Stadsnieuws. Ingezonden. Slijterij „HET •Hieruit kan men dus .opmaken, dat de spreuk een langzaam-maar-zeker werkend middel ie en dat bet vooral op den weg lijgt der plaatselijke |afdeeliog om dit middel in ruime mate toe te paseen". Ten slotte een verzvek. Iedere vereeniging in ons land enlvii g een circulaire, waarop 24 spreuken voorko men. Welnu, haalt die nog eens voor den dag; zoekt er eenige spreuken uit; bestelt ze aao ondergeteekeude perpostwissel; plakt ze op doelmatige plaatsen op; biedt ze aaa bij labrikanteD, werkgevers, schoolbe stureninéén woord: werkt met de spreu ken naar binnen en vooral naar buiteu, dan zal menig vooroordeel tegen drankbe strijding plaats maken voor genegenheid, die alle menschen in de maatschappelijke samenleving ten goede komt. De prijs behoelt geen bezwaar te zijn en buiten dc herberg vindt men toch óok plak kers; maar plakkers, van de goede soort, le den vao het blauwe gilde, die gaarne een gedeelte van hun vrijen tyd verplakken aan spreuken. Het zaad zit in den oogst; maar dit zaad Zit in heel grooten oogst. Een naschrift van belang. Dat men ook bij onze naburen de aan dacht gaat vestigen op spreuken, blijkt uit het feit, dat uit Antwerpen iemand schreef om 200 spreuken aon bet secretariaat van de Ned. Chr. Geheelonthouders-vereeniging te Apeldoorn, spreuken die geschikt waren om overal aan te plakkeu bij gelegenheid der loling voor de Nationale militie op 4 Februari. Door de Synode der Ned. Hervormde kerk i> dezer dagen door tusscbenkomst der kerke lijke bestureD, eeu schrijven gericht aan de Kerkeraden der gemeenten met drie of meer predikantsplaatsen, waarin zij wordeu uitge- noodigd, door tusscbenkomst dier bestuien aan de Synodale commissie een memorie te doen toekomen, welke het antwoord bevat op de volgende vragen a. h=, nnar uw oordeel, wijziging van het Reglement op de benoeming van ouderlin gen en diakenen en de beroeping van pre dikanten, met het oog op den toestand uwer gemeeute noodzakelijk, met name wat betreft de beroeping van predikanten b. Indien veraudering U noodzakelijk voor komt, op welke wijze kan dan de uitoefe ning van het stemrecht naar art. 23 van bet Algemeen reglement naar uw oordeel in uw gemeente bet best geschieden? c. Hoe is in 't bijzonder uw oordeel over evenjtueele toepassing van eeoig stelsel, waabij de gemei-ote in bepaalde kiesdistricten wordt verdeeld 7 d. Welke middelen zijn noodig, om bij de toenemende 'uitbreiding der groote steien den zegen van bet werk in dienst des Evangelies te breDgen onder bet bereik van alleo, die tot de gemeente bebooren, met name van de velen, die iu nieuwe buiten wijken hun woonplaats hebben gevesiigd? Aangezien de Algemeene Synode aaa de Synodale commissie heefi opgedragen, de ingekomen memories vergezeld van de advie zen der classiecale besturen en de provinci- kerkbesturen te overwegen, om de Synode van 1910 te dienen van haar advies, zullen deze memories, met bedoelde adviezen, niet later in de banden der Synodale commissie gesteld mogen worden den 31 December Aan de classicale besturen en de Provin ciale kerkbesturen is overgelaten een ter mijn te behalen, binnen welken de memo rie respectievelijk ik hun handen moet worden gesteld. Wij hebben de eer (J uit te noodigen, op bovengenoemde vragen een ernstig over wogen antwoord bij bet classicaal bestuur waaronder uw gemeente ressorteert, tijdig in te In de Gereformeerde kerk aan den Zuid singel zijn gekozen tot ouderling de heeren T. van de Kamp, R. van der Meg en M. Schoonmantot diaken de beer A. Veldhuizen. Door den Minister van Ginnenlandsche zaken is aan de Commissarissen der Konin gin inlichting gevraagd, of in bun provincie Gemeenten zjjo, waar geregeld wedrennen worden gehouden, en, zoo ja, of daar een plaatselijke verordening bestaat op die wed rennen of bet wedden, of het heffen van een bijzondere belasting en op het tegengaan van bedrieglijke handelingen bg bet we Iden. Bg de gister van 9 tot 1 uur gehouden periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken kwamen van de 180 kiesgerechtigden slechts twaalf op. Herkozen werden de heeren S. J. van Duinen en H. Meursing beiden met 11 en H. C. van Dam roet 7 stemmen. Uitgebracht werden verder op den beer Joh. H. vao der Meiden 2, J. Bunnink 1 en C. J. de Koning (K«mpstraat) 1 stem. De beer Van Dam persistoert bij zga voor nemen om de herbenoeming niet aan te In Januari dus weer verkiezing voor deze vacature. Uit den regenmeter bier werden ia No vember na 12 regendagen afgetapt 25.3 m.M. neerslag. De tram vervoerde in November dezes jaars 8411 betalende passagiers, tegen 7830 in Slachtmaand 1907. De passage-opbrengst bedroeg f 426.10, tegen f454.276; de totale inkomsten waren onderscheidenlijk f439.52 en f491.68®; de opbrengst per dagkilometer was f8.14 in November 1908, tegen f9.10® in de zelfde maand van 190 Aan bet Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressoi toerende hulpkantoren is in November ingeleg bij de Rijks Postspaar bank f42217.58® en daaruit teruggenomen f35 881.83. Hel laatste door bet kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14212. Mej. J. C. IJ perlaan is geslaagd voor de akte A. Fransche taal, Middelbaar onderwys. Aan den heer H. Td. Cox is vergunning verleend tot bet maken van een uitweg van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie C. no. 1601, naar den Rijks grooten weg van Vollenboven naar Amersfoort. Mei. R. van Doorn, Zustor Assisia van het Pius-gesticbt te Harderwijk, beeft met gunstig gevolg afgelegd bet examen voor verpleegster. Jhr. C. J. A. Reigersman, vroeger luite nant-ingenieur hier en thans Onder- directeur van publieke werken te Amsterdam, is be noemd tot ingenieur van den Provincialen waterstaat in Noord Holland. Dr. H. Pomes, tbans leeraar aan de Hoo- gere Burgerschool te Brielle, is benoemd tot ieeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan bet Erasmiaansch gymnasium te Rot terdam. Kolonel jbr. L. D. C. de Lannoy, kolonel der cavalerie van het O. I. leger, vroeger bier in garnizoen, is op zyn verzoek eervol ontslagen onder toekenning van den titula- iien rang van generaal-majoor en van pen sioen. Dr. B. Eisendratb, slficier van gezondheid 2e klasse, van bet militair hospitaal te Ut recht is overgeplaatst naar dat te Amers foort en gister hierin garnizoen aangekomen. De ofnci'.-r van gezondheid 2e klasse S. W. van Praag, die met ingang van 2 Janu ari werd overgeplaatst naar bet Militair hospitaal te Amersfoort is rader bestemd voor dat te Utrecht en wordt bier vervan gen door den officier van gezondheid 2e klasse J. van der Weiff, die 31 December hier in garnizoen zal komen. De afdeeling Amersfoort en Baarn van bet Provinciaal Utrechts vrijwilligerskorps bielden Zaterdag een reclame-marsch door de hoofdstraten van Utrecht onder com mando van luitenant J. C. Eek. Blgkens advertentie in dit nummer zal de heer Vosmaer, electro-technisch inge nieur te De Bilt, Donderdagavond in bet Nut bier spreken over electro-techniek. Een lezing van bgzonder groot nut voor ben, die in dit nieuwe ambacht werkzaam zijn of er zich voor bekwamen en toegang hebben voor slechts éen kwartje. De Amersfoortsche korfbalclub V. I. O. S- werd Zaterdag door O. N. I. uit Utrecht geslagen met 4—1. De rust ging in met 1—0 in bet voordeel van O. N. I. Er werd heel mooi spel te zien gegeven. De uitslag van den voetbalwedstrijd tus- scben P. W. en G. V. C., Zondag gespeeld, was 00. Geen goed vooruitzicht voor Quick. Het tweede elftal van Quick sloeg Zon dag Hercules te Utrecht met 6U. Hel eerste der H. V. C. speelde te De Bilt 2—2 gelijk tegen B. V. C. Dat is nu drie achtereenvolgende keéren bet geval. Haar derde sloeg Quicks-dftal met 31. Het eerste der Z. V. V., uit Zeist, sloeg op bet veld aan den Leusderweg bier bet tweede van A. W., uit Bussuro, met 6—0. Als menschen bg bet zien van ellende tot tranen bewogen worden, vinden zg toch eerder bun zakdoek dan hun beurs. Door plaatsgebrek moet weer veel over staan. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co., Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij „Nederland". Het 8.s. „Grotius" vertrok 28 November van Colombo. Het s.s. „Oranje" arriveerde 29 November te Southampton. Het 8.8. „Koning Willem 1H" arriveerde 1 December te Port Said. Het opnemen van Ingeionden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingexonden stukken, al dan nn t geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, De mij roo bereidwillig geschonken medewer king heeft goede vruchten gedragen- Deelde ik U verleden week mede, dat ik nog slechts f 27.60 ontvangen had voor het Sinterklaasfeest, het doet me groot genoegen U nn te kunnen berichten, dat dit bedrag thansaangegroeid is tot f 80-50 benevens 150 boekjes met sprookjes en een gros decalco- manieboekjes. Zeer hartelijk dank ik U voor aw goede hulp en de vriendelijke geefsters en gevers voor wat ze me gezonden hebben. Hoogachtend uw dw. G. A. L. Spelberg Amersfoort, 1 Dec. 1908 Ken goede tachtig gulden voor zoowat vier honderd leerlingen is nog niet heel veel doch we hebben goede hoop, dat onze lezeressen en lezers den onuitgesproken wensoh van den heer Spelberg zullen vervullen en zyn leerlingen nog zullen gedenken. Red. Om een goeden winter door te brengen Op no. 22 van de Batavierenstraat te Rotter dam woont Mejuffrouw Stelloo, oud 43 jaren, echtgenoote van den beer Stelloo, meester-metse- laar. Zij is tegenwoordig zeer gerust er op dat de rheumatiek, die haar vroeger iederen winter zoo hevig deed lijden, haar dit jaar niet zal las tig vallen. En wij zijn nu dicht bij de aankomst van den winter, het tijdperk, waarin alle rheu- matieklijders hunne smarten roet heviger pijnlijk heid zien terug komen. Mejuffroutv Stelloo heeft zich van baar rheumatiek verlost, en dank zij de Pink Pillen zal zy er niet meer aan lijden. Mej. Stelloo (Cl. Theunisse Labots, Rotterdam) Het verdient bierbij opgemerkt dat mejuffrouw Stelloo 12 kinderen heeft gehad, waarvan er nog 7 in leven zijn. Die talrijke moederschappen had den bij haar, zooals bij alle vrouwen, net gestel een weinig uitgeput, en onafhankelijk van haar rheumatiek klaagde zg ook over zekere onpas selijkheden, zekere ongesteldheden, schele hoofd pijn, maagpijnen, overmatige vermoeienis, die haar zeer hinderden in haar werk van goede buis- hondster. Weinul de Pink Pillen, die haar voornaamste kwaal hebben doen verdwijnen, hebben ook die onpasselijkheden, die ongesteldheden doen ver dwijnen, en dit bewijst wel den grooten invloed der Pink Pillen op geheel het gestel. De Pink Pillen werken niet op een verschijnsel. Zij doen niet zooals de zalven en wrijfmiddelen, die, wan neer gij ze gebruikt, wel dé pijnen stillen maar deze niet doen verdwijnen. De Pink Pillen doen de pijnen verdwijnen omdat zij het kwaad in zijn wortel aantasten, omdat zij het opzoeken, het grijpen daar waar het werkelijk schuilt, dat is te zeggen in het bloed. Door de Samenstelling van het bloed te verbeteren, verbeteren zg te gelijk den algemeenen staat der gezondheid. De Pink Pillen veriagen uit bet bloed de vergiften die er in zgn bevat en genezen de rheumatiek waarvan die vergiften de oorzaak zgn. Door de samenstelling van het bloed te verbeteren, ge ven zij aan het organisme een nieuwe kracht; alle organen werken beter, de krachten komen weer, de bleekheid maakt plaats voor een schoone kleur, de schele hoofdpijn, de maagpijnen ver minderen en verdwijnen ten leste. De Pink Pil len zijn onontbeerlijk ter bestrijding van de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge meisjeB, de zenuwuitputting, de neurasthenie in alle hare vormen. Prijs f 1.75 de doos, f9.00 per 6 doozen Verkrijgbaar bg SNABILIE, Groote Markt 7 te Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland. Voor Amersfoort en omstreken bij A. van de WEG, drogist, Langestraat 23. en J. van den HOOFF, drogist, Langestraat 107, en verder bg verschillende apothekers en alle goede dro gisten. Het namaaksel der Pinkpil- len heeft nog nooit iemandjTOQ'Y«W genezen. - Afbeelding der doos: PUNCH, RHUH, COGNAC. Bgzonder krachtig en roordeelig voor CROC. Directe import. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. Gewisselde Stukken. WATERLEIDING, Onder dagteekening van 21 November schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad: In uwe vergadering van 28 Augustus 1906 wer den onze voorstellen van 2 April 1906, betreffende de Waterleiding van uwe agenda afgevoerd. Tot een juist begrip van het hierna volgende hebben wij de eer U in herinnering te brengen, dat de concessionarisse in November 1905 aan bood, verschillende verbeteringen aan te brengen, o.a. bestaande in een geheel afzonderlijke prise- d'eau voor Amersfoort, verbetering van buizennet, enz. Op dit verzoek gaven wij U advies bij ons voorstel van 2 April 1906, afdeeling I no. 799 en een kabinet-schrijven van 2 April, No. 95, waar bij tevens de door ons ingewonnen technische en juridische adviezen voor U ter inzage gelegd werden. Onder verwijzing naar die stukken zij er aan herinnerd, dat wij tot de conclusie kwamen, dat er geen termen waren, U voor te stellen de concessie in te trekken of tot den aanleg van eene gemeentelijke waterleiding over te gaan. Daaren tegen vonden wjj vrijheid U voor te stellen, aan de concessionarisse de gevraagde vergunning voor den aanleg der nieuwe werken onder zekere voorwaarden te verleenen. De gronden, waarom dit standpunt door ons werd ingenomen, zijn vermeld in het genoemde kabinet-schrijven en de daarbij behoorende adviezen van de deskundigen. Deze voorstellen werden in uwe afdeelingsver- gaderingen van 2 en 8 Mei 1906 behandeld wij beantwoordden de verslagen bij ons schrijven van 14 Mei 1906, en handhaafden ons voor stel van 2 April bij ons rapport en voorstel van 9 Augustus 1906 afdeeling I, No. 1544 en ons kabi net-schrijven van 9 Augustus 1906, kab. No. 107. Vervolgens kwamen deze voorstellen ter tafel in uwe vorgadering van 28 Augustus 1906 na be spreking in eene zitting met gesloten deuren wer den de voorstellen van de agenda afgevoerd. Bij de behandeling in de vergadering met ge sloten deuren werd tegen mededeeling hiervan schijnt thans geen bezwaar te bestaan de wensch te kennen gegeven een geheel nieuw ontwerp- concessie te ontvangen,-waarmede do Maatschappij zich vereenigt, alvorens de vergunning tol uit breiding der werken te verleenen. Voor de uit voering dier werken toch was wijziging van arti kel 2 der concessie noodig dit artikel verplicht de concessionnarisse water van de Soesterheide aan te voeren, terwijl volgens de nieuwe werken op een andere plaats het water verkregen zou worden. Ter voldoening aan den door U uitgesproken wensch hebben wij de onderhandelingen met de concessionarisse geopend betreffende het vast stellen van eene geheel nieuwe concessie. Alvorens het resultaat dier onderhandelingen te bespreken, zij medegedeeld, dat ons college, ook na de verdere onderhandelingen, de overtui ging heeft blijven behouden, dat aanleg van eene gemeentelijke waterleiding naast die van de con cessionarisse niet in 't belang van de Gemeente is. Hoezeer wij in beginsel van het exploiteeren eener drinkwaterleiding in eigen beheer voor standers zijn, meenen wij U onder de bestaande omstandigheden geen daartoe strekkend voorstel te mogen doen. Het doet ons leed de gronden, waarop onze meening steunt, niet in dit advies te kunnen mededeelen. Het belang der Gemeente verzet zich evenwel in deze beslist tegen een voor publicatie geschikte uiteenzetting van de rechten, die de Gemeente en do concessionarisse kunnen doen gelden en de belangen, die beide partijen hebben bij het vaststellen eener nieuwe con cessie. Wij zien ons derhalve genoodzaakt, voor een en ander te verwijzen naar het hierbij over gelegd kabinet-schrijven, waarbij tevens nog eenige latere ingewonnen adviezen van deskun digen zijn gevoegd. Voorzoover de toelichting op het hierbij aan geboden ontwerp van eene concessie niet gegeven moest worden in hot bij dit voorstel benoorend kabinet-schrijven, zij het volgende medegedeeld. Vooraf zij nog opgemerkt, dat wii getracht hebben de zwakke punten en tegenstrijdigheden, die in de oude concessie voorkomen, zooveel mogelijk op te heffen, doch dat we ons geenszins vleien, dat bij vaststelling van deze concessie, verschil van meening met de concessionarisse voortaan uitgesloten zal zijn. Zooals uit de ontwerp-concessie blijkt, neemt de Maatschappij er genoegen mede, dat aan haar geen uitsluitende concessie verleend wordt. Bij het voeren der onderhandelingen heeft aanvankelijk het voornemen voorgezeten een uitsluitend recht tot exploitatie aan de concessio narisse te verleenen. Voor den aanleg der nienwe werken is een belangrijk kapitaal noodig, dat de concessionarisse meende niet in haar bedrijf te mogen plaatsen, indien zij daarbij geen zekerheid had, voldoenden tijd te kunnen exploi teeren zonder concurrentie. OnB college stelde, tegenover den eiach van uit sluitende concessie, het recht van de Gemeente tot tusschentijdsche overname van het bedrijf, welke eisch in principe door de concessionarisse als billijk erkend werd. (Vervolg in het bijvoegsel.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2