzaam is aangetoond op welke wijze de daarvoor noodige gelden be schikbaar zijn gesteld, maar meenen toch in 't bijzonder er op te moeten wijzen, dat dit voor een groot deel mogelijk is geweest door het batig saldo, dienst 1907, ad f20 259.115. Aangezien er niet de min ste zekerheid bestaat, dat over volgende jaren een dergelijk saldo verkregen kan worden en altijd eenige twijfel bestaat, in hoeverre jaarlijks op een accres van de inkomstenbelasting mag worden gerekend, moet reeds om die reden alleen inhooge mate voorzichtigheid betracht worden bij het vaststellen van nieuwe uitgavon, in 't bijzonder van die, welke niet geacht kun nen worden direct productief te zijn. De Koningin heelt ook voor het nieuwe zittingjaar benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-generaal jhr. mr. J. Roëll, die dan ook gistermiddag als zoo danig werd geïnstalleerd. Het in do «Staatscourant" opgenomen overzicht der Rijksmiddelen in de maand Augustus wyst de hoogst onbevredigende uitkomst aan, dat de totale opbrengst ad f11167237 met f2367 500 beneden 1/12 der raming en met f 1731500 beneden de opbrengst van Augustus 4907 is gebleven. De achteruitgang bij 1907 voor de eerste acht maanden wordt daardoor gebracht op f2 185500. Wat de opbrengst der eerste acht maan den aangaat, deze is bijna f2 200000 by het voorgaande jaar ten achteren en onge veer 6% millioen by 2/s vaQ de raming. Een deel van dezen achterstand zal in de resteerende vier maanden van het jaar nog wel worden ingehaald, maar dat dc raming voor het geheele jaar zal bereikt worden, is zeer onwaarschyolyk. De Minister van Financiën heeft dit dan ook bereids opgemerkt in zijn «millioenen- rede", in het slot waaraan wordt voor gesteld de verhooging van den accijns op het gedistilleerd met uitzicht van verla ging van den suikeraccyns. De bedoeling zoo vervolgde de Minis ter is, dat dit een op zichzelf staande wet zij en niet de Middelenwet. De gedistil leerd-accijns zal verhoogd worden met f27 per H.L., dus tot f90, hetgeen bij een ver bruik van circa 5 millioen Liter f6.6 mil lioen moer zal opleveren. Tegelijkertijd met dit ontwerp zal een ontwerp de Kamer be reiken tot heffing van 40 opcenten op de Ver mogens- en Bedrijfsbelastingiaar 1909/1910. Hiervan zal ongeveer f1 131) 000 aan het dienstjaar 1909 ten goede komen, zoodat in totaal aan tijdelijke middelen f7 730 000 is te verwachten, waardoor het geraamde tekort wordt teruggebracht op f2370 000, een bedrag waarmede naar 'sMinister oordeel onder de bestaande omstandigheden kau worden berust. Het schippersblad „Schuttevaer" wyst op een groot gevaar voor de kleine schipperij, die 't toch al niet zoo naar den vleesche gaat. door het moer en raeei gebruiken van ba- zaltslag op de wegen hetgeen het blad afkeurt, want men moet toch onzen eigen Nederlandschen handel en nijverheid begun stigen maar bovenal door een voorgeno men verbetering van de Waal. Men wil Keulen bereikbaar maken voor groote zee booten en daartoe moet er steeds minstens 3 Meter hoogwaterpeil zijn. En daartoe moe ten grondkribben, dwarsdammen, in de rivier gelegd worden. Deze zijn lastig voor de scheep vaart en het grintbaggeren wordt er onmo gelijk door. In de voorgeui mag men niet baggerenbuiten de voorgeul liggen de kribben. Voor de schipperij zou zulks een onover komelijke ramp zijn. Duizenden schepen wor den per jaar op Ryo en Waal met grint beladenhonderdduizenden guldens vracht wordt aan die grint bevarenduizenden ge zinnen vinden in de grintvaart hun bestaan. Waar moet het heen met onze schipperij, wanneer haar de grintvaart onmogelyk wordt gemaakt? Vanwaar zullen al de gezinnen, aan boord van de tallooze scheepjes in de vaart naar het Noorden, een bestaan vinden, wanneer zij geen grinttransporten meer hebben Wij worden hoog3t angstig, wanneer wij dit schrikbeeld onder de oogen zien, zegt het blad. En hel komt, het komt zeker, wanneer niet de grondkribbendepressie wordt afgeleid. Dat kan. Want er is nog een ander plan, dat echter zes millioen ko3t of 3l/a millioen meer dan 't eerste. Maar de hinderlijkheid voor de scheepvaart eu het verlies voor de grintvaart bedragen veel, veel meer dan drie en een half millioen. Volgens «Het Nieuwe Scboolbl", heefteen voorloopige commissie ontwerp-statuten sanmgesteld voor den te stichten „Tucht- uoie". Volgens die Statuten zal de Tuchtunie" een bond zijn, die ten doel heeft de tuchte loosheid van het Nederlandsche volk te be strijden, om zijn zedelyke, geestelijke en li chamelijke kracht te verhoogen. Zij tracht dit doel te bereiken door met alle geoorloofde en tegen wet of verordening niet strijdende middelen tucht en zelftucht te bevorderen of in het leven te roepen. Bewyzen van instemming eu voorloopige bereidverklaringen om tot de nieuw te stich ten Unie toe te treilen worden tot 20 Sep tember ingewacht by den secretaris der voorloopige commissie, den heer O. van Son te Dordrecht. Het lidmaatschap voor byzondere perso nen bedraagt f2.50 per jaar. Wanneer wordt de afdeeling Amersfoort geconstitueerd De «Gelderlander" scbryft: Onze Administratie heeft, zooals iedere behoorlijke administratie, rekeniugen met gedrukt hoofd. Die gedrukte hoofden ver melden in 't midden den naam van ons blad en ter rechterzijde staat duidelyk te lezen «Prns der advertentiënvan een 1 tot 5 regels f0.75; elke regel meer f0.15. In de rekening zelf wordt dan hel aantal regels opgegeven, de inhoud der advertentie en het verschuldige bedrag. Dit alles lijkt zeer eenvoudig. Het is ons echter gebleken, dat het niet eenvoudig is. Dezer dagen toch kreeg onze administratie een rekening van de Rekenka mer terug, waarop met potlood geschreven stond «Verzoeke nieuwe rekening met vermel ding van den eenheidsprijs per regel, zoodat blykt hoe de bedragsn van f2.70 eo 12.85 zyn ontstaan". We verhalen nog eens: de rekening ver meldde een advertentie van 18 regels, ver schuldigd bedrag f2.70, en een advertentie van 19 regels, verschuldigd bedrag f2.85. En bovenaan stond de prys per regel duide lijk gedrukt. De ijverige ambtenaar, die deze rekening controleerde, scbynt bovendien (lieu «een heidsprijs" nogeens geschreven te willen hebben. En daarvoor wordt lands geld en lands tijd, die ook geld vertegenwoordigt, weggesmeten. De rompslomp der bureaucratie mag wel het eerst in aanmerking komen, als men aan bezuiniging wil denken want hel is dui delyk, dat dit geval niet op zich zeif staat, doch uit een stelsel voorkomt, dat het land op geheel onnoodige kosten jaagt. Met ingang van 1 October a.s. zullen bij de Staats Spoorwegmaatschappij in werking treden nieuwe voorschriften omtrent het nemen can maatregelen ter verzekering van de veiligheid en regelmatigheid van het ver keer gedurende werkzaamheden aan sporen, wissels en beveiligingsinrichlingen op de stations en halten, vastgesteld in gemeen overleg door inspecteurs der exploitatie, sectie ingenieurs en districts-ingenieurs in een te Arnhem gehouden bijeenkomst. Dinsdagmiddag te éen uur had, vanwege de Ned. vereeniging voor luchtscheepvaart, te Utrecht de eerste opstijging plaats van den luchtballon «Rotterdam", dus genoemd omdat tien Rotterdammers de f 2400 voor de ballon bijeenbrachten. De kapitein-ingenieur P. J. P. van der Steur, de tot dusver nog eenige gediplomeerde ballon-commandant hier te lande, had de leiding. Twee heeren uit Amsterdam maak ten den tocht mee, die om den Zuidewind, welke den ballon naar zee dreef, reeds te 2 uur op de Laarderheide eindigde. 't Was een zeer mooie tocht. De landverhuizing naar de Nieuwe wereld is aan het afnemen. By de Hamburg-Ame- rika booten en de schepen van de Norddeut- sche Lloyd was die vermindering duidelijk te coustateereD. Die schepen hebben dit jaar tot nu toe driemaal honderdduizend tus- schendekspassagiers minder vervoerd dan het vorige jaar. Rekent men de overvaartprys per hoofd op 120, Mark dan hebben de booten dit jaar aan hun tusschendekspassagiers 36 millioen Mark minder verdiend. Een waarschuwend voorbeeld voor de land- genooten, die meenen, dat Amerika zoo maar voor iedereen is het land van Kokanje. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente vergadert morgen, 18 September, om een gros op te maken ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlyaeu van Ds, H. J. ter Haar Romeny. Zondag a.s. hoopt voor den Doopsgezinden kring voor te gaan ds. P. J. Glasz, uit Alk maar. Het gouden priesterfeest van Paus Pius 10 de eigenlijke dag is morgen, 18 Sep tember wordt iu hot aartsbisdom Utrecht, volgens voorschrift van den aartsbisschop, kerkelyk gevierd op a.s. Zondag, 20 September Gisteren, kwartier over twaalf passeerde hier Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den naar Langbroek. H. M. de Koningin Moeder was gisteren op Het Loo. Sedert gisteren zijn verschillende treinen, die slechts van 1 Juli tot 15 Sept. liepeD, vervallen. Men houde hiermee rekeniDg. Voor het gymnasium alhier is een Rijks subsidie uitgetrokken van f9869. Tot onderwijzer aan de school voorchris telijk Nationaal Onderwijs alhier, is benoemd de heer H. J. Pollen,te Veenendaal. Het examen voor adspirant-insperteur van politie, vanwege den Bond van Inspecteurs van Gemeentelijke politie in Nederland, zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op 6 en 7 November. Totlid en voorzitter dier Commissie is gekozen de heer A. Nyhoff, Commissaris van politie alhier. De officier van gezondheid 2e klasse, G. A. S. Lynkamp van het Militair Hospitaal alhier is gedetacheerd in het kamp by Oldeu- broek. De luitenant J. H. Sonne, thans gedeta cheerd bij de Koloniale Reserve, is voorden tijd van 5 jaar gedetacheerd by het O. I. leger. De milicien-sergeant C. W. E. van Hoelc van het 8e reg. infanterie, is benoemd tot militie 2e luitenant bij dat korps. Tot le luitenant-kwartiermeester by het 3e regiment vesting-artillerie is bevorderd de 2e luitenant P. H. Roukens van dat korps. De luitenant R. Wilson, gedetacheerd bij de Rijschool alhier, is met ingang van 17 September voor den tyd van 9 maanden ge detacheerd bij de rijschool te Saumur (Frankrijk). Het zal de moeite loonen, eens na te gaan hoe velen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe gebouw der In dustrie- en huishoudschool te bezichtigen; eer de week om ia en de lessen worden her vat zullen vele duizenden dit gebouw, dit

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2