Stadsnieuws. Ingezonden. dat de jongste Deputatenvergadering der anti-revolutionnaire party den goeden weg insloeg, en nu komt daar de gelukkige be slissing van den Roomschon Bond bij. De bond van R. K. kiesverenigingen koos het g'-zinshoofdenkiesrecht, en gaat hierin hoogstwaarschijnlijk met de R.-K. Kamerclub accoord. Zoo ziet men, dat hot organisch kiesrecht moor on meer terrein verovert, daar het ook in de Chr.-Historische party vele voorstanders vindt. Tegenover den revolutionnairen eisch staat do Chr. coalitie aaneengesloten, Diet louter met een «neen", doch tnet eón eigen oplossing van een vraagstuk, een op lossing naar eigen beginsel. Wy gaan den stryd niet tegen, terwyl er in onze gelederen verwarring heerscht omtrent de zoo beteekenisvolie kiesrecht- vraag. Wij weten wat wy willen en waarom wy het zoo willen. En dit versterkt de positie der Chr. par tijen bij den stembusstrijd ongemeen. Ook hier kan gezegdhet gaat goed zoo. Over de aanstaande winter-campagne schrijft de sStichtsche Crt." De wot-kzaamheden, welke verricht moeten worden, splitsen zich zeer duideiyk in twee groepen. Allereerst moet er hard gewerkt worden voor de verkiezingen in 1909; want dat jaar zal eeu hoogst gewichtig jaar zijn. We herinneren alléén aan de algemeene Kamerverkiezingen. De Kiezerslijsten mogen dezen winter dus wel voorwerpen zyn van de aanhoudende zorg der Kiesvereenigingen I Reeds in de eerste vergadering behooreu de mannen aangewezen te worden, welke zich van dien eigen oogenblik hebben te wydon aan den kiezerkweek. Men wachto daarmede toch niet te lang. Voer systematiachen, vtuchlbaren arbeid is tyd noodig; want wat in overhaasting geschieden moet, wordt gewoonlijk niet goed gedaan. De Haagsche kiekj -sschryver van het »Nbld. v. h. N." schrytt Een dezer dagen las ik in een der couran ten een hoogst amusant verslag der Alge meene Rekenkamer over de werkelijk vor stelijke wijze, waanop het departement van Laudbouw zich op de Princessegracht heeft geïnstalleerd. Daar hebben de heeren name ly k oen nieuw nestje getimmerd, dat alleen aan de >meubileertng en stoffeering" een kleine f50000 heelt gekost. Alleen voor f9000 was er noodig am tapijten en gor- iljjuen en de rest was nutuurlijk in den zelf den eenvoudige» stijl gehouden. De Reken kamer, die op deze wijze van nslolTeeron en tneubileering" aanmerking maakte en tegen over een luxe-bureau van Landbouw van f350 wees op de „loketkast" vun f54, die de Kekenkiiiner by de Rijkswerkinrichtingen koopt, kreeg echter dadelijk de pin op den neus van den Minister, die beweerde, dat er van sluxe'' geen sprake was en dat de Re kenkamer blijkbaar niet gekeken had naar de „degclyKheul der aangeschafte voorwer pen". Vooral die uitdrukking „voorwerpeu" is subliem. Zoo'n correspondentie tusschen zulke hooge hoeren over gordijnen en tapij ten is soms een hoofdstuk uit »Uilenspiegel" zonder plaatje. Iemand, die een huis van tien kamers smeubileert en stoffeert" voor f 50 000 en dan met diepe verontwaardiging het verwjjt van zich afwerpt, dat hij de voorwerpen" te duur gekocht heeft, is zóo'n leukert, dat ik, hoewel ik er misschien ook voor oen paar dubbeltjes aan meebetaa', hem de zonde van die seenvoudige maar degelyke iustallatie" heeleraaal vergeef. Maar dat daaraan toe. U begrijpt, ia Den Haag, waar een 3000 ambtenaren .eenvoudig maar degelyk" geïnstalleerd zijn, heeft dat verslag zooiets van sensatie verwekt en in verband hiermede vernam ik van een amb tenaar, die het klappen van de zweep keet, dat or onlangs aan een der Departementen voor drie kamers f 14000 is uitgegeven, maar, zoo werd or by verteld, daar zullen de hoe ren van de Rekenkamer, die betaald worden om eenvoudig" te zyn, nooit iets van hoo- ren. Zooals de technische term luidt: dat wordt alles »it; de papieren verwerkt". De heeren van ik zal maar zeggen van de f14000, hebben zich niet geïnstalleerdgeen kwestie van. Die hebben bun vertrekken »gerestaureerd". Iedereen begrijpt, dat is heel iets anders. En voor de .verwerking in de papieren" maakt dat zoo'n kolossaal verschil, dat er van die f14000 niets gemerkt wordt. Mij» ambtenaar was dan ook zeer slecht te spreken over de hoeren van Landbouw, die by de comptabiliteit aan zyn Departement eens oen lesje moesten komen nemen. Daar zouden ze dut anders geleverd en bovendien den Minister niet in zulke dwaze correspon dentie gewikkeld hebben. Je kan niet alles vertellen, wat er alzoo per jaar »in de pa- flieren verwerkt" wordt, maar ik kan my evendig begrypen, dat de leveranciers gaarne aan het Rjjk leveren. Voor een behanger en sluffeerdor zit er eeri kleine villa in als hij de heeren van «degelyke voorwerpen» mag voorzien. Morgen wordt in de Hervormde kerk het zestal en het drietal gekozen ter voorziening in de predikantnlaats, vaceerend door bet overlijden van da. H. J. ter Haar Romeoy. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht is van verlol teruggekeerd en hoopt aanstaanden Zaterdag zijn gowone audiëntiën te bevatten. Tot onderwijzer aan de Chr. school hier is benoemd de heer C. Evernars, te Hilversum. Aan luitenant-kolonel D. Camerling Helmolt, van de cavalarie, sedert 7 October 19U7 op non activiteit te 's-Gravenhage, is op zijn verzoek eervol antslag verleend uit militairen dienst, onder toekenning van pen sioen. By Kon. besluit is vastgesteld een voor schrift betreffende de beoordeelingslysten van de officieren bij de landmacht. Het voorschrift, dat op t November 1908 in werking treedt, bovat 49 paragrafen. Majoor H. I. von Santen vertrok heden naar Assen om hot bevel over zyn bataljon over te nemen. Aan hel station werd hij uitgeleide ge daan door vele officieren en door eeD depu tatie van het kader der compagnie, welke by hier commandeerde en die hem als san- denken gister bij monde van sergeant-ma joor Bruns een mooie ryzweep had aan geboden. Ouder begunstiging vuu zeer fraai weder hadden Dinsdag en gister de wedstrijden plaats van het officierskorps van het le regiment veld-artillerle, waaraan 14 van de 33 olficieren deelnamen. Dinsdag werd een afstandsrit gehouden over 40 K.M., waarbij moesten aangedaan Hotel Nas te Bilt, Arnhemsche bovenweg, begraafplaats Austerhitz, hoeve De Laagt, hotel Üud-Leusden, Soesterberg te Hoeve Veeartsenijschool. Luitenant N. O. J. de Pauw Gerlings, thans te Utrecht, legde den afstaud af in '2 uur 37 minuten, de» kortsten tyd. Luitenant A. M. R. Bjjleveld viel, doch bleek later zich niet ernstig bezeerd te hebben. Gister hadden op de heide by de Hoeve der Veeartsenijschool de zoogenaamde dres- suurproeven plaats. Hiertoe moesten de verschillende deelne mers gedurende zeven minuten hun paard voorrijden en die bewegingen uitvoeren, welke in de zRuiterschool" ziin voorgeschre ven. De jury bestond uit luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, kapitein-adjudant jhr. A.G. Sickinghe en kapitein W. de Reus. De uitslag was ten slotte: te prys luite nant Van Santen, Amersfoort2e prijs lui tenant jhr. Gevers Deynoot, Utrecht; 3e prijs luitenant Haitsma Muiier, Amersfoort; 4e prys luitenant-adjudant Vrydag, Amers- loort. Nadat de regiments-commandant, kolonel A. van Seters, de prijswitmers had geluk- gewenscht met hun welverdiend succes, werd hel feest besloten met een gezolligen lunch in het bosch, opgeduisterd door het muziekkorps van het regiment. De officieren van dit garnizoen keerden omstreeks half vier in dn stad terug. Mej. Margot M. van Mill mocht heden den dag herdenken waarop zy '25 jaar geleden in functie trad als onderwijzeres aan de Meisjesschool. Haar tegenwoordige leerlingen wilden dien dag niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Van den vrijen middag maakten ze gisteren ge bruik om het schoollokaal te versierenook vanochtend waren ze al vroeg in de weer om alles zoo feestelijk mogelijk er te doen uitzien. Toen mej. Van Mill, per rytuig van huis gehaald, tegen half elf haar lokaal betrad, zag ze dit groen gemaakt en werd zo ont vangen door een kinderkoor, dat zyn vreugde over den bljjden dag vertolkte door een zeer welluidend lied, waarna een der grootste meisjes de jubilares namens allo leerlingen een fraai gouden horloge aanbood. Mej. Van Lessen, het schoolhoofd, bood haar vervolgens mot een gevoelvolle toe spraak, getuigend van groote sympathie, namens het onderwijzend personeel een mooie gouden horlogeketting aan. Ook door de school-coramissie, vertegen woordigd door haar Voorzitter, den heer E. G. Drenlb, en de dames-leden, mevrouwen J. D. Rolaodus Hagedoorn Schutte en B. A. Willemstyn Graswinckel, werd zij har telijk geluk gewenscht, terwyl de Wethou der van Onderwys namens het Gemeente bestuur haar complimentoerde. Onnoodlg te zeggen, dat eeu prettig school feest volgde op dit meer officieele gedeelte van den recht aaogenamen herinneriogsdag. Tot hedenochtend is de stand van het stedelyk kegelconcours: A. Nefkens 43 pun ten, G. de Jager 42, P. van Achterbergh 41 en P. Nefkens 41. Zaterdagavond 9 uur muziek van de kleine kapel van het 5e regiment, Aaanslaanden Zondag speelt het eerste elftal van Quick te Arnhem tegen Vitesse. Haar tweede elftal gaat naar Bussum om te spelen tegen het tweede van Allen Weer baar. FÏaar tierde ontvangt hier het tweede van Kampong, uit Utrecht. De zwemschool wordt Zaterdagavond ge sloten. In een volgend nummer wordt opgeno men de advertentie van Handel en Nijver heid", waarbij alle belangstellenden worden uitgenoodigd om de lezing op Vrijdag 16 October door ds. G. W. C. Vuuderink inde groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" te houden over het Arbeidscontract te ko men bijwonen. Men boude dien avond vast open, want ieder heeft belang bij dit onderwerp; de een om haar dienstbode, eeu ander om zijn kantoor- of winkelpersoneel. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vast goed, werden de vulgende prijzen be steed Perseel 1. Een heerenhuis met tuin aan de Kruiskamp, in gebruik bij den heer Hon- telé. Ingezet voor f'22U0. Perseel 2—9, Acht woningen met schuur tjes en grood, aan de Kruiskamp. In massa in bod gebracht tot f3520. Massa perceel 1—9 gekocht door den heer Hontelé voor f5750. Perceel 10—19. Tien woningen met schuur tjes en grond aan de Flierbeekstraat. In massa gekocht door den heer G. van Keulen, le Hamersveld, voor f6030. Perceel 20. Een winkelhuis, tevens woon huis, met grond aan den Hoogenweg, nom- mers 1 en 3. Gekocht door den heer D. Ruis voor f2201. Perceel 2131. Elf woningen met schuur tjes en grond aan den Hoogeweg. Percei 121 gekocht voor f 800 door den heer Tb. Sraink, perceel 22 gekocht voor f700 door den beer Hoksbergen, perceel 23 ge kocht voor f680 door denbeer Hoksbergen, Reroeel 24 gekocht voor f 600 door den heer ïeuwenburg, perceel 25 gekocht voor f660 door den heer Nieuwenburg. Massa der perceelen 26—31 voor 13760 gekocht door den heer J. Th. van Manen. Perceel 32, een perceel bouwterrein, ge legen naast perceel 31 aan den Hooge weg, groot ougeveer 2.50 Aren, gekocht voor f 220 door den heer J. Th. van Manen. Aan de Centrale botermjjn werd gister aangevoerd 6050 Kilo fabrieksboter onder Rijkskeur. De prys liep van fl.26 tot fl.36. Twee kleine jongens van 6 en 7 jaar, die op den Soestei straatweg steenen wierpen naar een voorbijrijdende automobiel en daarbij een der inzittende dames vlak onder bet oog troffen, kregen in het politiebureau een ge duchte schrobbeering, doch mochten beengaan toen ze beloofd hadden, het nooit weer te doen. Een 23-jarig jougmenscb, schraal van pos tuur, smal gelaat met rosachtig kneveltje, ongeveer 1.75 Meter lang, gekleed in een bruin wollig colbert-kostuum, beige regenjas en met een lorgnet, heeft eenige dagen in eeD der hotels hier gelogeerd en is vertrokken zonder zyn rekening te betalen, doch na van den kellner oog gauw een rijksdaalder te hebben geleend. Ook elders moet hy de zelfde praktijken hebben uitgevoerd. Men zij gewaarschuwd. Drie jongens, die eergister uit ,,Hoender- loo" waren gedrost, werden gister door de poütie hier aangehouden en zijn heden naar het doorgangshuis teruggeleid. De wereld zou heel goed zijn als iedsr maar was waarvoor bjj zich houdt. Uit don omtrok. Te Baarn vergaderden 43 winkeliers ter bespreking van de wenschelijkheid om in de wintermaanden om 9 uur te sluiten, behalve 's Zaterdags en in den tyd van St. Nicolaas en Kerstfeest. Vóór de sluiting verklaarden zich 13; in beginsel bleken 28 er voorslechts 2 waren er beslist tegen. De 28 zullen vóór aanstaanden Dinsdag hun definitieve beslissing meedeelen aan de commissie. De Arrondissements Rechtbank te Utrecht heeft gister uitspraak gedaan in het geding tusscbeD het kerkbestuur der Ned. Hervorm de gemeente te Bunschoten en het Bestuur der burgerlijke gemeente aldaar en het kerk bestuur niet ontvankelijk verklaard in zyn eisch tot schadevergoeding, te betalen door het Gemeentebestuur, wegeus het gebruiken van grond achter de kerk als burgerlijke begraafplaats. De Rechtbank veroordeelde het kerkbe stuur tevens in de kosten van het geding, dat byna drie jaren duurde. E' zullen onder onze lezers weinigen zündie nog geen kenniö hebben gemaakt met de uit muntende eigenschappen van Blooker's Daalders cacao. De groote opgang, welke dit artikel binnen korten tijd heeft gemaakt, gaf de firma Bloo ker aanleiding om ook op het gebied van cho colade iets bijzonders te fabriceeren en onder den naam Blooker's Daalders chocolade in den handel te brengen. Zij, die in de gelegenheid waren, dit nieuwe pro- dnct te proeven, zyn vol lof over de goede ei genschappen dezer chocoladeze is niet te zoet •n zal juist iu dea smaak vallen van hen die gewend zijn, weinig suiker in koffie of thee te gebruiken. Wie tot nu toe bnitenlandsche chocolade kocht en daarvoor een overdreven prijs betaalde, kan thans belangrijk goedkooper een fabrikaat be komen, dat aan de hoogste eischen voldoet. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Het Leger des Heils is bezig, over geheel Nederland een boekje te verspreiden in ver band met de «nationale aanvrage» tun be hoeve van den arbeid van bet Leger. Deze aanvrage zal gehouden worden van 24 October tot en met 7 November. In dat boekje worden verschillende be langrijke zaken betreffende den Leger des Heils-arbeid besproken en met afbeeldingen toegelicht, 't Is wel de moeite waard, het in te zien. Onder meer blykt er uit, dat het Leger op dit oogenblik alleen in ons land heelt 74 korpsen en 4 buitenposten, 7 barmhar- tigbeidsposten in de groote steden, 5 indus triële Tehuizen, 2 toevluchten en voedsel- depots, '2 inrichtingen voor werkverschaffing, 3 zeer goedkoope hotels in groote steden, zoogenaamde veiligheidshuizen, '2 reddings huizen voor gevallen vrouwen, 1 moederhuis, 1 landkolonie, en 1 Tehuis voor ontslagen gevangenen, 1 kinderhuis, 1 jongensbuis, 1 herstellingsoord voor kinderen, 1 kweekschool en 1 handelsdepartemept. Alkoholvrye opvoeding der Jeugd. De maatregel van den „Volksbond" tegen drankmisbruik om, in samenwerking met al de over 't gansche land werkende onder wijzersgenootschappen, aan 'tCentraal-bureau van den Volksbond te Utrecht kaarten ver krijgbaar te stellen, waarop aan alle ouders de raad wordt verstrekt, bun kinderen geen sterkedrank, likeur, wijn of bier te geven, vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maatregel met sym pathie begroeten. Reeds werden de Ouders-kaarten in klei nere of grootere hoeveelheden geleverd aan de volgende GemeentebesturenAmbt-Al- melo, Amersfoort, Avenhoro, Baarn, Baren- drecht, Breda, Bussum, Delft, Diepenbeim, Dordrecht, Dreumel, Enschedé, Franeker, Groningen, Hardinxveld, Harlingen, Heerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Horssen, Leek, Leeu- warderadeel, Limmen, Maasdam, Markelo, Muiden, N. Lekkerland, Nieuwenhorn, Nij megen, St. Oedenrode, Oegstgeest, Oirscbot, üosterhesselen, Ouder-Amstel, Peize, Poor- tugael, RavensteiD, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steen- wyk, Uithuizen, Uithuizermeeden, Vlaardin- gen, Wemeldinge, WinscboteD, Wisch en Zuilen. In de meeste Gemeenten worden de kaarten uitgereikt bij de aangifte voor de school, in enkele by de aangifte van geboorte. Ook tal van schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het geheel werden tot heden 65000 kaarten geleverd. De kaarten, waarvan door 't Centraal-bu reau van den Volksbond, te Utrecht, op schrif telijk aanvraag aan eiken belangstellende kosteloos een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, zijn verkrijgbaar per 100 ex. 50 ct., per 10Ü0 ex. f4; meer dan 2000 f3.50 per 1000 ex. franco toezen ding. Het opnemen van Ingezonden stukken bewyst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk insiemt met den inboud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Wil een klein plaatsje verleenen aan het on derstaande, waarvoor bij voorbaat myn dank. Staa tspensioen. In een van nw vorige nummers stond een stuk, Setiteld Staatspensioneering Daar dit een schoon oei is 6n reeds in eenige landen ingevoerd is en, naar ik meen, ook in ons land reeds 17 000 per- soonen lid van den bond tot Staatspensioen zyn, welke trachten zullen het Staatspensioen wette lijk te laten instellen, is ondergeteekende bereid, eenige mededeelingen omtrent dien bond te doen en gaarne een gratis brochure te verstrekken, ten einde ook te Amersfoort de gelegenheid te geven om tot lid van dien bond toe te treden. De jaarlyksche contributie is, zoo lang het pensioen nog niet wettelijk ingesteld is (wat echter niet lang meer kan uitblijven) geen be zwaar om als lid tot den bond toe te treden. Ondeigeteekende geeft gaarne alle mogelijke inlichtingen en neemt ook gaarne nieuwe leden aan, daar er te Amersfoort reeds eenigen zyn, om ook hier ter stede een afdeeling van den bond op te richten. C. Bartelsman, Station. Amersfoort, 8 October 1908.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2