Marktprijzen. Laatste berichten. zoo uitnemende wyze bun werd geboden. Alle drie de kunstenaars, die zoo veel ge not ons brachten, zijn goede bekenden. Mej. De Ligt deed het eerst zich hier hoeren iu 1907 by een uitvoering der plaatselijke Zang- vereeniging van „Toonkunst" die toen een reprise gaf van „Die Jabreszeiten". Haar slem heelt sedert nog veel gewonnen, baar voordracht is nog mooier geworden vooral in bet hooge register heelt zij een mooi, vol geluid, dat wel het fraaist klonk in de „Weih- nachtslieder" van Peter Cornelius. Lang zijn we verstoken geweest van het genot, den heer Van Aaken te hooren. De tijden waarin hij ons vergastte met ziju zoo in ieder opzicht verzorgde symphonie-eon- certen zijn jammer geuoeg voorbij. Don Ier- dagavond echter was bjj weer in al zijn kracht, hoogst beschaafd in de begeleiding, onbescbryllijk mooi en vol artistiek gevoel in zijn soli, vooral ia het „Larghetto» van W. A. von Mozart. De heer W. Petri, mede leeraar aan de Muziekschool'van" „Toonkunst" bier, heeft groote reputatie als organist en bleek die ten volle te verdienen, ja zelfs zijn roep verre te overtreffen. Hoe meesterlijk ver tolkte hij het „Preludium en fuga» van J. S Rachhoe subtiel en toch in ieder op zicht geacheveerd was zijn begeleiding der liederen en viool-soli; vol gevoel en bijzon der moöiMendelssohn's Sonate op het koraal «Vater uuser im Himmelreich». Wel zeer heelt deze trits zijn gehoor ver plicht en by allen den wensch opgewekt, dat ze mochteD terug keeren en vaker nog mochten doen genieten in deze omgeving van bun machtig kunnen. üp 't aller onverwachtst wordt tegen Woensdagavond een concert aangekondigd, nu in „Amiaitia», dat weer hoog kunstge not belooft. De pianist-componist Dirk Schater zal zich met den cellist Gerard Hekking hier doen hooren, twee enorm begaafden uit de Hoofdstad, zooals Willem Landré hen in de „N. Rott. Crt.» noemt, prachtig in hun samenspel, die overal waar zij zich deden hooren, een enorm succes behaalden. Berckeuhoff noemde Hekking een cellist van den allereersten rang, Scbafer een kunstenuar. die met de eerste pianisten uit den vreemdets geiyk te stellen. In het jongste nummer van „De Kampioen* kondigt de beer Henri Meijer aan de ver schuiling van het eerste deel van »Ons eigen land», het magnifiek uitgevoerd album, gewijd aan de schoonheid van het land, dat tusschen Amsterdam en Arnhem ligt—dus ook Kern land een uitgave die den A. N. W. B tot eer strekt, een monument bij zijn 25-jarig be- bestaau. Burgemeester en Wethouders noodigen aan het hoofd van dit nummer de stadgt - nooten uit, de inzameling voor de Spijsko- kerij, welke aanstaanden Maandag weder aanvangt, te steunen. De commissie uit de Ned. Hervormde Zondagsschool vereeniging heeft haar voor bereidende werkzaamheden voor het Keist- feest voor de bykans 800 leerlingen hervat Moge ook zij worden gesteund. Tot vader en moeder van het Gerefor meerd Weeshuis, buiten de Kamppoort, zijn benoemd de heer M, J. 't Hart en ecbtge- noole, uit Rotterdam, die de benoeming heb ben aaogenomem De garanten voor het ten vorigenjare hier gehouden gymnastiekfeest van het Miilden- gewest van het Ned. Gymuastiek Verbond zijn tegen Maandagavond opgeroepen voor de slot-vergaderiug. Aan de CeDtrale botermijn werd gister aangevoerd 6355 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle; aan de markt alweer 1100 Kilo boerenboter. De prys aan de myn liep van fl.34 tot f 1.43; aan de markt van f 1.35 tot fl.50. Onze oorlogs-jamjes hebben soms wel aar dige invallen. Er zijn er een paar met verlofkennelijk hooren ze elders thuis en weten dus niet goed den weg, Beiden weten, dat ze een extra oorlam zullen nemen, en nog eenige meerbeiden kennön het gevolg er van en heselfen, dat ze elkaar zullen kwijt raken. Opeens krijgt er een 'n ingeving en zegt tot zyn kameraad »Zeg, Jan, als we elkaar soms mochten verliezen, dau zeilen we allebei de eerste de beste herberg in en drinken zoolaug tot de politie ons inrekentdan komen we vanzelf weer by elkaar", ln de wachtkamer van bet Postkantoor is gevonden eeD bril met zilveren montuur, welke voor den rechthebbende is terug te bekomen by den Directeur. by advertentie id dit nummer wordt aan gekondigd de bouw van het Rijks-opvoedings gesticht voor jongens, dal bij hel Hotel »De Berg" zal verrijzen. Een werk van een vier ion. 't ls wel te hopen, dat een Amersfoortsch aannemer de gelukkige is, ook opdat stadgenoote» er werk vinden. De 36-jarige J. van D., gepensionneerd militair geweermaker, geveelde zich heden middag onwel. Hij begaf zich naar een ge neesheer doch werd, tot dietis spreekkamer toegelaten, plotseling overvallen door een hevige bloedspuwing, welke oumiddellyk den dood ten gevolge had. Het politie-posthuis aaii den Soestcrslraat- weg zal volgende week in gebruik worden genomen. Door de politie werden hier aangehouden twee gesignaleerden, die de boete, welke hun was opgelegd, betaalden liever dau te worden ingesloten. .Als een gunstige wind u de noten voor de voeten doet vallen, verlangt dan niet, dat hij ze ook nog voor u kraakt. Uit dsn omtrok. Te Baarn werd Uouderdag het nieuwe gebouw der Ambacbtsieekenscboo! van het departement van het Nni Van het Algemeen oflicieel geopend door den Voorzitter, den heer L. B. Fikkert, in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, verschil lende Raadsleden, leden van het departement en belangstellenden. Het ouderwys aan de 60 leerlingen wordt thans gegeven door vier leeraren, terwijl tevens voortgezet on derwijs zal worden gegeven in Rekenen, Nederlandsche taal en Boekhouden. Het doélmatig ingericht gebouw bevat een drietal ruime teekenzaleu, een school lokaal, een bibliotheek- en vergaderzaal, beuevens een conciërgewoning. Het lyk van Leeutje van de Vuurst, die verleden Zaterdagochtend door een trein ónder Soest werd overreden, is op last der justitie opgegraven en naar Utrecht ver voerd om geschouwd te worden. Er loopen geruchten, dat zij onder den trein zou zijn geworpen. Een 21-jarig boerenzoon als verdacht van moord reeds gearresteerd en het Huis van bewaring te Utrecht overgebracht. Men schrijft uit Soest: Gisteravond had alhier een ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. De heer A., uit Amersfoort, kwam per motor fiets over den Rijksstraatweg. Bij de woning van den beer J. M., waar juist een vracht wagen stond, maakt de weg een scherpe bocht. Juist toen de motorfiets om den wa gen heen wilde rijden, kwam vau de tegen overgestelde zijde een automobiel, die de heer A. ook door de mist niet bad zien uaukomen, tu zeer matigen gang aanrijden. De motorliets vloog tegen de auto aan tei wyl de beer A. door de ruit der auto weder up straat terecht kwam. Bewusteloos werd hij bij een caféhouder binuengedragen; aan het hoofd bleek by ernstig gekwetst. Na eenigen tijd onder geneeskundige behan del, ug geweest te zijn, kou bij per rijtuig naar Amersfoort vervoerd worden. De auto was geheel onklaar geworden en de inzittenden moesten per rytuig hun weg naar bussum vervolgen. Als een bewijs, dat de schok hevig is ge weest, dieDe, dat de vooras van de auto geheel verbogen is. Bij een bloemkweeKer aan de Ouddijker- dwarsstraat te Utrecbt staat thans, half Oc tober, in den tuin wel te verstaan, een se- tiug in bloei alsof 't voorjaar was. Als de teekenen niet bedriegen, dan zal het weder heel gauw omslaan en echt na jiarsch gaan doen. Dr. A. Kuyper, wiens verkiezing voor Sneek we meldden, is thans ook gekozen tot Kamerlid voor Ommen. Men wil weten, dat hij voor dit district zal zitting nemen^ De Haagsche correspondent der »Zutph. Ct." schrijft o.a. het volgende over het kost bare analytisch Verslag van de zittingen der Tweede Kamer Blijkens den inhoud van het verslag stel len de analysten grooten prijs op het weer geven van in bet verband der betoogen zeer misbare en veelal laag-bij-den-grondsche in terrupties. Terecht. In 't Belgisch analytisch verslag wordt zelfs niets anders opgenomen dan de interrupties; dat lokt de lezers aan. Intusschen ziet het kort verslag er goed uit. Reeds thans een oordeel uit te spreken over het resultaat der ernstige pogingen van Redactie en commissie ware onbillijk der- gelyk werk kan riiet in éen dag volkomen vlotten, maar wat wij er tot du3ver van ge zien hebben, wettigt de verwachting, dat het analytisch verslag inderdaad een betrouw baar en behoorlyk overzicht der discussies zal kunnen geven. Het zal wel uer voorstellers wensch ge weest zijn, dat de Pers de nieuwigheid dank baar zou aanvaarden en, een eigen verslag uit de kolommen werend, het oflicieel ver slag in de couranten zouinvouwen. in theo rie is daarvoor veel te zeggen. Er zijn tij den des jaars, dat de courant toch al te klein voor het van alle kanten gezonden nieuws, eenige kolommen ten behoeve der Kamerverslagen moet afstaan om een al tijd gering aantal barer lezers genoegen te doen, terwyl de meesten dan mopperen, dat er „niets nieuws" in de courant staat. Werd het officieel verslag ingevouwen, dan bleef de ruimte vrij vóór het gewone nieuws en zou de belangstellende in ander formaat neu voldoend overzicht der vergaderingen kunnen vinden. Jn de praetyk gaat zulks echter minder gemakkelijk. De groote bladen behooren den avond zelf de verslugun der Kamer te kunnen opnemen, en het analytisch verslag wordt eerst te 8 uur 's avonds verzonden. Den kleinen bladen zou de invouwmetliode te duur uit komen. ln België drukken de voorname couranten het analytisch verslag der Kamer aldaar gewoonlijk af (in haaf kolommen) maar daar verschijnen de bladen alfé als ochtend-editie. Trouwens het Kamerverslag is er soms pas twee dagen na dato in te lezen. Van het oogenblik, dat de Pers de nieu wigheid niet gebruikt en hoogstens éen exemplaar door iedere Redactie genomen wordt, is het tachygrafisch verslag veroor deeld een schadepost te blijver. Zijn v.e wol ingelicht, dan heeft men thans een cijler van pl.m. 4100 abonné's bereikt, door el kaar genomen een opbieDgst vaa misschien 2500 gulden bruto. De kosten mag men gerust op 60 000 gulden 's jaars ramen. Wie moeten nu het verslag lezen? De weinigen die zich voor politiek iuteresseeren, zöo dat ze een officieel verslag verlangen en zich niet tevreden stellen met de veelal uitnemende verbalen onzer groote bladen en desniettemin de Handelingen", waarin het gesprokene stenografisch wordt weerge geven, niet willen lezen, een soort vao mid- denpubliek aan welks politieke nukken een kleine 60 000 gulden 's jaars geo.i'erd wordt Zulks terwijl ter verbetering der Perstribune geen cent wordt besteed Het lang uitblijven der hoofdprijzen in de 5e klasse der afgeloopen Staats-lotery bracht vele spelers gedurende de laatste dagen in spanning. Houders van Staatsloten, Tijdgeestpolissen en Tijdgeestloten konden dikwijls hun kansen voor beduidende be dragen van de hand doen. Gelukkig zij die dit niet deden, zooals te Katwijk a/d. Rijn, te Eindhoven en te Amsterdam, op welke plaatsen de f 100 000 aan eenige gelukkigen ten deel viel. De f50000 werd te Somraels- dijk, de f30000 te Bergen op /oom, de 125 000 te Middelburg en de flöUOO te Waddtngsveen uitbetaald. Men zie de advertentie in dit nummer. Amersfoort, Vrijdag 16 October 1908. Appelen f3.a f5.Peren f4.a f8. Nieuwe aardappelen 10.— a 10. Zandaardappelen 11.80 a f2.Hoender eieren f 6—. a f 7.per 100 stuks. Boter f 1.35. a f 1.50. p. k. Margarine 10— a0.— Kippen f 0.60.f 1.Kuikensfl.—a 1 1.30. Piepkuikens f 0.30 a f0.60. Ganzen 10.— a 10— Eenden fU.80 a f 1.20. Hazen fl.50 f 2. Wild; konijnen f0.a l'O.Tamme konij nen 0.70 a 1'1.10p. st. Duiven l'0.4O. a f0.50 p. p. Magere varkeus f.af—. Zeugen f30 a f40. Biggen 15 a f8. Aangevoerd waren ongeveer: 300 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 250 heet. Zandaardappelen. 30 000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportsiagerijen, 400 BiggeD en 7 ZeugeB. Burgerlijke Stand vau Amersfoort. Van 7 tot 14 October 19U8. GEBOREN Willemina, d. van Caspar Muijs en Ryntje Maatermans. Eduard llendrikus, z. van Jakob van de Ridder en Jannigje Verschuur. Willemina Hillegonda, d. van Albertus Hendnkus Rouwendal en Willemina Hille- Êondi Hofman. Elisabeth Sophia, d vau verardus Langras en Alijda van BarÜDgen JohaDnes, z. van Bartus van Elfrink en Dina van Harn. Carolus Maria, d. van Dirk Snijders au Catbarina van der Velden. Tryntje Hendrica, d. van Teuuis Pieter Oskam en Anna Christina van Bommel. Anna, d. van Hendrik Brandsen en Öerritje Maas. Cornelis Maria, z. van Cornells Zwanenburg en Everdina van Kleef. Wilhelmina Frederika, d. vau Da .iel van Schooneveld en Hendrika Margaretba van der Put. Adriana Wilhelmina, d. van Simon Dijkstra en Louisa Philippiua Wilhel mina Verschuur. ONDERTROUWD. Johannes Marinus Snijders en Willempje Kraak. Jeen Duursma en Niesje Schepers. Jan Blooi en Gerritje van Essen. An- touie Vial en Johanna Tuithof. OVERLEDEN Christina Berendina Küpper, 32 j., echtg. van Paulus Jongsma. Adriana Boode, 67 j., wed. vaD Willem Floor. Hermanus van Koot, 9 m. Grietje ten Hoove, 1 m. Hat tog Abraham de Vries. 72 j., echtg. van Heintje Con"enheim.Petronella Maria Rouwhoist, 9 m. Jansje vau Barreveld 10 m. 38 8ste Staatsloterij. Vijfje'klasse. Vierde of laatste week. Trekking vat} 15 en 10 October 1908. (1100 loten). Tun"'tcantore" van'flen Collecteur A. C. R O. LEINWEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70: 897 1610 8416 9647 12021 13321 13334 13786 en 18882. Te zamen 9 prijzen. Zonder prys zijn uitgetrokken 506 771 892 813 896 1600 5922 9001 9020 9022 9653 1200113778 18230 18240 18242 en 19626. Men seint ons: Aan majoor J. G. van Kooten, van de artillerie iu het 18e Landweer-district f Amers- oort) is op zijn verzoek eervol ontslag ver eend.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 6