Zaterdag 14 November 1908. No. 7584. 58e Jaargang. Stadsnieuws. FIRM A A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.15. Advortentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel» abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij pdverteutiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 itbus 9. Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. kennisbe vTFg. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. ie Utrecht exeoutoor ver- Klaarde kohieren Nos. 10 on 11 van de l'ersonoole belasting over het diens'ja tr 1908 aan den Ontvanger van s Rijks directe belastingen alhier zijn Ier hand gesteld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 12. November 1908. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIÉRS. De 147ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Donderdag- avond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize gehouden, werd bijge woond door 5 leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van llaselen. De heer Van Dui nen had bericht van verhiudering gezonden. Ingebracht werden de volgende stukken, reeds als ingekomen vermeld in de vergade ring van 5 November, welke door onvoltal- ligbeid niet kon doorgaan van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de gewone serie haudelsiulichtin- gen en consulaire verslagen aangenomen voor kennisgeving, met bepaling dat zij ter ldziug zullen voorliggen bij den Secretaris van het Gentraal-bureau voor de statistiek en de Rijks-landbouw-proefstationa eenige verslagen en rapporten als voren van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" den winterdienst als voren van het eerste Internationaal koude-con- gres te Parijs eenige verslagen over het af koelen van levensmiddelen gedurende bet transport als voren van de Tarief-vereeniging twee brochures over beschermende rechten als voren; van verschillende Kamers Jaarverslagen, enz. als voren; van den Minister van L., N. en 11. een verslag van den hoofd-iagenieur van het stoomwezen en een statistiek over bet scheep vaartverkeer als voren van de Kamer te Schoterland een schrijven over den interlocalen telefoondienst straks te behandelen van de Vereeniging van fabrikanten en handelaren een schryven over het octrooi wezen als voren van den Minister van L, N. en H. het ontwerp van wet tot oprichting van Midden standskamers als voren. Inmiddels was ingekomen een verzoek van de Vereeniging van expediteurs te Amster dam tot steun van haar adres aan de Maat schappij .Zeeland" om de drie nieuwe booten bier te lande te doen bouwen. De Voorzitter herinnerde, dat de Directie iederen dag in deze kan beslissen en verzocht daarom urgentie. Ook de Ka mers te 's-Gravenhage, Dordrecht en Deven ter steunden het verzoek. De Kamer besloot, desgelijks te doen. Ten slotte was ingekomen de iu het num mer van 10 November meegedeelde missivo van den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie omtrent de openstelling van het Posl- en telegraafkantoor bjj invoering, op 1 Januari 1909 van den Amsterdamscbe tijd als wettelyken tijd. De Kamer, gebruik makend van de gun- stiae oepaling dat do Directeur-generaal net kantoor te Amersfoort rekent tut de gioute kantoren en dit du, wil open stellen van 7.30 's ochtends tot 8 uur 's avonds (plaais- tiid) waardoor het 's ochtends 20 minuten vroeger geopend en avonds 40 minuten later gesloten wordt, vereenigde zich met dit plan en besloot zulks onmiddellijk tel kennis te brengen van den Directeur-ge neraal Aan de orde was het adres der Kamer te Schoterland, welke klaagt over het zeer lang moeten wachten bij interlocale telefoon gesprekken en verzoekt, daarin verbetering te brengen door het bijspannen van draden. De heer S i n n i g e deed uitkot ten, dat men soms D/z a 2 uur moet wachten eer men aansluiting krijgt. Van snel-spjteken is tegenwoordig geen sprake meer; wel van verspreken. Vooral voor hem, die niet thuis eon interlocaal gesprek kan aanvragen, is dit lange wachten zeer lastig; wie wel thuis kan spreken, kan zijn bezigheden ver volgen tot na een uur of meer hij aan sluiting krijgt. Spr. zal het verzoek gaarne teunen. De heer Meursing wil evenzeer het ver zoek om adhaesie gaarne steunen uithoofde steuneiv, en acht den toestand veel verergerd in plaats van verbeterd. Spr. wijst nog op het ongerief van verkeerde aansluiting en het, dikwijls zeer lang moesen wachten om weer gehoor te kunnen krygen nadat men heelt afgebeld. De Voorzitter herinnerde, dat de Ka mer zich ook vroeger tot den Minister heeft gewend om verbetering. Z.Ëxc. deed toezeg ging daarloe en werkelyk kwam ook aanvan kelijk verbetering, doch het gebruik der te lefoon schy it zeer toegenomen, terwijl daar mee geen verband schijnt gehouden voor uit- bre' '.mg van het net. Spr. had dan ook geen bezwaar, het adres te steunen op de vroeger reeds aangegeven gronden De Kamer besloot het adres te steunen. De heer Meursing zal in de December- vergadering gegevens meedeelen voor klach ten over den dienst op hel plaatselijk tele foonnet. Aan de orde was het adres der Vereeni ging van fabrikanten en handelaren, welker zetel is gevestigd te 's-Gravenhage, over de octrooien. In het adres wordt o.a. herinnerd, dat onze Octrooi wet dateert van 27 Augustus 1817 (lezezeventien). De heer Van Dam herinnerde, in 1890 zitting te hebben gehad in een commissie vanwege de plaatselijke afdeeling der Maat schappij voor Ny verheid, welke toen een ad vies zou uitbrengen, liet onderwerp vereischt zeer groote studie. Besloten wordt, ook nu een commissie te benoemen, bestaande uit de lieerenVan Dam, Van Duinen en Meursing. De heer Van Dam kon de benoeming niet aannemen. Reeds ia de voorlaatste ver gadering heeft spr. zijn onherroepelijk be sluit meegedeeld, zich bij de periodieke verkiezing in November niet weder verkies baar te stellen. Den Voorzitter deed het leed, dat de heer Van Dam, nu bijua 22 jaar lid der Kamer, deze wil verlaten. Velleden jaar is het der Kamer gelukt, den heer Van Dam terug te brengen van zijn voornemennu hij daarbij persisteert, moet de Kamer zijn besluit eerbiedigen al ziet zij ook haar On der-voorzitter zeer uoode heengaan (applaus). De derde plaats wordt aangevuld na de verkit zingen. Aan de orde is het ontwerp van wet voor de Middenstandskamers. Wordt commissoïiaal gemaakt en in han den gesteld van de heereuVan Duinen, H. vuu Haselen en Sinnige. Ingebracht worden nog: het rapport van Burgemeester en Wet houders in zake de bevaarbaarheid van de Eem aangenomen voor kennisgeving; brochures over de handels-tentoonstelling te Tilburg te houden van 15 Juli tot 8 Au gustus 1909 en van de Internationale ten toonstelling te Botterdam te houden van 1 Mei tot 31 Juli 1909 aangenomen voor kennisgeving, met bepaling dat zij ter in zage liggen aan hel Secretariaat, Muurhui zen 13. Aan de orde was de rondvraag. De Voorzitter beantwoordde de vraag, door den beer H. van Haselen in de Au- gustus-vergaderirig gedaan omtrent de win terdienst) egeliug der treinen en zegt, dat de toestand voor Amersfoort beter is ge worden omdat de N. C. S'. een trein heeft ingelegd waarmee men tydig te Utrecht kan zyn zonder gebruik te hoeven maken van een D-treiri. De heer H. van Haselen stelde ten slotte voor, aan de H.IJ.S. M. te verzoeken, voor de abonné's vrijstelling te vragen van betalen van byslug voor de D-treinen. Ni een zeer lange gedachtenwisseling werd dit voorstel verworpen met 4 stemmen tegen 1, Betoogd werd o.a., dat do D-treinen er vooral zijn voor iuternationaal verkeer en het eigenlyk een meevallertje is, dat men in het binnenland er gebruik van kan maken. Door oponthoud aan de stations komen ze hi r dikwijls aau met 15 tot 40 minuten vertraging en de tijd, in de spoorvveggidsen aangegeven, is ook feitelijk te kort. Jn het buitenland moet zelfs extra betaald voor het gebruik maken van sneltreinen en waar de D-treiuen zooveel sneller rijden en zooveel gemakken aanbieden, in een suriaxe van 30 cent voor de dorde klasse op eeu traject van Almeloo naar Amsterdam toch waarlijk niet zoo erg bezwarend. De convocalie voor de Donderdagavond ondtr voorzitting van den hoer S. J. van Duinen gehouden maandvergade iog va» Handel en Nijverheid" bevatte slechtsbal lotage, .ingekomen stukken en mededeelingen. Dit schrale menu en de vele vergaderingen van deze week mogen de reden zijn geweest, dat met tiet voltallige Bestuur slechts 6 leden opkwamen. De notulen der vergadering van 11 Sep tember de October-vergadoring werd ver vangen door de lezing van ds. Vunderink over het Arbeidscontract werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Sedert de vorige maandvergadering hebben zich twee candidaat-leden aangemeld. De Voorzitter vroeg of de vergadering be zwaar had, reeds thans de adspirante, welke zich nog inS eptember aanmeldde, te gelijk te balolteeren, daar zij anders bijna drie maan den moest wachten om te kunnen doelen in de voorrechten der leden (informatie- en in casso-bureau)het reglement verzet zich daartegen niet en de vergadering had even min bezwaar. Beide candi laten werden aan genomen, zoodut bet aantal leden thans be draagt 210. Ingekomen waren een exemplaar van bet vakblad »De schil der" waarin een uit de »Maasbodo" over genomen zeer lezenswaardig artikel over ge splitste bestekkeo. Het werd ook toegezonden aan de commissie ad hoe. Nos. 6 en 7 van het maandsehiift „Weg met der: woeker" waarvan nog eenige exem plaren beschikbaar zijn voor de leden aan het Bureau der vereeuiging de door ons Dinsdag meegedeelde Oproep aan alle voorstanders van vervroegde win kelsluiting ter bijwoning van de algemeene bijeenkomst, Zaterdag'21 November te's-Gra- venbage te houden. De Voorzitter achtte het vrijwel over bodig oen afgevaardigde naar die vergadering te zenden, doch stelde voor, schriftelijk mee te deelen welk verloop de winkelsluiting hier ter stede heeft gehad, Waartoe wordt besloten. Dj Mededeelingen van het Bestuur be paalden zich tot de herinnering aan de le zing van ds. Vunderink over het Arbeids contract, welke lezing flink wis bezocht, óok door dames. De Voorzitter vertrouwde dat de zeer bevattelijk eu boeiende uiteen zetting veel nut heelt gedaan. De Voorzitter herinnerde nog, dat de Commissie voor de gesplitste bestekken twee vragenlijsten zond en daarop antwoord ver zocht vóór 15 October. Vele en zeer belang rijke antwoorden zijn ingekomen en bin nenkort is een heel belangryk rapport te verwachten. In de vorige maandvergadering vroeg een lid, stappen te doen bij de Ned. Cen traal Spoorweg-maatschappij tot invoering van abonnement op haar lijneu. Het Be stuur ontving op zijo schrijven daarover nog geen antwoord van die Maatschappij. Volgde de rondvraag. Een lid vroeg of er ook aanleiding is voor H. N., overleg te plegen met de Post-autoriteiten over de mogelijke wijzi ging der openstelling van het Postkantoor bij de invoering in Januari van don Amster- damschen tijd. De Voorzitter zegde overweging toe in de eerstvolgende Bestuurvergadering. De Voorzitter herinnerde hierna aan het voorneinpn tot instelling van Midden standskamers, welk onderwerp ook in be handeling is bij de Kamer van Koophandel en Fabriek ui, welke, naar spr. werd ingelicht, haar commissoriaal zal maken. Spr. verzocht dan ook, er niet vorder op in te gaan. De heer F rederiks wees op de pogingen, te Hilversum oin een Handelsschool op te richten en hetgeen de Inspecteur van het Middelbaar vak-onderwijs diarover mee deelde. Waar nu het Dagelijksch Bestuur van 'Hilversum niet veel belang schijnt te stellen in een Handelsschool aldaar vroeg spr. of hot niet gewensclit ware, dat Amers foort zulk een vakschool zou trachten te krygen. Spr. meent, dat zulk een school hier evenveel reden van bestaan heeft als Ambachtsschool en Industrieschool. Heeft hot Rijk subsidie verleend voor Hilversum, dan zal het niei licht ook Amersfoort steu nen en dus zullen Amerafoortsche jonge lieden naar Hilversum moeten gaao. Het zal niet moeilijk wezen, ook voorden middenstand hier zulk een school le stichten. Immers we hebben nog een organiseereud talent als den heer Buys, den geeslelyken vu Ier van Ambachtsschool eivlndustrieschool, en goed onderwijs is mede een groote ty trac tie voor Amersfoort als woonplaats. De heer Van der Me ij den voelt óok veel voor een Handelsschool te Amersfoort, dat beter gelegen is dan Hilversum. De middenstand, die het meest moet opbrengen, heeft behoef)e aau eeu vakschool voor jon gens. De jongens uit den arbeidenden stand hebben huu Ambachtsschool, de meisjes uit den middenstand hun Industrie- en Huishoudschool; doch onze jongens blyven buiten vakopleiding. De Voorzitter zegt ook hiervan be spreking toe op de eerstvolgende Bestuurs- veigadering. Een groot bezwaar is, dat, als men een Handelsscbool wil stichten op de wijze waarop Ambachtsschool en Industrie school zyu lot stand gekomen, men bij het zelfde kleine kringetje moet te borde komen. Inspecteur Focker is wat vreesachtig voor het iu stand houden van op die wijze ge stichte scholen. De heer V a u der M e jj d e n is er stel lig van overtuigd, dat een Handelsschool hier het zelfde succes zal hebben als de Am bachtsschool en de Industrieschool, die aan vankelijk maar half werden vertrouwd, doch nu blijken te voorzien in een behoefte. Amersfoort dry ft op zijn onderwijs De heer F rederiks: Niet waar t De heer Van d e r M e ij d e n Dat is door een der R tadsleden nu wel tegengespro ken, doch het is zoo en Amersfoort moet meegaan met en op de hoogte blijven van den tijd. Het is .le heilige plicht van het Gemeentebestuur hiervoor te zorgen. Hierna werd do vargadeting gesloten. De «Kerkbode'' bericht, dat ds. K. den Hollander, te Nijehaske, aau den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeen;e heeft bericht, het beroep naar Amersfoort aan te nemen. liet Kerkbestuurder nieuwe Rooimch Ka tholieke kerk, waarby ook een gedoelteder

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1