BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende by de Amersfoortsche Courant van ZATERDAG 17 OCTOBER 1908. Uitgave firma A. H. van CLFEFF. Het Arbeids-contract. Behalve een tiental dames en vele Raadsleden was een groot aantal personen gisteravond in de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging", waar ds. Vunderink op uitnoodiging van „Han del en Nijverheid'' de hoofdzaken uiteenzette van de Wet van 13 Juli 1907, meer bekend als „Het arbeids-contract". De heer Van Duinen opende kort na ach ten de bijeenkomst met een woord van wel kom, waaraan bij de meedeeling vastknoopte, dat deze vergadering in de plaats treedt vun een gewone maandvergadering van „H. <fc N." en zijn blijdschap erover uitsprak, dat een Be stuurslid dezer vereeniging goed blijkt gezien te hebben toen hij voorsloeg eens te doen uit eenzetten wat nuttig is te weten indien het Arbeids-contract tot wet mocht worden verhe ven en daarvoor zeer groote belangstelling ver wachtte. Spr. verleende daarop het woord aan ds. V underink, die ongeveer zeide Onze wetgever gaut uit van de zeer vleiende onderstelling, dat ieder Staatsburger de wetten des lands kent en tijd en lust heeft, deze te onderzoeken. Dit is intusschen meer vleiend dan waar, want als we de waarheid boven al stellen, moeten wc erkennen, dat wo van de Staatswetten al bitter weinig weten. Zoolang deze blijven buiten het dagelyksch leven, kan dat nog niet zooveel kwaaddoch i gansch anders is het als zij ingrijpen in ieder gezin, ieder bedrijf, zoouIb met het Arbeids-con- i tract het geval is. De zaak is niet nieuw; reeds jaren iszy door velen besproken, door allen althans by name gekend. En welhaast zal zij bij Kon. besluit worden in werking gestold. Vraagt meD welken indruk deze wet heeft f;omaakt bij velen dan zou spr. deze wet wil- en vergelijken bij een familielid waarover veel in gunstigen zin is gesproken, doch dat men nog niet heeft gezien. Daar komt dat familielid ons huis binnen en we zeggen: wat valt het mij tegen welk een gansch andere voorstelling heb ik me er van gemaakt. Wat we van het Arbeids-contract hoorden, was alles goed en vriendelijkhet werd zelfs genoemd een toevluchtsoord voor duizenden. Thans ligt het voor ons en in plaats van de groote verwachtingen waarmee het is begroet, is onze eerste indrukdit valt niet mee. Zoowel uit arbeiders- als uit werkgeverskrin gen wordt beluisterd een toon van teleurstel ling. Doch dit is geen wonder. Dit treft iedere nieuwe sociale wet, juist omdat zij voorschrijft een levensregel. Immers het Nederlandsehe volk heeft een hartstocht voor vrijheid en als nu een band wordt gelegd door de overheid, dan lijkt die band een juk en is het eerste dat in ons opkomt een dénkbeeld, dat juk af te werpen. Het is echter verkeerd, te denken dat het Arbeids-contract iets geheel nieuws is, alleen de vrucht van do moderne maatschappij, het mo derne sociale leven. Zien we de oude Gilde keuren dan vinden we ook daarin allerlei be palingen omtrent aanvaarding van den arbeid, opzegging van dienst, opheffing van den arbeid, maatregelen bij ziekte, enz. In het laatst der 13e eeuw is hot Gildewezen afgeschaft onder do leuze „vrijheid", welke ech ter bracht onzekerheid van bestaan en bovenal willekeur op arbeidsterrein, eigenlyk terugbracht het reoht van den sterkste. Wel werd dit gedempt door de ongeschreven wet der publieke opinie, doch hot bleef een kamp van den sterkere tegen den zwakke. Het Arbeids-contract nu bedoelt den zwakke van overheidswege een ruggesteun te gevon tegen den sterkere, opdat recht blijve wat recht ib, Het heeft de houge pretentie, werkgever en werknemer tegenover elkaar te stellen, teuer met hun eigen rechten maar ook plichten, onder een levensregel opdat ieder wete, dat er in de geordende maatschappij rocht is voor den zwakke zoowel als voor den sterkere. Het voorlezen cn hier en daar een toelichting «oven van de nol te dor. te vervelend, te langdurig en daarom wilde spr. vooral behande len deze vraagwat worden de verplichtingen, do regelen voordon werkgever tegenover de werk nemer dit laatste te verstaan in den ruimsten zin, dus óok als dienstbode. Spr wilde daarby niet geven eenige waardee ring van eenig artikel of geen persoonlijke mee ning, doch alleen constateoren wat de wetgever zal eischen. Spr. verzocht zijn gehoor hem thans te volgen op don langen weg van het zoeken vun «en ar beider, dienstbode, bediende, enz. tot het ontslag van dien werknemer. Tot dusver worden by na alle overeenkomsten mondeling gemaakt. Voortaan is dal anders. Mondelinge overeen komst is wel geoorloofd, doch veiliger is het, alles op schrift te stollen, óok omdat men dan meer ze kerheid heeft bij eenig conflict óok omdat by eenig geschil wordt gevolgd het Arbeids-contract. Wel zun de kosten dor akte ten laste van den werkgever (l(i37d)*, doch dit is niet erg, want Wie "er meer vun wil weten, koope een „Ar- beias-contruci", dut reed. voor éen dubWije in ei ken boekhandel verkrygbnar is. Do beste u.tguufia wol die, bewerkt door mr. dr. J.U. Stenfort Kroase in do zoogenaamde Sohuurmanseditie ;prys 60 cent. Zij bevat lal vun aanteekeningen, ontleend aan de beruudelagingon en de gewisselde stukken. Korf. 1 zij zijn vrij vun zegel en registratierecht. Deze overeenkomst moet bevatten bepalingen omtrent loon, dienst, opzeggingstermijn, wyzo van uitkeering van het loon (art. 1687 o-tjscq.) Geldt het een volwassen man of vrouw, dan heeft men er niet veel moeite mee, te meer om dat het Arbeids-contract de gehuwde vrouw in deze gelijk stelt met den mannelykon werkno- mer, wat tot dusver niet het geval was. Doch betreft het een minderjarige dan wordj het moeilijker. Tot dusver was die bevoogd, zich te verhuren doch het Arbeids-contract eischt machtiging van den wettelijken vertegen woordiger, hetzij persoonlyk, hetzij schriftelijk; welk laatste beter is om te voorkomen een strijd tusschen ja en neeD. Deze schriftelijk, machtiging moet de werkgever bewaren en oen afschrift daarvan geven aan den werknemer (ook do dienstbode). Wat de loonuitkeering betreft, onthoude men, dat de wettelijke vertegenwoordiger het recht heeft dit te ontvangen, want men zou gevaar kunnen loopen, twee malen te moeten betalen (1638 f) tenzij sohriftelijk andors is overeen gekomen. Ook moet gelegenheid gegeven, godsdienst plichten te vervullen, herlulings- of voortgozot onderwijs te volgen (1638 w) en ook op andere wijze wordt de minderjarige beschermd tegen wat men zou kunnen samenvatten onder net woord „exploitatie", bijvoorbeeld als hem te zwaur of ongezond werk wordt opgedragen. Eer de werknemer een fabriek of werkplaats betreedt, moet hy inzien een schriftelijk regio- ment waarin zonder zyn tocBtomming en mede weten geen verandering mag gebracht én dat ter inzage moet liggen voor iederen belangstel lende in het Kantongerecht. Vooral is dit van belang voor de grootere bedrijven waarbij een boetestelsel is, welke boeten óok zijn geregle menteerd in het Arbeids-contract (1637 u). Zoo mag de boete in éen week niet meer bedragen dan éen dag loon per week en zy mag nietten goede komen aan den werkgever, doch moot afgestaan voor het fabrieks-ziokenfonds en der gelijke. Het Arbeids-contract noemt ook do eischen waaraan lokalen, werktuigen en gereedschappen moeten Voldoen (1638 x) en bepaalt, dat niet mag gearbeid op Zon- of algemeen erkende feestdagen, met uitzondering nochtans voor en kele bedrijven, als apotheken, enz. (1638 w). Als nu de werknemer de arbeidsovereenkomst heeft aangegaan dan vindt hij ook bepaald op welke wijze zijn loon wordt uitgekeerd (16381-g) uiterlijk binnen drie dagen na de weck, maand, het kwartaal waarvoor hij de overeen komst aanging. Dat loon moet uitgekeerd in geld, dus niet in winkelgoederen, waardoor de gedwongen winkelnering onmogelijk is gemaakt, en in Nederlandsch geld, waardoor het uitkeeren van vreemde munt, als op onzo grenzen, ook uit heeft. Voor een inwonend werknemer zijn bepalingen gemaakt in art. 1638 t en w, terwijl ook is bepaald dat een deel van hot loon mag belegd voor ziekenfonds of op eon spaarbank boekje voor den minderjarigen werknemer (1637s). Indien het personeel aandeel heeft in de winst van het bedrijf, dan heeft het ook recht van inzage der boeken. Ook do plaats van uitkeering van het loon is geregeld (1638k) en daarbij is verboden, dit te aoen in herbergen. Indien nu de arbeider ziek wordt en dus de arbeidsovereenkomst moet afbreken, dat geldt niet art. 1638b (geen loon is verschuldigd voor den tyd, gedurende weiken de arbeider den bedongen arbeid niet heeft verricht) docb treedt in werking 1638c, bepalend dat hij „voor een betrekkelijk korten tyd" d.i. 10 a 12 dagen zijn aanspraak op het loon behoudt, tenzij de ziekte het gevolg is van opzet, onzedelijkheid of van een verzwegen gebrek. Een moeilijkheid geeft echter het slot van dit artikel: „van de bepa lingen van dit artikel mag alleen by schriftelijk aangegnne overeenkomst of bij reglement wor den afgeweken". Het lijkt wel alsof de wetgever met de eeue hand weer nam wat bij met de andere gufdoch het is weer do practijk, dlo dit aanvullend recht noodig maakt. Immers het is ontzaglijk moeilijk, wetten to maken voor het maatschappelijk en sociaal leven en ieder voelt wel, dat niets gevaarlijker is dan wetten te geven, die als een keurslijf, een keten do maatschappij omknellen. De wetgever ksln met alle gevallen vooruit zien en daarom moet hij wel nemen zyn too- vlucht tot het instituut van het aanvullend recht on tegenover het dwingend recht openen de achterdeur om te ontkomen bij bijzondere gevallen. Vandaar dit telkens herhaald: „tenzij bij schriftelijke overeenkomst anders is bo- dongen". Voor den inwonenden werknemer, de dienst bode bijvoorbeeld, zijn andere bepalingen. By ziekto of ongeval is do werkgever verplicht uiterlijk zes weken voor behoorlijke verpleging tn geneeskundige behandeling zorg te dragen (1638ij) en de eerste vier weken deze te betalen, tenzij de ziekte ten gevolg is van onzedelijk heid, opzet of verzwegen gebrek. Hot slot van dit artikel luidt: „Elk beding wuurdoor deze verplichting zou worden uitgesloten of beperkt, is nietig". Ziehier dus dwingend recht. Als de arbeider buiten zijn schuld geen arbeid verricht (vriezend woor bij bouw, staking tim merlieden, waardoor schilders niet kunnen wer ken, kerkelijke feestdag R. K. ten opzichte van Protestantsche werklieden, enz.) dan verliest hij zijn loon niet, tenzij schriftelijk het tegendeel is overeengekomen- ThanB do ontbinding dor arbeidsovereenkomst. Daarbij is bepaald oen opzeggingstermijn, voor werkgever zoowel als werknemer, welke even groot is als do periode waarvoor hot loon wordt uitgekeerd; dus per week, maand of kwartaal doch niet lunger dan zes weken, ten zij schriftelijk anders is o.voroongekomon. (1639e—k). Voortaan hooft men met Nieuw jaar niet meer to vragen of de dienstbode met Mei blijft. De wetgever stelt daarvoor zes wekon. Ook is bepaald wat geschiedt bij den dood van don werkgever, bij faillissement, ouz Indien echter de werknemer onwillig is, dan boetaat de mogelijkheid de band eerder te ver breken (.1639 o, p en q). Do kantonreohter, die by de in werking treaing der wet een bekla genswaardig ambtenaar dreigt te worden, kan dan het contract verbreken. Spr. wilde nog wijzen op allerlei ueantiën om trent dienstboden, byv. do godspenning (1637o). Iu die gugoven on aangenomen dan wordt de arbeidsovereenkomst niet verbro ken door het teruggeven of laten houden daar van. Wel kan aie handpenning in minde ring gebracht van het loon als de dionstbetrek king niet langer dan drie mouuden beeft bestaan. Ter slotte besprak inleidor de getuigschriften (1638aa) die de werkgever op verzoek verplicht is te geven. Wie zoo'n getuigschrift in stryd met do waarheid invult of het voorziot van eenig geheim teeken is aansprakelijk voor alle hieruit ontstane schade. Spr. meende hiermee de hoofdzaken te hebben gememoreerd en besloot: Gy zult met mjj gevoelen, dat er nog heel wat noodig is eer de maatschappij zich heeft gevoegd en geschikt maar do bepalingen dezer wet, vooral die, welke minderjarigen betreffen; doch 't is zaak tlink aa te pakkonn en zooveel mogelijk moe te werken om de goede bedoeling te aoen bereiken. Dit is een een proeve, luchtbal; eerst na6 of 10 jaar zal men de grootste fouten hebben ontdekt on do wet herzien. Onbillijk is het, haar nu reeds te veroordoelen omdat thans reeds blykt, dat zij, als elke Hocinle wot, woldra zal moeten gewijzigd. Uw kinderen kleedt ge óok niet in kleoron waar ze uitgegroeid zijn en zoo moot ook elke sociale wet at en toe vernieuwd. Bij allen moet bestaan de goede wil om de wet goed te ontvangen, overtuigd als wo kunnen zyn, dat dit is een poging om de stukken recht te zotten en de zwakken lo beschermen. Wij moeten als eerlijke monschun de wet naleven en te gele- goner tijd zoggen wat in de practijk minder goed er in blijkt. Moge ook deze wet zijn een stap nader tot de vermeerdering van het recht van hot sociale leven en een aanleiding tot toenadering van velen, die thans schijnbaar tegenover elkaar sluun. (Ap plaus). Enkelen stelden thanB vragen, dio inleidor beantwoordde. Inleider achtte de in werking treding dor wet zeer aanstaande in verband met hetgeon Minister Nolissen hiervoor deed. Bij brand in een fabriek, waardoor dus de arbeider niet kan werken hoewel hij bereid is don bedongen arbeid te verrichten (1638d) be- houdt hy zijn aanspraak op hot naar tijdruimte vastgestelde loon, tonzjj bijv. schriftelyk is be paald „opzeggingstermijn in drie dagen". De stukwerker staat hier buiten, 'Joch deze zal zich moeten wenden tot den Kantonreohter, die weer de meening kan vragen der Kamers van Arbeid. Inleider acht»" het een lichtpunt, dat deze lichamen door fvArbeiders-contract meer doel zullen krijgen dn tot dusver. Wat het zoogec nd staangeld betreft (1638s) antwoordde inl. Jat dit ten hoogste mag be dragen Vio van het weekloon gedurende ten hoogste 12 werkdugon per jaar. De vraag of oen dionstbode die zich ernstig misdraagt (uitbly ven bij kermis, enz.) nog loon uitkeering kan eischen, beantwoordde inl. ont kennend aan de hand van 1639p sub 10 (woi- geren te voldoen aan rodelijke bevelen door of namens werkgever). Inl. antwoordde, dat de kosten eener operatie na ziekto behooren godragen door den werk gever cn meende, dat ieder nu ook wel zich zal aansluiten bij een Ziekenfonds om zoodoende geen al te groot risico te loopen, nu verpleging niet langer is een gunst, doch wordt oon ver plichting. De heer Van Duinon dankte ten slotte den inleider voor zyn duidelijk en heldor be toog; heeft do vergadering hem gedankt door upplaus en haar groote belangsteling getoond ook door nog vragen to stollen, gaarne wilde spr. ook namens het Bestuur van „H. Sc N," den inleider dank zeggen en was overtuigd, daarby «dier tolk t0 zÜn- (Applaus). Hierop werd do druk bezochte bijeenkomst gesloten. Er is aan de Postkantoren oon nieuw soort borderellen ingevoerd voor hot invor deren van quitanties. Voortaan moet het totaal bedrag der te innen sommen ook worden aangegeven in letters. De Minister van Landbouw heoft met in gang van 1 November 1908 ingetrokkeu de beschikking van den Minister van Binnun- landsche Zaken van 17 Juni 1905 nopens de betaling dor premiën voor de Ryks Ver- keringsbank. Wanneer dus te avmd of morgen die Bank de nieuwe bepalingen toezendt aan de werkgevers in verzekei ingsplicbtige be drijven, is het zaak, goede nota te nemen van die negen bepalingen. Mr. A. A. Cnopius, nieuwbenoemd substi tuut-officier van justitie by du Arrondisse- ments rechtbauk te Utrecht, zal 27 October worden geïnstalleerd. In de jongste vergadering dor plaatselijke afdeeling van Het Kruisverbotid" werden oonige hartelijke woorden gnwjjd aan de nagedachtenis van den lieer M. 11. T. Ver- molen, den eorsten Voorzitter, te Amster dam overleden en het vele geschetst, door hom voor do drankbestrijding in deze Ge meente bewerkt. In den ouderdom van 67 jaar ia hier Don derdag overleden Nicolaas van Eykelunburg, sedert 1 Mei 1868 en dus ruim veertig jaar opperman bij Openbare werken. Zyn stoffelijk hulsel werd bedenochtcud ter aarde besteld. F,enigo ambtenaren en beambten van Openbare werken waren op den doodenakker aanwezig. Omtreot den heer P. C. Blom, leeraar aan de Ambachtsschool hier, benoemd tot Directour der Ambachtsschool te Heoren- veeu, on tevens leeraar aan de avond-vak- teekeuschool te Barneveld, schrijft de «Bar- nov. Crt."hoe gaarne w|j ook dezen ku dlgen looraar zyn eervolle promotie gunnen, toch achten wy zyn vertrek een groot ver lies voor onzo school. De 2e luitenants H. D. Scherpenbujjzen en M. J. G. E. Lestrade, van het 5e regi ment infauterie, zyn gedetacheerd by de Normaal schiotschool tot het volgen van oen cursus iu gymnastiek, schermen en zwemmen. Luiteuant C.S. Sixma baron Van Heemstra, van het le regiment huzaren, is met een detachement huzaren naar Leeuwarden ge marcheerd om daar een r(jcursus te gevon aan do onbereden officieren. Luitenant B. W. baron Van Dedem is van het 4o eskadron 1e regiment huzaren, te Amsterdam, terug geplaatst by het le eskadron hier. De jaarlyksche inspectie voor do landwoer- plichtigen uit deze Gemeente zal hier wor den gehouden op Maandag 23 November. Aan den tweedaagschen wedstrijd der M«' litairo Sportvereeniging, Woonsdag en Don- derdug iu do omstreken van Arubem gehou den, werd deelgenomen dour 17 otficiereu. De doelnomors moesten den eersten dag ieder afzonderlijk 50 K. M. op de kaart rij den, waarbij de weg liep van Arnhem over weilanden langs den Ryn om de Duorweth (waar over vele hekken gesprongen moest) de Kabeljauw met eenige natte slooten, Oud Reerast, Deelen, Heuven, Velp en Arnhem. By Deelen, waar ook hindernisson gono- men moesten worden, werd tevens de tem peratuur der paarden opgenomen. Was deze to hoog, dan was een langere rust verplichtend. De uitslag is als volgt; ritmeester baron Van Heemstra 2 u. 52 mm.luit. Boevet 3 u. 23luit. W. A. van den Wall Bake (3e huzaren) 3 u. 57, luit. Van der Mandele 4 u. 5, luit. Van Ermel Scherer 4 u. 15, luit. jhr. Gevers Deynoot 4 u. 27, luit. De Pauw Gorlmgs 4 u. 1, luit. Knel 3 u. 44, luit Van Santen 4 u. 8, luit. jhr. Beelaerts van Blok land 4 u. 4, luit. K. H. A. Van den Wall Bake (rijd. art.) 4 u. 32, luit. Diemont 3 u. 57. Op den tweedon dag moesten de paarden women voorgereden en aan dressuurproovon onderworpen, eerst in de manége, daarna buiten. De einduitslag is als volgt Eigen paarden le pr. luit. Knel met Red- Cap, 2e pr. ritmeester baron Van Heemstra met Marine, 3e pr. luit. Diemont met Made leine Forestier. RykspaardeL cavalerie. Ie pr. luit. Van der Mandele met Poliche, 2e pr. luit. Van den Wall Bake met Trauzipani. Rykspaarden veld-artillerie 2e pr. luit. Van Santen met Alex. Eerv. vermeldingeu luit. Van Ermel Sche rer met lady Maryluit. R. van den Wall Bake met Dukeluit. jhr. Gevers Deynoot met Fancy on luit Do Pauw Gerliogs met Leeutje. De jury bestond uit overste W. H. Pie pers, ritmeester M. Groudbout en de oud- kapitein der rydende artillerie jhr. Rutgers van Rozenburg. Welk een zeldzaam genot is toch een con cert in een kerkmeer dan op eenige an dere plaats werkt alles mee om ten volle te kunnen genieten van de rauziok en alleen ooren en oogen to hebben voor de muziek. Hier geen die to laat komen of voor wie het concert bijzaak on hut gezien worden hoofdzaak is; hier geen hinderlijk gepraat, goen geloop of gschuifelwie de kerk binnen treed), gevoelt zich opeens zöo onder de in druk dor majestueuse omgeving, datoriolfs niet meer wordt gedacht aan wereldsch ver toon. Vooral de Sint Joriskerk met baar bijzon der mooie belichting der statige gewelven leent zich zoo by uitstek voor een uitvoe ring van gewyde muziek in de avonduren. Het werkelijk mooie orgel kan overal zóo goed worden gehoord. Alles werkt zoo mee om ton volle te genieten van do muziek. Donderdagavond was het achterste ge deelte «uo het schip goed bezet toen mej. T. H. de Ligt, sopzaan-zacgsres uit Utrecht, met haar stadgenoot, den organist W. Pe tri, on den heer G. K. G. van Aaken geheel belangloos hun groote talen ten gaven ten bate van hot bouwfonds der Chr. jongelings- vereeniging Ps 1199. Hebben zi) daardoor deze vereeniging aan zich verplicht, zeker niet min der dankbaar zyn hun de goede tweehonderd betalondou, die dit kerk-concert van groote, echt artistieke voornaamheid mochten aan- tiooren in by na ademluoze suite, geheel on der den machtigen invloed van hetgeen op

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5