Zaterdag 10 October 1908. No. 7569. 58e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAM CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"l. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij rogel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en ontoigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inoasseerkosten in rekening gobracht. BUREAU: KORTE6RACHT9 Tolophoon 19, Zelfbestuur der Gemeenten. Zoolang de Gemeentewet bestaat, heeft er verschil van meening geheeracht over de vraag langs welken weg bet Hoofd der Gemeente dient benoemd te worden. Staatslieden van gezag en naam hebben zich uitgesproken voor het overlaten vau de Burgemeesterskeuze aan de Gemeenten zelve, hetzij rechtstreeks door de gemeentenaren, hetzij door den Gemeenteraad, in menig vreemd land geschiedt dit en bevindt men er zich wel bij. En geen wonder. Er beslaat dam immers alle reden om te verwacbteD, dat de waar digste, de meest geschikte voor dat hooge ambt wordt aangewezen, terwijl er ook waarborgen aanwezig zijn, dat de Burge meester door eu door bekend is met al wat nuttig en noodig is in de Gemeente. De benoeming van don Burgemeester door de Koningin buiten de Gemeente om, zonder deze er maar eenigszins in te kennen, moet herhaaldelijk aanleiding geven tot minder aangename verhoudingen, vooral wanneer, met voorbijgang van personen uit den eigen kring die zichzelf geschikt achten of voor het ambt als aangewezen schenen, vreemde lingen worden benoemd, die in de Gemeente niet bekend waren en het vertrouwen nog moesten winnen. Toch heeft ook deze wijze van benoeming veel voor. Aan plaatselijke partijzucht en onderlinge ijverzucht blijft de keuze nu vreemd. De Uegeeriog, verre staande boven alle kleingeestig gedoe, kan onpartijdig blij ven 6D, de beschikking hebbende over een aantal bekwame mannen, voor elke Gemeente den meest geschikte» aanwijzen, die op zijn beurt boven de partijen kan staan. Met de benoeming van een vreemdeling behoeft een ingezetene zich niet gepasseerd te achten. Er is bovendien een omstandigheid in de samenstellling onzer Staatslichamen en de daaraan verbonden rechten en verplichtingen, welke de benoeming des Burgemeesters dooi de KoDingin beslist noodig maakt. Het is dit, dat de Gemeenteraden de taak hebben om de wetten des Rijks uit te voeren. Hierdoor wordt de Burgemeester niet al leen het Hoofd der Gemeente, die de be langen vau zijü kring heeft te behartigen, maar hij is óok de vertegenwoordiger dei- Koningin, als hoedanig hij er tegen heelt te waken, dat er besluiten worden genomen door den Raad, welke in strijd zijn met het algemeen belang of met de wetten des lands; hij heeft óok te zorgeD, dat er uitvoering wordt gegeven aan de wet en dat deze be hoorlijk wordt nageleefd. De Regeering moet biervan in elke Ge meente verzekerd zijn eD moet daarom de Burgemeestersbenoeming geheel aan zich houden. Wordt derhalve ooit in ons land over gegaan tot het aanwijzen of benoemen van den Burgemeester door de Gemeente zelve, dan moet voor de uitvoering va» de Rijks wetten een nieuw stelsel in het leven ge roepen worden. Dan zal bet noodig zijn, op de wijze als in Duitschland, afzonderlijke instellingen met Rijksambtenaren te schep pen, die voor iedere Gemeente, of voor een kring van Gemeenten, het Staatsbestuur vertegenwoordigen en zorgen voor uitvoering en naleving van hetgeen door dat Staats bestuur voorgeschreven wordt. Aan den Gemeenteraad blijft dan slechts de behartiging der zuiver plaatselijke ge meente-huishouding. In een dezen zomer gehouden bijeenkomst van den pas opgerichten Bond van anti- revolutionnaire Gemeenteraadsleden werd door dr. Kuyper een rede gehouden, waarin hü uitsprak, dat de Bond van meet af door een grootscbe gedachte bezield moest wor den en wel de instelling van een geheel zelfstandig Gemeentewezen. Hij acht het beslist noodig, dat de Bur gemeesterskeuze kome aan de Gemeenten en dat dezen worden ontlast van de uitvoe ring der Rijkswetten. Het kan niet ontkend worden, dat dit veel zou bijdragen tot vereenvoudiging van de gemeentehuishouding en tot verlichting van de taak des Burgemeesters. Hoe langs zoo meer toch wordt deze een Rijksambte naar, de man, die, zooals de Burgemeester van Amsterdum in de Eerste Kamer klaagde, klaar moet staan voor het verrichten van allerlei boodschapperswerk. Vooral van Raadsleden in kleine Gemeen ten is het niet te vergen, dat zij zich op de hoogte stellen van allerlei Rijkswetten en uitvoeriug geven aan de voorschriften, waarvan zij het belang niet kennen en de strekking niet begiypen. En, wat vooral niet vergeten mag worden, misschien zou dan afdoende verbetering zijn te brengen in den financieelen toestand der Gemeenten, die door de bestaande verhoudingen dikwijls zoo deerlijk in de war is geiaakt. 't Is waar, het Ryk vergoedt aan de Ge meenten de kosten van de uitvoering der Rijkswetten, maar het volgt daarbij een stel sel, waardoor hier te weinig, daur niet ge noeg wordt gegeven. Nergens is men daar over tevreden. Toch zal het by het roepen om een zelf standig Gemeentewezen allereerst noodig zyn, vast te stellen, wat daaronder verstaan moet worden. Er zijn reeds termen gïuoeg gevonden, termen die zich als leuze by verkiezingen uitstekend laten gebruikenmaar als Tiet lied van een zelfstandig Gemeentewezen wordt nagezongen, mag men toch vragen, wat daarmee precies bedoeld wordt. Een Burgemeester, die weer burger-vader wordt; de ontlasting der Gemeenten van de uitvoering der Rijkswetten maakt toch het Gemeentewezen niet meer zelfstandig dan het nu is Het is waai-, de gemeente-huishouding wordt daardoor eenvoudiger, beter misschien; maar met zelfstandigheid hreft dit niets te maken. Thans immers zyn de Gemeenten in de regeling van zuiver huishoudelijke aangelegenheden óok volkomen vry. liet toezicht van Gedeputeerde Staten zal toch niet als een hinderlijke belemmering onder vonden worden Moet misschien een zelfstandig gemeente wezen beteekenen, dat geen ander college dan de Gemeenteraad met den burger-vader iu de Gemeente iets te zeggen mag hebben? Dat is haast niet te denken. Want daarmee zou de bund tusschcn tie verschillende doelen des lands geheel worden verbroken en zou het onmogelyk zijn, wetten en voorschriften te me ken, welke voor hut heele land gelykelyk golden. De Staat is éen groot gehoel en wie daar van eeu deel uitmaakt, heizy als individu, hetzy als corporatie, moet van zijn vryheiu en zelfstandigheid iets prys geven, voorzoo ver de belangen van dat geheel zulks eischen. Alleen wat privaat terroin is, kan in vol komen zelfstandigheid beheerd worden doch naarmate do Staatsbemoeiing zich ver der uitstrekt, en dat is gelukkig steeds het geval, naar die mate wordt het eigen terrein steeds meer beperkt. Zelfbestuur aan Gemeenten is een term, een leus, op 't oog heel aantrekkelijk maai bij nader onderzoek niet uilvoerbaar. Vooral, wyl er zoo weinig houvast aan is. In art. 61 der Gemeentewet worden de vereischten opgesomd, die men moet bezit ten om tot Burgemeester te kunnen worden benoemd. Als een dier vereischten wordt daarin gesteld, dat de benoemde persoon ingezetene is der Gemeente. Eeu volgend lid bepaalt echter, dat «in het belang dei- Gemeente» daarvan kan worden afgeweken. In de laatste 25 jaar hadden 1652 Burge meestersbenoemingen plaats. Van die 1052 Burgemeesters waren er 624 ingezetene der Gemeente, waarvoor ze benoemd werden, en 1028 niet-ingezetene. In 35% werd dus de regel van art. 61 dor Gemeentewet op gevolgd, en in 65% de uitzondering. Toch laat men by elke herziening der Gemeente wet het voorschrift van art. 61 onaaugeroerd. Het drietal waaruit een predikant by de Ned. Hervormde gemeente hier zal gekozen worden ter vervulling van do vacature, ont staan door het overlijden van ds. H. J. ter Haar Romeny, is gistoravond saamgesteld als volgtds. K. den Hollander, te Nyehaske ds. F. G. Hospers, te Kethel en Spaland ds. E. Warmolts, te Ter Aa. Tot substituut-of'liclor van justitie b\j do Arrondissementa rechtbank te Utrecht is be noemd rar. A. A. Cnopius, thans in gelyk ambt te Alkmaar. De heeren E. L. Visser, T. van Daal en J. Siunige zyn door den Commissaris der Koningin met ingang van 1 Januari 1909 herbenoemd tot zetter voor 's Rijks belastingen. De Burgemeester is, overeenkomstig bet verzoek van don Minister van Binnenland- scho Zaken, uitgenoodigd voortaan iedere drie maanden aan den Inspecteur van den Arbeid mededeeling te doen van de door de Gomeonte-politie gedurende dien tijd gecon stateerde overtredlugen der Arbeidswet en die mededeeling in te richten volgens eon vastgesteld iormulior. De Gemeente is Donderdag door aankoop eigenares geworden van bet huis van den heer D. Zoetmulder aan den Wostsingel, nuast het Raadhuis. Het plaatselijk telefoonnet is uitgebreid mei de volgende aansluitingen201 luitenant A. Josnphus Jitta, Utiechtscheweg 84; 202 de hoer M. van der Weido, Beekesteinschelaan 24eu 203 G. van du Kamp, Aruhomsche- straat 3. In AVereldkrooiek", »Do Week" en „De Prins" is opgenomen een good gelijkend por tret vun wijlen den boer C. Th. van Beek. De heer C. Th. van Beek heeft o.a. ge- legegateerd f 10000 aan do R. K. armen, f7500 aan de kerk van O. L. V. hemel vaart, f 1000 aan de St. Henricus-kerk en f20000 benevens de huizen aan Zuidsingel en St. Andriesstraat aan het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis. De hoer A. E. van Arkcl, Burgemeester van Hoevelaken, doch hier woonachtig, zal zich weldra metterwoon vestigen to Hoeve laken. De sigarenmaker J. de Gans zal 23 Oc tober onafgebroken 25 jaar werkzaam zyn in de «Nederlandscbe tabak- en sigarenfa briek» van den hoer G. van Dorssen, welke dien dag dan óok een kwart eeuw bestaat. Te Culumborg is Dinsdagnacht overleden pastoor G. L. Rinkel, van de Oud-Roomscho gemeente, die verleden week een puistje aan de hand openkrabde, heigeen bloedvergifti ging ten gevolge had. Kapitein jhr. J. A. A. von Schmid, sedert 21 Januari 1907 op non-activiteit te Amster dam, is met ingang van 16 October in acti viteit hersteld en ingedeeld by het 5e regi ment infunterie. De by het le regimont huzaren nieuwbe noemde luitenant-kwartiermeester J. M. de Vries werd hedenochtend beöedigd voor het front der eskadrons van hier en uil Amster dam, welke daartoe op do heide by Bussum waren saamgekoman Het voetbal-program voor morgen ia: Quick 1 te Arnhem togen Vitesse. Quick 2 te Bussum tegen Allen Weer baar. Quick 3 hier tegen Kampong, uit Utrecht. H. V. C. 2 hier tegen Voorwaarts uit De Bilt. De A. N. W. B. hooft het licht doen zien den wederom veel vermeerderden Haten druk van het eerslo deel van zyn Reiswyzer. Dat deel omvat de provinciën Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland ou Gelderland en de groote verkoerswego naar België. Do pi-ys voor de Bondsleden is slechts 75 cent. Tegen twee uur hedennacht word het 5e regimont infanterie gealarmeerdalles word in gereedheid gebracht als voor mobilisatie en om zes uur rukte het korps uit in de richting van Woudenborg. In du buurt van die Gemeente werden hedenmiddag do by het korps nieuwbenoemde officieren beëedigd en in functie gesteld, de heeron C. Sisseluar, G. Bos en J. W. Wille, de laatste van de Militaire administratie. Donderdagavond wordt, met welwillende medewerking van mej. F. H. de Liat, sopraan- zangeres uit Utrecht, den heer M. W. Patri, orguni9t uit Utrecht, en onzen stadgenoot den hoor G. K. G. van Aakon, in de Sint- Joriskork eon concert gegeven ten hate van het bouwfonds dor Chr. Jongelings-vereeni- ging Ps. 119:9. Het programma omvat: Preludium en fuga voor orgel, J. S. BachAria voorsopraan met viool-solo en orgelbegeleiding uit can tate 36, J. S. Bach; Larghetto voor viool met orgelbegeleiding, W. A. MozartSonate no. 6 voor orgel, F. Mendelssohn—Barthol- dy; Weihnachtslieder, voor sopraan, P. Cor nelius; Andantine, van H. Sitt, en Abend- lied, van B. Verhallen, voor viool met orgel begeleiding; Cantilèno, van G. Pierné, en Triistung, van F. Liszt, voororgelen Arioso, voor zang, viool en orgel, van G. F. Handel. Aanstaanden Woensdagavond vergadert de plaatselijke voreeniging tot bostryding der tuberculose, welke roods meer dan 200 leden telt, in „Ons Huis". Denkt men er wel aan, dat de antwoorden op de vragen van de vereenlgtng «Handel en Nyverheid" omtrent de gesplitsto bi-stek ken worden ingewacht ulterlyk Donderdag 15 October. Dit moet gezegd, dat, ala onze Oostelijke na buren iets op do markt brengen, dat goed ie, zij dut goed doen óok. Zoo stapt eon tijdje geleden eon vertegenwoor diger dor DuitRch-Amerikaaneche gusgloeilicht- maatsohapplj „Patent Roes" by ons binnen, stolt zich voor on vraagt al aanstonds verlof, de nieu we vinding oens te mogen laten zien. Al dadelijk zag hij, dut we maar half zin hadden in net experiment en las op ons gezicht zooiete van „al moor by de hand gehadton gloeikousje is eon gloeikousje en het slot is stof'. Tooh vroeg hy een oogonblikje onze aandacht. „Ziet U none, vervolgde hy, deze gloeikousjes zijn niet gebreid of geweven, doch uit honder don draadjes gevlochten om den «eer sterken knop en bovendien versterkt met zeer storke mot asbest vermengde ribbenfery wat nog meer zegt, er is geen enkele vouw in do kous. Do kop kan er niet afvallen do kous kan overlangs mot open springen on soheurt ook niet aan don rand van don brander. Zy zyn, juist door de azbestdruden, dio de trillingen onschadelijk ma ken, vool duurzamer dan alle andore en hebben een lichtsterkte van 180 tot 136 normaalkaar sen on deze vermoedert in plaats van to vermin deren. Ze zyn yzorsterk. Gelooft U 't niet, loos dan maar eens wat het vakblad „De Gas- en waterfitter" er over schreef". En jawel, daar stond het t „bij hot Natio naal kegelconoours, van 7 tot 15 Juni te Utrecht gehouden, wordon 50 van dezo gloei kousjes gebruikt. Op do zes banen werden on- goveor 50 000 ballen gedurende dio negen dagea gegooid. Hot liaht bleef voortdurend praohtig branden en geen enkel kousje is gobroken. Wel een bewijs, dat do Ross-kousjoe een stootje kunnen velen 1" „Ook na 1000-urig gebruik verliezen ze noch vorm nog lichtsterkte ging onze vriend voort. „U gelooft me weer nietwelnu, dan zal ik bei

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1