Stadsnieuws. dat woord, in hoofdzaak particulieren en nering doenden, die huis- en winkelbedienden en ander rsrsoneel hebben. Hieronder vallen dusde uisvader, dio dienstboden heeft, de winkelier met winkolbediendon on loopjongens, de hotel- lier en caféhouder met kollners, de alleonwo- nendo weduwe, die het „doot" met een dag- raeisjo of een werkvrouw, enz. Op die allen, zonder onderscheid, drukt met 1 Februari a.s. het zware risico, omschreven in art. 1638x on w\j mogen, zonder ons aan eenige overdrijving Bobuldig te maken, zeggen, dat de kans om te eeniger tyd te worden ver- oordoeld tot betaling van eenige duizenden guldens hun als hot zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Moeten er nu eerst rechts en links klappen vallon eer men wakker wordt en dan in aller ijl ziek gunt verzekeren Of zouden lezeressen of lezers er reeds nu al vast eens over gaan denken en de tarieven eens gaan raadplegen We zijn nog maar tien dagen van 1 Februari verwijderden het wordt das werkelijk tijd. Kr zijn Maatschappijen wier verzekering met alleen de aansprakelijkheid dokt van art. lG38x, maar ook uitkeering geeft voor dio ongevallen, waarvoor de werkgever In een niet-verzekorings- plichtig bedrijf niet aansprakelijk iswat een groot voordeel is niet alleon, omdat de werk gever dan ongevraagd, dus zonder dat er nog moreole pressie op nom werd uitgeoefend, de worklieden schadeloos kan stellen, maar ook, omdat werklieden, die zien, dat zij bij alle ongevallen voldoende schadeloos worden gesteld, niet licht processen togen oen werkgever aan hangig zullen maken. En doen z(j dit toch, dan is de werkgever door die verzekering zoo goed als gewaarborgd voor tie schadeloosstellingen, waartoe hij mocht worden veroordeeld, zoodat hij zich dio proacs- soii niet behoeft aan te trekken en zoodoende bevrijd is van proceskosten en bewijsvoeringen, die veel geld kosten. Wordt de werkgever wel verantwoordelij'k gesteld on op grond daarvan bij rechterlijk vonnis tot schadevergoeding veroordeeld, dan wordt h t volle bedrag dier schadevergoeding, met inbegrip der proceskosten, uitgekeerd. Weuseht de werkgever de verzekering te slui ten met beding, dat alloen dil n uitkeering zal worden gegeven, indien hij op grond van een rechterlijk vonnis tot schadevergoeding wordt veroordeeld, in welk geval het volle bedrag daarvan, niet inbegrip dor proceskosten, wordt uitgekeerd, dan is do premie lager. In elk geval wordt dus door zoo'n verzekering hot risico, bedoeld in 10S8x, volkomen ge dekt. De premie voor zulk een verzekering wordt berekend naar het loon door de gezamenlijke werklieden verdiend; opgave hunner namen is dus niet noodig. Kq nu de werkgevers, onder 2 bedoeld bij voorbeeld een gezinshoofd, dat zijn dienstbode wil verzekeren. Indien zoo iemand op die dienstbode een ge wone individueelo verzekering sluit, dan mag in het algemeen worden aangenomen, dat hij zich van ovcntueele gevolgen, voortvloeiende uit art. 1038 x, niet veel meer behoeft aan te trekken. Immers bij dood kan er slechts sprake zyn van schadevergoeding aan ouders of andere betrek kingen voorzoovcr deze van do dienstbode eeni- geu onderstand genoten, en bij levenslange, zelfs geheolo invaliditeit zal een cventueelo schade vergoeding, aan de dienstbode zelf te betalen, wel niet overschrijden een bedrag van f6000. Deze verzekering geeft recht op uitkeeiing voor alle ongevallen, dus ook als de werkge ver niet verantwoorde'ijk wordt gesteld. Mocht de werkgever bij reohterlijk vonnis op grond van Brt. lG38x worden veroordeeld tot betaling van een hoogcr bedrag dan f3000 bü dood of f6000 by invaliditeit, dan wordt ook net meerdere, mot inbegrip dor proceskos ten, vergucd, zoodat dozo verzekering het risi co, bedoeld bij genoemd wetsartikel, volko men dekt. De premie voor deze verzekering is tegenover het grooto risico zóo gering, dat tegen betaling daarvan niemand behoeft op te zien. BBOOIMELASTINU. De nieuwe sociale wetten loggen don Staatsburger nieuwe geldelijke verplichtingen op. Maar nu komen toch de heeren dr. J. Roe- ters van Lrnnep en mr. B. Blaupot ten Cuto, onderscheidelyk Voorzitter en Secretaris van het Bakkers-comité, in hun vlugschriftje „Afschaffing van den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf" mocdeelen, dat, wordt het ontwerp verheven tot wet, en wordt rle nachtarbeid in do bakkerijon afgeschaft, dit zeer ver strekkende gevolgen zal hebben. De broodprijs zal stygen. Voor- cn tegen standers van het ontwerp erkennen dit mot groote eenstemmigheid. Men is 't evenwel niet eens hoeveel die prijsverhoogingzal wezen. Het Bakkers-comi té, dat over gegevens beschikt, die aun de gezellen onbekend zyn, is van mcening, dat, ten gevolge van de hoogero exploitatie-kosten voor de productie van een zelfde hoeveel heid brood, de prys minstens met een cent por Kilo zal sttyger. Het doorvoeren van *s Ministers plannen zal dao. Alreeds niets moer of minder tengevolge hebben dan een jaarlijkscbe, steeds.terugkeerende, Brood- belasting van vyf millioon vierhonderd vüf en zeveniig duizend gulden. En dit zal, vol gens het oordeel van het Bakkors-comité slechts de geringste styging zyn. Wanneer de prijs van het brood twee cent per Kilo boogor wordt, hetgeen volstrekt niet is uit gesloten, dan wordt aan de Nederlandsche bevolking een jaarlyksche Broodbelasting opgelegd van tien millioen negenhonderd vyfiig duizend gulden. Ook wordt betoogd, dat by ontbreken van versch brood het broodverbruik minder zal worden, wat alweer stijging der prijzen teu- gevolge zal hebben, daar de produciie-kos- ten moeten omgeslagen over een kleinere hoeveelheid. Dut het verbruik minder wordt, is reeds gebleken toen to Amsterdam de Zondagsar- beid in het broodbakkersbedryf is afgeschaft toen is het verbruik in enkele bakkeryan zelfs met 10 pCt. verminderd. Wel een be- wys dus, dat liet publiek per se versch brood wil. Het slot der brochure luidt Uit de luatste van Regoeringswege gehou den bedryfstelling blijkt, dat er in de groo- tere Gemeenten, waar bepaald nachtarbeid geschiedt, in het bakkersbedrijf werkzaam zijn ongeveer 9000 personen, bestaande uit ruim 2000 patroons en 7000 gezellen. Daar echter van deze 7000 gezellen nog een gedeelte onder het ploegenstelsel werk zaam is, zoodat zij niet geregeld nachtarbeid verrichten, wordt waarschynlyk door niet meer dan 5000, hoogstens (3000 gezellen, ge regeld nachtarbeid verricht. Waar bovenge noemd cijfer van 6000 gezellen slechts een zeer gering percentage is van de personen, die 's nachts ter wille van andere bedrijven (courantendrukkeryen, verkeersmiddelen, je neverstokeryen, gasfabrieken, waterleidin gen, enz.) nachtarbeid verrichten, wagen wy het, de vraag te stellen, of het met het oog op dit betrekkflyk klein aantal perso nen wel gerechtvaardigd is, de Nederlandsche bevolking te belasten met een jaarlijksche, steeds terugkeetende, Broodbelasting van ruim 5 millioen, ja, misschien, wannoer de broodprijzen met 2 cent per Kilo slygen, met een Broodbelasting van bynall millioen. «Opdat ons niet na de tot stand koming der wet zal worden toegevoegd «waarom hebt u ons niet bij tijds gewaarschuwd, dat hot noodzakelijk gevolg van de voorgestelde maatregelen zou zijn een bedenkelijke ver- tiooging van den broodprijs"', richten wy deze brochure tot do broodverbmikers". Ds. S. Lulofs, uit 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bü de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier. In antwoord op vele desbetreffende vragen kunnen we thans raeedeelon, dat de volgen de week, dus van 25 tot en met 29 Janu ari 's midddags 12 uur aan nader tu publi- ceeren adressen gesloten bussen zullen zyn geplaatst tot storting van bydrageu, bestemd voer het vreugdeblijk, dat ook de vrouwen in de provincie Utrecbt aan H. M. de Ko ningin by de aanstaande blijde gebeurtenis wenscheu aan te bieden. Bovendien zal een inteekenlyst worden aangeboden, tewijl do bode tevens een ge sloten bus by zich heeft, waarin die bijdrage dadelijk kan worden gestort. Daar H. M. den wensch heeft uitgesproken, do namen te kennen van allen die bijdroe gen, worden allen beleefd verzocht, haar naum te plaatsen op de lijst, welke naast elke bus ligt. Met ingang van heden is benoemd tot Minister van Waterstaat mr. L. H. W. Re- gout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Mr. Regout, die óok ingenieur is, werd hedenochtend door H. M. de Koningin be- ëedigd en nam daarop het beheer van het Departement over uit handen van den iute- rimairen Minister, den heer A. S. Talma. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de cursussen aan de Ryks Not maallessen voortaan (ook in dit jaar reeds) zullen eindigen niet met I April, maar met 1 Mei, evenals dit al een paar jaar is toe gepast by de Ryks-KweeKscholen voor on derwijzers on onderwijzeressen. Deze maatregel verdient toejuiching aan gezien de meeste kweekelingen aan bedoelde inrichtingen byna altijd eerst na 1 Mei tot het mondelinge examen worden opgeroepen. Wy maken er onze lezers attent op, dat do muntbiljetten van f 10 en van f50met 1 April a.s. geheel waardeloos worden. Tot dien datum kunnen ze nog ingewisseld wor den by de Betaalmeesters, bij do Nederland sche Bank en by haar Agentschappen en Correspondentschappen 1ste klasse. Naar aanleiding van het verzoek van don Ned. Bond van handelsreizigers op 2 Octo ber 1907 gericht aan den Directeur-genoraal der posteryen en telegraphie, betreffende de openstelling van den dienst voor postwissels en kwitantiën, is thans de mededeeling ont vangen, dat het voo»' de uitvoering van den dienst bezwaar ontmoet, de postkantoren voor de behandeling van postwissels en kwi tantiën gedurende den heelen duur van de openstelling voor het publiek toegankelijk te stellen. Met ingang van 1 Februari a.s. is evenwel de openstelling op werkdagen be paald op 8.10 tot 3.10 nam. (Greenwichtyd). Gelyk men weot, is de postwisseldienst thans vau 8. 30 tot 2. 30 (spoortijd). Met ingang van 1 Mei zal die worden van 8.30 tot 3.50 (stadstjjd). Een nieuwe vinding is gedaan, zeer prac- tisch voor wie een telefoon in huis heeft. Moet men plotseling huis of kantoor voor eenigen tyd verlaten, dan spreekt men in de annunciapbon, die aan het telefoontoestel verbonden is, wat mm aan cventueele bood schappers gezegd wil hebben, bijv.„Ben van huis lot 10 uur. Zal dan te spreken zyn tot IJ uur". Wordt men nu tydens zijn afwezigheid opgebeld, dan zegt de annunciapbon automa- tisch heel secuur zijn lesje op. Het opbellen is dan niet te vergeefs geweestde opbel ler heeft bescheid gekregen en weet waar aan hij zich houden kan. We wezen er in een vorig nummer op, dat door de nieuwe Grondbelasting verschei dene kiezers vau thans van hun kies recht zullen worden verstoken, Thans wordt er op gewezen, dat dit óok het geval zal wezen door de verandering van de »kom" vau menige Gemeente, tenzy de belanghebbenden in tyda zorgen voor redres. Tegenover de tegenspraak der overige Utrechtsche bladen handhaalt de «Stichtsche Crt." ten volle liaur bericht over de oprich ting te Utrecht van een R. K. Vrye Uni- vorsiteit en een R. K. Gymnasium. De door haar geno -mde cyfers zijn wel licht niet geheel juist, doch de hoofdzaak is dat wel. »De toekomst zal ons binnen niet te veel jaren in het gelyk stellen" schryft het blad. Aan het hoofd van dit nummer komt voor een oflicieelo publicatie van het Gemeente bestuur, waarop te wyzen wel nut kan hebben. Van zeker niet minder groot belang is de advertentie in dit nummer van de genecsbeeren en de apothekers hier ter stede in verband inet het Arbeidscontract. In deftigen eenvoud werd Dinsdagmiddag op de Nieuwe Algemeeoe begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van mevrouw M. K. Stephan-Holleubach, sedert April 1907 Directrice van „Kinderzorg". üp den doodenakker waren, behalve leden vau het Dagelyksch Bestuur dier stichtingen eenige vrienden, de vrouwelijke pleeg kinderen saamgekomen. Zy brachten eon afscheidsgroet aan de op nog zoo jeugdigen leeftijd ontslapene, die, zoo haar gezondheid bet haar had ver gund, zeker nog meer voor de aan haar zorgeu toevertrouwden ware geweeBt, voor wie zij, ondanks haar zwak gestel, zoo lang mogelijk een liefdevolle tweede moeder was. Gisterochtend had op liet R. K. kerkhof de begrafenis plaats van Wilhelmus van de Riot, in leven meesterknecht bij de firma J. van Vollenhoven, alhier. Zijn patroons, de heeren Van Vollenhoven en Levinson, en het personeel hadden prach tige kransen op de lijkbaar doen leggen, terwyl zij, mede door hun tegenwoordigheid op den doodenakker, blijk gaven hoezeer zy waardeerden den zoo plichtgetrouwen man en braven kameraad, die ruim 35 jaar bij de firma werkzaam was. De Oud -Katholieke kerk heeft al wederom een ernstig verlies geleden, nu door den zeer onverwachten dood van den beer B. Smits, sedert 1885 pastoor der St. Maria- kerk te Utrecht, en kanunnik vanhetaarts- bischoppelyk kapittel. De ontslapene bereikte den leeftijd van slechts 49 jaar. Luitenant jlir. D. R. Gevers Deijnoot, van het le regiment vold-artillerie te Utrecht, wordt 15 Mei voor den tyd van twee jaren gedetacheerd by de Rijschool, hier. Dit iB een puzzle, dio nog niet zoo licht op te lossen valt. Naar hetgeen zoo wordt beweerd, was er te Amersfoort nogal heel wat belangstel ling voor Amerika; maar toch bestond gistera vond het gehoor van den heer F. G. Geerling, die in „Amicita" zou spreken over en nog moer zou laten zien van het Dorado naar veler ge dachte en|wenschen, slechts uit 20 volwassenen en hel dubbel aantal scholieren. Zijn zy weg gebleven, die te veel van Amerika hebben ge noten, of zij die niet weten wilden hoe 't er eigenlijk uitziet en dus er niets meer van wil len hooren of zien. Hoe dan ook, de afwezigen hebben ongelijk gehad, want de heer Geerling heeft zich schit terend gerehabiliteerd van zijn vorig optreden toen. hy het beste paard struikelt wel eens zich had laten verleiden, zijn gewoon terrein te verlaten en een lezing te houden over hypno tisme en wat daartoe behoort. Wat hij gister gaf, goed voorbereid en door zijn zeer vele mooie lichtbeelden nog byzonder verduidelijkt, gesft allen grond om te zeggen een mooie en hoogst leerrijke avond. In zijn inleidend woord deed de lieer Geerling uitkomen hoe in zóo korten tijd de Vereenigde Staten van Noord - Amerika van een onbedui dend Staatje zyn geworden tot een machtig ge heel, tot het land der onbegrensde mogelijk heden hoe het is vervormd van het toevlucht*- oord voor hen die in de Oude wereld wat op hun kerfstok hadden, tot een land waar krach tige menscben, die wat durf hebben en wat onder nemingsgeest, hun vleugels geheel kunnen uit slaan en een hoogte kunnen bereiken als in hun het oude Europa niet mogelijk is. En hoe het in ieder opzicht ryke land be hoefte heeft aan goede werkkrachten, waaraan zeer groot gebrek is. Waar in Nederland 133 inwoners zijn op eiken vierkanten Kilometer, vindt men in de Vereenigde Staten nog niet ten volle tien inwoners op het zelfde oppervlak. Al doorpratend en elke projectie verduidelij kend door zyn aangenaam en leerrijk betoog, werd achtereenvolgens op het doek gebracht een lange reeks van meestal gekleurde photo's het stoomschip „KronprinzesBin Caecilie" mot zijn bemanning vau 700 koppen en zijn reus achtig promenadedek, langer daD de Lieve Vrouwe-toren hoog is, waarmee langs Sandy Hook en Long Island de reis werd gemaakt naar New York.de in September 1609 gestichte stad. I)e ferry-booten en de Brooklyn bridge, de treinen die om de minuut vertrekken en aan Go tusschenstations slechts 15 seconden oponthoud hebben, de trams, Wallstreet, de couranten-paleizen en andere sky skraperB, de reusachtige btores en hotels, de wyk der mil- linrdairs en Central park gaven oen goed denk beeld van de beteekenis dezer reuzenslad. We deden in een Pullman- car de reis naar de Niagara-falls en over do Suspension-bridge nnar Chicago, de stad der slachterijen en der reclame zelfs door goneesheeren, om vervolgens een indruk te krijgen van de prairieën, Monta na met zijn veeteelt en de ltocky mountains met Yellowstone park, dat een oppervlakte be slaat zoo groot als half Nederland. Vervolgeus werd een bezoek gebracht aan Klondijke en Dawson city.de Sierra Nevada en Californië, nog rijker door zijn vruchtenteelt dan door het goud in zijn bodem. Na de pauze werd de reis voortgezet naar San Francisco, na do aardbeving van 1906 reeds uit zijn puinhoopen herrezen, naar liet Groote zoutmeer, welks water 20 pCt. zoutgehalte heeft, naar Anierikaansch Zwitserland, Denver, Kan sas, Missouri, Obio, de Mammouth-grot en Wa shington met liet kapitool en het Witte huis, deu zetel van den President van de geweldige Republiek, die nog slechts in wording is. Als gezegd, een heel mooie en zeer leerrijke avond. Aanstaanden Woensdagavond zal in het Loge-gebouw de heer Poel, uit Hilversum, een lezing houden, met lichtbeelden, over Lijkverbranding, toegankelijk voor een be perkt aantal belangstellenden. Een advertentie in het nummer van Za terdag geeft nadere inlichtingen, óok over deze introductie. Met ingang van 1 Februari worden de fluitsignalen bij het vertrekken van een trein afgeschaft en zal slechts het signaal „geeft acht" worden gefloten. By de Maandag aan het Departement van Justitie gehoudeu aanbesteding voor het driejarig onderhoud van het gebouw van het Kantongerecht hier, waren 9 inschrijvers, van welke de minste de heer J. Boshuizen, met f1170. De hoog3te besomde f1397. Aan de Centrale botermiju werd gister aangevoerd 2975 Kilo ongezouten en 3750 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prys der ongezouten boter was fl.19 tot fl.32, die van de gezouten f 1.07 A f 1.34. Het Gerechtshof te Arnhem deed gister in hooger beroep uitspraak in het geding van de N. V. stoomolieslagerij en graanhandel van J. van Vollenhoven tegen 11. van der Veer, te Veenendaal, over het huis, vroeger bewoond door A. Schimmel, aan den Koppel. In tegenstelling met do Arrondissements rechtbank te Arnhem werd de eischer in het gelijk gesteld ende geïntimeerde veroor deeld tot terug gave der verzwegen hypo theek van f 2187.32 en tot betaling der proceskosten. Door de politie is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Arbeidswet tegen een patroon, die 14-jarigen na bezetten tijd arbeid deed verrichten, en tegen een anderen, die een 10-jarig knaapje brood deed ronbrengen. De menschen zijn niet zoo wreed jegens anderen omdat ze zoo slecht zijo, maar om dat zij niet doordenken. Uit den omtrek. In een gisteravond te Harderwijk gehou den zeer druk bezochte vergadering derpa- troonsvereenigiug „Boaz", de handelsveree- jdging „Steunt Elkander" en de Harderwij ker Werkliedenvereeniging, uitgeschreven door de Vereeniging „Harderwijk Vooruit", is met algemeene stemmen besloten een verzoek te richten tot de RegeeriDg om bet aanbod van de Gemeente Harderwijk aan te nemen, hetwelk inhoudt tegen een bedrag van minstens 16500(3 het benoodigde ter rein voor een daar te stichten Ryks-Krank- zinnigengesticht beschikbaar te stellen. Ook zul een adres gericht worden aan de leden der Staten-Generaal.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2