Donderdag 29 October 1908. No. 5777. 58e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3. maanden ƒ1.— tranco por post 1.15. Adver'.antiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- aayortentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels /'1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 stbus Telephoon 19, kennisgevingen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter algemeene kennis, dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie ge durende bet seizoen 1908—15)09 wederom con senten zullen worden afgegeven tot uitoefening der visscherij onder het ijs, met dien verstande evenwel, dat het visschen met den zegen slechts éénmaal per week en wel des Maandags uitge oefend mag worden. Bij het aanvragen van bovenbedoelde consen ten voor houders van kleine vischacten behoort het vischtuig te worden vermeld. Amersfoort, 27 October 1908. De Burgemeester van Amersfoort, wuijtiers. BURGEMEESTER en •WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der hin derwet, aan izaak db wolff en zijne rechtverkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting eeuer runder slachterij, onder voorwaarde, dat: 1. het bloed en afval moet onmiddellijk na iedere slachting zooveel mogelijk worden ver zameld in een plaatijzeren bak of ton en daarr.a ten spoedigste worden vervoerd 2. de vloer der slachterij moet zoodanig ge construeerd worden, dat het bloed en bloedwater, dat niet op de in sub 1 omschreven wijze kan worden opgevangen, loopt naar een put, groot 33 bij 33 C.M. binnenwerks, welke put uitmondt in de gracht van den Zuidsingel, in het perceel Muurhuizen wijk B. kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 2963. Amersfoort, 27 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bij de Raadsvergadering vod Dinsdag werd ingebracht 'een missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 7 October 1908, houdende mededeeling, -dat Z. Exc. geen vrijheid heeft kunnen vinden, een hooger Rijks subsidie voor de Hoogere Burgerschool aan te vragen voor kennisgeving een missive van dien Minister, dat zal worden berust in de benoeming van tijdelijk personeel aan de Burger Avondschool, in de vorige Raads vergadering gedaan als voren; een besluit van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit tot stichting van het fonds voor werkloosheidverzekering als ring van bet Raadsbesluit tot aankoop van een obligatie N.W..S. van f 100 a 3 pCt. voor het Stratenfonds als voren twee beslissingen van Gedeputeerden omtrent reclames Inkomstenbelasting nis voren de verslagen der Afdeelingsvergaderingen van den Raad met de memoriën van antwoord van Burgemeester en Wethouders als voren het proces-verbaal der kasopneroing bij den Gemeen te-ontvanger op 6 October gedepo neerd ter Secretarie ter inzage voor den Raad j een schrijven van Gedeputeerden waarbij zij het aantal les-uren voor het Herhalingsonder- wijs, dat voor een Ryks-bijdrage in aanmerking komt, voor 1909 vaststellen op 384 por school voor kennisgeving; een mededeeling van B. en W. van 13 Octo ber, waarbij zij berichten met ingang van 15 December te hebben benoemd tot Secretuns- penningmeester van het Fonds ter verzekering tegen de geldelijko gevolgen van gedwongen werkloosheid jhr. S. M. van Reigersberg Ver- sluys, wien met ingang van dien datum, op zijn verzoek, eervol ontslag is als hoofd-commios ver leend ter Secretarie, lerwyl in zijn plaats is be noemd mr. J. K. H. do Beaufort I als voren van B. en W. het reeds meegedeelde rapport en voorstel naar aanleiding van een adres der vereeniging „Handel en Nijverheid" betreffende den mond der Eem te behandelen m een volgende vergadering in verband met andere VOeentendre8 van bewoners, eigenaren en huur ders, van perceelen aan de Van Asch van Wijokstraat, de Van rersijnBtraat, endeWyers- straat, betreffende de daar aan te brengen bestraating te behandelen bij no. 103 der Begrooting een adres van het Arnersfoortsoh Drank weer Comité betreffende het te verleenen subsidie bij no. 217 der Begrooting. Gelijk we Dinsdag meedeelden werd, eer de agenda in behandeling kwam, een geheime vergadering gehouden van 1.53 tot 2.50. Ook de conclusiën deelden we Dinsdag mee thans volge de hoofdzaak der discussiën. Punt 9 (rooien van 24 boomen). Mr. IIe 1 yig e r s Toen vroeger het besluit werd genomen om de boomen bij de Jongens school te rooien, had ik verwacht, dat ook de 16 lariksen, welke voorheen tot versiering strekten doch thans kale stammen zijn gewor den, daar óok zouden zijn gerooid. Ik stel thans voor, die óok te rooien omdat ze de omgeving De V o o rz i 11 e r Dit is wel de eerste maal, dat uit den Raad een stem opgaat om boomen weg te doen. B. W. waren steeds zeer angstvallig, daartoe een voorstel te doen. Nu echter uit den Raad zelf een voorstel komt, zullen zij dat gaarne overwegen. Punt 10 (nachtwakers). De Voorzitter: Ik breng eerst in be handeling het voorstel om het Kaadsbeluit van 1 April 1908 in le trekken en vervolgens bet voorstel tot toekennen van f 25 verhooging. Het eerste gedeelte wordt aangenomen z. h. st. By het tweede gedeelte zegt de heer Plomp; Het spyt me, dat B. en W. het niet geheel eens zijn met mijn voorstel. Ik heb in hun antwoord gelezen: „De meerderheid van ons college, waaronder het Hoofd van politie, acht een verhooging van de jaarwedden der nacht wakers niet voldoende gemotiveerd. Dat andere politie-ambtenaren een verbooging genoten, kan moeilijk een argument zijn om haar ook toe te kennen aan hen, die, nevens hun betrekking als nachtwaker, andere betrekkinzen uitoefenen en uit dien hoofde bijverdiensten genieten. Waar, bij het regelen van de salarissen der Gemeente ambtenaren, steeds, tengevolge van de finan- cieele omstandigheden der Gemeente, een zeer groote mate van voorzichtigheid moet worden betracht, ontraadt de meerderheid van ons col- lege, in dit geval tot een verhooging te beslui ten. De minderheid acht het toekennen eener verhooging van f25 wenschelijk". Het spijt me, dat het Hoofd der politie, dat is: de Burgemeester, het niet noodig vindt, hun deze verbooging toe te staan. De geheele crisis, waarin wo beland zijn, is een gevolg van den wensch om de politie beter te maken en een der middelen daartoe is ver betering der salarissen. De eenige vraag is deze: worden zij behoor lijk gesalarieerd voor de diensten, die zij be wijzen? Is er reden, de minst gesalaricerden uit te sluiten, waar alle overigen verhooging kregen Deze ambtenaren ontvangen f325 voor 365 dagen dienst en dan uog wel dienst van 10 uur tot 7 uur 's ochtends. Juist met het oog op den financieelen toestand der Gemeente stelde ik een verhooging voor van slechts f 25. Ik ken de bijbaantjes van deze menschep niet; ik weet slechts, dat een paar hunner helpen bij verkoopingen, doch wat zij daarmee verdienen, kan niet veel wezen. Gaarne bad ik een gespe culeerde opgaaf van hun bijverdiensten l>ij de stukken gezien. Doch het blijkt, dat hun salaris te gering is. De heer J o r i s s e n Ik zal stemmen voor het voorstel-Plomp. Als de nachtwakera niet worden afgeschaft, dan zijn zo agent en moeten dus met de anderen meedeelen in de verhooging Wethouder Viaser: Ik behoor lot de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur en acht het nog ongewenscht, het salaris te ver- hoogen van personeel, dat uitstervend is. Voor een bijbaantje, want dat is het, is f6 per week werkelijk een aardige bijverdienste. Zy doen ook niet iederen nacht dienst, doch gedurende van het jaar. Het hoofd-argument, dat ik tegen de verhoo ging zal stemmen, ligt in het kleine postje voor Onvoorziene uitgaven, dat we thans hebben. Wethouder Ce losse: Ik wensch uit een te zetten het standpunt van de minderheid in het college van B. en W. Ik acht niet juist de opvatting als zou do be trekking van nachtwacht zijneen bijbetrekking; voor de meesten dezer beambten is het althans de hoofdbetrekking. Het mag dan al wezen, dat enkelen er wat bij verdienen, veel kun dit echter niet wezen, omdat zij overdag moeten rusten. Het is billijk, hen te doen deelen in de alge meene verhooging der salarisseu van de politie. De heer Van Esveld: Indertijd heb ik in de Afdeelingen óok voorgesteld, bet salaris der nachtwachts te verboogen. Toen kwam het ra dicale voorstel, de nachtwachts geheel af te BchafTen. Daarvan is men nu teruggekomen. Nu vraag ik is f325 een voldoende bezoldiging voor dienst by nacht en ontij en slecht weer? Ik acht zelfs een verhooging van f 25, gelijk de heer Plomp voorstelt, al weinig genogg. Al nemen we het besluit, hen te doen uit sterven, dan mogen we dat sterven niet verhaas ten (gelach). De heer Vols H e ij n Het Hoofd der politie heeft verklaard, dat de nachtwachts hun plicht doen. De dienst van 10 tot 7 neemt stellig een groot deel van hun tijd in beslag, zoo lat er voor andere dingen weinig overblijft. Ik acht het nachtwaoht zyn dan ook geen bijbaantje. De Voorzitter: Ik waardeer zeer het voor- slel-Plomp, doch moet opmerken, dat de nacht wachts om de 4 nachten er éen vrij hebben en dus 91 dagen per jaar geen dienst doen en meen dan ook, dat hun belooning workelijk evenredig is met de door hen bewezen diensten. Het voorstel (toekenning f25 verhooging) wordt nu aangenomen met op éen na algemeene stemmen. Punt 22 (mechanische brandladder). De heer R u y s Ik zie er de noodzaak niet van in, dat de Gemeente zoo'n dure ladder zich moet aanschaffen. Ik zag alleen het advies der Vrijwillige Brandweer, doch zou ook wenschen dat van het college van brandmeesters. De Voorzitter: Voor mij ligt het advies van het college van brandmeesters. Hierdoor juist stelden B. en W. voor, de duurdere ladder aan te schaffen. De heer Rnys: Drie brandmeesters zeiden mij, dut te Utrecht zeer voldoet een ladder, die slechts f 500. kost, terwijl deze f1200 zal kosten moeten. Ook zoude ladder, die de brandmeesters bedoelen, geborgen kunnen worden onder den grooten toren, terwijl nu wordt voorgesteld f 600 voor het inrichten der bewaarplaats op de Oude begraafplaats. De heer Ruys, v.oor de derde maal het woord verkrygend: Zelfs te Groningen is niet zoo'n hooge bidder en te Gouda ook niet. De heer Van D u i n e nIk zal gaarne raee- gaun met het voorstel van B. en W. Indien er een ladder wordt aangeschaft, is het beter er een te koopen, die voor klle denkbare gevallen geschikt is. In de laatste jaren zijn hier veel hooge huizen gebouwd waaruit de bewonors niet kunnen vluchten als beneden het trapportaal in brand staat. Reeds anderhalf jaar geleden heb ik geïnfor meerd naar zoo'n ladder, doch bij gebrek aan fondsen kon er toen niets van komen. Wie ik sprak over de ladder was daarmee ingenomen. De heer Salomons: Er wordt voorgesteld een ladder te koopen van 18 Meter. Zijn hier wel zulke hooge gebouwen? Een ladder van 12 M. met een verlfhgstuk van 3 M. kost slechts f740. Do heer Visser, Wethouder van Pu b 1 i e k o werken: In de stukken wordt de hoogte der gebouwen aangegeven. Do Voorzitter: Deze ladder voorziet in alle eventualiteiten. Et kunnen nog hoogere gebouwen komen. Wethouder Visser: Het Café Centraal is 12 M. en tot den nok 1-5 M., de Dom 14 M. het pand der firma Uobrs. Hamers 13 M„ het hoofdgebouw van hel St. Pietora en Bloklands gasthuis 21 M. Dan is er nog da Kazerne voor bereden wapens en we weten niet wat er nog komen kan. Do heer Van Duinen: De ladder dient niet alleen voor het redden van raenschen, maar óok om in den brand te kunnen spuiten; zij moet dus hooger zijn dun de gebouwen. De heer Kroes: Ik ga volkomen moe met het voorstel om do duurdere ladder aan to schaf- len dan hebben we ineens wat goeds. Het voorstel wordt nu aangenomen z. h. st. Punt 24 (Gemeonte-begrooting). De Voorzitter: Ik verleen het woord voor het houden van Algemeene beschouwingen. De heer Gerritsen: Ik zal een enkel woord zeggen, doch kan zeer kort zyn omdat in de Af deelingen reeds zooveel is gezegd naar aanlei ding van de Begrooting. Ik wensch te constatceren, dat Amersfoort een der eerste Gemeenten is geweest waar, bij de invoering dor Woningwet, het woningvraagstuk aan de orde is gesteld. Toen waren er weinig goedkoope woniDgentbanB zyn er vele. Nil we in betere conditie zijn geraakt, acht ik den tijd gekomen, dat de Gemeente krachtiger optreedt om de krotten op te ruimen. Thans is de gelegenheid daartoe zeer gunstig; allerlei woningen staan open en er is meer aanbod dan vraag. Tevons wil ik wijzen op het antwoord van B. en W. op de vraag over de huisjes achter de Hoogere Burgerschool, welke B. en W. wen schen te behouden tot over het verbouwen der school zal zijn beslist. Ik acht dit verkeerd; B. en W. mogen niet het voorbeeld geven van dergelijke krotten te behouden. Als men ze af breekt, zal er licht en lucht komen achter de school en als dan de achterkant der aangren zende huisjes ó>k bloot komt, dan zal dit wel licht een reden zijn om ook die spoediger te doen opruimen. Het werkje ia te klein dan dat hierbij sprake kan wezen van werkverschaf fing, maar toch zal dergelijke woningverbetering weer eenig werk geven. Ik begrijp trouwens niet wat het laten staan van die huisjes te maken heeft met het plan voor de Hoogere Burgerschool. De huisjes zyn onbewoond en B. en W. zullen zelfs niet uit liefdadigheidsoverwegingen permissie geven ze weder te bewonen. De Voorzitter: Ik kan verzekeren, dat bet niet in de bedoeling van B. en W. ligt, de huisjes nog te doen bewonen. Zij zijn huiverig de, huisjes te doen sloopen uit vrees, dat het PJantsoen zal worden ontsierd; doch zullen het besprokene in overweging nemen. De heer Gerritsen: Ik meen, dat het bloot leggen van deze en dergelijke slechte wo ningen de verbetering zal brengen, welke zeer noodig is. Die huisje3 moeten tóch weg en uitstel verslechterd maar den toestand. Wethouder Celosse: Ik ben het niet eens met do beschouwingen van den heer Ger ritsen. De ervaring heeft geleerd, dat men niet te snel moet overgaan tot onbewoonbaar ver klaren. Worden huizen afgekeurd, dan moeten dè bewoners ook onderdak kunnen vinden. Beter is 't, meer geleidelijk te werk te gaan, anders vrees ik enorme kosten voor het Burgerlijk Armbestuur. Als men de huisjes achter de Hoogere Bur gerschool afbreekt, dan zal het gezicht nog lee- lijker zijn op den achterkant van de daarachter liggende huisjes. De lieer Gerritsen: Het doet my pleizier, dat nu de aap uit den mouw komt en wel in den vorm van kosten voor het Armbestuur. Dit mag echter niet zijn een reden tot uitstel. De heer Celosse vergeet, dat er thans arbei derswoningen in overvloed zijn en dat de ge legenheid nu bij uitstek gunstig is. Ik erken, dat er enkele onbillijkheden zullen plaats hebben, doch we hebben als overheid den plicht, de wet uit te voeren. We mogen niet wachten tot de gelegenheid weer minder gun stig is, doch moeten 't thans doen. Over 5 of 10 jaar hebben we tbch die nu zoo gevreesde kosten en dan wellicht niet zoo'n rijke keuze van woningen. Da Voorzitter: Dan volgt nu de behan deling artikelsgewijze en volgens het gebruik komen eerst aan de orde de Uitgaven, artt. 59—219a. Arl.91 (Keuring vee en vleesoh) Mr. IIey 1 i g ors: liet ontwerp voor een nieuwe keuring van vee eu vleesch is vijf juar geleden ingetrokken met hot oog op een Rijks regeling, die toen werd toegezegd. De vigoerendo Verordening beleefde Maandag juist haar öOsten verjaardag. In art. 1 van die Verordening staat, dat al betgeen wordt inge voerd, ter keuring moet aangeboden aan de stadspoorten. Dit citaat doet reeds zien, dut de gansche Verordening than9 weinig zin moer beeft. Het ontwerp van do Gezondheids-commisie bestaat sedert 1903 en ik zou wol willen vragen hoe lang behandeling daarvan door den Raad nog zul worden uitgesteld. Zöo kan het niet lunger blijven. De Voorzitter: Ik kan hierop niet andera antwoorden dan dat het Dngelijksch Bestuur wilde wachten op de plannen van het Rijk en dit met het oog op do enorme ko9ten voor abat toir, enz. Mr. Heyligers: De Regoering heeft juist verklaard, dat volstrekt niet werd bedoeld, dat de Gemeenten zouden wachten. DeV oorzitter: Aangaunde de tegenwoor dige plannen der Regeering is ons niets bekend. Wij kunnen daarnaar nog informeeren en moch zy meedeelen, dut er geen plannen bestaan, dan kunnen B. en W. de zaak overwegen. Ove rigens acht ik het voorzichtiger, te wachten.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1