Stadsnieuws. vestiging veel te gemakkelijk. Nieuwe maat schappijen worden opgericht en verkregen daartoe de Koninklijke goedkeuring, zonder de persoonlijke en financieels waarborgen, die onmisbaar zijn voor een goed beheer. Een waarborg-kapitaal moet bij de vesti ging zijn gestort, en uiet slechts voltee- kend. In de Statuten moet streng worden nagegaan, of zij voldoenden waarborg geven voor een zuiver beheer. De j rarverslagen moeten naar voorge schreven model worden samengesteld, zoodat ze gemakkelijk te controleeren zyu. Het Rijksbureau moet jaarlijks verslag uitbrengen van zjjn bevindingen en dit ver slag moet algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Meent een aaudeelbouier of ver zekerde tegen een maatschappij beklag te hebben, dan moet hij zich met een gemoti veerd verzoek tot het bureau kunnen wen den, en dit in staat worden gesteld, de zaak grondig te onderzoeken. Daartoe moet het de macht hebben de boeken der betrokken miatschappij nauwkeu'-ig na te gaan, ten einde omtrent hei rechtmatige of ongegronde der klacht uitspraak te doen. Bij weigering der maatschappij om aao de uitspraak vau het bureau gevolg te gaven moet desrat zijn: intrekking der concessie. Wordt aldus van Staatswege controle ingevoerd, zegt de professor, dan leidt hel geen twijfel, of, hoe licht bet juk ook zij, dat wordt opgelegd, verscheidene maat schappijen moeten grondige herziening onder- Êaan en anders het bedrijf staken. Een elangrijk tekort in de reserve kan door wijziging der statuten en reglementen niet worden aangevuld. Langs dien weg kan slechts de schijn worden gered, maar daar toe zal de Staatscontrole zich niet leeneD. Velen zullen dan gevoelig getroffen worden voor misplaatst vertrouwen maar de bodera zal worden gezuiverd. Dan eerst zal de heilzame werking der levensverzekering zich kunnen ontwikkelen en doordringen in alle kringen der maatschappij. Waar de toekomst van honderden gezinnen met deze zaak samenhangt, mag de Staat zich niet langer onttrekken aan den plicht, een wet telijke regeling tot stand te brengen en aoet dan onverwijld de maatregelen nemen, die daarbij worden voorgeschreven. KENNISGEVING. Weekmarkt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat de Weekmarkten van 25 December 1908 en 1 Januari 1909 wegens het Kerstfeest en den Nieuwjaarsdag zullen worden ge houden op Woensdagen 23 en 3O December Amersfoort, 10 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WÏJ1JT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Genen artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad deier Gemeente *ai vergaderen op DINSDAG den 15 December aanstaande, des naintddxgs tol1/, ure. Amerafoori, 10 December 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht der Ned. Hervormde kerk zal voor het jaar 1909 bestaan uit de heereods. Tb. H. Nabuijs te Zeist, Presidentsecundus, ds, W. H. btegenga.ie Oud-Loos-Irechtteriius.ds. G. li. Fijovaudraat, te Tieuhoven; ils. K. A. de Groot, te Houten, Vica-pre- sidenlsec. ds. W. de Lange, te Koenen tei l. dr. H. E. G. vau de Meene, te Over- Uughruek ds. M. A. Adriani, emer-pred te Utrecht, Secretaris; sec. ds. J. Quust iizn., te Utrecht; ds. P. Boügers, te Kamerik; sec. dr. A. W. Bronsveld te Utrecht ;t ert. ds. J. Quast, te Utrecht. en de heer G. L. Mense, ouderling te Zeistsec. de heer F. Labouchère, oud-ou derling te Duorn. Het Bestuur der classis Amersfoort zal voor 19u9 bestaau uit de beuren dr. U. H. Meuluubelt, te Baaru, Praeses sec. ds. D. P. Biao8, te Soest; ds. G. van Kempen te Westbroek,Scriba; sec, <b. A. Drost te Loeoen aan de Vecht; ds. A. Gelderman, te Bunschoten, Assessor; sec. E. Postuia, te Blauwkapel da. W. H. Stegenga, te Oud-Loosdrecbt sec. dr. G. Velluuga, t« Nieuw-Loosdrecht ds. H. Th. Barbas, te Vreelandsec. ds. G. B. Fynvandraat, te Tienhuveu ds. W, J. Meiners, te Amersfoortsec. s. E. U. Schellenberg,to Leusden; de heer H. Schoenmaker, ouderling te Achttienhoven6ec.de heer H. A. van Baak, ouderling te Zeist de heer J. B. de Beaufort oud-ouderling te Woudenberg; sec. baron Van Boetzelaer van Oosterhout te Soesterberg de heer W. Kleber, ouderling te Amers foort; sec. jhr. J. W. Barchman Wuytiers, oud-ouderling te Amersfoort ds. G. van Kempen, te Westbroek, Quaes tor; sec. ds. W. J. Meiners, te Amersfoort. Met ingang van morgen is, ter vervanging van den tot pastoor te Dinksperloo bevor derden kapelaan J. J. Paardekooper, benoemd tot kapelaan by de parochie van den H. Fran- ciscus Xaverius alhier de heer C. van Dijk, thans te Kabauw. Kapelaan A. J. J. M. Otten is in verband daarmee overgeplaatst van Hoogland naar Ka- bauw, terwijl tot kapelaan te Hoogland is beuoerad de heer G. A. E. Gowthorpe. Op verscheidene plaatsen sclignt meu met den vrijwilligen tiendafloop vóór 1 Januari a. s. niet gereed te kunnen komen. Naar het „Centrum" meldt, zou het denk beeld bij de Regesring ia overweging zijn, door een wijziging der Tiendwet het aan belanghebbenden mogelijk te maken, ook na de in werking treding der wet de zaak onder ling te regelen met behoud geheel of ten deele van de voordeden, thans aan den vrijwilligen tiendafkoop verbonden, indien verwacht mocbt worden, dat zoodanige wij ziging zou kunnen leiden tot vrijwillige re geling door velen. Dat zij, die zoodanige wijziging op prijs zouden stellen, daarvan ten spoedigste den Minister van Landbouw doen blijken, lijkt het blad derhalve zeer gewenscht. Bij nota van wijziging is op de Bsgrooting van Financiën een nieuw artikel 93 bis voor gesteld ad f 53 000, als voorschot aan het Fonds voor de uitvoering van de Tiendwet 1907. Blijkens de toelichting van den Minister van Financiën Z il volgens de onlwerp-begroo- ting van het Tiendfonds voor 1909, waar van de indiening binnen eenige dagen kan worden verwacht, dat fonds als voorschot uit 's Rijks schatkist behoeven een som van f47 642, zjjode het geraamde nadeelig saldo van de ontvangsten en uitgaven uan dat fonds. Ten einde voldoend geld beschikbaar te hebben voor een hooger voorschot, is boven staande begrootiogspost voorgesteld. Mejuffrouw Jacomina Kruitbos, kort na de herdenking van haar veertigjarigen trou wen dienst bij de familie Kleber hier over leden, heeft aan de Ned. Zendingsvereeniging vermaakt eeo bedrag van f403. Op de Algemeene begraafplaats werd heden ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer M. van Drie, die Zaterdag te Utrecht onder eeo electrische tram raakte bij het uitstappen tusscben de sporen en daarbij zoo hevig werd verwond, dat de dood spoe dig intrad. Bij het hartelijk afscheid, dat de vereeni- ging »Geloof en Wetenschap" Dinsdagavond nam van haar moderator, pastoor J. J. Paar dekooper, werd hem als erkenning voor zijn vele verdiensten en als aandenken een zeer fraaie photogravure aangeboden, voorstellen de Beethoven. Adelborst le klasse E. B. Willemstyn, thans met verlof hier, zal 15 December met H. M. »De Rugter" naar West lndië" vertrekken> De heer G. van Willigenburg, thans parti culier klerk, is benoemd tot Rykskleik 3e klasse ten kantore der Directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Amersfoort. Aan den heer J. C. J. Pels Rijcken is, op zgn verzoek, met ingang van 2U December eervol outslag verleend als plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over notarissen en candidaat-notarisseo, gevestigd te Utrecht terwijl met ingang van dien datum is be noemd de heer H. de Jong, Inspecteur der registratie en domeinen te Amersfoort. Het verluidt, dut luiteuant generaal J. M. Campbell, Inspecteur der infanterie, tegen het voorjaar pensioen heeft aangevraagd. De groote velddienstoefening van Volks weerbaarheid e» vrijwilligerskorpsen zal Tweeden Kerstdag worden gehouden in de Biltsche duinen. Kapitein jhr. K. A. A. von Steiger, van het 9e regiment infanterie te Utrecht, zal daarbij optreden als leider; kapitein J. F. Schoenmaker, uil Nijmegen, luilenaut J. H, Fruijt van Hertog, uil Amsterdam, zijn partij-commandanten. Een vriendelijke hand zendt ons het vol gende verslag. Daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke •Vereeuiging tot het houden van kunstbe- schouwia.en" hield dr. W. Vogelsang, hoog leeraar in de aosthetiek en kunstgeschiedenis aan de Ryks-universiteit te Utrecht, Dinsdag avond in jAmicitia" ecu voordracht over •Het portret". De jonge geleerde, die zgn boeiende en zeer bevattelijke rede nog verduidelijkte door 1 een reeks even goed gekozen als uitmuntend geprojecteerde lichtbeelden, begon mot te zeggen, dat een wetenschap omtrent de por tretkunst nog niet bestaat, tot dusver nog niet geschreven is en dat dus hetgeen hij ging vertellen niet is wetenschappelijke vast heid, doch weinig moer dan een voorloopig program. Welke problemen doen zicb nu voor by een overigens zóo helder begrip als een por tret, dat toch zoo veel meer zakelijk is dan een allegorie, een stilleven, een laudschap. Allereerst onderscheiden we het werkelijk portret, de in alle opzichten volkomen ge lijkenis, en het scUgnportret, een facie zonder gelijkenis en inderdaad hebben we te schei den de erwten van de capucijners. Stellen we scherp de vraagwat is een portret, dan denken we al aanstonds aan het Frausche »pourtrait", het ltaliaansche »ri- tratto", onsaftrek, conterf6itsel, tegenover maaksel, dus de weergeving, de afspiegeling dar werkelijkheid, Aan een portret zijn dus heel andere eischen te stellen dan aan ieder ander onderwerp waarmede de Beeldende kuust zieh ophoudt; te meer daar hot spraakgebruik wil, dat het portret is de af beelding van een bepaald mensch, op een bepaald oogenblik. Voor ieder ander onderwerp der Beeldende kuust is het niet noodig, dat het in werke lijkheid bestaal; doch dit is wel noodig voor het portret, de gelijkenis op zeker oogen blik. Daarom ook moeten de onderdeelen zoo nauwkeurig mogelijk gekopieerd, doch het geheel te gelijk opgevoerd tot hooger gelijkenis, opdat het krgge zekere uitdruk king en wekke zekere aandoening. Patrom moe' betreden het terrein der mimiek, waarbij men dan steeds moet denken aan zekere buweeplykheid, zij het dan momen teel tot rust gekomen of, zooals spr. bet ka rakteristiek noemde «gestolde mimiek». De componenten der verschillende gelaten oogen, neus, mond, eDZ. zijn geljjk, maar toch zeer verschillend, doch zóo, dat zij in gelijke verhoudingen zgn aan te ge ven en dat men, door een kop saam te stel len naar zulk een diagram of cadod, een ge laat kan maken dat als het ware is het ge middelde van een reeks koppen, doch niet is een portret. De portretten laten zich onderscheiden in drie hoofdgroepen: het zuiver typische, als standvastig type geconstrueerd uit de zelfde, telkens terugkeerende componenten de oorsprong der naar zuiver schema opgebouwde werken van Egyptenaren en Grieken; het zuiver expressieve portret, waarbij nagenoeg uitsluitend is beoogd het weergeven van uitdrukking, stemming en gemoedsbeweging, welke aan de oppervlakte koenen. Spr. herinnerde hierbij aan de toe- keningen van Oberlander in het »Tagebuch des kleinen Moritz», o, a. verschenen in de •Fliegende Blaiter»; het ideaal portret, ook wel als «ge wezen portret" aangeduid, zooals die van Dante, Goethe, Bismarck, den ouden Keizer Wilhelm, welke werkeJgk portretten zijn geweest, en slechts hei iuneringen zijn aan ten oorspronkelijke afbeelding, die in ge stage opeenvolging weliswaar zekere ideale afspiegeling geven, doch van de werkelyk- heid steeds meer afwijken en dan ook zeer dankbaar zgn voor zoogenaamde snelteeke- naars. Na deze korte inleiding ging spr. over tot do demonstratie van het portret in de verschillende kunstperioden, beginnend met het prachtig houten beeld van den zooge- naamden dorpsschout van Boelak (3000 voor Cbr.) De zoo uitcenloopende uitdrukking in de Egyptische kunstwerken moet verklaard wor den door hun dikwijls sterk verschillende bestemming; wy zien, hoe zij bedoelen te zijn een grafportret, een mummie, hoe dus hun afbeelding individueel is; wij zien hen de rol vervullen van praalportret met meer schematisch voorkomen, om ten slotte te worden in zekeren zin een kaligraphie, eeu als 't ware geschreven portret, een hiero- giypt>- Spr. deed uitkomen, dat terwijl in Egypte slechts uitdrukking werd gelegd in het hoofd der portretten (vooral dat van Ramses) en het overige des licbaams meer schematisch werd behandeld, in de Grieksche kunst sterke vooruitgang valt waar te nemen in het uitbeeldenook het lichaam, de romp, de tors, is daar expressief behandeld, wordt meer gespecialiseerd (Patroclos naar de be kende driukschaal vau Socias, Eschylos als 't ware het eerste portret en het karaktervolle beeld van Demosthenes). Prof. Vogelsang wydde nog een enkel woord aau de kunst in Etrurië (het confec- tie-werk met lossen kop en het ruiterbeeld van Marcus Aurelius), aan de Egyptische mummie-portretten in brandverf op hout uit de GrafTscbe verzameling, en de mozaiek- portretten (Theodora als Byzantijnse!) speci men) om vervolgens via den uit kunstoog- punt minder belangrijken Carolingischon tyd en de Raveunatischo kunst en de calligra- fische portretten te komen tot don ra eer inferesaanten tyd, waarin kunstenaars als Van Eyck, Ponutello, Boticelli, Diirer en Hob- bein al beoogen zy nog dikwijls met hun portretten zeker effect van kleur, lijn en omgeving toch een sterk natura listische neiging toonen. Bijzonder goed werd het gesprokene geïllustreerd door hot zelfportret van Albrecht Dürer in diens jongensjaren on diens zoogenaamd Christus- portret, Holbein's portret van Erasmus an diens portret vau oen. Koopman, geheel ge arrangeerd als door 63n slecht photograaf van vroeger tyd, die hel effect zocht in ba lustrades, schrijftafi Itjes met prachtbai djes en stoenen hondjes, die zoo doddig deden Toen kwam zeer onverwacht en voor velen oneindig te vlug het slot eu ein digde Z.H.Gel. voor dezen avond zyn onder werp, dat, hopen wy, spoedig moge worden vervolgd. Eeu enkel woord over de voordracht zelf zy geoorloofd. Voor een publiek, dat toch voor 't mee- reudeel leek is op kunstgebied, is het van buitengewoon gewicht, indien een voordracht over kunst zich niet beperkt tot een nuch tere bespreking van kunstperioden en wer ken hier juist is artistieke leidiug van groote waarde. Daaraan nu heeft het Dinsdagavond niet ontbroken. Prof. Vogelsang heeft evenals op zijn colleges met het hem eigen materiaal, het zoo welsprekend woord, <le kunstwerken □iet slechts als voor hen staande zijn hoor deressen en hoorders laten zien, maar als 't ware opnieuw uitgebeeld, opnieuw ge schilderd, en in het aldus wordend" beeld op den voorgrond gebracht, wat het onop lettend leekenoog ontglipt. Daaraan vooral ontleende deze interessaute voordracht zoo groote waarde. Ten slotte aan de „Vereeuiging tot hethou- den van kunstbeschouwingen" een woord vau dank, niet alleen daarvoor, dat zy ook langs dezen weg, door het geveu van voor drachten, haar doel, den kunstzin te ontwik kelen, tracht te bereiken, maar ook omdat zjj den moeilijken tocht heeft aanvaard onder de leiding van zulk een uitstekenden en be trouwbaren gids. P. 8. De YVognuramers, die de groote zaal van de Sociëteit »Verecniging" hadden aange vraagd voor Zondag 13 dezer, hebben thans bericht, Zondag verhinderd te zijn, doch de zaal gevraagd voor Donderdag 17 dezer. Fr is dus groote kans, dat zij heden over acht dagen hier komen zingeu. Gisteravond gaf de afdeeliog Amersfoort van den Kon. Ned. Bond vau oud-onderof ficieren in »De Arend" weer een welge slaagd Sint Nicolaas-fëest voor de kinderen der loden en donateurs. Een rijk programma hield de kleinen aan genaam en nuttig bezig van zes uur tot half tien, terwijl een »heusehe" St. Nicolaas te paard, gevolgd door Zwarten Piet óoa de bij eenkomst bezocht. Na ailoop ontvingen de kleinen een aardige surprise en een specu laaspop. De Voorzitter, de heer H. S. Valkenburg, da. kte namens de kleioen allen die hebben meegewerkt tot het doen slagen van het feest en sprak het vertrouwen uit, dat de grooteren in de blyde gezichtjes der kinderen een aansporing mochten vinden om ook in het vervolg de commissie in staat te stellen het feest te kunuer. organiseeren. Het eerste elftal der H. V. C. zal Zondag op zijn terrein achter „Rustoord" spelen tegen de U. V. V. uit Utrecht, de prima in deze competitie die van de zeven door haar gespeelde voetbalwedstrijden er zes mocht winnen. Een zeer spannende wedstrijd dus. Aan de Centrale boieriniju werd Dinsdag aangevoerd 2870 Kilo ongezouten en 1590 Kilo gezouten boter. De prijs der ongezouten boter liep van fl.20 tot 11.27; die vau de gezouten vau f 1.1(3 tot f 1.26. Een in het Politieblad gesignaleerd man en een vrouw werden gister door de re cherche bier aangehouden en na hevig verzet naar het Commissariaat eu vervolgens naar Utrecht geleid. De .drie dagen, die zy oog te boeten hadden, zullen nu wel mot eenige worden vermeerderd wegens het verzot. Door de politie te Arasterdam werd al daar de 42-jarige H. van 1)., uit Amers foort, aangehoudon onder verdenking van diefstal met opensluitiug. By zyn overbren ging wist hij echter te ontsuapppon. Hij wordt nu gezocht. Een klein grys jachthondje en een bruin hondje zijn aan het politiebureau voor de eigenaars terug te bekomen. Moed geeft oogenblikkelyke kracht; ge duld, standvastige sterkte. Vit don omtrok. Na efloop van een jacht party zou Dinsdag eeu dor heereu in een koffiehuis te Ter- schuur, by Barueveld, zyu geweer, dat, naar hij meende, ongeladen was, wat schooiuna-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2