TEKKEltSCHOOL HijKeit AANBESTEDING. Stadsnieuws. Advertentiën. Onderwijzer aanbesteed: en zullen zijn adviezen, in verband met die ervaringen, van meer betoekenis worden. Het doel van dit cnutraal-bureau van advies voor eigen studie is toch, aan personen, die niet in de gelegenheid zijn, mondeling on derwijs te ontvangen voor het door hen be oogde doel, op de minst kostbare en de meest deugdelijke wijze het door hen ver langde onderwys per correspondentie te doen geven door daarvoor bekwame, geschikte en betrouwbare personen. Leeraren en leeraressen in de bovenge noemde vakken, welke, in verband met het hier meegedeelde, door tusscbenkomst van het cent'tal-bureau correspondentielessen wenschen te geven, gelieven zich schriftelijk aan te melden bij den Algemeenen secreta ris der Maatschappij, 212 Nieuwezyds Voor burgwal te Amsterdam. Onder bet opschrift «Hygiëne is duur" least men in de „Standaard" o.a. het vol gende Te weinig doordringt men zich van de geldelijke gevolgeD, die de hygiënische maatregelen na zich sleepen. Die duurte schuift minder in de gelden, welke voor de hygiëne zalve worden be steed, en veel meer in de gevolgen. Die gevolgen zijn een toenemende aan was van de bevolking. Epidemieën kunnen zelden meer op groote schaal slachtoffers wegslepen ouden van dagen bereiken hooger leeftijd; en vooral veel zwak-geborenen,die bij gemis aan hygiëne voorbeen bij massa's op jeugdigen leeftijd wegstierven, blijven thans leven om, al worden ze veelal niet zeer oud, toch allicht tot hun vijftigste jaar den loop van 't leven mee te maken. Nu zijn onder de laatsten zeer velen, die behooreD tot de zwakken van gestel, behept met allerlei erfelijke krankheden, dezulken die nooit tot een krachtig leven opbloeien allerhand physisch minderwaardigen, die in vroeger tijd reeds in de eerste levensjaren bezweken, maar nu een deel van het leven meemaken. De invalieden verzekering, waar ze werkt, ondervindt het elk jaar, hoe steeds, tenge volge van de hygiëne, bet aantal klimt van hen, die reeds in hun 30ste jaar niet meer in staat zjjn, in eigen levensonderhoud te voorzien. Dit du drukt op heel de maatschappij, welke een groot aantal personen te onder houden beeft, die slechts ten deele voor zicb- zelven kunnen zorgen. Huwen nu zulke zwakken, dan komt straks ook hun gezin voor de algemeene verzorging. En hun kinderen zetten straks bet geslacht der zwakgeborenen voort. Dit vraagt weer uitgebreide medische hulp, op groote schaal; ook versterkende middelen. De gasthuizen moeten worden uitgebreid. De zorg voor weduwen en weezen neemt steeds grooter evenredigheden aan. Ook vermeer deren deze zwakgeborenen maar door de betere hygiëne gespaarden, in niet zoo klein aantal de werkloozen, daar ze niet voor een vol man arbeiden kunnen en dus de eersten aaD de beurt zyn om ontslagen te worden. Men ziet dan ook boe alle uitgaven voor verzorgen van armen en zwakken op het Ge meentebudget, by de Diaconie, by de Re geering en bij de particuliere liefdadigheid toenemeD, en straks zal men het ook te onzent bij de verzekering ondervinden. De rente- trekkenden nemen toe en leven langer. Al meer geraken we dus in dezen toe stand. dut do Regeering zelve door baar hygiëne de zorgen voor de zwakken in hooge mate doet oploopen in de alzydige kosten. En toch, ze mag niet anders. De wet der ontferming eischt, dat krankheid zooveel doenlijk worde afgeweerd en het jonge leven, ook der zwakken, zooveel mogelijk worde gespaard. Nietzsche kiest de tegenovergestelde ge- dragslyo. Het zwakke moet ondergaan, alleen het sterke blijven. Onze leuze blijft daartegenover: Waak over alle leven, ontferm u over alle zwak heid 1 Maar dan moger. we ook niet opzien als dit stelsel stiaks duur, zeer duur blykl te zyn. De hygiëne, krachtig doorgezet, wijzigt beel onze maatschappelijke huishouding. Prof. dr. H. IJ. Groene wegen, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan by de godsdienstoefening in de Remon- strantscbe kerk, hier. De Minister van Rinnenlandsche Zaken beeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied thans aan den Raad van State is toegezonden. Herinnerd zy, dat de Vermogens- en de Bedryfibelastiug vóór 1 November gedeelte lijk moeten betaald zijn. De Griffier van den Raad van beroep (ongevallenverzekering) te Utrecht maakt bekend, dat door de Gedeputeerde Staten van Utrecht, by beschikking van 13October tot lid-werkgever van genoemden Raad is benoemd J. D. F. van der Veen, timmerman- aaooeraer te Baarn, en tot plaatsvervangend lid-werkgever H. J. van Nie, metselaar te Zeist. De Memorie van antwoord van Burgemees ter en Wethouders op de Afdeelingsverslagen is heden aan de leden van den Gemeenteraad toegezonden. Wy voegen dat antwoord by het volgende nummer. B. en W. stellen den Raad voor, definitief aan te koopen het perceel naast het Raad huis bewoond door den heer W. Zoetmulder, met den tuin groot 6 Are 70 centiaren, voor f4235, de kosten inbegrepen. Zy stellen voor, een weide van 1 H.A., 54 A., 10 c.A. naast „Birkhoven" voor den tijd van drie jaar te verharen aan den p -cb- ter van «Birkhoven" tegen fÖO per jaar; en het zoogenaamde koepeltje van den heer H. Duraoulio, buiteD Bloemendal, weder onder hands te verhuren. Ook stellen zij voor, te doen rooien8 iepen in het Plantsoen bij de Davidsbof- stieat, 3 kastanjes tegenover de Ambachts school, 1 iep bij den Kleine Koppel, 2 ber ken, 4 iepen en 1 eik in bet Plantsoen by de Viandenstraatenö eiken op „Ma Retraite". Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 October 1908, des middags te half twee. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat (vacature Rademaker). VoordrachtD. Demmer, te Leerdam T. Beverlo, te GieteloM. G. van Gelder, te Oos- terbeek. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Puntenbnrgerlaan (uitbreiding personeel VoordrachtT. Beverlo, te GieteloD. Dem mer, te LeerdamJ. D. van Aken, te Heino. 3. Voorstel van Burgemeester an Wethouder» tot vaststelling van de jaarwedden van het per soneel, verbonden aan da Burgeravondschool, cursus 1908/09. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar dr. P. K. Lulofs en vaststelling van diens jaarwedde en pensioensgrondslag. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel, grenzende aan de Zuidzijde van het Raadhuis. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging tot verhuring van een perceel, gelegen bij de Bloemendalsche poort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van een weide, gelegen op Birkhoven. 8. Benoeming van een Regent van het Bur ger Weeshuis. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het rooien en verkoopen van boomen. 10. Voorstellen betreffende de nachtwakers. 11. Vaststelling van het 4e suppletoir ko hier Inkomstenbelasting, dienst 1908. 12. Vaststelling van bet le suppletoir kohier Straatbelasting, dienst 1908. 13. Behandeling van reclames in zake In komstenbelasting, dienst 1908. 14. Behandeling van reclames in zake Straat belasting, dienst 1908. 15. Behandeling van verzoeken tot het ver- leenen van afschrijving in zake Inkomstenbe lasting, dienst 1908, ter zake van vertrek en overlijden. 16. Behandeling van de Begrooting van het Burger Weeshuis voor 1909. 17. Behandeling van de Begrooting en sub sidie voor het Burgerlijk armbestuur voor 1909. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Gemeente ontvanger. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders in verband met de toelage aan den ambte naar, met de vervolging in belastingzaken belast. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de jaarwedde van den Archi varis. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de salarisregeling voor het personeel van den Reinigingsdienst. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een mechanisohe brand ladder en inrichting van een bewaarplaats. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een adres van het Bestuur der Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose te Amers foort tot verkrijging eener subsidie. 24. Behandeling van de Gemeente-begrooting voor 1909. Tot Hoofd-coramies ter Gemeente-secre tarie is, ter vervangiug van jbr. S. M. van Reigersberg Versluys, wien me., ingang van 15 December op verzoek eervol ontsbg uit dat ambt werd verleend, met ingang van dien datum benoemd mr. J. K. H. de Beaulort, thans volontair ter Secretarie. De heer H. W. de Heus, in 1887 gekozen tot lid van het college van notabelen der Ned. Hervormde gemeente en in 1891 tot kerkvoogd dier gemeente, als opvolger van den heer J. Zandyk Sr.. heeft gemeend om gezondheidsredenen zyn mandaat als kerk voogd te moeten neerleggen. De algemeeue expeditie-onderneming Van Gend Loos moet bet plan hebben, een pensioenfonds voor baar ambtenaren en be ambten op te richten. Kapitein F. H. Köhlbrugge en luitenant A M. Mol, van het 5e regiment infanterie, wor den van 2 November tot 28 November ge detacheerd bij het 1e regiment veaiing-arti!- lerie te Utrecht ter bijwoning van den theo- retischen cursus in artillerie-wetenschappen voor fort-commandanten. Tot vaandrig bij het 6e regiment infan terie is benoemd de reserve-sergeant L. van den Steen van OramereD, van het korps De gesp voor 3ü-jarigen dienst is gister uitgereikt aan den heer S. van Heulen, mr. zadelmaker van bet le regiment huzaren. Luitenant J. H. van Reede, van het le regiment veld-artillerie, wordt 30 October teruggeplaatst van de le afdeeling te Utrecht naar de 2de hier. Het eerste elftul van „H. V. C." speelt aanstaanden Zondag op het eigen terrein achter „Rustoord" tegen het eerste der „B. V. C." uit De Bilt. De Amersfoortsche korfbalclub A. V. O. G. speelt Zondag op het terrein aaD de 01- denbarneveldtlaan tegen S. D. O. uit Utrecht. Omtrent het concert door de heeren Dirk Scbafer en Gerard Hekking te Baarn ge geven, schrijft de beer J. H. van Dapperen o.a.: Van het begin tot hut einde hebben deze voortreffelijke kunstenaars het zeer talrijk op gekomen publiek weteD te boeien door hun temperamentvolle en toch zoo volkomen be- beerschle voordracht. In Scbafer begroeten we den pianist, die zijn instrument ip zeer individueele kunstvolle wyze bespeelt. Zijn lyn genuanceerde aanslag staat hern toe, ons nu eens bet teerste pianissimo toe te fluiste ren, dan weer, in een nooit in brute kracht ontaardend forte, ons aan te grypen. Eo Hekking? Was het niet in het Largo van Chopin's sonate, dat we waanden een schoone stem te hooren, die in een heerlijke mezza voce ons toezong Maar ook, welk een nobele kracht wist hij te ontwikkelen in Grieg's Sonate op 36 en hoe verrukkelijk werd BoccheriDi's Sonate in al haar reinheid voorgedragen. Het samenspel was voortreffelijk. Een elkaar begrijpeD, aanvullen. Wij xijn beiden kunstenaars grooten dank ver schuldigd voor het onvermengde genot, dat zy ons schonken. Een woord van hulde is hier eveueens op zijn plaats aan de concert directie Stoker en Redingius, die ons in staat s'elde dit schoons te genieten. Men weet, dat de heeren morgenavond iD „Amicitia" hier zich zuilen doen hooren. In het begin van November zal hier weer een kinder-operette worden gegeven ten bate van de kantonale afdeeling der Veree- nigiug tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten ainderen. Voor de anti-revolutiounaire propaganda- club «Groen van Pnusierer» zal hier dezen wmter als spreker optreden jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het Kamerlid voor Auiersfi ort. Het Correspondentschap Amersfooit der Kwartguidens-vereenigiug is omgezet ineen Comité. De macht van het kleine blykt weer uit het Jaarverslag dier veroeniging, welke thans 9931 leden telt. Immers aau contri- butiën van slectits éen kwartje sommi gen geven er natuurlijk meer dan éen per jaar is reeds 175 ÜÜU out vangen. De Lieve Vrouwe-toceu met het eenig mooie dakgezicht bij het Sprengel is voor de zooveelste maal in beeld gebracht, nu door mevrouw Adriani, die buar schildery in »Aru" te AmsterJam ten toon stelde. In den stand van bet stedelijk kegelcon cours, waarvan het persoueeie gedeelte gis teravond eindigde, is sedert de vorige opgaaf weiuig verandering gekomen. De vier geldprijzen zijn verworven door de heeren A. Nelkeus met 43, H. Meursing43, G. 11. J. Bonuier 42, en C. de Jager met 42 bouten. De kunstvoorwerpen werden veroverd met 42, driemaal 4i, zesmaal 40, zevenmaal 39, viermaal 38 eu vijfmaal 37 tiouten. Heden- en morgenavond korpswedstrijd. Aan de Centrale boiero-yn werd gister aangevoerd 7445 Kilo fabneksboter onder Ryks-controle. De prys liep van f 1.30 tot fl.40 per Kilo. Aan het Commissariaat van politie zyu inlichtingen te verkrygen omtrent een gou den riug met zwarten steen, en een reticule, op den openbaren weg gevonden. Door de politie zyn in de laatste acht dagen niet minder dan tien processen-ver baal opgemaakt wegens het zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders innemen van een standplaats inet een wa gentje met fruit en dergelyke. Ook verbaliseerde zij velen wegens het na zonsondergang zonder ol met onvoldoend hebt. „Armoeds is geen schande" is een spreek woord, dat alle menschen in den mond hebben, doch weinigen in bet bart. TTlt dan Omtrek. De Gemeento-begrooiing voor 4909 van Baarn is door den Raad dier Gemeente vastgesteld op f 163 830.99 Het percentage voor de Inkomstenbelasting is bepaald op 0.8, bet aantal opcenten op de Personeele belasting op 30. De heer A. J. Krudop, te Baarn, is by enkele candidaatsstelling gekozen tot Be stuurslid der afdeeling Utrecht van den Ned. bond van Gemeente-ambtenaren. Omtrent het goneurue te Soe3t op 10 October, toen de 18-jarige Leentje van de Vuurst dood op de spoorlijn werd gevonden, weet het »Utr. Pbld." thans mee te dee- len, dat de officier van justitie te Utrecht, mr. graaf Schimraelpenninrk, Vrijdag j.L persoonlijk te Soest deze zaak onderzochthet lijk werd te Utrecht door professor Spronck en dr. Van Leeuwen geschouwd en Zater dag naar Soest teruggebracht, waar het werd begraven. Maandag en Dinsdag werden door den rechter-commissaris verschillende personen gehoord. Omtrent de juiste toe dracht van het gebeurde vallen thans nog geen nadere bijzonderheden te melden. Het is evenwel zeer beslist in strijd met de waarheid, dat de aangehoudene een beken tenis zou hebben afgelegd, zooals door som mige bladen werd vermeld. Van zulk een bekentenis is geen sprake. Stoomvaartberichten. Opgave agentBchap Alex. Mackintosh Co. Maatschappij „Nederland" Het s.s. «Vondel" arriveerde 21 October te Sabang. Heden overleed mijn dienst bode JACOMINA KRUIT BOS in den ouderdom van 64 jaar, die mij De ouders en mij met groote toewijding 40 jaar heeft gediend. W. KLEBER. Amersfoort, 20 October 1908. Aan deze Teekenschool, waar onderwijs gegeven wordt van 1 October tot ultimo Februari, kan, ter vervulling van de op 1 November a. s. door het vertrek van den heer P. C. BLOM ontstaande vacature, ge plaatst worden een voor het bouwkundig teekenen en bet rechtlijnig teekenen. Gegadigden worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór Donderdag 29 October a. s., aan te melden bij den Bur gemeester van Nykerk. In het Hotel >BELLEVUE", Statioosplein te Amersfoort, zal Donderdag 29 October e. k., 's namiddags 2 nur, door de architecten Van ESSEN en Van ZEGGEREN namens hun principaal, den WelEd.ZeerGel. heerdr. H. KOPPÉSCHAAR, te 's-Grav9nhage, in openbaar worden het BOUWEN van een DOKTERSWONING met ZIEKENINRICHTING aan den straatweg te Soester- berg. Aanwijzing in loco Dinsdag 27 October e.k. Bestek met drie teekeningen zijn a 12 per stel te verkrygen aan de kantoren van genoemden arcbitecteD, Donkerstraat B. 180 te Harderwyk en gebouw „Arti" te Nun- speet. Alleen in ONZEN winkel, LANGE STRAAT 105 STAAN WIJ ER VOOR IN, dat onze artikelen DAGELIJKS VERSCH verkrijgbaar is LANGESTRAAT 105. Bestellingen worden gaarne aan huis opgenomen en spoedig bezorgd.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2