BIJVOEGSEL Stadsnieuws. Gemengd nieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Conrant van ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1908. Uitgave firma A. H. van CLFEFF. De nieuwe Roomscb Katholieke kerk, iu het Soesterwegkwartier, gewijd aan den H- Henricus, zal Donderdag 1 October worden ingewijd. Tot koster van de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel is wegens vertrek van den heer W. van der Heijden, benoemd de heer H. van Nieuwkerk. Het mag belanghebbenden ontgaan zijn en daarom zij het hier nog eens meegedeeld, dat de jaarmarkt hier zal gehouden worden van 26 tot 31 October, des avonds elt uur. De heer Thtod. Sanders is door de „Ver eeniging tot vereenvoudiging van examens" benoemd tot gedelegeerde naar het te Londen te houden moral education congress. In het jongste nummer van „Wereldkro niek" en „De Week" is opgenomen een goed gelijkend portret van den heer A. Ngbolf, Commissaris van politie hier ter stede, met zijn medeleden van de examen-commissie voor het politie-diplon.a. Ook ile agent van politie C. W. Hooger- beets behaalde heden het politie-diploma. Van de acht agenten van bier, die dit jaar aan het examen deelnamen, slaagden et dus zes. Het vak-onderwijs werd gedurende slechta éen jaar belangloos eeg.n n door den heer Commissaiis van p He en den Inspecteur en den Adjunct in>p «i-ur; bet onderwas in de schoolvakken, mede belangloos, door den heer A. Bommel. Een waarlijk mooi succes. Het hotel op den Amersfoortschen berg wordt in den loop van October gedurende de wintermaanden gesloten. Luitenant L. J. Baereods, van het 5e re giment infanterie gedetacheerd bij het regi ment genietroepen, wordt 3 October eervol van zijn detacheeriug ontheven. Luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, die met vrucht den driejarigen cursus voor algemeene krijgskundige stu diën aan de Hoogere Kiijgsschool volgde, zal voorshands bij zijn korps blijven en in de gelegenheid worden gesteld aan de Rijks universiteit te Utrecht colleges van prol. mrJ. de Louter te v< lgen in de Rechtegeleerd- heid, meer speciaal voor Volkenrecht. Het officierskorps van het 7e regiment infanterie heeft het voornemen opgevat, bij Quatre Bras een gedenkteeken op te richten voor hen die, tot het vijfde bataljon Natio nale militie behoorende, in 1815 bij de hoeve Germioncourt sneuvelden. Dat bataljon was eeu der stammen van het huidige zevende, maar ook van het vijfde regiment iufanterie. Ook den officierskorpsen der overige regi menten van het NederlaHdsche leger zal thans eeu inteekenlgst worden aangeboden voor bedragen van een tot vijf gulden. Den 12 December zal het 25 jaar geleden zijn, dat de laatste onderofficieren derc^va- erie, die als «volontair" in dienst traden, tot den officiersrang werden bevorderd. Het „Hdbld." bericht thans, dat een com missie uil de oud-leerlingen van den met eere bekenden cavalerie-cursus te Haarlem zich heeft gevormd om op den gedenkdag te 's-Gravenhage een reünisten-feest te hou den, waartoe alle oud-volontairs die op eer volle wijze den dienst verlieten, zgn uitge- noodigd. Bericht van deelneming wordt vóór 15 November ingewacht bij overste W. H. Piepers, commandant van het ie regiment huzaren, hier. Omtrent het zeer goed geslaagde ruiter feest der Amerslooi tsche en Utrechtsche jachtvereenigingen, Donderdagmiddag bij De Bilt gehouden, schrgtt het „Utr. Dbld."o.a.: Toen de treinen uit Amersfoort en Utrecht station De Bilt binnenstoomden, werd het publiek, dat bij hooderden te tellen was, door de vroolijke toonen der muziek ver welkomd, hetgeen reeds dadelijk een ieder in een goede stemming bracht. Het terrein, de heide van Jachtlust, was aardig versierd en leverde bij het betreden een aangenamen aanblik op. De uitslag van de verschillende wedstrg- den, welke te 2»/a uur aanvingen, was de volgende Gymkhana-snringconcours le pr. luitenant der huzaren Van Rijssen2e pr. luit. der der huzaren Mathon3e pr. luit. der veld- art. jhr. Elias; 4e pr. luit. der veld-art. Storm Buysing; 5e pr. luit. der veld-art. De Pauw Gerlings. Decoratie-racele pr. de heer Van Eek 2e pr. luit. der veld-art. J. Doorman; 3e pr. de heer Fentener van Vlissingen4e pr. de heer Bootz. Sauts couplésle pr. kapitein Doornbos met luit. Pel6 Rijcken2e pr. luit. Higly met luit. Storm Buysing; 3e pr. luit. Van Santen met den heer Fentener vau Vlissin gen 4e pr. luit. Van Rijssen met luitenant Mathon. Schaakwedstrijdle pr. luit. der veld- art. jhr. Gevers Deynoot2e pr. luit. der veld-art. J. Doorman3e pr. luit. der veld- art. van Andel4e pr. de heer Van Eek. Het geheel was een aardig feest, waarbij- door de Amersfoortsche en de Utrechtsche jarhtvereenigingen wederom overtuigde be wijzen zijn geleverd, dat hun Diets te veel is om op het gebied van paardensport de leden een aangenamen middag te bereideD. De regelingscommissie komt dan ook wel een woord van dank toe voor haar goede zorgen. De jaarlijksche regimentswedstrijden van de officieren van het le regiment veld-artil- lerie uit Amersfoort en Utrecht hebben 7 en 8 October a.s. plaats. Den 7 October wordt een fyillye-paper gereden van pl.m. 36 KM. deü 8 October dressuurproeven op de heide bij de hoeve der Veeartsenijschool. Bij den aanvang van bet 80ate vereenigingajaar der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wordt nogmaals opgewekt tot toetreding tot de al- bier bestaande Afdeeling dier Maatschappij, die, op gericht in 1878, nu reeds bijna 30 jaren streelt naar bet bevorderen der Toonkunst in dexe Gemeente. Zal echter de Toonkunst wezenlijk bevorderd worden^ Jan is samenwerking van de bier wonende beoefenaren en voorstaaders van goede muziek een eerste vereisebte. Versterking vau de thans niet meer dan 75 leden tellende ZangvereenigiDg, die evenals de onderwijsinrichting der Afdeeling staat onder de bekwame leidiug van den heer M. W. Petri, is even noodzakelijk als een aanzienlijke uit breiding van bet aantsl leden der Afdeelingwant hoe booger het totaal bedrag der contributies is, dOB te beter kan ook het gehalte der uitvoeringen zijn. De contributie voor het lidmaatschap der Afd. bedraagt f4 f 1.50 entrée. Wie lid wordt van de Afd. kan kosteloos lid worden vau de Zangvereni ging. Men kan ook lid zijn van de Zangvereniging alleen an betaalt in dat geval sen oontributie van f 2.50. Deze centribatiên zijn zeer matig in vergelij king met die van sndere afdeelingen. Het bewijs vau lidmaatschap geeft kosteloos toegaDg (in enkele afdeeliDgen zelfs met éen dame) tot Q6 uitvoeringen van de 23 overige afdeelingen der Maatschappij. Voor de eerste uitvoering in het a.s. seizoen, welke bepaald is omstreeks Kerstmis, wordt in studie genomen „Die Geburt Christ i", een nog niet alhier ten gehoore gebracht kerk-oratorium van H. von Herzogenberr, en een gedeelte van het „Weibnaebts Oratorium" van Bacb, welke beide werken met orkestbegeleiding zullen worden ten gehoore gebracht. Voorde tweede uitvoering is de keuze gevallen op bet oratorium „Die Heilige E 1 i s a b e t h", van Fr. Liszt. Men melde zich voor het lidmaatschap aan bij den Secretaris, Lewe van MiddeLtum, Hendrik van ViandeDStraut 4, of bij den Penningmeester, Van den Boven kamp, Utrechtscbestraat 10. Bg gunstig weer zal de „Amersfoortsche Muziek vereeniging" aanstaanden Maandag avond acht uur onder directie van den heer J. A. Jochems weer een uitvoering geven in het Plantsoen. Het. circus Corty Althoff, dat hier óofc door de voorstellingen te Utrecht, reedsvele vrien den telt, komt weder een reeks van avond en middagvoorstellingen geven in zijn ruime tent, die Maandag zal worden gebouwd op het terrein naast Hotel Reichmunn. Dinsdag 22 September openingsvoorstel ling; Zaterdag de eerste speeldag te Leeu warden. Overal waar het circus heelt vertoefd, had het bijzonder veel succes. Het is trouwens genoegzaam bekend, dat Corty-Altholf van oudsher een leidende rol speelt in het Europeesche circus wezen en dat het ook nu nog aan de spits staat. Als aanhanger van de oude schooi hecht de di recteur, Pierre Althoff, speciaal waarde aan goede en nieuwe paardendressuur en aan goede artiesten; Lij onderhoudt en laat be oefenen alle kunststukken, welke ons reeds in onze jeugd in geestdrift brachten en nog heden ouze kinderen in luide juichkreten doen losbarsten. Inderdaad houdt de heer Althoff zich aan den stelregel, dat alles uitmuntend en vol maakt moet wezen, zoowel wat betreft de artiesten, de paarden en de dressuur, als de uitrusting en de geheele omgeving. Niet alleen kunnen de paardenliefhebbers genieten van de kunstverrichtingen der 100 prachtexemplaren en de stoute stukjes door bevallige rgderessen uitgevoerd, ook de liefhebbers van acrobatieke toeren knunen zich verlustigen in bijvoorbeeld de verrich tingen van de 9 Marokkanen die met een zekerheid en juistheid werken, welke ieders bewondering afdwingt. De clowns en Augusten van het circus Althoff staan bekend om hun geestige zet ten, zoodat het publiek weer eens hartelgk zal kunnen lachen. Het programma is groot, maar vau het begin tot het einde bestaat het uit attractie- 1 nummers. De inrichting van de reusachtige teDl wordt, wat comfort beirett, ook zeer geprezeD. Te Haarlem was de tent tot tweemaal toe uitverkocht. Dat zegt meer dan een lange aanbe veling. Met een enkel woord herinneren we nog aan den vriendschappelijken voetbalwetstrijd, morgen te spelen op het terrein aan den Leusderweg tusschen „Quik" en een versterkt tweede elftal van Hercules" uil Utrecht. De weer met groote zorg gekozen prij zen voor het stedelgk kegelconeours. dat Maandagavond in de Sociëteit «Vereeniging'' aanvangt, zgn geëtaleerd in het magazijn van de firma Fortmaan Hehenkamp, aan de Langestraat. De eerste prijs is f 150 in contantende laatste van de dertig een nog heel begeer lijk kunstvoorwerp. De kaarten, van slechts eén kwartje, zul len wegvliegen. De Toynbee-vereeniging »Ons Huis" doet ook dezen winter cursussen geven in de mo derne talen. Men zie de advertentie in dit nummer en wijze er belaoghebbeDdea op. De plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft het groote voorrecht gehad dr. W. J. van Gorkom, uit 's Graven- hage, te bewegen, ook hier een lezing te komen houden. Blijkens advertentie in dit nummer zal die lezing plaats hebben op Donderdag 24 Sep tember, in de groote zaal van „Amicitia", terwijl het gesproken woord zal worden ver duidelijkt door lichtbeelden. Itder heeft kosteloos toegang en ieder heeft er belang bg, de zeer bevattelijke le zing te gaan hooren, want ook iu deze zijn voorzorg en met cenige kennis van zaken optreden zoo heel veel waard. De beer G. Kuyper is io de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. de Valk, gekozen tot Bestuurlid der anti- revolutionnaire propaganda-club sGroen van Prinsterer", welke door deo heer H. P. Goosaens zal worden vertegenwoordigd ter Bondsvergadering, 23 September te houden. De heer W. van Achterberg!) was met f3815 minste der 7 inscbrgvers, allen uit Amersfoort, voor het onderhoud, enz. van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort tut 31 Maart 1911, De hoogste inschrijver besomde f4430. Aan da Centrale botermijn werd gister aangevoerd 3865 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle; aan de markt 900 Kilo boe ren boter. De prijs aan de mijn liep van f 1.22 tot fl.33, aan de markt van 1 1.25 tot f 1.45. Bij den heer J. C. Kamp, Singer's depot, aan de Varkenmarkt is neergestreken een Ïostduif, aan eeD der pootjes gemerkt 67-90-50—80. Het diertje, dat goed wordt verzorgd, is daar voor den eigenaar terug te krijgen. HetaanstekeD der lantaarns vanrgwieleo, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week geschieden te 6.40. Uit dexx omtrek. Door de Gemeente Baarn is van den ker- keraad der Ned. Hervormde gemeente aldaar kosteloos overgenomen een gedeelte van het perceel, genaamd sNieuw Schoonoordstraat", ter grooite van 1050 M2. Ook te Baarn worden pogingen aange wend otn te komon tot negeouurs-winkel- sluiting, natuurlijk behalve 's Zaterdags avonds. De sBarnev. Crt." schrijft, dat het jacht veld rond Barneveld dit jaar niet bijzonder ruim van wild schijnt voorzien te zijn. Al thans de patrgzen-jacht, die thans nog alleen geopend is, levert geen beste resultaten op. Nog weinig wordt dan ook van het jacht vermaak geprofileerd, terwijl de jagers, die er reeds op uittrekken, vaak met 2, hoog stens 3 patrijzen per dag tevreden moeten wezen. Te Bunschoten, waar verleden week een mannenkoor met 25 leden werd opgericht, onder directie van den heer J. de Graaf, is thans ook gesticht een gemengd koor met aanvankelijk 46 leden, waarvan de heer A. Blokhuis directeur is. Bunschoten schgnt dus op kunstgebied Amersfoort te gaan nadoenversnippering van krachten, al heel spoedig twee of meer noodlijdende kassen, enz. Maar de hoofdzaak is er: nu kunnen er twee Directeurtje spelen. De beoefeniog dei- zangkunst is immers maar bijzaak. De heer A. H. Beukenkamp, onderwijzer aan de Chr. school te Bunschoten, is benoemd tot onderwijzer te Surhuizum (Fr.). Het sanatorium «Sonnevanck" bij Har derwijk, de nieuwste stichting der Vereeni ging tot Cbristelük hulpbetoon aan tubercu- lose-lgders, zal 6 October te 2 uur worden geopend met een rede van prof. P. Biester- vela, hoogleeraar aan de Vrije universiteit te Amsterdam, Voorzitter dier vereeniging. Bg de Hilversumsche Winkeliers-Vereeni- giog zgn, op advies barer commissie voor handelsonderwijs, plannen in overweging om met 1 October een cursus te openen voor Boekhouden, Handelsrecht en Handelsusan- tiëo, onder leiding van den heer J. H. M. H de Rode, leeraar M.O. boekhouden en accountant te Hilversum, tevens Directeur vai. haar informatie- en in casso-bureau. Er zijn niet minder dan 54 sollicitanten voor de betrekking vau commies ter Ge meente-secretarie van Soest. Ds. P. A. J. Jas, uit Leeuwarden, hoopt morgenochtend voc.- te -zaan bij de gods dienstoefening in de Legerplaats bij Zeist, waar thans het 9e regiment infanterie kam peert. De stafnjuziek van dat regiment zal den zang begeleiden. Door het voortdurend vallen van water droppels, hoe klein ook, wordt een bak ge vuld. Zoo wordt ook de dwaas vol van het kwade, j.iist doordat hij het langzaam aan vergaart. Het drukfoutenduiveltje heeft al sedert den aanvang der boekdrukkunst geregeerd in elke zetterij en komt telkeos in boek of tijdschrift of courant op 't alleronverwachtst weer bewijzen, dat het er nog is, soms in een vorm, die den drukker de wanhoop nabg brengt, een enkele maal zóo guitig, datmeu in een lach schiet. Zoo heeft het weer zijn onguur werk ver richt iu het »Tgdschrift van de Ned. Heide maatschappij" waar het doet meedeelen.dat de Groninger afdeeling in het jongste boek jaar 13 premiën uitbetaalde voor het doodeo van otters en 345 voor het dooden van voor de vischvangst even schadelijke reizigers. De volgende fout uit een feuilleton isóok niet kwaadsbuiteu stonk reeds de auto mobiel". WerkiDg van muziek op insecten. De vruchientuinen inde Vereeuigde Staten van Noord-Amerika hadden op eens zeer veel last van rupseu. Alle pogingen om dat schade lijke goedje te vernielen, waren vruchteloos. Toevallig blies de vrouw van een kweeker op zekeren morgen op een hoorn, t-rwijl zg onder de vruchtboomen stond en zie, daar zag zij opeens, dat de rupsen in troepen van de hoornen vielen. Dat toeval werd vlug benut. Men engageerde eenvoudig een com plete muziekkapel en liet die een concert geven in den tuin. Het elfect was verras send, want de rupsen vieleD overal op den grond alsof 't regende en men had ze slechts te verzamelen en te vernietigen. De vrucht boomen waren gered en het middel wordt Dog steeds in Amerika met succes aange wend. zegt men. Als 't waar is, is dit middel heel wat minder gevaarlijk dan bijvoorbeeld het ker- senkeeren in de Betuwe, waarbg elk jaar eenige geweren springen en ook op andere wijze ernstige verwondingen worden toege bracht door de voorwereldlijke vuurwapenen. Er dreigt een haar-crisis. Ooi zaak de bui tensporig groote hoeden, welke dezen winter de hoofden onzer schoonen zulleu dekken. Deze hoeden eischen namelijk veel haar en dit is helaas niet aller vrouwen deel. Der halve wordt er veel haar gevraagd en is de handel te Parijs, Londen en Berlijn in dit artikel zeer levendig. Het goedkoopst moet zgn Chineesch haar. Het is bard en dik. De prgs schommel tusschen 50 en 60 fr. het Kilo. Om draag baar te worden het moe! eerst door chemische baden zacht en buigzamer gemaakt worden. Blond haar heeft de beste markt. Het kost, als de haren 80 centimeter laug zijn, 1500 franc per Kilo. Het allerduurst is natuurlijk wit haar. Voor wit, zgde-zacht haar, heel moeilijk te krijgen, wordt 3000 franc en meer per Kilo betaald. Geld alleen maakt niet gelukkig. - Zeven jaar geleden erfde de kantoorbediende Paul Metto, te Berlijn, van zijn moeder 150000 M. Sinds dien was het met zijn geluk gedaan. Hg sloot zich op in eeu klein kamertje, kookte zgn eigen pot en werd menschenschuw. Zijn schat droeg hij in papier op den bloo- ten borst, in voortdurende angst voor dieven. Toen de hospita dezer dageu geen leven in het dakkamertje hoorde, ging zij kijken en vond ze den man dood naast het bed liggen. Het lijk was slechts met een hemd bekleed. Ee.i beroerte had een eind ge maakt aan het leven van den armen rijke. Op den ongelukkige vond meD nog 148000 Marck. In 7 jaar had bij dus 2000 Mark verteerd!

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5