Donderdag 26 November 1908. No. 7589. 58e Jaargang. UITGAVE FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. INISGE VING. NATIONALE MILITIE. AKfoortTEK "rwETH0,IDEBS ,an Gelet op de artt. 73 en 7-1 «er Militiewet 1901 en art. 46 van het Koninklijk besluit van den 2 December 1901, Stbl. 230; Gezien de kennisgeviug vuil den heer kolonel, Militie commissaris in de provincie Utrecht van den 12 November 1908; Doen te weten, dat de zittiug van den Mili tieraad voor deze Gemeente op Maandag den 14 December 1908, des roormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in de zial ge naamd „Groot Kunstliefde" van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Maria- plaats ie Utrèckt, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot het doen van uitspraakomtrent de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voor- loopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1909. En brengen tevens ter kennis van de belang hebbenden, dat de tijd en de plaats der zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvpngen van zoodanig biljet niet ontheft van do verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad, of tot het indie nen van de tot staving der redenen van vrijstel ling gevorderde bewijsstukkenzullende de loteling die vrijstelling verlangt wegens zieke lijke gesteldheid, gebreken ot gemis aan gevor derde lengte, voor den Militieraad moeten ver schijnen, op het hierboven vermelde tijdstip. Amersfoort, 26 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. franon I„hlUt Donderdag, en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. ahrninpmont 1 Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- advArhwt waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- Pei' re?e' 45 cent. Reolames 1-5 regels ƒ1.25 elke regel meer f 0.25. Groote ^ar P'natsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHT9 stbus 9. Telephoon 19. De andere kant. OnlaDgs wezen we er nog eens op, in welke groote verlegenheid de winkeliers kunnen geraken als de koopers-op-crediet de rekening maar laten liggen en, door niet te betalen, hen wel helpen aan een »mooi boek" doch aan een heel leelijke geldlade, vooral in een tijd waarin wissels vervallen. Nu is het woord aan de wederparlij. In de duitsche sAllgemeine Gewerbe Zeitung" lucht een ambtenaar zijn gemoed over het nopschrgven" en zegt o.a.: Op d« jongste algemeene vergadering der Hand werker" werd onder meer gesproken over een ergen misstind, bet treurige pol- fan. Hoezeer ik dit uof-3ysteem in het be lang van een gezonden middensland ver keerd vind, toch erger ik mij telkens, wan neer ik dergelijke klachten hoor of er van lees, omdat hierby ontbreekt elk spoor van erkennen van eigen schuld en alle schuld op de klanten wordt geworpen. Hoe is echter de werkelijkheid lk zeg voorat, dat ik beo ambtenaar, kinderennog in de achooljaron heb, eaD dienslbolo houd en Staatsburger ben. Ik moet dua teder kwartaal schoolgeld, loon en belasting beta- ion; mijn Iractrment beur ik iedere maand. Daarbij is hel oppassen om te zorgeo, dat de maandelijksche uitgaven de inkomsten niet alleen niet overtrrfleo, maar dat er voor da noodzakelijke kwertaaluitgeven wat 0,Heegaat het mij echter? Ik jaat mij de tpaat nana en voor een nieuw pak. Het wordt afgeleverd. Hoeveel kost het? >lk heb dat oog niet ongerekend", is het antwoord „dat helft nog geeo banal". Ik laat mi) een paar schoenen maken. De echoenmnkorsjongen brengt ze thuis. zHebt gij de rekening bn u .Neon, de baaa heeft mots gezegd Ik koop ergens iets anders en vraag om de roblning er bij te doen. Het goed komt, rnur geen rekening. Ik ga nur den winkel om t» betalen. De patroon ie niet tbutsen de vrouw zegt: „Hoeft dat zoo'n haast?" Ik wil den neringdoende betalen, omdat ik weet, dat hij ook betalingen ie doen heefi; ik kan bem betalen want ik heb het geld voor hem op zij gelegd. Maar ik kan mijn geld niet kwijt wordende neringdoende wil geen geld hebben. Hij praat mij maar wat voor met zijn „bet heeft geen haast", „het heeft toch den tyd", »dat komt wel terecht", en dit alleen uit verkeerd begre pen beleeldheid, uit ongegronde vrees den vasten klant door gelyktydige overgave van de rekening te zullen verliezen. Dan krijg ik met Nieuwjaar niet een, maar 10 tot 20 rekeningen, die ik zeker, geheel zonder mijn schuld, niet in eens kan betalen. Ik ben ervan overtuigd, duizenden hebben het zeilde als ik ondervondeu. De moraal 'l Een nog grooter ongerief dan het niet- betalen der rekening geeft het niet-zenden der rekeningen. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf weer voor te gaan by de godsdienstoefeulng van den Doopsgezinded kring hier. Binnenkort kan een uitvoerig rapport verwacht worden, door de 'Regeering te pu- bliceeren, in zake heideontginnë», en werk loosheid. Daarin zal ook vermeld worden, welke ontginningen in de laatste jaren zijn onder nomen. Tot zuivel-consulent voor Utrecht en Gel derland, speciaal belast met de behartiging der belangen van den veestapel, is benoemd de heer T. J. Swierstia, vroeger directeur der Rijks-zuivelschool te Bolsward. De Directeiir-generaal der Posteryen en Telegrafie herinnert in de «Staatscourant" aan het verbod om gedurende den St.Nieo- laastijd, meer hijzonder van 2 tot 7 Decem ber, verschillende postpakketten voor éen persoon te verzenden met éen adreskaart en dringt er weer op aan, dat op d8 goed ge sloten pakjes bel adres wordt geschreven en liefst niet opgeplakt. In de Raadsvergadering van Dinsdag werden ingebracht de volgende stukken besluit van de Gedeputeerde Staten van Ut recht van 3 November» 1908, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 October 1908, strekkende tot aankoop van het perceel, ten Zuiden grenzende aan het Raadhuis aange nomen voor kennisgeving; Besluit van dc Gedeputeerde StateD van Ut recht van 3 November 1908 tot goedkeuring van het 4de aanvullingskobier der Inkomsten belasting, dienst 1908 voor kennisgeving besluit van de Gedeputeerde .Staten van Ut recht van 3 November 1908, tot goedkeuring van het lsle aanvullingBkohier der Straatbelas- ting, dienst 1908 voor kennisgeving besluiten van de üodeputeerde Staten van Utrecht van 3 November 1908, houdende beslis singen inzake reclames Inkomstenbelasting, dienst 1908 voor kennisgeving; missive van de Gedeputeerde Staten van Ut- ieeht van 10 November 1908, houdendo mede- deeling, dat zij het besluit van den Raad van 27 October 1908, no 339, betreffende de subsidie ann het Burgerlijk Armbestuur voor kennis geving hebben aangenomen voor kennisge ving nota van Burgemeester en Weihouders van 12 November 1908, betreffende do Vrijwillige Brandweer, gedeponeerd ter 8ecretarie ter inzage voor de leden voorstel van Burgemeester en Wethoudors inzake de waterleidiug ter behandeling naar de afdeelingen; dankbetuigingen vau den Gemeenle-onlvan- Ser, den Gemeente-archivaris, den Directeur der lemeente-reiniging en de nacbtwftohts voor ue verhooging van bun jaarwedden voor kennis geviug dankbetuigingen van den heer T. Beverloo voor zyn benoeming tot onderwijzer aan de school aan de Puntenburgerlaan en van mr. H. J. M. van den Bergh voor zijn benoeming tot Regent van het Burger Wetsnuis voor ken nisgeving een adres van de N. V. „Maatschappij Amers foort, tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort" tot overdracht van een gedeelte van een weg aan B. en W. om prte-advies een verzoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn onder Leueden gelegen perceelen aan het buizennet der gasfabriek aan B. en W. om prje-advies; een adres van W. Soburink, daarbij verzoe kende teruggave van betaald schoolgeld aan B. en W. ter afdoening; een dankbetuiging van dr. P. K. Lulofs voor de periodieke verhooging zijner jaarwedde voor kennisgeving een adres van P. van Achterbergh houdende verzoek om wijziging der Inkomstenbelasting aan B. en W. om prie-advies. Het eenige der 8 punten van de agenda dat discussie lokte, was pont 5, het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op de tapperijen, herbergen, en logementen. B. en W., gehoord de Commissie van wetgeving stelden, voor een uniform sluitingsuur voor alle koffiehuizen, tapperyen en logementen te bepa len en wel te twaalf uur 's nachts en op diens verzoek in te trekken de bevoegdheid van den Burgemeester om een tijdelijke dan wel door- loopende, maar immer herroepbare, vergunning te verleenen om de tapperij of het koffiehuis een uur liter te mogen openhouden. De heer Oosterveen: lk kan mij niet best vereenigen met het voorstel tot sluiting een uur later. Het sluitingsuur is nu al elf uur en ik acht het niet gewenscht, dit nog later te stellen. In de vigeerende verordening worden uitzonderingen gemaakt voor enkele café's die tot 12 uur kunnen open blijveu, doch ik zie het nut er niet van in, dit te vergunnen voor alle. Voor logementhouders is het iets anders; er komen reizigers ook na 11 uur 's avonds en met het oog op het maatschappelijk verkeer zou dan ook voor logementen het sluitingsuur bepaald moeten worden op 12 uur. Vooralle overigen wenschte ik het sluitings uur bepaald te zien op 11 uur. De heer Gerritsen: Ik vereenig mij vol komen met het door den heer Oosterveen ge sprokene, doch zou de uitzondering willen behouden voor hen, die reeds permissie hebben, tot 12 uur open te blijven. Ik hodoel echter, dat geen nieuwe permissiën dnnriue mogen wor den gegeven en dat dit langer open blijven dus lunzaam uitsterft en het sluitingsuur der halve wordt bepaald op 11 uur, met behoud van de thans bestaande uitzonderingen. De heer J o r i e s e n Ik geloof, dat de be voegdheid, aan den Burgemeester verleend om tijdelijke vergunning te geven tot langer open houden wel goed bedoeld is, doch tot gevolg heeft gehad zekere onbillijkheid. Intusschen kunnen we niet goed ontnemen het recht om langer op te houden aan hen, die dit recht thans hebben. De heer Gerritsen zegt wel, laat hun dit recht houdendoch dan blijft de onbillijkheid ge handhaafd en daarom zal 't beter zijn, dat voor allen het sluitingsuur wordt gesteld op 11 uur. Blijkt dan, dat dit onmogelijk is dan kan de Raad altijd nog wijziging aanbrengen. De heer Plomp: Burgemeester en Wethou ders hebben, op verzook van den Burgemeester, in hun voorstel gebruik gemaakt van hun recht tot intrekken der immer herroepbare vergunnin gen om later open te houden. Thans wordt om 11 uur by A ontruimt, doch bij B, vlak er tegenover, mogen de mensohen tot 12 uur blyven. Dat is geen goede toestand. Hoe daaraan te ontkomen? Voor allen het sluitingsuur te bepalen op 11 uur, gaat niet. Dat is ook onbillijk tegenover hen, die thans langer mogen open blijven. Maar 6ok kan men niet zoo vadertje gaan spelen in een stad van 24000 inwoners; zoo'n „om elf uur moet je naar je vrouw" is wat kras. Er zijn er ook velen, die lot 9 of 10 uur be zig zijn en als dezen nog een poosje willen bil jarten, domino spelen of praten, dan mogen we hun dit niet beletten. Alles is van lieverlede later geworden. Vroeger at men om 5 uur; thuis zijn er velen die eerst om 7 uur en later aan tafel gaan En wat bereiken we met dat angstvallig vast houden aan elf uur? Dat de menschen gaan naar sociëteiten en dat de café's het gelag betalen. Dan zijn we nog veel verder uit den koers, want dan plukken de menschen nog langer en wordt dus heelemaal geen goede dienst bewezen aan het gezin. De heer Oosterveen sprak over langer open houden der logementen. Die zyn vry, althans wanneer het geldt werkelijke logees. Ik hoop, dat de Raad zal annemen het voor stel om niet 11 uur, doch 12 uur als uniform sluitingsuur te bepalen. De heer Van E s v e 1 dIk onderschrijf geheel wat de heer Plomp in 't midden bracht. De burgery mag niet onder curateele gesteld of onmondig vertelaard worden door den Raad. Een sluitingsuur te middernacht is geboden door de omstandighedensluiting om 11 uur blijkt niet vol te houden. Laat ons geen stap terug trachten te doen, want het zal blijken, dat het voorschrift niet in stand kan blyven. Iedere tapper zal een clandestine sociëteit ope nen, waar de menschen tot 5 of 6 uur'snacnts kunnen blijven. Ik meen óok, dat het uniform sluitingsnnr moet bepaald op 12 uur en vooral niet vroeger en ga dan ook volkomen mee met het vooretel van B. en W. De Voorzitter: Ik wil opmerken, dat het door den heer Gerritsen aangevoerde het bezwaar niet ondervangt en dat naar mijn meening in het belang van alle vergunninghouders en van de ingezetenen het sluitingsuur dient be paald op 12 uur voor allen. De heer Oosterveen: Als we dan geen vadertje moeten spelen, zoooals de heer Plomp zeide, dan zou heelemaal geen sluitingsuur moeten worden vastgesteld. Ik voor mij blijf gelooven, dat men niet later moet sluiten dan om 11 uur. De heer R u y s Ik onderschrijf hetgeen de heer Oosterveen aanvoert voor een uniform sluitingsuur te 11 uur. Dit is geen onder cnra- teele stellen. Alle partijen in het geheele land ijveren voor een vervroegd sluitingsuur; waar om zouden we dat dan ook niet voorschrijven voor de caféhouders en bun kellners, die dan toch ook vroeger vrij zijn. De Commissie van Wetgeving schryft in haar advies, dat mj tot haar le6dwez«n er niet in geslaagd is, een criterium te vinden ter beoordeeling of een inrichting te 11 dan wel om 12 uur gesloten moet worden. Do heer Plomp: De heer Ruys heeft dit niet goed begrepen. Onze bedoeling was, dat geen steekhoudend argument kon wordeD ge vonden. Daarom stelden wij voor een uniform sluitingsuur te 12 uur. De neer Van Duinen: Als ik 't mij wel herinner, hebben requestranten verzocht, geen onderscheid le maken in het sluitingsuur en en dit voor allen vast te stellen op 12 uur. B. en W. stellen voor, aan dit verzoes te voldoen en als de Raad duartoe besluit, dan is de zaak daarmee afgedaan. Er zouden allerlei gronden zijn aan te voeren voor een sluitingsuur om 12 uur. Ik wil daar- vaD slechts dit noemen, dat, als de sluiting wordt bepaald op elf uur, alle vergaderingen vöor elven moeten zijn afgeloopen. De Voorzitter: Ik stel aan dc orde art. 1 der verc.rdening, luidendeIn artt. 4 en 5 der Veroideuiog op de tapperijen, koffiehuizen en logementen wordt in plaats van 11, gelezen 12 uur. De heer Gerritsen: Ik verzoek hoofdelijke stemming. Art. 1 wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen, die van de heerenOosterveen, Ruya, Salomons, Kroes en Gerritsen. De Voorzitter: Ik stel aan de orde art. 2, thans luidende Do Burgemeester i3 bevoegd, aan een bepaalde inrichting in bijzondere ge vallen vergunning te verloenon voor een later sluitingsuur. De heer Gerritsen: Vervallen we dan niet in het zelfde euvel? De Voorzitter: Pardon. Vroeger waa de Burgemeester bevoegd, een doorloopende hoewel herroepbare vergunning te verleenen; maar nn wordt voorgesteld verlof tot langer open blijven in bijzondere gevallen en telkens voor éen avond. De heer Plomp: M :n denke aan het vieren van een bruiloft, het houden van een feeatver- gadering, enz. De gelegenheid om langer te kunnen open blijven, wordt tbans beperkt tot zeer bijkondere gevallen en geschiedt dus niet meer als voor heen. Deze uitzondering voor dergelyke bijzondere gevallen moet behouden blijven.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1