Dinsdag 9 Februari 1909. No. 768!, 58e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 4.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. De GEZONDHEIDS-COMMISSIE voor de Gemeente AMERSFOORT brengt ter kennis vnn belanghebbenden, dat zij hare Openbare vergadering, bedoeld bij art. 27 der Gezondheidswet, zal houden op Vrijdag 12 Februari 1909, des avonds te half negen uur, in het Raadhuis. De Gezondheids-Commissie voornoemd, De Voorzitter, H. VV. SCHREUDER. De Secretaris, des TOMBE. Niets te wenschen. Op een avond der afgeloopen week ontving ik het bezoek van een vroegere dienstbode, die als een jong Duitsch meisje by my in huis was gekomen, acht jaar bij my gebleven was, en toen trouw de met een man, die slechts eeu zeer klein weekgeld had. Wy hielden haar tevergeefs voor, dat zij armoede tegemoet ging. Jaren had zij hem liefgehad en ofschoon het mooie blonde schepseltje herhaaldelijk welgestelde lieden had kun nen huwen, wilde zij van geen ander weten en begon zy moedig den strijd om het leven. Door zelf uit koken en wasschen te gaan, verdiende zij er wat bij en haar huisje was een toonbeeld van properheid en orde. Nu twee jaar na haar trouwen liet ik haar aan het eind van haar be zoek uit en den prachtigen sterrenhemel ziende, zeide zy„Oik zag, toen ik hierheen kwam, zulk eeu prachtige ster vallenhet was alsof zy langs de heele lucht gleed." „En heb je toen gauw iets gewenscht?" vroeg ik lachend, „je kent immers het oude volksgeloof, dat wat men op zulk eeu oogenblik wenscht, vervuld wordt". „Ja", antwoordde zij, „ik dacht er wel aan, maar ik had niets meer te wen schen. Toen ik verleden maand ziek was, dacht ik nog, dat ik misschien sterven zou, omdat men hier op aarde niet al te gelukkig mag wezenmaar ik ben nu hersteld". „Dat verwondert mij niet", zeide ik, „mijn overtuiging is, dat ons geluk blijft, zoolang wij er zoo dankbaar voor zyn als gy. Blijf dat altyd, kind". ik dacht na over haar woorden „ik heb niets meer te wenschen". En toch had zy, om maar iets te noemen, een heel klein huisje, zonder gang, waar men door de voordeur inde eenige kamer komt, zoodat het er 's win ters niet warm is te krijgen. Niets te wenschen, terwijl haar vroe gere kameraden het zooveel breeder hadden en zelfs niet mee uit werken behoefden te gaanDat kwam mij mooi en verkwikkend voor. En toch was het niet meer dan de dankbaarheid, die ons allen moest bezielen, en ook bezielen zou, als wy slechts stilstonden by het vele goede, ons geschonken. Maar dat is het ongelukwij sommen dagelijks alleen onze kleine en groote teleurstellingen op. Wy gaan na, wat ons ontbreekt, doch niet wat wy hebben. Hoe dikwijls hooren wy, als iemand sterft, door zijn omgeving zeggen„Nu pas zien wy hoe onmisbaar hij ons was Is dat niet ontzettend ondankbaar Jaren samen te hebben doorgebracht, zonder elkander ten volle te waardeeren! Eu zoo gaat het met gezondheid, jeugd, gaven, met alle voorrechten, ons ge schonken. Een arm vrouwtje zeide eens: „O! ik ben dankbaar eiken ochtend als de bed jes leeg zijn!" Zij was een weduwe, die voor acht kinderen heel hard moest werken maar als de bedjes leeg waren, d.w.z. als de kleinen gezond waren, had ook zij niets meer te wenschen. Gezondheid schijnt een gewone zaak men vergeet de duizenden, die op een ziekbed lijden. Men denkt er niet aan, hoe heerlijk men heeft gerust, hoe warm men het had gedurende den kouden nachthoe een goed ontbijt ons wacht hoe we daarna lessen zullen ontvangen, die ons nuttig kunnen zijn voor heel de toekomsthoe we omringd zyn van lief derijke ouders, van broeders, zusters en vrienden. Wy doen maar alsof dat alles zoo be hoort. Maar dat is volstrekt niet het geval. Als wij dat bezitten, zyn we bevoorrecht boven talloos veel anderen, en de dag kan wie weet hoe snel aanbreken, waarop men éeu voor éen al die zege ningen mist. Er lag veel waars in hetgeen mijn vroeger dienstmeisje zeide. Stel U een vader voor, die, op den jaardag van een zijner kinderen, dat kind de kostbaarste geschenken zou geven, juist wat de jarige noodig had of slechts kou wenschen, en dat zulk een gelukkig kind daarvoor niet eens dankte en er niet naar omkeek, meenend, dat het hem toekwam. Wat zou de vader doen1? Hem natuur lijk het eeu of ander weer ontnemen om hem te leereu, het op prijs te stellen. Wij allen handelen soms als zoo'n kind. Aldus Marie van Amstel in „De huis houdgids". Zaken zijn zaken. We lezen in „De Middenstandsbond": Een voorbeeld van wat men in Duitsch- land tegen oneerlijke concurrentie kan bereiken, levert oen vonnis door de Recht bank te Duisburg gewezen tegen che mische handelaren te Emmerik. Zij ston den terecht voor het in de laatste vyf jaren in hun fabrieken citroensap te hebben nagemaakt en als Messina-citroen- sap inden handel te hebben gebracht. De aanklacht luiddeVoediugsmiddel- vervalsching en oneerlijke concurrentie. Drie vruchtensapfabrieken hadden zich civiele partij gesteld en vroegen schade vergoeding wegens oneerlijke benadeeling hunner zaak. De Rechtbank veroordeelde beide be klaagden tot twee boeten ieder van 1500 Mark wegeus de beide delicten en wees aan een der civiele partijen toe 10 000 Mark schadevergoeding, door be klaagden te betalen. Dat noemen wy een sociaal vonnis, waarnaar wij hier te lande kunnen wa tertanden. Hier te lande leveren de handelaren citroenzuur voor citroensap, bederven de mager, der consumenten, benadeelen eerlyke haudelaren en niemand doet hun iets voor zulke oneerlijkheid. En dan moet men weten, dat de Duit- sche Rijksdag verleden week heeft be sloten, het wetsontwerp tot verscher- I ping van de wet op de oneerlijke con currentie naar een commissie van een j en twintig leden te verwijzen. Daarna j zal de openbare behandeling van het I ontwerp in den Rijkadag plaats vinden. Geeu wonder, dat de berichtgever de verzuchting slaakt Wanneer zullen we nu toch eens mo gen berichten„in de Tweede Kamer (hier te lande) zijn de beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp waar- by oneerlijke concurrentie strafbaar wordt gesteld". Zóo iets onmogelijks vragen we toch niet, waar we hier te lande reeds in het bezit zijn van geheel uitgewerkte wetsontwerpen over dit vraagstuk. Wij wyzen slechts op het indertyd door Mi nister Loeff voorgestelde art. 328bis (later onder een ander Ministerie weder ingetrokken) en het door onze Midden standscongressen aangenomen systeem van wet van mr. Aalberse. Maar dat niet allen het cynische „zaken zijn zaken" met zoo ruim gewe ten toepassen als de boven aangeduide fabrikanten, moge blijken uit de vol gende mededeeling in het Engelsche weekblad „Great thoughts" van 6 Fe bruari, ons toegezonden door vriende lijke hand „Te Chicago dankt de zeer uitgebreide handelszaak van Marshall Field Co." j haar succes aan de door haar steeds j gevolgde zuiver zedelijke beginselen. „De Directeur volgde altyd dezen regel, dat zij het belang der afnemers hooger stelde dan eigen voordeel. „Bjj advertentiën mocht nooit van de waarheid afgeweken en evenmin over dreven worden, en het werd zelfs wen- schelijk geacht, dat de waven beter bleken te zijn dan de aankondiging had doen verwachten. „Toen het alom bekend was geworden, dat dit handelshuis bjj die gulden regel standvastig volhardde, werd zulk een groot vertrouwen geoogst, dat de bloei was verzekerd". Is er niet een spreekwoord, dat luidt „eerljjk duurt het langst" Werkloosheid. De wijziging der Postwet heeft ook dil goede gevolg gehad, dat vele tijdschriften, die, nra het dure porto, vroeger vrij onge regeld verschenen en daardoor weieens zaken bevatten die niet meer actueel waren, thans als maandblad uitkomen. Zij vallen dan on der de rubriek «nieuwsbladen" en deelen iu het goedkooper porto. Zóo ook bet Tijdschrift van de Neder- landsche Heidemaatschappij, dat voortaan omtrent den eersten van iedere maand zal verschijnenomtrent, want althans in den eersten tijd van dezen voor de lezers zeer gunstigen overgang is niet alles persklaar. De nieuwe jaargang vau het Tijdschrift dan wordt geopend door een zeer uitvoerig «een en ander" over de werkloosheid in de groote steden, in verband met de cultuur- werkzaamheden op het platteland. De Di recteur der Maatschappij baalt daarbij aan, hetgeen over dit onderwerp in de Tweede Kamer meer of minder weinig deskundig is, gelangpraat om vervolgens breedvoerig te bespreken in hoeverre werkloozen ge bruikt kunnen worden bjj ontginningen. Als vaststaand neemt hij daarbij in 't al gemeen aan, „dat de doorsnee-werklooze" (ondersteld altijd, dat zoo'n patiënt er het leven afbrengtongeschikt is, zich op het platteland te vestigen en daar een blij venden werkkring te vinden. De Directeur is al vrij tevreden, als verkregen wordt: «niet de werkloozen uit de steden naar het platte land maar de plattelandsbewoners niet naar de stad". Het verdere betoog kan meu zich nu wel denken, als men daarbij weet, dat eerst be sproken wordt bet rapport over dezequaes- tie in 1895 in bet Nederlandsch-Landbouw- comité uitgebracht j vervolgens de eischen waaraan ontginningswerken moeten voldoen, en eindelijk het bebosschen en afzanden van uinen. Als slotopmerking zegt de Directeur nog, dat bij natuurlijk niet is uitgegaan van het standpunt, dat het door de werk loozen ver richte werk oeconomisch is dat wil zeg- geD, dat het kapitaal rentegevend belegd wordt te minder als men te doen krijgt met de laatste nieuwigheid op dit gebied, de „stakende werkloozen", die niet tevreden zijn met een verdienste van ft.25 per dag. Hij heeft willen zoeken naar werk om te voorkomen, dat zij, die tot werkloosheid gedoemd zijn, tot bedeeling moeten verval len. Geenerlei ilusies maakt hij zich, dat het geen bij heeft aangegeven spoedig in uit voering zal komen. Vooreerst omdat dit steeds een behoorlijken tijd van voorberei ding noodzakelijk maakt, en verder omdat die werkzaamheden slechts plaatselijk kunnen zijn en aan een zeer gering percentage werkloozen arbeid geven kunnen, lntusscben, de Directie der Heidemaatschappij ver klaart zich, als immer, volgaarne bereid tot hulp en voorlichting en beeft nu al twee van de besproken gevallen in bewerking een van een complex duingrond van 200 H. A., die afgegraven moet worden om den ondergrond voor tuinbouwdocleinden te bestemmen, en een ander van 10 tot 30 H.A. heidegrond, die tot aanzienlijke diepte door handenarbeid bewerkt zal worden. Vermogende landeigenaren wordeD opge wekt, dit anikel eens goed te bestudeeren, opdat zy wellicht kunnen médewerken, goed willende werkloozen op te heffen uit hun ellende. Zondag was het acht jaar geleden, dat het huwelijk van H. M. de Koningin werd voltrokken. De commissie voor het vreugdeblijk der officieren van het leger aan H.M. de Konin gin bestaat voor het garnizoen Amersfoort uit mevrouwenVan Hoek, Klerk de Reus, Van der Burg, Steinbuch, Jasink, Scherpenhui- zen, Grondhout en Doornbos. De heer G. van Terwisga is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot semi- arts. Met ingang van 26 Februari is bevorderd tot dirigeerend apotheker (majoor) de mili taire apotheker le klasse K. Verlaan, van het Militair hospitaal te Amersfoort. Van het 5e regiment infanterie zullen van de voorj.iarspioeg der Nationale militie op 1 Mei 7 en van de najaarsploeg op 15 No vember 6 miliciens overgaan bij de hospi taal-compagnieën. De «Eembode" deelt mee, dat op 1 Juni een tweede eskadron van het nieuvvopge- riebte le regiment huzaren te Amersfooit in garnizoen komt en dat het plan bestaat om het eskadron ordonnansen van Amers foort deels naar Deventer, deels naar Ede te verplaatsen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met in gang van 1 October a.s. aun de onderoffi cieren leerlingen van den Hoofdcursus te Kampen een wekelijksch zakgeld zal worden uitbetaald van f2.25. Gedurende hun de- tacheeringiijd bij de korpsen, van 1 Juli tot

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1