Lotisico. Nageperste Gevelsteen Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentiën. !E KOOP gevraagd een partij SIGAREN Tien duizend gulden. NI „DE TIJDGEEST" A. J. van WIJCK Thans had de beklaagde, die bekend staat meermalen aan Bacchus te offeren, 7 getuigen k décharge doen dagvaarden, terwyl behalve, de Rijksveldwachters Groenewoud, te Voort- huizen, en De Jong, te Kootwyk, die H den 4 November hebben bekeurd, nog 5 getuigen k charge optraden. Blijkbaar maak ten de getuigen a décharge geen bijzonder geloofwaart'igen indrukalthans tegen een hunner, W. K., werd proces-verbaal opge maakt, wegens verdenking zich a tn meineed te hebben schuldig gemaakt, terwijl tegen beklaagde bevestiging van het vonnis werd geëischt. Deze muis kan nog een heele staart heb ben. De heer W. A. J. van de Kamp, hotelhouder en lid van den Gemeenteraad te Haarlem, heeft een toestel uitgedacht, waardoor het ontsnappen van gas uit een niet-gesloten f;askraan ineen badkamer niet meer moge- ijk zou zijn. Bovendien moetan de bewoners bij een voorkomende gelegenheid door het toestel gewekt worden. Onze Engelsche collega, die berekende wat het vertrek van President Rooseveld en het optreden van President Taft zou kosten, heeft verkeerd gewikt wat raenschelijk is. Hy heeft niet kunnen weten, dat juist Donderdag, den grooten dag, een geweldige sneeuwstorm in de Vereenigde Staten woed de en vele treinen met duizenden perso nen, die de installatie wilden bijwonen, zijn ingesneeuwd, zoodat ook deze onkosten moe ten bijgertkend. Als men bij ons te lande aen Heije-avond wil gaan inrichten, heeft men te kampen met de nuchtere vraag «Honderd jaar gele den geborenis d&t nu een reden om feest te vieren Edgar Tinei, de toondichter van >Katba- rina", die van de Belgische Regeering een subsidie van 5000 franc ontving om de op voering van deze opera mogelijk te maken, kreeg tijdens de eerste opvoering in den Muntschouwburg te Brussel van wege den Gemeenteraad van zijn geboortedorp Sinay een prachtig bloemstuk met het volgend op- schrilt«Siüay aan zijn zoon, waarop het fier i»". 't Is slechts éen van de vele en da gelijks voorkomende tegenstellingeu in Noord en Zuid. Inhoud Wereldkroniek" 0 MaartDe eerste luchtscheepvaaitschool der wereld Vijf tigjarig jubileum der orgelfabriek van J. van der Tak Co, te Rotte-damEen dag sneeuw in RotterdamUit Schouwburg en Concert zaal Hollanders te Davos Personalia Kroniek van de week. Carvcaluren uit het buitenland Humor en luim. Inhoud «Revue der sporte-, 4 MaartDe 7e tentoonstelling van »Ornis" te Amsterdam Willbur en Orville Wright Een be langrijke bokswedstrijd te Parijs De trai ning van den wielrijder Schermwedstrijd van den Kon. Officiers Scherm Bond De wereldkampioenschappen op schaatsen te Christiania ilardloopen Voetbal Het springen van paarden De Motorbooten- werf„ Het kromhout". In „De Auto" raadt een sportsman aan, een vel van een konijn ofhaaa op het stuur te be vestigen ten einde geen last te krijgen van kou de handen Hij schrijft oa: Ik heb alleen deze vraag overwogen: „Hoe zit het ding op het konijn?" of: „Hoe beschermt de natuur ten dier legen haar eigen grillen?" Welnu, daar is niet lang over te denken. Het haar van elke huid zit aan den buitenkant. Zoo wil de natuur het, waartegen m. i. weinig in te brengen is. Of er al sneeuw en regen op haar valt, zal, dunkt mij, van weinig invloed zijn. Als de vellen goed bereid worden dan komen zeer hard van de plank waarop men „e drogen liet. Sneeuw of regen zal ze niet zacht maken en het haar zal na de be vochtiging wel weer opdrogen. Wel kan men (zoo als ik reeds deed) een vel om het gedeelte van het stuur binden, dat in den trechter valt, dus waarop de banden rusten moeten. Dat stuk vel boud ik met het haar naar buiten; dua daar grijpt de band op en ze wordt daardoor ook verwarmd. Is de kou niet al te erg, dan kan men zelfB zonder handschoenen rijden. De hedenmiddag van 1.45 tot '2.15 ouder voorzitting van den Burgemeester gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bygewoond door 15 leden en den Se cretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig door ongesteldheid was Wethou der V'issar, benevens de heer Salomons. Tegen de notulen van 23 Februari zijn geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vastgesteld zijn beschouwd. De Voorzitter: Het woord is aan den heer Jorissen, die het heeft gevraagd. Du heer Jorissen: Zou ik, naur aanlei ding van het iu de vurige vergadering ge sprokene, een oogenblik bet woord mogen hebben naar aanleiding van een der ver slagen daarover. Ik kon die vergadering uiet bijwonen. Ik wil daarbij niet vooruitloopen op het ondeizoek, door Burgemeester en Wethou ders toegezegd, ik wensch slechts precies te weten wat de heer Gerritsen heeft bedoeld met zyn vraag. Volgens dat verslag deelde do heer Ger ritsen mede, dat io de Gemeeute een ern stig verhaal de ronde doet, volgens hetwelk een paar maanden geleden twee Protes- tantsche kinderen eener weduwe, welke voor rekening der Gemeente werden verpleegd in het St. Elisabeths-gasthuis, Katholiek zouden zijn geworden. Hij voegde diaraan toe: Is dit waar, dan dienen maatregelen genomenis het onwaar, dan moet het weersproken worden. Indien dit onderzoek eenvoudig is gevraagd op het enkel feit, dat, op verzoek der moe der van die twee kinderen, deze kinderen van Protestant zouden zijn geworden Katholiek, dan zou dit zijn een iubreuk op de gewe tensvrijheid dier moeder, óok al is zij arm. Doch ik wilde gevraagd hebben of de heer Gerritsen heeft bedoeld dat in of var de zyde van het ziekenhuis eenige pressie is uitgeoefend op die moeder? Deze vraag zou ik gaarne beantwoord zien. De beer Gerritsen: Ik ben niet be reid, deze vraag te beantwoorden. B. en W. hebben deze qua«stie in onder zoek en op dat onderzoek weascb ik niet vooruit te loopen. De heer Jorissen zit hier niet als Direc teur-geneesheer van het ziekenhuis, doch als vertegenwoordiger van de Gemeente. Ik zou niet gaarne vooruitloopen op dit onderzoek. De Voorzitter: lk hoop, dat de heer Jorissen tevreden is met dit antwoord. De heer Jorissen: Volstrekt niet, M. de V. Ik deed deze vraag, die alle recht heeft van bestaan. Mij dunkt, dat er niets tegen die vraag is. Dat de heer Gerritsen haar niet wenscht te beantwoorden, spijt mij. Ik kan slechts zeggen, dat de positie van den heer Gerrit sen iu deze zaak door die weigering niet in een helderder hcht wordt gesteld, De Voorzitter: Dan sluit ik de dis- cussiën. De heer Hagedoorn komt ter verga dering. De Voorzitter: Ingekomen zijnvan Gedeputeerde Staten een beslissing over een reclame Inkomstenbelasting, dienst 19J8 voor kennisgeving verslagen Woningwet, Gasfabriek, Reini ging, commissie Birkhovcn, Gezondheids commissie, Seminarium O. B. Klerezie worden opgenomen in hel Gemeente-ver slag; een schrijven van de Kamer van Koop handel omtrent do uitbreiding van den tele foondienst voor kennisgeving; een schrijven van den heer A. J. Krieger, houdend verzoek om voorloopige vergunning, Voor d-.i tijd van twee jaar, tot het leggen van rails in dan nieuwen weg naar Baarn om pi te-advies aan B. en W. een dankbetuiging van den heer G-. J. Beltman voor zijn benoeming tot Gemeente- architect, een kennisgeving van den heer J. Steffens betredende de benoeming van een Gemeente-architect, en een dankbetuiging van de beide Gemeente-opzichters voor de hun verleende gratificatie alle voor ken nisgeving een adres van den heer J. H. Donath betreffende de Vrijwillige brandweer gedeponeerd ter Secretarie de volgende 'motie van den heer Van Kalken De Raad der Gemeente Amersfoort, overtuigd van de weosohehjkheid dat onder wijzeressen bij het aangaan van een huwelijk outslag vragen, noodigt B. en W. uit, reke ning te houden met dt-zen wenscb om pi;o-advics aan B. en W. Urn 1.55 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de Waterleiding. Het voorstel strekt om het advies van een deskundige in te winnen omtrent de exploi tatie eener drinkwaterleiding in eigen be heer en dus te verdragen hun voorstel van 28 November. Aaogenomon z. d. of h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting, dienst 11)09 in verhand met hun voorstel betredende de water leiding. Z. d. of h. sl. wordt toegestaan een niet benoemd crediet voor het onderzoek. 3. Tweede stemming over het amendement van den heer Oosterveen in zake hel verhuren van een Gemeente-terrein aan net circus Charles, en verdere behandeling van het desbetreffend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Iu de vergadering van 23 Februari staak ten de stemmen over het amendement- Oosferveen om aan den circus, die drie dagen zal komen, te verbieden op een Zon dag te spelen. Het amendement werd nu verworpen met 9 tegeu stemmen. Vóór stemden de hee- renKroes, Hamers, Rug», Veis Heijn, Van Kalken en do voorsteller. Het vborstel van B. en W. om voor f300 gedurende drie dagen in Juni of Juli het Vilderskerkhof te verhuren aan den circus werd. hierop z. d. aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Veis Heijn en Oosterveen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van verlof aan den onder wijzer J. Hilke. Wordt z. d. of h. st. verleend van 1 Maart tot 1 Mei. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van bet verlof van de onder wijzeres W. Akkerman Bakker. Wordt z. d. of b. at. verlengd tot 1 Mei. B. en W. werden gemachtigd, te voorzien in deze vacatures. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende tegemoetkoming aan personen, te voren dienstdoende bij de Schutterij. Het voorstel strekt om, nu het Ryk die uitkéeriug zal doen, met ingang van 1 Januari 1909 in te trekken het Raadsbesluit van 28 Augustus 1906 waarbij aau admini stratief personeel der voormalige schutterij een jaarlijksche gratificatie werd gegeven uit de Gemeentekas, Aangenomen z. d. oi h. st. 7. Voorstel vanBurgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. van Keulen, in zake do herstelling van een gedeelte werfmuur. Conform het advies van de Gemeente-ar chitect werd na korte discussie z. h. st. af wijzend beschikt op adressants verzoek, hem voor bijwerk nog uit te keeren f 113.74. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening betreffende de straatpolitie. Art. 37 wordt gelezen„De Burgemees ter is bevoegd, van dit verbod ontheffing te verleenen onder zoodanige voorwaarden als hij in het belang der openbare orde geraden acht". Terwgl art. 88 bis zal luiden„De bepalingen van deze verordening worden geacht slechts te gelden, voor zoover in bet daarbij geregelde uiet is voorzien door een wet, een algemeenen maatregel van bestuur, of een proviuciale verordening". AangeDomen z. d. met algemeens stem men. 9. Vaststelling vau het te gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1909. Vastgesteld op f74U3t.UU. 10. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst 1908. Vastte-t-dd op f21.90 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot herbenoeming van dr. H. W. Schreuder tot Gemeente heel- eu vroedmeester. Wordt heroenoemd met algemeene slem- men. De vergadering werdt hierna gesloten. Het opnemen vau Ingezonden stukkeD bewijst niet, dal de Itedaetieaieedaonvoorwaardelijk insieuit met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaalf l, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U voor hel ondt-r- staande eenige plaatsruimte in uw blad. Eenige weken geleden werd mij door den hoer VV. Wernicke, te Amersfoort, verzocht de finuncieele verantwoording betreffende de opvoering van „de Tooveriiug" ua te zien. Daar genoemde heer mij mededeelde, dat het baiig saldo zoude worden afgedragen aau de Vereenigiug tot Exploitatie van volks sanatoria voor borstlijders in Nederland, heb ik belangloos daarin toegestemd. In de plaatselijke bladen werd bekendge maakt, dat mijn desbetreffend verslag uiter- lyk 14 dagen na de uitvoering in deze bladen zou verschijnen. Deze 14 dagen zijn reeds verstreken. Aangezien de heer Wernicke mij echter geen opgaven voor een en ander deed toekomen, üen ik zoo vrij, belangheb benden laugs dezen weg er mede bekend te maken, dat ik hierdoor in de onmogelijkheid was, dit verslag uit te breugeD. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn., J. BEREN DSEN, Leeraar M. O. Boekh. De lieer eu Mevrouw Vau Arkel- Van Klaveren bedanken voor de be langstelling, ondervonden bij de ge boorte van bun zoon. Amersfoort, 9 Maart 1909. Kraamvisites worden afgewacht Vrijdag 12 Maart tusschen 21 j2 en 4l/2 uur. beneden do f 10 per milleook in kleine partijen. Monster met, prysopganf onder letter B. aau het Bureau der (oude) Amersfuortsehe Courant, Kortegracht 9. Verzekert aan eiken Polishouder de uitkoering van Elke Polishouder speelt mede in all6 trekkingen van de Staatsloterij, dus ook in die van Maandag a.s. Zulk een Polis is te bekomen tegen betaling van f 100— in eens of, met eene kleine verhooging, in maandelijkBcheendrie- maandelijkauhe termijnen van f 1 f5—; 110—; en f25— bij den verte genwoordiger J. van de Lijbe Stationsstraat 29a. Koniukl. goedgek. 1/10 3 TIJDUEESTLOT f3, Klassikaal f0,60. 1,20 3 o/0 TIJDGEE8TLOT f 1,50 Klassikaal 10,30, 3 0/0 TIJDGEESTPOLIS f 10, Betaalbaar met f 1,— per maand. De Polissen geven 3 loterijen precies de zelfde kansen als 1 20 Staatslot, doch zyn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Zuidblaak 32 en te Amers foort bij .1. G. Prins, Lavendelstraat 4, en by G. Boekenoogen, Langestraat 4. Toezending naar bniten na ontvangst bedrag plus f 0.15 voor porto- en zegelkosten- Overschoenen in alle ma ten, verschil lende quali- teiten eu di verse prijzen bij „NIEUW PARIJS", Langestraat 37, Amers foort. FABRIKANT van RENRÜM. Vraagt prijzen en monsters, Telegram-adres: Telef. Interc: VAN WIJCK,RENKUM WAGEN'INUEN 34. SCHOUWBURG UTRECHT! Koninklijke Vereeniging Het Xederlandsch Tooneel Donderdag 11 Maart. (N'o. 8 van het Abonnement.) Champignol tegen vil en dank Blijspel in 8 bedrijs-en naar het Franseh van FEYDEAU eu DESVAUERES. Orkest onder leiding van den heer H. KUUl'ERS, Aanvang HALF acht.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3