zelfs voor een te groote som, vau het Ruk sekocht om oen ruim plein te maken, isu we ilat hebben, zou 't noch raadzaam, uocn consequent zyn, oeu deol er van weer'te vervreemden. Ik ben er van overtuigd, dat de leden zelf zullen erkennen, dat er geen beter plan kan gemaakt, al is dan ook wol- licht geen rekeuiug gehouden niet ethisUie of esthetische zaken. Als gezegd, worlt het ook tijd voor do beplanting. De beer Salomons: De hoer Van Dui nen heeft gezegd, den hoek vooral vry te willen houden om den vryen uitkyk naur don Leusderweg. Als m\jn bedoeling wordt gevolgd, dan wordt die uitkyk nog beter; thans kan men, op dezen zeer korten draai. plotseling tegenover elkaar staan. Ik stel voor, de beslissing aan te bouden en beu b reid, toelichtende teekeuingen te maken. De heer Plomp: Do Gemeente heeft gekocht in twee tempo's. Heeft de beer Salomons er wel rekening mee gehouden, dat de eerste koop bestemd is voor publie- De Voorzitter: B. 011 VV. handhaven hun voorstel. Ik zal intusschen instemming brengen het voorstel-Sulomons (verdagen). Het wordt verworpeu met 13 tegen J stemmen, die van de heeren Ruys eu Oos terveen en den voorsteller. Het voorstel van B. eu W. wordt hierop aangenomen met op éeu na algt-meene stem- meu (tegen de heer Salomons). Punt 12 (verzoek vereeniging „Johan van Oldenbarncveld"). liet advies van B. eu VV. is afwyzend wat bet re It hot verzoek het plein te noemen naar don Kaadpunsiounaiis en toestemmen 1 wat aangaat het verzoek om het aan te wij zen als plaats voor een eventueel gedeuk- teeken. De heer Van Esveld: Ik stel voor,ook het eerste deel van het verzoek aan te hou den tot een uaatn zal zyu gegeveu aan hei Ple'D- r, 11J De Voorzitter: B. eu W. vreezen verwarring met de Vau Oldenbarueveld- laan. De heer Van Es veld: lk maak er een voorstel van. Mr. Hey 1 igersIk wensch den naam In 't midden te laten. De heer Vela Heyn: Jk vind veel te zeggen vóór het advies van D. en VV. We hebben r.eds een Van Oldenbarneveldt-laan eu een Van Oldenbarneveldt-straaije. De heer Oosterveen: Zoo heel veel kans op verwarring is er toch niet. De laan is op den Berg, het straatje in het midden der stad!::t plein zou komen btf Leusden. De Voorzitter Ik breng in stemming het voorstel-Van Esveld. Het wordt verworpen met 12 tegen 4 9temmou( vóór de heerenVan Duinen, Sa- lomons en en de voorstel ier). Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen z. h. st. Pust 13 (circus Charles). De Voorzitter: Het verzoek is, gedu rende drie dagen in Jutii of Juli een stand plaats op het Vildersbosch te verhuren voor flOO. De heer Oosterveen: Is daarby ook een Zondag begrepen Dan zou ik zyn tegen het voorstel. De Voorzitter: Dit hangt af van de tournee eu is, voorzoover ik weet, nog niet bekend. De beer Plomp: lk meen, dat we nu treden in de rechten van het Dagelijkscb Bestuur. De heer Kroes: lk ben het volkomen eens met den heer Oosterveen. De Voorzitter: Dan zouden we kun nen toevoegen aan de pacht-overeenkomst op nader door B. en W. te bepalen dagen, geen Zondag of Cbr. feestdag z\jnde. De beer Van Esveld: Doet de Burge meester hiermee niet afstand van zyn recht? Da Voorzitter: Pardon. Thans wordt beraadslaagd over het verhuren van het ter rein. De Burgemeester geeft al dan niet ver gunning tot de voorstellingen. Ik breng dus in stemming het amendement-Oosterveen. De stemmen staken. Vóór stemden de hee ren Visser, Kroes, Ruys, Salomons, Hamers, Van Kalken, Vtls Heyn en de Toursteller tegen de 8 overige leden. Het voorstel wordt dus aangehouden tot de volgende vergadering, waarin alleen er over wordt gestemd. Punt 15 (Vrywillige Brandweer). De Voorzitter: Even vóór deze ver gadering is ingekomen de volgende nota van den heer Plomp De Raad der Gemeente Amersfoort. Gezien, in zake de Vrywillige Brandweer, de nota van B. eu W. der Gemeente dd. 12 November I9U8, Afd 1 no. 1543, en het voorstel van gemeld college, gedaan by mis sive dd. 28 Januuri 1909, afd. 1 no. 102; Gelet op de overgelegde stukken; Overwegende, dat de m de Vrywillige Brandweer ontstane geschilpunten vreemd zyn aan bet do&l der Vereeniging, mede- ingezetenen in geval van brand ter hulpe te komen dat bel derhalve niet onmogelyk voor komt, dat die geschillen in der minne wor den geregeld; dat bet wenscbeljjk voorkomt, daartoe, onverminderd hetgeon door B. en W. in die lichting is gedaan, nogmaals een poging aan io wenden, zulks tur voorkoming, dut de keuze van éeu der twee verenigingen, waarin de Vrywillige Brandweer zich heeft gesplitst, zal leiden tot versnippering van krachten en tot de gevolgtrokkiug, voor den Raad verwerpelük, als geeuszins gelogen in zyn bedoeling, dat de met-gekozen vereeni ging als ter lyde gesteld zal worden be schouwd dat bet instellen van een dergelijke po- giug tovi ns strekkeu kun tot bevordering van goede verstandhouding tusscben het betrok- kou doel van de ingezetenen; a. houdt de beslisHiug op hot voorstel van B. ou NV. inzake het vorstrekkou van subsi die eu het in gebruik geven van materieel aan b. noodigt B. en W. uit: 1. ter kennis der voorloopige Besturen van de vereenigingen, ontstaan uit de Vry willige Brandweer, te brengen, dat den Raad dezer Gemeente, waardeeroude de diensten door de Vrywillige Brandweer gepresteerd, het aangenaam zal z(ju, wanneer, ter zyde stel lende alle pursoonlyke inzichten en grieven, met hetdoef van de vereenigingen enterbevor- doiing van de eensgezindheid tusscben inge zetenen, de zooeven gemelde voorloopige besturen pogingen zouden in liet werk stel len, de vereenigingen te doen ineensmelten tot éen geheel. 2. die Besturen te verzoeken, van hun po- giogoo. hetzy gezamelijk, heizy afzonderlijk, aan het collge vau B. en VV. verdag te doen; De heer Plomp: Op de eerste plaats breng ik dank aan G. en W., dat zij deze uotu nog aauhangig maakten. Het blijkt, dat de geschillen niet betref fen het doel der cventuuele nieuwe veree niging, mot namehet helpen van mede-in- gezeteuen bij brand. Ook blijkt, dat de lust daartoe niet germg isin plaats van éen, hebben we nu al het aanbod van twee ver eenigingen, met zelfs meer leden dan de out- bondene. De goede zyde zie ik in dien lust tot hel pen. Als ik dat niet deed, zou ik tot de cou- clusie moeten komen, dat de twee vereeni gingen elkaar een hak trachten te zetten, en daarvoor acht ik de burgers te goed. Het is thans m.i. plicht van den Raad, een bemiddelingsvoorstel te doen en óok om uitdrukkelijk aan te geveu, dat, als de Raad een keuze doet, de andere vereeniging niet tmuderwaardig wordt geacht. Op de derde plaats doe ik myn voorstel om auu enkelen gelegenheid te geven, zich desgewenscht op eervolle wijze terug te kun- neu trekken. Indien de Rasd dit wensebt, zulleo de voorloopige Besturen daaraan wel gehoor geven en ik hob dan e>m flauwe hoop, dat dan geen scheiding zal komen tusscben iugezetenen. De heer Oosterveen: Ik zal gaarne dit voorstel steuueu. lk geloof óok niet, dat het thans tyd is, verder te gaan. De A.V.B. is op een slecht oogenblik in tweeën ge splitst. Ik acht het niet goed, dat de Raad thans even uitmaakt, welke groep het ma teriën ou het subsidie zal krygen. Ik meen aanneming van het voorstel-Plomp dan ook 't best. De Voorzitter: lk, die de minderheid vormde in het college van B. en VV., wil uitdrukkelijk verklaren, geen voorliefde te hebben voor de eene of de a iderd vereeniging. Ik voeg hierbij, J"1 B. en W. het voorstel- Plomp gaarne overnemen. Hiertoe wordt besloten z. h. st. De overige puuteu en de interpellation vermeldden we in het vorig nummer. Zondag weid in alle Oud-Katholieke ker ken in Nederland van den kansel voorgelezen een herderlijk schrijven van den Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschoppen van Haarlem en Deventer. Aan de gemeenten werd daarin bekend gemaakt, dat een gewijzigde uitgave van het Vesperboek verschenen en een nieuw Mis boek ter perse is en dat niet het Latijn, doch de moedertaal voortaan in de kerk gebruikt zal worden. In de misliturgie zyn o. a. de volgende veranderingen aangebracht: Uit den Credo is het woord »filioque" weggelaten, dat zoo- voel misverstand eu geschil heeft teweeg ge bracht tusscben de Oostersche en de Wes- terscbe kerk, zoodat het teruggebracht is tot zyn oorspronkelyken vorm, zooals het op het Concilie van Constantinopel in 381 is opgesteld. Io bet eerste gebed van den Canon komt de Paus niet meer voor, daar de Oud-Katho lieke kerk sedert de in 1854 eu 1870 tot leerstellingen verheven meenlngen aangaande de Onbevlekte ontvangenis van de H. Maria en de onfeilbaarheid van den Puus geen kerkelijke gemeenschap onderhoudt met den Bisschop van Rome. D. C. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken om advies gezonden een door de Staatscommissie voor het internaiionaal pri vaatrecht opgestelde vragenlyst, te behan delen In een, op nitnoodiging van de Neder- landsche Regeering, te 's-Gravenhage te houden internationale conferentie voor het ontwerpen van een uniform wisselrecht. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, ten vervolge op de mededeeling voorkomende in de «Staatscourant" van 20 Februari, betredende de dienstregeling van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen, respectievelyk de Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatsshappy, dat by de boekhandelaren firma Gebrs. Van Cleef, te 's-Gravenbage, tot een beperkt aantal exem plaren verkrijgbaar is gesteld het ontwerp voor de zomcrdienstregeling van 1909, aan geboden door de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij, tegen betaling van f0.22y2per exemplaar en van evsntueele portokosten. Voorts wordt een exemplaar van dat ont werp ter kennisneming door belanghebbenden nedergelegd op de Grifiiën der onderscheiden Provinciën en ter Secretarie van verschil lende Gemeenten. F.ventueele opmerkingen betreffende dit dienstregelingsontwerp moeten, ten einde voor de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kuunen worden genomen, rechtstreeks ingezonden worden vóór of op 5 Maart aan het Departement vao Waterstaat. Do aandacht van belanghebbenden^ wordt gevesiigd op de gelegenheid tot wisseling van draadlooze telegrammen met personen aan boord vau daartoe ingerichte schepen op zee. Inlichtingen worden gegeven aan het loket «telegraaf" van het post- en telegraafkantoor hier. Bij Kon. besluit werd ten aanzien van reserve-officieren bij de landmacht en ten aanzien van het reserve-personeel van de landmacht benedon den rang van officier be paald: de duur van den termijn van den to vervullen werkelijken dienst om het an dere jaar eenmaal en dan ten hoogste voor zes weken, dan wel jaarlijks voor ten hoogste drie weken wordt door den korpscom- mundant bepaald eu niet langer gesteld dan in het belang van de geoefendheid noodig wordt geacht. Aan hen die blijken hebben gegeven vol komen .geschikt te zyn voor de vervulling der verplichiingen aan huu rang verbonden, kan vrysielling van opkomst ouder de wa penen woi verleend. De aanwijzing van reserve-personeel bene den deu rang van officier tot vervulling van andere diensten, welke ter gedeeltelijke ver vanging komen van het verblyf in werkelij ke dienst, biervoren bedoeld, geschiedt niet dan met iustemming vau den belangheb bende. Een Kon. besluit wordt tegemoet gezieD, waarbij bepaald wordt, dat het opleidings jaar voor a.s. uiilitie-ofliciereu voortaan zal loopen van 1 October tot uliimo September vau het volgend jaar en dus niet meer zal verdeeld zijn over twee burger-studiejaren, doch met de laatste parallel loopen. De op leiding, die dan meer gecentraliseerd plaats heelt de eerste maal bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort zal bestaan in eeu tbeorisch-practischen cursus van 1 Oc tober tot 1 Juni waarna examen wordt afgenomen, terwijl bij welslageu daarna nog gedurende ongeveer vier maanden prac tised dienst word! verricht in enkele nader aan te geven garnizoensplaatsen met goede oeteuingsteireii en. Wanueer de adspiranteD, die zich thans verbonden hebben ol nog zullen verbinden, den weuscb te kennen geven naar voren- omschreven (nieuwe) regeleu te worden opgeleid, zullen zij, na het sluiten der ver bintenis, met verlof worden gezoudea tot 1 October a.s. Weuscben zy van bedoelde bepalingen geen gebruik te muken, dan heeft hun op leiding plaata op deu ouden voel en volgens den eerstvermelden tyd. De opvoering, Dinsdagavond, van «Een wals-illusie", door hetNederlandsch operette- ensemble ouder directie van den hoer Al- phonse Janmart, is geweest een desillusie. Al dadelyk moet gezegd voor den hoer Janmart en zyn gezelschap het meest. Over al waar het deze operette opvoerde, had het stampvolle zalenbier was de zaal stam pleeg. Ten gevolge daarvan kön de directie ze heeft getoond door »Het ooljjke weeuwtje" heel wat over te hebben voor bet publiek niet doen wat ze elders deed ze kon niet een macht figuranten te werk stellen, kón geen orkest laten optreden in het tweede bedrijf, kou niet geven wat ze elders en anders ook hier gaf. En de leege zaal had óok grooten invloed op de spelers, die nu coupeerden van je welste, maar éen couplet zongen en dan ook weinig meer kregen dan een flauw ha-idje. Hier geen terugroepingen by open doek, geeo herbaalde malen overzingen van het wals-duet of het piccolo-lied. Zelfs de alleraardigste .le^on de danse et de maiutien< echt Wienerisch van Franzi aan Prinses Hélèoe werd geheel overgeslagen. Wat wel heel jammer was en werd be treurd door ben, die den «Walzertraum genoten te Amsterdam of Den Haag en Oscar Strauss' maziek nög eens wilden hoo- ren, weer luitenant Niki, andermaal Franzi Steingruber wilden bezig zien; maar ook door hen die al zooveel hadden gelezen over en in de geïllustreerde bladen gezien van dezen «Schlager der Saison". Wat óok jammer was èn oni de goede zorgen besteed aan het heele mooie deco ratief, de zeer goede costumes en de regie èn om de wyze waarop de rollen waren De heer Grootveld, een der allerbeste acteurs van dit gezelschap, was een pracb- iige Joachim, Vorst van Flausenthurmme juffrouw Corry Pinksten een bijna onver beterlijke Franzi Steingruber. t Niemand had meer leed van zoon geheel nagedachten tegenslag dan de heer Janmart maar ontmoedigd is hy daarom niet; hij komt terug, stellig en zekermisschien wel met de «Dollarprinses". Een occasional schrijft: Voor de plaatselijke af'deeling van den Ned. Protestantenbond trad gisteravond op ds. S. K. Bakker, Ned. Hervormd predikant te Zwolle, met het onderwerpDe gezondheid der ziel. Spr. begon met te zeggen, dat er wellicht zouden wezen die zouden willen vragen, zoo als de atheïstische, vroeger orthodoxe man hem deed„Wat ziel Laat zien die zielToch, al kan ook spr. de ziel niet materialistisch too- nen, toch wil hij zeggen: „ziel," en niet: ge zondheid van zedelijk geestelijk leven, als ver zamelnaam van alle zedelijke eigenschappen. Zeer zeker, de dokters hebben gelijk; het lichaam moet gezond zijn, maar óok de ziel, 's menschen geestelijk leven. Rust, arbeid, fris- sche lucht, zegt de dokter; uw lichaam heeft het noodig. Zoo ook heeft de ziel noodig om gezond te zijn en te blijven frissche, onbedor ven lucht, arbeid, rust. Zou lichaam cn ziel ge zond zijn bij menscheu, zoo als er velen zijn, met zoogenaamde morgenstemming Een stem ming die vóór twaalven niet opklaart en waar bij vrouw en kinderen weten, dat het zaak is, niet te veel tegen vader te zeggen. Zoo zyn er tal van uitingen. De Heidelbergsche catechis mus zegtHet hart der menschen is geneigd tot alle kwaad. Een waar woordlaat onB voor zichtig zyn en bij gezondheid van lichaam ook gezondheid van ziel bewaien, verre bly ven, van wat verlagen kan; voorzichtig zyn in den om gang met van die ijskille menschen, die voor niets oog en hart hebben, die een domper wil len zetten op al wat zweemt naar bewondering van hoog-heerlijk leven en edelen strijd. Zeer sterk, zoo sterk als Jezus, zouden we moeten zyn, zoo omgang met al wat neer baalt en omlaag trekt, ons niet kon besmettenJezus die de geestelijk dooden opwekte; die rein kon blijven al trok hij zich 't lot der gevalle nen aanwarm kon blijven bij de koude, ijzige Farizeërs. Daarom, 't ie moed, moed der zelf- kenuia, om verleiding te vlieden, voor ons die die niet zoo sterk zijn, en te zoeken het goede. Want gelukkig, ook de ziel is geneigd tot alle goed. Boeken cn hoevele boeken zijn soms niet een vloek voor 't hoele leven, door den slechten invloed die er van uit gaat. Neen ik zeg niet, dat ge louter zoo genaamd stichtelijke lectuur moet lezen, maar kiest boeken waarin men de hoofdpersonen gaarne eens de hand zou willen drukken en recht in de eerlyke oogen zien. By v. het boek van Frensen „Jorn Uhl". En dan lees vooral den Bijbel. Uit niet éen boek komt tot U zooveel en velerlei diep geestelijk leveD. Lees 't gedicht Job, de Psalmen, de Spreuken. Begin eens bij Spreuken I en ge zult blijven lezen. Lees vooral het Nieuwe Testament. O, ik zeg niet, dat ge moet beginnen met Ge nesis en eindigen met bet laatste vers van de Openbaring van Johannes, lk vrees, dat er veel zou wezen dat ge niet begrijpen zoudt, vooral in de Openbaring. Ik begrijp van de Openba ring van Johannes óok niet alles. Zoek den Menech den grooten Mensch in den Bijbel, ia Oud en Nieuw Testement, en ge zult overvloe dig vinden. Sla de Zaligsprekingen op. Zie Je zus daar staan voor Pilatus als alléén groot te midden van haat en verraad; Hij die aan het kruis genageld nog zeggen kon „Vader vergeef 't hunze weten niet wat ze doen I" Neem goed voedsel voor uw ziel. Is 't een bewijs van grootheid van ziel, alleen te werken om 't voordeel, bij alles te vragen :„Wat geeft hel" Menschen die welvaart zoeken alleen om welvaart en niet als middel om vryer en beter de dingen des geestes te behartigen, dringen zelfs vaak vrouw en kinderen bij dit streven op den achtergrond. En daarentegenhoe aantrek kelijk, verheffend is het niet voor 'n kind om te zien, dat vader, bij zijn hard werk, toch recht en goed-zijn niet vergeet. Naar vermaak jagen velen, en al kaD het goed zyn de lever eens te laten schudden, wie enkel naar vermaak jaagt, heeft een treurig bestaan, al rijdt hij ook eiken dag in een automobiel. Ook zyn er, die, als enkele dieren, leven van afvalzijn er, die in praatjes en praten over medemenschen hun hoogste geluk schijnen te zoeken. Maar toch, instinctmatig beselfen al dezulken ook wel, dat er wat aan hun leven ontbreekt. En als de oude dag komt dan hebben zij niets om op terug te zien. Jezus zei„Ik ben het brood des levens I" Is dat zoo? Eerst dan als we de waarheid van Jezus woorden in het eigen hart voelen, dan eerst kunnen wij het vatten. Zooal9 het zonlicht, dat door een prisma van glas valt, kleuren too- vert, zoo moet het licht van God door de ziel kleur en leven en warmte goveo daarbuiten en daar omheen. Van dezulken die tegen onrecht en leugen en vöor recht en waarheid strijden, desnoods alleen tegen de heele wereld, van de zulken zult ge nooit klachten hooren over het

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2