Zaterdag 19 September 1908. No. 7560. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. Tante Marie. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 8 maanden f\, franco per post /"1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij ragel- abonnemont reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, officiedie- en onteigeniogs- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels /"1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht Postbus». Tolephoon 19, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Wie zich met 1 Octo ber wenscht te doen inschrijven alsabonné ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 Van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie UTRECHT d.d. 8 November 1S53 (Provinciaal blad No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en waterleidingen; Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde NAJAARS-SCHOUW over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 0 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde Reglementen aan de belanghebbenden in berinnering gebracht. Amersfoort, 18 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. G. STENFERT KKOESE. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kenni9 van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oor log op 25 en 29 en zoo noodig ook op 26 en 30 September a.s. een schietoefening zal worden gehouden op het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (0 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt, op 25 en 26 September een sector, begrensd door de richtingen O. t. N. door Oost tot Z. O. t. Z. (67') en op 29 en 30 September een sector, begrensd door de richtingen O. N. O. door Oost t. Z. O. tot Z. (79°) beide tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens een uur v6or den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvanboven dien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaion van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 18 September 1908. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. 3. (Slot). Of Van der Horst een tweeden keer tegen zoo'n blik van haar bestund zou zijn? Weken en maanden had hij gebeefd en gesid derd voor zichzelf, was hij teruggedeinsd voor zijn gevoelEn gebeefd had hij 6ok voor haar maar met een glimlach bedacht hij het: het beven voor baar was overbodig geweest. Ze was nog zoo jong en onbedachtzaam. Zonder slag of stoot had de jeugdige onerva rene haar weg gekozen, geheel vrijwillig den jongen man geaccepteerd, die haar een onbe zorgd bestaan kon verzekeren, een bestaan over eenkomstig haar leeftnd en zonder kinderen van een ander, die op den duur tot last konden worden. Maar Marie was iemand van het oogen- blik, iemand die Zij was... zij moest... zij moest weg, zijn huis uitl eindigde hij plotseling met een ster ken bloedsaandrang naar het hoofd en alle re deneering verder achterwege latend. Tante Marie, een brief van Oma!" riep Jenny, haar tante den brief voorhoudend. Er staat station" op, wees zij naur een der poststempels, daar zag ik het aanOp Oma's brieven staat bijna altijd station." Tante nam hem van haar aan en opende üem. Oma gaf haar vreugde te kennen over Maries besluit om nnor bui« z'j v,°°?r - zeer begrijpelijk, schreef zij, (lat Maneernu naar verlangde, vrij en in baar eigen tbuie ve .ijn en Frite bad ook al geachreven, meldden. VRIJHEID. Is er éen woord, waarmee meer gesold wordt dan met dit Eén woord ook, ten op zichte waarvan meer wanbegrip en misver stand heerschen Zijn er geen boeken volgeschreven ovor ile vrijheid en de onviijheid van den men- scheiijken wil, boeken, welke te lezen nog meer moeite en inspanning kosten dan aan bet schrijven ervan werd besteed en dat was waarlyk niet weinig. Nog altijd is de zaak niet uitgemaakt en wij zullen baar hier ook niet even, in een ommezien, uitmaken. In theorie we gelooven 't graag is er geen vrije wil, maar in de pi-actyk kunnen we er nu eenmaal niet buitendaar zullen we 't voorloopig maar bij laten. Geprezen wordt de vrijheid luid. »Wy lezen vrij, wy leven blij"„Vrijheid blij heid". Begeerd wordt zij met alle kracht. Ons volk leed en streed voor zyn vryheid tachtig jaren, en vele van die jaren waren lang en bang. Naar de vacantie snakt de jeugd, meer oog om vrij dan om ledig te zijn. En even reik halzend ziet zo straks uit naar de jaren, waarin zy volwassen zal zijn en het eigen pad kiezen, den eigen weg gaan kan. Meer vryheid, minder gebondenheid eischt een gansche stand in onze samenleving, de talrijkste, voor zich op. Wie de ontwikkeling der menschheid ziet en beschryit in het licht eener steeds ge ringer wordende afhankelijkheid van buiten haar staande machten en krachten, ziet haar in een hoog en heerlijk licht, teekent haar met steeds blijder kleuren. Omgekeerd is verder, dat de reis naar Spanhoven zijn over komst zeer bemoeilijkte. En nu zat Marie alweer sedert eenigen tyd bij baar moeder en tevens bij een massa klee- dingslukken en stapels huishoudgoed voor haar uitzet; precies alsof er haar leven lang niets meer te krijgen zou zijn, docht zij wel eens. En haar moeder vertoefde met welgevallen tusschen die bergen linnen en katoen; muar Marie zelf was begonnen, zooals haar moeder op zekeren dag zuchtend bepeinsde, meer dan noodig was er van weg te fietsen en dat juist nu zij meende, dat het met het engagement beter begon te gaan, o vei woog zij vorder, en Marie bij de overkomst van Frits zich wat na tuurlijker gedroeg, zich opgewekter toonde en zij den laatsten keer haar verloofde zelfs tege moet was geloopen, zoodat Frits een geheel andere uitdrukking op zijn gelaat begon te krijgen dan hjj er tot dusver op had gehad. Maar die meisjes van tegenwoordig, onbegrij- Clijke wezens! luidde hoofdschuddend het sluit. En Marie had intusschen ver buiten de stad haar fiets tegen een boom gezet en was er naast op den grond gaan liggen, in volslagen opstand tegon zichzelf. Hoe zij tot zulk eeu onvergeef lijke handeling gekomen was, hoe zoo had dur ven spelen met het geluk van een raensch Want zij was er nu volkomen zeker vanzij had Frits WeverB hel jawoord gegeven zonder liefde voor hem te gevoelen zonder hot recht daartoe had zij zich met hem verloofd I En nu was zij bezig door schaamte en iets, dat zij medelijden noemde, zich te laten opschroeven om nan hem, die zoo ten volle een ander lot verdiende, het groole onrecht in zijn geheel te volbrengen Met de zekerheid in zich, dat zij in waarheid nooit de zijne zou kunnen zijn, zou zij al het goede aanvaarden, dat hij zijjj j viouw aan te bieden had 1 En zooala vrijheidsberoving de zwaarste maat9chap- pelpke straf in een beschaafde 9amenloviug en spreken wij geen harder oordeel over een niedemensch uit dan wanneer wy zeggen, dat hy is een slaaf van zyn hartstochten of verslaafd aan drank of spel. Luid wordt de vryheid geprezen zy wordt ook en dat ia niet immer 't geval mot wat luid geprezen wordt als een heer lijkheid gevoeld door wie baar bezitten 't Meest natuurlijk na gemis. Laat het wilde dier uit zijn kooi en niet licht zal het zich weer laten vangen. Zie een school uitgaan en merk op den glans in aller oog, hoor de juichkreten en jubeltonen. Deel uw leerlin gen mede, dat ze een uur, een dag extra vrij hebben en weinig vleiend en w. ar dee- rend voor u, maar in haar oprechtheid «ebt, is hun vreugde. Welk een heorljjk gevoel, eens niet meer te moeten loopen io den tredmolen des levens, als vader vandaag eens niet naar kantoor of zaak of fabriek moet, zyn dug eens kan besteden naar ei gen lust en verkiezing, als inoeder eens niet voor den pot behoeft te zorgen en niet behoeft te bedenken verandering van spijs doet eten wat het van middag nu weer zal zijn. Hoe heerlyk ook, niet moer van anderen af te hangen, niemand meer naar de oogen te moeten zien, te kunnoti gaan waarheen, te kunnen wonen waar men wil, eigen heer en meester te zijo, vryo beschik king te hebben over alle uren van don dag, hoe heerlyknu, gy vult't zelf wel uan. En toch! Wie bezit dat? Wie is vry De vogel, die in de luebt zweeft, moet straks terug naar de aarde om zyn voedsel te zoeken. De viscb zwemt in het water her en der, maar moet vluchten voor een sterkere, die zijn bestaan bedreigt, daar neemt do stroom hem mee. Is dan vry de ryke, die niemands gunst vraagtmaar hy schept zich behootten wat heeft hij anders aan zijn r|jkdom voor welker bevrediging hij wederom afhangt van zoovele minder rijken, op hun beurt aihankelijk van hem. De machtige, heer- schend over veienmaar wee hem, indien hy zijn macht misbruiktzij zeggen hom don dienst op. De Minister, iioofd van zyn De partement maar ook deze moet roeion met de riemen, die zyn voorgangers hum lieten, en morgen zendt eeu Eerste of Tweede Kamer het, zoolang zij tbuis was, met haar gesteld was geweest, zou het ook d&n met haar gaanhaar meeste en innigste gedachten zoodon voor un- deren zyn, inzonderheid voor do kinderen van Bertha, alsook met een brandend rood op haar gelaat erkende zij het voor hun vader, voor den man, die baar niet kon uitstaan en die, toen zij zwak genoeg geweest was niet uit zichzelf te gaan, zichtbaar mut opzet haar uit zijn huis verdreven hadl Kort daarna een jammerkreet van Marie's moeder aan Van der Horst: zonder eenigo be grijpelijke roden had Murie het engagement verbroken, van zich geworpen hot schoonste lot, dat voor een meisje weggelegd kon zyn I En blijkbaar had zij er zelf gevoel van, dat zij haar geluk vergooid had, want zij was zoor neer slachtig en als in boetedoening nud zij ar van gesproken, zich eenigen tijd aan de verpleging te willen wijden, ten einde later met meer nut de eene of andere zieke vrouw of moeder behulp zaam te kunnen zijn. Dien avond trok Van der Horst zijn zoontje op zijn knie. Dacht Max nog wel eens uuu tante Marie? Ofschoon zij op dat oogen blik slechts samen in de kamer waren, vroog hij het op goderapten toon. De kleine jongen knikto bevestigendja hy daoht nog wel aan haar, lichtte hy too, maar tante Marie was stout, luidde het beslist, in de brieven van Jenny had hy haar telkens wel vijftig zoentjes gezonden en haar ozoo laten vragen of ze bij hem terug wilde komenmaar tante kwam maar niet. De vader kuste het kind, doch liet zijn klach ten onbeantwoord. En alweer kort daarna geschieddo hot, dat Marie op zekeren ochtend, ofschoon hot weer niet gunstig was, als poging om aan de haar hum onverwacht naar huis. En de leden dier Kamer, zouden zo voor hun gonoegen »den boer op" trekken. De Vorst op zfln troon dan, onschendbaar, onaantastbaar in majtwteit Is sotns niet we ken en maanden te voren vastgesteld, waar heen do reis zal gaan, en uur voor uur be paald, wat dan zal worden gedaan en gezegd Maar wie is dan vry iu deze wereld 7 Niemand, op éun namaar dien noem ik nog niet. Mevrouw is niet vry, want -zij kan op den duur niet zonder de dienstboden, en de dienst boden stelden haar werkkracht ter beschik king van mevrouw. Do knechts z(jn niet vry, want zy staan onder toezicht van den baas, en de baas is niet vry, want hg moet letten op de knechts. De jongens zijn niet vrij, wnnt er is een onderwijzer in de klas, on de on derwijzer is niet vry, omdat er iongens zijn. Straks slaat het uur der vrijheid, maar vader en moeder wachten de jongens thuis, en vrouw of boeken wachten den onderwijzer. De kin deren zyn niet vry, zoolang ze zyn io de ouderlijke macht, en de ouders niet, zoolang zo kinderen hebben om voor te zorgen. In deze goheolo wereld is niemand vrij op éon na, on zooals hij kan ieder zjjn, dia wil. En zie, daar zyn we waarljjk weer bh bet raooiljikste en verdrietelykste van alle vraagstukken het probleem der vry heid van den wil. Wie over vrijheid schryft of van den wil. Wie over vrijheid schyft of spreekt en zich niet de vrijheid veroorlooft zyn lezers of hoorders by den neus te nemen, zal altyd in den cirkel van dit vraugstuk rond dolen en binnen zyn omtrek biyven. Maar nu trek ik even de stoute schoenen aan en stap ovor den omtrek heon en noem u dien éone. Die énne is Socrates in de gevangenis. aTrouw aan God en uw geweten bleeft gy ook in ketens vry zong oen dichter van hem, en die dichter had gelyk. Er was dien dag geen man of menschenkind in Athene, in Griekonland, iu de geheele wereld, zóo vry als Socrates, j Men noemt heden ten dage oon werkman oen loonslaaf. De HHOICImd hebben er altyd I öoti eigenaardig genoegen in gevonden, zich te laten uitschelden en «verkleineeren». Daar op rost voor een deel 't succes der boetpre dikers. Nu, ik heb geen bezwaar togen die pijnigende gedaehton te ontkomen, op haar tiet' gesprongen en in de richting van het station rydende con hoor zag naderen, die in gang en houding nis twee droppels water op haar zwager leek, en dat, toen zy dichterbij kwam en baar vermoeden bewaarheid zag, haar hart hevig be gon te kloppen en zij haar vaart versnelde; doch dat, in weerwil van het laatste hoe het zoo gekomen was, heeft zy nooit begrepen even later Van der Horst mot haar tlets aan do hand liep, zij zelf naast hein en dat het een goed poosje duurde oor zij bij haar moodor aan gekomen waren. En nadat Van dor Horst nog een paarmalen zonder Jenny en Max naar Oma geweest was, volgde de dag waarop hy mot het geluk op het gelaat aan zyn kinderen do vorzekering gaf, dat tante nu tooh werkelijk terug zou komen weggaan zon zji dan nooit meer. Doch toen zjj mot het bericht in de kouken kwamen, temporden Trui's nadero toelichtingen een weinig do vreugde. Dat tante nu dadelijk weor bij hen kwam wonen Goen denkon aan zei ze, want eerst moest tante, nu mot papa, by' Oma in de stad in een koets met twee paarden naar het Stadhuis rijden. Maar als dat gebeurd was on zo waren thuis gekomen, mochten zy mama togen tante zeggen, luidde hot als troost achterna. Doch hoewel na de voltrekking van het hu- wolyk de terugkomst van tanto geheel aan de verwachting voldeed, ja, die zolfa nog overtrof, wilde het mama-zeggen niet vlotten, vooral niet bij Max. Daarvoor waa mamaatje, die in den Hemel wo«, maar die hij niet had gekend, te zeer by hom in aandenken gebracht en had ook do men we mama vooraf als „tanto Mario" te vcol persoonlijkheid voor hem verkregen

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1