Donderdag 17 December 1908. No. 7596 58e Jaargang fea^s^^tisyaaatsastta kortegracht Wie zich met KOSTELOOS. U1TOAVE: FIRMA A H TAN CLEEFF te AMERSFOORT. franco6 oer en, Z°'erd<W<>uMag. Abonnement per 3 maanden fl.- Bij advertentien van bunen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU Poetbus 9. Telephoon 19. 1 Januari wenscht te doon inschrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum ver schonende nummers KENNISGEVINGEN. Weekmarkt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat de Weekmarkten van 25 December 1908 en 1 Januari 1909 wegens het Kerstfeesten den Nieuwjaarsdag zullen worden ge houden op Woensiiagen 23 en 30 December 1908. Amersfoort, 10 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de lotelingen dezer Ge meente der lichting 190!», die wenschen inge lijfd te worden bij een der korpsen bereden wapens, dat zjj zich onverwyld ter Secretarie dezer Gemeente, des morgens tusschen 9 uur en deB namiddags 4 uur, kunnen aanmelden. Amersfoort, 15 December 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Kanier van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT; Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kiesregle- ment^voor de Kamera vau Arbeid Brengen ter kenDiB van de hoofden of bestuurders van de beilry von, welke in de bovengenoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zyn, te weten: het bewerken van bout, steen of metalen, het leg- f;eu van electrische geleidingen of van gas- of water- eidingen. het schilder- en stoffeerders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aardwerkers en siraatmakexsbe- drjjf, het ontwerpen vanen bet houden van toexicBt bij bet uitvoeren van bouwplannen, dat zij verplicht rijn vóór 16 Januari aanstaande een lyat of roo noodi; lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in bun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende bet laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt,- dat in den loop dezer maand zooveel mogelyk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der Ijjsten zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 16 Januari e.k., nauwkeurig ingevuld, behooren te worden gezonden wanneer de daarop vermelde personen slechts in éen Gemeente bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde bedrnveu werk zaam zijn geweert, aan Burgemeester en Wethouders van die Gemeente, en, wauneer de daarop vermelde personen in meer dan éen Gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid by bet zelfde hoofd of den zelfden be stuurder van een der genoemde bedrijven werkzaam zyn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zyn geweest. Op de lijsten worden met vermeld: lo. zij, aie gedurende den boven aangegeven tyd binnen bet gebied der Kamer van Arbeid met by liet zelfde hoofd of den zelfden bestuurder zyn werk zaam geweeat; 2o. zü, die geen ingeieteuen des Ryks of geen Nederlanders zijn of op 16 Februari aanstaande den loeftüd van 26 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voorts ter ken Dis gebracht van hen, dio gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, oi, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tiid- Va? 7,Jma?n(len. D»et in het bedrijf van het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder werkzaam zyn geweest, doch die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op een Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat sij daarvan vóór den 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wathouders der Gemeente, wsar xjj werkzaam zjjn geweest of het laatst werkzaam zyn geweest. De formulieren der ljjaten en der aangifte zyn van beden af kosteloos verkrijgbaar ter Secreiarie dezer Gemeente, op werkdagen geopend van des voormid dags 9 lot namiddags 8 uur. Amersfoort, 16 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, Do Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat op heden bij hun collage is ingekomen een adres van VVILHELM RUDOLPH SCHWEMMER, hotel- houder, wonende alhier, houdende verzoek hem vergunning te willen verleenen voor den ver koop vau sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorvertrok van de benedenlokaliteit van het perceel, staande aan de Langestraat no. 48 alhier dat een ieder binnen twee weken na dagtee- kening dezer schriftelijk bezwaren bij hen kan indienen tegen bet verleenen der vergunning. Amersfoort, 16 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Het Gentsche stelsel. De heer A. J. Stilting, die ten vorige jare bij de firma J. 11. de Bussy, te Amsterdam, het licht deed zien zijn omvangrijke, goed gedocumenteerde en met oDverdeelden lof besproken studie, getiteld Werkloosheid", heeft thans bij den zelfden uitgever doen drukken een brochure „Staatshulp en de zwakke zijde van bet Gentscbe stelsel". Besloeg eerstgenoemde studie 187 blad zijden druks, de aanvullende brochure telt er slechts 15, doch is daarom niet minder belangrijk, wjjl zij betrat een critiek op bet Gentscbe stelsel. De schiyver zegt dan „De toepassing, bij wcrkloozenverzekering, van het zoogenaamde Geutsche stelsel, zij het dan ook meer of min gewijzigd, iu Frankrijk, Noorwegen, Denemarken en Straats burg, en in ons land in de Gemeenten Am sterdam, Arnhem, Utrecht, 's-üravenbage, Leiden, Haarlem, Hilversum, Bussuin, Zeist, Amersfoort, Schiedam, Zaandam, Middelburg, enz., alsmede de stemmen, die er, by de behandeling der Wet tot aanvulling van het Ne Hooldstuk der Staatsbegroting van 1907, ia de afdeelingen der Tweede Kamer opgingen om slechts Staatssubsidie te verleenen bij toepassing van het Geutsche stelsel en voorts de aanbeveling ervan bij de interpellatie over werkloosheid, wjjzen schjjnbaar op een triomf van dat stelsel. Het zou daarom, ter voorkoming van overschatting, nut kunnen hebben, eens te releveeren, wat over het stelsel reeds werd opgemerkt en in hoofd trekken ua te gaan, wat het vermag en tot hoever zijn grenzen reiken". Na herinnerd te hebben, hoe in October 1898 de Gemeenteraad van Gent een com missie van 22 leden benoemde tot onder zoek der werklozenkassen en deze commis sie een plan ontwierp om aan werkloozen, die vooraf hadden getracht zich te vrijwaren voor de geldelijke gevolgen van werkloos heid, van stadswege fioancieelen steun te verleenen in evenredigheid met de opo le ringen, welke zij zich daartoe persoonlijk getroostten, vervolgt scht „Het Gentsche stelsel heeft tot basis, de financieele medewerking der Gemeente ten gunste van locale fondsen. Maar de oor zaken van werkloosheid zyn zoo menigvuldig en zóo afwisselend, dat deze hulp onmogelijk toereikend kan wezen om een waarborg te bieden tegen al haar gevolgen". Hi t geelt geen oplossing van de quaestie der werkloosheid, doch de uilkeering is slechts een middel om den werklooze in staat te stellen, te wachten tot hij weer werk zal hebben gevonden. Doel is hem in zyn beroep een betrekking te bezorgeD, doch daaraan kunnen de locale fondsen hem niet helpenimmers, om werk te vinden, moet de arbeider meestal zyn woonplaats verlaten, terwijl hij door het locale fonds juist aan die woonplaats gebonden is. Deeenzjjdige beperking tot de georgani seerde arbeiders heeft men te Gent althans in theorie vermeden, door aan niet-georga- niseerde arbeiders geljjke hulp in uilzicht te stellen, mits ze in het bezit zyn van spaar gelden. Deze spaarinrichting beeft, zooals bekend is, zich niet staande kunnen bouden. Eerst maakte men er geen gebruik van later werd ze door de spaarvereeoigingen zóo voor hare leden geëxploiteerd, dat het hoofddoel van het Gentsche stelsel in gevaar werd gebracht en de rechten der bezitters van spaarboekjes op uilkeering moesten wor den ingekort. #De voornaamste voordeelen van het Gent sche stelsel bestaan, van het standpunt der Administratie gezien, daarin, dat het tech nisch de gemakkelykste oplossing is ten op zichte van het beheer, en dit is wel de voor naamste reden, waarom het in den laatsten tyd ook elders werd gekozen. Het eischt geen afzonderlijke bestuurs-organisatiede geheele controle,' het gansche beheer, de inning der bijdragen, de uitbetaling der dag gelden, alles blijft ten laste der kassen. De Staat of de Gemeente bepaalt er zich in hoofdzaak toe, geld te verschaffen, en daar mede zyn ze, afgezien van het houden van eenig toezicht, vooreerst van verdere ver plichtingen ontheven. Daar het Gentsche stelsel berust op steun bij eigen hulp, schiet bet te kort, waareigeu bulp zelve te kort schiet. Het hoopt als het ware, de hulp op, waar die reeds verleend wordthet onttrekt zich totaal daar, waar bet individu zelf geen initiatief neemt. Nog zou misschien voor dit stelsel aauge- voerd kunnen worden, dat het de arbeiders indirect dringt tot organisatie. Dit is echter aan gerechten twijfel onderhevig. Waar de voorwaarden de psychische en de moreele voor organisatie aanwezig zijn, zulleo zich de organisaties vanzelf vormenwaar dit niet het geval is, zal ook de prikkel van overheidshulp waarschijnlijk weinig invloed uitoefenen. Dat bewijzen ook de ervaringen te Gent zelf, waar zich geen nieuwe organisaties vormden en het aantal aangesloten vakver- eenigingen en personen geen verandering onderging. Wanneer nu de verwachting, dat Staatshulp een opvoedende uitwerking zal hebbeD, een twyfelachlige waarde bezit, of die opvoeding zich in geringe mate doet gelden, wat dan Is dan het uitgangspunt, de aangenomen stelregel, wel boven alle be denking verheven En hoe staat het in de gevallen, waar de opvoeding voltooid en eigen bulp geheel en al ontoereikend is, ondersteuning te ver leenen Het is werkelyk de zwakke zijde van alle vervormingen van het Gentsche stelsel, dat bij alle theoretische gelijkheid van behandeling van georganiseerde en niet-geor- ganisaerde arbeiders practisch alleen de georganiseerden wordeu getiolpen. Zeker, ook niet-georganiseerde werklieden kunnen een kas stichten, en zjj ontvangen dan den bijslag maar hoe zal de eenling, de alleenstaande arbeider, zonder hulp, een zeker aaDtal maunelyke personen bijeen brengen, die zich met bem slechts voor dit dit doel aaneensluiten en zich tot geregelde bijdragen verplichten Di: zal in werkelijk heid wel hoogst zelden plaats vinden. Daar door schiet het stelsel, waar de organisatie ontbreekt, steeds te kort, en de 80 pCt. dar ar beiders, die in bij Da alle Staten enkele, bjjv. Denemarken, uitgezonderd niet-geor- ganiscerd zyn, blyven er buiten. 't Is daarom zeker de moeite waard, eeai ernstig te overwegen, op welke wjjjze mea tot een goed doorgevoerde organisatie vta werkeloozenkassen zou kunnen komen o.e. welke diensten hierby van werkgevers zouden kunnen verwacht worden want, zooals hiervoren reeds gezegd werd, is eigen bulp bij periodieke, zoogenaamde gewone werk loosheid, meer een vraag van organisatie dan wel van Staatsvoordeelen. Wel verkeert de beroepsvereeniging nog meestal in de periode van ontwikkeling, doch langzamerhand zal de werkman moer tot de overtuiging kunnen gebracht worden, dat èn zijn eigen belang èn zyn plicht de organisatie van een werkloozenuitkeeriog gebieJen, vooral als de overheid daarbij in practiscben vorm moreelen en zoo noodjg fioancieelen steun verleent. Dan moet men komen tot het vormen van federaties, bonden van uitkeeringsfoadaee. De voordeelen, daaraan verbonden, spriogea aanstoüds in bei oog; zij vormen als het ware de noodzakelijke aanvulling van het instituut der op zichzelf staande verzekerings kassen. Het aantal aangeslotenen zal grooter zyn en de leden zullen, daar zjj niet in de zelfde Gemeente wonen, uoch te gelijker t|jd, noch in den zelfden graad of de zelfde werkloos heid getroffen worden. De inkomsten stijgen, terwjjl het risico meer verdeeld wordt en de uitkeeringen lot verhouding minder zullen zyn, waardoor de technische stelregel, die bij andere vormen van verzekering wordt toegepast, óok zal gelden voor die tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. £r zijn tal van voorbeelden, waaronder ook iu ons land, die bewijzen, dat bonden, zonder daarvoor den leden drukkende lasten op te leggen, in staat zijn, hun leden bjj gewone werkloosheid behuorljjk te steunen, en die steun zal nog krachtiger worden, in dien de locale- of afdeelingskas Gemeente lijken bijslag ontvangt op de verzekerde daggelden, die haar door de centrale kas uitbetaald worden. Buitengewone hetzjj door omvang of duur uit algemeene oorzaken ontstane werkloosheid eischt grooter steun. In zulke tijden zouden o.a. b u 1 p-fondsen goede diensten kunnen bewyzeD, door den bonds* kassen hulp ie verleenen ter voorkoming van uitputting; want juist dan, wanneer hulp het meest noodig zou zjjo, zou zich bij vi- gueur vau bet Gentsche stelsel de zonder linge omstandigheid voordoeo, dat ook de Gemeentelijke bijslag zou ophouden. Het Gentsche stelsel schijnt niet het ware middel te zijn om de 3tichting en ont wikkeling van werklozenkassen te bevor deren. Het stelsel helpt hen, die zich reeds zelf belpeo, en beweegt hen, die dit nog niet doen, daartoe aan te sporen. Faalt deze laatste werking en zy kan falen om ver schillende redenen, die met het stelsel niet in rechtstreeksch verband staan dan blyft 3lechts de eerste werking bestaan, die klaar blijkelijk niet het doei was, maar middel tot het doel. Dit ontlokt de vraaggaat van het Gentsche stelsel werkelyk die opvoedende kracht uit, of niet? Het bewjjs daarvoor is nog niet geleverd; niet te Gent en elders evenmin. Na deze beschouwing vau algemeene» aard volgen, in verband niet de wjjze van toepassing van het stelsel en onder toevoe ging van eenige opmerkingen, de kenmer kende punten van de wettelijke maatregelen der afzonderlijke landen en de Straatsburger bepalingen. De het Stilting besluit zyn belangrykn brochure aldus: „Meer en meer dringt een nieuwe ge dachte door: bet vrywillig medewerken om de werkloosheid in haar gevolgen te ver-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1