Stadsnieuws. aanleiding van uitdelingen, welke betrekking hebben op een boekjaar, eindigende tusschen 30 April 1009 en 1 Mei 1910, met 10 op centen worden verhoogd. Zoo zullen op den aanslag over 1008/1000, op te leggen aan een Naamlooze Veunoot- ICbap, wegens een tusschentildsche dividend- uitdneling vóór 1 Mei 1900 ter zske van haar boekjaar, dat eindigt nu 30 April 1000, 10 opcenten worden geheven. Evenzoo zal do aanslag, op te leggou over 1010/1911 aan eeu Naamlooze Veuuootschap wegen» een uitdeeliug in Mei 1010 of later, over het boekjaar 1009 met 10 opcenten worden ver hoogd. De opcenthefling over 1908/1909 zal uit uit den aard der zaak slechts in weinige gevallen plauts vinden. Hel verluidt, dat het wetsontwerp, hou- deuilo verbodsbepalingen tegen het wedden, het Ministerie vuu Justitie heeft verlaten en in handen is gesteld van den Raad van State. Volgens een der artikelen wordt het hou den van totalisators verboden. Het geschenk, «lat aan H. M. de Koniugin namens de vrouwen in de Provincie Utrecht zal worden aangeboden, zal in het Gebouw voor Kunsten on Wetenschappen te Utrecht te bezichtigen zijn voor do leden van het Comité Donderdag 11 Maart vun 11 tot I uur, on voor alle belangstellenden dien dag van 2 tot 4 on Vrijdag 12 en Zaterdag ld Maart van 11 iet 4 uur. Burgemeester en Wethouders stellen den Rand voor, afwijzend te beschikken op het adres van J. van Keulen, aannemer der ver nieuwing van werfmuren uuu Zuidsingel en Nieuweweg, houdende verzoek hem boven de aaonemingssoiu van f (3038 ie doen uitbetalen 111374 wegens overwerk. Do Gemeente-architect, rapport uitbren- geud op dit verzoek, deelt mee, dat adres- sant eerst verrichtte het werk uao den Nieuweweg en daarbij kon volstaan met oen hoogst eenvoudige kistiug vtu een paar plankeu on zonder stoornis 7.500 M heelt kunnen storten, waarvoor bent f20 per M' is uitbetaald. Hij het werk aau den Zuidsingel bleek, overeenkomstig Jj 3 alinea 2 vun bet bestek, een kistdam uooilig, omdat op sommige plaatsen tot 0.75 M. beneden den waterspie gel het metselwerk moest vernieuwd. De botonstoi ling van 3 '.055 M:l is eveneen» be taald mot f20 per Ms. Het advies eindigt aldus: „De bewering van adressant, nu meer werk te hebben geleverd dan het bestek op geeft, is m.i. onjuist, want in 3 van het besiek wordt uitvoerig omscbreveo, wat du aannemer in het onderhavige geval verplicht was uit te voeren. „Door hot bosteks-voorscbrift van meer genoemde «j 3 gebonden, mocht ik de bjjre- koning met auaers liutteeren dan na aftrek van het bedrag, hetwelk adressant voor hot maken van een kistdam of bekisting in re kening heelt gebracht. „Het is om deze redenen, dat ik U moet advisoeren, niet aan adressant» verzoek te voldoen.'' De Commissie voor de fabricage vereenigde zich met het rapport en advies van den Ge meente-architect. In afwjjkiug van de conclusie van den Ad vocaal-gunt ruul hoeft de Hooge Raad der Neüorlunduu, iu oen stralzuuk wegens over treding vuu een artikel eeuer elders vigue- reude verordening op de straat-pnhiie beslist, dat bet recht van dispensatie om op straat te zingen ol muziek te maken moet voor behouden aan den Burgemeester, gohoel overeenkomstig art. 188 Gemeentewet. Naar aanleiding daarvan stellen llurge- meett'-r en Wethouders aan dou Raad voor, art. 37 der Verordenirg betreffende de straat- politie te Amersfoort te wijzigen en tevens dit te voegen eeu art. 88 bis. Art. 37 2ou dun worden gelezen „De Burgemeester is bevoegd, van dit verbod onthulling te vêrleenen ouder zooda nige voorwaarden als fajj in het belang der openbare orde geraden acht'', Terwijl art. 88 bis zou luiden „Do bepalingen van deze verordening wor den geacht slechts te gelden, voor zuover iu bet daarby geregelde met is voorzien dour een wet, een algemeenen maatregel van be stuur, of een provinciale verordening". Do agenda voor de openbare vergadering van <len Gemeenteraad, op Dinsdag 9 dezer te houden, is uitgebreid met punt 11. Voorstel van Burgemeester en Wetbou- dere tot herbenoeming van Dr. H. VV. Scbrouder tot Gemeente heel eu vroed meester. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Gjr. Kleber gehouden 150ste openbare vergadering der Kamer van Koop- bundel en Fabrieken werd bijgewoond door zes leden. Do Secretaris, de heer Hs. P. van haselen, wm door ongesteldheid afwezigde heer Eysink nam als jongste lid het secre tariaat waar. De notulen der vergadering van 30 Janu ari werdon ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een groot aantal consulaire en andere verslagen, welke voor belangstel lenden ter lezing zullen voorliggen in het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Het bericht der vestiging oenor Kamer te Raamsdonk werd aangenomen voor ken nisgeving. Omtreut het afschrift van het antwoord der Kamer te Zutfon op het wetsontwerp tot verplichte winkelsluiting, waarin aanne ming van dit ontwerp wordt ontraden, be sloot de Kamer, dit aan te nemen voor kennisgeving. Het voorontwerp van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel tot afschaf- uanvan nacht- on Zondsgsarbeid in bakke rijen zal circuleeren by ue leden en in een volgende vergadering in behandeling kotnen. Ingevolge de missive van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, houdend verzoek om een verslag der Kamer voor het Gemeente-verslag over 1908 werd aan den Secretaris npgodragen, dit te ontwerpen. Het bericht, dat de Gemeenteraad de re kening der Kamer over 1908 goedkeurde, werd aangenomen voor kennisgeving. Aan het verzoek der Handelsschool te Rot terdam om de verslagen der Kamer temo gen ontvangen, zal worden voldaan. Van den Directeur-generaal der Posterijen en Telegralie en van den Inspecteur van dien tak van dienst te Utrecht waren nog ingekomen missives, houdende bericht, dat, by invoering van den zomerdienst op 1 Mei, zoowel het postkantoor als hot telegraaf- en het telefoonkantoor hier te stede op werk dagen zul zyn geopend van 7 uur 's ochtends tot 0 uur 's avonds (stadstyd). Ten slotte kwam in behandeling het rap port dor commissie uit de Kamer aangaande hot ontwerp van den Algemeenen maatre gel van bestuur, als bedoeld by art. 4 dor Arbeidswet, ter vervanging van dien vast gesteld by Kon. besluit van 13 Juli 1905, laatstelijk gewiizigd by Kon. besluit van 17 beptrmber 1900. Uit de behandeling bleek, dat niet vele belanghebbenden al hebben zjj er over gesproken, ontwerp en memorie zich doen toezenden, cn het voornemen gehad om hun bezwaren in te brengen doch slechts éen fabrikant een schrijven met aanraerkingenop de in het ontwerp voorgestelde wijzigingen inzond. Ook de commissie had tal van aanmer kingen op het ontwerp, in hoofdzaak óok neerkomende op de bezwaren ook 23 April 1907 door de Kamer ingebracht, namelijk de te groote macht der Arbeids-inspecteurs, die in laatste instantie beslissen. Zij wenscht ook voor arbeidszaken een Raad van beroep, evenals die bestaat voor de Ongevallenwet. Voor het overige vreest zy, dat do nieuwe bepalingen veel onaangename gevolgen zul len hebben voor menig bedrijf. Het rapport der commissie werd ongewij zigd vastgesteld. By du rondvraag werd ter sprake gebracht het scbryven van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort van 2 Februari aan de aangeslotenen aan het plaatselijk telefoon net over uitbreiding van den dienst 's avonds na 0 uur, waarvoor dan een geringe ver hooging van den jaarlykschen abonnements prijs, bijvoorbeeld f'2.50, zou worden ge vraagd. De Kamer was van oordeel, dat niet de aangeslotenen meest neringdoenden, die strikt genomen meer last zullen bobben van dezen verlengden dienst de onkosten voor dien dienst moeten drageD, doch dat de Gemeente, die er meer belang by beeft, deze onkosten drage. Het volgende schrijven werd dan ook ver zonden aan het Dagelijksch bestuur der Ge meente Do Kamer van Koophandel heeft de eer U mede te dooien, dat zy kennis hoeft ge nomen van de pogingen, welke hier ter stede gedaan worden om het telefoonver keer uit te breiden tot dag- on nachtdienst en door bet Bestuur der Gemeente pogingen daartoe worden aangewend, in dien zin, dat aan de aangeslote en wordt gevraag I, of zy genegen zijn oen verhoogd tarief te betalen voor de uitbreiding van den dienst. Zy meent, dat voornamelijk de nachtdienst zal zijn in het algemeen belang on dat dus de aangeslotenen, in deze hoofdzakelijk de handel en de neringdoenden, daarmede niet belast mogen worden. Zij meent daarom, dat, indien de Bell Telefoon Maatschappij niet genegen is, over te gaan tot uitbreiding vau den dienst zon der extra bydrage, het op den weg der Gemeente zou liggen, dit uit do Gemeente kas te b-avorderen. Do heer Eysink bracht nog ter sprake de quac8tio van een douane-loods hier. Van sommigen ontving bjj adhaesie-betuigingen met zjjn voorstel, in de vorige vergadering gedaan; nok werdon liern cjjiers toegezegd. Do Voorzitter hei haalde, dat de Ku- mer gaarne andermaal deze zaak zul bevor deren, mits belanghebbenden haar foiton en cijfers verstrekken, welke als geheel ver trouwelijk rullen worden behandeld, zoodat er van conlurrontie-vrees cn dergelijke geen sprake lean wezen. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt hun die zich in 1909 aan het eind examen der Gymnasia of de daarmee geljjk gestelde examens wenschen te onderwerpen, uit daarvan vóór 1 April 1939 te doen blij ken aan don Inspecteur der Gymnasia te Schiedam, met duidelijke en volledige opga ve van hun gesluchts- en voornameD, van hun woonplaats en van de faculteit waar voor zy bet getuigschrift verlangen. Tevens moet worden vermeld of men leerling is der zosde klasse van een open baar Gymnasium dan wel van een overeen komstig art. 157 der Hooger onderwijswet aangewezen bijzonder Gymnasium. Mejull'rouw A. D. E. G. van Ede is be noemd tut onderwijzeres in de Gymnastiek aan school 02 te Amsterdam. De voor hedenavond voorgenomen marsch van het Utrechtse!) provinciaal vrijwilligers korps zul heden niet doorgaan. By Kon. besluit ie eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen, aan majoor P. E. H. V. L. baroa Van Boecop en rit- meestor L. S. Gerard van 8ijseD, van het wapen der cavalerie, sedert II October 190G en 25 Maart 1937 op non-activiteit. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de aanneming van adspiranten-militie officier by de infanterie, met afwijking van hot daaromtrent bepaalde, dit jaar ook nog kan plaats hebben gedurende Maart. De opkomst voor herhalingsoefeningen in het garnizoen Amersfoort heeft dit jaar plaats voor het: 5e regiment infanterie lichting 1902 van 11 tot 21 Augustus; lichtingen 1904en 1905 van 30 Augustus tot 24 September le regiment huzaren lichting 1900 van 6 tot 25 September; le regiment veld-artillerie lichting 1904 van 22 Juni tot 17 Julilichting 1903 de helft van 20 Juli tot 14 Augustus eu de andere helft van 10 Augustus tot 4 Septem ber. By het 12e wapenleest van den Kon. Of ficieren Scherm Bond bebaa'de luitenant H. D. Scherpenhuizen, van het 5e regiment in fanterie, nog een 4den prijs floret seniores en een 2den prijs geweer seniores. Sergeant- adelborst Th. Stroeve verwierf in de wedstrjjden voor leerlingen van het Kon. instituut voor de marine, de Kod. mi litaire academie en den hoofdcursus den Isten prys floret en den 3den prijs sabel. Dondsrdagavond werd de laatste les ge geven van den cursus in eersto hulp by on gelukken, uitgaaode van Het Groeue Kruis". De deelnemers er aan schonken dr. Ka merling, die dezen winter den cursus belang loos leidde, een gungspiegel. De voetbalterreinen voor de scboolwed- stiyden in deze Provincie, welke heden zouden worden gehouden, zyn afgekeurd. Morgen zou H. V. C. op haar terrein achter «Rustoord" ontvangen het tweede elftal van Quick voor de le klasse U. P.V. B. In de Donderdagavond gehouden cut os- vergadering der anti-revolutionnaire propa- Barida-club «Groen van Prinsterer" behan delde ds. G. W. C. Vunderink de quaestie- Lobmanmogelijkheid en wenscbelijkheid der christianiseering van de openbare school (facultatieve splitsing der overheidsschool), een vraagstuk, dat in deze dagen en deze kringen nogal w >rdt aangeroerd. Spr. begon met er op te wyzeo, dat, of schoon de tijd der generale verkiezingen al meer nadert, het nog zoo stil is en wilde dit hieraan toe scbrjjveu, dat er nog geen punt is genoemd, dat aller liefde heeft. Wel is reeds genoemd de school-quaestis en al aanstonds mog dan met dankbaarheid terug gezien op den prachtigen strjjd der laatste vyftig jaren, met mannenmoed gestre den door eeuvoudigen iu den lande tegen de overmacht van den Staat en met dit ge volg, dat er op 't eind van 1908 waren 941 Christel jjke scholen met rond 150000 leer lingen en nagenoeg 3000 onderwijzers, bui ten de Hoofden. En met dit ander gevolg, dat deze eeuvoudigen, door zeer veel te of feren voor de vrye scholen, aan de Rjjks schatkist een voordeel bezorgen van nage noeg millioen. De quaestie draait hieromis de open bare school te boschouwen van het standpunt der overheidsroeping en haar taak, dan wel is zjj to beschouwen van het standpunt van opvoeding en ouderwjjs waarbij hut onbe twistbaar ouderreebt en zjju laak op den voorgrond staan. En dan komt de vraag var» don heer De Suvornin Lobman: Indien de overheid de school houdt, mag zjj dan bevelen, dat het onderwijs nict-Christeljjk moet zjjn. Onder citeeren dor critiek van prof. Mulder op de schoolwet-Kappeyne: »de tiak der overheid kan niet zjjn, te bepalen wat, hoeveel, hoe lang een kind moet eten of drinken hoe zal zj) dan kunnen zorgen voor 's kinds ziel, hoofd en hart", zette spr. in den breede zijn standpunt uiteen en kwam tot deze conclusie: de school moet komen aan de voor de opvoeding van hun kind verantwoordelijke ouders, vertegenwoordigd dooreen schoolbestuur, gekozen uit die ou ders, en moet onttrokken aan het toezicht der Gemeenteraden. Het was onze bedoeling geweest, de rede zooveel mogelijk iu haar geheel weer te gevendoch in do vergadering werd ons verzocht, zulks niet te doen omdat zij bin nen enkele dagen in druk zal verschijnen in de serie politieke brochures „Om het roer van Staat". Morgen volksavond van het plaatselijk Nuts-departeinentMaandag voor de leden, beide met het zelfde zeer veel belovende programma. In de Gereformeerde kerk aan de Lange- f.raeht luu.pt Maandagavond prof. dr. H. lavinck, hoogloeraar aan de Vrye universi teit te Amsterdam, te spreken overChristen dom en Maatschappij. De hoeren L. Houbaer, D. J. Smits, P. van Veen Jr.. Blank en D. van Schooneveld hebben tioh bereid verklaard, op to treden als Commissarissen van de Oranje-vereeni- giag- By uet Bestuur dier vereoniging bestaat het voornemen om. ter gelegenheid van do te verwachten beugljjke gebeurtenis in het Oranjehuis, leiding te geven aan oen hulde- betooging. Zoo mogelijk zal den avond van den voor ons laud zoo gewichtigen dag eeu fakkelop tocht worden gehouden. Alle vereenigingen hier ter stede zjjn of worden verzocht, met hun muziekkorpsen daaraante willen deelne men. Ook wordt gedacht over een gezaraen lijke uilvoering van alle zaogvereenigiugen, indien het jaargetjjde zulks toelaat. Moge een en ander óok een aansporing wezen voor velen om alsnog als lid toe te treden. De minimum-contributie bedraagt slechts zestig cent en wordt, desverlangd, per drie maanden, per half jaar oi ineens geïnd. Het Bestuur der plaatselijke afdeeüng van den Bond van Chr. kantoor- en handels bedienden is thans saamgesteld als volgt Groote, Voorzitter; H. P. Goossens, Onder voorzitter T. Dorrepaal, SecretarisVV. van MeggeleD, PenningmeesterBurgers, Tweede Penningmeester, Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo boerenboter; aan de Centrale botermijn 1G24 Kilo ongezouten eu 1900 Kilo gezouten fahrieksboter onder Rijks-controle, De prys aan dejmarkt was fl.50 .V fl.60 die aan de mjjn f 1.31 A ft. 35 voor de on gezouten en fl.33 fl.40 voor de gezou ten boter. Bjj advertentie hierneven wordt bekend gemaakt, dat voortaan op eiken mijudag tus schen 9 en 12 uur aan de mijn tegeo bil lijken prijs boter wordt afgeleverd bjj min stens een half Kilo. De heer J. van Harpen was met f26 055 laagste der 30 inschrijvers voor den bouw eener remise voor de electrische tram te Zeist. De hoogste, een Zeister, besomde f35900. Het aansteken der lantaarns van ry wie let), motorfietsen en auto's moet volgende week geschieden om 6.15die van andere voer tuigen om 6.45. Vier melkbussen en een portemonnaie, waarin o.a. een spoorkaartje, zjjn gevonden. Inlichtingen aan het Commissariaat van politie. Aan twen djtbeltjes-van-een-bepaald-jaar zoekende vrouwen werd, met zekeren aan drang door de politie in overweging gegeven, met spoed de Gemeente te verlaten. Zjj werden onder toeziebt een eind den Hoevelakerstraatweg opgebracht. Iemand met een historischen naam, die in Duitschland werkte en eveo bier kwam om zijn familie te bezoeken, werd kort na aankomst aangehouden omdat bij nog acht dagen te goed had. Op den Arnbemschestraatweg sloeg heden middag een voor een wagen gespannen paard op hol. Nadat het lemoen was stukgetrokken, liep de wagen vasthet paard joeg de Beek straat iu, doch werd op de Beekesteinsche laan gegrepen eer het ongelukken kon ver oorzaken. Laat, als het kan, een scherp of boos woord onopgemerkt. Het antwoord alleen maakt den twist. Aan de Ingezetenon van Amersfoort. Het Comité tot steun bij tjjdelijke werk loosheid ziet zich genoodzaakt, nogmaals een dringend beroep te doen op de in gezetenen om financieelen steun.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2