Donderdag 25 Februari 1909. BLOOKERS No. 7627. 58e Jaargang. Stadsnieuws. DAALDERS CACAO. firma a h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aboiïhement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. Bl'ItG EMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Maart a.s. nieuwe leerlingen op de le soort Jongens- en Meisjesschool kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wensehen te /.enden, moeten zich daartoe aanmelden bij het hoofd der school, minstens acht dagen vóór den tijd, waarop de toelating verlangd wordt, en dien onderwijzer de door hem noodig geoor deelde opgaven deen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, ver meldende naam, voornaam, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den adspirant-leer- ling- Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling Bevolking). Amersfoort, 23 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. I)e Secretaris, .1. G. STKNFERT KROESE. Bij de Raadsvergadering van Dinsdag werden ingebracht: van Gedeputeerde Staten een bericht, dat bun besluit van 10 November 1908 tot na dere vaststelling der jaarwedde van den Gemeente-ontvanger is goedgekeurd bij Kod. besluit van 4 Januari 1909, no. 28 voor kennisgeving; van de zelfden goedkeuringen der Raads besluiten von 12 Januari betreffende den aanleg van een gedeeltelijk nieuwen weg naar Soestdijk en Baarn tot vaststelling van bet 5e suppletoir kohier der Inkomstenbe lasting en bet '2e suppletoir kohier der Straatbelasting, beide dienst 1908 alle voor kennisgeving van de zelfden een bericht, dat zij hun beslissing omtrent de Bouwverordening wen sehen te verdagen en een schryven, hou dende opmerkingen over die verordening het eerste aangenomen voor kennisgeving, bet laatste naar B. en W. om p'aj-advies van do zelfden beschikkingen omlrent reclames Inkomstenbelasting 1908 voor kennisgeving van de zelfden bericht, dat bij Kon. be sluit van 9 Februari 1909, no. 30, weder vrijstelling is verleend van de verplichting, voor meisjes gelegenheid te geven, buiten de avonduren 96 ut en per jaar herhalings- onderwjjs te genieten, thans tot 1 Mei 1914 voor kennisgeving; van Burgemeester en Wethouders proces verbaal der kasopneming bij den Gemeente ontvanger op 25 Januari 1909 gedepo neerd ter inzage van de leden de verslagen van de Commissie tot wering van schoolverzuim, van het Curatorium van het Gymnasium en van do Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs zullen worden opgenomen in het Gemeente-verslag; een adres van J. van Keulen om gedeel telijke herstelling van een wert'muur, een adres van 8. YV. Melchior, en een van de Vereeniging van Amersfoortsche drukkers patroons, beide omtrent levering van druk werk aan de Gemeente alle om prtca-idvies aan B. en W.; een adres van het kader der stedelyke brandweer omtrent de Amersfoortsche Vrij willige Brandweer te behandelen bij punt 15 van de onderwijzeres A. C. M. J. Nijland- Duyster een dankbetuiging voor het haar verleend verlet voor kennisgeving van J. M. Boshuizen een schrijven met bijlagen, houdende nadere toelichting van zijn adres van 2 September 1905 gede poneerd ter Secretarie ter inzage van de leden een schrijven van den Directeur der Hoogere Burgerschool omtrent de leerkrach ten aan die inrichting gedeponeerd, als voren een verzoek van den heer L. Kames om ontslag als Keurmeester der visch en een verzoek tot het behoud der vrijje woning iu de Koppelpoort tot hij een plaats vindt in de St. Gieters en Ëloklandsgasthuis. De Voorzitter stelt voor, dit ontslag terstond te verleunen als eervol en het sub sidiair verzoek om vrije woning te renvoy- eeren aan B. en W. De beer Gerritsen: Ik stel voor hel ontslag eervol te verleenen onder dankbe tuiging voor de langdurige diensten, aan de Gemeente bewezen. De heer Plomp: Het verzoek is twee ledig en omvat èn ontslag èn behoud van vrije woning. Kuit de Raad niet dadelyk beslissen De Voorzitter: De woning is eigenlijk onbewoonbuar, doch de heer Kames bewoont haar zoo telle quelle. Ik geloof niet, dat de nieuwe titularis haar zal]willen bewonen. Om de historische waarde van het gebouw is het wel gewenscht, dat er een bewaarder in blijft. Voor het overige vereenig ik me gaarne met de toevoeging, door den heer Gerritsen aangegeven. De Raad verleent hierna z. b. st. het ontslag eervol onder dankbetuiging. Eerst punt 4 (benoeming adjunct-archiva ris) gaf discussie. Mr. 11 e y l i g e r sIk acht het voorstel van B. en W. niet voldoende gemotiveerd. Het archief wordt schaars bezocht en het is gebleken, dat de positie van een adjunct- archivaris vrijwel een sinecure is. Beter ware het als B. en W. die betrekking niet weder vervulden, doch den archivaris, die een ijverig en bekwaam man is, een meer voldoend salaris gaven. Is de archivaris gehoord over dit voorstel De Voorzitter: De archivaris heeft geen bezwaar. Hij kan niet altijd aanwezig zijn en daarom is het gewenscht, dat er iemand is, die de bezoekers behulpzaam kan i wezen. Nu moet eerst beslist op het voorstel- Heyligers of een adjunct gewenscht is. Mr. Heyligers: Het was niet mijn bedoeling, er er een voorstel van te maken. De heer Gerritsen: Ik zou toch wel eerst het principe willen zien uitgemaakt. Vóór het voorstel tot benoeming zijn 12 leden. Tegen stemmen de heereaRuys, Salomons en Tromp van Holst. Benoemd wordt jhr. R. A. P. Sandberg, te Nunspeet. Zijn jaarwedde wordt vastgesteld op f 100. De heer Roland us Hagedoorn komt ter vergaderilpf. Punt 7 (kosteloos gebruik Gemeente-lokaal door plaatselijke afdeeling Ned. Bond van Gemeente-werkliedeu). Het prae-advies luidde afwijzend. De heer Gerritsen: Het heeft mij verbazend bejammerd, dat B. en W. afwij zend beschikten op het verzoek. Er zijn verschillende motieven om het wfel toe te staan, als daar zijn: het veraterken van den band tusschen deze werklieden en het Ge meentebestuur, het gevaar dat deze men- schau in herbergen moeten vergaderen, de geringe kosten. Het kost bijna niets eu zelfs te Maastricht werd hun een lokaal afgestaan. Ik stel voor, het lokaal kosteloos te ver strekken. De Voorzitter: Hebt U gedacht aan de regeling omtrent het in gebruik geven van Gemeente-lokalen De heer Gerritsen: Ik stel voor vry- stelling van betaling te geven voor het gebruik van een lokaal in het gebouw aan de Koestraat eens in de veertien dagen of drie weken. De heer Plomp: Ook ik heb me gevleid met de verwachting, dat B. eu YV. het verzoek zouden hebben ingewilligd. Princi- pieele bezwaren hebben zij niet aangevoerd. GEEN CACAO SMAAKT i Z00 KRACHTIG ALS Hun afwijzend advies zit meer in de regeling, die m.i. een beetje verouderd is. Toen die verordening werd gemaakt, was er alleen het gebouw aan de Koestraat thans hebben we ook het Werkhuis. Ik ben net eens, dat de bami tusschen deze werk lieden en de Gemeente moet versterkt en ik wil daarom vragen of hst niet mogelijk is, dat zjj vergaderen in het Werkhuis en al thans een lokaal om niet krijgen. Wethouder Visser: Ik stel voor, het adres aan te houden en eerst in te trekken de verordening. Ik denk ook aan het lokaal van het Burgerlijk armbestuur, een vrij groot lokaal. Slechts zou een rege ling moeten gemaakt voor het gebruik van vuur en licht. De heer Gerritsen: Ik heb geen be zwaar tegen bet voorstel van den VVethou- der, doch de bepaling is er reeds, dat de Raad vrijstelling kan verleenen. Wethouder Visser: Ik moet doen opmerken, dat het lokaal aan de Koestraat vrijwel onbeheerd is. De instructie voor den concierge dient dus uitgebreid, óók wat be treft verlichting en verwarming. De heer Veis Heyn: In bet gebonw aan de Koestraat zijn meer lokalen be3chik- baar dan dat van het Armbestuur. Ik ver eenig me overigens ten volle met de vorige sprekers, ook uit overweging, dat in dat lokaal geen verleiding bestaat voor gebruik vau sterkedrank en ook om deu band tus schen de Gemeente en haar werklieden te versterken. Wethouder Ce losse: Het komt me voor, dat de Raad de verordening niet wenscht te herzien en daarom is wel 't best, dat we het verzoek aanhouden en nader advies vragen van B. en W., qpk om te onderzoeken of er een geschikt lokaal is. Het verzoek had wel sympathie bij B. en W„ doch op 't oogenblik was er geen ge schikt lokaal. De heer Van Esveld: Het Armbe stuur gebruikt het lokaal alleen Dinsdag avond en Woensdagmiddag. Waarom kan dit dan niet afgestaan op andere tijden De he»r Gerritsen: Het bezwaar van Wethouder Visser komt me voor, geen be zwaar te zijn bet is alleen een regeling met den concierge en als de Raad dit verzoek toestaat, hebben B. en YV. slechts te spreken met dien concierge. Buiten het lokaal voor het Armbestuur is er nbg een lokaal en wel dat, in gebruik bij de Muziek-vereeniging. Daar staat wel een trom met nbg zoo iets geks, docb daaraan zullen deze mannen op leeftijd toch heuscb niets beschadigen. De Voorzitter: Ik zou me willen vereenigen met het door Wethouder Celosse gesprokene. De heer Kroes: Nu ik heb gehoord,dat er zelfs twee lokalen zijn, ben ik er sterk voor, reeds nü te beslissen, juist om deze menschen uit een heiberg te houden. De heer Hamers; Ik zou wensehen, dat aan B. en YV. werd overgelaten te beslissen welk lokaal het geschiet is. De Voorzitter: Ik breng in stemming het voorst'd-Gerritaen (verzoek alsnog toe staan). De heer Plomp; Ik geloof toch, dat beter is het voorstel-Celosse om het verzoek te renvoyeeron aan B. en W. De heer Gerritsen: lk trek mijn voorstel in. De Voorzitter: Ik breng dan instem ming het voorstel-Celosse, geappuyeerd dooi' den heer Plomp. Dit wordt aangenomen met algemeens stemmen. Punt 8 (bepleisteren YVerkhuis, in rotswerk). Mr. Heyligers: Ik betwijfel of het voorstel zal" beantwoorden aan bet doel, en wel dit terrein in overeenstemming te bren gen met de omgeving. De schuur blijft een sta in den weg en de Ambachtsschool blijft meer gelijken op een fabrieksgebouw dan op een school. Ik meen, dat beplanten van het kale terrein meer zal ten goede komen aan den welstand en niet zoo kostbaar zal zijn. De Voorzitter: Het terrein kan niet gemist worden, omdat het da speelplaats is voor de leerlingen der H. B. S. De schuur, eigenlijk de houtloods der Ambachtsschool, is reeds lang verplaatst^t^ Mr. Heyligersylk meen ook, dat de muren moeten beplanthet gebouw ziet er bepaald haveloos uit en verbetering is zeer noodig. De heer Kroes: Ik ga mee met het voorstel van B. en W. De houtloods kan met een aardig tintje wat meer aanlokkelijk worden gemaakt. Het voorstel wordt nu aangenomen z.h.st. Punt 11 (Driepuntje Arnhemscheweg). De heer Salomons: Evenals alle inge zetenen ben ik zeer blij, dat het vroeger beruchte Driepuntje is verdweneD, doch ik meen, dat niet de volle aandacht is gewijd aan de esthetische zyde. De lyn der trot toirs is zoo beknutseldde ruimte is daar te groot, zelfs gevaarlijk, daar eïn hoek wordt gevormd van bijna 90 graden. Hoe ronder die hoeken zijn, des te beter. Het wordt er ook niet mooier op. Als die hoek wat ronder wordt gemaakt, dan komt er een mooi bouwterreintje, dat licht in erf pacht kan gegeven. De heer Kroes: Ik kan mij daarmee niet vereenigen. Eerst hebben we het ter rein gekocht om het open en vrij tekrygen en het nu weer te gaan bebouwen, is in strijd met bet doel van den aankoop. De Voorzitter: U geeft weer,hetgeen ik wilde antwoorden. Do heer Oosterveen-. Het is gemak kelijk iets zoo daar te stellen, maar wie bouwt, zou toch meestal gaarne eens willen overbouwen. Er is geen baast bij; het kan best een paar weken wachten en desnoods zou een commissie kunnen benoemd De Voorzitter: lk moetrwijzen, dat het tijd wordt voor de beplanting en dat de Commissie voor de fabricage zich heeft ver- eenigd met het voorstel van B. en YV. De heer Oosterveen: Ik geloof dit gaarne, maar acht het toch beter, nu even uit te stellen en nog eens een onderzoek in te stellen dan later berouw te hebben. De heer Kroes: Zou het niet gewenscht zijn, even aan te geven met latjes en dan den Raad te doen beoordeelen hoe het staat dan wel misstaat. De heer Van Duinen: Eer ik in de vergadering der Commissie voor de Fabri cage de teekening zag, gevoelde ik óok iets voor het weder verkoopen van een bouwter reintje, doch thans ben ik totaal daarvan genezen en vereenig me ten volle met het voorstel van B. en W. om het plein zoo ruim mogelijk te maken. De hoek moet vooral vrijblijven om het uitzicht naar den Leusdorweg. De heer Visser, YVethouder van openbare werken: Het terrein is,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1