Stadsnieuws. der ziekte, is harteloos en bevordert slechts het vergrooten van het lijden. Een man heeft in den afgeloopen winter veel geleden. Veel hoesten, zware koorts het ergste wordt gevreesd; doch ziet, hij haalt weer wat op en als het zonnetje eens voor een wijle meer baas is dan de koude wind, mag hij wel eens buiten in de frische lucht. Hoe gelukkig gevoelt hij zich! Ja, in stilte had hij wel gevreesd, dat liet met hem zou gaan als met zijn broer en zijn twee zusters, die alle drie aan de tering stierven, doch nu verbeeldt hij zich is hij erbovenop. De buitenlucht zal hem wel weer de krachten bezorgOD. Die zoete hoop is van weldadigen invloed op geheel zijn gestel. Op het alleronverwachtst wordt die hoop de bodem ingeslagen. Zijn vrouw was een bezoek gaan brengen aan zijn moeder en deze deelde haar schoondochter roede, dat het schijnbaar herstel niets te beduiden had en zeker weldra gevolgd zou worden door een hevig-r aan val, waar de dood wel op zou volgen. Immers, bij haar d>ïe overledenen kinderen deden zich de zelfde verschijnselen voor De goedo, maar o zoo domme vrouw komt thuis en vertelt haar man wat moeder gezegd heeft. Weg is de hoop, weg de vreug de en daarvoor iu de plaats neerslachtig heid. Er wordt dikwijls te veel gezegd bij zieken en menigmaal, zonder dat het beslist noodig is, gezinspeeld op het sterven. Het is niet te zeggen hoe groot de waarde is van een opwekkend woord. Men zij daarom behoed zaam in zijn spreken bij een zieke over ziekte. Veler ziekbed zou minder pijnlijk zijn, in dien de verpleging en de omgang met zioken beter waren Pensionneering van Gemeente-ambtenaren- Het Centra?.I-bui a t voor Perszaken van den Ned.bond va t Gemeente-ambtenaren verzoekt plaatsing van het volgende com muniqué. Het „Utrechtsch Dbld". dringt zeer krach tig aan op spoedige vervulling door de He- geering van haar belofte betreffende Rijks- pensionnei ring van Gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen. Hot zou niet weten te zeggen wat deze regeling in meer dere mate m.iukt tot een van den meest spoedeïscbenden aar Ihot daarbij betrokken groot Staatsbelang, of wel de billijkheid en rechtvaardigheid tegenover de genoemde ambtenaren. Wat het algemeen belang be treft tegenover dt-zen, dat de laatste jaren bijna geen belangiijke wet tut stand komt of de Gemeentebesturen worden, veelal voor het grootste deel, in de uitvoering er van betrokken. Ook vrijwillig riemen de Gemeen ten tegenwoordig zeer veel nieuwe werk zaamheden op zich. De Gemeente wordt thans algemeen beschouwd als het belang rijkste onderdeel van den Staat. Bijna geen tak van openbaren dienst of hij is in meer dere of mindere mate var. het Gemeentebe stuur alhankelijk. Zonder een over het geheeld land voortreffelijk ingericht Gemeen tebestuur is dus een behoorlijk bestuur vau den Staat niet meer mogelijk. Het blad wijst verder op de uitstekende' wijze, waarop over het algemeen de Gemeer- ten met behulp van ijverige en bekwame ambtenaren zich tut nog toe van haar zoo moeilijke, omvangrijke en gewichtige taak kweten. Veelomvattende kennis van wetge ving en bestuur moet daarbij aan groote werkkracht voortdurend gepaard gaan.Maar er dreigt voor een goede volvueriog van gemeentelijke werkzaamheid een gevaar, dat niet te licht mag worden aangeslagen. Ver reweg het grootste deel der Gemeente-amb tenaren gaat bij de dagelijksche vervulling zijner werkzaamheden gehukt onder liet ge mis van pensioenaanspraken. Het wil het blad ontwijfelbaar voorkomen, dat de ongun stige materieels positie, waarin de ambtena ren, vooral in kleinere Gemeenten, verkee- reD, binnen korten tijd ongunstig moet gaau inwerken op het met lust en ijver verrich ten van den arbeid niet alleen, maar vooral ook op de toetreding van voldoende goede klachten voor het vervolg. Maar ook van groote onbillijkheid tegon- over de vele Gemeente-ambtenaren moet hier sprake zijn. Het blad denkt vooral aan de Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers, Secretarie- en OntvangersambtenareD. Hun vele arbeid is vonr het grootste deel Rijks werk. Maar ware dit niet het geval, dan zoude toch aan deze eerste ambtenaren der Gemeente, onderdeel van den Slaat, pm.si- oenaauspraken niet langer onthouden mogen worden. Wat i om wel pensioen voor de ambtenaren van het Provinciaal bestuur en niet van het Gemeent- bestuur Ja, veel erger nog, waar om in 19U5 wel geregeld het pensioen voor do bijzondere onderwijzers betgeen liet blad op zich Zelf gaarne toejuicht en nog aliijd niet voor de Gemeente-ambtenaren Belanghebbenden gaven zelf van bun wen- schen genoegzaam blijk. Hun groote en andere zoo invloedrijke vereenigingen heb ben, verwonderlijk genoeg, tientallen \un jaren moeten arbeiden, moeiten noch kosten ontziende om van de Regeering de toezeg ging eener wettelijke regeling te verkrijgen. Dat daarom de Regeering haar syrapalieke toezeggi gen met den meest mogelijken spoed in een daad omzette. Op de wyze van regeling thans niet in gaande, wil niettemin het blad tegen éen zaak uu reeds waarschuwen, namelijk afzon derlijke voorafgaande regeling voor de Com missarissen van politie, waarop onlangs iu de Eerste Kamer is aangedrongen. Terecht wees do Minister van Financiën daartegen over op liet bezwaar, dut dadelijk daarop de Burgemeesters en andere groepen met even veel aanspraken afzonderlijke regeling zou den kunnen vragen. Dit bezwaar acht het blad overwegend. Ds. G. Wuile Jr., te Arnhem, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden kring bier. Ds. K. den Hollander, nieuwbenoemd pre dikant hij de Ned. Hervormde gemeente hier, wordt Zondagochtend bevestigd en zal Zon dagavond zijn intreerede houden. De tentoonstelling dep voorwerpen, uit makende het vreugdeblijk der vrouwen in de provincie Utrecht aan H. M. de Konin gin, is bezocht door ruim 13000 personen. Door Burgemeester an Wethouders zijn met ingang van nader te bepalen datum be noemd tot opzichter bij den aanieg van den weg van het Stationsplein door Birkhoven naar den Soesterstraatweg H. J. Tukkink, te Utrecht; en tot opzichter bij de werken tot uitbreiding der G-snieente-gasfabriek H. J. J. Radstake, te Wageningen. De. heer J. van Vulpen, opzichter bij de Wagenwerkplaats der H.1J.S. M., wordt 1 Mui overgeplaatst van hier naar Haarlem en vervangen door den heer P. Godvliet. Bij het Dinsdag hier gehouden schaak- tornooi tusschen „Schaakmat" uit Utrecht en de uAmersfoortsche schaakclub" won laatstgenoemde met 7—3. Onder voorzitting van notaris J. Bolk, het oudst aanwezige Bestuurslid, werd hier Dins dagavond gehouden de 14e Jaarvergadering der aldeeling Gooi-en Eemland van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren. Da notulen der Jaarvergadering, 27 Maart 1' 08 te Hilversum gehouden, werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld metdankaan den le Secretaris, den heer G. A. A. van de Wal, voor de uitnemende zorgen daaraan besteed. De le Secretaris bracht hierna het Jaarverslag uit. Het zal in druk worden ver spreid, ook aan niet-leden. We ontleenen er dus slechts de hoofdzaken aan. Eindigde het verslag over 1907 met een opwekking om nieuwe leden te werven, de verwachtingen dienaangaande zijn niet be antwoord. Er overleden en bedankten 176, terwijl 256 nieuwe leden toetraden, zoodat bet ledental thans bedraagt 1249,tegen 1169 in 1907. Er werden 191 bekeuringen gedaan, tegen 84 in tiet voorafgaande jaar. De plaatselijke poluie, die op zooveel meer te letieu heeft, is niet steeds bij machte, óok toe te zien op dierenmishandeling. Daarom stelde deafdee- ling vier eigen inspecteurs aan, die huu taak vervullen naar groote teviedenheid vau het Bestuur. De inspecteur voor Zeist en omstre ken maakte 13, die voor Hilversum en 's-Gruvenland 66, die voor Baarn en Amers foort 47 en die voor Bussum en omgeving 65 processen-verbaal opverder gaven zy menigen goeden raad en voorkwamen daar door mishandeling van huisdieren. Nog wordt veel misbruik gemaakt van de kracht der trekdieren, doch er zijn nog geen wettelijke bepalingen, die zulks geheel be letten, ook al trachtte het medelid jhr. En gelen een partieele verbetering voor te stel len, zij hel dan ook voorloopig slechts voor den trekhond. Die poging, welke nog geen definitief r sultaat had, wordt zeer toege- j .icht. Het Hoofdbestuur der vereeniging richtte een adres aan Gedeputeerde Staten van Utrecht over het gebruik van honden als trekkracht in die Provincie; het afdeelings- bestuur steunde dit adres door een uitvoerig request. Antwoord is nog niet ontvangen. Wijlen barones D'Hangest d'Yvoy van Mijdrecht, te Zeist, legateerde aan de al deeling 1200, vrij van alle rechten. Het afdeelingsbestuur heeft overwogen een levendige propaganda onder schoolkin deren, doch moest daarvan voorloopig af zien om de hooge kosten, evenals van het invoeren van legitimatie-kaarten om gemak kelijker politie-bijsiand te kunnen krijgen. De Ontvangsten van den Penningmeester hebben bedragen f 2313.25, tegeu f 23/7.50 in 1907; aan salarissen eu andere noodige onkosten werd echter uitgegeven f 2791.50, zoodat de contributie deze niet eens dekten; het saldo van 1736.21 van 1907 is daardoor geslonken tot f 284.65. Er is steeds gestreeld naar bezuiniging, doch het is niet mogelijk, nog zuiniger to wezen, wil men geen zuinig heid betrachten die de wijsheid bedriegt. Eén van tweeen is echter uoodigóf de onvangslen moeten stetk vergroot door het ledental aanzienlijk uit te breiden, of de inspecteurs moeten weer afgeschaft; doet men dit laatste, dan maakt men al het werk, dat zy verrichtten, weer ongedaan. Ten slotte wordt in overweging gegeven, dat voorstanders van dierenbescherming als voorwuardo voor hun klandizie aan hun leveranciers stellen, dat de trekdieren er goed uitzien en behoorlijk zyu aangespan nen. Het verslag eindigt met waardeering voor de medewerking van autoriteiten, politie en Pers. Aan de ördo was de rekening en verant woording van den Penningmeester, den heer G. Calkocn. De heer A. M. E. des Tombe bracht verslag uit namens de commissie welke het financieel beheer vei ifieerde en deelde mede, dat alles in keuiige orde is bevonden. Het beheer werd goedgekeurd eu de Penning meester gedechargeerd. De Penningmeester zeide weinig anders te kunnen doen dan herhalen het geen de Secretaris reeds meedeelde in zijn verslag. De contribution bedroegen f2313.65, tegen f2259.15, de salarissen echter f1880, tegen f1283 iu 1877 toen nog geen vierde inspecteur was aangesteld. Door groote zui nigheid is fDOO bespaard kuunen worden op de overige uitgaven, doch dit kan ten volgende jire niet, duar vele voorwerpen dringend onderhoud noodig hebben. Aan de ordo was hel voorziet) iu Bcstuurs- vacatures. Herkozen werden de heeren:A. M- E. des Tombe (Amersfoort), W. H. A. van der Merscb (Zeist), G. Calk-ien (Zeist), G. A. A. van de Wall (Baarn) en D. R. Hinse (Bussum), terwijl in de vacature- Schröder (Lokhorst) werd gekozen de heer C. Prinsa (Driebergen). Tot eerelid werd bit acclamatie benoemd de heer A. J. Bicker Caarten (Baarn) afge treden Voorzitter, die door zijn langjarig lidmaatschap van het Bestuur zoo heel veel voor de aldeeling heeft gedaan. Tot leden der commissie welke voor Maart 1910 het financieel beheer moet nazien wer den benoemd de heerenA. van der Poest Clement (Baarn) en C. Prince (Driebergen). Aan de orde was de rondvraag. Jhr. J. A. Sand berg stelde voor, een zestal bepaling->n te doen opnemen in de politic-verorden, gen der Gemeenten in de afdeeling. De Secretaris ging volkomen accoord metdeze vrome wenschen, doch herinnerde dat vrijwel bet zelfde is gevraagd in het steun- adres aan de Provinciale Staten en gaf in overweging, op de afdoening daarvaü niet vooruit te loopen. De adressen zullen ver moedelijk iu April of Mei in behandeling komen. Jhr. Saudberg trok zijn voorstel in. Jhr. S a n d b e r g stelde voor, legitimatie- kaarten in te voeren. Verschillenden brachten hier tegenin, dat de kosten dier kaarten zoo hoog zijn, nog ongerekent hun frankeergeld dat zij onnoo- dig zijn, omdat elk politie-beambte desge vraagd tóch hulp verleent en blij is een ge tuige te hebbeu voor de overtredingdat de lidmaatschaps-quitantie, mits met duidelijker jaarcijfer, daarvoor even goed dienst kan doen en dan ook niet telken jare een nieu we legitimatie-kaart noodig is. De heer Des Tombe, gaf ten sjotte in overweging niet vooruit te loopen* op den tijd, te meer, daar verluidt, dat van Rijks wege een regeling is te wachten. Jhr. Sandberg nam ziju voorstel te rug. Jhr. Sandberg stelde voor, het Jaar- veislag uiet meer te doen drukken, doch den courantiers te vragen, dit in extenso op te nemen. De Secretaris ontraadde dit ten sterk ste. Men mag de uitgevers van couranten niet al te zeer lastig vallen. Bovendien zijn de Kosten van drukken en verzenden niet zóo hoor, dat van een ietwat beteekenende bezuiniging zou kunnen gesproken. Menigeen is door het lezen van het Jaarverslag lid geworden en leden moeten gewonnen, wil de afdeeling haar werk naar belmoren kunnen blijven doen. De heer Des Tombe zou ook zeer on gaarne het Jaarverslag, dit cachet van elke vereeniging, zien afgeschatf. Jhr. Sandberg trok zijn voorstel in. De heer Hinse bracht ter sprake de drinkbakken in het Gooi. Die by Walden ia o. a. gedurende 2 dagen gebruikt voor 140 paarden der daar manoeuvreerende veld-arlil- lerie. Die bij Craailoo staat nu droog omdat kwaadwilligen haar zóo bevuilden, dat de landeigenaar, die haar kosteloos van water voorzag, besloten heeft geen water meer te verstekken. Zij zal worden geplaatst te Hil versum zoodra de grond ingraven gedoogt. Vervolgens vroeg spr. oi het geoorloofd is, paarden 's winters iu besneden land te la ten. De 1 e S e c r e t a ri s antwoordde, dat paar den beter buiton kunnen zijn dan in een be- dompten stal, mits gezorgd worde voor vol doende byvoedering, drinkwater en boschut- ting tegen koude winden. De heer DosTombo herinnerde, dat in dertijd o. a. te Goes door tusschenkomsl der schoolhoofden worden uitgedeeld wenken voor schoolkinderen tegen dierenmishandeling, uit halen van vogelnesten, onz. en vroeg ol ook in deze afdeeling niet daarvoor de meewer king der onderwijzers zou te krygen zijn. De Voorzitter aoiwoorde, dat dit reeds hier ter stede geschiedde. Jhr. Engelen herinnerde, dat bij circulaire de aandacht der politie is gevestigd op het doen afleggen van buitensporige afat union door voor karreu gespannen honden, by voor beeld van Spakenburg naar Zeist zonder eeni- ge rust eu hoopte, dat het Bestuur nogmaals de aandacht zou vestigen op die circulaire. Spr. zou ook gaarne zien, dat kinderen ad- spirant-lid worden tegen bijvoorbeeld 25 cent per jaar en dun ontvingen de meisjes oen broche, de jongens een dasspeltje mot emble mata en mol een jaurcijfer-schibje als bij den A. N. W. B. De Voorzitter antwoordde, dat het Be stuur een en ander zal overwegen. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 2900 Kilo ongezouten en 16.5 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs der ongezouten boter was f 1.24 a f 1.30, die der gezouten fl.23 a f 1.31. Dinsdagnacht, goed half vier, werd de echtgenoote van den Directeur van het Postkantoor gewekt door eeu vreemd ge luid. Spoedig bleek, dat dit het geknetter van brandend hout was, en bijna op het zelfde oogenblik spiongen de ruiten en laaide een geweldige vlam uit de beneden kamer van den achterbuurman, den heer J. H. G. N. van Viersen, handelend onder de firma VV. G. Roeraade. In een oogenblik was de beer De Stoppe laar Blijdesteyn op straat om den hoofdbe steller te roepen. Van den anderen kant kwam de heer D. Ruitenberg toegeloopen, die in zijn bakkerij bij de Kortegracht het gegil der bewoonsters van het brandende huis had gehoord. Vermoedelijk door een vonk uit de vul kachel was de brand ontslaan, die eerst werd ontdekt toen de kamer gebeel in vlam stonc en ook de trap reeds was aangetast, zoodat de bewoners het huis niet konden verlaten. De heer Ruitenberg wist een paar laddertjes machtig te worden en kon nu met behulp van andereD, die inmiddels waren toegeloopen, de menschen van de bovenkamer redden, die zóo overvallen waren door den brand, dat zy niets konden meenemen dan de allernoodigste kleeding- stukken en zelfs waarde-papieren en geld moesten achterlaten. Inmiddels werd de brandklok geklept en waren spuit no. 1 eu de brandkraanwagen der politie ter plaatse gekomen, spoedig gevolgd door andere bluschmiddelen. Spuit 1 gaf iets vóór vieren het eerst water en tastte achterlangs den vuurgloed flink aan. Maar de brand was zóo hevig en vond zóo voel voedsel, dat zelfs met behulp der overige spuiten niet kon voorkomen, dat het geheele achterhuis uitbrandde eu een deel van het voorhuis mee werd aangetast. Hier is echter de waterschade het grootst, óok in den winkel. De belendende perceelen, die van den heer Laur. J. Luycx en van den heer D. S. Aronson, kregen mede groote waterschade; het laatste vooral omdat er slangen moesten doorgelegd, zoodat in den kelder gisteroch tend dan ook oen 30 c.M. water stond. De autoriteiten waren vrij spoedig op het terrein het alarraeereu door persnneD, zelfs op een rywiel, is alweer gebleken te veel tijd te vorderen. Maar wat vreemder is, is wel, dat thans bleek, dat bij een brand zóo dicht by een Rijksgebouw als het Postkantoor, vau Rijks wege geen assistentie of bewaking is ver leend, gelijk dit by de militaire gebouwen wel is voorgeschreven. Thans bestond de geheele bewaking, behalve uit de politie, die haar handen vol had óok door ziekte van haar personeel, uit den Directeur, een der boofdbestellers eu eenige bestellers; eerst veel later kwamen er andereu van het personeel. Thans is het goed afgeloopendoch als er eens wind ware geweest! Het zal dan ook wel noodig zjjD, maatre gelen te beramen voor het vervolg. Dien goeden kant heelt deze brand dan toch ge had. B De boedel van den heer Van Viersen was verzekerd bij de firma Droste, lo Haarlem zijn woonhuis by de Onderlinge brandver zekering-maatschappij, De Jong Co te Am sterdam (agenten de heeren D. Hubors Zu.) waar ook verzekerd zyn de panden en de koopmansgoederen van de heeren Luycx en Aronson. De kwartjesvinders hebbon Dinsdag een allerbrutaalst stukje uitgehaald.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2